'Een wereldtitel is nóg leuker' Vanenburg terug in Oranje-selectie Debuterende 'Belgen' dik tevreden Van Tiggelen valt uit de boot LEIDSCH DAGBLAD I Vriesekoop als Spaanse furie 7^: Jeroen Piket haalt het toch nog MAANDAG 4 FEBRUARI 1985 PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - Simon Taha- mata, Walter Meeuws en Jos Daer- den zijn 'uit hun lijden verlost*. Een maand later dan nodig - want op 3 januari liep hun schorsing af - was er eindelijk weer competitie voetbal voor het drietal, dat onder dak vond bij respectievelijk Feye- noord, Ajax en Roda JC, na de schorsing door de Belgische bond in verband met het omkopings schandaal bij Standard Luik. Na een afwezigheid van negen en tien maanden, sprong het licht het afge lopen weekeinde voor hen op groen. Op 2 april vorig jaar speelde Ta- hamata met Standard Luik (tegen Club Brugge) zijn laatste competi tiewedstrijd, maar aan zijn optre den met Feyenoord tegen NAC viel dat niet af te lezen. Eigenzinnig als altijd verbaasde dat Willem van Hanegem in het geheel niet. „Dat maakt voor dit soort spelers niks uit, ook al hebben ze een jaar niet gespeeld". De Kromme vindt dan ook dat Tahamata aan het eind van deze maand tegen Cyprus moet worden opgesteld in Oranje. „Ik zou zonder nadenken voor hem kiezen, zo dik zitten we in dit land tenslotte niet in spelers die aan de linkerkant kunnen spelen". Tahamata zelf toonde zich dik te vreden met zijn heroptreden in de vaderlandse competitie, die hij ruim vier jaar geleden noodge dwongen verruilde voor de Belgi sche puntenstrijd. Destijds afge dankt door Ajax toonde hij in Bre da aan nog altijd tot de betere aan vallers in ons land te behoren. Hij is nog handig aan de bal, biedt zich voortdurend aan en is er evenmin te beroerd voor zijn verdediging te hulp te komen. Daardoor kwam hij ook tot een score van 44 balcontac ten, 25 voor en 19 na de rust, en deed hij er in 33 gevallen iets goeds mee. Zowel aanvallend als verdedi gend. En daar wringt voor trainer Ab Fafié nu de schoen. „Op zich zelf is het een pluspunt dat hij zo hard wil werken, maar dat gaat wel ten koste van zijn scherpte voorin. Hij pleegt roofbouw op zichzelf'. Tahamta voelt zich „zeker niet te groot om mee te verdedigen", maar weet ook dat er bij Feyenoord van hem vooral offensieve daden wor den verlangd. Een voorwaarde is dan echter wel dat de ploeg het rechts-syndroom van zich af moet schudden. „Maar dat haal je er na tuurlijk niet zo één-twee-drie uit", aldus Tahamata. „We zullen aan el kaar moeten wennen en dat kost tijd. Al met al ben ik best tevreden over mijn eerste wedstrijd bij Feyenoord". Walter Meeuws speelde met Ajax tegen MW een constante wed strijd, waarin hij weliswaar nog weinig risico nam, maar de acties die hij ondernam werden in de meeste gevallen degelijk vol bracht. Van de 46 keer dat hij bal contact had deed hij er 35 maal iets goeds mee. Elf keer miste hij nog scherpte. „Maar dat is niet zo ver wonderlijk", aldus de verbannen Belg. Ajax-trainer Aad de Mos verraste overigens vriend en vijand door Meeuws (33) samen met Ronald Koeman als aanspeelpunt op het middenveld te posteren. „Een speelwijze waar iedereen nog aan moet wennen", gaf Walter Meeuws („ik ben best tevreden") als verkla ring voor zijn elf mislukte acties en het bedroevende spelpeil. „Het was tot nu toe gebruikelijk dat Ajax de ruimte 'dicht liep', terwijl we nu de ruimte Voor elkaar trek ken. Er zal nog wel een tijdje over heen gaan voordat iedereen daar aan gewend is". Roda JC beleefde veel plezier aan Jos Daerden. De middenvelder