Ajax 'oefent' op de counter Feyenoord is nog te rechts Geen honger naar bal Everton mikt op de 'dubbel' al 5Met Meeuws naar nieuw systeem Simon Tahamata loopt er bij NAC verloren bij PAGINA 12 SPORT MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 Doelpunt van zestig mille FRANKFORT (SID) - Het tiende competitiedoelpunt van Klaus Fi scher in dienst van VfL Bochum, zaterdag gemaakt tegen Eintracht Frankfort, was er één van bijna 60.000 gulden. Dat bedrag, de helft van aankoopsom, waren FC Köln en VfL Bochum overeengekomen bij de overgang van de 35-jarige aanvaller aan het begin van dit sei zoen, wanneer Fischer voor zijn club tien keer zou scoren. De bonus aan FC Köln kost VfL Bochum evenwel geen cent, omdat Ottokar Wüst, de vermogende voorzitter van de club, betaalt. EREDIVISIE MVV-Ajax 1-3 (1-1). Nanninga 1-0. 34. Schoenaker 1-1, 77. Spelbos 1-2, 87. Vanenburg 1-3. Scheids- PSV-Go Ahead Eagles 3-1 (3-1). 8. Thoresen 1-0,14. Thoresen 2-0,25. Boerbach 2-1, 29. Thoresen 3-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 14.500. Gele kaart: Lokhoff. NAC-Feyenoord 1-3 (1-1). 29. Hoekstra 0-1, 32. Linford 1-1, 51. en 85. Gullit 1-2 en 1-3. Scheidsrechter: Thomas. Toeschouwers: 10.123. Gele kaart: Duut (Feyenoord). Volendam-Groningen 0-3 (0-1). 4. Roossien 0-1, 56. Bosman 0-2, 71. Roossien 0-3. Scheidsrechter: Bos man. Toeschouwers: 5.000. Roda JC-FC Utecht 3-0 (2-0). 13. Vah Geel 1-0, 45. Van Geel 2-0, 79. Daerden 3-0. Scheidsrechter: Blan- Scheidsrechter: Verhoef. Toeschou wers: 2500. Gele kaart: Van Well (For- tuna). FC Twente-AZ'67 2-2 (0-0). 66. Tol 0-1, 80. Vreijsen 1-1, 81. Van der Poppe 1-2, 90. Kóópman 2-2. Scheidsrechter: Geurts. Toeschou wers: 7200. Gele kaart: Kist AZ'67. EERSTE DIVISIE Veendam-SW 2-2 (2-1). 1. Dieter- man 1-0, 9. Van Velzen 1-1, 17. Klompstra 2-1, 65. Van Velzen 2-2. Scheidsrechter De Vrieze. Toeschou wers: 1600. Gele kaarten: Van Delft en Köneman (beiden SW). Rode kaart: Koevermans (SW) wegens na trappen. SC Cambuur-RBC 0-0. Scheids rechter: De Munnik. Toeschouwers: 4500. Gele kaarten: Van Eek en Seters (beiden RBC). VW-Wageningen 2-4 (2-0). 7 Jansen 1-0, 27. Verleysdonk 2-0, 65. Radstaart 2-1, 72. Gozems 2-2 (straf- worp), 75. Gardien 2-3, 90. Gozems 2-4. Scheidsrechter: Bakker. Toe schouwers: 3500. Gele kaarten: Boers I (FC VW), Vink en Tollenaar (beiden Wageningen). DS'79-Heerenveen 1-2 (0-1). 36. Bijl 0-1, 82. Schuurmans 0-2, 83. Koudstaal 1-2. Scheidsrechter: Ma nuel. Toeschouwers: 750. rechter: Van der Leek. Toeschou wers: 1500. Van Veen (RKC) miste strafschop. Gele kaart: Heeren, Das, Hutten (allen RKC) en Weijers (Tel star). NEC-Wlllem II 1-0 (0-0). 88. Frans Janssen 1-0. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 2400. Gele kaart: Van der Ven, Hoofs (Willem II) en Visser (NEC). De Graafschap-Heracles 4-0 (2-0). 16. Willems 1-0, 18. Booy 2-0, 56. McNulty 3-0 Vitesse-Eindhoven 3-12 (0-0). 46. en 60. Thyssen 1-0 en 2-0, 66. Gran- lund 3-0, 79. Duyvelaar. Scheids rechter: Hartman. Toeschouwers: 2000. FC Den Haag-Helmond Sport 4-2 (3-1). 