Laboratorium eist recht op onderzoek baarmoederkanker Meer woningen voor bejaarden nodig Garagehouder wil voor verplaatsen pompen vergoeding Gemeente: aantal busiitten door stad niet verminderen Uitstrijkjes inzet kort geding Don en Phil winnen Play Backshow 'Ontruiming kraakpand eventueel uitstellen' Tekort wordt in rapport op ruim duizend becijferd ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 LEIDEN DEN HAAG/LEIDEN De huisartsen in Leiden en regio hebben te kennen gegeven de door hen afgenomen uitstrijkjes liever door een Delfts laboratorium te laten analyseren dan door het Leids Cytologisch Laboratorium, waar dat de afgelopen veertien jaar ge beurde. r rechts: Henny Huisman, Willem van der Deze uitstrijkjes maken onderdeel uit van het onderzoek op baarmoe derhalskanker. De Stichting Sa menwerking Delftse Ziekenhui zen, waar sinds 1 januari van dit jaar de analyses plaats hebben, le vert binnen twee dagen de resulta ten, terwijl ze op het Leidse labora torium wel eens twee weken uit bleven. Aldus mr. M.A. Goedkoop gisteren voor vice-president mr. Portheine van de Haagse recht bank tijdens de behandeling van het kort geding dat het Leids Cyto logisch Laboratorium had aange spannen tegen de Stichting Cen traal Artsenlaboratorium voor Lei den en omstreken (SAL), waarin de artsen in de Leidse regio zijn vertegenwoordigd. Geëist werd dat de artsen weer voor minstens twaalf maanden aan het Leidse laboratorium de uit strijkjes ter analyse zullen aanbie den in plaats van aan het Delftse lab, op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden per dag. Het Cytologisch Laboratorium had zowel de SAL als zijn Delftse con current voor het gerecht gedaagd. Het Cytologisch Laboratorium vindt dat het Artsenlaboratorium de samenwerking na zo'n lange tijd niet zomaar eenzijdig kan verbre ken. De SAL had in december beslo ten om de samenwerking met het Leidse lab te beëindigen en verder te gaan met het Delftse lab omdat dr. M.E. Boon, eigenaresse van het Leidse laboratorium, volgens de SAL de vergoedingen per 1 januari van dit jaar teveel wilde verhogen. Bracht zij in 1984 nog 19,50 gulden per analyse in rekening, vanaf 1 ja nuari zou dat 46,80 gulden moeten worden. Volgens Boon was zij wel verplicht het hogere tarief voor taan in rekening te brengen omdat het centraal overlegorgaan tarie ven gezondheidszorg (COTG) dit had vastgesteld. De Nederlandse Patholoog-Anatomen Vereniging had op haar beurt de leden ver plicht het tarief te volgen. Maar mr. Goedkoop bestreed dit met de stelling dat het tarief van 46,80 gulden per analyse slechts geldt voor laboratoria van zieken huizen en niet voor zelfstandig ge vestigde specialisten met eigen la boratoria zoals dr. Boon. "Daar voor is nog geen prijsadvies", al dus mr. Goedkoop. Hij draaide de beschuldiging om dat het de SAL zou zijn geweest die de samenwer king plotseling zou hebben opge zegd. Volgens hem was het dr. Boon die ten ene en andere maal te kennen had gegeven voor geen an dere prijs dan het nieuwe tarief te willen werken. De SAL was naar zijn zeggen toen maar als een haas op zoek gegaan naar een ander la boratorium dat de analyses voor een schappelijker prijs wilde ver richten. De Stichting Samenwer kende Delftse Ziekenhuizen was LEIDEN The Everly Brothers wonnen, Frank Sinatra kreeg een eervolle vermelding en Barbra Streisand een hart onder de riem. De drie kandidaten voor de Play Backshow die afgelopen donder dag in de rubriek 'Steeds' werden geïntroduceerd, deden het dus lang niet slecht. Frans en Willem van der Hulst, de Leidse Don Phil, waren de on betwiste sterren van deze voorron de. Zij kregen het volle Antonius Clubhuis gisteravond direct mee, the wings of a nightingale'. Ook daarom volgens Goedkoop als jury-voorzitter Jan van Doorn ging tweede gedaagde ook niets te ver wijten, want eerste gedaagde SAL had immers de samenwerking niet beëindigd. Op verzoek van mr. Portheine liet mevrouw dr. Boon weten dat de 12.000 uitstrijkjes die de SAL jaarlijks laat analyseren 25 procent van haar