Lekker theater voor breed publiek Spielberg gaat Kuifje verfilmen Verdiende jubel voor duo De voorzichtige aanpak van Jaap van de Merwe Kunstenbond FNV maakt wetsontwerp 'Jonas' van Croiset de moeite niet waard Voltallig 'Theater' met spectaculair (Italiaans) sprookje MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 21 AMSTERDAM (GPD) - Jaap van de Merwe benadrukt het nogmaals: Nooy's Volksthea ter zegt de samenwerking met de Amsterdamse tekstschrijver niet op, omdat hij zijn politieke voorkeur wat al te nadrukkelijk zou willen uitdragen. „Merkwaardig genoeg ben ik het juist geweest, die geregeld aan de rem hing. Dat was bij 'De Jordaan' ook al zo'. Er waren momenten die Dick Nooy 'rood' wilde kleuren en waarvan ik zei: 'Jongen, doe het nou niet, het wordt veel te nadrukkelijk, je publiek schrikt zich te barsten". Jaap van de Merwe: "IK ben juist degene geweest, die 'Hadjememaar' niet te rood wilde maken". (btoorro Hij formuleert bedaard, zonder di recte emotie. Stevige uitspraken worden onmiddellijk met een lach gerelativeerd. Een arrogante in druk maakt hij niet, al doen zijn uitspraken dat misschien wel ver moeden. „Eerlijk gezegd was ik Leiden Bibliotheek - Nieuwstraat, wandkle den van Anneke van Overloop, tot 11/ 2; tijdens openingsuren bibliotheek te bezichtigen. Lak-galerie - 'edele' fotografie, tot 17/ 2. Stichting Burcht - grafisch werk advertenties van Hans Koetsier, tot 10/2; woe t/m zo van 12-17 uur. Charousko - Oude Rijn la, gouaches van Paula van der Weerdt-Schmit, V m 15/2; dag. van 12-22 uur. Lakenhal - Oude Singel 28-32, Leidse ateliers V: werk van Aad van Houwe- lingen, Fransje Krol en Rudolf Waaggebouw - Aalmarkt, presentatie nieuwe aankopen Kunstuitleen, t/m 9/2, di t/m vr 10-18 uur, za 10-17 uur. De Oude Rijn Stille Mare 4, Johan nes Schimmer, olieverf, gouache, tot 18/2; di t/m za 10-18 uur, do tot 21 zo 11-18 uur, ma van 12-18 uur. Nederlandse Ver. van Huisvrouwen - Caeciliastraat 18, zeefdrukken vail Anneke Kok en beeldend werk van Jozeflen Verbiest, tot 9/3; za en zo van 12-16 uur. Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, olieverfschilderijen van Henny Rotte veel, t/m 28/2; woe, do, zo, 14-16 uur, 11-14 uur. Galerie de Pomp - Dorpsstraat, batik van Frigitte Holster en ceramiek van Cor Stooff en Liesbeth de Reiger, t/m 28/2; di 17-21 uur, woe 10-12 en 14-16 do. za, zo 14-16 uur. Leiderdorp Muzenhof - gouaches ei Margot de Jager, tot 6/2; r Wassenaar Auberge De Kieviet - Stoeplaan, teke ningen en aquarellen van Addi Kub- binga-Kwakkelstein, tot 14/2; dag. Noordwijkerhout Bibliotheek - beelden, olieverfschilderijen var lanen, tot 15/2. verbaasd toen ze voor De Jordaan naar mij kwamen", zo vervolgt hij. „Niet omdat ik dacht dat ik niet zou kunnen, maar omdat ik doorga voor een 'rooie rakker' en zij toch een voorzichtig-bejaard publiek hebben, dat op zijn 'links' - laten we zeggen - 'rechts' sociaal-demo cratisch stemt. Maar daar waren ze niet bang voor, zeiden ze. En te recht. Ik ben geen propagandist. Nee, ik wil 'lekker' theater maken voor een zo breed mogelijk pu bliek, op een voor hèn aantrekke lijke manier. Daarnaast is het leuk als je jaren later iemand tegen komt, die zegt dat een bepaalde ge dachte van jou, hem of haar aan het denken heeft gezet. Dat ik goede hersens heb, is geen enkele ver dienste van mij, maar toeval. Het geeft je de mogelijkheid om op een bepaalde manier te registreren en te verwerken, zodanig dat je mis schien hier en daar bij anderen een licht kan laten opgaan. Te helpen. Als dat gebeurt bij Hadjememaar zou ik dat prachtig vinden, maar als ze de voorstelling meteen ver geten zijn, vind ik dat geen be zwaar. Als het maar een leuke avond was". Dat Nooy's Volkstheater de sa menwerking om 'artistieke en commerciële' redenen stopzet, doet inderdaad wat merkwaardig aan. 