2. Roode 1-0, 26. Bouwens 2-0, 33. Neleman 2-1, 38. Bouwens 3-1, 55. Groeneweg (strafschop) 3-2, 85. Smeets 4-2. Scheidsrechter: Van der Niet. Toeschouwers: 2100. Gele kaart: Edelbloedt en Van der Veen (beiden Helmond Sport). MAASTRICHT (GPD) - Machteloosheid in De Geusselt, waar MVV en Ajax gisteren na zeven weken vorstverlet een krampachtige poging ondernamen het niveau 'betaald voet bal' te halen. Vergeefse moeite. MW mist daarvoor de kwalitéit, Ajax gisteren de lust, omdat het in Maastricht een aanvang maakte met het zoveelste leerproces sinds het verdwijnen van de 'grote namen'. Met de komst van de Belgische dissident Walter Meeuws wil Ajax de tweede competitiehelft overschakelen van combinatie- naar coun tervoetbal. "Omdat", zei Aad de Mos nadat hij "zijn discipelen pas in de slotfase van de erbarmelijk slechte wed strijd langs MW had zien gaan (1- 3), "iedereen inmiddels wel weet hoe Ajax speelt en daarop moet an ticiperen. Het werd tijd, en daar is de komst van Meeuws niet vreemd aan, om op een ander systeem over te schakelen". De Mos maalde daarom niet om het vertoonde spel van de koploper in de eredivisie. Typerend daar voor waren de eerste twee treffers van Ajax die nodig waren om een 1-0-achterstand (Nanninga) weg te werken. Beide doelpunten werden gemaakt uit 'dode' momenten; de gelijkmaker van Schoenaker uit een hoekschop van Vanenburg, de verlossende 2-1 uit een vrije schop van alweer de balvirtuoos die giste ren overigens die betiteling geen moment eer aandeed en voor het overgrote deel van de wedstrijd als vertragend tussenstation fungeer de. In zijn tweede heldere moment lepelde hij de bal echter wel zo voor het Limburgse doel, dat Spel bos weer zijn goaltje kon meepik- ken. Vanenburg zelf maakte ten slotte uit een rebound drie minu- ten voor tijd een definitief einde aan alle illusies die de equipe van Barry Hughes nog eventueel mocht koesteren. 'Handbalwedstrijd' "Het allerbelangrijkste van van daag is de uitslag", ging De Mos voorbij aan de irritatie van de slechts 9000 toeschouwers. „Je kon bij zowel MW als Ajax duidelijk merken dat we zeven weken heb ben stilgestaan. Dan kan niemand verwachten dat de optimale vorm weer aanwezig is. Bovendien heb ben we vandaag voor de eerste keer in de competitie het nieuwe systeem uitgeprobeerd. En afge zien van de eerste twintig minuten, waarvan ik soms de indruk kreeg dat ik naar een handbalwedstrijd zat te kijken, heb ik nog vrij aardi ge dingen gezien van de ploeg". Het systeem dat Ajax de reste rende achttien duels de landstitel moet opleveren speelt zich af zon der vleugelspelers. De aanvallende impulsen moeten vanuit het mid denveld worden opgedrongen aan pseudospits Vanenburg en de gis teren onzichtbare Van Basten. Gasselich lijkt definitief verban nen naar de bank nu Walter Meeuws en Ronald Koeman zijn aangewezen als aanspeelpunt voor de middenlinie. De plaats van Meeuws, die tegen MVV ook nog eens een vrije rol had, wordt in de achterhoede waargenomen door de teruggehaalde Ophof. Hij schuift alleen door wanneer de Belg, zoals gisteren overigens zel den voorkwam, conditioneel in de problemen mocht komen en zich terug laat zakken. Schoenaker en Rijkaard worden daardoor in een rol gedwongen die een waterdrager loonsverhoging zou opleveren. Overigens lijkt niet alleen Gasselich slachtoffer van deze tactiek te gaan worden, maar ook linkerspits Rob de Wit. Hij hoefde gisteren zijn trainingspak ook niet uit te trekken. Buitenspel Op deze manier hoopt Ajax in ie der geval binnen afzienbare tijd de 'burgeroorlog' in de vaderlandse competitie te kunnen winnen. Te gen MW kostte het de Amster dammers bijna een punt. De Lim burgers, weer met Marcel Adam in de ploeg na een liesblessure die hem zes maanden aan de kant hield, namen zelfs een kwartier voor rust de