omzet betekent. Mr. Por theine doet 8 februari uitspraak. mee in het enthousiasme. Hij noemde hun pas recent inge studeerde nummer 'perfect'. Van Doom: "We waren donderdag avond in Utrecht voor een voorron de, je moet elke keer een keuze ma ken. Maar als ik de kwaliteit van veel kandidaten hier bekijk, dan zeg ik: hadden we die donderdag maar gehad". Terechte lof, want het was werkelijk opvallend hoe goed som mige deelnemers leken en waren, maar vooral: wat een werk er in was gestoken. Eén kandidaat stak met veel allure Neil Diamond naar de kroon en een kandidate met flink gemoed zong over diamonds en was op die manier het evenbeeld van Marilyn Monroe. Nico Nieuwenburg, de Leidse Voice eh met 'New York, New York' tredend in de stembanden van Frank Sinatra, was pas na de pau ze aan de beurt. Keurig in het pak en geconcentreerd als een heuse ster paradeerde hij rond. Klonk er even muziek, dan knipte hij met zijn vingers; om in het ritme te komen. En toen de andere kandidaten zich aan een polonaise waagden, bleef hij zitten. Wachtend op Het Mo ment. Het optreden ging hem goed af, hij zong met grote kracht het be hang van de muren. "Een fantasti sche stem" vond de jury. "Een eigen nummer waardig, maar het lijkt niet echt op Sinatra". Soortgelijk commentaar kreeg Inge van Egmond in haar rol van Barbra Streisand. Ook haar stem vond de jury mooi, maar door alle zenuwen kwam het er niet echt uit. Even had ze het er moeilijk mee, maar gelukkig was er in de kleed kamers een meevoelende André van Duin die haar opving. BART JUNGMANN 'Bloedbank en Eurotransport bij nieuw AZL onderbrengen' LEIDEN - De Stichting Bloed bank van het Rode Kruis en de Stichting Eurotransplant kunnen straks het beste worden onderge bracht bij de nieuwbouw van het - AZL. Deze voorlopige conclusie wordt binnenkort besproken in een vergadering van de districts commissie Zuid-Holland noord van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid. Deze raad is door het provincie bestuur om advies gevraagd over de toekomstige huisvesting van de Bloedbank en Eurotransplant, die nu beide onderdeel uitmaken van het bestaande AZL-complex. In het voorlopige advies, opgesteld door ambtenaren ten behoeve van de raad, wordt geconstateerd dat er voor beide stichtingen twee moge lijkheden zijn: zelf voor nieuw bouw te zorgen of onderdeel te worden van het toekomstige AZL- complex. Becijferd is dat de bouwkosten lager zijn als de Bloedbank en Eu rotransplant eigen vestigingen op richten. Hier staat tegenover dat de jaarlijkse kosten aan onderhoud e.d. lager zullen zijn als ze bij het AZL worden gevestigd. Daar komt nog bij dat het uit medische over wegingen beter wordt gevonden dé Bloedbank en Eurotransplant op het AZL-terrein te huisvesten. Het AZL neemt ongeveer tachtig procent, van het bloed af dat door de Bloedbank is verzameld. Bo vendien werken de Bloedbank en de afdeling Immunothaematologie nauw samen en profiteren van el- kaars aanwezigheid. Eurotransplant, dat als bemidde laar optreedt wanneer patiënten voor transplantaties organen nodig hebben, is eveneens nauw verbon den met het AZL en is in feite voortgekomen uit de afdeling Im munothaematologie. Samengaan maakt de exploitatie van een labo ratorium voor weefseltypering mo gelijk en is door gemeenschappe lijk personeel en gezamenlijk ge bruik van apparatuur voordeliger, zo wordt in het advies gesteld. Discussie over geboorteregeling LEIDEN - De geboorteregeling in China staat ter discussie op een bij eenkomst die de werkgroep TV-is- sue van de Leidse Studenten Ekklesia maandagavond organi seert De organisatoren wijzen er op dat, anders dan hier, de staat in China voorschrijft dat het ieder echtpaar slechts is toegestaan één kind te krijgen en niet meer. Per video wordt een documentaire ver toond over de betekenis yan deze maatregel voor het persoonlijke le ven van de mensen. Vervolgens kan er worden nagepraat met E. Vermeer, wetenschappelijk mede werker van de vakgroep Sinologie van de Leidse universiteit. De bijeenkomst in de Ekklesia, Rapenburg 