5 0T Vorm Rijnsburgse Boys groeit Quick Boys krijgt loon naar werken Knappe deling Noordwijk RCL geeft na rust opnieuw zege weg: 1—2 Lisse wint Volgens plan' (2-0) Katwijk na goede start koploper In 'testcase' tegen Heerjansdam MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA Ï5 LISSE - By FC Lisse (zater dag) loopt momenteel alles vol gens plan. Na vlak voor de langdurige winterstop bij Oran je Wit al te hebben gewonnen, werd de race naar een veilige plaats in de middenmoot zater dagmiddag voortgezet met een 2-0 overwinning op 's-Graven- zandse SV. "Als coach zeg je natuurlijk al snel dat je het een verdiende overwinning vindt. Maar we hebben een veelvoud van hpt aantal kansen gehad dat 's-Gravenzande wist te creëren", deed trainer Wim Ei lander verslag. "In dat opzicht was het dus zeker verdiend". De Rotterdamse oefenmees- ter sloeg zijn selectie de laatste tyd met het nodige cijfermate riaal om de oren. Hij rekende zijn onder de rode streep hui zende spelers voor dat met twee punten in een thuiswed strijd en één in een uitduel FC Lisse binnen de kortste keren bij de middenmoters kan staan. "En ze zijn goed by de les", constateerde de dit seizoen aangetrokken Rotterdammer na de zege op de 's-Gravezand- se SV. Van Eilander werd het nodi ge verlangd bij de grootse fu sieclub, die naar verhouding te genvallende prestaties aflever de. Vorig seizoen degradeerde het zondagelftal, terwijl 'de za terdag' slechts op het nippertje aan degradatie wist te ontsnap pen. By deze tak leek Eilander aan een zwaar karwei te zijn be gonnen, want de FC bleef ook in het begin van dit seizoen ma tig presteren. "Maar nu hebben we weer een club op de rang lijst ingehaald en we zetten de achtervolging op de anderen verder. Er zit duidelijk progres sie in. Je zal in de maand mei NSW haalt revanche LEIDERDORP - 't Zit RCL niet mee dit seizoen. Door de bijlessen van Feyenoord en Ajax zat er zater dag voor het eerst sinds tijden weer eens een enige lijn in het spel van de Racing. Tegenstander NSW had zelfs alle geluk van de wereld dat het bij rust slechts met 1—0 achterstond. In de tweede helft evenwel verspeelden de Lei derdorpers die voordelige score op een ongelukkige manier. Het geen moment imponerende NSW, vo rig seizoen nog een kampioens- ploeg, scoorde twee keer en nam daarmee revanche voor de op ei gen veld geleden nederlaag. RCL had in dè eerste helft snel door hoe het met drie invallers operende NSW in verlegenheid gebracht kon worden. Gesteund door de wind liet doelman Peter van der Heyden voortdurend verre uittrappen van zyn voet vertrek ken, die met name in het centrum van de Numansdorpse defensie grote verwarring stichtten. Ook op HOEK VAN HOLLAND - Katwijk startte de tweede helft van de com petitie goed door middenmoter Hoekse Boys een 0-4 nederlaag toe te dienen. Katwijk, nu koploper in de derde klasse, begon het duel af wachtend en liet het initiatief aan de thuisploeg, die smeet met zyn krachten. Toen Hoekse Boys was uitgeraasd nam Katwijk dé touw tjes in handen. In de 20ste minuut produceerde Gidi van de Bent een voorzet, die Floor Schaap fraai met het hoofd in 0-1 omboog. Toen de arbiter Kat wijk even later wegens hand een strafschop toekende, scoorde Jan van Dijk 0-2. In het tweede part breidde het elftal van Peter Ciere de voorsprong verder uit. Wim Guyt II scoorde 0-3, waarna Ame- rik van Duivenvoorde er uit een penalty (Floor Schaap was neerge legd) 0-4 van maakte. "Conditio neel zat het goed bij ons", aldus trainer Peter Ciere. "Ik ben dik te vreden met zo'n begin". Ter Leede en 's-Gravenzande scoren niet •s-GRAVENZANDE - Ter Leede en 's-Gravenzande schotelden het publiek weliswaar een redelijk wedstrijd voor, doelpunten bleven zaterdag achterwege (0-0). De Sas- senheimers maalden daar overi gens niet om, want een gelijkspel in een uitwedstrijd is voor de ploeg een zeer goed resultaat. In de eerste helft kon de thuis ploeg op een overwicht bogen, maar na de pauze deelde Ter Leede de lakens uit. Rob de Ruiter kreeg zelfs nog een goede kans na een combimatie met Jan van Hars kamp, maar de naar voren ge stormde verdediger miste het vij andelijke doel op een haar. 