leiding. De later met een knieblessure uitgevallen Dick Nanninga profiteerde van een pas van diezelfde Adam en manoeu vreerde de bal in buitenspelpositie langs Galjé. De vreugde van Hughes, die zich na afloop nogal opwond over de ar bitrage van Ignace van Swieten omdat zijn ploeg in de tweede helft een strafschop was onthouden (charge Ophof op Adam), was ech ter van korte duur. Met een perfec te timing kopte Schoenaker nog geen zes minuten later de bal on houdbaar langs Chrit Baetsen. Nadat Delahaye nog een inzet van Koeman van de lijn had ge haald, haalde Ajax via Spelbos (78e minuut) en Vanenburg (87e) in de slotfase alsnog de volle buit bin nen. En kreeg daarmee een punt te veel. Juist het punt dat De Mos wellicht nu al de ogen had kunnen openen. Het zal namelijk nooit wennen om Ajax op de counter te zien spelen. De historie is wat dat betreft spelbreker. Voetbalstaking in Argentinië nu ten einde BUENOS AIRES (DPA) - Na twee weken is de staking van de Argen tijnse profvoetballers ten einde. De voetbalbond ging in op de eis van de spelers en zette Ricardo Gareca, Oscar Ruggeri (allebei internatio nal van Boca Juniors) en Mario Franceschini op de transferlijst. Gareca en Ruggeri kunnen hi'-- door naar River Plate vertrek' Op 18 januari weigerde de bona «ie spelers op de transferlijst te plaat sen, omdat hun clubs tegenwerk ten. De spelers bewezen dat hun clubs zich niet aan de financiële verplichtingen uit het contract hield. De regering noemde de daar opvolgende staking illegaal, maar de houding van de spelers veran- derde niet. ADVERTENTIE Ronald Spelbos kopt Ajax 1 -2 binnen. Frank Rijkaard (l) springt voor de zekerheid mee. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 recasioris ffis ^K"^^R^AMSTEEG"zekerheid!^ Hond schakelt ster-aanvaller bezoekers uit KASSEL (DPA) - Een hond is bij Hessen Kassei - Fortuna Köln, een wedstrijd in de twee de liga vgn de Westduitse voet balcompetitie, opgetreden als twaalfde man voor de thuis club. Het dier, in het stadion aanwe zig aan de lijn van een veilig heidsman, leverde zijn bijdrage reeds voor het duel. Tijdens de warming-up hapte hij met suc ces in (de richting van) Gud- laugsson, de gevaarlijkste aan valler van de bezoekers. Gud- laugsson moest daardoor ver sték laten gaan. Hessen Kassei won met 2-1. Voor Fortuna Köln, de werkge ver van de geschorste Kees Bregman, reden tot het indie nen van een protest. Minste toeschouwers in historie profvoetbal BREDA (GPD) - Het was geen toeval dat de drie Feyenoord-doel- punten zaterdagavond bij NAC (1- 3) vanaf de rechterkant tot stand kwamen. Al evenmin verrassend was de productie van Ruud Gullit, die na de rust twee keer scoorde, en daarmee ongewild het ongelijk aantoonde van Ab Fafié. Het mag de trainer van Feyenoord echter strelen dat hij bijtijds het boe tekleed aantrok en in de rust als nog besloot Gullit naar de zijkant te dirigeren. Want in die positie kwam de meest begeerde interna tional heel wat beter tot zijn recht dan als tweede centrumspits naast Peter Houtman. "Er bleef mij weinig anders over", moest Fafié naderhand schoorvoetend erkennen. „De vier- mansaanval waarmee wij in oefen wedstrijden hebben geëxperimen teerd functioneerde vanavond van geen kant. De wisselwerking deug de niet, daarnaast mag je van Rep niet meer verwachten dat hij op snelheid tot de achterlijn komt". Maar het gevolg daarvan was wel dat Gullit aanzienlijk in zijn vrij heid werd