'Ik ben voor geen cent te vertrouwen' Mare Boersma (17) in gesprek met Kees van Kooten ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 EXTRA PAGINA 1 Mare vertelt hoe hij een geintje heeft uitgehaald met een radiospelletje van de EO. „Jullie hadden toen net Wijnjaar Nul gemaakt met de Positivo's. Je moest raden welke gospel ze uitzonden. Ik denk, daar speel ik op in, dus ik bel en kom in de uitzending en zeg (plat Haags) zijn dat soms de New Positivo's?" Kees: Ik vind het altijd jammer. We doen zulke dingen niet om de rel. Het gaat ons niet om mensen in hun geloof af te vallen of aan te vallen. Het gaat om de - daar heb je het - commerciële exploitatie van die reli-business. Mare: Drie keer M. Make More Money! Relipop Kees: Precies, als je goed luistert naar de zogenaamde relipop, die teksten gaan veel verder dan de onze. Ik ben eigenlijk het meest tevreden met het nieuwste nummer van de Positivo's. Dat vat het goed samen: „Onze god is de beste, onze god is kampioen!" Mare: Jullie hebben het vaak over de verslapping, dat kwam in 1981 ter sprake en vorig jaar... Kees: Ja, wij blijven natuurlijk schoolmeesters, dat zijn cabaretiers nou eenmaal, het vingertje... We worden wel eens moe van onszelf... Mare: M'n moeder ook. Als ik naar Koot en Bie zit te kijken, zegt ze, nou maar eens wat anders, ik word er moe van... Maar er is me een dingetje opgevallen, dat klopte niet... Kees: Aaaah (schiet rechtop) een foutje! Ik hóóp dat ik het kan weerleggen... Marc: Jacobse en Van Es waren op het Binnenhof overleden en jullie zaten achter dat tafeltje, toen kwam er ene Karei van Es met een plaat, een klein kereltje... Kees: Ja, dat is.... Mare: Maar een paar maanden later speelde Wim een autohandelaar en die heette ook Karei van Es, hij had een gele pruik op. Dat waren twee verschillende types met dezelfde naam! Kees: Heel goed, heel goed (gul) slordigheid van ons. Mare (voldaan): Jaaa! zeker! Familie Kees vertelt dat er vaak familie en vrienden in de uitzending zitten: Nou ja, Cock dat weetje natuurlijk, dat is mijn vrouw. M'n dochter Kim (10) en zoon Kasper hebben ook wel meegedaan. Maar dat is een heel groot probleem. De arbeidsinspectie wordt steeds strenger, dat is heel raar. Kinderen mogen de smerigste commercials doen voor troep, dat geeft allemaal niet, maar in een satirisch programma als van ons, mag het niet. Wij hebben nu het verbod gekregen om nog ooit kinderen te gebruiken. Daar willen we wel wat aan doen. Want dat is absolute censuur. Dan kijken ze naar de aard van het programma. Niet kijken naar de aard van de fritessaus, of wat dan ook, dat allemaal niet... Dus dat is heel vervelend. Als we iets over de opvoeding van kinderen willen doen, kunnen we ze niet meer gebruiken... Mare (achteloos): als jullie nog eens iemand nodig hebben... Kees: voor een rolletje??? Mare: voor een rolletje... Marc's opwinding maakt plaats voor aandacht hij zal toch aan die examenopdracht moeten gaan werken: Wat vind je van de toekomst van kranten en tijdschriften in Nederland en van de opkomst van de kabelkrant en al die gein meer? De mensen zullen wel blijven lezen, denkt Kees. De literatuur in Nederland bloeit. „Het is verwonderlijk hoe goed er in Nederland gelezen wordt. Misschien worden een heleboel mensen toch wat moe van die televisie die almaar hetzelfde is. Lezen, dat blijft wel". Kranten doen het in zijn ogen een stuk beter dan tien jaar geleden „Ze voelen zich verplicht om met een bijvoegsel tegen elkaar op te boksen". In de verhouding tussen goede lectuur en het ..bombardement van rotzooi, als Story