Lastenverlichting overvalt kabinet Nijpels en het sydroom van Jonas Lubbers: niet principieel tegen Deetman: in hbo geen ontslagen door fusies BOONS BETAALT U DIRK VAN DEN BROEK BAS VAN DER REDDEN DIGRDS en DIRKSON Vrouwen vaker dan mannen depressief WIT of BRUIN ffanfaat/za&K/btf Vrouw wil niet bloot in gids ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Het kabinet zal zich niet principieel verzetten tegen de wens van de Tweede Kamer om volgend jaar de lasten voor de burgers verder te verlagen. Premier Lubbers verklaarde gisteren na afloop van de ministerraad echter dat het kabinet nog geen standpunt hierover heeft ingenomen. De ministers hadden niet verwacht dat de Kamer deze wens woensdag op tafel zou leggen. DEN HAAG (GPD) - Bij vrouwen komen depressies bijna tweemaal zo veel voor als bij mannen. Bij mannen ligt de piek in de leeftijds groep van 35 tot 44 jaar, bij vrou wen komt die tien jaar later, tussen 45 en 54. In 1983 namen huisartsen naar schatting honderdduizend nieuwe patiënten met een depres sie in behandeling. Naar verhou ding komen depressies veel voor in de grote stad en in het noorden en zuiden van het land. Dit DiijKt uit net jaarverslag over 1983 van de Continue Morbiditeits Registratie Peilstations Nederland. Aan deze peiling werkten zestig huisartsen verspreid over het hele land land mee. Zij hielden in het kader van dit project van een aan tal ziekten en gebeurtenissen by hoe vaak ze daarmee in hun prak tijk in aanraking kwamen. In 1983 werd het voorkomen van depressies in de huisartsenpraktijk voor het eerst geregistreerd. Pro bleem daarbij is dat er nauwelijks objectieve maatstaven voorhanden zijn om een goed onderscheid te maken tussen een (veel voorko mende) „gedeprimeerde stem ming" en een „depressief syn droom" dat vraagt om een gerichte medische aanpak. üm die reden is er in het peilsta- tionproject voor gekozen alleen die gevallen te registreren waarin de ernst van de depressie de arts tot handelen brengt. Daarbij valt te denken aan het voorschrijven van antidepressieve-medicynen, ge- spreksbehandeling, vervolgcon- tacten en verwijzing voor behande ling. De ene huisarts zal veel eerder geneigd zijn dan de andere een de pressie als een medisch probleem te beschouwen. In een nader on derzoek zal daarom worden beke ken in hoeverre die verschillen aan de dag treden bij de deelnemende huisartsen. Uit het verslag blijkt ook dat het aantal mannen en vrouwen dat zich laat steriliseren steeds verder daalt. In 1983 werden naar schat ting 33.000 mannen en 29.000 vrou wen behandeld; in 1979 waren dat er achtereenvolgens nog 69.000 en 63.000. Sinds op dit gebied de regi stratie begon werden bij benade ring 466.000 mannen en 405.000 vrouwen gesteriliseerd; dat is achtereenvolgens 6,5 en 5,5 pro cent van het totaal. Volgens Lubbers zal de motie van CDA en WD een rol spelen bij het opstellen van de begroting voor 1986. Het is niet zeker dat hij dan zal worden uitgevoerd, omdat de twee regeringsfracties gevraagd hebben om een deel van de lasten- bedrijven uitpakt dan wanneer las tenverlichting hen direct ten goede komt. De premier maakte duidelijk dat het nieuwe voorstel niet voort vloeit uit het regeerakkoord. Hij suggereerde dan ook dat extra las- verlichting voor het bedrijfsleven tenverlichting betaald zou moeten (jaarlijks 1,5 miljard) hiervoor te gebruiken. worden uit nieuwe ombuigingen, boven de al afgesproken zeven mil- De twee werkgeversorganisaties jard. Ook kan