'Rechts' en 'links' - 'Hadjeme maar' kreeg uitstekende kritieken - zijn het erover eens, dat Hadje memaar met smeuige taferelen, aanstekelijke dreunen en aantrek kelijk spektakel een potentiële hit Hadjememaar bestond werkelijk. In het begin van de jaren '20 leefde deze dronkelap als een zwerver op en rond het Amsterdamse Leidse- plein. Om de democratie op zijn nummer te zetten werd deze kleur rijke figuur door een groep kunste naars en anarchisten onder aan voering van de Dadaist Wichmann tot lijsttrekker van de 'Rapaljepar- tij' gebombardeerd. Hij werd nog gekozen ook, maar in een raadsver gadering heeft niemand hem ge zien. Loco-burgemeester Den Her tog kon hem daar met een flink be drag van weerhouden: „De demo cratie was weer gered". Teleurstellend Jaap van de Merwe: „Na De Jor daan. waarvoor ik de liedjes had gemaakt, kwam.Dick Nooy naar mij toe met vier onderwerpen, waarbij hij een voorkeur had voor Hadjememaar. Ik keek aanvanke lijk wat vreemd tegen dit gegeven aan. voelde er eigenlijk niet zoveel voor, omdat het eigenlijk niet veel meer dan een incident was. Na een paar dagen veranderde ik van me ning. Ik heb Dick gebeld en ge zegd: met wat verzonnen psycholo gische achtergrond, wil ik het toch wel doen. Vervolgens schreef ik een synopsis, waarop zij zeiden, en dat was een beetje teleurstellend: weetje wat jij doet, jij schrijft weer zestien van die fijne songs en dan laten we een ander de dialogen schrijven. Heel jammer vond ik dat. Die ander leverde een totaal onspeelbaar stuk af'. door Eric van der Velden „Toen zeiden ze: 'Wat moeten we nou, kun jij er misschien nog wat van maken'. Daar voelde ik niets voor, maar een nieuw stuk wilde ik wel schrijven. Zes weken voor de eerste repetitie ben ik aan de slag gegaan, de acteurs waren al aange trokken, als er dan toch een pro- duktie uitkomt, waarvan collega's zeiden: 'Jongens, jullie hebben ge zamenlijk goud aangeboord, jullie moeten een firma blijven', nou, dan verwacht je toch wel wat. Te meer daar het bij De Jordaan pre cies zo ging. Ook toen liet de lied jesschrijver het op het laatste mo ment afweten, ook toen hielp ik ze uit de nood. Ik heb al tegen ze ge zegd: 'zes weken voor de eerste le zing van jullie nieuwste produktie zie ik jullie wel weer'". Nu kan niet ontkend worden dat Jaap van de Merwe niet bepaald voor een makkelijk mens doorgaat. Conflicten waren er in zijn loop baan te over: bij de VARA waar hij rebelse radio- en televisieprogram ma's onder de titel ,,'t Oproer kraait" maakte, bij de KRO (waar hij een Nederlands vervolg van de serie 'Tot de dood ons scheidt' zou maken) en nu weer bij Nooy's Volkstheater. Jaap van de Merwe: „Ik heb die naam, ik weet het". En dan lachend: „Het is natuurlijk hinderlijk voor andere mensen dat je vreselijk gelijk hebt, en daar dan ook op blijft staan. Maar een patho logische ruziemaker ben ik niet". „Choreograaf Aart Brouwer met wie ik in geen tien jaar heb samen gewerkt, zei in het begin van de re petitieperiode van Hadjememaar tegen mij: 'Wat is er met jou ge beurd, wat ben jij een engel van mildheid geworden. Vroeger zou je al lang de deur uit zijn gelopen, of de stoep te staan om er dan had je een ander al de deur uitge- worden afgetrapt. Twaalf jaar gele den heb ik ze al proberen uit te leg gen, dat ze van het genre van de Zangeres Zonder Naam en Johnny Hoes gebruik moesten maken om dat ik milder met maatschappelijk relevante c gooid". Ganzen „Ik hoor wel i ben geworden. Toch zijn mijn poli- derwerpen een groot publiek te tieke opvattingen niet minder radi- kunnen aanspreken. Ze wilden caal. Waarschijnlijk is het idee van: ik kan er toch niets anderen. Ik ben 60, weet je-Nu had maakten ik vroeger ook niet het idee dat ik melijk er veel aan kon veranderen, maar ik heb in de jaren '60 meer resul taat dan momenteel. Als er een complot zou zijn - wat ik niet denk, zo primitief ben ik niet - dan Volkstheater niet per had het niet geraffineerder in el- besta toch wel. Als de als Later kaar kunnen zitten. Zo