'Groen' Zoeterwoude wellicht opengelegd warmond Van Kempen: nieuwbouw staat er in vijf maanden Een spraakwaterval voor een druppelend apparaat Plan voor nieuwe fietsverbinding Voorschoterweg wordt straks fietsviiendelijk Puur water voor een gulden per dag? PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 ZOETERWOUDE - De kans is zeer groot dat er een vijfde fietsverbinding tussen het Zoeterwoudse buurtschap De Weipoort en de dorpskern komt. De noodweg die momen teel de Uiterdijk met de Zuidbuurtseweg verbindt, wordt volgens de plannen van de gemeente veranderd in een fietspad. De kosten van deze transformatie zijn geraamd op een kleine vier ton. Een halve ton voor de grondverwerving is hierbij inbegrepen. Het bestuur van buurthuis De Wei- twee redenen geëist. Ten eerste is poort was aanvankelijk niet zo blij de verbinding Weipoort-Zuidbuurt met een fietspad op die plaats. Na via dit pad korter. Ten tweede wil een vergadering met buurtbewo- het buurthuis het kleine kerkepad ners en het bestuur is men echter handhaven uit veiligheidsoverwe- van mening veranderd. Het buurt- gingen. Vooral in de avonduren huis gaat akkoord met de aanleg vreest het buurthuis een onveilige van deze fietsverbinding onder de situatie voor vrouwen die over het uitdrukkelijke voorwaarde dat het nieuwe fietspad moeten. Er be- kleine kerkepad bluft bestaan. Dit staan namelijk plannen om het kerkepad ligt een paar honderd fietspad tussen bossages te laten meter noordelijker. lopen. De ruilverkavelingscommissie De handhaving van dit pad is 6m Rijnstreek-Zuid heeft ook geen be- VOORSCHOTEN/LEIDEN - Hor- Pad zich maar voor een klein ge- des overstekende fietsers bij de deel'e op Voorschotens grondge- Voorschotense Hofweg en de Leid- bied. Het zal iets voorbij de mon- se Brahmslaan behoren straks wel- dm8 van de Leidseweg-noord ko- licht tot het verleden. Provinciale men- In het vooijaar komen hier Waterstaat voelt namelijk veel voor stoplichten en wordt tevens een de suggestie van de gemeente Lei- busbaan aangelegd, die zich op den om het fietspad aan de noord- Voorschotens grondgebied uit- westkant van de Voorschoterweg strekt vanaf de Hoogkamerbrug to- tweerichtingsverkeer te maken. fi J~ Een van de argumenten van de zwaar tegen de omzetting van de tijdelijke noodweg in een blijvend fietspad. De noodweg diende als ontsluiting van de Weipoort toen de weg was afgesloten vanwege de aanleg van riolering. De verkave lingscommissie heeft een gesprek met Staatsbosbeheer gevoerd en daaruit geconcludeerd dat er van een doorkruising van de verkave lingsplannen geen sprake is. Het kost de boeren geen meter grond, omdat op de plaats van het fiets pad een lange strook bossage was geplande Zoals gezegd loopt het fietspad hier dwars doorheen. Brug De gemeente Zoeterwoude heeft inmiddels een verzoek gedaan aan. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland om een financiële bijdrage in de aanleg van het fietspad. Aan vankelijk zou de huidige noodweg op 1 maart moeten verdwijnen om dat de fundering van lavaslakken gebruikt zou worden voor de aan leg van het fietspad langs de Nieu- weweg. Deze slakken zullen nu op nieuw moeten worden aangekocht. Om het fietspad bereikbaar te ma ken zal een brug over de Zuid- buurtsewatering moeten komen, taan de Zilverfabriek. Overigens zal dan het fietspad, creatieve functie toe. "Het fietspad belijning in het midden zaI v00r de inwoners van Zoeter woude en buurgemeenten e gefietst' Deze praktijk wordt ge- worden aangelegd. Dat gebeurt trekkefijk gedeelte van het lande- --.