debuteerde met een schitterende doeltreffende kopbal en bereidde bovendien één andere treffer tegen FC Utrecht voor. „In de tweede helft zat ik wel stuk, maar beter kun je in zo'n eer ste wedstrijd niet presteren als je tien maanden op non-actief hebt gestaan", lachte Daerden, die di rect als aanvoerder fungeerde. „De club heeft kennelijk vertrouwen in mij. Maar dat ik aanvoerder zou worden stond voor dit seizoen al vast. Van de vijftien spelers stem den er veertien op mij toen ër afge lopen zomer voor aanvoerder ge kozen moest worden". ZEIST (ANP) - De gToep van zes tien spelers, waaruit het Neder lands elftal zal worden samenge steld voor de oefenwedstrijd van woensdagmiddag in Waalwijk te gen RKC, wijkt slechts op één plaats af van de selectie, die eind december naar Cyprus reisde. Adrie van Tiggelen van Groningen is vervangen door Gerald Vanen burg. Van Tiggelen is één van de vijf spelers, die v Üjst i i de oorspronkelijke geschrapt. De >khoff PSV en Snelders van FC Twente. Over de, derde, doelman is ech ter nog geen zekerheid. Hans van Breukelen, die het afgelopen weekeinde niet speelde wegens een handblessure, behoort nog tot de groep van zestien. Zou vandaag blijken dat hij woensdag fit is, dan valt Theo Snelders van FC Twente definitief af. In het geval dat Van Breukelen er voor de oefenwed strijd niet bij kan zijn, is Snelders in Waalwijk. Dan voorkomt hij daarmee dat de groep voor het na tionale elftal uitsluitend bestaat uit spelers van de drie topclubs Ajax (zes man), Feyenoord en PSV (bei den vijf). De zestien spelers voor de eerste oefenwedstrijd van het Nederlands Bij de mannen bekroonde de Pool Andrej Grubba een tot dusver opmerkelijke carrière met een zege in het Top Twaalf-toernooi. De' 26-jarige sportinstructeur uit Gdansk, die in 1981 door interventie van Gerard Bakker als dubbelspelpartner aan Bettine Vriesekoop werd gekoppeld, weerstond in Barcelona de oppositie van vier Zweden, van wie Europees tafeltenniskampioen Ulf Bengtsson met een twaalfde plaats uitermate teleur stelde. Vorig jaar baarde de Scandinaviër met een overwinning op Grubba in de EK-finale in Moskou nog opzien, maar sindsdien verdween Bengtsson uit beeld, hetgeen resulteerde in ontslag bij de tafeltennisclub Grenzau in West-Duitsland. Laat Anders verging het met Andrej Grubba, geliefd trainingspartner van Vriesekoop. De Pool, onlangs vader geworden, begon na min der geslaagde carrières in de atletiek en het handbal op relatief late leeftijd met tafeltennis. Daarvoor bleek Grubba wèl aanleg te hebben, want in korte tijd werkte hij zich naar de Europese top. Vorig jaar leek Grubba, die onlangs de open kampioenschappen van Wales won, zijn bliksemloopbaan al met een titel in Moskou te bekronen. Het feest moest evenwel tot het afgelopen weekeinde worden uitgesteld. BARCELONA (GPD) Met veel gevoel voor stijl hul de Bettine Vriesekoop zich in de gedaante van een Spaanse stierenvechter. Als een parmantige toreador pareerde de Nederlandse tafeltennisster alle elf op haar gerichte aanvallen op een wijze, die veel waardering oogstte in de met 2000 toeschouwers (een vijftigtal Ha- zerswoudenaren incluis) gevulde arena in Barcelona. Nog voordat het laatste gevecht had moeten plaatsvin den, kon Bettine Vriesekoop zich al laten huldigen als winnares van de Top-12-titel, die zij eerder in 1982 in Nantes had gewonnen. De vroegtijdig binnengehaalde eindoverwinning was het directe gevolg van het sportieve gedrag van rivale Olga Nemes, die de enig overgebleven concurrente van Vriesekoop, de Hongaarse Zsusza