's-Gra venzande liet zich ondertussen ook niet onbetuigd, maar doelman Jan Blankenspoor toonde zich alert, zoals aan de andere kant van het veld keeper Boon telkens attent was. het opkomen van Peter Siera moest NSW lang het antwoord schuldig blijven. De kleine vleu gelverdediger miste na voorberei dend werk van Paul Wesel eerst nog een uitstekende kans, maar was na een kwartier spelen meer succesvol. Opnieuw werd hy door Wesel in stelling gebracht en dit maal faalde hy niet. Vervolgens was het eigenlijk al leen RCL dat voetbalde. Zowel in de defensie als de uit vier man be staande middenlinie gaven de Lei derdorpers hun opponenten wei nig speelruimte. Het resultaat was dat de aanvallen van NSW vaak in een vroegtijdig stadium onderbro ken werden, wat weer tot gevolg had dat doelman Van der Heyden praktisch geen gevaarlijk werk kreeg op te knappen. Zyn collega in het Numansdorpse doel werd geconfronteerd met heel wat ge vaarlijker situaties. Zo legde Sieto Schalkers de bal na weer een uit trap van Van der Heyden op een presenteerblaadje klaar voor rech terspits Ron van der Post. Op een afstand van vijf meter met slechts doelman Beider voor zich, wist Van der Post niets an ders te bedenken dan een knullig terugspeelballetje, dat de sluitpost dankbaar opving. De eerste de bes te keer dat NSW gevaarlijk werd, was het raak ook. Kort na het begin van de tweede helft kon doelman Van der Heyden de uit een corner voorgetrokken bal niet onder con trole krijgen. Via zijn vingertoppen kwam het leder in het bezit van Ze venbergen, die prompt voor het eerst iets positiefs met het speel tuig deed: 1-1. Nog was er even wel hoop voor de thuisclub. NSVV rommelde immers maar wat aan en was zeker geen tegenstander om bang voor te zijn. In een periode die zich kenmerk te door veel balverlies aan beide kanten noteerde arbiter Bezemer vervolgens NSW'er Bol en RCL- verdediger Kees Ruis wegens hardhandige overtredingen. Schal kers toonde ondertussen dat hij mogelijkheden heeft als-ie condi tioneel ten minste op peil is en Ben Heemskerk bewees weer eens dat je op hem niet hoeft te rekenen als er gebikkeld moet worden. De strijd leek zich zonder veel opwin ding naar het einde toe te slepen, totdat acht minuten voor tijd de vlam alsnog in de pan sloeg. Bij een scrimmage voor het RCL-doel- man kon de Leiderdorpse defensie het leder maar niet wegkrijgen. Hoogwerf maakte aan het getob een abrupt einde door de bal voor de tweede keer in het vijandelijke doel te deponeren. Met Kees Ruis in de spits tracht te RCL nog te redden wat er te red den was. Schalkers, Pierre van Ge- merden en Ruis waren ook dicht bij de gelijkmaker, die echter niet tot stand kwam. Tussen de aan valsgolven van de thuisclub door kreeg NSW via counters enkele riante scoringsmogelijkheden. Tot twee keer toe verscheen invaller Knoop geheel vry voor Van der Heyden. Evenzovele malen toonde hy niet voor niets op de bank be gonnen te zijn. CHRIS HARTMAN ZWEMMEN, AKEN (SID) - By de Westduitse clubkampioen- schappen zwemmen heeft Michael Gross op de 25 meterbaan gezorgd voor een nieuw Westduits record op de 400 meter wisselslag. Met een tijd van 4.17.2 bleef hij slechts 0.3 seconden verwijderd van de beste Europese tijd. Deze staat sinds 9 december 1984 op naam van de Europese kampioen Gio vanni Franceschi