Hanoi verovert Khmer-bastion Kinderarbeid in Chili gewoon Islam probleem voor Indonesië Rabobank 9 VN-diplomatie Indochina faalt Minder deportaties zwarte Z.afrikanen Relatie India-Frankrijk door spionage geschaad Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek do rente-schokken op. Daait de rente naar 5% ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 PAGINA 7 KHAO DIN (AP) - Vietnamese troepen, gesteund door zware artillerie, hebben gisteren een grootscheepse aanval gedaan op een complex van bases, kampen en infiltratiewegen van de Rode Khmer. Waarschijnlijk is een van de bases onder de voet gelopen. Thaise militaire bronnen hebben dit meegedeeld. In het grensgebied rond de stad Khao Din hoorde men voortdu rend artillerievuur, mortierbe schietingen en lichte 'wapens. De stad ligt vlakbij het gebied in Cam bodja waar de gevechten zich af spelen. Verslaggevers werd verboden het gebied verder binnen te drin gen, en de berichten over de ge vechten waren summier. Volgens de militaire zegslieden, die onbe kend wensten te blijven, was een basis van de Rode Khmer in Khao Leum waarschijnlijk in handen ge vallen van de Vietnamezen. Khao Leum is een van de heuvels die over een lengte van 19 km langs de grens met Cambodja liggen. Dit gebied is samen met het meer noordelijk gelegen gebied rond Phnom Malai al vaker het doelwit geweest van Vietnamese aanvallen in de nu zes jaar durende oorlog. Tot nog toe hebben deze aanvallen echter geen succes ge had. De bases in het gebied rond Phnom Malai dienen waarschijn lijk als belangrijkste uitvalsbasis voor de infiltratie door de Rode Khmer van Cambodjaans grondge bied. Volgens Thaise en Westerse ana lyses zijn waarschijnlijk meer dan 20.000 Vietnamese troepen betrok ken bij de huidige operatie, die de afgelopen weken in hevigheid is toegenomen. De Rode Khmers hebben in het gebied naar schat ting tussen de 7000 en 11000 strij ders. Ook in Phnom Chakrei, in het zuiden van de genoemde heuvel rug, zijn volgens de Thaise bron nen zware gevechten op komst. Burgers die de Rode Khmer onder steunen hebben zich op sommige plaatsen wellicht op Thais grond gebied begeven. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft gisteren zijn diplo-. matieke pendelmissie in Indochi na afgesloten zonder enige vooruit gang te hebben geboekt in de kwestie-Cambodja. Perez de Cuellar had met Thaise regeringsfunctionarissen gespro ken over de jongste Vietnamese voorstellen in deze kwestie, en ver klaarde dat hij op het ogenblik geen enkele basis zag waarop hij naar Hanoi zou kunnen terugkeren om zijn vredesmissie voort te zet ten. De woordvoerder van het Thaise ministerie van buitenlandse zaken zei kort voor de persconferentie dat het Vietnamese antwoord op de initiatieven van de VN-chef geen enkel nieuw gezichtspunt bood en evenmin de oorlog in Cambodja nader tot een oplossing bracht. 'Vietnam blijft zich op het standpunt stellen dat het regime- Heng Samrin (in Phnom Penh) on der zijn beheer moet vallen en dat is onaanvaardbaar voor Thai land en ASEAN (het bondgenoot schap van Zuidoostaziatische Lan den) in het algemeen,' aldus woordvoerder Sawanit Kongsiri. Perez de Cuellar sprak in Viet nam ruim zes uur met minister van buitenlandse zaken Nguyen Co Thach en keerde woensdag terug naar Thailand. De VN-chef noch de minister wilden de inhoud van die gesprekken bekendmaken, maar aangenomen werd dat Vietnam heeft voorgesteld zijn troepen macht van naar schatting 160.000 man terug te trekken uit Cambod ja, tegelijk met de 'likwidatie' van de Rode Khmer. LONDEN De Britse premier Margaret Thatcher onthulde gisteren een gedenksteen voor de politieagente Yvonne Fletcher. Fletcher werd vorig jaar april vanuit de Libische ambassade in Londen doodgeschoten. Reagan genoemd voor Nobelprijs voor de vrede KAAPSTAD (Rtr.)