Zal 'Zijne Heiligheid' straks echt luisteren? Broeder Bruno stoort zich aan al die 'pompa' ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 De club vooruitstrevende rooms-katholie- ken die zich tooit met de naam 'Open Kerk' hoeft er niet op te rekenen, dat rond het komende pausbezoek bijzondere namen voor de paus zoals 'Heilige Vader', 'Plaats vervanger van Christus', 'Opvolger van Petrus' en 'Zijne Heiligheid' zullen worden vermeden. 'Open Kerk' wil van die exclusieve titels af, "omdat ze eertijds zijn ontstaan uit de behoefte het pauselijke gezag te verster ken". Bovendien geven ze voedsel aan de "onjuiste gedachte dat de paus een soort superbisschop is met absolute zeggen schap". Dergelijke aanduidingen, zegt 'Open Kerk' in een brief aan haar leden naar aanleiding van het pausbezoek, zijn niet geschikt om een juiste kijk op het paus ambt te bevorderen. De stichting 'Pausbezoek Nederland' denkt daar heel anders over. Die zette haar bericht deze week over het definitieve pro gramma onbekommerd in met de weidse titel 'Zijne Heiligheid de Paus'. Zijne Hei ligheid komt op zaterdag 11 mei rond het middaguur op Eindhoven Airport aan. Iets verderop: "Aan het eind van de middag (maandag 13 mei - dG) zal Zijne Heilig heid in het 'Paushuize' te Utrecht worden ontvangen door de Commissaris der Ko ningin". (Over dat 'paushuis' tussen haak jes dit: Adriaan Boeyens, Utrechtenaar van geboorte, die in 1522 en 1523 als opvol ger van paus Leo X slechts één jaar opper herder in Rome was, liet dat huis bouwen; nu is het de zetel van de commissaris van de koningin). Ter afwisseling gebruikt de stichting 'Pausbezoek' in het programma vele malen de titel 'Heilige Vader'. Op zondag 12 mei gaat de Heilige Vader naar de religieuzen in Utrecht en de volgende dag is de Heilige Vader bij zieken, gehandicapten en hun verzorgers in de Haagse Houtrusthailen. Daarna zal de Heilige Vader de lunch ge bruiken op de nuntiatuur en een bezoek brengen aan het Internationale Hof van Justitie, waarbij ook het Corps Diplomati que aanwezig is. En zo gaat het nog een paar keer door. In dit hele bericht over het 'pastorale bezoek van Zijne Heiligheid de bisschop van Ro me aan Nederland' wordt één keer gewoon gesproken van 'Paus Johannes Pauius II'. 'Open Kerk' - opgericht na de benoe ming van dr. Gijsen tot bisschop van Roer mond - doet kennelijk aan de waardig heid van de paus tekort als ze zijn eretitels zomaar wil afschaffen. En er is ook nog zoiets als protocol. Met dat protocol zou ir. Jan van der Graaf, secretaris van de Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk, geen raad weten. Tot zijn niet geringe verbazing kreeg hij .van de stichting 'Pausbezoek' een uitnodiging om als hoofdredacteur van 'De Waarheidsvriend' aanwe zig te zijn. Nog afgezien van de vraag wat hij daar zou moeten doen, zou hij niet weten hoe hij zich als protes tant op gepaste wijze zou moeten, gedragen, "want je moet er toch wel rekening mee houden, dat je de paus écht ontmoet". De 'vader naam' voor de paus komt hem be slist niet over de lippen, bekent Van der Graaf deze week in zijn blad. 'Excellentie' is te wereldlijk, 'paus' is te kaal, 'mijnheer' is deni grerend. En 'broeder'? "Zeg dót maar eens zolang 'Trente' nooit echt is herroepen". (Bedoeld wordt het concilie van Trente tegen de Reformatie -dG). Dus blijft Van der Graaf thuis, in Huizen. Wat wrokkig voegt hij er nog aan toe, dat hij zelfs geen po ging zou doen om een glimp van de paus op te vangen als deze door de plaats van zijn inwoning zou ko men. Klopt niet Het tijdschrift 'Nederlandse Re ligieuzen' - een gezamenlijke uit gave van broedercongregaties en vrouwelijke religieuzen - plaatst deze week een artikel van het redactielid broeder Bruno van der Made, die daarin uiteenzet waarom het pausbezoek hem moeite be zorgt. De redactie nam het artikel op "omdat ook onder religieuzen hierover zeer verschillend wordt gedacht". "Dat-kan men betreuren, maar het valt moeilijk te ontken- iien". Van der Made is overtuigd van het diepe geloof en verantwoorde lijkheidsbesef van deze paus en van de bemoedigende en vertroos tende invloed van zijn reizen. Hij bewondert de moed en inzet van Johannes Pauius. Maar hij stoort zich aan al die 'pompa' waarmee zo'n bezoek in de regel gepaard gaat. En hij betreurt het, dat de Y>aus zodoende bij 'de groten der aarde' is terechtgekomen, die ook met uitgebreide veiligheidsmaatre gelen moeten worden beschermd. "Dat mag hem persoonlijk niet worden verweten en kan ook niet in een handomdraai veranderd worden. Maar toch moeten we mis schien steeds meer tegen elkaar zeggen, dat dit eigenlijk