met 4.16.94. Za terdag zwom Gross de 200 meter vlinderslag in de beste wereldtijd van 1.54.8. KLAASWAAL Keken Rijnsburgse be stuurders vorige week nog met een kwaad gezicht naar RCL, zaterdagmiddag verleen de Rijnsburgse Boys de Bloemerdclub een aardige dienst door SSS in de slotfase te verslaan. De Klaaswalers, die samen met RCL de laatste plaats delen, werden enkele minuten voor het einde weer een frustatie rijker toen Marcel van der Blom eindelijk de tweemaal drie kwartier lang nagejaagde 0-1 in de touwen knalde. Tot opluchting van RCL natuurlijk, dat nu niet helemaal alleen onderaan staat, maar vooral toch ook tot opluchting van al le Rijnsburgse Boys. De vorm is weer groeiende, zo bleek zaterdagmiddag, maar de vraag of dat ook winst op zou leveren bleef tot bijna het einde toe onbeantwoord. Propvol Het valt uiteraard niet mee om je een weg te banen door een propvol strafschopge bied. Twintig minuten lang probeerde Rijnsburgse Boys, in gewijzigde samenstel ling overigens, dat met het bekende ver zorgde spelletje van weleer. Naarmate de tyd daarna vorderde en doelpunten on danks kansen voor onder andere Rob Gil lissen en Hans Zwaan uitbleven, werd de jacht nerveuzer en het laat zich raden dat op den duur ook het overleg uit het spel ging. Samen met Zwaan en Gillissen vormde Marcel van der Blom de aanval, een drie mansvoorhoede derhalve. Dat was één van de wijzigingen, maar trainer Arie Lagendijk voerde meer veranderingen door in de win ter. Jan Hogewoning verdween om discipli naire redenen uit de hoofdmacht, Toon Houtekamer en Paul van der Blom (deels vanwege een blessure) zaten bii SSS reser ve. De centrale rol op het middenveld was in handen van Fred Arroyo, de langzaam maar zeker weer steeds beter spelende Aan- dewiel week uit naar rechts, op links zag Arie van Dijk (op scherp) zijn vorm met een basisplaats beloond. Gepasseerd Zaterdag gold ook Martin Toet feitelijk als middenvelder. Hij had geen directe te- Grensrechter genstander en legde weer de meer dan het gebruikelijk aantal kilometers af. Rest nog de keepers wissel Cees Star-Henk van Voor bergen. Vorig seizoen kwam de jeugdige sluitpost, die overigens al één seizoen in het eerste achter zijn naam heeft staan, er niet aan te pas in de kampioensselectie, dit sei zoen had hij eigenlijk nog geen serieuze kans gehad. De met zijn vorm tobbende Star is in dat kader voorlopig gepasseerd. Al was er maar één ploeg die aanvallend voetbal speelde, toch kreeg Van Voorber gen met name na rust het nodige werk. Hij redde zich uitstekend uit de moeilijkheden. Er deden zich wat kansjes voor, onder an dere voor de weer van stal gehaalde 'redder in de nood' Huisman. De gereputeerde spits bezorgde voorstopper Driebergen voor het overige geen al te lastige middag. De middag kwam overigens moeizaam op gang, omdat een van de grensrechters verstek liet gaan en zijn vervanger van niets afwist. De wedstrijd begon daardoor een half uur later, met een SSS-man als vlagge- nist. Dat Marcel van der Blom op het laatste nippertje de Rijnsburgse sconngsmachine nog in gang zette, maakte de ergernis daar over uiteindelijk nog goed. Cees van Rooyen brengt Quick Boys voor de eerste maal naast Zwart Wit. Dit schot van de Katwijkse aanvoerder is goed voor 2-2. KATWIJK - De verstokte Kat wijkse mopperaars werd zaterdag op de valreep alsnog de mond ge snoerd. Het machteloze Quick Boys was al tot op het bot afge kraakt, terwijl de klok aanwees dat er geen tijd meer was, toen captain Freek Rienks de beter wetende stuurlui op de tribunes dwong hun eindoordeel by te stellen. Rienks gebruikte de laatste kans om de bal alsnog achter de Rotterdamse doelman Lolkema te werken: 3-3. Daarmee kreeg Quick Boys toch nog loon naar hard