Politieman in val gelokt en gedood R. Kamer gaat beleggers helpen De nieuwe loten liggen klaar. Is het boven de Moerdijk ook eens carnaval. Grote verslagenheid in Rotterdam Ouderen bezetten soos: 'Wij worden betutteld' Bisschop Ter Schure 'zonder vooroordelen' Den Uyl: bezuinigingen niet ongedaan te maken Méér kans in de Staatsloterij. Tranende gifvaten van schip in R'dam gelost Boedelkrediet van 6 miljoen voor Jamin Beleggingsadviseur vrij na 'deal' met Justitie in VS MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ROTTERDAM (GPD) De zaterdag doodgeschoten hoofdagent W. Schepen (26) en de politiechauffeur A. Kouwenburg (48), die ernstig gewond raakte, zijn volgens de Rotter damse politie doelbewust in de val gelokt door de drie overvallers die zij achtervolgden. Kouwenburg is er redelijk aan toe. Een van de overvallers die bij de schietpartij eveneens ernstig gewond raakte, kon na een operatief ingrijpen het afgelopen weekeinde nog niet worden verhoord. ALMERE (ANP) - Uit onvrede met de leiding van de Stichting Ont- wikkelings Werk Almere (Stowa) houdt de Ouderen Almere Soos- Evenementen (OASE) het oude- rencentrum Middelpunt in Alme- re-stad bezet. De ouderen zeggen door de welzijnswerkers van Sto wa bevoogd en betutteld te wor den. Ze willen een grotere mate van zelfstandigheid en zelf een ver deling maken van de jaarlijkse subsidiegelden die zij van de ge meente ontvangen. Voorzitter A. Schouten zei zater dagmorgen dat de moeilijkheden met de welzijnswerkers van Stowa zijn ontstaan sinds deze stichting per 1 januari in particuliere handen is overgegaan. Daarvóór ressor teerde de ouderensoos onder de welzijnswerkers van de gemeente Almere. „Vier jaar lang zijn er geen moei lijkheden geweest. Vanaf het begin zijn we door de gemeente overal in gekend. Nu is het plotseling 180 graden omgedraaid. We worden als kleine kinderen behandeld. We houden de soos bezet tot de ge meente ingrijpt. Wij willen zelf standigheid en zelf onze subsidie in handen krijgen, zodat wij zelf kunnen uitmaken hoe wij deze gel den besteden", aldus Schouten van OASE. De bezetting is vrijdag begon nen. Gedurende de nacht werd het pand door tien mensen bezet ge houden. Zaterdag overdag verble ven een kleine honderd ouderen in het Middelpunt In een reactie op de voortduren de bezetting van Het Middelpunt deelde wethouder W. Bregman van welzijn en samenlevingsopbouw van Almere zaterdagavond mee vandaag een poging te zullen doen te bemiddelen tussen de ouderen- groep en het bestuur van de Stich ting Ontwikkelingswerk Almere. „De Oase bestaat uit een leef tijdsgroep die over het algemeen erg gezagsgetrouw is en het niet gauw tot een dergelijke daad zal la ten komen. Ik vind het erg jammer dat het zover is gekomen. Er moet klaarblijkelijk heel wat aan de hand zijn", aldus mevrouw Breg- Van de zijde van de Stowa is nog geen enkele reactie op de situatie gegeven. De ouderen waren zater dag ondersteund met spandoeken en muziek in groten getale in hun centrum Het Middelkpunt in Al- mere-Stad. De verslagenheid onder het Rotter damse politiekorps na de gebeurte nis van zaterdagmorgen is groot. De vlag bij het hoofdbureau van politie aan het Haagse Veer hing zaterdag half stok. „We zijn zeer ge schokt. Het is ontstellend te moe ten constateren hoeveel agressie door de overvallers ten toon werd gespreid. Er zijn zeker tientallen schoten op onze mensen afge vuurd", aldus een politiewoord voerder. Hoofdagent Schepen was in een burger-politieauto, bestuurd door