het geld gevonden VNO en NCW hebben al geprotes teerd tegen deze aanslag op de las tenverlichting. Ook premier Lub- zoals de Kamer wil - de lasten bers maakte duidelijk dat de wens van de twee fracties alleen kan worden uitgevoerd als blijkt dat de gemiddelde rendementen van de bedrijven en hun vermogensposi ties al zover verbeterd zijn dat ex tra lastenverlichting overbodig is. Hij wees erop dat er meestal het bedrijfsleven minder snel te verlagen. Lubbers zei dat het kabinet het ronduit jammer vindt dat De Ne- derlandsche Bank donderdag de officiële rentetarieven met een half procent heeft verhoogd. Maar hij toonde begrip voor de beslissing uitgelegd dat de verhoging van het disconto geen gevolg is van gehei me afspraken tussen de ministers van financiën van de vijf belang rijkste Westerse landen. Deze groep van vijf kwam onlangs in Washington bijeen. Lubbers waarschuwde er nog voor om in Europa een geldpoli tiek te voeren, gebaseerd op verho gingen en verlagingen van het dis conto. „Laten we niet via een dis- contopolitiek invloed proberen uit te oefenen op de koers van de dol lar," zei hij. Overigens beschouwt hij de verhoging van een half pro cent als 'zeer gering'. Er zijn geen drastische koerswijzigingen te ver wachten. kele jaren van goede winsten nodig van bankdirecteur Duisenberg, die zijn voordat de verhouding tussen gedwongen was de renteverhoging het eigen vermogen en het vreemd vermogen verbeterd is. Wel blijkt dat de gemiddelde rendementen aanzienlijk verbeterd zijn, maar de ze verbetering werkt in de verschil lende sectoren verschillend uit. Zoekactie naar schip in nood gaat door West-Duitsland te volgen. Minister Ruding (financiën) zal maandag in Brussel zijn Westduit- se collega op de hoogte stellen van de Nederlandse onrust. Vanuit Ne derlands gezichtspunt had ook Het voorstel van de regerings- West-Duitsland de rente niet hoe- (ANP) - Het coördinerende Deense fracties komt volgens Lubbers ven te verhogen, maar omdat de kuststation Blavand Radio heeft in overeen met de opvattingen van 'Bundesbank' bevreesd is voor een de loop van gistermiddag een i j t-j stijging van de inflatie, wordt te grootscheepse zoekactie van heli snel gegrepen naar het middel van kopters, vliegtuigen, koopvaardij IJMUIDEN/KOPENHAGEN warenhuis-directeur Dreesmann. Deze zegt al geruime tijd uat sommige fasen van het econo- de renteverhoging, zo viel uit Lub- en marineschepen naar een ver- misch herstel lastenverlichting voor de burgers gunstiger voor de DEN HAAG (GPD) - Minister pabo's) nemen voorlopig een Deetman (onderwijs en weten- uitzonderingspositie schappen) meent dat er door de fu sie-operatie in het hoger beroeps onderwijs geen gedwongen ontsla gen hoeven te vallen. Op basis van een tussenstand van het fusiepro ces concludeert Deetman zelfs dat er extra docenten nodig zullen zijn. De onderwijsvakbonden daarente gen hebben in december vorig jaar gezegd dat voor enkele honderden ontslagen moet worden gevreesd. In de nota schaalvergroting, taakverdeling en concentratie in het hoger beroepsonderwijs van december 1983 is bepaald dat hbo- instellingen minimaal 600 studen ten moeten tellen. Het ziet er naar uit dat er door een groot aantal fu sies ongeveer veertig zeer grote multi-disciplinaire instellingen voor hbo van zo'n 2500 studenten zullen komen. Er zijn nu 400 aparte hbo-opleidingen. De opleidingen voor leraar basisonderwijs (de hui- bers' woorden op te maken. mist schip wegens invallende