100, begint om acht uur. PSP en PPR: LEIDEN - De fracties van PSP en PPR dringen er in schriftelijke vra gen bij het college van B en W op aan de ontruiming van het ge kraakte pand Van der Werfstraat 19a op te schorten, als blijkt dat de gene voor wie de woning bestemd is niet in aanmerking komt voor een woonvergunning. De ontruiming zou op 14 februari geschieden, op grond van een uit spraak van de rechtbank. De ont ruiming werd eerst mogelijk ge maakt door een uitspraak in kort geding dat door de eigenaar was aangespannen en vervolgens verlo ren de krakers het hoger beroep daartegen. Het pand is eigendom van Oudshoorn bv en sedert juli 1983 verhuurd aan Marskramer bv. Volgens PSP/PPR werd de boven woning niet in gebruik genomen en daarom eind maart vorig jaar gekraakt. Waar het nu om gaat is of de be drijfsleider van Marskramer bv (gevestigd aan de Haarlemmer straat), voor wie de bovenwoning bestemd is, in aanmerking komt voor een woonvergunning. De rechter ging daar bij zijn uitspraak wel van uit, maar B en W hebben er nog geen beslissing over genomen. Blijkt de bedrijfsleider geen recht op een woonvergunning te heb ben, dan wordt er, zo redeneert PSP/PPR, 14 februari een woning ontruimd die vervolgens weer komt leeg te staan. Hetgeen B en W weer de mogelijkheid zou bieden door middel van een vorderings procedure de woning op te eisen. "Een zotte vertoning", schrijft raadslid Middendorp namens PSP/ PPR aan B en W. Zij deelt mee dat als de be drijfsleider geen woonvergunning mag krijgen, er opnieuw een kort geding op komst is. Ditmaal aange spannen door de advocaat van de krakers en gericht tegen de uit spraak van het hoger beroep, waar in de ontruiming werd goedge keurd. Van B en W wil Middendorp voor 11 februari weten of de be drijfsleider nu wel of niet voor de bovenwoning in aanmerking komt en zo niet, dan vraagt zij de burge meester de ontruiming uit te stel len, zodat de advocaat van de kra kers de gelegenheid krijgt een kort geding aan te spannen. De benzinepompen aan het Levendaal, die moeten wijken voor de aanleg van de busbaan. Pomphouder Janson wil daarvoor 35.000 gulden schadevergoeding van de gemeente hebben. <f0to Holvast) B en W wijzen bezuinigingen NZH af LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden is tegen een voorstel van de NZH om op de kosten van het stadsvervoer te bezuinigen door het aantal busritten met vie rentwintig te verminderen. De NZH wil tot het schrappen van ritten (eenentwintig op lijn 13/ 14 en drie op lijn 16) overgaan om de door het ministerie van Verkeer en Waterstaat opgelegde bezuini gingen te realiseren. Volgens de NZH gaat het om ritten die zeer matig bezet zijn en zouden slechts enkele reizigers worden getroffen. B en W zeggen, in een concept brief aan de NZH, het niet wense lijk te vinden met het afbreken van het stadsvervoer te beginnen zo lang er nog andere mogelijkheden zijn. Gevreesd wordt dat een nega tief 'spiraaleffect' zal optreden bij het verminderen van vroege en late ritten waardoor potentiële gebrui kers van het openbaar vervoer wegblijven. Het college van B en W acht het bovendien onwenselijk dat de vervoersvoorziening nu al, een jaar na de invoering van het lij- nenplan Leiden, ontmanteld wordt zonder een deugdelijke evaluatie heeft plaatsgevonden. Op grond van een en ander zegt B en W niet in te willen stemmen met de voorgestelde bezuinigingen en houdt men de NZH voor dat zij er van uit moet gaan dat, ingaande de nieuwe dienstregeling per 1 ju-, ni, alle ritten uit de huidige dienst regeling gereden zullen worden. De gemeente doet voorts een aantal suggesties om de kosten van het stadsvervoer te drukken. Vol gens het gemeentebestuur zal, na de in uitvoering zijnde werken om de doorstroming van het openbaar vervoer te verbeteren en na het aanbrengen van voorrangslichten op kruispunten, de huidige inzet van extra bussen in de middag- spits (op lijn 15/16) geheel of ge deeltelijk achterwege kunnen blij ven. Dat levert volgens B en W een besparing van tienduizenden gul