Het lustrum der apathie H M M\ 99 av?\ Vrouwenstudie profiteert van kinderziekten ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 PAGINA 19 De Leidse universiteit viert donderdag haar 410-jarig bestaan. Een lustrum dat gebukt gaat onder bezuinigingen en apathie. Niettemin is er sprake van beweging. Op het gebied van vrouwenstudies, maar ook op biotechnologisch terrein. Drie verhalen over een jarige die zich onder de druk van de overheid vandaan probeert te worstelen. door Saskia Stoelinga I De viering van het 400-jarig bestaan, tien jaar geleden. Van bezuinigingen was toen nog geen sprake. Sindsdien is er op de Leidse universiteit veel veranderd. ij Waarschijnlijk heeft geen weten schapper bij het 400-jarig bestaan I van de Leidse universiteit voor zien dat de universiteiten nog eens zö krap in het geld zouden komen j te zitten. Nu, precies tien jaar na ;i dat illustere jubileum, zijn bezuini- gingen aan de orde van de dag. En het eind is nog niet in zicht. Toch komt men daartegen nauwelijks in opstand. De laatste jaren kenmer- ken zich eerder door apathie. j Het 410-jarig bestaan van de Leidse j universiteit wordt echter aangegrepen om daarin verandering te brengen. In de slag om studenten worden er allerlei ji nieuwe studierichtingen bedacht. Be- Ij drijven die blijk geven met de universi- I teit te willen samenwerken, worden met j hoorngeschal binnengehaald en bij elke minieme vordering in een onderzoek is 1 er wel een professor die aan voorlichting doet. De universiteit verandert; na 410 jaar lijkt de, in het verleden telkens weer gerestaureerde ivoren toren bewust te j worden opgeblazen. Van petje wisselen "Universiteit in beweging". Dat is de doopnaam van de grote manifestatie die donderdag in de Pieterskerk zal woiden gehouden. Kosten noch moeite zijn ge spaard. In een dynamisch uitziend blauw foldertje maakt de universiteit het grote publiek duidelijk dat dit dè ge legenheid is om op een aantrekkelijke manier kennis te maken met en uitleg te krijgen over het wetenschappelijk on derzoek en onderwijs aan de Leidse uni versiteit. Zo'n honderd vakgebieden en instellingen laten zien waarmee zij zich bezighouden. Wie had dat ooit gedacht? Anno 1985 vinden we de wetenschap pers achter een marktkraam om hun waar. aan te prijzen. Ja, dat is even wen- De eerste grote omwenteling waarmee de universiteit te maken kreeg was de Wet Universitaire Bestuurshervorming (WUB) van 1970. Over deze veelgepre zen, in wettelijke vorm gegoten demo- cratiserings- en inspraakregeling, die er op papier niet onaardig uitzag, is weinig goeds te melden. De Nederlandse uni versiteiten waren op deze krachttoer slecht voorbereid. Bekwame bestuur ders ontbraken en ontbreken nög. We tenschappers die in hun onderzoek wa ren vastgelopen, namen de gelegenheid te baat om hun werkterrein te verleggen naar het bestuurlijke vlak. Dat dit 'van petje wisselen' lang niet altijd succesvol is geweest, weten we nu. Bloei, verval, stagnatie en herleving van de universiteit hangen ten nauwste samen met het aantal studenten. De ja ren zeventig waren wat dat betreft vette jaren. Studenten en geld in overvloed. Om in de onderwijsbehoefte te kunnen voorzien moest er in hoog tempo perso neel worden aangetrokken. Dat de zorg vuldigheid bij de selectieprocedure nog- .al eens te wensen liet, het is een feit dat logisch voortvloeit uit deze haast-je-rep- je procedure. Men nam onderzoekers aan van het tweede garnituur, met alle gevolgen van dien voor de wetenschap. Ziedaar de problemen, waarvan het universitaire leven vandaag de dag de weerslag ondervindt. Het is duidelijk: er zal orde op zaken moeten worden ge steld. Dit vooral voor de nieuwe lichting studenten, die zich optimaal