T DE F.C.T0TO: ELK WEEKEND VOLOP SRANNING UVS: het oude liedje Roodenburg met de muziek mee TOTO BZ vergist zich in wakker AB Verlies tegen DFC LFC gaat gewoon door met winnen ■Normaal- -Systeem- Gelijk MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 13 AMSTERDAM - De muziek die voor, zelfs tijdens en na de wed strijd door de hoofdstedelijke Troelstralaan schalde, was even in houdsloos als het 'voetbaldrama' dat DCG en Roodenburg opvoer den. Flauwe carnavalsschlagers vormden de juiste muzikale omlij sting voor het zouteloze voetbal- maal dat beide degradatiekandida ten op sportpark Ookmeer bereid den. Kraak noch smaak zat er aan het probeersel dat uiteindelijk nog te verteren was voor de DCG-aan- hang, omdat Johan Wins als enige een gerichte schotpoging waagde die dan ook prompt doel trof. In de 67ste minuut werd de stilte die op het complex van DCG na drukkelijk heerste ruw verstoord. Uit de speakers klonken opeens flarden van de bejaarde André van Duin-hit 'We gaan naar Rome toe'. Zojuist had Ronald Bergkamp een schot afgevuurd dat geheel in het beeld van de wedstrijd paste. Zijn hilariteit opwekkende probeersel kreeg evenwel een doeltreffend wending, omdat de bal met een merkwaardige curve voor de voe ten van de helemaal vrijstaande Wins draaide. De Amsterdamse vleugelverdediger schoof prompt de 1-0 onder de vallende Nievaart door. Die toevalstreffer was voor de man achter de knoppen aanlei ding om André van Duin te laten zingen dat er richting Rome ge koerst gaat worden Strafschop Kwam zowel DCG als Rooden burg op grond van het vertoonde spel eigenlijk niet in aanmerking voor twee punten, in de ploeg van DCG kreeg dit degradatieduel nog de meest onterechte winnaar. Het gehandicapte Roodenburg, libero Hans Koree, vleugelverdediger Wim Pikaar en spits Ronald Jan sen bleven met blessures aan de kant, zwoegde zo hard dat de ploeg •zich op wilskracht zowaar een paar kansjes wist te scheppen die door Marcel Schouten, nadat hij dé bal fraai met de borst had aangeno men, en Duncan Alberga evenwel werden verspeeld. Maar de mooi ste kans werd nog door Arno Lan- cel om zeep geholpen. Na een mi nuut of tien beroerde Ronald Berg kamp in zijn eigen strafschopge bied de bal met de hand en Lancel mocht van een meter of elf het nut van de extra schiettraining van za terdagochtend bewijzen. Maar waar de Leidse middenvel der tijdens de oefénbijeenkomst van een dag eerder nauwelijks in was geslaagd, lukte hem dit keer moeiteloos. Hij mikte op het brede lichaam van de doelman, in dit ge val Peter Vrins. "Was die bal er in gegaan dan was het voor ons 'ge bakken peren' geweest', was de stellige overtuiging van de dit keer weinig spraakzame John Hugenin. De Haagse oefenmeester, die in onderling overleg met het Rooden- burg-bestuur heeft besloten om zijn verblijf op Noord tot één jaar tje te beperken, bedoelde dat het verdedigen van een voorpsrong te gen DCG een koud kunstje was ge weest. Inderdaad maakte de for matie van zijn collega Jan Nuy be slist geen overweldigende indruk in aanvallend opzicht. Alleen de behendige Gerard de Wolff eiste de aandacht op van de Roodenburg- defensie, waarin Eelco Fielemon de vervanger was van Wim Pikaar en Aat de Groot en Cees Verver het centrale duo vormden. Alleen Paul Aarsman manouvreerde zichzelf vlak voor rust een keer in een kans rijke positie, maar hij schoot de bal een meter of drie over het doel van Sjaak Nievaart. Lichtpuntje Tot de toevalstreffer van Johan Wins viel, hoefde Nievaart niet meer handelend op te treden. Pas na de 