Toekomst Leidse Hout vastgelegd Oostvlietpo lder bedrijfsterrein Zestal aangehouden wegens mishandeling 'Eerst meer parkeerruimte, dan pas maatregelen nemen' Honden 'bemesten' park jaarlijks met 3600 kilo Suggestie: muziektent in vijver Afwatering wordt verbeterd en ontkoppeld van sportpark Kikkerpolder Inbreker gewond Informatica voor ouders Schrijvers als muzikaal duo MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - Op mooie doordeweekse dagen bezoeken 800 tot 1200 men sen de Leidse Hout. In de weekeinden variëren deze cijfers van 1200 tot 1800. Dit blijkt uit een doctoraal onderzoek dat door studenten van de Leidse universiteit is uitgevoerd. De resultaten van dit onderzoek zijn opgenomen in het beheersplan voor de Leidse Hout. Het merendeel van de bezoekers is afkomstig uit de aangrenzende Raadsherenbuurt en uit het eveneens nabij gelegen Oegstgeest. Opval lend laag blijkt het aantal bezoekers te zijn dat afkomstig is uit de Vogel wijk, Houtkwartier en Merenwijk. Het uitlaten van honden is een van de veel beoefende activiteiten in de Leidse Hout. Dit gebeurt voornamelijk rond de grote speelweide en de Van Waverenlaan. Volgens het beheersplan is de overlast aan uitwerpse len, "in tegenstelling tot wat sommige parkbezoekers beweren", niet erg groot. Geschat wordt dat gemiddeld honderd honden per dag in de Leid se Hout hun behoefte doen en op die manier het park jaarlijks van onge veer 3600 kg mest voorzien. Dat gebeurt meestal op dezelfde plaatsen, zoals aan de bosranden. De vegetatie wordt er door bëinvloed, hetgeen te zien is aan het ontstaan van brandnetels. LEIDEN - In de grote vijver van de Leidse Hout kan een muziek tent worden gebouwd. Deze sug gestie doet de directie groen van de gemeente in een losse notitie die Hoekema, tijdens de begrotingsbe handeling door de gemeenteraad eind vorig jaar. B en W beloofden na te gaan of de muziektent er zou kunnen komen. Volgens de directie groen zou dat kunnen, zij het niet op de plek waar vroeger een muziektent moet hebben gestaan. Daar staat nu na melijk het theehuis. De tent is ver moedelijk in of kort na de oorlog verdwenen. Een muziektent in de vijver zou door middel van een afsluitbare vlonder toegankelijk kunnen wor den gemaakt. Volgens de directie groen is dit een mooie plek. Ge- vreesd wordt dat een muziektent op bijvoorbeeld de grote speelwei de bloot zou staan aan vandalisme. Het wateroppervlak van de vijver belooft bovendien een goede akoestiek, er is ook voldoende ruimte voor het publiek en het ter ras van het theehuis ligt in de buurt. De directie groen suggereert het gemeentebestuur om te onderzoe ken of de bouw van de muziektent als werkgelegenheidsproject kan worden uitgevoerd (en er dus geld van het ryk voor te krijgen). De kosten voor de gemeente worden in dat geval op 100.000 gulden ge schat. Over de mogelijkheid het 'open luchttheater' in het Bospark bij de Leidse Hout in te richten - Hoeke ma had ook daar op aangedrongen is de directie groen minder opti mistisch. Er moet rekening mee worden gehouden dat een minima le inrichting van dit terrein 250.000 gulden zou kosten, terwijl er een jaarlijks tekort op de exploitatie wordt verwacht. Het openluchttheater is in 1956 aangelegd naar een ontwerp dat de vorm van een half amfi-theater had. Verder dan een helling waar op het publiek kan zitten en kijken naar een tussen de bomen en strui ken gelegen 'toneel' is het nooit ge komen. LEIDEN - Het afwaterings systeem van de Leidse Hout zal worden verbeterd en onaf hankelijk gemaakt van de af watering van het nabij gelegen sportcomplex Kikkerpolder. Het park zal een eigen gemaal