niet klopt". "Geeft het niet te denken, dat de stijl van ons leidinggevend centrum in Rome in menig opzicht mijlen ver afstaat van de eenvoudi ge, menselijke en hartverwarmen de stijl van die jonge Man, die met een groepje doodgewone mannen en vrouwen door Galilea trok, zon der uiterlijk vertoon, zonder ereti tels of ingewikkeld ceremonieel, door de groten der aarde gewan trouwd, klein met de kleinen, voor alle zwakken benaderbaar?" door S. J. de Groot De sfeer van een pausreis lijkt hier zo weinig op. "Laten we niet te gemakkelijk zeggen, dat dit niet anders kan of dat dit tegen de waardigheid van de paus ingaat. Helder Camara, Romero en andere bisschoppen hebben zich gedra gen op een manier die deftige pre laten toch echt niet hoorden te doen. De kerk is er niet op achter uit gegaan. Allicht niet, want het was evangelisch wat en hoe zij de den". Ook bij de geplande ontmoetin gen tijdens het pausbezoek zet de broeder-religieus Van der Made zijn vraagtekens. "De paus zal ze ker veel handen schudden en toe spraken houden, maarzal hij ook luisteren en naar wié zal hij luisteren? Zal hij desnoods bereid zijn om met méér vragen naar huis terug te gaan dan waarmee hij is gekomen? Getuigt het niet van angst als kritische geluiden zoveel mogelijk worden weggehouden?" "Natuurlijk is het onmogelijk, dat de paus gesprekken zou voeren met ieder kritisch groepje dat zich daartoe geroepen voelt, maar ik schrik wel, als er wordt gezegd dat hij met name zal praten met groe peringen die zich ten opzichte van de kerk loyaal opstellen. Want wat is loyaal? Kan kritiek niet bijzon der loyaal zijn?" Dooddoener Dat er onder de critici mensen zijn die helemaal niet zo vurig geïn teresseerd meer zijn in kerk en ge loof, vindt Bruno van der Made een 'dooddoener', even weinigzeggend als de opmerking dat er ook pau sen zijn geweest die als mens hele maal niet deugden. "Wij hebben het nu over een achtenswaardige paus en dus ook over kritiek van serieuze mensen". De schrijver ziet vier categorieën gelovigen: die gelukkig zijn met het beleid van Rome, die het er Paus Johannes Pauius *11 ....'Heilige Vader'. moeilijk mee hebben, die het in de kerk bijna niet meer uithouden en die met de kerk hebben gebroken. "Wie een volledig beeld van de Ne derlandse kerksituatie wil krijgen, moet contact hebben met alle vier. Gebeürt dat niet, dan kan zo'n reis wel mooi verlopen, maar is het geen bezoek dat alle gelovigen in sluit". Van der Made is niet zo bang voor wanklanken. Er is iets 'mooi ers' denkbaar dan het "telkens maar weer toedekken van verschil len ter wille van een lieve vrede, die geen vrede is". Het is niet zonder reden dat kort vóór het pausbezoek, geheel bui ten het officiële programma om, twee congressen worden gehou den om uitdrukking te geven aan wat er op het brede terrein van ker kelijk en rooms-katholiek Neder land leeft en woelt. Meer dan vijftig organisaties hebben zich gemeld voor deelneming aan een alterna tieve 'werkdag' in Utrecht over de taak van kerk en christendom in deze tijd. En de interkerkelijke ge loofsgemeenschap van de Leidse Merenwijk verwacht begin mei op een zaterdag belangstellenden uit het hele land voor een oecumeni sche bezinning op het pausambt. Vorst? Ook op de evangelisch-lutherse synode vorige week in Amsterdam is de 'status' van de paus ter sprake gekomen. "Hoé komt de paus naar Neder land?" Zo vroeg het synodelid dr. A. Johannes uit Deventer. "Komt hij als broeder, die broeders en zus ters opzoekt, óf als plaatsbekleder van Christus op aarde? Als een vorst die hof houdt? Als de paus zo- rondreist en zich overal laat be groeten en ontvangen, zou het wei eens de bedoeling kunnen zijn, dat hij overeenkomstig zijn pretentie als vorst boven alle vorsten staat. Moet de Lutherse Kerk dóórbij haar opwachting maken?" Dr. Johannes vond het maar treurig, dat het bestuur van de sy node daaraan meewerkte, toen het, zij het onder bepaalde voorwaar den, de uitnodiging voor een 'oecu menische ontmoeting' met de paus positief beantwoordde. De vorig jaar als synodevoorzit ter afgetreden dominee Wonno Bleij argumenteerde de lutherse deelneming met het feit dat er tus sen lutheranen en rooms-katholie- ken in dit land uitstekende contac ten bestaan. Maar in theologisch opzicht was hij het met zijn collega Johannes eens. "De Rooms-Katho- lieke Kerk", zei Bleij, "heeft pre tenties". "Maar dat heeft de pries ter formeel ook. Als de paus ge woon als priester naar Nederland zou komen, zouden we wel moeten bedenken, dat we bij de andere priesters met dezelfde pretenties hebben te maken. Daar moeten we ons theologisch nog maar eens op