0-1, terwijl Roodenburg ner veus trachtte een slotoffensief te ontketenen, kwam de bebaarde doelman twee keer vlak achter el kaar 'in beeld'. Eerst maakte hij een schot van aanvoerder Hans Las van Bennekom, dat via een Leids been gevaarlijk dreigde te worden, onschadelijk en even later voorkwam hij ten koste van een handsbal dat de doorgebroken Er- win Vet de bal van zo'n dertig me ter in het Leidse doel zou lobben. WASSENAAR - Blauw Zwart heeft gistermiddag een pijnlijke vergissing begaan. Nog gedom peld in een diepe winterslaap hebben de pupillen van trainer Chiel Jansen, tegenstander Al- phense Boys geen strobreed in de weg gelegd. Toen de Wassenaar- ders in de tweede helft eindelijk ontwaakten was het te laat en werd de stand door de gerouti neerde gasten zelfs uitgebouwd: 0-2. Het ongeslagen record én de illusie op een hoge klassering wa ren verdwenen als sneeuw voor de zon. Alphense Boys is gewoon verder gegaan met waar het zeven weken geleden was ogpehouden. Dat be tekent vooral in uitwedstrijden winnen ('uit' is men nog ongesla gen) en thuis de schade zoveel mo gelijk beperken. Tegen Blauw Zwart was men vooral in de eerste helft oppermachtig. Met uitstekende combinaties verschaften de bezoekers zich le gio mogelijkheden en het wachten was dan ook op de eerste treffer. Die leek na elf minuten al te vallen toen Peter Gerse doeltreffend kop te na een voorzet van Nico Ver woerd. Scheidsrechter Van Ham keurde dit doelpunt echter af om dat doelman Carlo L'Ami gehin derd zou zijn. Even leek deze waar schuwing besteed aan Blauw Zwart want Rob Gras (tegen doel man Tollenaar) en Kees van Leeu wen (net naast) toonden zich wat agressiever en kregen kansjes. Razendsnel namen de bezoekers het initiatief weer over. Kees van Vliet, Frank Bakker eigenlijk het hele middenveld kreeg een zee van ruimte en men mocht naar harte lust combineren. Een vrije trap van Peter Gerse vormde de inleiding tot de eerste treffer. De bal beland de op het hoofd van Nico Ver woerd, die uitstekend inkopte: 0-1. Alphense Boys bleef het spel maken en kreeg via Kees van Vliet en Peter Gerse nog een aantal uit stekende mogelijkheden. De tweede helft was aanzienlijk minder. Blauw Zwart had haar middenveld wat georganiseerd (Rygrok op Jan Verwoerd en Van Richard Gottmer (archieffoto) Een minuut later leek Peter Vrins aan de overzijde voor gerech tigheid te gaan zorgen. Op de doel lijn zittend dreigde hij de door Duncan Alberga te zacht ingescho ten bal in zijn eigen doel te duwen, maar op het moment dat Sjaak Nievaart al een woeste vreugde kreet uitte, bedacht de Amster damse doelman zich en ging bo venop het speeltuig liggen zodat het voor de goed leidende, maar soms teveel fluitende scheidsrech ter Franssen onmogelijk was om een doelpunt te constateren. Doffe ellende dus voor de ploeg uit Leiden Noord. Lichtpuntje was het heroptreden van Richard Gott mer, die eindelijk hersteld lijkt van een slepende blessurereeks. Tegen DCG wist hij zich nog niet van zijn ploeterende ploeggenoten te on derscheiden, maar met wat meer wedstrijdritme kan hij Rooden burg wellicht op sleeptouw nemen naar veiligere regionen in de eerste klas. JAAP VISSER Nuttig punt voor SJC tegen VIOS NOORDWIJK - SJC sleepte gisteren in de zondagtwee deklasse A tegen het Haagse VIOS een nuttig punt in de wacht: 1-1. De Noordwijkers gingen in eigen huis goed van start, met kansen voor Jos Al ders, Wim Hage, Hans van Abs- woude en Maarten Plug. In de 25ste minuut zag Joop van der Zalm zich echter bij de eerste gevaarlijke VlOS-aanval