Kouwenburg, op zoek naar de da ders van een gewapende overval op een illegaal gokhuis in de Maas stad. Zij hadden de opdracht ge kregen het drietal in een auto aan te houden. De overvallers moeten volgens de politie hebben beseft damse politie, die de kraakpanden dat zij werden achtervolgd. Toen inmiddels had omsingeld, in actie de twee politiemensen de auto kon komen, kwam een van de drie even later geparkeerd in een straat naar buiten met de mededeling dat ontdekten, uitstapten en naar de in het pand een gewonde kame- drie mannen wilden lopen, werd raad lag. De politie arresteerde de vanuit de geparkeerde auto hevig twee onmiddellijk, de gewonde op hen geschoten met een machi- man werd naar het ziekenhuis ver- nepistool en een ander schietwa- voerd. De derde werd even later pen. De hoofdagent werd door een aangehouden, aantal kogels dodelijk getroffen, De gewonde overvaller was neer- zijn chauffeur werd ernstig ge- geschoten door de hoofdagent. wond. Kraakpanden De daders, drie Turken in leeftijd variërend van 22 tot 27 jaar, vlucht ten daarop een aantal kraakpanden binnen. Voordat een speciale op sporingseenheid van de Rotter- (Vervolg van pagina 1) De nieuw benoemde bisschop van Den Bosch mgr. Ter Schure zei za terdagmiddag op een persconfe rentie begrip te hebben voor men sen die bezwaar maken tegen een bisschop die niet uit het eigen bis dom komt. „Maar ook de paus komt uit het bisdom Rome", zei hij. „Het is een nadeel, maar er zijn ook voordelen. Je komt er fris en onbevangen in, zonder vooroorde len". Hij zei er zeker van te zijn, dat de priesters hem zullen aanvaarden op grond van hun wijding, waarbij zij trouw aan de kerk hebben be loofd. Gehoorzaamheid aan de paus en trouw aan de kerk vindt hij voor iedere rechtgelovige onont koombaar. „De grote gewetens vraag voor mij was of de paus er werkelijk van overtuigd was, dat hij mij hiervoor moest vragen. Toen de nuntius mij verzekerde dat dit het geval was, heb ik ja ge- bisschop, dan hebben zy niets te zegd", aldus mgr. Ter Schure. vrezen". Op de vraag of hij beleid van zijn Gevraagd naar de waarde die hy voorganger wil voortzetten of gaat toekent aan het persoonlijke gewe- werken in de lijn van Gijsen, zei hij ten van mensen, toegespitst op slechts: „Ik ben Jan ter Schure, abortus, tweede huwelijk homofi- GRONINGEN (ANP) - Het Noor- een jongen van Don Bosco (de he en gebruik van voorbehoeds- delijk Terreurfront heeft voor de stichter van zijn congregatie, de derde keer in anderhalve week in Salesianen). Het beleid van mgr. zal mets anders zeggen dan wat de Groningen toegeslagen. Leden van paus hierover heeft gezegd - - - „Uit een eerste onderzoek is geble ken dat de hoofdagent zelf nog heeft kunnen schieten voordat hij dodelijk werd getroffen", aldus de politiewoordvoerder. Het geld van de overval op het illegale gokhuis, een bedrag van ongeveer 10.000 gulden, werd later in een van de panden teruggevon den. Verder werden nog een Schmeisser-machinepistool, een geweer en een gewoon pistool, sie raden, paspoorten en rijbewijzen aangetroffen. 