krjjgen. Dit blijkt uit het Be heersplan Leidse Hout dat door de gemeentelijke directie groen is opgesteld. Met dit plan wordt op papier vastgelegd wat er in de toekomst in de Leidse Hout moet gebeuren. Nu is de waterafvoer van de Leidse Hout nog geregeld via een gemaal in het sportveldencomplex Kik kerpolder, dat tevens functioneert voor deze sportvelden zelf en het sportcomplex Leidse Hout Pro bleem is dat de belangen van de sportvelden en het park tegenge steld zijn. Voor de sportvelden is 's zomers een veel hogere grondwa terstand gewenst dan voor het bos in de Leidse Hout Daar komt bij dat de afvoer van het overtollige- water uit de Leidse Hout, via de sloot langs het sportveldencom plex en de vijver voor het Diaco- nessenhuis, langs een grote omweg geschiedt De kanS op stagnatie en wateroverlast is daardoor groot, ook al dóórdat diverse duikers in een slechte staat verkeren. De hoge waterstanden en de slechte door stroming hebben tot gevolg dat het water zuurstormarm is en 's zo mers een hoge temperatuur heeft, waardoor de kans op botulisme wordt vergroot. Gedetailleerd Verbetering van de waterbeheer sing is een van de eerste zaken die de gemeentelijke directie groen wil aanpakken in de Leidse Hout. Dit blijkt uit het beheersplan voor dit park dat deze vroeger Plantsoe nendienst geheten gemeentelijke afdeling heeft opgesteld. Dit zeer gedetailleerde plan geeft weer wat voor onderhoud er in de Leidse Hout de komende jaren, tot ver na de eeuwwisseling moet worden uitgevoerd, welke bomen en strui ken moeten worden vervangen en welke vernieuwingen nog meer Beelden uit de Leidse Hout. Links de grote vijver, rechts een speelweide. noodzakelijk zijn. Het plan gaat creatie, zoals wandelen, trimmen vergezeld van een inventarisatie- en het hertenkamp bezoeken. In rapport, waarin staat aangegeven het plan wordt geconstateerd dat wat er in Leidse Hout aa aanwezig is. Volgens de directie groen heeft het beheersplan tot functie dat het voorgenomen beheer door 'het be leid', zeg maar de gemeenteraad, kan worden beoordeeld. Boven dien kunnen belangstellenden in spraak krijgen in het beheer, waar bij het de bedoeling is dat een op te richten vereniging 'Vrienden van de Leidse Hout' als inspraakor gaan gaat fungeren. Het beheersplan bevat een sche ma voor het verjongen van het bos- bestand tot het jaar 2080, maar geeft ook maatregelen aan voor de eerstkomende jaren. Naast het ver beteren van de waterhuishouding behoren daartoe het opnieuw in planten van enkele gedeelten van de Leidse Hout en het plaatsen van nieuwe openstellinsgborden. Recreatie Het beheersplan gaat uit van wat als belangrijkste taak voor het park is geformuleerd: het bieden van re- het acherstallige onderhoud dat i de periode 1945-1969 was ontstaan, de laatste vijftien jaar voor een groot deel is weggewerkt. De grondsoort in de Leidse Hout kan in twee groepen worden verdeeld: oude zeeklei in het oostelijk en la ger gelegen gedeelte en oude strandwal zandgrond in het weste lijk deel. De kleigrond is in princi pe geschikt voor eikenbos en de zandgrond voor essenbos. Volgens het beheersplan is in de periode 1930-1969 sprake geweest van een passief onderhoud van de Leidse Hout. Het park werd in principe in dezelfde staat gehou den, afgezien van omvangrijke uit dunningen. Het beheer zal er in de toekomst op gericht zijn hier en daar boom- en heestersoorten te verwijderen op plaatsen waar ze niet thuisho ren, het boombestand uit te dun nen, de grasvelden te vernieuwen en met name in het kleigrondge deelte oude beplanting te vervan gen door jonge. Het is de bedoeling het beheers plan om de zoveel