en Privé", zal, denkt hij, weinig veranderen. „Blijft men daar nog geld voor uitgeven, dat is de vraag. Ook of mensen nog weten datje misschien meer geniet wanneer je met je familie langs de Zaanse Schans Fietst en als je dan thuiskomt dan heeft het je niets gekost. Maar mensen kunnen dat niet meer verzinnen. Die halen liever met mooi weer drie videotapes in huis f 30". Mare: Je kan zeggen dat met de komst van de satelliet de communicatie beter wordt, maar toch worden mensen aan de andere kant cultuurarmer, ze worden niet meer tot denken geactiveerd. Alles wordt ze voorgeschoteld. Kees (tevreden): Precies, dat is heel goed Mare. Het misverstand zit 'm erin dat mensen gaan denken dat bepaalde dingen cultuur zijn. Maar ze weten niet meer wat er in het Rijksmuseum hangt en datje daar zomaar voor niks naar binnen kunt lopen. Ze gaan een rare toplaag zien en denken dat dat cultuur is. Ik weet zeker dat ze een goede klassieke Hitchcock veel spannender zouden vinden dan een Dynastie-aflevering. Maar hele grote groepen komen daar niet meer aan toe. Er gaan nou eenmaal slechts 24 uur in een etmaal en niet meer. Dus hoe dat straks moet met die kabel en die satelliet en die video, waar ze dan tijd vandaan halen om te kijken... IJdelheid Marc: Ik had nog een vraag, maar die schiet me niet meer te binnen. Je ziet wel hoeveel artikeltjes ik over je heb... Kees: Ik hou het nu niet meer bij, jaren gedaan, plakboeken tot 1970... Mare: als je nog eens wat nodig hebt... Kees: Ja, heel goed, kom ik bij jou te rade, wanneer was ik ook alweer ziek en dan zeg jij, dat was in maart 1972, ideaal. Mare: Nou even je boeken, Koot graaft zich Autobio was het eerste dat ik las. Eerst beetje doorlezen, later beter... Kees: Leuk datje dat zegt, want in elke zin zit iets, dat is zoeken voor de lezer.. Mare: IJdelheid speelt een heel belangrijke rol in die boeken, heb ik wel gezien. Je tanden en je haar, daar heb je het vaak over. In Juinen zei je: U ziet nooit een nieuw hoofd op de televisie, dus ik ga m'n haar nu achterover kammen. Vorig jaar had je het geverfd... Kees (samenzweerderig): Ik had het echt geverfd, we waren op Bonaire met vakantie en wilden foto's maken als Jacobse voor de kalender. We kochten daar haarverf, black mystery, ik dacht dat wasje er zo weer uit, maar ik heb maanden met dat merkwaardige rode haar rondgelopen... Marc (slap van de lach): Dus dat was echt waar- Kees: Ja joh, als we daar zo als onszelf staan in de uitzending, dan is het waar- en die ijdelheid, ik heb het ook eens gehad over een regenjas die ik in Parijs had gekocht... IJdelheid is leuk. Mensen vinden het leuk wanneer iets ijdels mislukt, dat is nou eenmaal de oude wet van het komieke, dat is de bananeschil. Iemand glijdt uit. En ik ben wel eens mijn eigen bananeschil, heb ik het gevoel. Ik maak ongelooflijke stories mee, oplichterijen en ongelukken. Wat ik allemaal al heb gebroken en hoe vaak ik op m'n kop ben gevallen, maar dan heb ik er weer een verhaal uit, dus ben ik mijn eigen bananeschil.. Marc: In Veertig schreefje: Sta ik hier niet genoeg voor lui? Kees: Ja, omdat het dan niet leuk is. Ik zit dat nu wel goed te praten, maar natuurlijk ben ik ook echt ijdel. Maar ik verpak dat heel handig... Mare: Begrijp ik... Kees (quasi bars): Dus ik ben voor geen cent te vertrouwen... Nou ja, iedereen heeft dat. Maar ik zoek naar de leukste oplossing... Een mijlpaal in het leven van de I7-jarige Mare Boersma uit Krommenie. De man die bij kent van al zijn televisieuitzendingen vanaf 1981, van 49 uur videoband, 5 boeken, 6 platen, 3 bescheurkalenders, affiches