-I volgend jaar de recon- hjk gebied open leggen", aldus de de Leidse Trekvliet- gemeente in een brief aan Gedepu teerde Staten. Het fietspad zal langs de Noord Aa lopen. Van- woon gelegaliseerd door het instel- pas 'en,Yar; tweerichtingsverkeer zo structie vD„ heet het. De Voorschotense ambte- bm„ klaar Vr»nr hPt lijke werkgroep verkeer en veivoer £1osS' de VLomdfoter- stemt in met het voorstel, al zijn de weg verandert niets: de fietsers avond praat de raadscommissie leden met erg enthousiast over de richting Leiden kunnen hier ge- voor openbare werken gang van zaken. Voorschoten had w00n gebruik van blijven maken. moeten worden betrokken bij de J Leidse aanvraag, zo vinden zij. Ook de maatregel op zich heeft zo zijn nadelen: in Voorschoten is het juist een regel géén fietspaden met tweerichtingsverkeer aan te leggen. Gelukkig bevindt het fiets- plónnen. Zoeterwouds bouwbedrijf in financiële moeilijkheden ZOETERWOUDE - Het Zoe terwoudse bouwbedrijf Bos man verkeert in financiële moeilijkheden. Vorige week is uitstel van betaling aange vraagd. De verwachting is dat de 25 personeelsleden voor het merendeel bij een ander bedrijf kunnen worden onderge bracht. Twee projecten van Bosman worden door de Zoe- termeerse bouwer Era overge nomen. Het gaat om de bouw van zeven woningen in Zoeter woude en- de verbouwing van een drukkerij. De projecten die Bosman momenteel uitvoert, zullen worden afgemaakt. Daarna zal het bedrijf waarschijnlijk op houden te bestaan. Het veertig jaar oude familiebedrijf was van oudsher gevestigd aan de Noordbuurtseweg in Zoeter- woude-Dorp. De laatste jaren staat het bedrijf aan de Ener gieweg op het industrieterrein De Grote Polder. Warmondse verenigingen in het krijt: brandbrief helpt WARMOND - Enkele Warmondse verenigingen met een betalingsach terstand hebben eind vorig jaar een 'geheime' brandbrief gekregen van B en W. Wanneer ze niet gauw betalen mogen ze niet langer gebruikmaken van hun accommodatie, was de krachtige inhoud. De brief heeft geholpen: een flink deel van het geld is binnen. En het ziet er niet naar uit dat verenigingen 'van gebruik geschorst zullen wor den', aldus gemeentesecretaris Zoetemelk, die niet wil vertellen welke verenigingen de brief hebben gekregen. Evenmin geeft hij prijs om hoe veel verenigingen het gaat en hoe groot hun totale schuld is. Overigens weet de gemeente niet precies waardoor de schulden zijn ontstaan. "Het kan gaan om gemakzucht", brengt hij uit. "Maar het kan ook zo zijn dat ze moeilijkheden hebben de eindjes aan elkaar te knopen in een tijd dat de huishoudbudgetten inkrimpen en mensen gedwongen worden keuzen te maken". Agenda MAANDAG Leiden Kükhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Muriel ou le Temps d'un Retour' van Alain Resnais, 20 en 22.15 uur. Rapenburg 100 - Ekklesia organiseert een discussie-avond over de geboortere geling in China, 20 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, bijeenkomst ihilateristenvereniging De Rijnstreek, ouderen, 20 uur. Sjelter - Heemraadlaan, PvdA-avond met kamerlid Kombrink over arbeids duurverkorting en behoud koopkracht 20.30 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, forumdis- WD over euthanasie, 20.30 uur. Gemeentehuis - raadscommissie ruime- lijke ordening, 20 uur. 'Recreëren' bij borden in Warmond WARMOND - Vandalen heb ben zich gretig gestort op de borden 'Warmond recreatiege meente', geplaatst aan de ge meentegrenzen. Het bord aan de Zijldijk heeft enkele weken op de grond gelegen en het bord aan het Veerpolderpad is reeds twee tot drie keer uit de grond gehaald. Gelukkig zijn de borden niet onherstelbaar vernietigd. De kosten van herstel blijven dan ook beperkt en de gemeente be houdt de mogelijkheid een re servebord ter beschikking te stellen aan carnavalsvereni ging 'De Billenprikkers'. Zij wil dit bord aan een tractor han gen en hiermee op 17 februari het dorp rondrijden tijdens de carnavalsoptocht, die als the ma heeft 'Warmond recreatie gemeente'. Overigens was een fors misver stand ontstaan over de aan vraag. BenW dachten aanvan kelijk dat zij zelf op een wagen door het dorp moesten rijden. Zij voelden hier niet zoveel voor en vroegen de raad op dezelfde manier te reageren. De vereni ging heeft het misverstand ech ter uit de wereld geholpen. En de raad vindt het prima dat op