jaren te herzien (de eerste keer in 1990). Dit jaar wordt een soortgelijk plan ge maakt voor het Bospark dat aan de noordkant van de Leidse Hout grenst. Bospark en Leidse Hout zullen dan voor wat betreft beheer als een eenheid worden be schouwd. Geschiedenis In het beheersplan wordt ook de geschiedenis van de Leidse Hout op een rij gezet. Het park werd op 1 juli 1931 officieel geopend. De eer ste aanzet was in 1925 gegeven door een schenking van Leidenaar D.J.J. de Koster (11.500 gulden), die bestemd was voor de aanleg van een wandelpark. In 1927 werd de Vereniging tot Stichting van de Leidsche Hout opgericht en een jaar later een stichting die beoogde geld bijeen te brengen. Dank zij het geld dat de stichting vergaarde, een bijdrage van de gemeente en een subsidie van het rijk kon de aanleg in september 1928 begin nen, naar een ontwerp van de Apel- doornse tuinarchitect K.C. van Nes. De bijdrage van het rijk werd als werkverschaffingsproject ver leend; op die manier werden werk- Voorstel Kamer van Koophandel: lozen aan werk geholpen. Toen het park voltooid was, werd dan ook in een brief vermeld: "Op 31 mei is de Rijkssteun geëindigd en zfjn de laatste werkelozen ontslagen". De gemeente wees destijds een terrein van 26 hectare aan, waarvan 9 hectare werden bestemd voor de aanleg van sportvelden. In 1958 ging er 6000 m2 van af voor de ver breding van de Warmonderweg. Resteert een oppervlakte van ruim 15 hectare. In 1933 werd er in de Leidse Hout een bank geplaatst ter nage dachtenis aan B.F. Krantz die als secretaris-penningmeester van de stichting grote verdiensten voor de totstandkoming van het park had gehad. In 1949 werd het theehuisje gebouwd, een schepping van de vroegere gemeente-architect ir. Th.K.J. Koch. In de oorlogsjaren verdwenen overigens veel bomen uit de Leidse Hout, met name in de hongerwinter. Veel bomen werden door de bevolking omgezaagd om dienst te doen als brandstof, terwijl er ook bomen werden gevorderd door de Duitsers. Het grootste deel van het hakhout verdween in die jaren en daarnaast in totaal 2000 bomen. LEIDEN - De instandhouding van de werkgelegenheid en het aantrekken van bedrijven in Lei den heeft veel meer kans van sla gen als de gemeente 50 hectare be drijfsterrein extra aanlegt. De be drijven in de binnenstad mogen slechts in uiterste nood worden verplaatst. Meer aandacht is verder nodig voor het winkelbestand. Het gebrek hieraan is nog steeds het zwakste onderdeel van het ge meentelijke, econonomische be leid. Dat is de belangrijkste kritiek die de Kamer van Koophandel van Rijnland heeft op het economisch beleidsplan en de tweede versie van de werkgelegenheidsnota 'Zich op Werk' van de gemeente. Volgens de Kamer is het stadsver nieuwingsbeleid aan een grondige revisie toe terwijl ook voor de eco nomische ontwikkeling van het stadscentrum het gemeentelijke beleid hoog nodig moet worden omgebogen. Volgens de Kamer van Koophan del moet Leiden in de Oostvliepol- der een bedrijfsterrein van ongever vijftig hectare in ontwikkeling brengen. Dit gebied ligt centraal, aan de rijkswegen, en wordt door de aanleg van Rijksweg 11-Oost uitstekend bereikbaar. De gemeen telijke plannen om bedrijfsterrei nen in De Coebel en de Oegstgeest- se Morsbelpolder aan te leggen bie den volgens haar in de toekomst onvoldoende mogelijkheden om bedrijven te kunnen aantrekken. Lof heeft de Kamer voor de ge meentelijke inspanningen in het gebied Leeuwenhoek en de stimu lering van kantoorvestigingen, on der meer op het Schuttersveld. No de wordt echter de aandacht ge mist voor de parkeersituatie op en rond dit terrein. Binnenstad De