Olah, in de tiende ronde een illusie armer maakte. De ge programmeerde finale in de hoofdstad van de provincie Cata- lonië werd door alle onvoorziene verwikkelingen gedegradeerd tot een verplicht nummer. Olah, die de Avanti-speelster vorig jaar in de laatste ronde nog afhield van de Top-12-zege, gooide ter stond de handdoek in de ring en stelde Vriesekoop in het slotduel in staat het door de Hongaarse Kyshazy in 1973 gevestigde re cord met 11-toemooizeges te Waar de Hazerswoudse zich de felicitaties ogenschijnlijk koel bloedig liet welgevallen, werden elders in de Spaanse sporthal de tranen weggepinkt. Door bij voorbeeld de moeder van Vriese koop, die op uitdrukkelijk ver zoek van haar dochter naar Bar celona was afgereisd. Ze had er aanvankelijk tegen opgezien, maar het succes vergoedde veel. „Misschien heb ik Bettine wel geluk gebracht", zei zij, nog niet bekomen van de imponerende machtsgreep van de jongste fa milietelg. Emoties De door Bettine Vriesekoop te- Gerard, Bakker: 'Een groot moment'. (archieffoto) weeggebrachte Spaanse furie had ook Gerard Bakker van zijn stuk gebracht. Nadat 'vluchtelin ge' Nemes de 23-jarige Hazers woudse eerder dan verwacht tot winnares had gepromoveerd, hield de Leidenaar zijn emoties nauwelijks in bedwang. En tegen de achtergrond van het turbulen te pingpongverleden, waarin Bakker twee jaar knarsentan- dend op de tribune heeft moeten toekijken, een te begrijpen reac tie. „Het was een groot moment voor mij", was de reactie van de 45-jarige coach. „Maar in feite is dat bijzaak. Ik ben uitermate ge lukkig voor Bettine dat zij de ti tel heeft behaald". Evenals voor Bakker beteken de de toernooizege van Vriese- kooD op het Iberisch schierei land een afsluiting van een helse periode, die onafgebroken werd gekenmerkt door conflicten. De Europese kampioene van '82 ging gebukt onder het bewind van de haar toegeschoven coa ches Nora Bakker (die pijlsnel af haakte) en Jan Vlieg. De relatie met de Groningse vrouwencoach van de NTTB vertroebelde na het EK in Moskou dusdanig, dat Vriesekoop het tafeltennisbat voorgoed wilde opbergen. Zover kwam het echter niet. „Maar het had niet veel ge scheeld", dook Vriesekoop a in de geschiedenis. „Het plezier in het tafeltennis was me volle dig vergaan. En als je iets zonder plezier doet, gaat het tegen staan". Een toegesnelde geldschieter en de weer aan haar gekoppelde privé-coach Gerard Bakker trok ken Vriesekoop evenwel uit de put. „Die zaken zijn uitermate belangrijk voor mij geweest", oordeelde Vriesekoop. „Als dat niet was gebeurd, had ik hier niet gezeten in Barcelona". Troon Daar was ze dus wel en ze nam meteen plaats op de troon. Te recht, omdat na drie dagen bleek dat niemand van de elf overige deelnemers kon tippen aan het niveau van Vriesekoop. Eén keer slechts kreeg ze het 'Spaans' be nauwd; de andere partijen wer den min of meer zonder proble men binnengesleept. „Boelatova heeft mij in de eer- A Bettine Vriesekoop: "Het had niet veel gescheeldof ik was hier niet geweest." (fotoEFe) ste partij het leven zuur ge maakt", ontvouwde Vriesekoop, „ik heb werkelijk even de angst gehad dat ik van haar zou verlie zen". Nu de Russische haar feli citaties aan de pupil van Gerard Bakker moest overbrengen, nam het zelfvertrouwen zienderogen toe. Op zaterdag boekte de ont ketende Vriesekoop vijf over winningen (Popova, Antonjan, Urban, Perkucin en Szabo). Waar zij zo stilaan aan een eindzege in Barcelona kon gaan denken, was Gerard Bakker nog lang niet ge rust over de afloop. „Er waren partijen bij waar Bettine de wed