Rente met half procent omhoog 'Vrouwen minder kans op baan' Top bedrijfsvereniging weg Reactie op dure dollar Minder orders voor de zeescheepsnieuwbouw VNO en NCW ongerust over lastenverlichting ABP-adviseur Van Zon op vrije voeten VS willen invoer van auto's gaan beperken Afrikafonds Wereldbank maakt niet veel kans Wijze mannen komen met tussenrapport over ADM VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - Met het oog op de internationale rente-ontwikkeling en de situatie op de geldmarkt heeft de Nederlandsche Bank besloten haar disconto-rente vandaag met een half procent te verhogen. Het aanhoudend hoge niveau van de dollar koers ten opzichte van de Europese valuta's heeft geleid tot een stijging van de markt- rentes en tot een officiële tariefsverhoging in het buitenland. De marktpositie van de gulden in het Europese monetaire stelsel, zo zegt de Nederlandsche Bank, geeft aanleiding deze verhoging te vol gen. Dit mede gezien het in verge lijking met de meeste Europese landen lage binnenlandse rente peil. Het is de eerste discontowijzi ging in anderhalf jaar. De laatste aanpassing dateert van 9 séptem- ber 1983, toen de tarieven over de gehele linie met een half procent omhoog gingen. Verhoging van het disconto heeft een rente-opdrijvend effect. Het promessedisconto is hierbij het meest van belang. De handels banken koppelen hieraan hun voornaamste tarieven voor kortlo pende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven. Wijziging van de discontotarieven werkt in het alge meen ook door op de kapitaal markt. De wijziging is een reactie op de verhoging van de Duitse Lombard rente (vergelijkbaar met het Neder landse promessedisconto) giste ren. Deze maatregel hing al gerui me tijd in de lucht. Hij is bedoeld om een rem te zetten op de trek naar de dollar, waardoor kapitaal wordt weggezogen uit Europa. Daardoor wordt het hier steeds moeilijker om geld aan te trekken. Europese munten worden omge wisseld in dollars. De dollar is daardoor duur en de Europese munten staan onder druk. Vooral ook het pond had hiervan te lijden. De Engelse banken moes ten recent (opnieuw) de rente op trekken om het pond te steunen. Het pond stond nog extra onder RSV-commissie wijst kritiek van Winsemius van de hand DEN HAAG (GPD) - De Enquête commissie RSV wijst de kritiek van dr. A. Winsemius op haar eind rapport volledig van de hand. Win semius, de vader van de huidige minister, was rond 1970 de voorzit ter van een commissie die de rege ring moest adviseren over de her structurering van de Nederlandse scheepsbouw-industrie. Volgens de enquêtecommissie heeft de Commissie-Winsemius, bij het aan sturen op een fusie tussen Rijn- Schelde en Verolme, nogal wat on opgeloste problemen laten liggen. En daar is Winsemius het niet mee eens, zo schreef hij ruim een week geleden aan kamervoorzitter Dol man. „De heer Winsemius heeft duide lijk pogingen aangewend een aan tal grote problemen op te lossen, maar is daarin slechts zeer ten dele geslaagd. En dat is waarschijnlijk niet aan hem te wijten, want de weerstanden waren groot en de tijd beperkt. Maar hij moet het de En quêtecommissie niet euvel duiden als zij constateert dat nogal wat problemen zijn blijven liggen", schrijft de voorzitter van de enquê tecommissie Cees van Dijk don derdag als antwoord. Abemy druk door de inzakkende prijs van de olie, de belangrijkste inkom stenbron van de Engelse staat. Voor de Duitse mark en de gul den geldt hetzelfde. Om de druk op de mark te verlichten is hier tot aanpassing van de Lombard-rente besloten. De Nederlandsche Bank volgt doorgaans dezelfde lijn als de Bundesbank. In geldmarktkringen wordt de discontoverhoging gezien als een logische reactie op de internationa le situatie. Geldhandelaren ver wachten dat de verhoging tijdelijk zal zijn en dat het disconto over een of twee maanden weer omlaag kan. Als gevolg van de maatregel gel den met ingang van 1 februari de volgende tarieven: wisseldisconto 5,5 procent, promessedisconto 6,5 procent en de voorschotrente 6 procent. ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse werven die zich bezighou den met nieuwbouw van zeesche pen hebben in 1984 voor 200 mil joen gulden minder aan opdrach ten verkregen dan in het voorgaan de jaar. De waarde van deze nieu we orders liep namelijk terug van 1,43 mtijard naar 1,25 miljard gul den. Dit heeft de centrale organisatie van scheepswerven, de Cebosine, gisteren bekendgemaakt. Het aan deel van export-opdrachten in de ze nieuwe orders nam daarentegen toe: van 350 naar 400 miljoen gul den. De sterke groei van het export- aandeel is mede een gevolg van de stabilisering van de arbeidslonen en de stijging van de produktiviteit in deze bedrijfstak, aldus de Cebo sine. De produktiviteit steeg met 7,5 procent, terwijl Nederland als enig land in West-Europa de ar beidskosten wist te verlagen. Voor het eerst sinds 1975 komt Nederland weer voor op de lijst van toonaangevende scheeps- bouwnaties, opgesteld door Lloyd's Register of Shipping, zij het op de 19de plaats. De lijst wordt aangevoerd door Japan, ge volgd door Zuid-Korea, Brazilië en China (inclusief Taiwan). Met name in het laatste kwartaal van 1984 steeg het export-aandeel, met 25 procent van 403 naar 503 miljoen guldén. De totale waarde van de orderportefeuille bedroeg in het laatste kwartaal 1,86 miljard gulden. Volgens de Cebosine hebben de werven die in 1984 zijn betrokken bij het onderzoek van McKinsey - in opdracht van Economische Za ken - de in de afgesloten opdrach ten berekende verliezen bijna ge heel kunnen dekken met de door de overheid toegezegde generieke steun-bedragen. Minister Van Aar- denne zal binnenkort een beslis sing nemen over het al dan niet voortzetten van de steun en de vorm waarin. Het gaat hierbij om 29 voor het merendeel kleinere nieuwbouw- werven. De twee grootste werven van Nederland - Van der Giessen en IHC Holland - zijn niet in het onderzoek betrokken. Zij vallen onder een apart steunregime. Van de andere werven hadden er eind 1983 maar drie meer dan 500 werk nemers, te weten IJsselvliet Com binatie (660), de Merwede (572) en Verolme Heusden (540). De Cebo sine heeft aangedrongen op voort zetting van de huidige steun. WASHINGTON (UPI) - Buiten landse autoproducenten mogen slechts vijftien procent van de Amerikaanse markt voor hun reke ning nemen. Dit is de strekking van een wetsvoorstel van John Dingell, de voorzitter van de com missie voor energie en handel van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, dat volgende week zal worden ingediend. Volgens Dingell is contingentering van de auto-import gerechtvaardigd ge zien de onevenwichtigheid in de handel, het Amerikaanse begro tingstekort en de enorme werk loosheid. Volgens Dingell heeft de invoer buitenlandse auto's een tekort 19 miljard dollar op de balans de handel van de Verenigde Staten met Japan veroorzaakt. Dat is meer dan de helft van het totale handelstekort met dat land. De in voer van auto's neemt 22 procent van de Amerikaanse markt in be slag. Het grootste deel daarvan is afkomstig uit Japan. In maart eindigt het vierde jaar van een „vrijwillige exportbeper king", volgens welke Japan zich heeft verplicht niet meer dan 1,85 miljoen wagens per jaar naar de VS te exporteren. Dingell is van me ning dat de VS de deur niet wagen wijd kunnen opzetten voor Japan terwijl dit land de deur slechts op een kiertje zet, zeker niet omdat het land ook nog eens kan profite ren van prijsvoordelen als gevolg van de onevenwichtige wisselkoer sen en het Japanse belastingbe leid. Op conferentie 'Wilma wil werk' DEN HAAG (ANP) - De twee grote Nederlandse werkgeversverbon