v niet aan. Ze luisterden i ganzen e de stap toch, slappe imitaties van de TROS te maken. „Zeg eens AAA" is zo'n voorbeeld". Over werk zit Van de Merwe riiet in. „Ik heb de VARA of Nooy's I |nodig. Ik niet wil, gen een te grote bek, de macht wordt uit onze handen getrokken, hoe repareren we dat? Graag zou Van de Merwe weer voor de televisie serken. Ook droomt hij van een 'ontzettend po litiek georiënteerd', groots opge zette Volksrevue. r „Een VARA past natuurlijk het derdaad, beste bij mijn ideeën. Maar ik ver dom het - ik heb het te vaak ge daan - om daar als een bedelaar op 3 krij- dan komt er wel weer een ander. Het nieuwe gezelschap Theater biedt mogelijkheden, ik ben ge polst door het Amstel Toneel, er zijn vergevorderde plannen voor boeken, en een groep onafhankelij ke televisieproducenten willen met mij in zee. De mensen gaan met dat programma de boer op. In de TROS of Veronica kan de serie gaan uitzenden. Nee, ik heb daar geen moeite mee. Zo vies vind ik ze niet". BRUSSEL (GPD) - De Amerikaanse filmer Steven Spielberg (o.m. Jaws, Close Encounters, Der Polter geist, E.T., Indiana Jones) gaat een nieuwe film ma ken, waarin de belangrijk ste stripfiguur van Hergé Kuifje de hoofdrol speelt. Bob de Moor, die een zeer groot aandeel heeft gehad in het tekenen en de pro duktie van de Kuifjesal bums en die na het overlij den enkele jaren geleden van Hergé de leiding van de Studios Hergé in Brussel heeft overgenomen, beves tigde het nieuws. „Het sce nario moet nog worden ge schreven, het is nog niet be kend waarover het verhaal precies gaat," aldus Bob de Moor. „Wij zijn zelf afwachtend op wat komen gaat. Ik kan nog niet zeg gen hoe lang het zal duren voordat het scenario klaar is en wanneer de film uitkomt." Het zal echter geen tekenfilm worden, maar een zoge noemde „live-action" film. Sedert de dood van Hergé enkele jaren geleden, zijn de avonturen van Kuifje stopgezet. Deze repor ter en de hem omringende striphel den werden alleen nog gebruikt voor reclamedoeleinden. Er zou den geen nieuwe albums meer van Kuifje verschijnen. Bob de Moor (zelf bekend door zijn strips van Barelli en Cori) bevestigde desge vraagd dat waarschijnlijk in maart in het weekblad Kuifje een twee pagina's groot stripverhaal zal ver schijnen, waarin weliswaar het ver maarde detective-paar Janssen en Jansen centraal staat, maar waarin ook Kuifje zelf voorkomt. Tekst en tekeningen zijn van Bob de Moor. „Dit is al een lichte doorbraak op het eerdere besluit dat er geen nieuwe avonturen van Kuifje meer zouden verschijnen," zegt de direc teur van de Studios Hergé. En het is duidelijk dat de weduwe van Hergé, die de auteursrechten van BALLETFESTIVAL - Het ballet- festival in het Amsterdamse Carré wordt dit jaar gehouden op 5 maart. Aan dit jaarlijks terugkeren de evenement nemen dansers deel van het New York City Ballet, het Ballet van de Opera van Parijs, het Royal Festival Ballet uit Londen en het Ballet van de XXe Eeuw uit Brussel. Van vaderlandse bodem doen leden van Introdans mee, Het Nationale Ballet en Scapino. AMTERDAM (ANP) - De Kun- Belangrijkste punt in het wets- stenbond FNV zal binnen twee ontwerp is de zorgplicht die de weken de Tweede Kamer een kant overheid daarmee krijgt ten aan- en klaar Wetsontwerp Kunst stu- zien van de kunst, zowel de pro- ren. Dit ontwerp, gemaakt door fessionele als die van amateurs en de bond in samenwerking met de kunstzinnige vorming. Voor de prof. Van Maarseveen uit Rotter- kunstenaar zelf is er een sociaal- dam is een kort raamwerk (acht economisch wetsartikel opgeno- artikelen) die de wettelijke hoofd- men, dat financiële ondersteu- regels geeft voor overheid en kun- ning mogelijk maakt voor diege- stenaar. Dit is zaterdag op het nen die niet in eigen levensonder- congres van de Kunstenbond FNV houd kunnen voorzien. Die kun- in Amsterdam bekend gemaakt. stenaars krijgen volgens het ont werp niet alleen geld