strijd niet in haar hand had". Vriesekoop had haar coach stomverbaasd aangehoord. „Ik dacht dat-ie zomaar wat stond te raaskallen". Zwak De Leidse trainer bleek echter het gelijk aan zijn zijde te heb ben, toen Vriesekoop op de laat ste dag zwak opende tegen Bran- kabatinic, een sterke opponente die vorig jaar in haar vaderland de open Joegoslavische titel had gewonnen. Ondanks een goede nachtrust, leek Vriesekoop niet uitgeslapen want de eerste set (pas haar tweede verloren game na negen partijen) moest aan de tegenstandster worden gelaten. Vriesekoop onderkende tijdig het gevaar, trok de touwtjes wat strakker aan, maar reikte nim mer tot een aanvaardbaar peil. De zaken werden tegen de win nares van het vorige Top-12-toer- nooi, de Tsjechische Marie Hra- chova rechtgetrokken. Met de cijfers 21-12, 21-12 onderstreepte Vriesekoop haar grote vorm, die in de slotpartij tegen de onthut ste Olah (21-5, 21-17) eveneens werd geëtaleerd. Slechts een paar tellen wenste het gekroonde tafeltenniskoppel stil te staan bij de demonstratie van macht. „Een Top-12-titel is natuurlijk leuk, maar een we reldtitel is nog leuker", keek Vriesekoop aan tegen het evene ment in Zweden. Al vanaf de zo mer van het vorige jaar staat de trainingsarbeid volledig in het teken van het WK in Gotenburg. Ter voorbereiding op de strijd in Scandinavië reist Vriesekoop, in het gezelschap van clubgenoten Robert de Groot en Rob Turk, af naar Tsjechoslowakije, waar de open kampioenschappen zijde lings worden meegepikt. Hoewel het Chinese tafeltennis op een hoog voetstuk staat, acht de Ha zerswoudse zich geenszins kans loos voor een wereldtitel. Zij verwees daarbij naar het in het weekeinde afgewerkte optre den, dat de Spaanse toeschou wers in extase bracht. ROB ONDERWATER elftal in verband met de wedstrijd tegen Cyprus zyn: Van Breukelen (PSV) en Hiele (Feyenoord); Boeve, Silooy en Spelbos (Ajax), Wijnstekers (Feye noord), Brandts en Van de Kerkhof (PSV); Koeman (Ajax), Been en Gullit (Feyenoord) en Valke (PSV); Van Basten en Vanenburg (Ajax), Houtman (Feyenoord) en Van der Gijp (PSV). WIJK AAN ZEE - Jeroen Piket behaalde gisteren in het Hoogo vensschaaktoernooi zijn eerste meesterresultaat. De 16-jarige scholier uit Leiderdorp is daarmee de jongste Nederlandse schaker die tot die prestatie kwam. Piket, door insiders al de opvol ger van Timman (die de groot- meestergroep won) genoemd, moest na nederlagen tegen Van der Sterren en Böhm gisteren winnen van de Hongaar Ferenc Portisch, de koploper in de meestergroep, om zijn aansprekende resultaat te behalen. Via de Trompovskyva- riant (1. d4, Pf6, 2. Lg5), een ope ning waar de familie Piket het pa tent op heeft, overblufte hij de Oosteuropeaan en na 39 zetten kon de Leiderdorper het champag neglas heffen. Smeergeld Voor Gerd Jan de Boer was dat niet weggelegd. Hij liep zijn derde meesterresultaat, dat goed zou zijn geweest voor de FIDE-titel, mis door een nederlaag tegen Hartoch, die niet zwichtte voor een financië le aanbieding van De boer. „Hij zei dat hij er 2000 gulden voor over had als ik het remise zou laten worden", aldus Hartoch, „en tijdens de partij verdubbelde hij dat bedrag nog eens. Ik ben er niet op ingegaan, want ik wilde voor mijn eigen kansen vechten. Gezien de stand had ik de groep nog kun nen winnen". Commentaar van Haarlemmer De Boer: „Met de meestertitel op zak zou ik zeker zijn geweest van lucratieve uitnodigingen. Nu is mijn carrière naar de maan. Ik ben tien keer beter dan Hartoch en nor maal gesproken maak ik met wit altijd remise tegen hem. Maar