ge noodzaakt om aan de noodrem te trekken. Dat had verregaan- de consequenties, daar de bal uit de door Logtenberg geno men vrije trap via de muur van richting werd veranderd. Goa lie Ted van der Meer kon de 0-1 niet verhinderen. Na de rust hernam SJC, met Ben van der Zalm en René Ruigrok als uitblinkers, het ini tiatief, al bleef VIOS in de te genstoten gevaarlijk. Halver wege de tweede helft belandde de op snelheid liggende René de Ridder binnen het straf schopgebied tegen de grasmat. Jos Alders benutte de toege kende penalty: 1-1. Hoewel een Hagenaar wegens natrappen te gen Ben van der Zalm het veld kort daarop diende te verlaten, bleek er voor de Zeekanters niet meer dan dit gelijke spel in te zitten. Leen de Goey LEIDEN - Voetballend Nederland stootte Koning Winter het afgelo pen weekeinde na twee maanden van de troon. Ook UVS maakte een einde aan de periode waarin hij met strenge hand regeerde. De coupe ging in de Kikkerpolder overigens nauwelijks van vlagver toon vergezeld. Sterker nog, UVS zette de machtsovername geen en kele luister bij. Daar was ook geen reden voor, want het elftal van trai ner Melby Raboen (wiens contract bij de Leidse eersteklasser zater dag voor een jaar werd verlengd) leed een 1-3 nederlaag tegen DFC. Afgaande op het resultaat lijkt er bij UVS in de voetballoze periode niets ten goede te zijn gekeerd. Het mag paraxodaal klinken, maar de blauwwitten zijn in die tijd ook niet achteruit gegaan. Kort en goed: de Kikkerpolderploeg draai de gisteren dezelfde plaat af als voor de winterstop. Met stip in de eersteklasse terechtgekomen, ver- liest de single nu steeds meer ter rein. Om de eenvoudige reden dat de ploeg de laatste jaren en ook in het recente verleden stil is blijven staan en zodoende langzaam uit de tijd begint te raken. Een goed en echt Hollands spreekwoord zegt nu eenmaal dat stilstand achteruit gang betekent. Tikkie UVS speelde ook gisteren het voetbal waar dé vereniging in het verleden successen mee oogste: vaak fraaie combinaties, mooie passeer-acties, maar ook een tikkie zus en een tikkie zo. Tot het straf schopgebied van de tegenstander gaat dat over het algemeen goed, maar daar eenmaal aangekomen is er geen enkele UVS'er die een bres in de muur van de opponent weet te slaan. Kortom, het elftal speelt nog steeds het steriele spelletje van Nirk Verwoerd kopt het eerste Alphense doelpunt binnen in het duel met Blauw Zwart Leeuwen op Bakker) en toonde zich agressiever. De thuisclub, ove rigens zonder spits Ronald Heems kerk, kreeg dan ook een overwicht. Er kwamen wat vrije trappen die door Arie Tollenaar gemakkelijk konden werden verwerkt. In de vijfentwintigste minuut wankelde de Alphense voorsprong wel heel nadrukkelijk. Frank Voorham mocht na wat 'klutsballen' van zes meter uithalen. Terwijl het publiek al was opgestaan knalde Voorham achteloos naast het vijandelijke doel. Rob Gras kreg op rechts nog wat mogelijkheden en kon een maal ternauwernood worden ge stopt door Tollenaar. (foto Holvast) De Alphenaren begrepen dat het tijd werd om wat terug te doen en via een goede combinatie tussen Wim Latumanuwy (ingevallen voor Gerse) en Kees van Vliet mocht Carlo L'Ami zijn niet gerin ge capacitieiten tonen. In de voor laatste minuut werd de wedstrijd definitief beslist. Een schitterende knal van Latumanuwy verraste ook de vertwijfeld uitvallende L'A mi: 0-2. Een deel van het Wasse- naarse publiek was toen al mor rend naar huis in de hoop nog wat van het schaatsen te kunnen zien. HENNIE WEEBER LEIDEN - LFC maakte gister