40 schoten Volgens de politiewoordvoerder zijn er zeker 40 schoten door het drietal gelost. „Toen de twee poli tiemensen op de auto afkwamen, stapte er één Turk uit, die onmid dellijk begon te schieten, gevolgd door zijn kameraden in de auto", zo vertelt de politiewoordvoerder. Veel kogels zijn in omliggende hui zen ingeslagen. De toestand van de gewonde chauffeur was gister avond stabiel, er was geen levens gevaar meer. De gewonde Turk, die een spoedoperatie moest on dergaan, was gisteren bij kennis. Twee van de gearresteerden heb ben inmiddels hun aandeel in de schietpartij bekend. Een van hen woont al geruime tijd in Neder land, de andere twee hebben ons land wel regelmatig bezocht, maar zijn hier niet blijvend woonachtig. De laatste weken verbleven zij in een pension in Noord wijk aan Zee. Dit is de auto waarin de politie mannen rondreden toen zij de over vallers zochten. In de Jensiusstraat werden zij beschoten. Op de voor grond de nummerbordjes bij de pa troonhulzen van het machinepi stool dat door de overvallers werd gebruikt. (fotoANP) Mgr. Ter Schure. (foto ANP) Opnieuw aanslag door Noordelijk Terreurfront Bluyssen moet ik eerst nog gaan bestuderen". De groep van pastoraal werkers en werksters deelde hij in onder de leken, maar dan leken die een apar te zending van de bisschop hebben Als zij zich houden hij üus nierover neen gezega deze onbekende organisatie gooi- L Zn' den Bisteravond omftreeks half elf Hem™ b« de technische dienst van de n die zich richten op God zei Rijkspolitie in Groningen aan de Peizerweg een molotowcocktail naar binnen. Op dat moment wa- richtijjnéïrvan dë tokëëTë ^e^ssel.In 1951 werdhijpriester tTSntploffi^en vS gewyd en in 1961 werd hy provin- oorzaakte brandi die evsen later ciaal van de congregatie der Sale- door de brandweer kon worden ge- sianen van Don Bosco. Ter Schure blust De brand werd ontdekt door werkte tussen 1965 en 1978 in het omWonenden. hoofdbestuur van zyn congregatie Het Noordelijk Terreurfront eis- ,?aTv,a„.Wi,Ii^olV1Rnrór' te de verantwoordelijkheid voor de generaal van het bisdom Roer- aanslag op via een telefoontje naar m°nd-het Nieuwsblad van het Noorden. t oïK; H<* ff""1 manifesteerde zich schop van Roermond, in oktober woensdag 23 januari voor het eerst 1984, zei hy mgr. Gysen te zullen toen een 2elfde projectiel naar bin_ werd gegooid bij het hoofdbu- van politie. Een week later volgde een aanslag op het gebouw van de indelingsraad van het mi nisterie van defensie in Groningen. De eerste twee aanslagen werden aangekondigd via telefoontjes naar eerdergenoemde krant. De eerste keer werd als reden opgegeven dat de politie als 'slaaf van het imperia lisme' de eerste klappen moest op vangen.. de tweede aanslag werd gedaan om de eisen van de gevan gen zittende leden van de Rote Ar mee Fraktion kracht bij te zetten. KAMERADEN (ANP) - De vroe gere CPN-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Marcus Bakker heeft oud-partijgenoten die de CPN verlieten, dringend gevraagd tot de partij terug te keren. Bakker sprak op een gisteren in Amster dam gehouden CPN-manifestatie. „Kom terug kameraden, jullie ho ren bij ons", luidde zijn oproep Hij vroeg hen „van de ijsschots af te stappen en aan land te komen". Proefrijbewijs voor jongeren DEN HAAG (GPD) - Jongeren die geslaagd zijn voor hun rijexamen, zouden een proefrij bewijs moeten krijgen voor de duur van ongeveer anderhalf jaar. In die tijd zou moeten wor den gecontroleerd of zij veel overtredingen hebben ge maakt. Is dat het geval, dan kunnen maatregelen worden genomen, zoals bijvoorbeeld een nieuwe rijvaardigheidstrai- ning. Staatssecretaris Scherpen- huizen (verkeer en waterstaat) zei zaterdag voor de VARA-tv dat jongeren in de leeftijd van 18 tot 25 jaar een risicogroep vormen in het verkeer. Zo'n proefrijbewijs zou niet alleen tot jongeren beperkt moeten blijven, maar ook voor andere risicogroepen kunnen gelden, bijvoorbeeld voor