duis- Ruding heeft in de ministerraad ternis gestaakt. Vandaag zou ech- ter opnieuw worden gezocht. Het is onduidelijk of de noodsig nalen van het schip dat donderdag avond zo'n 110 kilometer uit de westkust van Denemarken met 21 opvarenden water maakte, al dan niet als „grap" bedoeld zijn. Gisteren zijn een stormladder, een stuk houten railing en een noodzender gevonden die echter wel vaker worden aangetroffen met name na zwaar stormweer. Van het schip, de 21 opvarenden of de reddingboten waarin zij hun toevlucht zouden hebben gezocht, ontbreekt echter elk spoor. Ook is gisteren vastgesteld dat er geen zeegaand schip bestaat met de naam 'Constantinople' zoals die in het noodbericht werd genoemd. Het kuststation Blavand Radio heeft gisteren meegedeeld dat er mogelijk verwarring is met een schip genaamd Brako dat als thuis haven Constantinopel heeft en dat in de buurt van Denemarken zou kunnen varen. Een woordvoerder van Blavand Radio sluit de moge lijkheid van grappenmakerij niet uit omdat „de radiotelefonist aan boord van het schip ondanks aan dringen niet het internationale scheepskenteken wist op te ge ven". De fusieplannen, die per regio worden opgesteld, zijn nog niet rond. Een sociaal plan, waarin de positie van de werknemers in het hbo wordt geregeld, kan volgens Deetman pas worden opgesteld als het fusieproces is afgerond. De be zuinigingen op de salarissen van onderwijsgevenden in deze sector belopen 97 miljoen gulden in 1989. Voor versterking van het manage ment wordt echter 39 miljoen uit getrokken, en voor een aantal nieu we taken 30 miljoen gulden. De resterende 28 miljoen aan be zuinigingen hoeft volgens het mi nisterie van onderwijs geen gevol gen te hebben voor de werkgele genheid: door de toename van de studentenaantallen en door na tuurlijk verloop onder de docenten kunen gedwongen ontslagen waar schijnlijk geheel vermeden wor den. HEERLEN (GPD) - Volgens een woordvoerster van de uitgeverij Batteljee in Leiden proberen 'vooral orthodoxe katholieke kringen in Limburg' voortdu rend te bewerkstelligen dat het stripboek 'Paus Johannes Paulus II op avontuur in Nederland' uit de handel wordt genomen. Het stripboekje dat sinds november voor f9,90 in de boekhandel ligt, is een poging tot een karikatuur van het naderende pausbezoek. De voornaamste steen des aan stoots is de getekende rol van bis schop Gijsen, die zich voortdu rend aan de Paus opdringt. De strips zijn getekend door Patrick van V/eerdenburg. Heibel rondom stripboek over pausbezoek Bij de uitgeverij wordt gezegd: „De kritiek komt nooit recht streeks. Wij weten wel dat Vroom en Dreesmann, waar de boeken te koop zijn, regelmatig verzoeken krijgt om het boekje uit de handel te nemen en ook dat de pauselijke nuntius, overigens zonder succes, het ministerie van buitenlandse zaken heeft gevraagd tussenbei de te komen". Op de foto (van het ANP) stripfanaat Peter de Jong met het gewraakte stripboekje en enkele ansichtkaarten naar aan leiding van het bezoek. In de wat meer serieuze sfeer rondom het naderende pausbe zoek werd in Utrecht bekendge maakt dat de Stichting Pausbe zoek inmiddels ruim de helft van de 5,1 miljoen gulden heeft inge zameld die nodig zijn voor de or ganisatie van het bezoek in mei. Het geld 'druppelt' binnen, maar woordvoerder T. Paistra ver wacht dat het zal binnenstromen tegen de tijd dat Johannes Pau- lus II komt. Vorig jaar oktober was er 1,75 miljoen op de reke ning van de stichting gestort, in de afgelopen