'Kamer laks met wet euthanasie' Burgers willen drugshandel vernietigen Joegoslavië zit met dissidenten in de maag Vereniging wil behandeling D'66-plan Filmnet Abonnee Televisie begint in maart met zenden Initiatiefnemers Gideon Stichting anoniem uit angst voor represailles Groenland verlaat EG ZATERDAG 2 FEBRUARI 1985 PAGINA 11 UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) be speurt bij de politici grote onwil om het vraagstuk van de vrijwillige euthanasie wettelijk te regelen. De NVVE verwijt de Tweede Kamer in een open brief dat die tot nu toe „weinig constructief' heeft gereageerd op het afgelopen zomer ingediende initiatief wetsontwerp van mevrouw Wessel-Tuinstra (D'66), dat beoogt de strafbaarheid van eu thanasie op te heffen. NWE-voorzitter dr H.M. Ter- borgh-Dupuis zei desgevraagd dat men name de grote politieke partij en PvdA, CDA en WD „buitenge woon lauw" op het D'66-initiatief hebben gereageerd. „Het CDA pro beert op zich honorabele godsdien stige bezwaren aan anderen op te dringen en PvdA en WD houden zich om partijpolitieke redenen op de vlakte. Ik ben er van overtuigd dat ze dat doen om het CDA als mogelijke coalitiepartner in het kabinet niet voor het hoofd DUITS BEZOEK - De Westduitse minister van defensie Wörner brengt maandag een officieel be zoek aan zijn Nederlandse ambtge noot De Ruiter. Dat heeft het mi nisterie van defensie gisteren mee gedeeld. Wörner zal op het departement van defensie in Den Haag bespre kingen voeren over een aantal de fensieaangelegenheden. Aan het eind van de middag zal Wörner worden ontvangen door premier Lubbers. te stoten", aldus mevrouw Ter- borgh. De NWE schrijft dat het parle ment „het respect voor de mense lijke waardigheid en wat onder uw kiezers leeft niet langer mag nege ren. Partijpolitieke belangen, zorg om machtsverhoudingen en mis plaatste morele eenzijdigheid moe ten opzij als het gaat om iets zo zeer fundamenteels als een waardig sterven". Volk wil Volgens de NWE toont het ini tiatief-wetsontwerp van D'66 grote overeenkomst met de opvattingen van rechters en artsen en is het een neerslag van de maatschappelijke discussie over euthanasie. De NWE wijst er verder op dat een meerderheid van het Nederlandse volk een regeling van het euthana sievraagstuk wenst. Volgens meer dan 70 procent van de Nederlanders en meer dan 50 procent van de CDA-kiezers moet euthanasie worden geaccepteerd als mogelijke uitkomst van overleg tussen arts en patiënt. Over eutha nasie is er volgens de NWE ook een grote mate van overeenstem ming tussen artsen en patiënten. „Deze concensus gaat er niet over dat euthanasie aanbevelenswaar dig zou zijn, maar dat euthanasie in een situatie van grote nood een mogelijke keus moet kunnen zijn." De NWE zegt dat de politieke partijen kunnen laten zien dat de wensen van de kiezers ze ter harte gaan door het D'66-wetsontwerp volstrekt serieus te nemen. „Het moment is aangebroken om de de mocratische gezindheid en de to lerantie die het debat over eutha nasie in de afgelopen jaren bepaald hebben voort te zetten en te bekro nen met een waardige parlementai re behandeling van het initiatief wetsontwerp. Het minste dat de sa menleving van het parlement mag verwachten is dat het in zijn dis cussies het niveau van inzicht en wijsheid probeert te behalen dat die samenleving zelf kennelijk be reikt heeft", aldus de NWE. AMSTERDAM (ANP) - Abonnee Televisie Nederland. (ATN) en de Ver enigde Nederlandse Filmcompagnie van filmproducent Rob Houwer, sa menwerkend in Filmnet bv, hebben overeenstemming bereikt over een volledige fusie op het gebied van abonnee-televisie in ons land. Beide partijen