dens op. Het aanbrengen van recla me op bussen en haltes kan vol gens het gemeentebestuur ook geld in het laatje brengen. B en W zeggen in het kader van de bijstelling van het verkeerscir culatieplan (VCP) voorstellen te zullen doen om de doorstoming van het busverkeer in de binnen stad verder te vergroten. Boven dien wil men de concurrentieposi tie van de bus verbeteren. Dit zal volgens B en W ook kunnen leiden tot besparing van enkele tiendui zenden guldens. LEIDEN - Garage- en pomphou der Janson wil van de gemeente een schadevergoeding hebben van ongeveer 35.000 gulden omdat hij vanwege de aanleg van de busbaan op het Levendaal zijn pompen moet verplaatsen. Janson ligt al twee jaar in de clinch met de ge meente over de busbaan en de ge volgen van de aanleg ervan voor zijn bedrijf. De gemeente meent dat de busbaan voor het openbaar vervoer van een zo groot, algemeen belang is dat zij de garagehouder niets hoeft te vergoeden. De gemeentelijke commissie voor beroeps- en bezwaarschriften hoorde gisteren beide partijen voor de zoveelste keer aan. Bij monde van zijn advocaat maakte Janson duidelijk dat hij van de gemeente een groot deel van 25.000 gulden verplaatsingskosten voor zijn pom pen wil hebben, ruim 6500 gulden architectenkosten en ongeveer 6000 gulden voor kosten van rechtsbijstand. Volgens advocaat Hamer is het de schuld van de gemeente dat Janson kosten moet maken. In eer der plannen voor de busbaan wa ren zijn pompen bijna pal voor de deur van de garage gepland. De plannen zijn later veranderd, een paar keer zonder dat Janson dat wist, zodat hij architecten opnieuw tekeningen moest laten maken. Hamer betoogde tevens dat Jan son onder meer door verkeerde in formatie van de gemeente be zwaarschriftprocedures is begon nen, zodat hij nodeloos op kosten voor rechtsbijstand werd gejaagd. Er loopt zelfs nog een procedure bij de Raad van State. Gemeentewoordvoerder Ver- plancke stelde tegenover deze ar gumenten het feit dat een onderne mer die gemeentegrond huurt al tijd een zeker risico loopt. Toen Janson enkele jaren geleden de in gang van zijn bedrijf naar het Le vendaal moest verplaatsen, heeft de gemeente een schadevergoe ding betaald omdat het puur in haar belang was. De busbaan dient echter een veel breder belang. De commissie zal 1 maart een uitspraak doen in deze zaak. Bur gemeester en wethouders nemen een besluit op basis van het advies van de commissie. Volgens de hui dige planning moet de verplaat- sing van de twee pompen tegen die huis 't Spoortje aan*de Bernhard V rouwentoneel LEIDEN De theatergroep Schoppenvrouw speelt woensdag middag voor vrouwen in buurthuis 't Spoortje het toneelstuk 'Sociale Dienst'. Dit gebeurt op initiatief van het Leidse comité Vrouwen in de Bijstand. Schoppenvrouw hanteert de techniek van het forumtheater, waarbij een actieve inbreng van het publiek wordt nagestreefd. Het comité zorgt er voor dat er opvang aanwezig is voor kinderen tot vier jaar, terwijl kinderen van vier tot twaalf jaar onder begelei ding naar het zwembad kunnen. Het stuk begint om half twee. Meer informatie is verkrijgbaar in buurt- tijd beginnen. kade, tel. 210649. ADVERTENTIE MR. W. G. H. JANSSEN, cand. not. advocaat te Leiden deelt mede dat hij vanaf heden zijn rechtspraktijk voort zet ten kantore van Mrs. Van Hartingsveldt en Roest c.s., advocaten, Groenhovenstraat 19, 2311 BW Leiden, tel. 071-134246. LEIDEN - Leiden heeft op het ogenblik een tekort van ruim 1000 bejaardenwoningen. Dit tekort kan worden ingelopen door de komen de tien jaar steeds 150 woningen speciaal voor bejaarden te reserve ren, zowel door middel van nieuw bouw, door bestaande woningen aan de eisen voor bejaardenhuis- vesting aan te passen als door al ge schikte woningen aan bejaarden toe te wijzen. Deze aanbevelingen staan in het stagerapport 'Ouderen en wonen' van Carla de Plagter, die van maart tot augustus vorig jaar bij de direc tie volkshuisvesting van de ge meente Leiden een onderzoek in stelde naar de woonbehoefte van ouderen. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben naar aanlei ding van het onderzoek besloten een ambtelijke werkgroep Wonen voor ouderen in te stellen. Haar taak zal zijn voor ouderen geschik te woning te inventariseren en te verdelen. Voorts moet de aanpak van nieuwbouw worden voorbe reid en moeten aan het college be leidsaanbevelingen worden ge daan met betrekking tot het wonen door ouderen. De werkgroep zal bestaan uit vertegenwoordigers van de directies volkshuisvesting, woonruimteverdeling, ruimtelijke ordening en maatschappelijke dienstverlening. Het besluit moet nog worden besproken in de raads commissies volkshuisvesting en maatschappelijke aangelegenhe den, volksgezondheid en cultuur. Zelfstandig In haar rapport stelt de onder zoekster vast dat de veroudering van de bevolking voortgaat en dat binnen de groep ouderen vooral de categoriën 80-plussers, vrouwen en éénpersoonshuishoudens in aantal toenemen. Daarbij wordt de wens om zelf standig te blijven wonen steeds groter. Uit deze ontwikkeling vloeit voort het feit dat een toene mend deel van de ouderenbevol- king hoogbejaard en alleenstaand zal zijn en als gevolg hiervan een bepaalde woonbehoefte zal heb ben. De rijksoverheid heeft bere kend dat ongeveer 25 procent van de ouderen behoefte heeft aan een aangepaste bejaardenwoning. Voor Leiden wordt het aantal 65- plussers dat nü een bejaardenwo ning nodig heeft geschat op onge veer 3400 personen. Dat betekent ongeveer 2400 woningen. In het jaar 2000 zal de behoefte aan aange paste (bejaarden)woningen gemid deld 2500 zijn. Begin mei 1984 waren in Leiden 928 bejaardenwoningen aanwezig, waarbij de hofjeswoningen niet zijn meegeteld, omdat die niet aan de huidige wooneisen voldoen. Een vergelijking van het huidige aantal bejaardenwoningen (928) met het benodigde aantal (2400) toont aan dat in Leiden ruim 1000 bejaardenwoningen te weinig zijn. Het rapport doet tevens een aan tal aanbevelingen voor verder on derzoek en benadrukt de coördine rende rol van de werkgroep Oude ren en wonen. Burgemeester en wethouders stemmen in met de te voeren strategie. Deze moet t woordigers van de dienstencentra), die in mei vorig jaar is opgericht, heeft in een reactie op het onder zoek benadrukt dat het voorgestel- uii- aan*aï van 150 woningen per zoeken. Ook zal rekening moeten jaar misschien niet kan worden ge- de woningvoorraad en woningtoe wijzing omvatten. Alvorens een programma op te stellen om die strategie te ontwikkelen, wil het college nog verdere gegevens uit- worden gehouden met de behoefte haald- Daarom is de overleggroep van oudere bewoners indien be staande woningwetwoningen den gerenoveerd, aldus B en V Zijloever Het college tekent aan dat de voor Leiden noodzakelijke capaci teit aan plaatsen in verzorgingshui zen volledig binnen het gebied van Leiden beschikbaar zal moeten zijn. Ook acht men een meer even wichtige spreiding van verzor gingshuizen over de stad van be lang. Het aantal plaatsen in verzor gingshuizen in Leiden bedraagt nu 825, terwijl dat er volgens de rijks norm 950 zouden moeten zijn. B en W vinden de bouw van een bejaar denoord op de Zijloever dan ook van het grootste belang. De Overleggroep Huisvesting voor Ouderen (bestaande uit ge bouw, aanpassing van de bestaan- xneente-ambtenaren en vertegen- mening dat het aantal te bou wen bejaardenwoningen gemid deld per jaar niet minder dan 80 mag bedragen. De overleggroep is van mening dat zij moet blijven bestaan naast de Werkgroep Ouderen en wonen. De overleggroep kan dan een advi serende taak aan het college en de raad van advies voor de volkshuis vesting vervullen. De algemene aanbevelingen in het rapport worden door de over leggroep onderschreven. Ook is men het met de schrijfster eens dat verder onderzoek gewenst is. De overleggroep raadt het college aan de nog in te stellen ambtelijke werkgroep zo spoedig mogelijk overleg te laten plegen met enkele andere betrokken deskundigen op het gebied van de woonruimtever deling en voorzieningen voor ou deren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3