- De Zuidafn- kaanse regering zal het aantal de portaties van zwarte Zuidafrika nen sterk gaan verminderen, als gevolg van de scherpe kritiek die in binnen- en buitenland op dit be leid wordt geuit. Op een bijeen komst met buitenlandse journalis ten zei minister Gerrit Viljoen van samenwerking en ontwikkeling (het departement dat verantwoor delijk is voor het thuislanden-be- leid voor zwarte Zuidafrikanen) dat de hervestiging van zwarte ge meenschappen tot een minumum beperkt zal worden. "Het beleid zal drastisch herzien worden". In antwoord op een vragenvuur maakte hij duidelijk dat het her- vestigingsbeleid niet helemaal zal worden afgeschaft. Volgens schatting van groeperin gen voor gelijke burgerrechten zijn sinds 1960 ongeveer drie miljoen zwarten naar elders overgebracht, meestal naar de zwarte thuislan- NEW DELHI/PARIJS (AFP/UPI) - Het terugroepen naar Parijs van de Franse ambassadeur in India, Ser ge Boidevaix, duidt op een ernsti ge verslechtering van de betrekin gen tussen India en Frankrijk, zo menen waarnemers in New Delhi. Bijna twee weken geleden riep Frankrijk zijn plaatsvervangend militair attaché in New Delhi, kolo nel Alain Bolley, „voor overleg" te rug. Uit het terugroepen van de ambassadeur blijkt dat Frankrijk sterk betrokken is bij het spionage- scheidene ministeries in New Del hi, zijn in verband met het spiona- geschandaal gearresteerd. Naar verluidt hebben zij fotokopieën van onder meer besluiten van het Indiase kabinet, stukken over de defensie en plannen tot de aan koop van militair materieel in han den gespeeld van één of meer bui tenlandse mogendheden. Verscheidene Indiase kranten hebben geschreven dat niet alleen Frankrijk bij de spionage betrok- HELSINKI (AP) - De Sowjet-Unie heeft Finland gevraagd de resten van de raket terug te geven die zijn gevonden op en in het bevroren Inari-meer in het noorden van het land. De raket stortte daar op 28 december neer, na over delen van Noorwegen en Finland te zijn gevlogen. Het Finse leger maakte bekend dat de Russische ambassade dat verzoek had gedaan, nadat een Finse helikopter eerder op de dag had geprobeerd een stuk van de staart van de raket vanonder het ijs te trekken. De motor van de raket kwam echter niet boven water, want het lichte omhu'sel van de raket brak. De Finnen hadden een dergelijk verzoek niet verwacht, omdat er van de raket weinig meer dan schroot is overgebleven. Het is nog niet duidelijk of de Finnen bij Moskou een rekening zullen indienen voor de gemaakte kosten tijdens het opzoeken en bergen van (fe wrakstukken. (foto api schandaal dat premier Gandhi ken was. Zij noemden achtereen- twee weken geleden openbaarde. Maar officieel legt men in New Delhi noch in Parijs verband tus sen het vertrek van de twee Franse diplomaten naar Parijs. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat Boidevaix per 1 juni een hoge post krijgt op het ministerie. Meer dan 15 mensen, van wie de meesten werkten op het bureau van de Indiase premier en op ver- SANTIAGO (IPS) De tienjarige Carmen verkoopt rozen bij de in gang van een bioscoop in het cen trum van Santiago: „Kom op, koopt U geen bloem voor de jonge dame?", roept ze terwijl ze de langslopende paartjes achterna rent. Carmen, die haar ware naam niet kwijt wil, vertelt dat ze haar moe der moet helpen om vijf broertjes en zusjes te eten te geven. Ze werkt 's avonds en is niet bang voor