bezinnen". Dictatuur De protestants-orthodoxe stich ting 'In de Rechte Straat' kan niet anders dan met schel geluid haar ongenoegen over 's pausen komst lucht geven. Zij doet dat in een 'Open brief aan alle rooms-katho- lieken van Nederland', blijkbaar niet het minst gehinderd door de vraag of zo'n toon wel geschikt is om van mensen aandacht te vra gen. De stichting pretendeert vroe gere rooms-katholieken te helpen bij het loskomen van hun oude en het wennen aan een nieuw geloof. In Velp staat een huis ('De Wart- burg') om zulke mensen op te van gen. Vooral ex-priesters zijn daar zeer welkom. President-directeur do minee H. J. Hegger is zelf zo'n man. Na zijn uittreding uit de Rooms-Katholieke Kerk werd hij gereformeerd, zelfs predikant. Maar ook dat milieu beviel hem ten langen leste niet toen moderne op vattingen de gereformeerde denk wereld binnendrongen. Een paar weken geleden werd bekend, dat een hervormde wijkgemeente in Velp hem als lid had geaccepteerd. In haar open brief laat de 'Rechte Straat' - ongenuanceerd en fel als ze is van het pausdom geen spaan heel. 'De ergste vorm van dictatuur', heet het. "Er is geen ho ger beroep mogelijk als de paus iets heeft besloten". Als de paus naar hier wil komen, laat hij dat dan doen als 'boeteling'. "Laat hij, als hij onze vaderlandse bodem heeft gekust, zich richten tot de vier windstreken en schuld belijden: wij pausen hebben dui zenden Nederlanders, oprechte christenen, laten folteren en op gruwelijke wijze ter dood laten brengen, onder andere door de Spaanse inquisitie. Ik vraag daar voor vergeving". De 'Rechte Straat' noemt de pausbezoeken 'mensverheerlij king' (men valt niet alleen voor hem neer, maar kust ook zijn voe ten). En het verplichte celibaat een 'tyrannieke schending van de men senrechten'. Ook de aflaatpraktijk van het 'heilig jaar' 1983, het staats hoofd-zijn van de paus (van Vati- caanstaat), de hernieuwde rol van Maria (in de verhouding tussen God en mens) en de pauselijke dwang op seksueel gebied worden De lutheraan dr. A. Johannes ...."Komt hij nu als broeder?" in de open brief stevig op de korrel genomen. Voor Hegger en de zijnen is die hele oecumenische gebedsdienst straks met de paus een 'weerzin wekkende onwaarachtigheid' en een 'kerkdiplomatieke schijnverto ning van oecumenische vriende lijkheid'. De deelnemende kerken moesten zich schamen. (Enkele kerkgenootschappen, waaronder de Remonstrantse Broederschap, hebben voor de uitnodiging be dankt - dG). Deze maand stuurde de 'Rechte Straat' ook nog een brief naar de koningin (met afschriften voor het kabinet en de Staten-Generaal). "Waarom", zo vragen voorzitter J. K. Maris, secretaris mevrouw J. Thijsen-Kirpestein en predikant- directeur Hegger de vorstin, "gaat u dit bezoek met een ontvangst op luisteren als de paus zélf beweert, geen staatsbezoek maar een her derlijk bezoek aan Nederland te brengen?" "Het is in strijd met het grondwetsbeginsel van scheiding tussen kerk en staat, met het parle mentaire beleid en met de demo cratische overtuiging van de over grote meerderheid van ons volk". Pauslied Intussen heeft het maandblad 'Confrontatie' ter bevordering en versterking van het rooms-katho- lieke geloofsleven een middel gevonden om rond de paus, als hij over een paar maanden op bezoek komt, een 'goede sfeer' te schep pen. 'Een van de meest geschikte middelen' nog wel. Door de hele Benelux moet het internationale pauslied 'Ewiva' gaan weerklinken. Dat kan als alle 'pausvriendelijke groeperingen' het willen leren. In zijn januari nummer drukt 'Confrontatie' de complete tekst van dit lied - 'Viva Giovanni Paulo' met muziek en al af. Het lied werd gezongen tot aan paus Pius XII. Toen heette het 'Vi va Pio Duodecimo'. Maar het paus Johannes XXIII, de man die het Tweede Vaticaans Concilie bijeen riep, is het in onbruik geraakt. "Wellicht omdat de lettergrepen van zijn naam niet goed pasten bij de bestaande melodie", vermoedt het blad. "Maar gelukkig verloopt dit alles met Johannes Pauius II weer wat vlotter". Tegenover de gelovigen die met twijfel in het gemoed het bezoek van de paus afwachten, zijn er ook die het met vol verwachting tege- moetzien, waarbij de een zich min der bescheiden opstelt dan de an der. Zo schreef J. A. A. Leechburch Auwers, secretaris van de Titus Brandsma-Stichting ('tot behoud van de Rooms-Katholieke leer naar de besluiten en richtlijnen van Zij ne Heiligheid de Paus'), deze week in de 'Nieuwsbrief van de Rooms- Katholieke Partij Nederland, erg blij te zijn met dit unieke gebeu ren. "Waar Paus Johannes Pauius II een pastoraal bezoek heeft afge legd, is de vlam van de