om te leven, drama en film) te verhogen is vol- maar ook om hun werk als kun- gens hem meer geld nodig. Dit stenaar verder te kunnen doen, al- geld zou niet alleen uit algemene dus Willem Wanrooy, algemeen middelen (de overheid) moeten coördinator van de bond. Op het congres van de bond werd gesproken over het thema kunst en media. Eén van de spre kers was Erik Jurgens, de voorzit ter van de NOS. Om het aandeel van de Nederlandse kunstproduk- ties in de media (bijvoorbeeld komen, maar ook uit een verho ging van de kijk- en luistergelden. Deze zijn volgens Jurgens hier in Nederland toch al lager dan in het buitenland. De Kunstenbond is geen onmid dellijke voorstander van een der gelijke verhoging. haar man bezit, hier haar toestem ming aan heeft verleend. De 37-jarige Steven Spielberg is een filmer die tot nu toe grote, veel besproken films op zijn naam heeft gebracht en voor uitverkochte bio scoopzalen heeft weten te zorgen. Hij is wel het „grootste kind ter we reld" genoemd en over zichzelf zei hij dat hij eigenlijk „een tienjarig jongetje" is. Wat hij met zijn films doet is eigenlijk het waarmaken van kinderdromen. Die kunnen heel eng zijn, zoals 'Der Polter geist' waarin een gevecht tegen de duivel wordt geleverd, en lief zoals in 'E.T.', waarin buitenaardse we zentjes een rol spelen. De jongste film waaraan zijn naam tot nu toe is verbonden, is Gremlins in de re gie van Joe Dante en op een scena rio van Chris Columbus. Persprijs voor de Chileen Raul Ruiz Filmfestival Rotterdam blijft groeien ROTTERDAM (GPD) - Het Inter nationale Filmfestival van Rotter dam blijft tegen de verdrukking in groeien. Ondanks de sombere be richten, die aan de gisteravond af gesloten veertiende jaargang van het festival vooraf gingen, bleek het aantal stoelbezettingen van de voorstellingen gestegen te zijn tot ongeveer 60.000 (vorig jaar 42.400). Die groei was voornamelijk te vin den in het Luxor-theater waarvan de grote zaal vele malen uitver kocht was. In de Lantaren/Het Venster, het eigenlijke festivalge bouw in de Gouvernestraat, is het aantal bezoeken ongeveer gelijk gebleven maar daar was vorig jaar feitelijk al de grens van de capaci teit bereikt. De festivalleiding is er dus aardig in geslaagd de stroom van bezoekers in de avonduren om te buigen naar Luxor. In de Gou vernestraat en in Luxor samen werden bijna 420 voorstellingen gedraaid. De persprijs van het festival ging dit jaar naar de in Parijs wonende Chileen Raul Ruiz voor zijn nieuwe film 'Manuel op het wondereiland'. Deze enige prijs van het festival, toegekend door de Kring van Ne derlandse Filmjournalisten, is be stemd voor een film die dreigt na afloop van het festival voor het Ne derlandse publiek verloren te gaan. Tot nu toe heeft Film Inter national, organisator van het festi val, elk jaar de winnaar van de persprijs alsnog een Nederlandse distributie bezorgd. Het is de be doeling dat zulks nu ook gebeurt met de nieuwe film van Ruiz. Op advies van de KNF heeft de As sociatie van Nederlandse Film Theaters toegezegd bij het uitbren gen van de winnende film ook een aantal vroegere films van Ruiz te tonen. ROMEO EN JULIA - Dè Haagse Comedie geeft drie extra voorstel lingen van Shakespeareé Romeo en Julia. De eerste van de drie achtereenvolgende voorstellingen in de i Den 'Frisse Jongens' met 'Anton Huyg komt nooit meer thuis' Haye en Adelheid Roosen. Gezien op 3 fe bruari in het Leidse Vrijetijdscen trum. LEIDEN - 'Grote verrassing', 'knap en soms briljant', 'kwali teitsamusement', 'bijna puntgaaf geheel', 'zalige voorstelling' - het zijn in eerdere publicaties verschenen loftuitingen aan het adres van Titus Tiel Groenestege en Bavo Galama, die samen het duo Frisse Jongens vormen. Dat is niet gering, wanneer zoiets vrijwel unaniem over je derde programma gezegd wordt. Maar wat beiden hierin aan acteertech- niek en aan eigenzinnige humor te berde brengen, is dat ook ze ker