ben des of politie: „Ze kennen me wel", legt ze uit. Carmen is een van de 650.000 kinderen die volgens officiële schattingen actief zijn in de moei lijk te doorgronden ondergrondse wereld van de kinderarbeid. Hun werk varieert van vuil oprapen in straten en schoonmaakwerk tot prostitutie. „Ik weet niet hoeveel ik verdien. Het hangt ervan af', zegt de 12-jari- ge Jaime Caraval. Hij werkt als kruier op een van Santiago's grote markten. „De fooien worden beter tegen het einde van de maand", legt hij uit, terwijl hij een mand met groente vult. Sergio Herrera (14) houdt een oogje op geparkeerde auto's. Hij houdt zich zo in leven en heeft am bities: „Ik wil machinist worden op een trein naar Concepcion", een stad die 400 km ten zuiden van Santiago ligt. Sergio, Jaime en Carmen zijn zo als gezegd geen uitzondering in het Chili van vandaag, 31 procent van de Chileense kinderen gaat nooit naar school; 27 procent is licht geestelijk gestoord, aldus cijfers van de regering en groeperingen voor de mensenrechten. Boven dien lijdt 43 procent aan ondervoe ding. De kinderarbeid is schadelijk voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid, staat in een kerkelijk rapport, en maaakt het moeilijker voor kinderen om naar school te gaan en een vak te leren. Bij afwe- - zigheid van overheidsmaatregelen hebben werkgevers de vrije hand bij het profiteren van kinderen. De meesten durven zich niet te bekla gen uit angst hun baantje kwijt te raken. Zoenen Veel kinderen hebben te maken met gespannen situaties thuis door werkloosheid en armoede. Kinder mishandeling is beslist geen onge woon verschijnsel. „Ik begon te zeuren om de straat op te kunnen, omdat ik erachter kwam dat mijn vader me niet meer sloeg als ik wat geld mee naar huis bracht", zegt de 12-jarige Ana. „Daarom ga ik ook af en toe mee met taxichauffeurs. Soms geven ze me wel vijf gulden. Alleen als ze me gaan zoenen, word ik bang. Ik vertel nooit aan mijn moeder, dat ik dit doe. Maar het zou haar toch niet zo veel schelen", gelooft Ana. Het is moeilijk Ana aan het la chen te maken, maar bij het horen van het woord „Fantasilandia", een hal met elektronische spel letjes voor kinderen, begint ze te stralen. „Ooit zal ik genoeg geld hebben om de hele dag daar te blij ven. Dan eet ik kip met friet en doe ik alle spelletjes", zegt ze. Vlak bij Ana staat de 9-jarige Francisco. Hij vertolkt, een beetje vals, een bekend liefdesliedje. Zijn gezicht zit onder het vuil. Hij ver dient zijn brood met het zingen van smartlappen in stadsbussen. „Als ik later groot ben, word ik dokter. Ik wil verder komen als mijn va der. Hij is aan de drank, als hij zat is, slaat ie iedereen in mekaar, ook mijn moeder. Ik zing liever dan dat ik vuilnisbakken afstroop", zegt hy. OSLO (Rtr.) - De Amerikaanse pre sident Reagan is voorgedragen als kandidaat voor de Nobelprijs voor de Vrede 1985. Dit heeft de Noorse krant Verdens Gang gisteren ge meld. Volgens de krant is Reagan voor gedragen door een Amerikaanse professor in de filosofie, een Israë lisch parlementslid en een Noorse universiteitsmedewerker. Wie de den. Viljoen zei dat nog honderd- Nobelprijs toegekend zal krijgen duizenden op de nominatie staan zal pas in oktober bekend worden om elders gevestigd te worden, gemaakt. Maar de regering heroverweegt nu de toekomst van rond 30 "zwarte plekken" op het platteland, die in de apartheidspolitiek tot "blank gebied" zijn bestempeld. Ook de positie van zo'n 20 zwarte stedelij ke gebieden, die moeten verhuizen naar de thuislanden, wordt op nieuw bezien. Mensen die zich illegaal hebben gevestigd in "wilde" nederzettin