door die toestanden er om heen kon ik geen goede zet meer bedenken. Hartoch wil me er gewoon niet bij hebben. Ze moesten hem en zijn maatje Böhm doodschieten." Timman Jan Timman rekende de laatste maanden af met de critici die hem als wisselvallig beschouwden. Timman, de nummer drie van de wereldranglijst, won in het najaar sterk bezette toernooien in Seraje- wo en Bugopjo, deed het iets min der in Tilburg en tijdens de Olym piade, klopte Lajos Portisch in een tweekamp, waarna hij in Wijk aan Zee kwam, zag en overwon. Feitelijk ontbreekt het de suc cesvolle Amsterdammer alleen nog aan een wereldtitel. Tot dus verre liet hij het in de aanloop naar de mondiale troon altijd lelijk af weten. Het gewijzigde systeem, dat Timman op grond van zijn hoge ELO-rating vrijwaart van slopende inter-zónetoernooien, zou weieens voordelig kunnen uitpakken voor de Nederlander, die in staat wordt geacht de Russische hegemonie te doorbreken. Van der Wiel Leidenaar John van der Wiel stelde in Wijk aan Zee teleur. Sa men met Ligterink eindigde hij op de voorlaatste plaats waarbij hij niet aan een score van vijftig pro cent toekwam. In de laatste ronde verloor Van der Wiel van de Zwit ser Kortsjnoi. GRONINGEN (GPD) Johan Neeskens zelf veegde gisteravond laat alle nog resterende onzeker heid resoluut van tafel. De rest van het seizoen trekt hij het shirt van FC Groningen over de gespierde schouders, daar kan wat hem be treft geen enkele twijfel meer over bestaan. Neeskens: „Ik heb weliswaar nog geen contract getekend, maar dat gaat in de loop van deze week zeker gebeuren. Morgen kom ik naar Groningen om naar een ge schikte woning te kijken en voorlo pig ga ik een verbintenis aan tot aan het eind van het seizoen", laat hij op de hem zo kenmerkende vlakke toon weten. „Wat er daarna gebeurt zien we dan wel weer. Ik wil in ieder geval nog twee, drie jaar voetballen. Mocht het mij hier goed bevallen, dan wil ik hier best blijven, maar het hangt natuurlijk ook van FC Groningen af, of ze ge lukkig zijn met mij of niet". Neeskens (33) heeft, zo vertelt hij, FC Groningen verkozen boven aanbiedingen vanuit onder meer Spanje, Zwitserland en Brazilië, „omdat ik graag weer in Nederland wil voetballen. En FC Groningen is een ambitieuze club, die op de weg omhoog is en mij daardoor bijzon der aanspreekt. Bovendien hebben ze een goeie accommodatie en fan tastisch publiek, tenminste, dat heb ik mij laten vertellen". Bovenstaande verklaring waar om hij zijn keuze op FC Groningen^ liet vallen, maakt duidelijk dat de ambitie bij Neeskens ondanks al die slopende jaren in achtervol gens Nederland (Ajax), Spanje (Barcelona) en Amerika (New York Cosmos) nog altijd niet geblust is. „Ze hebben altijd gedacht dat ik de dertig niet zou halen, maar ik ben er nog. Ik heb altijd beweerd dat ik nog drie, vier jaar kan voetballen en ik wil nu bewijzen dat ik niet iets heb geroepen en dat ik het echt nog kan". „Of ik angst heb om weer in Ne derland te beginnen. Waarom zou ik", pareert Neeskens. „De mensen moeten straks zelf maar oordelen, maar ik zit nog op het niveau van twee, drie jaar terug. Ik ben niet minder dan destijds bij Nederland- België (op 14 oktober 1981 in Rot terdam, waar Nederland met een imponerende Neeskens met 3-0 ze gevierde). Als ik mij minder zou voelen was ik er bij FC Groningen ook helemaal niet meer aan begon nen. Ik heb alleen wat tijd nodig om in conditie te komen en wed strijdritme op te doen." Over een terugkeer in het Neder lands elftal heeft hij zijn gedachten inmiddels ook al laten gaan. „Daar denk ik zeker