iemand die al zes of meer keren is gezakt voor het rijexamen. „Daarna zouden we een jaartje moeten bekijken hoe het met die per soon gegaan is in het verkeer", aldus Scherpenhuizen. AMSTERDAM (ANP) - In geval van regeringsdeelname zal de PvdA bezuinigingsmaatregelen van het kabinet-Lubbers niet zo maar ongedaan maken. Ook is het voor de PvdA niet mogelijk om de koopkracht van de minimuminko mens absoluut te garanderen. Als de economie blijft groeien ligt op dit punt voor de PvdA echter wel de eerste prioriteit. Dat zei fractievoorzitter Den Uyl zaterdag in Amsterdam tijdens een bijeenkomst van de Jonge Socia listen, de jongerenorganisatie van de PvdA. "Je kunt niet net doen alsof er vier jaar geen economische stagnatie is geweest", aldus Den Uyl, die verhoging van de mini mumjeugdlonen geen 'eerste prio riteit' noemde voor een kabinet met de PvdA. Hij beloofde wel dat als de PvdA na de verkiezingen volgend jaar aan de regering komt een van de eerste punten die hij wil realiseren het opnieuw invoeren van de wwv voor jongeren van 16 en 17 jaar is. Den Uyl noemde het 'discrimina toir' dat deze voorziening voor jeugdige werklozen geschrapt is door het kabinet-Lubbers. Voor het overige deed de PvdA- geen beloftes. Gezien de huidige economische vooruitzich ten verwacht hij wel dat de PvdA degenen die op het minimum zit ten enige vooruitgang kan beloven. Dat zou kunnen inhouden dat de afstand tussen uitkeringen en lo nen, die onder het huidige kabinet gegroeid is, weer wat kleiner kan worden. Den Uyl toonde verder zich hui verig voor overheidsdwang om te komen tot een kortere werkweek. In kleine ondernemingen blijkt het nu al moeilijk te zijn om minder uren te werken. Een wet zou alleen leiden tot ontduiking. Daarnaast betekent overheidsdwang een te rugkeer naar de geleide loonpoli tiek, waar hij tegen is. Hij zei wel te vrezen dat het proces van arbeids tijdverkorting dit jaar zal stagne ren. Mocht dat na enige tijd bewaar heid worden, dan moet er volgens Den Uyl toch worden overwogen worden om het proces van korter werken via wettelijke maatregelen te sturen. Dat zou in zijn visie kun nen door wettelijk voor bepaalde bedrijfstakken een maximum werkweek van 36 uur voor te schrijven. ADVERTENTIE Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-477484. Valsemunterij ALMERE (ANP) - De politie van Almere heeft, naar gisteren bekend is gemaakt, afgelopen vrijdag bij een inval in een lithografisch be drijf in Almere enkele tientallen proefgedrukte vellen met valse bankbiljetten van 25, 50, 100 en 1.000 gulden aangetroffen. De poli tie verdenkt twee werknemers van het bedrijf, de 27-jarige P.V. en de 49-jarige B.B. uit Almere, ervan dat zij zonder medeweten van de ande ren in het bedrijf 's avonds en 's nachts in hun vrije tijd de falsifica- ten hebben gemaakt. Het tweetal is aangehouden. Het valse geld is volgens de poli tie bijna niet van echt te onder scheiden. ROTTERDAM (ANP) - Omgeven door extra veiligheidsmaatregelen hebben havenarbeiders van het Rotterdamse stukgoedbedrijf Multi-Ter minals aan de Waalhaven in Rotterdam dit weekeinde uit het ruim van het Koeweitse vrachtschip 'Al Muberakiah' een aantal lekkende vaten met het zeer giftige en explosieve acryl nitryl verwijderd. De vaten maakten deel uit van een partij van bijna tweeduizend, af komstig van het bedrijf Paktank in Rotterdam-Botlek. De partij is terug gebracht naar Paktank, waar de defecte vaten in grotere vaten zullen worden geplaatst. Volgens het Gemeentelijk