komende jaren moet de ge meente de bedrijven in de binnen stad zo veel mogelijk laten zitten. "In dit beleid lijkt sinds 1982 een kentering te hebben plaatsgevon den, al moet worden bedacht dat veel van het 'kwaad' in dit opzicht reeds voor 1982 is geschied", schrijft de Kamer in haar reactie. "Dit onderdeel van het econo misch beleid heeft de Kamer de af gelopen jaren hèt meeste zorg ge baard. Ook het beleidsplan 1984 biedt nog niet de overtuiging dat van een beleidspombuiging sprake is". Volgens de Kamer van Koophan del is het winkelapparaat in de stad er slecht aan toe. Het aantal win kels isn opnieuw met vijf procent afgenomen. De afgelopen vijf jaar is de werkgelegenheid met negen procent gedaald: ruim 200 arbeids plaatsen, constateert de Kamer be zorgd. "Aan de visie en de opvat tingen van het bedrijfsleven in de ze wordt niet tegemoetgekomen. Hartekreten van zowel onderne mers als consumenten worden ge negeerd", meent de Kamer. Zij wijst onder meer op het verslech terde verkeers- en parkeerbeleid. LEIDEN - Een 20-jarige inbreker moest, in de nacht van zaterdag op zondag, door de eerste hulpdienst ijlings naar het Academisch Zie kenhuis worden gebracht omdat hij bij zijn inbraakactiviteiten ge wond was geraakt. De jongen, een Amsterdammer, was speciaal naar Leiden gekomen om in te breken. Van een school aan de Franchimontlaan had hij een ruitje ingeslagen en daarbij een zo hevig bloedende wond aan de rechter onderarm overgehou den dat hij omwonenden in de Stieltjesstraat om hulp moest vra gen. De jongen is na behandeling in het AZL door de Leidse politie aangehouden. Weer bekeuringen op vlooienmarkt LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdag, in samenwerking met de economische controledienst, pro ces-verbaal opgemaakt tegen ne gen standhouders op de Leidse vlooienmarkt. De standhouders waren volgens de politie bedrijfs matig bezig. LEIDEN - Het christelijk lyceum dr. W.A. Visser 't Hooft gaat bij wijze van experiment avondcursussen informatica voor ouders van brugklas leerlingen geven. Het vak informatica maakt al jaren deel uit van het onderwijsprogramma van de school. Bij veel ouders bestaat de behoefte om enige elementaire kennis op te doen van het gebruik van microcom puters. Al was het alleen maar om de ontwikkeling die hun kind op dit gebied doormaakt beter te kunnen volgen. Tegen een geringe vergoeding (100 gulden voor tien cursusavonden) kunnen ouders de beginselen van de programmeertalen Logo en Basic leren, krijgen zij demonstraties van de grafische mogelijkheden van de microcomputer en een inleiding in het tekstverwerken. Het is de bedoeling om eind februari de eerste cur susavond te houden, maar zeer waarschijnlijk zal nog een aantal cursus sen moeten worden georganiseerd. Volgens rector De Koe zijn er al zo veel aanmeldingen van ouders binnen, dat waarschijnlijk zal moeten worden geloot. Jongen in park in elkaar geslagen Stichting Leidse Binnenstad: LEIDEN - De Leidse politie heeft afgelopen weekeinde zes jongens aangehouden, die verantwoorde lijk zijn voor de zware mishande ling van een negentienjarige Leide naar, eind vorige maand. De negentienjarige werd op een za terdagnacht door een groep van ongeveer dertig jongens in elkaar geslagen in het Huigpark. De jon geman fietste met zijn vriendin en een vriend door het park toen zij van alle kanten werden belaagd. Het meisje en de andere jongen konden wegkomen en de vader van de achtergebleven jongen waarschuwen. De negentienjarige moest later in het ziekenhuis wor den opgenomen met een op drie plaatsen gebroken kaak. Het onderzoek heeft zaterdag en zondag geleid