werken. Quick Boys mocht niet moppe ren over het behaalde resultaat. Trainer Martin van Vianen kwam dan ook tevreden de kleedkamer uit: "Dik verdiend, dit resultaat. Wij hebben er hard voor gevoch ten". Zijn Rotterdamse collega Jan van Baaren had even daarvoor ver beten op zijn horloge gekeken en toen met een verwijtende blik naar arbiter Storm. Precies anderhalve minuut had deze laatste bijgeteld, minuten die Zwart Wit voor de Katwijkers 'verdiend' had en die dus met de kracht van de straffe kustwind de Rotterdammers terug in het gezicht bliezen. Quick Boys moest na de winter stop duidelijk weer wennen. "We hebben pas een week weer op gras getraind", verontschuldigde Van Vianen zijn ploeg. De combinaties liepen dan ook allerminst zoals ge pland, waarbij meespeelde dat achterin de geblesseerde Johan Jonker node werd gemist. Zijn ver vanger Jan Hoek kwam in het hele spel maar weinig voor. De zaken werden nog gecompliceerd door de onzekerheid van doelman Theo Guyt, die bij de Rotterdamse tref fers mèt de Katwijkse achterhoede niet vrijuit ging en halverwege de tweede helft zelf om vervanging vroeg. Van Vianen: "Guyt speelt kenne lijk alleen goed wanneer hy zich lekker voelt. Vanmiddag liep hy steeds aan zijn benen te voelen en Gelijkmaker in extra tijd toen hij zelf vroeg om gewisseld te worden, heb ik dat gedaan.". Van Vianen moest in de tweede helft de geblesseerde Mart van der Plas eveneens wisselen (voor Arnold Boers), waardoor het ook voorin ging rommelen. "Op een gegeven moment werd het een chaos. De rechterspits liep op links en omge keerd. Aan de andere kant kun je het de jongens ook weer niet kwa lijk nemen, want ze blijven tenmin ste iets proberen". Zwart Wit maakte Quick Boys het voetballen moeilijk door een consequente en zeer felle, maar fai re mandekking. Toneelspelen vormde daarbij een niet weg te denken onderdeel. Voor de rust hielp de wind de kustbewoners los te komen van de Rotterdammers, die door het Katwijkse offensief in de eerste tien minuten niet meer dan drie keer in het gezichtsveld van doelman Guyt konden komen. Tien minuten later was Zwart Wit misschien zo'n vijf keer meer bij Guyt langsgeweest, maar toen De strafcommissie van de KNVB heeft bij Quick Boys de videoband afge haald met het beeldverslag van de ge staakte wedstrijd tegen SSS. Vorige week maandag werden alle partijen uitputtend verhoord, de scheidsrech ter uitgezonderd want hij ontbrak tot veler verrassing op de zitting. De straf commissie zal de verklaringen van de partijen nu checken aan de hand van het beeldverslag, toevallig opgenomen door een supporter die zijn nieuwe vi- deo-apparatuur wilde testen. Het is nog niet bekend wanneer uitspraak wordt gedaan in deze zaak. stond het plotseling wel 0-2. Een kwestie van kansen benutten, het geen Quick Boys in die fase van de wedstrijd duidelijk minder goed afging. Een door Ed van Pelt genomen corner werd door Guyt knap over de doellat gewerkt. Zwart Wit rook bij de tweede corner, ditmaal op rechts, een kans en met een fraaie schuiver plaatste Ben Apol de bal achter de Katwijkse doelman: 0-1. Een minuut later wist de rappe Joop Nijssen, die samen met aan voerder Bert Hooyer het beeld van de Rotterdamse aanval bepaalde, aan de aandacht van QB te ont snappen en 'pats': 0-2. Het ant woord van de Katwijkers was ech ter even verrassend als snel, vanaf de aftrap, terwijl Zwart Wit zich nog in de handen wreef over zoveel succes bij zo weinig kansen, schoot Mart van der Plas de thuisploeg naar 1-2. Vanaf dat moment zetten de blauwwitten de jacht in op de ge lijkmaker, die zes minuten later tot stand kwam. In een wirwar van spelers, die elkaar de bal bleven toespelen, wist Kees van Rooyen nadat hij eerst over de bal was heengestapt