Havenbedrijf staat het vast dat enkele vaten bij de randen zijn gaan 'tranen', omdat ze bij Paktank tijdens zware vorst zijn gevuld, waarna de inhoud bij oplopende temperaturen is gaan uitzet ten. Hoewel als gevolg van de 'transpirerende' vaten in het ruim van de 'Al Muberakiah' verhoogde concentraties acryl nitryl zijn gemeten heb ben zich volgens de zegsman geen gevaarlijke situaties voorgedaan. OOSTERHOUT (ANP) - De be windvoerders van de in surséance van betaling verkerende suikerwa- renfabriek Jamin in Oosterhout hebben met de banken overeen stemming bereikt over een boedel krediet van 6 miljoen gulden. Met dat geld kan de normale bedrijfs voering worden voortgezet, kun nen de gezonde delen van Jamin worden veiliggesteld en noodzake lijke saneringen versneld worden doorgevoerd. Dat hebben bewind voerders en directie van Jamin gis teravond meegedeeld. Om de sanering van Jamin uit te voeren zal de komende weken een plan worden opgesteld. Het is nog niet bekend welke gevolgen dat plan zou kunnen hebben voopr de werkgelegenheid bij het bedrijf- Om Jamin weer gezond te krij gen zal worden gewerkt langs drie Ujnen: niet bedrijfsgebonden acti va (waaronder grond) zullen wor den gedesinvesteerd, het winkel bedrijf wordt gesaneerd en krijgt een zelfstandiger rol toegemeten en de produktie in Oosterhout wordt gesaneerd. Bij de uitwer king van het plan is de gemeente Oosterhout bereid een actieve en financiële bijdrage te leveren. Financieel stelt de gemeente zich garant voor een bedrag van 2,2 mil joen gulden. De manier waarop moet volgens een woordvoerder nog met het bedrijf en onder op te stellen voorwaarden worden be sproken. De Voedingsbond FNV heeft verheugd gereageerd op het bij de banken bereikte resultaat en de garantiestelling door de gemeente Oosterhout. Industriebond FNV dreigt met stakingen DEN HAAG (GPD) - De Indus triebond FNV wil begin maart sta kingen organiseren bij Philips en Akzo als daar in de onderhandelin gen nog geen resultaten zijn be reikt over de invoering van een 36- urige werkweek in 1986. Volgens de toponderhandelaar van deze bond, Jan Schermer, zit er in de onderhandelingen bij beide con cerns geen enkele beweging. Gaan de stakingen inderdaad door, dan zullen dit de eerste acties zijn voor arbeidstijdverkorting. Eventuele stakingen begin maart zullen samenvallen met het begin van de onderhandelingen voor de nieuwe cao in de metaal- en elec- trotechnische industrie. Acties bij Philips en Akzo zouden die onder handelingen onder druk kunnen zetten. De voorzitter van de be drijfstak, ir. Ter Hart, is tegen ver dere arbeidstijdverkorting. Ook mr. J.A. Oosterhoff, voorzit ter van het KNOV, is niet enthou siast over arbeidstijdverkorting. "In het midden- en kleinbedrijf blijkt atv te leiuden tot organisato rische problemen en niet tot een toename van de werkgelegenheid. In kleine bedrijven is het bijna on mogelijk om 5 procent atv op te vangen. Het gevolg is dat anderen meer moeten overwerken, wat kos tenverhogend werkt". SCHIPHOL (ANP/GPD) - De Ne derlandse beleggingsadviseur Rienk Kamer (41), die sinds juli vo rig jaar in Amerika wegens miljoe- nenzwendel met beleggingen heeft vastgezeten en tegen wie hier nog een gerechtelijk vooronderzoek loopt wegens verduistering, op lichting en valsheid in geschrifte, gaat Nederlandse beleggers advi seren hoe ze uit de problemen kun nen komen. Kamer kondigde dit zaterdag aan bij zijn aankomst op Schiphol, waar hij werd opgewacht door zwaar bewapende marechaussees. Vorige