middag duidelijk dat de con currenten in de derde klasse wel degelijk rekening dienen te houden met de Boshuizerkade- club. Het elftal van Wim Visser schudde in een streekderby FC Lisse af (3-0). Rode lantaarndra ger UDO zorgde voor een stunt door VELO met 4-1 te kloppen. Docos en WSB kwamen weer in de problemen door verlies tegen respectievelijk VCS (4-0) en HW (4-1). LFC-FC Lisse 3-0. LFC ging gisteren door waarmee het een kleine twee maanden geleden was opgehouden: winnen. Op het eerste kwartier en de laatste twintig minuten na kenden de Kanaries weinig problemen te gen het zeker niet zwake FC Lisse, dat uit de laatste zes wedstrijden elf punten had ge pakt. Beide ploegen toonden zich aanvankelijk gelijkwaardig, maar nadat Ger Nagtegeller na een half uur 1-0 scoorde, wer den de Lissenaars met de rug tegen de muur gezet. De thuis ploeg overspeelde FC Lisse, maar Hans de Kruijff weigerde dat vlak voor rust in de stand tot uitdrukking te brengen. In het tweede part drukte LFC definitief door. Met dank aan Sjaak Rietbergen, die di rect na de hervatting een fraaie solo met een treffer bekroonde. Dezelfde Rietbergen scoorde even later ook 3-0, waarna FC Lisse iets terug mocht doen. Verder dan kansen voor Wim van Beek en Wim Bouckaert kwamen de Lissenaars even wel niet. UDO - VELO 4-1. Na een lan ge nederlaagserie, boekte het elftal van Kees Pouwiel (vol gendjaar werkzaam bij de Zoe- termeerse zondagvierdeklasser DWO) eindelijk een overwin ning. Die was verdiend te noe- rpen, maar kwam gelukkig tot stand. VELO kwam in de 38ste minuut met 0-1 voor. Een we gens hands toegekende straf schop (benut door Ron Wetse- laar) bracht de Oegstgeestena- ren op gelijke hoogte, waarna Paul Rieken nog voor de pauze voor 2-1 zorgde. Dezelfde Rie ken en Ron Wetselaar (opnieuw een penalty, dit keer na neer leggen van Jan van der Salm) breidden de voorsprong in de tweede helft uit tot 4-1. VCS-Docos 4-0. In de eerste helft van de wedstrijd tegen de koploper kwam Docos nauwe lijks in de problemen. VCS drukte wel aan, maar gevaarlijk werd het niet voor het doel van Hans Burghout. Daar kwam na de rust verandering in. Via John van den Hoogenband en Ronald Hes was het binnen twee minuten 2-0. Martin Har- teveld en dezelfde van den Hoogenband bepaalden de eindstand daarna op 4-0. HW-WSB 4-1. In de eerste helft werd WSB overdonderd door de thuisclub, die in een kort tijdbestek via Karremans, Jol, Bijloos en weer Jol uitliep naar 4-0. Peter van der Klugt maakte er in de tweede rond gang nog wel 4-1 van, maar ver der liet HW het niet komen. weleer en weigert concessies te doen aan het spelplezier. Het voet bal om het voetbal, heet dat. Dat wordt er bij de jeugd inge bakken en is er daarna moeilijk weer uit te krijgen. Uitzonderingen daargelaten (de verdedigers en middenvelder Leen de Goey) trok ken de spelers ook gisteren hun been terug op de momenten dat de tegenstander er 'vol' in ging. Hoe aardig de thuisclub ook speelde, het verschil tussen winnen en ver liezen was terug te voeren naar de persoonlijke duels, die negen van de tien keer in het voordeel van DFC werden beslist. Het zijn 'gebreken' waar Melby Raboen mee te maken heeft, zoals hij ook te maken heeft met oppo nenten die eenmaal in de Kikker- ploder aangekomen het bijkans in hun broek doen. In de 'Rotterdam se' eerste klasse werpen bijna alle opponenten een levende vesting wal op ter hoogte van de rand van het strafschopgebied. Wanneer spelers als Ton Kamphues en Cock van Weerlee (beiden geblesseerd) ontbreken en er dan maar