en na een misser van Floor van Duyn de bal toch in de touwen te krijgen. Teun van der Plas kreeg vijf minuten voor rust een unieke kans om QB op een (verdiende) voorsprong te zetten, maar bij zijn uitbraak 'vergat' hij de keeper te omspelen en ver dween de bal in de handen van Lolkema. De tweede helft leverde slechts een flauw aftreksel op van de ener verende eerste rondgang. Quick Boys had moeite om de richting te vinden, terwijl Zwart Wit'28 wat vaker de aanval opzocht. Dat stre ven werd al na negen minuten be loond toen Bert Hooyer, ook al in alle vrijheid, met een fraaie bal Guyt kansloos liet: 2-3. Quick Boys kon weer opnieuw óp jacht, daarbij gehinderd door het strak verdedi gende en tijdrekkende Zwart Wit. De gasten leken in hun missie bij het ingaan van de 47ste minuut volledig geslaagd. Boers had toen al twee kansjes om zeep geholpen en de tijd was op. Niet echter voor Rienks, die een kostbare pass van Leo van Delft in het eindschot ver zilverde: 3-3. HANS JACOBS HEERJANSDAM - Natuurlijk was Heeijansdam-Noordwyk meer dan een testcase. Door de topper in zekere zin toch als zodanig te be stempelen deed Noordwijk-trainer John Eelman feitelijk geen recht aan de knappe 2-2 deling van zijn formatie. Een bezoek aan de Mo lenwei is immers ronduit lastig. Want hoe groot de kopgroep in IA dan ook mag zijn, Heeijansdam en Noord wijk behoren tot de ware fa vorieten. Voorlopig maakten de Zeekanters hun opponent, die in de eerste helft van de competitie alleen aan de Duinwetering ver loor, reeds het derde punt afhan dig. "Natuurlijk. Op voorhand zou ik voor een gelijkspel hebben gete kend. Maar als je alleen al ziet op hoe een simpele manier Heeijans- dam twee keer kon scoren..", hoef de Eelman de zin niet eens af te maken. Toch was de Haarlemmer, van wie gevoeglijk kan worden aangenomen dat hij ook volgend seizoen Noordwijk-trainer blijft -al is er nauwelyks overleg geweest-, Eelman was echt niet ontevreden. Hij zag ook wel in dat wanneer Klaas Vink in blessuretijd van twintig meter afstand de roos had getroffen in plaats van de boven kant lat, dat eigenlijk te mooi was geweest. Het maakt in elk geval duidelijk dat Noordwijk weldege lijk winstkansen heeft gehad. In zekere zin was deze uitbeurt, de achtste voor Noordwijk al overi gens, inderdaad een aardige test. Na in 1985 uitsluitend op een of an dere alternatieve wijze in actie te zijn geweest en er zaterdag toch ta melijk onverwacht weer kon wor den gevoetbald, ging het by Heer jansdam voornamelijk om het wedstrijdritme te hervinden. Noordwijk speelde in de 'ijstijd' welgeteld één keer op kunstgras, 'doolde' verder wat langs het strand en had tot zaterdagmiddag nog geen gras onder de voeten ge had. Ook al omdat wegens zaal- voetbal- en andere verplichtingen van de spelers woensdag niet aan een verzoek om als tegenstander van Ajax te fungeren kon worden voldaan. Tegen Heeijansdam ging het di rect weer 'om het echie'. Binnen drieëneenhalve minuut werd de winterslaap abrupt verstoord. De simpele manier waarop invaller- spits Sjaak van de Berg in vloeien de beweging Siem van Beveren en vervolgens ook Dick Dortmundt het nakijken gaf (0-1), wees er op dat het inderdaad nog even zoeken was naar het juiste ritme. De Noord wijkse verdedigers zouden het knap lastig houden en ook nog enige malen flink schutte ren, de verdere eerste helft. Heer jansdam weigerde na die vroege voorsprong echter het stormvoor- deel ten volle uit te buiten. De mannen van Maarten de Keizer, ook in de twee volgende seizoenen 'baas' op de fraaie maar tochtige Molenwei, lieten zich terugzakken. Pas nadat Klaas Vink op de voor hem kenmerkende, gehaaide ma nier de 1-1 kort onder de lat had eens zien", heeft Eilander alle vertrouwen in de