LEIDSCH DAGBLAD Woede na benoeming bisschop Kritiek Congres op Reagans begroting Chaos dreigt bij grensovergangen in Zwitserland KOOLEN SLAVINKEN. TER SCHURE DRUKKERIJ 5ÏDELTABACH DUBBELDEMAN MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37619 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J. W. E. Metselaar Ad), hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posthui S4 2300 48 Leiden Voortel.nrj w colofon Dekens Den Bosch afwijzend Bettine Vriesekoop. (archieffoto) Moeder Vriesekoop brak giste ren in Barcelona in tranen uit. Voor het eerst had ze haar dochter Bettine naar het bui tenland vergezeld en prompt won die met veel overmacht het Top Twaalf toernooi van de beste Europese tafeltennis- ters. Moeder Vriesekoop denkt er nu sterk over ook mee te rei zen naar de wereldtitelstrijd in Gothenburg: 'Misschien breng ik Bettine wel geluk'. PAGINA 11 Voor het eerst in het nieuwe jaar werd er weer gevoetbald in competitieverband. Simon Tahamata, Walter Meeuws en Jos Daerden maak ten een rentree op de velden na hun lange schorsing. Feye- noord, Ajax en Roda wonnen, dus waren ze alle drie 'dik te vreden'. PAGINA 12 fk\k 22 PAGINA'S In de Leidse contreien viel de stunt van LSW '70 op: de ongeslagen koploper Sleutels werd met 2-0 verslagen. Voorts leed MVKV onnodig verlies, verijdelde ASC de in- haalpoging van ZLC en kan Unitas na dit weekeinde elke titelaspiratie rustig vergeten. PAGINA 14 De plaats bij de laatste vier in de waterpolocompetitie is za terdag voor De Zijl/LGB op de tocht komen te staan door de 9-8 nederlaag tegen AZC. In de hoofdklasse greep LZ '86 de laatste kans om de play- ofTs te halen. PAGINA 17 Han Kulker van De Bataven zorgde het afgelopen weekein de voor een opmerkelijke prestatie door tijdens de Ne derlandse indoor-atletiek- kampioenschappen twee gou den medailles te behalen. PAGINA 19 Hilbert van der Duim en Ria Visser prolongeerden voor een enthousiast publiek in Alk maar hun Nederlandse schaatskampioenschappen. PAGINA 19 DEN BOSCH/VEGHEL (GPD) - De dekens van het bisdom Den Bosch wijzen unaniem de benoeming van mgr. J. ter Schure (62) tot bisschop van hun bisdom af. Zij zijn het oneens met de manier waarop de benoe ming tot stand is gekomen alsook met de opvattingen van de nieuwe bisschop. Zjj ondersteunen het plan van het kapittel om de benoe mingsbrief van mgr. Ter Schure onder protest aan te nemen. Zij zullen dit alles laten weten in een brief aan paus Johannes Paulus II. De dekens besloten tot hun afwij zing op een spoedvergadering gis termiddag in Veghel die door 30 van de 31 dekens werd bijge woond. Zij distantiëren zich van de opvatting van Ter Schure, dat ho mofielen en samenwonenden de toegang tot de eucharistie moet worden ontzegd. ,,Wij sluiten nie mand van de communie uit", zei woordvoerder deken H. Tops van Asten. Verslagenheid De benoeming van de hulpbis schop van Roermond tot opvolger van mgr. J. Bluyssen heeft alom in het bisdom grote woede en versla genheid teweeggebracht. Mgr. Bluyssen kwam ronduit voor zijn teleurstelling uit. „Graag had ik een van de toegewijde en bekwa me priesters uit het eigen bisdom als mijn opvolger gezien", zo liet hij weten. In veel reacties werd de vrees uitgesproken, dat de vroegere hulpbisschop van Roermond de lijn-Gijsen nu ook op Den Bosch zal gaan toepassen en hij het beleid van mgr. Bluyssen zal afbreken. De Mariënburggroep, eind 1983 op gericht om de apathie in de kerk te doorbreken, noemde de benoe ming een klap in het gezicht van katholiek Nederland. Deken C. Velzeboer van Vught zei de in greep van Rome onverteerbaar te vinden en deken Byl van Tilburg sprak van een overval. Negatieve reacties kwamen er ook van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving en van de Vereniging van Pastoraal Werkenden. Vicaris-generaal mgr. Laarhoven, die het Bossche bis dom sinds het aftreden van Bluys sen heeft bestuurd, riep op Ter Schure een kans te geven. „Hij en het bisdom moeten een kans krij gen om met elkaar kennis te ma ken. De bisschop moet op zijn be leid worden beoordeeld". Van Laarhoven zei wel te hopen dat Ter Schure het pastorale beleid van Bluyssen zal voortzetten. Hy kon digde ten slotte aan niet meer als vicaris-generaal