vier weken een klein miljoen. ADVERTENTIE voor een heel gesneden VET EN SOEP (ANP) - De ge meentepolitie van Zeist heeft drie inwoners van Utrecht in de leeftijd van 26 tot 41 jaar aangehouden op verdenking van diefstal van acht tien ton frituurvet en een grote hoeveelheid blikken soep uit een distributiecentrum in Breukelen. De drie mannen werken in het dis tributiecentrum. De waarde van de buit bedroeg 220.000 gulden. DEN HAAG (ANP) "Hé, dat ben ik", ontdekte een 30-jarige Haagse, die bij een reisbureau snuffelde in de reisgidsen. Achterop de vakantiegids van de Internationale Naturisten Federatie (INF) prijkte een foto van haar, bloot naast een tentje. Ze wist van niets en vindt het maar niets. De uitgever ging niet in op haar verzoek de gids uit de handel te nemen. De gids is verspreid in 26 landen. De vrouw geniet zo brede bekendheid. Het kwam tot een kort geding, dat gisteren diende voor de vice-president van de rechtbank in Den Haag. De vrouw eist een schadevergoeding van vijf mille en het terughalen van alle onverkochte gidsen. Zij heeft er geen idee van wie de foto ooit genomen kan hebben. De uitgevers, M en I nv en Kosmos bv, dochterondernemingen van het Klu- werconcern, kregen de foto van de federatie. Hij zat bij een partij dia's die een Belgisch lid zes jaar geleden schonk aan zijn vereniging. De rechter, mr J.J.R. Bakker, vond het bepaald niet zorgvuldig van de naturistenfederatie fotomateriaal te laten publiceren zonder dat daarvoor toestemming was gevraagd van de betrokkenen. „U hebt die toestem ming niet gevraagd, anders wist u wel wie er op de foto stond", verweet hij de INF. "Ze gruwt van het idee dat ze zo over de wereld verspreid bloot op de toonbank ligt en van hand tot hand gaat", verklaarde de advocate van de vrouw, mr M.M. van Beurden uit Den Haag. De vrouw zoekt een baan als lerares Duits en vreest dat zij nog eens in een klas vol heibel komt te staan, omdat een leerling onverhoopt haar foto herkent en er mee gaat leuren. Uitspraak vrijdag 15 februari (09.30 uur). DOOD IN CEL (ANP) - De Rotter damse politie heeft gistermorgen een 18-jarige arrestant dood in zijn cel aangetroffen. Volgens een poli tiewoordvoerder was de jongen, die verslaafd was aan drugs, don derdagavond gewoon gaan slapen. Het slachtoffer was donderdag we gens keelklachten nog bij de poli- tiearts geweest en had behalve me dicijnen ook methadon gekregen. 'Uitspraak over samenwonenden kost rijk niets' DEN HAAG/LEEUWARDEN (ANP) - Vanuit emancipatorisch oogpunt is het een leuke uitspraak, geldend voor burgers onderling. Maar gevolgen voor het publiek recht oftewel voor de instanties die gaan over het al dan niet toeken nen van een bijstandsuitkering, heeft de uitspraak niet. Zij zal het rijk dan ook niet op kosten jagen. Zo reageerde gisteren zowel de directeur van de gemeentelijke so ciale dienst in Leeuwarden J. de Boer als de directeur van Divosa (vereniging van directeuren van sociale diensten) drs. A.C. van Vliet op de uitspraak van de recht bank in Leeuwarden. Deze recht bank bepaalde donderdag dat Douwe Beinim die samenwoont met Corrie van Hilten niet zonder meer gehouden is zijn partner fi nancieel te onderhouden. De rechtszaak was aangespannen door de werkloos geworden Corrie, van beroep onderwijzeres, die na dat haar werkloosheidsuitkering was geëindigd een rww-uitkering (bijstandniveau) wilde hebben. De gemeentelijke sociale dienst weigerde een volledige uitkering omdat zij met een man samen