Stunten met brood gaat nog door Damrak toont enorme vitaliteit Tinbergen: eisen IMF veel te hoog YS bezuinigen, niet op defensie Ruzietjes in het ondernemersland Beursweek Niet mis: Pak mee: 'Vluchtweg uit superheffing' Belastingtelefoon van start Begroting van 973,7 miljard Een miljard voor Afrika Mijnstaking nog muurvast ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN BOSCH (ANP) - De rechter heeft nog geen uitspraak gedaan over de ontduiking van de minimum-broodprijs door Edah. Directiesecretaris Wolf van Edah heeft dat ge zegd na afloop van de besloten zitting van de economische raadkamer. Dat betekent dat het grootwinkelbedrijf in elk geval tot de defnitieve uitspraak, die in de loop van de volgende week wordt verwacht, doorgaat met stunten. TILBURG (ANP) - De Noordbra bantse Christelijke Boerenbond (neb) denkt een constructie te heb ben om aan de superheffing te ont komen. De bond wil een stichting oprichten die op papier met hoe veelheden melk gaat schuiven op een zodanige manier dat geen en kele melkveehouder nog te veel produceert. Het plan lijkt echter bakzeil te halen omdat het ministe rie van landbouw er niets voor voelt. De constructie is vrij eenvoudig: als boer A teveel melk produceert, geeft hij dat in beheer bij een op te richten stichting Nederlandse melkbank. Wanneer nu zijn collega B zijn quotum om een of andere reden niet helemaal gebruikt, gaat het 'overschot' van boer A naar B. Op papier dan, want in feite wordt er geen druppel melk vergoten. Volgens de boerenbond kan het plan op 1 januari 1986 van start gaan. Maar dan moet de neb wel eerst het Landbouwschap overtui gen en dat moet op zijn beurt het ministerie ompraten. Het Land bouwschap heeft nog geen stand punt bepaald over het Brabantse plan, maar het ministerie heeft al laten weten dat deze boerenslim- heid juridisch onmogelijk is. Vol gens het departement past de con structie niet in de verordening van de EG over de superheffing en de melkproduktie. Het ministerie komt zelf met een alternatief voor de uitvoering van maatregelen voor de produktiebe- perking van melk. De EG staat het ministerie toe om deze maatrege len jaarlijks aan te passen. Op 1 april begint het nieuwe landbouw- seizoen en dus ook de nieuwe (tweede) superheffingsperiode. De variant van minister Braks biedt de mogelijkheid om niet de boeren maar de zuivelfabrieken aan een maximum hoeveelheid melk te binden. Als een fabriek het quotum overschrijdt, krijgen de toeleverende boeren die voor het overschot hebben gezorgd alsnog een superheffing opgelegd. Die be draagt dan niet 75 procent van de literprijs, maar honderd procent, aldus een woordvoerder. De Bossche officier van justitie, mr. Bos, had gevraagd om een voorlopig verbod om nog langer Nederlands brood te verkopen voor 1,59 gulden, maar de rechter wilde daar niet op ingaan. De Edah stelde in zijn argumentatie onder meer dat de verordening waarop de prijsbeschikking over het brood is geregeld in strijd is met het EG- verdrag. Verder wilde Wolf weinig kwijt, omdat Edah zich nog moet verweren in een kort geding dat de Nederlandse Bakkerij stichting heeft aangespannen. Officier van justitie Bos zei het niet verbazing wekkend te vinden dat de voorzit ter zich nu nog niet heeft uitge sproken. Volgens hem heeft de voorzitter van de raadkamer tijd nodig om de zaak goed te kunnen onderzoeken. De uitspraak van de rechter kan verstrekkende gevol gen hebben. Als de rechter Edah gelijk geeft, kan dat volgens zowel Wolf als Bos gevolgen hebben voor andere prijsbeschikkingen. Bos heeft laten weten de Econo mische controledienst te vragen om ook de komende dagen verbali serend te blijven optreden bij alle bedrijven die brood beneden de minimum-prijs verkopen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De economie van de Verenigde Staten en van Europa kent na een aantal moeilijke jaren weer een opleving, maar