hebben gisteren de contracten getekend. De nieuwe maatschappij gaat Filmnet Abonnee Televisie Nederland v.o.f heten. De maatschappij streeft er naar twee kanalen op de Neder landse kabelnetten te exploiteren. Filmnet Abonnee Televisie Nederland begint 29 maart met één kanaal in Den Haag, waar de gemeentelijke besluitvormingsprocedure al werd afgerond. Het concept voor de pro grammering van het tweede kanaal zal later bekend worden gemaakt, aldus de fusiepartners. Het programma van Filmnet Abonnee Televisie Nederland aan de abonnees via de eigen satelliet en de gemeentelijke kabelnetten, bestaat uit grote speelfilms en populaire televisieseries. De directieraad bestaat uit v.l.n.r. zittendR. Houwer, programme ring, C. Wolzak, marketing, en (staand) J. Nielsson, techniek, en H. Mei ver, financiën. (foto ANP) DEN HAAG - Het persbericht is niet ondertekend, adres en tele foonnummer blijven onvermeld. Alleen aan de hand van een post busnummer is de zojuist opgerich te Gideon Stichting te achterhalen. Feiten die in strijd lijken met de bedoeling van de stichting om in de publiciteit te treden. De club wil immers met alle beschikbare mid delen de handel in harddrugs be strijden. Vanwaar dan toch al die geheimzinnigheid Woordvoerster Anne Andiek is de enige die met naam naar buiten wil treden. Praten over de doelstel ling van de stichting mag, maar wel onder een reeks van stringente voorwaarden: er komen geen me- door Jos Heymans dedelingen over het beroeps- en privéleven van de woordvoerster, vragen over de organisatievorm van de stichting worden niet beantwoord, er worden geen na men verstrekt of beroepen ge noemd van oprichters en mede werkers, interviews aan tv-omroe- pen worden niet gegeven en foto's mogen niet worden gemaakt. Angst is volgens Andiek de drijf veer om bijna volledig anoniem te blijven. „We gaan ih de komende jaren de handel in harddrugs een vernietigende slag toebrengen. Het is duidelijk dat onze tegenstander dat niet in dank zal aanvaarden. Vooral handelaren in cocaïne - dat spul wordt in Nederland steeds meer gebruikt - beschikken over een keiharde mentaliteit. In het buitenland worden bestrijders van de drugshandel bedreigd en neer geschoten. Die risico's willen we uitsluiten, vandaar die voorzorgs maatregelen", vertelt Andiek. Na enig aandringen wil me vrouw Andiek wel kwijt wat voor mensen achter de oprichting van de Gideon Stichting zitten. Het gaat om artsen, juristen, zakenlie den, gevangenispersoneel, wel zijnswerkers en familieleden van junks. Volgens haar allemaal men sen die elke dag zakelijk of privé te maken hebben met de handel in harddrugs. Over aantallen wil zij niets zeggen.' „We opereren in het hele land. Er is een kerngroep die het beleid bepaalt. Daarnaast zijn er medewerkers die dat beleid uit voeren. Maar een getal noem ik niet; we willen uit tactische over wegingen onze machtsbasis niet tonen". De oprichters van de Gideon Stichting komen allen voort uit de groep 'Burgerverzet tegen hard drugs' met als leidraad de uit spraak 'Waar de overheid faalt, moet de burger ingrijpen'. Twee jaar lang hebben zij aan de hand van hun ervaringen gediscussieerd over de gevolgen van de handel in en het gebruik van verdovende middelen. Harddrugs, zo luidde de conclusie, hebben tot nu toe geleid tot te veel doden, te veel leed in ge zinnen met verslaafde kinderen, te veel gewonden door de toenemen de criminaliteit en tot geestelijke en lichamelijke vernieling van te veel jongeren. Bijbel Enkele maanden terug waren de oprichters van de stichting zo ver de strijd aan te gaan. De naam Gi deon is ontleend aan een verhaal uit de bijbel. De