capaciteiten van zijn spelersgroep. Het be stuur van FC Lisse heeft er ook fidusie in, want het contract met Eilander is voor in elk ge val een jaar verlengd. Lisse moest thuis tegen 's- Gravenzandse SV, één van de middenmoters die nog wel door Eilander en consorten moet kunnen worden achter haald, dus twee punten halen. De partijen hielden elkaar ze ker tot de rust keurig in even wicht, al kreeg Lisse verreweg de meeste kansen. De thuis ploeg moest echter tot halver wege de tweede helft wachten op de openingstreffer. De voor René Griffioen ingevallen René Warmerdam probeerde het kort na zijn entree maar eens uit de tweede lijn. Zijn inzet verdween in de kluts en be landde voor de voeten van Wal ter Schoone, die niet lang be denktijd nam voor de 1-0. Een paar minuten later stelde Leo van Kampen de winst vei lig. In de hoedanigheid van centrumspits kopte hij "waan zinnig mooi" (noemde Eilander het) FC Lisse naar een 2-0 voor sprong. Van het ene op het an dere moment was de wedstrijd daardoor gespeeld. Volgens plan sleepte Lisse zonder nog in moeilijkheden te geraken de volle winst binnen. Klaas Vinfc; twee goals (archieffoto! geprikt (21ste minuut, op aangeven van John Maryt), drong Heeijans- dam weer op. De reeds zeven mi nuten later door Rob Snijders inge kopte 2-1 was niet zozeer te danken aan het overwicht dat 'groen-zwart' zich toeëigende, als wel aan de ge-" brekkige verwerking door keeper Dortmundt van een corner van Leen Rijnenberg. "Verder hebben zij niet zoveel uitgesproken kansen gehad", merkte Eelman na afloop terecht op. Heel Noordwijk had voor rust iets armoedigs en slaap in de ogen. Het liep lang niet soepel, er ont stonden ook wat irritaties omdat de bepaald niet slecht, maar soms te tolerant leidende scheidsrechter Pleunis nogal eens 'vergat' te flui ten. Daar schikte met name And- ries Wendt, die trouwens een goe^ de partij speelde, zich niet naar wat hem op een officiële waarschu wing kwam te staan. Gezien de veldverhouding na rust, zal de tegenwind zeker van in* vloed zijn geweest op het stroeve spel van Noordwijk voor de pauze. Daarna waren de rollen namelijk omgedraaid. Noordwijk moest er natuurlijk wel wat feller tegenaan en pinde Heerjansdam probleem loos vast op eigen helft. De wed strijd kon nadien echt alle kanten op. Klaas Vink mocht op het rand je van buitenspel al na twee minu ten alleen op de Poolse poortwach ter Bogdan Kopanicki afgaan (ezi strandde op hem), terwijl niet veel later ook André Wetzel met een omhaaltje erg dicht bij de gelijkr maker was. Maar het bleef ook voortdurend oppassen voor de counter van de thuisploeg. De eer ste, na ruim een kwartier was ook de beste. Rijnenberg slaagde er echter niet in de partij voortijdig té beslissen. Met Wendt veel vaker voor dan achter zijn verdediging dwong Noordwijk in de 20ste minuut de 2-2 af. Gerlof dook onder een vrijè trap van Marijt door en de immer ijverige en nog altijd in vorm groeiende Vink was ter plekke voor zyn (pas) derde competitie treffer. "Ook wij hebben daarna te wei nig van het windvoordeel geprofi teerd", vond Eelman. "Het ging al lemaal veel te gehaast. Die ballen waren gewoon niet te belopen. Het was veel te veel inleveren gebla- Spannend De fraaie laatste poging van Klaas Vink in blessure-tijd uitge zonderd, kreeg Noordwijk na de 2- 2 geen uitgespeelde kansen meer. Dat beide ploegen het in de onder houdende slotminuten nog even spannend maakten, duidde er op dat de topper (Eelman: "Maar dat is elke wedstrijd in deze afdeling. Je kan er niks van zeggen, nie mand die boven de andere uit springt Wy gaan ook nog wel een keer op ons bek") in elk geval meer was dan een testcase. GERARD HAVERKAMP j

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15