beschikbaar te zijn; hij zei dat hij dit besluit al en kele maanden geleden had geno- ZEDDAM (ANP) - Op de weg tus sen Terborg en Zeddam (Gld) zijn vanmorgen twee personen om het leven gekomen en raakten er drie licht gewond. Ze zaten in een perso- nenbusje, dat frontaal tegen een vrachtwagen met oplegger botste. Volgens de politie was de vracht wagencombinatie op de weg aan het draaien. De chauffeur van het busje die om het leven kwam heeft de vracht wagen met oplegger in het donker niet gezien. De oplegger was aan de zijkant onverlicht en had ook geen WASHINGTON (GPD/UPI) je met lichtsignalen te waarschu- Het is zeer onwaarschijn- wen, maar die bleven onopge- lijk dat het Amerikaanse merkt(loioANPi Congres akkoord zal gaan met de begroting voor 1986 die president Reagan van daag heeft bekendgemaakt. Senaat en het Huis van Af gevaardigden werken aan eigen begrotingen, waarbij vrijwel zeker ook defensie zal moeten inleveren. Men wil de druk op een reeks van programma's voor de Amerikaanse middenklasse verminderen. Het Congres heeft daarin nooit willen schrappen. Reagans begroting voorziet in uitgaven van 974 mil jard dollar en een tekort van om streeks 180 miljard. De Amerikaan se president stelt voor om het de- Men kan zich voor iemand {een prettiger promotie voor stellen dan nu monseigneur Jan ter Schure, de nieuwe bisschop van Den Bosch, is ten deel gevallen. Dat de gereformeerde dominee J. van Drie van Den Bosch (vroeger in Leiderdorp) namens het Beraad van Kerken Den Bosch-Vught verklaart 'diep teleurgesteld' te zijn door deze benoeming omdat het Vaticaan weer geen rekening heeft gehouden met de voordracht van het kapittel, is tot daaraan toe. maar dat je eigen men sen zo te hoop lopen in hun afkeu ring, moet toch ook voor een man die de beslissing van de paus in dankba re gehoorzaamheid aanvaardt een pijnlijke ervaring zijn. De blijdschap van zijn 'baas' tot nu toe, bisschop Gijsen van Roermond, en van aartsbisschop Simonis van Utrecht zal dat maar ten dele ver zachten. Als directe medewerkers in het Bossche bisdom voor de media uitspreken, dat deze benoeming voor 'de' gelovigen een 'onverteerbare zaak' is, omdat de lijn van de bis schoppen Bekkers en Bluyssen daar mee wordt afgebroken, dan moet het Ter Schure, éls hij dat vermoeden al niet had, wel duidelijk zijn geworden, dat hij in zijn beleid en optreden een berg weerstanden zal moeten over winnen. En dat is voor een 62-jarige die nog aan een nieuwe opdracht moet beginnen helemaal niet leuk. Bij alle teleurstelling en kritiek die dit pauselijke besluit in en buiten het bisdom heeft losgemaakt, zal Ter Schure het in eerste instantie voorlo pig moeten hebben van zijn eigen rotsvaste geloof dat de paus het recht en de plicht heeft om, desnoods met voorbijgaan aan wat anderen voor dragen. een man te benoemen die hij Aan de Zwitserse grenzen lega-chauffeurs uit andere Europe- het meest geschikt acht. 1---"Het beleid van een bisschop moet altijd in overeenstemming zijn met de opvattingen van de paus als opvolger van Petrus". Ter Schure is beschei- door een blokkade van woe- §elen d'? de Zwitserse buurlan- den genoeg om te erkennen dat an- dende vrachtwagenchauf- deren ^chikter_zouden jn ge- ieurs volledig IS aigegren- ting op wegtransporten. Sinds kort worden in Italië Zwitserse bestuur ders van combinaties met een treingewicht (auto plus lading) van meer dan 28 ton beboet. In Neder land is het maximaal toelaatbare gewicht 50 ton. Ook Frankrijk heeft deze zogenaamde retorsie- maatregelen genomen. p| w.- Volgens het Koninklijk Neder- 'bussen'wefdoorge- 1?nds Verbond van Transport On- dernemingen moet niet worden uitgesloten dat de Zwitserse chauf feurs met hun actie willen berei ken dat de speciale heffing in eigen land wordt afgeschaft. De actie begon vanmorgen om tien over zeven bij de grensover gang van Basel. Nadien breidde de blokkade zich uit naar de andere grensovergangen. De International Road Union (IRU) heeft zijn leden geadviseerd Zwitserland zoveel mogelijk te mijden. Blokkade vrachtwagens DEN HAAG (GPD/ANP) Als reactie blokkeerden hun col- Aan de Zwitserse grenzen lega-chauffeurs uit andere Europe- dreigt een complete chaos te ontstaan nu net land Oostenrijk. De