geloofsbele ving hoger en zuiverder gaan op laaien". Hierdoor kan 1985 'het jaar van de ommekeer' worden. Van 'orde op zaken stellen in godsdien stig en kerkelijk opzicht'. Een 'zui vering van de geloofsakker van alle onkruid'. Pelgrim Als men dit leest, is dan de vrees van allerlei tegenbewegingen dat het pausbezoek ertoe dient om het oude gezag te herstellen en de touwtjes van de kerkelijke discipli ne stevig aan te trekken geheel on- ♦gegrond? Dan pakken de Belgische bis schoppen het deze week verstandi ger aan. Die vragen de gelovigen én 'alle mensen van goede wil' in een herderlijke brief, die komende zondag in al hun kerken wordt voorgelezen, de paus straks wel kom te heten als een 'pelgrim voor de vrede en een verdediger van de mensenrechten'. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta, mmv cantorij, 11.45 studente- nekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Blenk, A.dam; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer, ha; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merénwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomeiystr.) 10 ds. Rietveld, ha, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Beinum en ds. Bovenberg, ha; Diakonessenhuis 10.30 kand. H. Zoek; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten sius, gez. dienst, ha, 10.30 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Erin- ga, Den Haag, ha; Merenwijk zie herv. gem. Prot. gemeenschap wijk Stevenshof, ge bouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. P. R. Middelkoop, gezinsdienst, mmv jon gerenkoor 'Dabar'. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Hout man, 5 ds. Heida. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 dr. Verheus, A.dam. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld, ha. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 nam. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. Joh. van Wieringen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschotert) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden (Quakers): 10.30 (Rapenburg 6). Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; HaarLstraat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Cats, Aalsmeer. 1 Geref. Kerk 10 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Korving, Drogeham. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, 5 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk (Gouwsluis) 10 ds. Poot, Zoe- termeer; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 6.30 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.30 ds. Taselaar, 10.15 dr. Dirk- sen, jeugddienst, 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Nieuwenhuis; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 hr. G. v.d. Bos, Ede, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 5 ds. De Fockert, *s Gravenzande, jeugddienst. Zie ook herv. gem. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Kleingeld, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v. Leeu wen, 6 febr. 7.30 ds. Beekhuis. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Baptgem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Wijmenga, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. v. Gemeren, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v.d. Brink. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 kand. Spaans, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Schaap, Schoonhoven; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Richter. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. El- derman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Snel, Rijnsburg. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Dronkert, Gouda. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boog aard. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. Middelkoop, Dor drecht. Geref. Kerk 10 ds. Broer, Ter Aar, 5 ds. Hoogerwerf, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Rk Kerk. dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 5 ds. Wolthuis, Heemstede. Geref. Kerk zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk 10 leesdienst, 7 ds. v. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar ents. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan, Leiden, 5 ds. v. Breevoort. Vliegkamp Valkenburg: 10.30 ds. Verse- Houtman. Ned. Geref. K. 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. K. 10 en 5 leesdienst Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 e Rk Kerk z 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds v. Slie- dregt; Ichthusk. 10 ds. v. Roon, 5 ds. De Jong; Pniëlk. 