Israëlieten werden bedreigd door andere stammen. Gideon koos 300 man uit om die dreiging het hoofd te bieden. „On ze naam is symbolisch bedoeld. Nederland wordt bedreigd door de handel in harddrugs. Wij gaan die bedreiging te lijf'. De oorlogs verklaring, zoals de oprichters dat strijdlustig noemen, is gedaan. De doelstelling is de totale vernieti ging van de handel in harddrugs in Nederland. Een woordgebruik dat onaangename associaties oproept en riekt naar illegale praktijken. Maar dat is volgens Andiek niet juist. „We willen de drugshandel alleen met wettelijke middelen be strijden". In vijftien jaar moet het doel zijn bereikt. Een te optimistische ge dachte, gezien het feit dat de over heid er tot nu toe niet in is geslaagd een succesvol beleid te voeren te gen de handel in verdovende mid delen? „Nee", zegt Anne Andiek nadrukkelijk. „De handel in hard drugs bloeit nu zo'n vijftien jaar, sinds de opkomst van de flower- power-beweging in ons land. We vermoeden dat de beleidsmakers in Nederland te weinig van de drugshandel weten, er te ver vanaf staan. Met onze praktijkervaring beschikken we waarschijnlijk over veel meer gegevens. Wij zijn in staat die handel in vijftien jaar te vernietigen". De kerngroep heeft volgens An diek een programma opgesteld dat puntsgewijs zal worden uitge voerd. Op de eerste plaats wil de stichting korte metten maken met de veronderstelling dat legalise ring van de harddrugs en medische verstrekking van heroïne leiden tot de oplossing van het probleem. „Dat zijn sprookjes, die absoluut niet waar zijn. Het wettelijk toe staan van harddrugs mag dan de prijzen doen dalen, de criminaliteit verdwijnt er niet mee. Nederland is dan het enige land ter wereld, waar een verslaafde vrij en ongestoord harddrugs kan kopen. Door toe stroming van buitenlandse junks zal de criminaliteit in het gunstig ste geval gelijk blijven". Ook de medische verstrekking van heroïne is geen oplossing. De stichting zegt namelijk over cijfers te beschikken waaruit blijkt dat steeds meer zwaar verslaafden be halve heroïne ook cocaïne gebrui ken. In tegenstelling tot heroïne kan cocaïne onbeperkt worden ge bruikt. Mevrouw Andiek: „Van he roïne kan maar een bepaalde dosis worden ingenomen, anders sterft de verslaafde subiet. Medische ver strekking is pas zinvol als de junk naast zijn dagelijkse portie heroïne een ongelimiteerde hoeveelheid cocaïne krijgt. Pas dan zal de ver slaafde tot rust komen, maar wel een dodelijke rust". Het volgende punt op de agenda van de stichting is de bestrijding van de handel in harddrugs in pe nitentiaire inrichtingen. De stich ting zegt in maart een rapport op tafel te kunnen leggen waaruit blijkt hoe gedetineerden in staat zijn drugs in gevangenissen te ko pen. „Dat wordt de eerste harde klap voor de handel, want wij zul len aangeven hoe de verkoop van harddrugs in gevangenissen en huizen van bewaring kan worden stopgezet", aldus Andiek. Een opmerkelijk staaltje van op portunisme. Directies van gevan genissen zitten met de handen in het haar, weten niet hoe de drugs handel kan worden tegengegaan. De Gideon Stichting zou dat vol gens Andiek wel weten. „Zoals ik al heb opgemerkt zijn onze mede werkers praktijkmensen. We pra ten veel met verslaafden, zonder dat zij weten dat wij van de stich ting zijn. Onlangs heeft een junk zich versproken. We weten nu hoe de drugshandel in gevangenissen in principe wordt gefinancierd. We hebben nog een paar weken voor research nodig, maar dan zal de handel in gevangenissen kunnen worden beëindigd". ADVERTENTIE BELGRADO (AP) - Het proces dat in Belgrado tegen zes Joego slavische dissidenten wordt ge voerd, heeft