de ont wikkelingslanden merken daar nog niets van. Als we niet voortma ken met een gedegen hulp, kan een crisis alsnog het gevolg zijn omdat het bankwezen de grote last van de schulden dan niet langer kan dra gen. Dat betoogde prof. dr. J. Tinber gen gisteren tijdens een hoorcolle ge aan de Leidse Universiteit. Daarin gaf hij zijn visie op de nieu we taak van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) in de derde we reld. Tinbergen stelde dat het IMF nu té hoge eisen stelt aan het verle nen van krediet aan ontwikke lingslanden. "Inkrimping van overheidsuitga ven zijn wel nodig om het tekort op de betalingsbalans van zo'n land te verkleinen. Maar bezuinigingen op alle fronten, zoals het IMF vaak eist, is een te krasse voorwaarde. "Een land kan wel bezuinigen op de invoer van luxe goederen. Maar bijvoorbeeld op het terrein van on derwijs, een goed dat niet interna tionaal verhandeld wordt, is een beperking van de uitgaven onzin nig". Tinbergen brak gisteren ook een lans voor een uitbreiding van het kapitaal van het IMF. "Geld dat rij kere landen van het IMF trekken, zoals in de statuten van het fonds is voorgeschreven, zou ter beschik king van het IMF moeten komen om de armste landqn meer finan ciën te kunnen geven". De inflatie die daardoor volgens monetaire deskundigen ontstaat, kan volgens Tinbergen best worden opgevan gen door een goede loonbeheer- sing. "Nederland heeft dat de laat ste jaren zeer goed gedaan, zodat de prijzen niet veel zijn gestegen". Tinbergen betoogde dat de Ne derlandse prestaties op het gebied van ontwikkelingssamenwerking tot de zeer goede behoren. De hou ding van verschillende andere lan den noemde hij kortzichtig, omdat zij niet voldoen aan de aanbeveling om 0,7 procent van het bruto natio naal produkt aan ontwikkelings landen te geven. "Zij zijn zich er niet genoeg van bewust dat groei van de ontwikkelingslanden ook van belang is voor de rijke landen". ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Koning (financiën) heeft gisteren in Utrecht de belastingtelefoon in werking gesteld. Met die telefoonlijn (06- 0543) wil de belastingdienst mensen helpen bij het doen van hun aangifte. Twintig tot dertig speciaal opgeleide belastingambtenaren zitten vanaf maandag van 09.00 tot 17.00 klaar om alle mogelijke vragen over het aangiftebiljet te beantwoorden. Vanaf dinsdag komt er nog een informatielijn bij. Op het nummer 06- 0542 zitten twintig ambtenaren die de tweeverdienersregeling helemaal in de vingers hebben. De staatssecretaris zei bij de ingebruikstelling dat het hem de afgelo pen weken goed duidelijk is geworden hoe belangrijk informatie geven over belastingen is. Hij doelde op alle opwinding over de tweeverdieners- regeling. "Met name de organisatie in de gezinszorg is in de voorlichting onzorgvuldig te werk gegaan. Door onjuist cijfermateriaal hebben zij dui zenden mensen aangezet tot ontslagname. Op geen enkele wijze heeft de gezinszorg contact gezocht met het ministerie", aldus Koning. Hij vroeg zich af of het wellicht goed zou zijn geweest bij zo'n ingewikkelde en ingrijpende regeling als die van de tweeverdieners de informatie al heel vroeg te geven, nog voor de parlementaire behandeling was voltooid. "Mischien was dan voorkomen wat nu in de gezinsverzorging is ge beurd." (foto ANP) PARIJS (RTR/DPA/UPI) - Donor landen hebben op een gisteren af gelopen tweedaagse conferentie in Parijs meer dan een miljard dollar toegezegd voor een speciaal fonds van de Wereldbank ten behoeve van de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara. Het geld wordt in de komende jaren tegen lage rente uitgeleend voor de fi nanciering van eenvoudige projec ten op het terrein van de voedsel voorziening en de infrastructuur. Aan de conferentie hebben 23 landen deelgenomen. Volgens functionarissen van de Wereld bank zijn vaste toezeggingen ge daan door