ook aan, maar", voegt hij daar onmiddellijk aan toe, „voorlopig richt ik mijn aan dacht helemaal op FC Groningen en pas daarna komt Oranje". Op welke positie Berger hem straks posteert, maakt hem hoege naamd niets uit. „Ik heb ggen voor keur. Het laatste jaar bij Cosmos heb ik op. verschillende plaatsen gestaan. Van de 22 wedstrijden die ik heb gespeeld, was ik tien maal laatste man en stond ik twaalf keer op het middenveld. Op beide posi ties voel ik mij op mijn gemak". Woensdag keert Neeskens naar Zwitserland terug „om nog wat za ken af te handelen". In de loop van de volgende week strijkt hij defini tiefin Noord-Nederland neer. Eind maart treedt hij in het huwelijk met zijn Zwitserse verloofde Mar lis. Renze de Vries 'Nees' voetbalt in ieder geval tot het eind van het seizoen bij de van ambitie overborrelende noordelij ke eredivisionist. Over een langer verblijf in de Martinistad, is vol gens voorzitter De Vries weliswaar gesprokén, maar zonder dat een en ander definitieve vormen heeft aangenomen. Of, om met de even eens van top tot teen stralende trai ner Han Berger te spreken: „Wij gaan nu eerst een half jaar met hem aan het werk. Hij kan in die perio de zeggen hoe het hem by ons be valt en wij op onze beurt kunnen uitvinden hoe Johan Neeskens ons bevalt. Als dat wederzijds allemaal goed uitpakt dan heb ik er alle ver trouwen in dat hij voor een langere periode bij ons blijft". De eerste contacten tussen Nees kens, die momenteel domicilie houdt bij zijn aanstaande (tweede) vrouw Marlis in het Zwitserse Baar en FC Groningen dateren al van voor de kerstdagen. „Het is één van de best bewaarde geheimen in de voetballerij geweest", aldus De Vries. „Pas toen het erop begon te lijken dat zijn komst een haalbare kaart zou zijn, hebben wij de on derhandelingen versneld. Afgelo pen dinsdag zijn de laatste telefo nisch contacten geweest en zater dagmiddag op Schiphol hebben we de zaak afgemaakt. De hele we reld zat achter hem aan, maar wij hebben hem gekregen". Het idee om de transfervrije Neeskens aan te trekken, is ont sproten aan het brein van Han Ber ger. De trainer is niet van plan Nees kens direct in te zetten. „Ik ver wacht dat hy na een week of twee, drie zover is dat hij speelklaar is". Over de positie die Neeskens moet gaan innemen gaat Berger zich pas in een later stadium buigen. „Hij is als centrale verdediger en als mid denvelder inzetbaar. Ik laat het af hangen van zyn fysieke gesteld heid en van een aantal probeersels op welke positie hij van de meeste waarde is voor de ploeg. Maar hij komt in ieder geval ergens te staan waar hij enige invloed op het spel kan gaan uitoefenen". Behalve vanuit sportief oogpunt denkt Renze de Vries dat het i trekken van Neeskens ook in com mercieel opzicht zijn vruchten zal afwerpen. „Niet alleen ons pu bliek, maar ook onze sponsors bie den wij iets nieuws. Verder hebben wij met Neeskens de mogelijkheid om financieel aantrekkelijke con tracten voor vriendschappelijke wedstrijden in het buitenland af te sluiten. Hij past binnen onze be groting, anders waren wij er ook niet toe over gegaan hem aan te trekken. Bovendien verwacht ik dat wij zijn salaris er gemakkelijk uit zullen halen gezien de te ver wachten publieke belangstelling en onze vraagprijs voor vrien- schappelijke wedstrijden in het buitenland". „De spelersgroep van FC Gro ningen". aldus De Vries, „heeft er geweldig op gereageerd toen wij hem vertelden dat Neeskens bij ons zou komen voetballen. Het werd met applaus ontvangen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11