tot de aanhouding van zes jongens in de leeftijd van 16 tot 22 jaar. Uit het verhoor van het zestal is volgens de politie ge bleken dat de groep er bewust op uit is geweest orp straatterreur te plegen. Verwacht wordt dat de ko mende dagen nóg meer jongens zullen worden aangehouden om te worden gehoord over hun aandeel in de zware mishandeling. De toestand van het slachtoffer is, na een operatie te hebben onder gaan, zodanig dat hij pas vorige week in staat was zijn verhaal bij de politie te doen. De jongen kan op dit moment alleen nog vloei baar voedsel tot zich nemen. Het zestal en anderen die nog wor den aangehouden zal openlijke ge weldpleging en mishandeling ten laste worden gelegd. Daarop staan straffen van zes tot negen jaar ge vangenis. Twee mannen in park mishandeld LEIDEN - Een 39-jarige man uit Alphen aan de Rijn en een 42-jarige Leidenaar zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag, zonder dat daar toe enige aanleiding was, mishan deld door drie onbekende jongens. De mannen wandelden, omstreeks drie uur, door het Van der Werf- park toen het drietal hen met hou ten balken in de hand te lijf ging. De Alphenaar was er het slechtst aan toe en liep een hoofdwond en wonden aan de rechterhand op. INBRAAK - Uit een kelderbox aan de Wiekelhorst is, in de nacht van zaterdag op zondag, geluidsappa ratuur plus ongeveer 1100 singles verdwenen met een totale waarde van ongeveer 6000 gulden. De in brekers wisten zich toegang te ver schaffen tot de kelderbox door de toegangsdeur open te breken. ADVERTENTIE Heeft u ook het t.v.-programma v dagavond gezien genaamd Veronica van afgelopen donder- "WORDT UW GULDEN EEN DAALDER WAARD" Dan zult u ook begrepen hebben dat gespreid en gedegen beleggen be langrijk is voor sparen met een optimaal rendement. Kies daarom voor ABC spaarplan voor een belastingvrij optimaal rendement een A.M.E.V. product van de "Utrecht", u weet wel. Prospectus en/of inlichtingen Hiep makelaar in assurantiën Wilhelminastraat 5, 2200 AA Noordwijk tel. 01719-1100V LEIDEN - Tijdens de grote manifestatie 'Universiteit in beweging' don derdag in de Pieterskerk zullen de Leidse schrijvers Maarten 't Hart en Maarten Biesheuvel zich presenteren als 'entertainers'. Tegen half negen is het de bedoeling dat Maarten 't Hart achter het 17e eeuws Hagerbeer- orgel kruipt. Op dat zelfde moment heeft Maarten Biesheuvel zijn borst vooruit om met begeleiding van 't Hart een aantal van zijn fraaie liede ren ten gehore te brengen. Beide heren voorspellen een daverende show, waarvan de wetenschap op zijn kop gaat staan. De manifestatie die een overzicht geeft van wat er aan de Leidse univer siteit aan onderzoek en onderwijs gebeurt, is voor iedereen toegankelijk en duurt van 16.30 tot 22.00 uur. Op de foto Maarten 't Hart achter het orgel van de Pieterskerk. (foto Loek Zuydcrduin) LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad vindt dat de parkeer- maatregelen die het gemeentebe stuur wil invoeren voor het cen trum moeten worden uitgesteld totdat het aantal parkeerplaatsen is vergroot. Het tekort is volgens de stichting "schrikbarend te noe- De stichting, die de belangenbe hartiging van het bedrijfsleven in de binnenstad tot haar taak be schouwt, schrijft dit in een reactie op de gemeentelijke nota 'Parkeer- regiem in de Leidse binnenstad'. In deze nota doen B en W voorstel len om het parkeren in het cen trum aan strikte regels te binden, met als belangrijkste punt dat dat er doordeweeks overdag en op koopavond en zaterdag altijd be taald moet worden voor het stallen van de auto. Hetzij bij parkeerme- ters- of automaten of in parkeerga