weinig 'beukers' overblijven, wordt het zéér moeilijk voor de promoven dus om zo'n muur te slechten. "Ik ben niet ontevreden over het spel", merkte Melby Raboen op. "Wij hebben initiatief getoond, steeds mensen naar voren ge stuurd. DFC was de de zoveelste ploeg die met twee spitsen speelde. Maar de realiteit is dat we met lege handen achterblijven". Naast alle bovengenoemde za ken had dat ook te maken met het doelgerichte spelletjes van de ploeg uit Dordrecht. Waar UVS de langste weg naar het doel van Wij nand Sloos (voor de geblesseerde Peter Selier) zocht, daar handelde de tegenstander veel doelgerichter. In de rug gesteund door een vroeg benutte strafschop van laatste ver dediger Arie Evers (gegeven door arbiter Niesthoven, nadat Leon Meijs Ruud Hendriks onnodig had geduwd), 'beet' DFC zich, op de rand van het toelaatbare spelend, vast in de thuisclub. Die bleef het spel dicteren, maar kwam halverwege het eerste part toch met 0-2 achter door een treffer van Marco de Vries, die handig profiteerde van fouten van eerst Rob Vermeer en daarna Aad Neu teboom. UVS liet zich niet onbe tuigd, getuige de kopkansen van Hans de Kruys en Sam Erades en een goede knal van de verder ove rigens onzichtbare Hennie Koet. Maar in de tweede helft leek UVS de achterstand alsnog in te lo pen. Met Bert Jansen nu perma nent voorin werd de druk ver hoogd en de treffer leek slechts een kwestie van tijd. Na een fraaie combinatie met Bert Jansen teken de De Goey voor de 1-2 (55ste mi nuut) die de start van de inhaalrace leek te zijn. Het pakte echter, zoals zo vaak, heel anders uit. Juist op het moment dat UVS alles in het werk stelde om de 2-2 te forceren viel de 1-3. Om dubieuze redenen liet scheidsrechter Niesthoven een vrije schop overnemen, Gerard Bos liet die mogelijkheid niet on benut en klopte Sloos vlak voor tijd via de muur van UVS: 1-3. Het stelde Raboen voor de vraag: "Moet ik zo doorgaan, of moet ik net als onze tegenstanders gaan spelen". FRED SEGAAR ADVERTENTIE LEIDEN - Lugdunum is er giste ren niet in geslaagd de opgaande lijn van voor de winterstop door te trekken. De Kikkerpolderbewo- ners bleken een aantal elementaire voetbal-beginselen volledig ver leerd te zijn. Het was aan het goede werk van sluitpost 'Bluf Eradus en aan de welwillendheid van het be zoekende NFC te danken dat Lug dunum een monsterscore be spaard bleef. De 'afgang' bleef nu tot 1-4 beperkt. Een aantal verzachtende omstan digheden is voor de Leidenaars wel aan te voeren. De middenvel ders Leo Wetselaar (geschorst) en Wim Ligtvoet (ziek geweest) ont braken en Wim Oppelaar moest naast trainer Koster op de bank plaatsnemen. De kleine verdediger was net twee dagen terug van 'de wintersport'. Koster was dus gedwongen eni ge wijzigingen jn zijn team aan te brengen en belastte daarom zijn enige overgebleven geroutineerde middenvelder Daan Kooimans met de leiding van de defensie. Het ge mis aan overzicht en ervaring in de middenlinie kwam Lugdunum gis teren duur te staan. De jonge licht gewichten in die linie Van Tonge ren. Brussee en Siera) trokken de eerste helft regelmatig met z'n drieen mee naar voren en keerden vervolgens bij de snelle NFC-uit- vallen veel te laat terug. Bovendien was de opbouw bij de Leidenaars erg matig verzorgd. Zeëen van ruimte dus yoor NFC. Had Lugdunum aanvallend nu nog een potje kunnen breken dan was er ongetwijfeld een aantrekke lijke doelpuntrijke wedstrijd ont staan. Maar ook voorin hing Lug dunum als los zand aan elkaar. De Leidenaars waren de eerste helft dan wel veel op de