deze wijze "de zaak in de publi citeit komt'. (foto Holvast) Zilverfabriekmoet 1 juli leeg opgeleverd VOORSCHOTEN - In allerijl is de architect van de Koninklijke Van Kempen en Begeer n.v. aan het te kenen geslagen. De nieuwbouw van het aloude Voorschotense be drijf op een Zoetermeers bedrijfs terrein moet immers half juni dit jaar al worden opgeleverd. Amex, de nieuwe eigenaar van de 'Zilver fabriek', wil er per I juli in en con tract is contract. In vijf maanden tijd moet er van de grond af een complex worden neergezet, waarin een kantoorge bouw in drie lagen en een produk- tie-afdeling met magazijn. Totale kosten: ruim een miljoen; het pre- ciese bedrag is nog niet helemaal bekend. Het lijkt een onhaalbare zaak, maar direkteur H. Lyklama van Keltum (één van de twee 'poten' die naar Zoetermeer verhuizen) is uiterst optimistisch over het wel slagen ervan. "Het moet gewoon lukken, want we zijn van plan om van de huidige behuizing in Lei den en Voorschoten meteen door te gaan naar Zoetermeer", meldt hij. Overigens zijn de directies van de overgebleven Van Kempen-de len niet over één nacht ijs gegaan bij het kiezen van een nieuwe loca tie, waarin Keltum en Koninklijke Begeer 'samensmelten'. De keuze viel -«uiteindelijk op Zoetermeer. Niet in de laatste plaats vanwege de ligging van het gebied: dicht bij spoorlijn en snel weg. Een ander argument was dat de bodem daar uit stevige zand grond bestaat. Die grond krijgt de voorkeur, omdat het bedrijf nogal wat zware persen moet neerzetten. Ook de soepele houding van de gemeente deed de knoop sneller doorhakken. Zo komt er binnen kort een gemeente-ambtenaar naar de Koninklijke Begeer om te pra ten over de huisvestingsmogelijk heden. Lyklama verwacht niet dat alle 75 werknemers, van wie een be langrijk deel in Voorschoten woont, daadwerkelijk naar Zoeter meer zullen verhuizen. Wel denkt hij dat de mensen die bij Keltum werken er oren naar zullen hebben. Keltum was tot voor een jaar gele den nog in Zeist gehuisvest, een gemeente waar nu nog veel werk- Volgens Lyklama is de op han den zijnde verhuizing bij het perso neel erg positief ontvangen. "En dat is niet zo verwonderlijk, want het is een goed teken. Je gaat im mers niet bouwen als je geen ver trouwen meer in het bedrijf hebt". Het tegendeel is waar, zegt de Keltum-direkteur. Na alle sombere berichten en het faillissement van twee andere poten is en blijft het overblijvende deel van de Konink lijke goed gezond. Drie brandjes in Wassenaar WASSENAAR - Een stro-opslag plaats bij de renbaan Duindigt in Wassenaar is gistermorgen om even voor half zeven totaal uitge brand. Een aangrenzend stallen- complex kon behouden blijven. De opslagplaats vatte waarschijnlijk vlam doordat het sto was gaan broeien. Mensen die al aanwezig waren in de stallen, waarschuwden de poli tie en brandweer in Den Haag en probeerden zelf in de tussentijd het vuur te doven. De brandweer maakte een einde aan de brand. Er raakten geen. mensen en dieren ge wond. Zaterdagmiddag raakte een auto aan de Van Zuylen van Nyevelt- straat in Wassenaar in brand. Na dat de eigenaar van de op gas rij dende auto geprobeerd had de wa gen te starten en dit niet lukte, schakelde hy over van gas op ben zine. De auto vatte vlam en brand de volledig uit. Op een vliering van ei de Pieter Maritzstraat naar is gistermiddag e sche ontsteking ontploft. Het brandje, waarbij n huis aan in Wasse- »n elektri- gaskachel was een lillende ma trassen verbrandden. Tien ten nadat de bewoners de brand ontdekten, had de brandweer het vuur gedoofd. De schade bleef be perkt tot rook- en waterschade. LEIDERDORP - Puur water voor één gulden per tijdens het zuiveren niet worden gebruikt. Het kraan dag. Deze slogan is de laatste tijd regelmatig te lezen water moet die tijd in het apparaat blijven lopen, zodat i diverse advertenties. De man die in water handelt door de druk het water door een zuivenngswandje kan worden geperst. Jammer, want