gen zullen nog steeds naar elders worden gebracht. Maar de voorge nomen verhuizing van gevestigde zwarte gemeenschappen als Kwan- gema en Driefontein in oost-Trans vaal zal opnieuw bekeken worden. De bewoners van deze plaatsen hebben eigendomsrechten op hun grond en ze hebben een beroep ge daan op koningin Elizabeth en an dere prominente buitenlanders om hen te hulp te komen. Op de vraag naar van deze beleidswijziging zei mi nister Viljoen dat de publieke opi nie erg kritisch staat tegenover de hervestigingen, en dat buitenland se kritiek ook een factor is. Tot hervestiging zal alleen beslo ten worden als dat van essentieel belang is voor het thuislandenbe- leid van de regering, als al het gelijke is gedaan om stemming te komen met de betrok ken gemeenschap en als de levens omstandigheden van de betrokke nen erdoor verbeterd worden, al dus Viljoen. Evenals president Botha al eer der verklaarde zei Viljoen ook dat de wetten die de bewegingsvrij heid van zwarte Zuidafrikanen be perken, wel verzacht zullen wor den, maar niet afgeschaft. JAKARTA - De brand die giste ren het paleis van de vorst van Solo in Surakarta, Midden-Java, voor een groot deel heeft ver woest, is volgens Indonesische veiligheidsautoriteiten gesticht door radicale islamitische stu denten. Zij zouden daarmee pro testeren tegen het proces tegen tien mensen die ervan worden beschuligd betrokken te zijn bij terroristische acties in december vorig jaar en afgelopen januari. Tot die tien beklaagden be hoort onder anderen ex-generaal Dharsono, een prominente man die secretaris-generaal is ge weest van de Associatie van Zuidoostaziatische staten (Asean) en ooit het bevel had over de befaamde Siliwangi-Di- lijke bezwaren stuit van de or- thodoxe islamieten, die vinden door dat daarmee hun geloof wordt Bob Mantiri ondermijnd. Indonesië is met circa 1d0 mil joen inwoners het grootste isla- visie. Voorts Sanusi Hardjadina- mitische land ter wereld. Slechts ta, een voormalig minister onder tien procent van de bevolking is Soekarno, alsmede de islamiti- christen. De Javaanse gods- sche activist Fatwa. De meesten dienst, waarin mystiek een grote van hen werden gearresteerd na rol speelt, is een vermenging van de bloedige botsing tussen mili- hindoeisme, boeddhisme en ani- tairen en radicale islamieten in misme en wordt nog sterk bele- Tanjoeng Priok, de havenstad den door de Javaanse adel in de van Jakarta, waarbij ten minste kratons van Solo en van Jogja- veertig mensen zouden zijn ge- karta. dood. Opvallend is dat de recente aanslagen zijn gericht op monu menten die een onschatbare cul turele en historische waarde heb ben. Aanvankelijk waren belang rijke strategische overheidsin- stallaties, zoals banken, munitie opslagplaatsen, warenhuizen en bioscopen, het doelwit. Maar nu schijnen de acties te zijn verlegd naar historische monumenten, zoals de beroemde boeddhisti sche tempel Boroboedoer, achttiende-eeuwse paleis Men ziet de aanslagen niet al leen als een reactie op het snelle proces van modernisering, die de kloof tussen arm en rijk nog gro ter dreigt te maken, maar ook als een protest tegen de invoering van de Pancasila-staatsfilosofie (vyf zuilen: geloof in God, een rechtvaardige en beschaafde mensheid, de Indonesische na tionale eenheid, democratie, ge leid door de wijsheid van overleg en gebaseerd op vertegenwoor- diging en sociale rechtvaardig- i Solo. De grote gebouwen, die als r dienen, als ruimte voor plechtig heden en als woning van Paku- boewono de Twaalfde en zijn ge volg. heid voor het hele volk) als enig „„..o door de ideoiögie waardoor brand totaal