rages, hetzij voor wat betreft bewo ners en bedrijven tegen betaling van jaarlijkse bedragen op speciaal daarvoor aangewezen plekken of met een ontheffing bij parkeerme- ters/automaten Steeds minder In plaats van toe te nemen, is het aantal parkeerplaatsen in het cen trum de laatste jaren alleen maar verkleind, constateert de Stichting Leidse Binnenstad. Zij becijfert dat de capaciteit in 1977 2.880 be droeg, in 1982 2.560 en dat volgens het voorlopig parkeerplan van de gemeente er nog 2.130 plaatsen res teren. De afname sinds 1977 be draagt dus 750. De stichting stelt vast dat het ge meentebestuur destijds erkende dat er een tekort aan parkeerplaat sen was, gezien het voornemen om ter compensatie parkeergarages te bouwen. De stichting "betreurt het ten zeerste" dat in de gemeentelij ke plannen van geen compensatie meer sprake is, nu er in de omge ving van (toekomstige) parkeerga rages maatregeleft worden geno men om het parkeren daar te be lemmeren. Als voorbeeld wordt de Sandersgarage aan het Levendaal/ hoek Korevaarstraat gebruikt. De capaciteit bedraagt 350, maar in de omgeving verdwijnen 200 parkeer plaatsen, terwijl de winkels die in deze parkeergarage worden geves tigd ook weer auto's aantrekken die een deel van de parkeerruimte nodig zullen hebben. De stichting constateert ook "spanningen" tussen enerzijds be woners van het centrum en ander zijds bezoekers. Voor de bewoners zijn 620 plaatsen aanwezig in het winkelgebied, terwijl er volgens de criteria in de gemeentelijke nota 800 nodig zouden zijn. Dat bete kent dat er 180 plaatsen bij par- keermeters door bewoners/bedrij ven met ontheffing zullen worden ingenomen. In elk geval doet het totaal van 800 de beschikbare capa citeit voor bezoekers van 2,130 naar 1.330 teruglopen. Daar trekt de stichting vervolgens de 410 plaatsen van af die bedrijven in de binnenstad nodig hebben, waar door er nog maar 910 parkeerplaat sen over blijven. Terwijl de behoef te wordt becijferd op 1810 op een werkdag en op 2.580 op koopavond en zaterdag. Het tekort is op werk dagen dus 1.230 en op koopavon den en zaterdag 1.970, volgens de berekeningen van de stichting. Droef De foutparkeerders, die voor zichtig op 1.300 worden geschat en waartegen in de toekomst strenger zal worden opgetreden, zijn dan nog niet in de berekeningen ver werkt. Het is volgens de stichting zonneklaar dat de gemeente haar beleid zal moeten veranderen, wil de regionale functie van het win kelgebied in de binnenstad niet in gevaar komen. "Het is een droeve constatering dat de gemeente Lei den nog steeds het economisch be lang van bereikbaarheid en parke ren niet expliciet onderkent", al dus de stichting in haar reactie, die is ondertekend door waarnemend- voorzitter J. van Egmond. Diapresentatie Een diapresentatie over China en de Transsiberische spoorlijn wordt dinsdag door de Neder landse Reisvereniging verzorgd. Restaurant Nieuw Minerva, 20.00 uur. Paranormaal De stichting voor sociaal-cultu reel werk organiseert dinsdag avond in clubhuis 'Morschwijk' aan de Topaaslaan een informa tie-avond over paranormale ge neeswijzen. De magnetiseuse M. Groot zal vertellen hoe zij zelf de ze 'gave' ontdekte en wat het bete kent om paranormaal genezer es te zijn. Tevens zal zij praten over haar ervaringen tij diens het uit oefenen van dit beroep. Vooraf wordt een korte film ver toond, waarin een aantal behan delingen door een magnetiseur te zien zullen zijn, vertoond. Ook wordt in deze film aandacht be steed aan de Nederlandse Orga nisatie voor Paranormale Ge neeswijzen. Aanvang: 20.30 uw.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3