volgens de verdach ten en buitenlandse waarnemers alleen maar in het nadeel ge werkt van de autoriteiten, die hadden gehoopt hiermee kritiek te smoren. De verdachten, die terecht stonden wegens subversieve ac tiviteiten en vijandige propagan da, kregen soms applaus in de rechtszaal. Getuigen charge verklaarden dat verdachten niets hadden misdaan. Op 17 januari maakte Wladimir Seks, de procu reur voor de verdediging, een door het hof aangewezen advo caat uit voor 'politie-provoca- teur.' Een dag daarvoor hadden vier verdachten een aanklacht ingediend tegen de openbare aanklager wegens het vervalsen van stukken voor het begin van het proces. Het proces, dat op 5 november begon, heeft veel langer geduurd dan verwacht door allerlei juridi sche trucs. De zaal op de tweede verdieping van het gerechtsg- Harde lijn Het zestal werd vorig jaar in april gearresteerd nadat een aan tal voorstanders van de harde lijn in de Communistische Partij en de regering hadden geëist dat de kritiek in de media en elders werd onderdrukt. Deze eisen werden steeds zwakker naarma te het proces zich voortsleepte. 'Niemand wil er nu nog de ver antwoordelijkheid voor nemen,' zo verklaarde een Westerse di plomaat die het proces van nabij heeft gevolgd. 'Als het doel van het proces was om dit soort dis cussies te onderdrukken, dan is het zeker mislukt; het heeft juist het tegendeel bereikt.' Niemand durft te voorspellen dat alle verdachten zullen wor den vrijgesproken, hoewel de eis tegen Imsirovic is ingetrokken, en de eisen tegen Milic, Nikolic en Olujic zijn verzacht Ze wer den aanvankelijk beschuldigd van samenzwering en contra-re volutionaire activiteiten, waar een maximumstraf van 15 jaar op staat. De verminderde eis, het verspreiden van vijandige propa- door Larry Gerber/AP bouw in Belgrado was meestal afgeladen met journalisten, plaatselijke toeschouwers, leden van Westerse mensenrechtenor ganisaties en diplomaten. Tij dens de vele schorsingen van het proces onderhielden de journa listen zich vrijelijk met de ver dachten en met hun advocaten. Niemand was blijkbaar bevreesd om zijn mening te uiten. 'Het wordt steeds geestiger,' verklaarde verdachte Milan Ni kolic. 'De rechter weet zich geen raad met de verdachten. Die ge dragen zich niet zo angstig als hij verwachtte.' Nikolic onder scheidt zich van de andere ver dachten, omdat hij de enige is die geen vertragingsstactieken toepast, of veel misbaar maakt. Nikolic, Dragomir Olujic, Wla dimir Mijanovic, Miodrag Milic, Gordan Jovanovic en Pavlusko Imsirovic werden op 6 augustus van het vorig jaar in staat van be schuldiging gesteld nadat de po litie een inval had gedaan tijdens een informele studiebijeen komst. Zulke bijeenkomsten be stonden al zeven jaar. Volgens de verdachten werden uiteenlopen de wetenschappelijke onderwer pen besproken, en kwam de poli tiek slechts af en toe ter sprake. 'Joegoslaven houden van dis cussiëren. Als dat verboden is, zou ik ook gearresteerd worden, en bijna iedereen die ik ken,' al dus een plaatselijke journalist die onbekend wilde blijven uit vrees voor repressailles. De plaatselijke media hebben het proces wel verslagen, maar men geeft toe dat de verslaggeving meestal alleen aandacht besteed de aan het standpunt van de aan klager. ganda, kan ten hoogste 10 jaar gevangenisstraf opleveren. De twee anderen worden apart be recht op grond van de strengere eisen. Twee dagen nadat de eis tegen hem was ingetrokken, organi seerde Imsirovic een discussie bijeenkomst in zijn appartement. Het onderweip was het juridi sche systeem in Joegoslavië. 