verwoest. De kraton de, islamitische godsdienst naar (paleis) van Solo bestaat uit zes het tweede Plan wordt venvezen. Theocratie Door de Pancasila, waarin ele menten zitten die hun oorsprong vinden in de „agama Jawa", als enige staatsideologie toe te staan, snijdt Soeharto de ortho doxe islamieten de weg af naar een mogelijke totstandkoming van een islamitische theocrati sche staat. Wie de daders zijn, is nog niet bekend. Maar volgens de Indo nesische veiligheidsautoriteiten hebben radicale islamitische stu denten de aanslag op de Boro boedoer en op het paleis in Solo gepleegd. Overigens wordt al sinds zomer 1984 rekening ge houden met terroristische aan slagen in Indonesië. Toen al cir culeerden er berichten dat Indo nesische studenten die in Saoe- di-Arabië en in Libië zijn ge weest, van plan waren een schip of vliegtuig te kapen. Zelfs ging het verhaal dat islamitische stu denten een offensief zouden be ginnen tegen de regering-Soe- harto, daarbij gesteund door in Europa opererende anti-Indone sische groeperingen, die relaties zouden hebben met de Russi sche geheime dienst KGB alsook met Libië. Waarschuwing Achttien dagen later vloog een munitiedepot bij een legerbasis bij Ngawi, 530 kilometer ooste lijk van Jakarta, in de lucht. Tientallen huizen werden ver woest en honderden dorpelingen moesten worden geëvacueerd. Al eerder gebeurde hetzelfde met een munitieopslagplaats in Cilandak, een voorstad van Ja karta. Zeker achttien mensen kwamen daarbij om het leven. Duizenden mensen moesten hun huizen verlaten. Het feit dat president Soeharto en zijn familie uit Solo komt, zou er volgens diplomatieke kringen in Jakarta op kunnen wijzen dat de aanslagen waren bedoeld als een waarschuwing voor Soehar to. Met name tegen het streven van het staatshoofd om de zoge naamde „agama Jawa", de oor spronkelijke godsdienst op Java, als voornaamste godsdienst in te voeren, hetgeen op onoverkome- ADVERTENTIE volgens de Amerikaanse geheime dienst (CIA), NAVO-landen als West-Duitsland en Oosteuropese landen en met name de geheime dienst van de Sowjet-Unie (KGB). Maar het schijnt dat Frankrijk het enige land is waarvan de India se regering kan bewijzen dat het bij de spionage betrokken is. Ove rigens kwalificeert men in Parijs en New Delhi de betrekkingen tus sen India en Frankrijk als „uitste kend". Armoede en slaag leiden nogal eens tot versterkte gevoelens van eenzaamheid en haat tegen de ou ders. „Ik loop binnenkort weg. Ik ga naar een ander land", zegt Paula die in La Pincoya woont, een ar menwijk in het noorden van de hoofdstad. „En als het me niet lukt dan ga ik in ieder geval bij hen weg", zegt ze bitter. De kinderen raken gewend aan misdaad en corruptie, omdat veel vormen van kinderarbeid anti-so ciaal gedrag aanmoedigen. Juan, een straatverkoper in het centrum van Santiago, vertelt: „Wie het hardst slaat, wint hier. We moeten vechten voor ons plekje. We verde len het gebied en als er een nieuwe komt, geven we hem op zijn don der". Jonge parkeerwachters en zan gers vormen bendes die hun ar beidsterreinen op dikwijls geweld dadige manier verdedigen. Toch blijkt dat velen de hoop op een be tere toekomst niet laten varen. Jai me, de kruier op de markt: „Nu le ven we als honden in sloppen, 's Avonds ga ik naar school. Soms val ik in slaap, maar ik blijf gaan, want ik wil architect worden. Dan kan ik veel huizen bouwen, een huis voor iedereen". Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9%. vsn&t 30 i33r Isn? Daalt de rente weer tot 10%'dan 'o gaat uw rente weer naar 8%. dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7