den VNO en NCW zijn niet gerust op het doorgaan van de ook voor 1986 toegezegde lastenverlichting van 1,5 miljard gulden voor het be drijfsleven. Oorzaak zijn uitlatin gen die woordvoerders van CDA en WD woensdag tijdens een uit gebreide commissievergadering over de begroting van financiën deden. De regeringspartijen willen vertrouwen van bedrijven dat een deel van de lastenverlich ting wordt gebruikt om de belas tingen en premies voor de burgers te verlagen. Er is ook een motie in gediend van deze strekking. Wederom dreigt een aan onder- op het investeringsklimaat. In nemingen in het regeerakkoord zoverre er sprake is van een verbe- toegezegde lastenverlichting op de tering van het investeringsklimaat tocht te worden gezet, hetgeen het is dit nauwelijks het gevolg van vertrouwen van bedrijven in een een lastenverlichting in 1984 en consistent overheidsbeleid ver- 1985 wegens de beperkte feitelijke stoort, aldus VNO en NCW giste- omvang daarvan, zo merken de ren in een reactie op de uitlatingen, werkgeversverbonden op. Een onduidelijk overheidsbeleid Met name de voorgestane ver heeft een sterk negatieve invloed lichting van de arbeidskosten voor ondernemingen wordt nauwelijks of niet gerealiseerd, vinden de werkgevers. Hoewel al rende mentsherstel plaatsvindt is het niet zo dat in 1985 sprake is van een structureel gezond bedrijfsleven. De ingezette weg zal nog jaren voortgezet moeten worden, aldus VNO en NCW. Het is ongewenst dat fracties nu al schoten voor de boeg lossen over de lastenverlich ting 1986. De eerste zorg bij de be grotingsbehandeling voor 1985 moet zijn daadwerkelijke realise ring van de in het regeerakkoord vastgelegde lastenverlichting in 1985, aldus VNO en NCW. AMSTERDAM - Belangstelling gistermorgen op deze beurs geïntroduceerd. opties Robeco op de optiebeurs i MAASTRICHT (ANP) - Eén van de twee hoofdverdachten in de ABP- zaak, ir. J. van Zon (64), is gister morgen uit voorlopige hechtenis ontslagen. Sinds 12 mei van verle den jaar verbleef hij in voorarrest onder verdenking van medeplich tigheid aan fraude, valsheid in ge schrifte en het aannemen van steekpenningen. Van deze misdrij ven wordt de andere hoofdver dachte, de geschorste directeur be leggingen van het ABP, mr. drs. E. Masson verdacht. Ir. van Zon was adviseur van Masson. Vanuit het Maastrichtse huis van bewaring is hij regelrecht naar zijn woning in België vertrokken. De verdediger van Van Zon, mr. F. Duynstee, maakte bekend dat de borgsom in ruil waarvoor Van Zon op vrije voeten is gesteld 350.000 gulden is. Dat was de hoofdvoorwaarde die de Maas trichtse rechtbank aan de invrij heidstelling had verbonden. Een andere voorwaarde is dat hij zich iedere week bij de rechter-commis- saris moet melden. Het paspoort van de vrijgelaten ABP-hoofdver- dachte is niet ingenomen omdat hij in België woonachtig is. Belastingaftrek van reiskosten is onvoldoende DEN HAAG (ANP) - De be staande fiscale aftrekmogelijk heden voor de kosten van woon-werkverkeer voor werk nemers (het reiskostenforfait) zijn onvoldoende. Met name werknemers die in de stedelij ke gebieden (agglomeraties), als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Eindhoven wo nen, maken vaak veel meer reiskosten dan ze fiscaal kun nen aftrekken. Daarom moet het reiskostenforfait worden aangepast aan de geldende ta rieven voor openbaar vervoer. Volgens de sociale partners zou een betere woon-werkrege- ling kunnen bijdragen aan het oplossen van fiscale knelpun ten in het functioneren van de arbeidsmarkt. Een werknemer die in een agglomeratie woont en werkt krijgt - net zoals een werkne mer die maximaal tien kilome ter van zijn werk woont - een belastingaftrek van 200 gulden. Dat bedrag dateert uit de tijd dat er nog geen zone-tarieven bestonden en binnen het stads gebied één tarief gold. Met de