helft van de te genstander te vinden, maar zoch ten hun heil te vaak in individuele akties. Nu heeft Lugdunum voorin ook wel spelers met sterke indivi duele kwaliteiten (Holper, Van der Weyden en Colle), maar de Amstel- veense defensie onder leiding van de zeer sterk voetballende Winston Douglas greep steeds meedogen loos in. Dit ging dan wel vaak ten koste van overtredingen, maar de daaruit voortvloeiende vrije trappen wer den zonder uitzondering een prooi voor de in de lucht veel sterkere NFC-verdediging. De hooguit tweehonderd toeschouwers moes ten tot de vierenveertigste minuut wachten op de eerste beheorliike doelgerichte poging (Holper). Al leen Gijs Colle was daarvoor nog éénmaal gevaarlijk geweest. Zijn voorzet werd door een NFC-verde- diger met de hand tegengehouden. Scheidsrechter Hubers zag het echter anders en liet gewoon ver der spelen. NFC kreeg aan de andere kant veel meer kansen, maar het vizier van de spitsen Neyendorff en Diehl stond niet op scherp. Toch scoorde NFC. Van zo'n twintig me ter knalde spelmaker Edwin Hoo- genberk de bal bij een vrye trap vanuit een moeilijke hoek laag bij de eerste paal in. Tot woede van Eradus had geen enkele Lugdu- num-speler de moeite genomen tussen de bal en de korte hoek te gaan staan waarmee het gebrek aan organisatie bij Lugdunum fraai gëillustreerd werd. Terecht greep Koster in de pauze in. Oppelaar werd de nieuwe laat ste man (Kooimans schoof door naar het middenveld) en ook Kees Schouten werd van de bank ge haald. Aad van Tongeren en Je roen Brussee mochten van Koster voortijdig de douche opzoeken. De ingreep had gedeeltelijk effect. Aanvallend kwam er meer lijn in het Leidse spel, maar de verdedi- genue taken werden nog steeds verwaarloosd. Schoten van Hans van As en Jan Holper werden in die tweede helft door goalie De Haan onschadelijk gemaakt en Van der Weyden knal de vanuit een moeilijke hoek in het zijnet. Aan de andere kant benutte NFC de kansen beter. Na een kwartier scoorde invaller Henk Bijlsma met een fraaie kopbal na een goede aktie van Hans Henge- veld: 0-2. Vanaf dat moment zette Lugdunum de deur achterin wel heel wijd open. Tap knalde op de lat en Eradus moest vele malen in grijpen. Toch was ook hij kansloos bij inzetten van opnieuw Tap en Bijlsma, waardoor de stand 0-4 werd. Colle redde enkele minuten voor tijd de Leidse eer: 1-4. Een kansloze nederlaag dus voor een slecht georganiseerd Lugdu num. Een schrale troost kan zijn dat de Koster-equipe volgende week al mag proberen revanche te nemen. Een revanche in dubbel opzicht. Dan wordt namelijk de vo rig jaar wegens de bliksem (bij een 0-1 stand) gestaakte wedstrijd NFC- Lugdunum in zijn geheel overgespeeld. Het zal Koster geen moeite kosten zijn ploeg voor die wedstrijd op te laden. TIJS BRUNA Volgende week doen alle voetballiefhebbers natuurlijk opnieuw mee j aan de Toto. Om het spel: als je Tbto speelt ben je mécr bij de uitslagen betrokken. En om de knikkers: lage inleg en kans op leuke geldprijzen. Kortom, elk weekend volop spanning! Meedoen aan de Toto j is trouwens erg gemakkelijk Je speelt alle wedstrijden lekker thuis: met een formulier. In de Toto speel je elke week een thuiswedstrijd! j 0500170 0297728 0376079 0575012 0384606 0233292 0524924 0196379 0445769 0335266 0729620 0701909 0781302 0699580 0703127 0762942 0795308 0764659 0744631 0734323 0911088 0861798 0897895 0960535 0949858 0964269 0950681 0869418 0846456 0973991 (onder voorbehoud) EN VERGEET HET CUFERSPEL NIET!

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13