en een enorme stapel knipsels, zit een uur lang naast hem aan tafel. Ze eten samen kroketjes. Een vurig simpüst spreekt Kees van Kooten. Uit zijn verzameling documentatie weet hij donders goed dat de heren Van Kooten en De Bie vrijwel niet te benaderen 2ijn. Maar Mare Boersma is er de jongen niet naar om zich daarbij neer te leggen. Voor zijn mavo-eindexamen Nederlands beeft hij bet onderwerp massamedia gekozen en daarover moet en zal bij zijn simplistische idolen aan de tand voelen. Het onwaarschijnlijke gebeurt: Kees van Kooten - toch in Wormerveer om zijn boeken te signeren wil best een uurtje met Mare praten. Want Kees droomde in zijn jeugd ook zulke dingen: „Ik weet nog goed hoe ik zelf vroeger Carmiggeit schreef en Wim Kan". Het Gesprek wordt gevoerd in de statige eetzaal van het restaurant Huis te Zaane in Wormerveer. Met niet te tomen enthousiasme stort Mare bewondering en feitenkennis in willekeurige volgorde over het pluche kleed op de grote ronde tafel. Van Kooten krijgt nauwelijks tijd voor een hap kroket. Zijn 10-jarige dochter Kim glimlacht af en toe bedachtzaam. Mare heeft zich flink voorbereid: middagen besteedde hij aan een videoband met hoogtepunten uit het simplisme van af de dag dat hij daarmee kennis maakte: 18 april 1981. „Ik dacht meteen, dat neem ik op de videohand op, dat moet ik bewaren, maar het hakt er wel in!". Bij Mare thuis, in de huiskamer - zijn moeder is fan tegen wil en dank bekijken we de verrichtingen van de lokvogels van de VPRO: Jacobse en Van Es die met de Tegenpartij deelnemen aan de verkiezingen, de aanslag in de Tweede Kamer, interviews van Gemma Shackleton; Cor van der Laak, wethouder Hekking van Juinen, de Positivo's met het door de EO gewraakte gospelnummer Wijnjaar Nul en de zelfs door moeder gewaardeerde Vieze Man. Een beetje meer Koot dan Bie, met het oog op Het Gesprek. Keer op keer worden we dwingend gewezen op opmerkelijke feiten op het scherm: „Da's belangrijk. Hij heeft het vaak over zijn haar", roept Mare en maakt driftig aantekeningen. Dat gebeurt ook bij opmerkingen over „de verloedering van het omroepbestel". Veel vragen worden net zo snel weer geschrapt omdat de simpüst ze ineen volgende scene beantwoordt Maar daar betrapt Mare een wanhopige, in zijn verouderde elektronica verzuipende Van Kooten op een onjuistheid: „Dat klopt niet. Hij zegt dat hij aan de ene kant van de band 5 jaar simplistisch verbond heeft staan en aan de andere kant 6 jaar. Dit is in 1982. Toen bestonden ze pas 8 jaar". Niemand hoeft Mare iets te vertellen over Van Kooten. Hij weet alles! Van de kentekennummers van diens witte Roover tot het merk van de haarverf die deze eens op Bonaire gebruikte. Het Gesprek zal zich kernmerken door grote (voor een gelegenheidssiraplist soms verbijsterende) spontaniteit. Maar Kees van Kooten („Jij zit nu naar mij te kijken van, jeetje, Kees van Kooten, maar zo dacht ik precies hetzelfde over Wim Kan en Carmiggeit en ineens ben je zelf zo'n beroemdheid") en Mare Boersma begrijpen elkaar uitstekend. Mare: Ik weet niet of ik goeie vragen heb. Gisteravond wou ik eraan beginnen maar het lukte helemaal niet. Kees: Joh, je hoeft het allemaal niet zo serieus te nemen... Mare: Toen ging ik maar een uurtje hardlopen. Kees: Om inspiratie op te doen... Marc: Precies, maar dat hielp ook niet. Toen ik om half twee naar bed ging had ik nog maar een paar vragen... Kees: Oh jee, joh, je hebt je helemaal druk gemaakt! Mare: Dus toen heb ik de wekker op zes uur gezet. Ik ben geinteresseerd in massamedia, maar ik weet niet waar ik met vragen