nu bestaande zóne-indeling ligt dat anders. Zo kan het voorko men dat een werknemer die voor zijn woon-werkverkeer binnen een stadsgebied per openbaar vervoer reist 570 gul den aan een jaarabonnement kwijt is, terwijl hij een reiskos tenforfait heeft van 200 gulden. De Stichting van de Arbeid meent dat het duidelijk is dat het nu geldende reiskostenfor fait voor lokaal woon-werkver keer moet worden aangepast aan de openbaar vervoers-kos- ten op basis van de zóne-inde- ling. Sociale Verzekeringsraad adviseert ZEIST (ANP) - Het presidium van de Sociale Verzekeringsraad (SVr) heeft het bestuur van de bedrijfs vereniging BVG aanbevolen de di recteur, de adjunct-directeur auto matisering en organisatie, en de chef algemene zaken te ontslaan wegens onzorgvuldigheid in het beleid en de beleidsuitvoering en het plegen van fraude. Ook de ex terne accountant van het accoun tantskantoor Van Dien+Co. moet wat het presidium betreft het veld gen, verbetering van de weinig planmatig aangepakt. Ei- catie tussen bestuur, directie en gen vermogen van de BVG heeft Deze geheime aanbevelingen van het SVr-presidium (hoogste college van het toezichthoudend orgaan op de bedrijfsverenigingen) heeft het algemeen bestuur van de Bedrijfsvereniging Voor de Ge zondheid, geestelijke en maat schappelijke belangen (BVG) in Zeist woensdag naast zich neerge legd. De SVr zal deze gang van za ken nu aan de minister van sociale zaken voorleggen. In de regel volgt op het negeren van dergelijke zwa re aanbevelingen een ondertoe zichtstelling van de bedrijfsvereni ging door de SVr. De BVG deelde gisteren eerder op de dag bij monde van haar ad vocaat mee dat alle betrokkenen zouden mogen terugkeren. In ieder geval voor wat de directeur betreft blijkt het bestuur echter te hebben besloten de man te ontslaan, zij het met een zo groot mogelijk eerher- apparaat en een onderzoek i functie-opvatting van de externe accountant. Ook deze aanbevelin gen heeft het BVG-bestuur naast zich neergelegd. Het presidium concludeert uit de rapportage over het onderzoek dat een SVr-team bij de BVG heeft in gesteld, dat de directeur door solis tisch optreden in velerlei beleids fouten is vervallen. In het persone le beleid veroorzaakte hij een "sfeer van onrust, de schijn van willekeur bij handhaven of ont slaan van medewerkers, het ont staan en voortduren van onregel matigheden". Herhaalde adviezen om functie vermenging te voorkomen legde de directeur naast zich neer. De au tomatisering bij de BVG heeft hij onvoldoende geanalyseerd en te de directeur tegen lage rente be legd om daarmee voordelige hypo theken (onder anderen voor zich zelf) af te sluiten. Transacties met onroerend goed zijn overhaast ge sloten. Het SVr-presidium constateert dat "tegenkrachten tegen deze ma- nagement-opvatting ontbraken". De externe accountant van het ac countantskantoor Van Dien+Co. heeft onvoldoende gesignaleerd en gerapporteerd naar het bestuur. De voorzitter van het BVG-be stuur, K.Hofman weigerde gister avond commentaar te geven op de aanbevelingen van het SVr-presi- dium en de besluiten van het be stuur. "Ik geef hierop geen enkel commentaar. We zullen ons op nieuw op de situatie moeten bezin nen", aldus Hofman. PARIJS (RTR) - Het ziet er niet naar uit dat het speciale fonds van de Wereldbank van een miljard dollar ten behoeve van de Afri- stel. De chef algemene zaken, die kaanse landen ten zuiden van de op verdenking van fraude was ge- Sahara er komt. Groot-Brittannië, schorst, mag pas terugkeren als de West-Duitsland en Japan hebben officier van justitie zijn zaak sepo- afgevaardigden van de Wereld- neert. bank gisteren tijdens het overleg in De verdere aanbevelingen van Parijs over het fonds, waaruit drie het SVr-presidium betreffen het jaar lang moet worden geput, laten opstellen binnen zes maanden van weten