actie van de Zwit- sinds vanochtend vroeg sers is ook gericht tegen de maatre- deld. Zwitserse chauffeurs hebben uit onvrede met de speciale heffing ('Schwerverkehrsabgabe') die vrachtauto's sinds 1 januari moe ten betalen, de grensovergangen met West-Duitsland, Italië en Frankrijk voor onbepaalde tijd ver sperd. Waar mogelijk worden per sonenauto'; laten. weest dan hijzelf, maar zijn diepe ver trouwen in de paus en zijn strikte ge hoorzaamheid aan wat de opperher der in Rome wil staan buiten kijf. "Ge hoorzaamheid", zei hij, "is een deugd in de christelijke kerk. De hoofdzaak ligt vast en wordt niet bepaald door Jan, Piet of Klaas". Dat neemt niet weg, dat aan de kant van Jan, Piet en Klaas de pijn over Ter Schures benoeming nog scherper is. sprekingen in Genève. De Russi- de inflatie van omstreeks 4.3 pro- sche media hebben de Amerikaan- cent per jaar. se defensiebegroting (313.7 miljard Reagan wil de ambtenarensala- dollar) en vooral de zogenoemde rissen met 5 procent verlagen, kor- Star-Warsplannen veroordeeld. ten op studiebeurzen, de sociale Het partijblad Prawda herhaalde uitkeringen (behalve pensioenen) de waarschuwing dat er geen spra- voor een jaar niet aanpassen i 24 u service voor bedrijven bel: 071 - 220907 - 149556 ke kan zijn van een overeenkomst kosten voor kernwapens als de VS door- steun gaan met hun programma vooi ruimtewapens. Volgens de New vervallen. York Times is het bedrag dat de Binnen het Congres is ook by Amerikaanse regering wil uittrek- Reagans partijgenoten groot verzet levensonderhoud en het openbaar vervoer en aan de boeren grotendeels laten ken voor de ontwikkeling ruimte wapens verhoogd van 1,3 miljard dollar tot 3,7 miljard dollar. gerezen tegen zijn begrotingsplan- i, met name op het punt van de fensie. De uitgaven van het Penta- \f>W ver!2oling 1 \/ir\Q- fensiebudget met byna dertig mil- ruim 200 miljard bedraagt. In 1981 /tefli"® jard dollar (reëel zes procent) te beloofde Reagan zijn begroting te- verhogen, terwijl praktisch alle an- gen 1984 dere sectoren gelijk blijven of moe- de nieuwe cijfers tonen Voor de bouw van 48 nieuwe MX- gon, zo zeggen critici, bedreigen de raketten is 4 miljard dollar gereser- fiscale gezondheid van de VS, de veerd. De laatste 48 B-l bommen- politieke toekomst van de Republi- werpers zullen 6,2 miljard dollar keinse partij en het departement gaan kosten. zelf, omdat geenszins vaststaat dat De ramingen van het Witte Huis de enorme sommen geld die het blijven verre van de beloofde be- Congres beschikbaar stelde zorg- perking van het tekort, dat dit jaar vuldig zijn uitgegeven, zoals on langs uit onderzoek bleek. De Republikeinen vrezen poli- evenwicht te brengen - tiek verlies als aan de defensieuit- dat hij gaven niets wordt gedaan, voordat 1986 34 senaatszetels, Men vreest, dat de ruimte die her ders als Bekkers en Bluyssen in de kerkgemeenschap hebben gebracht met één slag wordt teniet gedaan. Krijgen nieuwe vormen van geloofs beleving en van kerkelijk omgaan met elkaar nog wel enige kans onder het beleid van een man die als hulpbis schop van Roermond de inzichten van zijn superieur Gijsen altijd heeft gedeeld? "De schade is niet te schatten", zo reageerden de vooruitstrevenden van de Mariënburggroep. Vernieuwingen in de kerk kun je nu wel helemaal ver geten. "Een klap in het gezicht van katholiek Nederland". Het enige positieve in de meeste commentaren is nog de hoop, maar zelfs die gaat nog gepaard met twijfel. Hoop dat het nog zal meevallen en dat mgr. Ter Schure er toch in mag slagen een bij dit bisdom passend be leid te ontwikkelen. Den Bosch is Roermond niet, zei Bluyssens opvolger in een tv-inter- view. Onder deze omstandigheden was dat misschien wel de belangrijk ste uitspraak die de nieuwe bisschop kon doen. Men mag hem daaraan houden, als hij het geloofsleven in zijn diocees, bewust of onbewust, Ervaring Nieuw centrum De enige positieve reacties tot op -j-, j-j heden kwamen van aartsbisschop Kcca in riFPflri Simonis van Utrecht en bisschop 1X1 Gysen van Roermond. Beiden wij- DEN HAAG (ANP) - Esso gaat een zen op de langdurige bestuurlijk belangrijk deel van haar activitei- ervaring van Ter Schure. Volgens ten onderbrengen in Breda. Eind Simonis heeft