Nederland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Zwitser land en de Scandinavische landen. De olielanden aan de Perzische Golf en Canada hebben in principe toegezegd aan het fonds te zullen bijdragen, maar zij hebben nog geen bedragen vastgesteld. Ver wacht wordt dat het totale bedrag op ongeveer 1,1 miljard dollar zal uitkomen. De Verenigde Staten waren in Parijs slechts vertegenwoordigd door een waarnemer. De Amerika nen hadden al eerder laten weten niet aan het fonds mee te zullen doen omdat zij meer vertrouwen hebben in een eigen Afrika-pro- gramma van 500 miljoen dollar. Donderdag lieten ook West-Duits- land en Japan weten de voorkeur te geven aan bilaterale hulp. ADVERTENTIE AFTREKMOGELIJKHEDEN LONDEN (AP) - Leiders van de stakende Britse mijnwerkers heb ben gisteren met vertegenwoordi gers van het overkoepelende vak verbond TUC gesproken over de te volgen taktiek bij de onderhande lingen over beëindiging van de nu 10 maanden oude mijnwerkerssta king. Secretaris-generaal Norman Wil lis van de TUC zei meer pogingen te doen om de impasse te doorbre ken in de besprekingen tussen de mijnwerkersvakbond NUM en de Britse Kolenraad. Eerder slaagde hij er niet in de NUM bereid te krij gen om met de Kolenraad te onder handelen. Deze raad stelde donder dag niet te willen onderhandelen met de mijnwerkers tenzij ze van koers veranderen en op voorhand instemmen met de sluiting van 20 onrendabele mijnen, de voornaam ste kwestie in deze staking. Daar mee zouden 20.000 mijnwerkers op straat komen. Voorzitter Scargill van de NUM herhaalde gisteren echter zijn stelling dat hij alleen in stemt met onderhandelingen zon der voorwaarden vooraf. ASHINGTON (UPI/DPA) - De be groting voor 1986 die president Reagan maandag zal aanbieden aan het Amerikaanse congres voor ziet in een stijging van de uitgaven met 1,5 procent tot 973,7 miljard dollar. Het genoemde bedrag omvat ook de rentebetalingen over de schuld van de federale overheid. De be groting van het op 1 oktober begin nende begrotingsjaar vertoont een tekort van 178 miljard dollar. Voor het lopende begrotingsjaar wordt er een tekort van omstreeks 215 miljard dollar verwacht. Volgens de begrotingsvoorstellen zal het te kort verminderen tot 165 miljard dollar in 1987 en 140 miljard dollar in 1988. Bezuinigd zal vooral worden op de posten landbouw, onderwijs, energie, woningbouw en stadsont wikkeling. Het ministerie van de fensie is uitgezonderd van de be zuinigingen. De defensie-uitgaven zullen met 31 miljard dollar stijgen tot 277,5 miljard dollar. Verwacht wordt dat dat laatste aanleiding zal zijn tot heftige debatten in het con- ADVERTENTIE KANDIDAAT (ANP) - Vice-voor- zitter Herman Bode van de FNV is samen met secretaris De Vries van de vereniging van Nederlandse zie kenfondsen (vnz) kanidaat voor de opvolging van de huidige vnz- voorzitter Anbeek. Bode verlaat per 1 april de vakbeweging omdat hij dan de pensioengerechtigde leeftijd van 60 jaar bereikt. EEN VERTROUWD ADRES VONDELLAAN 45, 2332 AA LEIDEN. TELEFOON: 071-769303. FUSTWEG 2, HOEK OUDE WEG, 2031CJ HAARLEM. TELEFOON: 023-319288. Alleen bedrijfswagens. R1JNSBURGERWEG 132, 2231 AG RIJNSBURG. TELEFOON01718 - 2 25 00. HOOFDSTRAAT 81, 2171 AS SASSENHEIM. TELEFOON: 02522 -19124. GOUWESTRAAT 60A, 2407BC ALPHEN A/DRIJN. TELEFOON: 01720-75155. BINNENWEG 2-4, 2411 NA BODEGRAVEN. TELEFOON01726 -193 41. Alleen bedrijfswagens. De afgelopen week kwam prof. Dreesmann, direkteur van Ven- dex, een van de grootste Neder landse bedrijven die nog steeds in familiehanden is, op televisie in Brandpunt om zijn zegje te doen. Los van wat hij te zeggen had, was dat al een opmerkelijk verschijnsel. Normaal gesproken staat prof. Dreesmann de Neder landse pers niet te woord. Hoog uit voor een journalist van de Wall Street Journal wil hij nog wel eens aan de telefoon komen. Het moest dus wel om een be langrijke zaak gaan. Dreesmann had het over