beknot en dat hem, evenals André Hoekstra, de ruimte ontbrak voor zijn gevreesde de marrage. Voor Feyenoord was het daarom ook maar goed dat NAC allang niet meer van het kaliber is om nachten wakker van te liggëTi. Aan werk lust en goede wil ontbrak het de Brabanders op deze eerste compe titiedag van het nieuwe jaar welis waar niet, wel aan het vermogen om een verre van imponerend Feyenoord in grote verlegenheid te brengen. Maar als het de Rotter dammers ernst is om in de race naar de landstitel nog een rol van betekenis te spelen, zal er structu reel iets moeten veranderen. Met de komst van Simon Tahamata naar de Kuip zou het bijvoorbeeld geen kwaad kunnen wanneer de spelpatronen bij toerbeurt een wat meer linkse signatuur krijgen. Nu liep Tahamata er vaak verlo ren bij, doordat Mario Been de bal len bijna automatisch naar rechts verstuurt. "Ik weet niet beter", zo hield Tahamata zich na zijn ver dienstelijke competitiedebuut in Breda wijselijk op de vlakte, "of Feyenoord speelt over rechts. Dat is altijd al zo geweest. En Ruud is natuurlijk wel een vent die een wedstrijd kan beslissen. Dat heb ben we vanavond weer gezien". Tot dat type spelers behoort ech ter ook Tahamata, mits hij althans niet over het hoofd wordt gezien. Het moet daarom ook niemand verbazen als Johan Steur al ko mende zondag de voorkeur krijgt boven de zaterdagavond volstrekt falende Rep. Fafié wilde in Breda niet op dé zaken vooruitlopen, maar beaamde dat de Volendam- mer als invaller prima had voldaan. "Steur heeft het in die twintig mi nuten inderdaad redelijk gedaan, maar hij. zal wat geduld moeten hebben". Die tijd is Feyenoord echter niet meer gegund, nu Ajax en PSV hal verwege de competitie royaal af stand hebben genomen. Voor Fafié was het daarom ook een pak van zijn hart dat de immer moeilijke uitwedstrijd tegen NAC in winst was omgezet. „Ik ben blij met de uitslag, maar niet met het vertoon de spel. Een paar spelers zijn van avond duidelijk onder de maat ge bleven". Die tekortkomingen lagen aller eerst in de verdediging, waarin Mi chel van de Korput en Ben Wijn stekers een hoogst onzekere in druk maakten. Een mislukte terug speelbal van Wijnstekers, in het nauw gebracht door Van den Dun- gen, was er ook de oorzaak van dat John Linford de openingstreffer van André Hoekstra (na een snel en slim genomen vrije schop van Been) nog voor de rust ongedaan kon maken. In het eerste speldeel schroomde NAC niet veel fysiek geweld in de strijd te werpen. "Op de grens van het toelaatbare", beoordeelde Fafié de soms vlijmscherpe tackles van de Brabanders (toen zestien over tredingen tegen zes van Feye noord) die op deze manier het ver schil in kwaliteit probeerden te compenseren. De thuisclub bereik te daarmee dat Mario Been de angst in de benen sloeg, maar ook daarvan kon NAC niet profiteren. Bob Maaskant bestreed na af loop fel dat NAC vechtvoetbal had gespeeld. „Ons probleem lag in de opbouw, die was vaak ronduit slecht. Daardoor speelde het mid denveld erg matig en werd Linford te weinig aangespeeld. De ijlings aangetrokken Brit, die eerder ook al eens uitkwam vooCFC Den Haag en DS '79, bleef daardoor een roe pende in de woestijn, maar toonde desondanks aan voor NAC een ver sterking te zijn. "Maar als de organisatie weg valt", treurde Maaskant, "ben je te gen Feyenoord geklopt". De in 3reda nog altijd omstreden r beide keren op aangeven van Sjaak Troost. Aan Christel van Kampen hout, de