moeten kunnen ontplooien. Het bedrijfsleven kan de universiteit daarbij helpen, maar financiële 'bloedtransfusies' moeten daarbij voorlopig achterwege blijven. Eerst moet er zowel door de overheid als door de universiteit eeh visie worden ontwikkeld. Anders komt men zichzelf over tien jaar weer tegen. Want wat speelt er zoal? Binnen de universiteit, tussen de wetenschappers onderling, wordt een hevige strijd ge voerd. De vraag is: wie vliegt eruit? Van een tweefasen-structuur is geen sprake. Geen enkele studierichting beschikt nog over die tweede fase, die zou moeten op leiden voor (top)onderzoeker. De stu denten'volgen nu een opleiding die vlees noch vis is. Moeten ze generalist worden of specialist? Niemand weet het. Strijd i Van de zijde van het bedrijfsleven is de eerste kritiek over de gang van zaken vorig jaar al gespuid. De bureaucratise ring neemt hand over hand toe. Er kan geen interview worden afgenomen met een van 's lands kroondocenten of er wordt op die bureaucratisering afgege ven. Vechten voor je eigen winkeltje, lijkt het devies, terwijl men zich zou moeten bezighouden met gekwalifi ceerd onderwijs en onderzoek. Nieuwe studierichtingen zoals informatica en bestuurskunde kunnen nauwelijks wor den bemand. Maar welke toponderzoe ker wil ook gaan werken in zo'n 'middel matig' milieu? Een hele waslijst van structurele pro blemen, die met geld van het bedrijfsle ven niet kunnen worden opgelost. De verlangens en behoeften van de univer siteiten worden door het moment gedic teerd. De universiteiten moeten daarom niet doorslaan, want hun taak bestaat niet louter en alleen uit het opleiden van studenten voor het bedrijfsleven. Eerst moet de hand in eigen boezem worden gestoken. Wat er tot op heden is ge beurd, heeft daar niets mee te maken ge had. Dat was slinks onderhandelen over bepaalde studierichtingen. Een veredeld soort kwartetten: als jij dit neemt, krijg ik van jou dat. De minister en de universitaire topbe- stuurders zullen de handen ineen moe- ten slaan in plaats van als kemphanen !j tegenover elkaar te staan. Er moet snel I worden gereorganiseerd, daar is ieder een langzamerhand wel van overtuigd. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat het aan die overtuiging ook bij de Leidse bestuurders niet ontbreekt. Het afgelo pen jaar zijn er heel wat taak- profile- rings- en bezuinigingsplannen de facul teiten gepasseerd. Maar het tragische is dat teveel de indruk wordt gewekt dat er alleen wordt gesnoeid en gekapt, omdat de minister dat voorschrijft. Een visie, een roeping om te sturen ontbreekt. Er wordt geschermd met een handjevol toponderzoekers en als blinde paarden schaart men zich achter nieuwe studie richtingen, het bedrijfsleven en de bio technologie. Daar schijnen de grote wonderen vandaan te moeten komen. Lichtpuntje i Het is nog te vroeg om de gevolgen van deze 'revolutie' te voorzien, maar wel kan worden geconstateerd dat de vraag wat het beste is voor het weten schappelijk onderwijs (nog) niet aan de orde is geweest. Jammer, want men heeft de tijd mee: de nieuwe lichting afgestudeerden staat te trappelen, de studentenaantallen wor den kleiner en de wil om continuïteit in onderwijs en onderzoek te brengen is er. Ondanks al deze problemen toch een lichtpuntje. Er lijkt een einde te komen aan de 'blijf-waar-je-zit' politiek. De Leidse universiteit is zowaar in bewe ging gekomen. Vol trots meldde een van de voorlichters afgelopen week dat men- - dat is het gehele bureau voorlichting van de universiteit - zoveel respons en animo voor een lustrumviering niet had verwacht. 