woont. De rww laat toe dat bij het bepalen van de hoogte van de uit kering rekening wordt gehouden met niet alleen inkomen en vermo gen van degeen die de uitkering wil hebben, maar ook met inko men van een partner. Corrie van Hilten is inmiddels bij Gedeputeerde Staten in beroep ge gaan over de rww-uitkering. Daar naast begon zij een proces tegen haar partner Douwe. Het tweetal, dat samen een kind heeft, was en kele jaren geleden overeengeko men dat zij hun financiële zelfstan digheid wilden bewaren. Zij maak ten afspraken over de opvoeding van het jongetje, en over betaling van huur en andere lasten. Het CDA-Tweede-Kamerlid Bui- kema heeft minister Korthals Altes (justitie) schriftelijk gevraagd er voor te zorgen dat beroep wordt aangetekend bij het Leeuwarder gerechtshof tegen het vonnis van de Leeuwarder rechtbank. Het ka merlid vindt dat van belang gezien „de principiële kanten van de uit spraak" en „de mogelijk vérstrek kende gevolgen". ADVERTENTIE ZILLERTAL OOSTENRIJK OQK per persoon 10 of 17 dagen appartementen Regina, Zeil am Ziller yaüKEföüogHKj GOEDE REIZEN. LAGE PRIJZEN Inlichtingen en boekingen: ANVR ..goeie reis" reisbur en reizenverkopende bank Er is de afgelopen week in Den Haag veel gelachen over de aan kondiging van WD-leider Nijpels dat 1985 een kalm politiek jaar zal worden. Vooral de reacties uit CDA-kring waren honend. Een doorzichtige truc om ons alvast de schuld te geven als er toch ruzie komt, zo luidde daar de analyse. door Rimmer Mulder De praktijk bleek gedurende de ze eerste dagen van Nypels' wa penstilstand wat weerbarstiger dan de theorie. De leider zelf open de maandagavond al weer - kort na de afkondiging 'er zij rust', het - vuur op minister Brinkman. Diens pogingen om in het omroep-oer- woud de lianen van de sluikrecla me te kappen noemde Nijpels 'pot sierlijk'. Waarop Brinkman, die al leen maar probeert de wet te hand haven, een dag later wel moest roe pen dat zo'n uitlating 'onaanvaard baar' was. Nijpels' beste leerling in het CDA'ers pesten, het jeugdige ka merlid De Grave, trok zich ook al niets aan van de nieuwe orde toen hij woensdag, voor het oog van de tv-camera, zijn CDA-collega Van Iersel ging zitten sarren over diens inzicht in de tweeverdienerswet. En een geschil met een echte poli tieke inhoud openbaarde zich bij de behandeling van de wijzigingen in de aow waar het WD-kamerlid Linschoten eerst lijnrecht tegen over CDA-staatssecretaris De Graaf stond en in laatste instantie werd afgetroefd door samenspel tussen de CDA- en de PvdA-frac- tie. Dit soort schermutselingen tus sen leden van de twee regerings partijen zullen we de rest van het jaar nog wel eens te zien krijgen, tenzij er echt een hele nieuwe Nij pels is opgestaan. De CDA-leiding gelooft eenvoudig niet dat Nijpels, die vorig najaar nog gretig ging staan dansen op elke christen-de mocratische teen die hij zag, nu al leen maar poeslief zal doen. „Eerst zien, dan geloven", sprak fractie voorzitter De Vries. Stuntwerk De rust die Nijpels heeft afge kondigd verraadt allereerst een vu rig verlangen van de WD-leiding, namelijk dat er na alle woelingen van eind vorig jaar ook inderdaad rust komt. Vooral Nijpels kan zich voorlopig geen avonturen meer veroorloven. Hij mag het dan zelf ontkennen, zijn positie in de WD is niet meer onomstreden. Zijn stuntwerk slaat niet meer aan, de WD staat in de opiniepeilingen op zwaar verlies. Het eigen WD-herstelbeleid zal pas goed uit de verf komen als het parlement