derde keeper, dankte NAC het uiteindelijk dat de schade daartoe beperkt bleef, maar ook aan de wel erg coulante Bep Tho mas, die Feyenoord een kwartier voor afloop (met een stand van 1-2) een strafschop onthield, toen Van Kampenhout de doorgelopen Gul lit met een bodycheck tegen de grasmat werkte. DEN HAAG (ANP) - Zeven we ken winterrust hebben de honger naar de bal bij de voetbalsupporter niet aangewakkerd. Integendeel. Met een totaal van nog geen 56.000 bezoekers behoorde het eerste weekeinde van februari tot de slechtst bezochte uit de geschiede nis van het Nederlahdse betaalde voetbal. Het weer had daar nauwe lijks iets mee te maken. De drie wedstrijden van zaterdagavond trokken ondanks de stormachtige wind net zoveel (of weinig) publiek als de zes wedstrijden op de wind stille zondag. De verlengde pauze heeft de krachtsverhoudingen, zoals die voor de winterstop waren vastge legd, nauwelijks veranderd. Net als Ajax en Feyenoord won ook PSV met 3-1. De nummer vier FC Gro ningen zegevierde met 3-0. In het duel PSV - Go Ahead Eagles werden alleen de eerste 29 minuten gebruikt om te scoren. De drie Eindhovense treffers kwamen alle op naam van Hallvar Thoresen. Het begon met een mooi afstands schot, gevolgd door twee kopbal len. Daartussen in zorgde zorgde Boerebach voor de enige treffer van Go Ahead. FC Groningen hield de vierde Zwolle, terwijl NAC de rij sluit. Ex- plaats in hënden door in Volendam celsior had last van een off-day. met 3-0 te zegevieren. Zonder Keje Sparta bleek de lange winter beter Molenaar (geschorst) en Ton Blan- te zijn doorgekomen dan de stad- ker (geblesseerd) had de ploeg van genoot: 4-0 met doelpunten van Leo Beenhakker weinig in te bren- Blind, Lengkeek, Van den Berg en gen tegen Groningen, dat door Olde Riekerink. Roossien en Bosman bij rust al met AZ 67 veroverde 2-0 voorstond. Roossien scoorde na| de hervatting nogmaals. Fouten Haarlem, dat kort voor de win terstop nog onderaan stond, ont worstelde zich door met 2-1 v: winnen. Het had daarbij de mede werking van FC Den Bosch-speler Tonnie Pattinama, die grove fou ten maakte. In de achtste minuut Enschede te gen FC Twente een belangrijk punt: 2-2. De doelpunten kwamen in een laat stadium tot stand. Tol zorgde in de 66ste minuut voor 0-1, Vreys- sen maakte in de 80ste minuut ge- de gevarenzone lijk, Van der Poppe gaf 'e'en mi- FC Den Bosch te nuut later AZ opnieuw de leiding, waarna Koopman in de 90ste mi nuut FC Twente op 2-2 bracht. PEC Zwolle verloor zaterdag in nauwelijks bekeken wedstrijd strafte Nijholt de eerste af. in de (2500 toeschouwers) met 0-2 53ste minuut profiteerde Runder- kamp. Dat was zeven minuten na dat van der Horst voor 1-1 had ge zorgd. Een derde treffer leek in de maak, toen Moniz alleen op het Bossche doel afging. Scheidsrech ter Hobé liet echter toe, dat doel man van Grinsven de Haarlemmer bij de benen greep. De door Haarlem verlaten plaats in de degradatiezone wordt thans bezet door AZ 67 en Excelsior. E'en punt daarachter staat PEC Fortuna Sittard. Met twee knappe doelpunten binnen twee minuten doofde Arthur Hoyer vroegtijdig de zwakke Zwolse vlam. Roda JC werkte zich naar voren dankzij een overwinning met 3-0 op - mede-middenmoter FC Utrecht. De vanwege het Belgische voetbalschandaal naar Roda over gekomen Jos Daerden speelde een hoofdrol: hij bediende mede-spel bepaler Van Geel op maat en scoorde zelf de derde treffer. LONDEN (RTR/SID/DPA) - Everton