zal beginnen... Kees: Nou ja, kijk maar, waar je een vraagteken ziet staan, dat lees je gewoon op. Eutelsat Mare: Zullen Van Kooten en De Bie zich in de toekomst loskoppelen van de VPRO? In oktober 1981 hebben jullie gezegd dat ze een aanvraag voor Eutelsat (commerciële satelietzender - C.S.) hadden lopen... Kees: Ja, maar, wij, wij, wij, eh, liegen altijd dat we barsten. Mare: (opgelucht) dus dat was een geintje! Kees: Ja, we liegen dat we barsten! Wij vinden het altijd leuk om de mensen iets te vertellen, waarvan ze denken: is dat nou zo of is dat nou niet zo? Mare (opgewonden): Jullie zeiden dat dat liep bij de PTT, buiten de minister om- Kees: Precies. Maar wij zijn eigenlijk een spiegel van de samenleving. Dus wat daarin gebeurt, dat vertalen we naar het simplistisch verbond toe; als al die mensen concessies vragen voor zo'n kabelnet, dan doen wij alsof we dat ook hebben gedaan. Om duidelijk te maken wat er aan de hand is. Nee, we hebben bij de VPRO alle vrijheid en we zitten liever niet tussen een of andere shitkwig en een motorcross. Bij andere omroepen zitje altijd gesandwicht tussen rommel. Marc: En in jullie laatste uitzending van vorig jaar- Kees (aandachtig): Jaaaaa? Mare: Toen bekeken jullie video's uit 1974 en zeiden: we veranderen niks. Kees (verheugd): Oh, ja, soms zijn we over onszelf niet zo tevreden. Over het laatste seizoen met het Kreateam waren we niet zo tevreden. Dat is niet vals bescheiden bedoeld. Maar we hadden de Tegenpartij, zo'n Jacobse en Van Es-seizoen, daar konden we satirisch zoveel in kwijt over wat er aan de hand was. Het seizoen erna, toen we ze niet te populair wilden laten worden en het eigenlijk op was - we gaan niet langer met iets door als er niets meer in zit - hadden we voor onszelf ontzettend veel moeite om onder die Tegenpartij uit te komen. Alles wat we verzonnen was minder. Toen kwam Juinen. Dat klopte weer zo met de werkelijkheid, er werd toen veel gedecentraliseerd, de gemeentepolitiek stond voorop! Daar konden we satirisch weer een heleboel in kwijt. Na Juinen zaten we weer in zo'n zak. We dachten: we maken een parodie op die snelle bedrijfjes die voor anderen commercieel werken, maar al gauw zagen we, nee dat is niet leuk, dat is niet bekend, dat hebben we laten vallen. We zijn ons gaan bezighouden met thema's: taal, geweld, cynisme, dat was wel aardig ingevuld, maar er ontbrak een echte sprankeling aan. We hebben nu besloten tot één lange avond, daar zit dan weer in wat we het best kunnen, Filmpjes en types, niet zo gek veel bekende! Daarna weer maandelijks een uur, maar hoe dat er gaat uitzien, daar hebben we echt nog geen idee van... Niet massaal Mare (raadpleegt vragenlijst): De leraar maatschappijleer op school is ook fan van jullie. We hadden het over drugsproblematiek. Ik heb alle cassettes, vanaf Jacobse en Van Es... Kees: Hoe oud was je toen? Mare: Elf jaar. Ik mocht nooit kijken van m'n moeder, ik moest naar bed, ze vond het niks, stom en dom... Kees (weemoedig): Kan je nagaan, toen jij geboren werd, waren wij al vijfjaar bezig.. Mare (onverstoord): Toen kregen we video en ik dacht: dan kan ik die lui wel opnemen. Iedereen zei: dat ga je toch niet opnemen, die stomme Koot en Bie. Maar ik heb nu alle uitzendingen. Waar had ik het ook alweer over? O ja, over drugsproblematiek- Jullie hebben daar veel aan gedaan: autoradioverslaving. Wim de Bie over de moeder van David S. en de burgemeester van Juinen over hennep, weetje wel.. Kees (spoor bijster): Ja, reuze, fantastisch— Mare: Daar heb ik dus een band van samengesteld van 45 minuten en