niet te zullen bijdragen. Ge- beleidsplan automatisering, een diepgaande beoordeling van de administratie van de uitkerin- De Abemy-groep in Sassenheim, die onder meer de automobielmer- ken Mitsubishi, Seat en Hyundai vertegenwoordigt, heeft de omzet vorig jaar zien stijgen met 37 pro cent van f 330 tot f 453 miljoen. Een van de belangrijkste oorzaken van deze groei is de ontwikkeling in de verkoop van de Spaanse Seat-wa- gens. Daarnaast werd het assorti ment van de tractorendivisie van de groep verder uitgebreid met een aantal agenturen van land-en tuin- bouwwerktuigen. Dit heeft Abemy bekendgemaakt. Reinigingsmiddelen De reinigingsmiddelenindustrie begint deze week een eerste voor lichtingscampagne waarin het vei lig omgaan met haar produkten centraal staat. Ook wordt, in nauw overleg met de overheid, onder zocht hoe op de verpakkingen van reinigingsmiddelen een nog duide lijker en opvallender voorlichting voor het juiste gebruik ervan kan worden bereikt. Wellicht zal een speciaal „gevarensymbool" wor den aangebracht. Record-werkloosheid Het aantal werklozen in Groot- Brittannië is in januari met 121.552 gestegen tot een record van 3.340.958. Het percentage werklo zen onder de beroepsbevolking be draagt nu 13,9. Na correctie voor seizoensinvloeden was er in janua ri een stijging van het aantal werk lozen met 18.200 tot 3.126.400, zo heeft het ministerie van arbeid gis teren bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP) - In de toe komst zal de huidige generatie jon geren leven in een maatschappij waarin in beginsel van iedere vol wassene wordt verwacht dat hij of zij door arbeid in eigen levenson derhoud kan voorzien. Dit is het gevolg van de behoefte bij gehuw de en andere vrouwen aan econo mische zelfstandigheid, die er toe leidt dat ze meer en meer betaald werk gaan verrichten. Minister De Koning (sociale zaken) zei dit giste ren in Den Haag op de beleidscon- ferentie over de arbeidsmarktposi tie van meisjes en jonge vrouwen. Deze was georganiseerd en voor bereid door de de Raad voor het Jeugdbeleid en de Emancipatie- raad onder de titel "Wilma wil werk - Aan het werk voor Wilma". De conferentie werd nodig geoor deeld omdat er een maatschappe- R lijk klimaat is ontstaan dat ongun stig is voor de emancipatiebewe- volgens haar daarvoor absoluut no- ging onder jonge vrouwen. Meisjes dig dat bij dit beleid wordt uitge- en jonge vrouwen ervaren verder gaan van economische zelfstandig dat, als ze werk zoeken, ze ihinder heid voor tenminste de jonge gene- mogelijkheden hebben dan man- ratie. nen, ook bij vergelijkbare uit- Pijkei Schroder van de Raad gangssituaties. voor het Jeugdbeleid meende dat De minister had voor hij het de conferentie niet meer is dan een woord kreeg van mevr. E. van bijdrage aan een ontwikkeling in Leeuwen - Schut van de Emanci- de goede richting. Zij signaleerde patieraad gehoord dat meisjes niet een machtsstrijd tussen jong en alleen een geloofwaardig uitzicht oud, tussen man en vrouw, tussen op een zelfstandig bestaan wordt maatschappelijke klassen. Die geboden als hun positie op de ar- strijd is de laatste jaren heviger ge- beidsmarkt wordt verbeterd. Het is worden en de uitslag ervan staat De Koning (links) in gesprek met de dames Schroder en Van Leeuwen het Jeugdbeleid en de Emancipatieraad. (foto anpi bij voorbaat bijna vast, als de men sen aan de goede kant van de oo streep zich hun verantwoordelijk- ook worden bevorderd, dat meer de druk op de arbeidsmarkt het emancipatieproces Hij wees erop dat de ontwikke ling geen waardevermindering in houdt van de functie die de vrouw tot op heden per traditie op zich nam: vooral de opvoeding en ver zorging van kinderen. Opvoeden is hoogwaardige arbeid, meent hij, en een minder ongelijke rol van man en vrouw kan daarbij voor beiden een verrijking in de