gaat in de Engelse com petitie nog steeds rechtdoor naar de titel. De ploeg uit Liverpool won zaterdag door vier treffers binnen twintig minuten met 4-0 van Watford. Naaste concurrent Tottenham Hotspur verloor twee punten bij Luton Town. Man chester United klom naar de der de plaats door een 2-0 zege op West Bromwich Albion. De hoop in de blauwe zijde van Liverpool op het veroveren van zowel de landstitel als de FA- cup, is na zaterdag vergroot. Everton, dat jaren in de schaduw van stadgenoot Liverpool leefde, bouwde de voorsprong op Tot tenham uit tot vier punten. Na een doelpuntloze eerste helft, stuurde de thuisclub de ploeg van Elton John met de muziek Tottenham Hotspur, één van de twee clubs in Engeland die ooit (1961) de dubbel haalde, kwam tegen het in degradatiege vaar verkerende Luton Town niet verder dan 2-2. Manchester United is derde op acht punten van de lijstaanvoerder door een weinig overtuigende zege (2-0) op West Bromwich Albion. Arse nal, dat in 1971 de dubbel behaal de, heroverde de vierde plaats op Sheffield Wednesday (door Li verpool op 1-1 gehouden) door een magere zege van 2-1 op Co ventry City. Bundesliga De Westduitse voetbalcompe titie heeft op de eerste wedstrijd dag na de winterstop gewonnen aan aantrekkelijkheid. De dit sei zoen eens zo enorme voorsprong van Bayern München, de herfst- kampioen, slonk tot twee pun ten. Bayern werd op eigen veld bij na verrast door Arminia Biele feld, voorlaatste in de Bundesli ga: 3-3. De thuisclub speelde op nieuw zonder Jean-Marie Pfaff. De Belgische doelman brak eer der in de week bij de training een pink. Slechts 8000 toeschouwers wa ren getuige van de tegenvaller van Bayern München. De negen duels trokken totaal slechts 140.100 toeschouwers. De mees ten zaten bij Schalke 04-Borussia Mönchengladbach, verrassend 4-1. Ook Werder Bremen maakte een misstap, maar dat gebeurde tegen een op papier gelijkwaar dige tegenstander, Bayer Ürdin- gen. Hamburger SV was met 4-2 sterker dan Borussia Dort- mund.FC Köln, de naaste bela ger van Bayern München, had vrijdagavond reeds gewonnen, met 1-0 van Eintracht Braunsch weig, de hekkesluiter. VfB Stutt gart, de titelverdediger klopte Kaiserslautern met 5-0. België In de negentiende competitie- ronde van de Belgische voetbal competitie heeft koploper An- derlecht een punt laten liggen bij degradatiekandidaat Lierse SK* (1-1). De voorsprong op num mer twee Waregem slonk daar door tot vijf punten. Waregem deed het goed in de Westvlaamse derby tegen Kort- rijk. Desmet zette Waregem voor rust op voorsprong. Mutambo maakte er in de slotfase 0-2 van. Club Luik won tegen AA Gent het duel om de derde plaats met 2-1. Spanje Barcelona heeft op de 23ste speeldag in de hoogste Spaanse voetbalcompetitie zijn voor sprong van negen punten op At- letico Madrid gehandhaafd. In het met 26.000 toeschouwers uit verkochte stadion van Osasuna zegevierde Barcelona met 2-0 door doelpunten van Gerrado (32) en Esteban (40). Atletico won met 1-0 van Murcia. Real Madrid, dat zonder de wegens een vierde gele kaart geschorste Stielike aantrad, kwam op eigen terrein niet verder dan een gelijk spel te gen Athletic Bilbao: 2-2. Frankrijk In de Franse competitie heeft Bordeaux de leiding behouden door een comfortabele overwin ning van 3-0 op Brest. Naaste concurrent Nantes bleef zater dag in Bastia op een gelijkspel: 1-1 steken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12