is uitgepraat over de RSV en de zaak-Van Aardenne zachtjes kan wegsterven. De WD hoeft niet meer te vrezen dat haar partijgenoot Van Aardenne alsnog zal sneuvelen in de komende ronde van RSV-debatten. De PvdA gaat het debat niet tegemoet met de be doeling de val van de minister van economische zaken te forceren. Zij laat het initiatief daartoe over aan het CDA en daar geldt nog steeds dat het kabinet (en dus ook Van Aardenne) moet blijven - welk kwaad gerucht individuele CDA- leden verder nog over de man wil len verspreiden. De WD mag tegelijk ook hoop putten uit de vaste koers die het CDA is ingeslagen. Fractieleider De Vries roept nu al maanden dat het huidige kabinetsbeleid inzet zal zijn van de volgende verkiezin gen. Afgelopen week somde hij op een bijeenkomst met hoofdredac teuren in Den Haag nog eens de ze geningen op die de ploeg van Lub bers het land heeft gebracht. Als dan straks in een verkiezingscam pagne alles op dit kabinet wordt gezet, heeft het CDA er ook belang bij de zaak-Van Aardenne naar de achtergrond te dringen. Het gaat per slot van rekening om de vice- premier. Intussen begint De Vries steeds steeds lelijker te doen tegen de PvdA. Hij sluit het vrijwel uit dat er met de sociaal-democraten in 1986 al weer behoorlijk zaken kun nen worden gedaan. Deze week noemde hij de PvdA zelfs een 'la biele' (dus gevaarlijke) coalitiepart ner. In het trekken van lelijke ge zichten tegen Den Uyl en de zijnen doet De Vries nu niet meer onder voor Nypels. Zo bezien lijkt de 'voorspelling' van de WD-leider over dat kalme politieke jaar toch nog aan de veili ge kant. De coalitiegenoten zijn het eens over de hoofdpunten van het beleid, ze zijn het nu al eens over samenwerking in 1986 (als het mag van de kiezers) en ze zijn verenigd in hun stormloop tegen de PvdA. Dan blijft er niet veel meer over om ruzie te maken. De logische uitkomst van deze eensgezindheid is wel dat beide re geringspartijen zich nu tot hetzelf de deel van de kiezersmarkt rich ten. Ze bieden min of meer dezelf de keuze: of wij regeren of de PvdA. Dat is voor de WD verre weg het nadcligst. Zij kunnen niet meer de markt op met de leuze: al leen een stem op ons is een duide lijke keuze tegen het PvdA-beleid. Daarmee verliezen ze het argu ment om kiezers bij het CDA weg te trekken. Zo dreigt de WD de prijs te betalen voor de nieuwe dui delijkheid van het CDA. WD-leider Nijpels heeft dat kwaad over zichzelf afgeroepen. Was hij het niet die de christen-de mocraten het hardst verweet dat ze onduidelijk en onbetrouwbaar wa ren? Hij is nu op zijn wenken be diend: De Vries heeft plechtig be loofd dat het CDA in het laatste jaar voor de verkiezingen niet weer zal gaan 'zwalken' en 'de rug recht' zal houden. En daarmee is Nijpels zijn belangrijkste wapen tegen het CDA kwijt. De 'grote stilte' die hij zegt te willen, bewijst dat De Vries hem voorlopig gewoon klem heeft gezet. Jonas Wat voor Nijpels opdoemt lijkt op het syndroom van Jonas. Deze profeet riep dagenlang de bewo ners van Ninevé op zich te bekeren omdat anders hun stad zou worden verwoest. De bewoners luisterden, bekeerden zich en... Jonas ging zit ten mokken omdat de verwoesting niet doorging en hij niets meer te doen had. In de dagen van Jonas gebeur den er nog wonderen met walvis sen waardoor de profeet toch nog' onsterfelijk is geworden. Nijpels zal evenwel zelf iets moeten verzin nen om aan de grote stilte te ontko-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5