'Showprocessen' kwamen tij dens de stalinistische jaren in de Sowjet-Unie en in andere Oost bloklanden veel voor. Joegosla vië neemt binnen het Oostblok een onafhankelijke positie in, maar politieke processen zijn hier niet nieuw. Volgens een Westerse specialist vertoeven er naar schatting 600 politieke ge vangenen in Joegoslavische ge vangenissen. De communisti sche leiders zijn echter gevoelig voor de publiciteit die dit proces heeft gekregen. De noodlijdende economie heeft dringend behoefte aan bui tenlandse leningen en buiten lands toerisme, en het land pro beert zorgvuldig een progressief imago te handhaven. Communis tische functionarissen omschrij ven de Westerse verslaggeving over het proces als 'druk van bui tenaf.' Solidariteit Verdachte Nikolic, een socio loog, verklaarde dat er zich in Joegoslavië nog nooit een derge lijk proces had voorgedaan. 'Ik denk dat er de komende vijf jaar geen politieke processen als dit meer zullen plaatsvinden, in elk geval niet in Servië,' aldus Niko lic. Servië en Slowenië worden beschouwd als de meest liberale van de zes Joegoslavische repu blieken. 'Rechter Zoran Stojkovic moet een bepaalde rol spelen, en dat is een erg moeilijke rol,' zo zei Ni kolic. 'Hij moet twee dingen be reiken. Hij moet een veroorde ling uitspreken, en hij mag geen juridische fouten maken. Hij staat onder grote druk, en je kunt hem vergelijken met een ballet danser wiens voeten aan elkaar zijn gebonden.' Imsirovic, die een speldje van het Poolse vakverbond Solidari teit in zyn revers droeg, ver moedde dat het proces in Joego slavië een nieuwe situatie heeft gecreëerd, en dat de meningsver schillen tussen de haviken en de pragmatici in de overheidsorga nen zijn verscherpt. De opvolgers van wijlen presi dent Josef Broz Tito hebben te kampen met een economie die in een crisis verkeert. De waarde van de dinar schrompelt steeds verder ineen, en de kosten van levensonderhoud zijn de afgelo pen vier jaar met 322 procent toe genomen. Er zijn in het land 1 miljoen werklozen, en het heeft de grootste buitenlandse schuld per hoofd van de bevolking van alle landen in Europa, 20 miljard dollar op een bevolking van 22 miljoen. De kritiek op het beleid is toegenomen sinds de dood van Tito in 1981, en deze gaat door ondanks het proces. 'Naar mijn mening is dat wat hier gedaan is, en wat de federale overheid doet, volstrekt ver keerd,' aldus Branko Horvat, een gerespecteerd econoom. 'De fe derale overheid moet gewijzigd worden en vervangen worden door een regering die de econo mie kan runnen', zei hij in een recente aflevering van het tijd schrift Interview. KOPENHAGEN (AP) - Groenland is gisteren zonder veel ophef uit de EG gestapt. Het eiland is de eerste staat die de EG verlaat. Gisteren, 1 februa ri, was de symbolische datum voor wat de Groenlandse leider Jonathan Motzfeldt omschreef als 'onze vrijheid van Brussel'. Groenland, dat sinds 1979 een semi-autonome status heeft ten aanzien van het moederland Denemarken, had al op 1 januari willen vertrekken maar door nalatigheid van het Ierse parlement, dat de stap moest ratificeren, moest dat worden uitgesteld tot gisteren. Groenland werd in 1973 als onderdeel van Denemarken ingelijfd bij de EG. Zeer tegen de wil van de 55.000 Groenlanders, die zich toen al met een meerderheid van zeventig procent uitspraken tegen toetreding. Dit vooral vanwege het visserijbelang. Door de uittreding wordt het 'grond gebied' van de EG ruim gehalveerd, omdat Groenland meer dan vier maal zo groot als Frankrijk is. Overigens zijn de banden niet helemaal verbroken. Het eiland blijft handel drijven met de EG op basis van een speciaal verdrag.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11