1 r 1 LJ L-Jwl T 1 Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Het heeft enige tijd geduurd voor dat het plan om een vrouwenstudie op te zetten voet aan de grond kreeg bij de Leidse juridische faculteit. Nu is het zover. Deze maand krijgen rechtenstudenten voor het eerst de mogelijkheid om het keuzevak 'Vrouw Recht' in hun studiepak ket op te nemen. Volgens mr. J.E. Goldschmidt is de belangstelling groot. Een gesprek met de Aletta Ja cobs van de juridische faculteit. "Voor de andere faculteiten geldt de wet van de remmende voorsprong", meent Jenny Goldschmidt, wetenschap pelijk hoofdmedewerker staats- en ad- ministratiefrecht. "Tenminste, dat hoop ik", zegt ze er direct achteraan. "Wij heb ben van de kinderziektes van andere fa culteiten in den lande kunnen leren. Zij hadden een voorsprong, maar doordat wij hun ervaring konden gebruiken, is' voor ons de mogelijkheid geschapen om meteen goed te beginnen". Eén grote fout is volgens haar, dat mannen van zo'n 'vrouwenvak' worden buitengesloten. Gedecideerd meldt ze dat niemand erbij gebaat is om het op een vrouwenonderonsje te laten aanko- deren als een vrouw is ondergedoken in een opvanghuis en naderhand een zelf standig bestaan wil gaan opbouwen? Het is meestal een combinatie van deze problemen, waarvoor de jurist zich ziet gesteld". Er zijn advocaten die nu met deze pro blemen te maken krijgen, maar daarover tijdens hun studietijd geen letter hebben gelezen. Gerichte scholing is daarom ge wenst. Overigens is in het kader van het postacademische onderwijs de eerste nascholingscursus over dit onderwerp al gehouden. "De belangstelling voor deze op de praktijk gerichte bijeenkomst was overweldigend". De studenten die in februari het vak gebied 'Vrouw Recht' gaan bestude ren, zullen niet alleen met de praktijk worden geconfronteerd, maar ook te ma ken krijgen met theoretische achter gronden. Goldschmidt vuurt een drietal vragen af en hoopt daarmee een indruk te hebben gegeven. "Hoe zit het in de liberale filosofie met het recht van de vrouw; hoe sprong Marx daarmee om en wat doen de feministen ermee?" Speuren Emancipatie in het teken van gelijk- "Ik geloof dat biotechnologie een van de meest stormachtige ontwik- kelingen is die de Leidse universi- teit heeft meegemaakt. Het geeft de ;i universiteit de kans sterke pionnen j! te versterken, waar ook de zwakke pionnen voordeel van hebben. Ge- j beurt dat niet, dan word je helemaal j weggeschoven". "De universiteit verschaft de biotechno logie in Nederland een goed weten- i schappelijk klimaat. Er zijn vakgroepen aanwezig die in de disciplines van de biotechnologie excellent fundamenteel onderzoek verrichten: in de medische j wetenschap, chemische synthese, mo- noclonale antisystemen en diagnostiek. In Leiden is dat onder meer gedaan op de subfaculteiten biologie, scheikunde 'I en medische faculteit". I "Er is een farmaceutisch centrum waar medicijnen worden getest en onder zocht en er is recent een biofarmaceu- tisch centrum opgezet voor de samen werking met industrieën en ziekenhui- zen. Tijdens de reorganisatie van de uni- versiteit is het onderzoek - op het ge- j bied van biochemie, celbiologie, micro biologie, procestechnologie, genetica en moleculaire genetica dat waarde heeft I voor de markt en dat al jaren aan de ;i gang is veiliggesteld". Professor dr. R(ob) A. Schilperoort (46), onder meer voorzitter van de landelijke programmacommissie biotechnologie, en momenteel één van de meest voor aanstaande Nederlandse geleerden in deze jonge wetenschap, maakt in enkele zinnen duidelijk waarom biotechnologie en de Rijksuniversiteit Leiden (RUL) een paar apart vormen. Waarom de Ame rikaanse bedrijven als vliegen op deze Leidse stroop afkomen. Lonken mimtaitmmmmammm Wat de universiteit betreft is het lonken naar de biotechnologische bedrijven een beleidsommezwaai, een