die mag ik op school vertonen!. Kees: Héél goed... Maar watje zegt, mensen zeggen, heu, heu, Koot en Bie. Een ding moetje goed begrijpen. Wij zijn niet populair in de massale zin. Als wij op het scherm verschijnen schakelen ontzettend veel mensen uit. Mare (triomf): Ja, alleen de harde kern blijft over.. Kees: In vergelijking met Pisa of zo scoren wij niets. Je houdt van ons of je houdt er absoluut niet van. Het is nog steeds een controversieel programma. Maar door produkten er omheen, zoals de Vieze Man, zo'n liedje- Mare (begrijpend): Een beetje commercieel... Kees: ...dat werkt wel op een groter publiek. We doen het daar niet om, we hebben het niet eens op single uitgebracht. We vinden het alleen maar leuk om het één keer te zingen. In de tijd van Jacobse en Van Es was ons publiek ook breder, dat was het zogenaamde Archie Bunker-effect. Archie Bunker, All in the Family, werd gekenmerkt doordat mensen lachten óm Archie Bunker, die hadden het door. Of ze lachten mét Archie Bunker, ze dachten die hebben gelijk. Zo zijn wij dus echt op de voorpagina van het blad van de Volksunie van Glimmerveen geplaatst met: Bravo! Van Kooten en De Bie, eindelijk eens twee die het durven te zeggen! We hoopten dat het satirisch, dik en grof en schunnig genoeg was om voor die trend te waarschuwen, maar het werd door grote groepen mensen juichend begroet. Daar zijn we erg van geschrokken, de werkelijkheid haalde onze satire in. Toen hebben we ze laten overlijden. Commercieel Mare: (zoekt knipsel) Hier heb ik een artikeltje dat het duo Koot en Bie een broertje dood heeft aan commercie... Kees (plechtig): Ik krijg die vraag vaak. De produkten die wij maken, zijn in steeds groteren getale gaan verkopen. Wij zijn niet vies van geld, absoluut niet en ik vind het heerlijk om veel geld te verdienen... Mare: Natuurlijk Kees: ...maar, we hebben nooit iets gedaan om het geld. Wim en ik komen nu 20 jaar lang elke dag handenwrijvend bij elkaar. We maken 14 jaar die bescheurkalender omdat we dat het leukste medium vinden dat er is. Je leest het en gooit het in de wc... Mare: Ik niet, ik bewaar ze- Kees: -ikzelf schrijf 15 jaar, we maken 21 jaar televisie en al 23 jaar platen. Dat doen we altijd zo serieus mogelijk, met nieuw materiaal. En al die dingen zijn steeds meer gaan verkopen. Dus het is waar dat wij nu verschrikkelijk veel geld verdienen. En dat geld, ik hoop datje dat later nog eens meemaakt, dat blijft heel abstract. Vroeger lag ik in bed, had door Conny Scholtes ik zakgeld gehad, rekende ik in dubbeltjes; toen kreeg ik een krantenwijk, rekende ik in guldens; ging ik werken, werden het tientjes. Ik lig nu wel eens wakker van honderdduizend gulden, dan denk ik, de belasting moet nog.. Mare: ...dat ken ik, dat ken ik, ik heb ook een baantje, ik moet straks werken... Je krijgt steeds meer geld maar je gaat ook steeds duurdere dingen kopen. Kees: Precies, maar dat geld blijft je passeren, het lost nooit iets op. Je moet je er gewoon niet gek door laten maken. Je moet geen dingen doen om het geld. Kijk, dan hadden we al in zoveel commercials kunnen zitten, begrijp je. Mare: Jullie hebben wel een commercial gedaan. Kees: Ja, één keer, voor de postgiro... Mare (enthousiast): Dat was in Krommeniedijk... Kees: Bij dat prachtige huisje, het Swobskantoor.. Mare: Bij het bruggetje, ik kom er wel eens- Kees: Dat vonden we wel leuk om te doen, omdat we helemaal vrij waren en het was zwart-wit en het was voor de bioscoop. Jacobse en Van Es: "De werkelijkheid haalde onze satire i

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25