de paus zich inten- van dit jaar moet de bouw daaraan ook in zijn tweede ambts- „v... De Sowjet-Unie heeft gisteren tennijn niet zal toekomen. Reagan 22 Republikeinse de inzet worden stel van de vrijlating zaHeiden. gewaarschuwd dat het streven de Amerikaanse regering wil de overheidsuitgaven bevrie zen op het huidige uitgavenniveau. sief met de benoeming bemoeid en was in oktober aanstelling va hulpbisschop van Roermond diens benoeming in centraal kantoor beginnen. vorig jaar bij de Er zullen ongeveer 450 mensen uit Ter Schure tot België en Nederland gaan werken. Esso die elf vestigingen heeft in Den Bosch nog niet de Benelux houdt er na de reorga nisatie nog zes over. In de hoofdze- Ter Schure zelf zei gistermiddag tel van Esso in Den Haag blijven de n een interview met KRO's Brand- concernleiding, de ondersteunen- punt dat hij 'ja' had gezegd 'uit lief- de staf en de afdeling aardgas. Al- ook een beetje les bij elkaar ongeveer 100 van de 310 werknemers die er nu werken. centrum ïex ver koopkantoor bij- In Breda zullen planning, be voorrading, marketing en trans port van olieprodukten worden ge concentreerd. Voor de raffinaderij en in Rotterdam en Antwerpen heeft de reorganisatie geen gevol gen. De gemeente Den Haag noem de de plannen vandaag een slag voor de Haagse economie-en de werkgelegenheid in deze regio. Het achterblijven van de concerndirec tie wordt een lichtpuntje genoemd. Af en toe zon Droog, wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Minimumtemperatuur onge veer 2 graden. Middagtemperatuur rónd 7 graden. Weinig wind. 5 februari 1985 Zon op: 08.13 uur, zon onder: 17.35 uur. Maan op: 17.10 uur, maan onder: defensie-inspanning verder op te Zijn begroting vertoont echter e voeren schade toebrengt aan de stijging van 1,5 procent, wat ov< sfeer rond de ontwapeningsbe- gens wel minder is dan de geraa Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Rode en witte kool, kilo Slavinken, 100 gram t£91.09 QQrï kilo im/ds lfc9Ö*/i*/V/ albalrt heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. verkiezingen. De leider Republikeinse meerderheid in de Senaat Robert Dole, heeft gisteren gezegd de stijging in de defen sieuitgaven te willen halveren. Openbaarmaking gelast rapport Markerwaard DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) moet binnen twee dagen het rap port over de financiering van het Markerwaard-project ter beschik king stellen aan de stichting Na tuur en Milieu. Waarnemend voor zitter mr C. J. van Zeben van de afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft dat vanmorgen ge last. Natuur en Milieu had om een uit spraak gevraagd op grond van de wet openbaarheid van bestuur na dat de minister toezending van het rapport van de interdepartementa le commissie over het economisch structuurbeleid had geweigerd. Volgens Smit-Kroes zouden door openbaarmaking financiële en eco nomische belangen van de staat kunnen worden ge^haad. Libië laat vier Britten niet vrij BEIROET/LONDEN (RtrJUPI) - De vier in Libië gevangen Britten komen vandaag misschien toch niet vrij, zo heeft het Libische pers bureau Jana gemeld. De vier zou den, zo was dit weekeinde bekend gemaakt, vandaag worden vrijgela- zou gaan insnoeren door wat de wet ten na een gevangenschap die tien fan van Rome voorschrijven, maanden geleden volgde op de Want een bisschop is méér dan uit- schietpartij voor de Libische am- voerder van het centrale gezag. Hij bassade in Londen. moet tussen zijn mensen staan als Afgelopen vrydag onthulde pre- die - tegenover de afbraak van wat mier Thatcher een beeld ter nage- eeuwenlang als vanzelfsprekend dachtems aan de agente die daarby heeft gegolden - met vallen en op- om het leven kwam. Volgens Jana staan proberen bij het geloof Ie blij- provocatie die tot uit- ven en dat over te dra h m,i*.,n„ „i volgende geslacht. De hele krant voor de Ja. ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ir de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65.70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres U kunt deze bon opsturen Antwoordnummer 10050,2300 VB Lelden. In plaats van da bon op te sturen, kunt u ook het Leidsch Dsgblad, bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1