arbeidstijdverkor ting en loonsverhogingen. Hij pleitte voor beide. Loonsverho gingen in bedrijven waar daar geld voor was en arbeidstijdver korting waar dat mogelijk was. Twee opmerkelijke zaken dus. Dreesmann komt op televisie en pleit voor zaken waar de meeste ondernemers jarenlang tegen zijn geweest. Het is een duidelijk teken dat er weer wat aan de hand is in ondernemend Neder land. Het nieuws in het bedrijfsle ven is dat het met sommige be drijven heel erg goed gaat; beter dan verwacht. Vooral met de gro te multinationals die hun spullen op de wereldmarkt moeten ver kopen. Zij kunnen profiteren van de lagere loonkosten in ei gen land, omdat er de afgelopen jaren fors is ingekrompen en de overblijvende werknemers hun inkomen hebben zien dalen in verhouding tot de produktie die ze leveren. Dankzij de dure dol lar kunnen bedrijven die hun kosten in guldens in Nederland moeten betalen, maar voor hun produkten op de wereldmarkt dollars ontvangen, extra winsten laten zien. Die winsten hebben ze voor een deel gebruikt om hun bankkredieten af te lossen, of an dere bedrijven over te nemen. De rest houden ze in kas. Het Neder landse bedrijfsleven heeft vol gens de laatste cijfers 21 miljard gulden in kas. Dat wil zeggen dat ze dat geld tegen een aardige ren te op de bank hebben staan. Een heel klein deel van dat geld is gebruikt om investerin gen te doen. maar dat gebeurt maar mondjesmaat. Die extra in vesteringen leveren nauwelijks extra werk op. Waar er wordt geïnvesteerd betekent dat met een dat er wordt geautomati seerd of dat nieuwe fabrieken worden opgezet die met minder mensen toe kunnen dan de oude. Het verhaal dat wanneer het be drijfsleven maar weer gezonder wordt er vanzelf meer wordt geïnvesteerd, waardoor de werk gelegenheid weer zal aantrek ken, is voorlopig nog niet be waarheid. Maar zeggen sommi gen dan: het is nog te vroeg om nu al weer nieuwe banen van het bedrijfsleven te verwachten. Een probleem is dat niet ieder een netjes blijft wachten. De vak beweging is aan het onderhande len over de nieuwe loonafspra- ken voor dit jaar. Met moeite pro beren ze als standpunt te houden dat het niet gaat om meer loon. maar vooral om meer werk. Dat zou dan moeten gebeuren door arbeidstijdverkorting. Zou dat niet lukken, dan rest er de vakbe weging weinig anders om toch maar loonsverhoging te vragen. Het is immers duidelijk dat er eindelijk weer geld bij het be drijfsleven te halen is. Prof. Dreesmann wil blijkbaar ook niet wachten. Hij koopt niets voor een economisch herstel dat alleen maar plaats vindt bij ex porterende bedrijven. Hij ver koopt zijn spullen in Nederland. Hij ziet graag dat zijn klanten veel geld te besteden hebben. Kortom voor hem is het het beste dat andere bedrijven hogere lo nen gaan betalen, terwijl hij dat niet doet. Op die manier verdient hij het meest. Op zich is het niet erg als ie mand pleit voor een plan waar hij zelf beter van wordt, als het maar een goed plan is. Zijn plan is ook niet slecht. Bedrijven die veel winst maken moeten hogere lonen kunnen betalen dan be drijven die het slecht doen. Een of andere manier van winstde ling moet daarvoor te bedenken zijn. Het betekent alleen dat onder nemend Nederland niet meer als een geheel naar buiten blijft tre den zoals voorheen. Sommige werkgevers zullen nee moeten zeggen tegen looneisen, andere hoeven dat niet. Dat maakt dege nen die moeten weigeren veel kwetsbaarder voor acties dan in het verleden. De eenheid in ondernemers land lijkt verdwenen met het af treden van de voorzitter van het verbond van Nederlandse onder nemers, de heer Van Veen. Zijn opvolger is nog niet erg naar bui ten getreden, waarschijnlijk om dat zijn achterban niet op één lijn zit. Het gat wordt gevuld door mensen als Dreesmann en het wachten is nu op de ondernemer die het tegen de zeer uitgespro ken Vendex topman op durft te nemen. Het opvallende is dat