het duurt acht uur voor er zeven liter puur water is gemaakt. Volgens het waterleidingbedrijf in Leiden komt uit een openstaande kraan minimaal 600 liter water per uur. Een klein rekensommetje leert dat voor zeven liter puur water minimaal 4800 liter water "nodig is. Eén kubieke meter water kost 1 gulden en 31 cent. Voor de 4800 liter komt dat dus op 6 gulden en 29 cent- blijkt de Leiderdorper M.L. ter Haar te zijn. Hij huurt sinds enkele weken apparaten, waarmee 'sme rig' leidingwater wordt omgezet in 'puur' water. In plaats van bronwater te kopen, wat volgens Ter Haar lang zo puur niet is als 'zijn' water, kan iedereen die dat maar wil zelf water zuiveren. Handig, want het water wat er in gaat, komt gewoon uit de kraan. Alleen kan de kraan waar het apparaat op aangesloten wordt Euthanasie De WD-afdeling Voorschoten orgaaniseert vanavond een fo rumdiscussie over euthanasie. Het forum bestaat uit het WD-ka- merlid Erica Terpstra, voorzitter R. Cleton van de werkgroep eu thanasie van de WD en mr. H.J. de Roy van Zuydewijn, secretaris bij de Gezondheidsraad. De lei ding is in handen van mevrouw J. de Boer-Pino, voorzitter van de WD afdeling Voorschoten. Aan vang half negen in het Ambachts huis aan de Voorstraat. Poppen Voorschotense ouders zijn mor genochtend tussen half tien en half twaalf weer welkom bij de 'Kringgang', het trefcentrum voor ouders, aan de Leidseweg 33. Joke Olsthoorn stelt daar morgen haar keramische poppen ten toon. Ze laat ook zien hoe ze die poppen maakt. Postzegels De Leiderdorpse philateristen- vereniging 'De Rijnstreek' komt vanavond weer bijeen in de Mu zenhof aan de Cor Gordijnsingel. Zoals gebruikelijk is de jeugd vanaf zeven uur welkom; de oude ren zijn een uur later aan de beurt. In de loop van de avond wordt een kleine veiling gehou den. LEIDERDORP - "Een file. O. daar had ik niet op gerekend". Het is kwart voor negen. Een blauwe Mazda rijdt langzaam over de rijks weg van Leiden naar Den Haag. Aan de binnenkant van de auto ko men sliertjes rook uit het dash board, want de verwarming staat aan. M.L. ter Haar heeft een interview geregeld om negen uur in het Kurhaus met de onderdirecteur van Purwater, een Amerikaans be drijf, dat apparaten op de markt brengt waarmee leidingwater kan worden verandert in puur water. Ter Haar is er lyrich over. "Water is vreselijk belangrijk voor de mens. Je kunt niet zonder water", zegt hij. "En als U kijkt wat er tegen woordig in het leidingwater zit... Ik zeg altijd maar, het is nog knap dat ze het leidingwater zo kunnen krij gen, want als je ziet waar ze het van moeten maken". Tot een paar jaar geleden was Ter Haar bedrijfsleider bij Blok ker. "Als een klant aan mij vroeg, waar staat dat of dat, dan liep ik even met diegene mee in plaats van zo'n beetje te wijzen van: daar ergens staat het. Dat werd niet op prijs gesteld, dus heb ik ontslag ge nomen". De Leiderdorper ging daarna glaswerk verkopen. "Het was een soort Victoriaans glaswerk uit Amerika. Daar maakten ze nieuwe glazen uit mallen van 150 tot 200 jaar oud". Van de glazen is Ter Haar afgestapt. Hij houdt zich veel liever bezig met gezondheidspro- dukten. Naast het verhuren van de water zuiveringsapparaten verkoopt Ter Haar dan ook reformartikelen, ho- ningpollen en propolis (een stof uit de bijenkorf), voor geneeskrachti ge doeleinden. "In de pollen zitten alle 22 essentiële voedingsstoffen, mineralen, aminozuren, enzymen, noem maar op", zegt Ter Haar. "Ik kan U verhalen vertellen van men sen die vreselijk ziek waren en na het gebruik van pollen en propolis weer beter werden. De mensen ge loven het niet, maar het is echt zo. door Truus van Es Zo was er een vrouw van 94 jaar oud, die van het doorliggen een gat in haar rug had van acht bij vier centimeter. De doktoren konden er niets aan doen. Ze kreeg woestijn- honing met één gram stuifmeel. Na een paar weken was het gat nog maar vier bij twee centimeter en na zes weken was het