stap op het glib berige pad naar de commercie. Schilpe roort juicht dit desondanks toe. "Het was vroeger niet oirbaar om je als weten schapper op de industrie te richten. Maar als je ambitieus bent als weten schapper en tot de internationale top wil behoren moetje wel". "Leiden is goed geplaatst als science- partner voor biotechnologische bedrij ven en heeft duidelijk mogelijkheden. Er wordt hier bikkelhard gewerkt. Je moet tenslotte competitie leveren met Amerika. Er is hier in tien tot vijftien jaar goed fundamenteel onderzoek op gebouwd. Als opleidingsinstituut ge richt op de markt heb je dan een gezon de basis". Voor de Leidse universiteit zijn het aan trekkelijke ontwikkelingen. Centocor en Molecular Genetics Inc. zullen zich in het gebied Leeuwenhoek vestigen. Met twee andere Amerikaanse biotechnolo gische bedrijven zijn de onderhandelin gen van de gemeente Leiden over de vestiging in Leeuwenhoek ver gevor derd. "Deze bedrijven zijn erg onder- zoeksgericht. Je kunt er mensen een pri ma stage laten lopen. Daarnaast is het mogelijk mensen van de bedrijven in de universiteit bij te scholen. Dan krijg je een verdraaid leuke wisselwerking. Zo kan je de technologische ontwikkeling van de bedrijven in de USA bijhouden". Onafhankelijk Schilperoort verwacht dat de RUL op contractbasis onderzoek kan gaan doen voor de zo gewilde bedrijven. Hiervoor is een stichting Contacten Bedrijfsleven opgericht. Bovendien is een 'Transfer punt' in het leven geroepen voor de uit wisseling van kennis en ervaring met het bedrijfsleven, zij het dat dit punt niet specifiek voor de biotechnologische be drijven is bedoeld. "Er moet voor worden gewaakt dat de universiteit in een onafhankelijke posi tie blijft en niet de pion van het bedrijfs leven wordt", waarschuwt Schilperoort echter. "Het is erg belangrijk dat de uni versiteit sterk fundamenteel onderzoek uitvoert en niet te veel toegepast onder zoek. Dat onderzoek zal het bedrijfsle ven overigens toch liever zelf doen, ook vanwege de geheimhouding. Houd de universiteit af van dit soort dingen, die is er om fundamenteel onderzoek te doen. En daarom is het bedrijfsleven geïnte resseerd in de universiteit. Bovendien demp je de poel waaruit de vindingen kunnen komen. Als toegepast onder zoek op contractbasis wordt gedaan door de RUL vermoord je de basis". "Er bestaan biotechnologische institu ten voor toegepast onderzoek: TNO bij voorbeeld", zegt Schilperoort nadrukke lijk. "Dat is het grote voordeel van de men. De neirt van de bevolking bestaat uit mannen en daar zullen we toch echt mee moeten leren leven". Voor de mannen van de toch nog altijd conservatief bekend staande Leidse juri dische faculteit moet dit klare taal zijn geweest. Zowaar een vrouw waarmee te onderhandelen viel, dat sprak aan. Maar liefst vier mannen en vijf vrouwen heeft juriste Goldschmidt bereid gevonden om met haar dit vak aanzien te geven. "Er zijn mannen die een eerlijke bedoe ling hebben met emanciperen en die wil len meewerken om de positie van de vrouw te verbeteren", zegt ze ietwat uit dagend. De praktijk hmhbh Een systematisch en samenhangend beeld van de positie van de vrouw in het Nederlandse recht, maar ook in het in- ternationale recht, ontbreekt. In deze leemte wil het keuzevak gaan voorzien. Goldschmidt probeert met voorbeelden aan te tonen waarom dit nodig is. "Juist juristen hebben de mogelijk heid om iets te doen aan emancipatiebe leid. Vanuit de praktijk is daar grote be hoefte aan. Een vraag die veelvuldig aan de orde komt, is: heeft een vrouw die naar een 'blijf-van-mijn-lijfhuis' is ge- vlucht naderhand recht op een woonver gunning? Een ander juridisch probleem is: wat zijn de consequenties voor een vrouw die ontslag