meteen nadat de onenigheid onder werk gevers zichtbaar is geworden, de overheid inspringt. Volgend jaar zou het bedrijfsleven opnieuw anderhalf miljard gulden lasten verlichting krijgen, zoals dat heet in het Haags jargon. Dat be tekende dat bedrijven minder belasting en premies hadden zul len hoeven betalen. Maar deze week komen de regeringspartij en zowaar met het plan om dat geld niet kwijt te schelden aan het bedrijfsleven, maar de bur gers in plaats daarvan minder be lasting en premies te laten beta len. Dat is niet alleen maar een aar dige geste om in een verkiezings jaar de mensen weer wat meer geld in de handen te geven. Het haalt bij dé vakbonden ook de druk weg om loonsverhoging te eisen. Het helpt meteen de on- dermers die het van de binnen landse koopkracht moeten heb ben. Niet alleen prof. Drees mann. Deze week werd nog eens benadrukt hoe moeilijk kleine ondernemers het hebben. Een groot deel van de kleine zelfstan digen bleek de afgelopen jaren zo'n laag inkomen te hebben ge noten dat ze voor de eenmalige uitkering (inmiddels een jaar lijks terugkerend fenomeen) in aanmerking kwamen. Op die manier helpt de over heid in ieder geval te voorkomen dat de ondernemers die onder ling steeds sterker verdeeld ra ken, een al te makkelijke prooi gaan worden bij de loononder handelingen. Maar zij kan niet al le onderlinge ruzies sussen. En daarvan komen er steeds meer naar buiten. De Edah, ook eigen dom van Dreesmann, maakt ru zie met de bakkers om de brood prijs. De kruideniers proberen de bodemprijzen van de grote fa brikanten te ontduiken. De ban ken beginnen te mopperen op de verzekeringsmaatschappijen en de pensioenfondsen. De eerste omdat die met hun belastingaf- trekbare koopsommen een aan slag doen op de spaarmarkt. De pensioenfondsen omdat die met hun langlopende geld hypothe ken gaan verstrekken tegen een langere vaste rente dan de ban ken zelf aan kunnen bieden. Zelfs een overval op de beurs schrok de uitgeverswereld op, toen Audet onlangs een belang van 20% van de aandelen van col lega Wegener bleek te hebben gekocht om de laatste tot samen werking te dwingen. Nu de nationale koek weer groeit blijken bedrijven des te harder met elkaar in de slag te gaan om ieder een zo groot mo gelijk stuk te pakken. Dat be looft nog vele aardig nieuwtjes in de komende tijd. door C. Wagenaar Deze week zag de al enige tijd op de loer liggende baisse in Am sterdam kans toe te slaan en de hausse-markt voor aandelen een zware slag toe te brengen. Maar kenmerkend voor de enorme vi taliteit van die markt duurde de reactie slechts korte tijd en was een dag later vrijwel alle schade, die toch niet gering was, wegge werkt. Wel verleende ditmaal Wall Street de behulpzame hand en waren de rollen dus omge keerd, want in het recente verle den konden de Europese beur zen, waaronder Amsterdam, meer dan eens juist Wall Street voor een debacle behoeden. De aanval op het hoog opgelo pen koerspeil in Amsterdam kwam uit een vreemde hoek, waar het overigens al geruime tijd gistte. Alles had daarbij te maken met olie, het produkt dat deze week in meer dan één op zicht alle wereldaandacht tot zich trok. Nadat begin vorige week ook de aandelenbeurs van Londen een historische top had weten te bereiken, trad daar onverwachts een zeer scherpe reactie op, om dat de Engelse banken in een soort wanhoopsstrijd om het be houd van het pond sterling de rente fors verhoogden. Toen af gelopen weekeinde die banken er nog eens 2 procent bovenop deden en binnen één week de rente van even 10 procent op 14 procent hadden gebracht, brak er nogmaals een lawine van beursverkopen in Londen los. Deze sleurde de beurzen op het continent mee, waaraan ook Am sterdam zich niet wist te onttrek ken, bevreesd als men was dat Engelse olie-export zwaar op de tocht zou komen te liggen. Maar achteraf bleek de olierel een soort storm in een glas water te zijn geweest. Want