week werd hij door de fede rale rechter in Los Angeles veroor deeld tot zestien maanden gevan genisstraf met aftrek van voorar rest. Dit kwam erop neer dat Ka mer vrijwel meteen het land uit mocht en, met een ticket van de Amerikaanse justitie, naar Neder land kon terugkeren. "Ik heb de FBI op de knieën ge kregen. Het rijkste, grootste en meest agressieve justitieapparaat van de wereld", aldus Kamer op Schiphol. Hij zei tot een 'deal' te zijn gekomen met de Amerikaanse rechtbank in Los Angeles. Zo kwam hij onder 340 jaar gevange nisstraf uit die de Amerikaanse aanklager Rosbacher had willen ei sen voor de "grootste fraudezaak van de eeuw". De 'deal' hield in dat Kamer zich schuldig zou verklaren aan futili teiten, zodat hij een lage straf zou krijgen en na zijn voorarrest kon verdwijnen. "Want ze wilden me graag kwijt", aldus Kamer. "De Amerikaanse justitie had haar ge zicht verloren, want die grote zwendelaar die ze dachten te pak ken te hebben bleek ik niet te zijn". Superaftrek' Aan het eind van de jaren '70 hebben ongeveer 3000 beleggers in Nederland, België en Duitsland 55 miljoen dollar gestoken in een 40- tal onroerend-goedprojecten in Amerika. Kamer en zijn American Land Program (ALP) en Kamer In vestments beloofden de beleggers hoge inkomsten en belastingvoor deeltjes, zoals een 'superaftrek'. Maar de winsten bleven uit omdat veel projecten uit waardeloze woestijngronden bestonden of uit agrarische bedrijven met een zieke veestapel. Uiteindelijk werd Ka mer door de Belgische autoriteiten aan Amerika uitgeleverd. "Dat was de kidnapping van Baarle-Naussau", zegt Kamer nog steeds boos. "Ze hebben me ge woon gekaapt. Voor het eerst van mijn leven kreeg ik handboeien om en ik ben nog tien kilometer over Nederlands grondgebied ver voerd voor ik in België aan de justi tie werd overgeleverd. De volgen de ochtend werd ik in een auto, die met kalenderbladen was dichtge plakt, naar het vliegveld gereden". Rienk Kamer acht zichzelf on schuldig en zou zelf het slachtoffer zijn geworden van een hetze van justitie en pers. In Amerika zou hij al zo goed als zeker van de miljoe- nenzwendel zijn vrijgesproken in hoger beroep, in Nederland zou het gerechtelijk vooronderzoek wel stranden, omdat men volgens een internationaal rechtsbeginsel nooit twee keer voor dezelfde feiten ver oordeeld kan worden. 'Onwijs' De Amsterdamse officier van justitie mr. J. de Bruin (fraudeza ken) heeft volgens Kamer geen grote zaak tegen hem kunnen op bouwen, maar meer wil hij daar niet over zeggen. "Het is onwijs als justitie en ik elkaar via de pers be strijden", zegt Kamer lachend. Hij duikt voorlopig onder met zijn vrouw. Beleggers die nog iets uit de Amerikaanse investeringen wil len redden, kunnen hem bereiken via een oud-medewerker van hem, beleggingsadviseur Anton van der Stappen in Eindhoven en via be drijfsadviseur Bram de Vries uit Wilnis. "Zie het allemaal als een Mono- polyspel", besloot Kamer. Ik ben terug bü af nadat ik een tijdje in de gevangenis zat. De Verenigde Sta ten hebben de broek laten zakken om te tonen dat er geen justitiële potentie is en Nederland heeft de verloren zoon terug die ze zo graag kwijt wilde. Ik zal me nu zo snel rv?gelijk inwerken in de proble- Rienk Kamer tijdens c ferentie op Schiphol. men bij beleggers van het Ameri can Land Program. "Ik kan die mensen toch niet de dupe laten worden van een klein groepje be leggers dat mij als een grote schurk ziet".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5