heeft genomen van wege ongewenste intimiteiten? Of: hoe zit het met het voogdijschap over de kin relatie tussen de universiteit en TNO. Wat wil je nog mooier. Je krijgt zo een zeer effectief cirkeltje, ook financieel". Een knelpunt in de stormachtige ont wikkeling van de biotechnologie dreigt het gebrek aan voldoende opgeleide we tenschappers te worden. Als voorzitter van de landelijke programmacommissie biotechnologie heeft Schilperoort al eens een waarschuwing in die richting laten horen. "Ik begin al een klein stukje ellende te zien die we in de informatica hebben gehad", verwijst hij naar het hui dige, schrijnende gebrek aan docenten in deze branche. Beperkt De programmacommissie heeft van het rijk gedaan gekregen dat de Leidse uni versiteit, de Delftse TH en de Land bouwhogeschool in Wageningen oplei dingen mogen opzetten. "Als goed opge leide mensen in Nederland straks niet aanwezig zijn, gaan de bedrijven ze in het buitenland werven. Maar ze hebben liever Nederlanders. Gist Brocades heeft te niet altijd even gelukkig. "Je zou je kunnen afvragen of we wel zoveel op schieten met gelijke behandeling. Het eigen Nederlandse recht is daarin veel te beperkt. Juridische gelijkheid houdt hier per definitie niet voor alle vrouwen een verbetering in. Voor kwesties die te maken hebben met zwangerschap, kin dervoogdij of sociale achterstanden be tekent deze regel in de grondwet wei nig". Kortom, ten behoeve van de vrouwe nemancipatie moeten de feilen in de ver schillende wetten worden blootgelegd. Dit betekent volgens Goldschmidt dat er naarstig moet worden gespeurd naar mogelijkheden om rechterlijke uitspra ken uit te lokken. Ook moet er worden gezocht naar andere mogelijkheden om sturend en creatief op te treden tegen het Nederlandse wetgevingsbeleid. Zo'n andere mogelijkheid is het EEG- recht. "De advocatuur weet niet precies wat het internationale recht voor de vrouw te bieden heeft-, terwijl de rechter hierover veelal terughoudend is én zo'n stuk wetgeving snel buiten beschou wing laat". Jenny Goldschmidt kan zo nog tien tallen voorbeelden noemen. "Dat we veel aan voorlichting moeten doen spreekt haast vanzelf', constateert ze aan het eind van het gesprek. De initia tiefnemers van 'Vrouw Recht' zullen de komende jaren nog stellig van zich laten horen. bijna een miljard gulden geïnvesteerd in biotechnologie. Kun je nagaan hoeveel mensen er straks nodig zijn". "De opleiding moet op beperkte schaal beginnen. Zo kunnen we eerst ervaring opdoen. Als de toename van de indus triële activiteiten zich inderdaad, voor doet, hebben we daar straks de mensen J voor. Zetten we de opleiding nu op, dan J hoeven we in 1989 niet in de problemen te komen. De programmacommissie wil 1 geen valse verwachtingen scheppen. We I zijn optimistisch maar ook realistisch I bezig. Ik denk niet dat je de werkloos- heid kunt oplossen dank zij de biotech nologie". Over de kwaliteit van en de belangstel ling voor de opleiding maakt Schilpe roort zich geen zorgen. "De hogescholen I en universiteiten zijn er goed op toege- I rust. De industrie heeft voldoende be- langstelling. Verschillende ministeries I hebben leuke reacties laten horen. Voor j de ontwikkeling van nieuwe technologie j en industrie is de opleiding van essen- j tieel belang". "De mensen die straks de opleiding J gaan geven, moeten hardstikke goed zijn. Ik ben bang dat je straks tweede rangsmensen aan de universiteit krijgt, I want zoals de zaken er nu voorstaan krij- j gen ze een minimaal loon. Ridicuul. 5 Zo'n man zegt al gauw: ik ga wel naar de industrie. Zorgelijk is dat. Ik denk dat men moet betalen naar de verlangens j van de markt". RAYMOND PEIL

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19