na veel ge krakeel wist de in vergadering bijeen zijnde organisatie van pc- troleum-exporterende landen, de OPEC, de prijsverlaging tot i dollar beperkt te houden. In feite een officieel rechttrekken van de prijs met de in werkelijkheid al geruime tijd gangbare vergoe ding op de vrije oliemarkt. Een zucht van verlichting ging op bij alles wat met petroleum te maken had. De noteringen van dc olieaandelen in Wall Street schoten direct na het akkoord als raketten omhoog. De Londcnse effectenbeurs wiste vrijwel alle koersverliezen van voorgaande dagen weg en zelfs het Britse pond begon zich krachtig te her stellen. In Amsterdam kwam de prijs weer boven de vier gulden uit. In Amsterdam trad al eerder een fors beursherstel in toen bleek dat Wall Street zich van de zwarte dinsdag op onze beurs niets had aangetrokken en. inte gendeel, met een forse sprong een oud historisch hoogtepunt deed sneuvelen. Dal lag op 1287 en werd in november 1983 aange slagen. In geheel 1984 kon de beurs dit niet meer overtreffen, maar 1985 is amper begonnen of met een niveau van 1292 werd dinsdag een nieuw record geves tigd. Zware slag Toch liet, ondanks het zeer krachtige herstel op woensdag de zware slag van dinsdag op on ze beurs duidelijke sporen na. Het was dan ook niet gering wat er gebeurde. Menig belangrijk aandeel liep toen lot 10 gulden terug, wat op één dag bijzonder veel is. De index' van de vijf inter nationals stond, na een val van 1 en 2,5 punten op respectievelijk maandag en dinsdag, woensdag weliswaar weer op het niveau van eind vorige week door een stijging dus van 3,5, maar de an dere beursgroepen hielden er toch een saldoverlies van rond 1 punt aan over. Men was wel geschrokken, hetgeen trouwens ook bleek uit de stroom van stoploss-orders (verkoopopdrachten zonder bo dem als de koers beneden een li miet valt), waarmee het publiek dinsdag op de markt verscheen. Nu januari ten einde loopt begin nen velen zich de februari- maand van vorig jaar te herinne ren, toen het Damrak na ook een zeer positieve januari maand op dramatische wijze terugviel. Be duchtheid voor een eventuele herhaling van dit spookbeeld dat toen tot diep in de voorzomer huishield, heeft al enige tijd de goede stemming hier ter beurze enigermate aangetast. Maar bui tenlandse aankopen hebben de ze tegenkracht steeds kunnen opvangen en ook op onze beurs de ene historische hoogtestand na de andere de revu doen passe ren. Ook de muntbeschermende discontoverhogingen die nu het ene land na het andere door voert, vormt een onzeker ele ment voor de valutamarkten. Ons land volgde deze week het Duitse voorbeeld en verhoogde met een half procent het officiële disconto. Deze stap was overi gens al enige tijd verwacht en kan min of meer als verdiscon teerd worden beschouwd. Maar de obligatiemarkt kon hierdoor een overtuigend herstel boeken. Ook al zijn financiële kringen er van overtuigd dat deze rentever hoging geen lang leven bescho ren zal zijn. Olieprijs Hoewel de grootste koersver liezen woensdag al konden wor den weggewerkt, schoten vele aandelen er deze week per saldo toch licht bij m. De meevallende olieprijsverlaging bracht Ko ninklijke Petroleum echter toch nog enkele guldens boven het slot van de vorige week. Ook de banken lagen zeer vast. zodat zelfs na de baisse van dinsdag voor zowel de internationals als banken en daarmee voor het al gemeen beursgemiddelde nieu we jaartoppen konden worden bereikt. Zeer vast lag KNP door fraaie winstcijfers en dividendplannen, alsmede gunstige perspectieven en de overschakeling van aande len van 25 gulden op 10 gulden. De Europese Optiebeurs had het aanzienlijk minder druk dan in de voorgaande werkperiode. Het totale aantal afgesloten con tracten liep terug van 181.000 op 107.000. Nummer 1 was ook nu weer Akzo. gevolgd door Philips en Koninklijke Petroleum.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9