geen geringe prestatie. Het is - volgens de toelichting - eigenlijk begonnen na het win nen van Camaretten '81. Na twee programma's als duo te hebben gedaan hebben Groenestege en Galama het vorig seizoen hun werkterrein enigszins verlegd; zij speelden toen respectievelijk de titelrol en diens vriend Hora tio in de opvallende 'Hamlet'- enscenering van Canci Geraedts. En nu dus dit seizoen fiet alom geprezen programma: Anton Huyg komt nooit meer thuis. Daarin nemen zij zowpl de rollen van de vaders Huyg en Bleeker als van de zonen Anton en Melle voor hun rekening. Alleen al de professioneel uitgevoerde over gangen tussen deze beide vertel- niveau's zijn kostelijk. De moto riek van twee oudgeworden va ders slaat dan eensklaps om in de flitsende bewegingen van twee jonge kerels, die hun vaders verlaten hebben en de wijde we reld intrekken. De vaders en de zonen gaan onderling een speelse, met el kaar concurrerende confrontatie aan, die ten opzichte van elkaar soms een spiegelbeeldig effect krijgen en op beide fronten veel al hele fraaie scènes opleveren. Zo wordt bijvoorbeeld het stelen van een stokbrood door Anton en Melle nog eens in een schitte rende slow-motion herhaald, en helpen de beide oude heren el kaar in de strijd tegen de leiding van het bejaardentehuis. Een aantal van deze scènes is al verschillende malen via radio en tv bij wijze van voorproefje uitgezonden. Daarbij komen ze niet zo tot hun recht dan binnen de verhaallijn van de voorstel ling; die lijn is blijkbaar toch hechter dan je zo op het eerste gezicht zou vermoeden. Aan het slot van het programma bevin den beiden zich in de moeder- Frisse Jongens in actie. schoot en staan op het punt ge boren te worden. Hoewel op zich een speciale en onverwachte vondst, is daarmee tenslotte het verhaal toch iets te ingewikkeld geworden. Maar dat geeft op dat moment niet meer, want Groenestege en Galama hebben het publiek dan al geheel voor zich gewonnen. Zelfs een al eens eerder door an deren vertoonde kappersscène (met woordspelingen over de dubbelzinnigheid van haar/ scheiding/Roos) wordt door het uitstekende spel van beiden vol strekt acceptabel. Er resteert dus niets anders dan van harte mee te zingen in het jubelende koor van reacties: dit is inderdaad theater van grote klasse. WIJNAND ZEILSTRA. 'De koning en de koningin van Na pels' door toneelgroep Theater. Ge schreven door Helmert Woudenberg op basis van Italiaanse sprookjes van Italo Calvino. Regie: Helmert Woudenberg i.s.m. Gees Linnebank. Decor: Albert Diederik/Persp Kostuums: Hildegard van der F den. Muziek: Bart Rademakers. Be speel. Hei.i- langrijkste rollen: Guy Lavreysen, Margreet Blanken, Eric van der Donk, Bea Meulman, Arthur Boni, Hajo Bruins. Gezien op 3 februari in de Leidse schouwburg. Bijna meteen na de aanvang van 'De koning en de koningin van Napels' moest de voorstelling al weer worden stilgelegd, omdat het achter de schermen nog lang niet in orde bleek te zijn. Regis seur Helmert Woudenberg ving de situatie leuk op en de zaal vol ouders en kinderen vond het ei genlijk wel grappig. Maar ook in het verdere verloop moest er tus sen de verschillende bedrijven zo te horen nog flink wat werk worden verzet. En de pauze liep een kwartier uit. De grootsheid waarmee het 'nieuwe gezelschap Theater' dit seizoen uitpakt verbaast niet al leen de toeschouwer, maar dreigt nu ook het gezelschap zelf voor (technische) problemen te stel len. En ook de mensen van de schouwburg werden wat onaan genaam verrast door een nogal forse batterij projectie-appara- tuur die flink wat stoelen in be slag nam en een door het ver doorlopende decor onverkoop bare eerste rij. Toch doet dit alles nauwelijks af aan het spectaculaire sprookje dat een voltallig Theater gisteren liet zien. De medewerking van Albert Diederik van 'technische theatergroep' Perspekt zorgde voor een aantal prachtige decors en speciale effecten. Toppunt was