weer helemaal dicht. Een man met een bloeddruk van 280. Die hebben ze sporen en formule 23 gegeven en na vier maanden had hij een bloeddruk van 180. En wat betreft het water. In Amerika hebben studenten on derzoekingen gedaan en.... De Amerikaan Het Kurhaus komt in zicht. Het is kwart over negen. De Ameri kaanse onderdirecteur wordt op zijn kamer gebeld en komt naar be neden. Een wat gezette man met krullend haar. Keurig in het pak met een zijden ecru-kleurig over hemd eronder. "How are you, Jim Padilla". Hij lacht en vertelt nog voor hij plaats heeft genomen aan een tafeltje hoe veel hij van Hol land houdt en wat een geweldige mensen hier wonen. Ter Haar haalt het waterzuive ringsapparaat uit een doos en ver volgens uit een plastic zak. Door het natgeworden plakband op het plastic gaat het niet echt gemakke lijk. Als de puurwatermachine is uitgepakt is het marmeren tafeltje eronder nat geworden. "De appara ten worden altijd eerst getest, ziet u", legt Ter Haar uit. Padilla droogt met een papieren zakdoekje het water op. Koffie en thee worden geserveerd. Padilla vertelt op zakelijke toon de geschiedenis van het half door laatbare membraan (dun vlies), het Ter Haar en de Padilla met 'hun' waterapparaat. Padilla houdt het halfdoorlaatbare membraan in zijn hand. belangrijkste onderdeel van het apparaat dat er voor zorgt dat wa ter en andere stoffen van elkaar worden gescheiden. Onderwijl maakt de Leiderdorper' de foto graaf enthousiast voor de voorlich tingsavond over het puurwaterap- paraat in Voorschoten. De thee en koffie zijn opgedron ken. De fotograaf staat op om een foto te maken van de beide heren met op de voorgrond het waterzui veringsapparaat. Ter Haar zet een witte map met daarop in blauwe letters PURWATER boven op het instrument. De fotograaf gebaart dat dat niet kan, omdat het reclame zou zijn. Ter Haar lacht en halt de map weer weg. Een uur lang praten de heren af wisselend over de zakelijke kant van het waterapparaat en de slech te kwaliteit van leidingwater. Pa dilla: "Coca Cola heeft het mem braan dat in dit apparaat zit vijf jaar in handen gehad. De direkteur van ons bedrijf had het verkocht, omdat hfj dacht dat Coca Cola het waterzuiveringsapparaat op de markt zou brengen, maar dat was niet zo. Ze wilden het puur voor ei gen belang". Ter Haar: "Er is lei dingwater met meer dan 300 ppm". "Ppm?" "Ja, part per million, deel tjes per miljoen". "U bedoelt per miljoen moleculen?" "Ja, per mil joen deeltjes". Padilla is een bijzondere Ameri kaan. Een Amerikaan die geen winst wil maken, niet veel althans. De puurwaterapparaten werden tot voor kort alleen verkocht voor 1200 gulden per apparaat. Daar voor kreeg een huisgezin zeven li ter puur water in acht uur. Nu kan hetzelfde gezin voor één gulden per dag liters puur water drinken. Waarom? Omdat de Amerikaan het heel belangrijk vindt dat mensen gezond zijn en goed water drinken. "Steeds meer mensen nemen het apparaat, het loopt echt goed nu', zegt Padilla. De geboren verkoper knikt en zegt veel reakties te heb ben gekregen van Leiderdorpers die het apparaat willen huren. Het is half elf geweest. Padilla stapt op en laat Ter Haar de koffie en thee betalen. Terug in de Mazda. Weer in een file, weer rook van de verwarmingsinstallatie. "Als U het artikel plaatst, kunt U dan even waarschuwen, dan plaats ik een advertentie", vraagt Ter Haar. "Nee, dat kan niet". LEIDSCH gfe DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Een Sleuteltje opgeven Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 65,70 Per post ƒ89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1 ,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs J W. E Metselaar Adj Hoofdredacteur: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J Wirtz (bin.buit./eco) P.-J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaff regio Leiden P C. Rosier (radio, televisie. Kunst) Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2