9.30 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Drie bergen; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Schuurman; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 ds. J. de Leeuw, Scheveningen. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 3 ds. Slofstra, Noordwijk, met gehandi capten; Triumfatork. 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Velden, Leiden, jeugddienst, 7 ds. Lapré. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zylkw.) 10 hr. De LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Rietveld, Woerden. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Bui- Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Jas pers Focks. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 4.30 ds. De Put ter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 4 ds. Struik, Hoogeveen. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 en wo. 7.30 ds. Hak kenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engel be w. zat 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ey- senga, Zwammerdam, 6.30 ds. Zeven bergen, Den Haag, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, Nieuwer kerk a.d. IJssel, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. Slag boom, Apeldoorn. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Gelder. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand. M. J. Middelkoop, 6.30 ds. Chr. v. Andel, Bergschenhoek, Geref. Kerk 9.30 hr. De Bruin, 7 ds. Wat- tel, Hoofddorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffenaar, Voorhout, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ontm oetingsdienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. v.d. Geer, Woerden, 7 ds. v.d. Berg, Bodegraven. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 kand. K. van Duin; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 5 ds. v.d. De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Bie, Hui- Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 mevr. ds. Attema-Roosjen; Vinkenl. (Binnen) 10 en 7 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 ds. v.d. Werff, Voorhout Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Koek, Leiden. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. Hemmes. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman, ha; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. J. van Rossum, 7 dr. D. Bakker. Geref. Kerk 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 ds. De Putter, 4.30 lees- Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 mevr. ds. Visch. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Boswijk, Lisse, in 'De Spreng'. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Chr. Geref. K. 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter. 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Rang, N.-Vennep, jeugddienst; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Damsma; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 ds. v. Sorge, 5 ds. Kok, Bunschoten. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. van Duin, Noordwijk. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, 7 ds. Baas. Geref. Kerk 10 ds. Ferwerda. Zie ook herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan, Bodegraven, 6.30 ds. v.d. Pol, Boskoop. Geref. Kerk 9.30 kand. Lubberts, A.dam, 6.30 ds. Veenstra, Leiden. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 ds. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Blanken, 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule, zangdienst. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. v. Kootenj Middelharnis, 4 ds. v. Rossum, Waarder. Geref. Kerk 10 ds. A. Brouwer, Zeist, zendingspred. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Noordman. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, ha; Kievietk. 10 prof. dr. Schulte Nordholt; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Ouwendijk, Al phen. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Gesink, Noordwijk, 5 ds. Hanenburg, Voorburg; Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. Vlijm. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 mevf. ds. Bosman-Huizinga, O.geest. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk 9.30 kand. v. Wallinga, L.dorp, 6.30 ds. Fernhout, Alphen. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. Aai ders (geref.). Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen. Geref. Kerk 9.30 ds. Fernhout, Alphen, 7 ds. Dronkert, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 11; Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. v.d.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13