wel een metershoog woest kronkelend en bekkentrekkend monster dat groen licht uitstraal de. De spelers waren flink in de kostuums gestoken, in afwisse lende kleuren, zodat het verhaal met zijn vele personages ook voor de kinderen goed was te volgen. Het varkenspak waarin Hajo Bruins als Prins Kurt rond liep, was wel het mooiste. Hij was er afzichtelijk en aandoen lijk tegelijk in en hij had zich daarbij een prachtig varkens- loopje aangeleerd. Het verhaal is door Wouden berg geschreven op basis van Ita liaanse sprookjes van de schrij ver Italo Calvino. Het bevat ook alle elementen van het sprookje: koningen, prinsen en prinsessen, trouwe dienaren en een slechte rik, monsters, donkere bossen en duistere kastelen en een magi sche wereldput. En de moraal? Woudenberg lijkt ons en pas sant wat te willen laten opsteken over de liefde. Daarin doet zijn sprookje heel modern aan. Prins Kurt verandert niet in een var ken door de betovering van een of andere heks, maar door de wroeging in zichzelf over een verontachtzaamde geliefde en de koning leert dat hij de liefde van zijn vrouw niet kan afdwingen, dat hij haar de vrijheid moet gun nen om van hem te houden. MARC VAN DER VELDEN 'Jonas' van Elie-Georges Berreby. Vertaling, bewerking en spel: Jules Croiset. Decor en eindregie: André van den Heuvel. Geluidsdecor: Jur- rlaan en Nils Andriessen. Gezien op 2 februari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Jules Croiset, stam mend uit een echte toneelfami lie, brengt al jarenlang solo-voor stellingen. Bekend daarmee is hij vooral door 'Een zekere Vin cent', een stuk gebaseerd op de brieven van Vincent van Gogh aan zijn broer Theo. Zeer recent noemde Maarten 't Hart de verza melde uitgave van deze brieven nog een uniek literair document. Dat zal in elk geval een deel van Croiset's toenmalige succes ver klaren. Zijn nieuwste solo ontbreekt het echter én aan een goede tekst én aan goed spel. Dat het volgens de programmafolder 'een won der mag heten, dat het nooit eer der door een Nederlands acteur op het repertoire is genomen', vind ik achteraf helemaal niet zo verwonderlijk. Het stuk 'Jonas' van de Fransman Berreby is een krukkig in elkaar gezette moder ne versie van het oude bijbelver haal over Jonas en de Wallevis. De eenvoudige plattelandsrab bijn Jonas wordt plotseling door zijn Heer geroepen en uitverko ren. Als een nieuwe profeet moet hij de welvarende maar verdor ven stad Babinivé de ondergang van het nucleaire tijdperk ver kondigen, zo de inwoners zich niet beteren. De rabbi, een be scheiden poseur met rappe tong, wringt zich in zijn dialoog met God tevergeefs in vele bochten om onder deze opdracht uit te komen. Hij vlucht, belandt via een cruiseschip in een duikboot, beleeft een afgang als profeet en eindigt tenslotte in de Negev- woestijn.: als opperrabijn van een nog te bouwen stad van de toekomst. De beginscène bij de rabbi thuis is nog wel aardig. Croiset voelt zich hier ook nog duidelijk thuis in zijn rol. Het personage van rabbi Jonas is hem op het Ujf geschreven. Toch vervalt hij hier al in spelherhalingen (het betten van zijn hoofd als teken van ze nuwachtigheid). In de volgende scènes in het reisbureau en in de duikboot kost het hem steeds meer moeite zijn lange en op den duur in herhalingen vervallende tekst nog te voorzien van enige zinnige handeling. In de laatste scène in de woestijn neemt hij niet eens meer de tijd bepaalde gebeurtenissen - zoals de dood van zijn geliefde vogeltje Lou Lou - genuanceerd en geloof waardig uit te spelen. Dit deel na de pauze was ook verrassend kort. Met veel rekken en trekken is van deze tekst een avondvullend stuk gemaakt, compleet met pauze. Ik vond het de moeite niet waard. Het staande applaudise- ren na afloop leek me dan ook minder een teken van grote vol doening, dan een ingesleten ge woonte. MARC VAN DER VELDEN

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21