persoonlijke levenssfeer beteken. Om dit te bereiken moet wel de arbeid drastisch worden herver deeld. Sinds 1982 is door herverde ling voor rond 150.000 personen werkgelegenheid behouden of tot stand gekomen. De beschikbaar heid van meer betaalde arbeid al leen is niet voldoende om meisjes en vrouwen een volwaardige posi tie op de arbeidsmarkt in het voor uitzicht te stellen. Volgens De Koning moet dan hoopt wordt nu dat er 600 miljoen dollar wordt toegezegd. Al veel eerder hebben de Ver enigde Staten laten weten niet mee te zullen doen, omdat ze veel meer vertrouwen hebben in een eigen Afrika-programma van 500 miljoen dollar. Het fonds voor sub-Sahara kan van start gaan als er 350 mil joen dollar is toegezegd, maar tot nu toe is alleen van Frankrijk een vaste toezegging binnen van 165 miljoen dollar, terwijl er aan vijf grote industrielanden is gevraagd om elk een bijdrage van tenminste 150 miljoen dollar te leveren. De kans is nu groot dat de levensstan daard van de Afrikaanse landen blijft dalen, zoals de afgelopen tien jaar ook al het geval is geweest. Aan het begin van het overleg, waaraan 23 landen meedoen, ver klaarde een woordvoerder van de Wereldbank nog optimistisch te zijn. Nederland, Noorwegen, Zwe den en Italië zouden meer geld hebben aangeboden dan was ver wacht. De meest sceptische landen hadden zich toen nog niet uitgela ten. Veel hing af van wat Groot- Brittannië zou doen en dat land doet dus niet mee. De hoop is er hu op gevestigd dat de landen die niet aan het speciale fonds bijdragen indirect hulp zul len bieden via „co-financiering", het leveren van financiële midde len voor bijzondere projecten waarvoor de Wereldbank ook mid delen verstrekt. Japan lijkt daar wel wat voor te voelen. Hoeveel de Wereldbank zelf aan het fonds voor sub-Sahara zal bij dragen hangt af van de winst van de bank over het afgelopen jaar. In de eerste helft van het lopende boekjaar, dat eind juni volgend jaar wordt afgesloten, maakte de bank een winst van 500 miljoen dollar tegen een winst van 600 mil joen dollar over het voorgaande boekjaar. hied onvoldoende bewust zijn, meende zij. Minister De Koning ging ook i op toekomstige sociaal-economi- vrouwen en meisjes gaan werken in mannenberoepen en in het alge meen in hogere funties. Daarnaast moet meer worden gedaan voor de sche ontwikkelingen op het terrein jongeren omdat de werkloosheid de emancipatie vrouw. Hij herinnerde eraan dat van de jongeren die niet meer naar nister maatregelen school gaan ongeveer een derde gelijk maken dat werkloos is. Voor de totale be roepsbevolking is die verhouding één op zes. Bovendien blokkeert onevenredig op hen drukt. In dit verband kondigde de mi- die het mo- meisjes een vakopleiding in het leerlingwezen gaan volgen. Hij wil hiertoe de bij drageregeling aanpassen. AMSTERDAM (ANP) - De zogeheten commissie van wijze mannen heeft toegezegd uiterlijk maandag met een tussenrapport te komen over de scheepsreparatiewerf ADM. Met dit tussenrapport in de hand zullen Industriebond FNV en Ondernemingsraad dinsdag opnieuw opschorting van behandeling van het faillissement bepleiten voor de rechtbank in Amsterdam. Dit heeft de woordvoerder van de Ondernemingsraad mee gedeeld. Ook zou ADM gisteren enkele mensen van de acquisitieafdeling, die bij gebrek aan werk vorige week naar huis waren gestuurd, terugroepen naar het bedrijf. Zij zullen om de continuïteit van het werk veilig te stel len Nederlandse klanten van ADM benaderen voor opdrachten. De commissie van wijze mannen heeft inmiddels de standpunten geïn ventariseerd van diverse partijen. Gesproken is met directie, commissa rissen en bewindvoerder, daarna met de gemeente Amsterdam en vervol gens met de Industriebond FNV en met de OR. De commissie van wijze mannen met als voorzitter drs. R. Zijlstra, onderzoekt in opdracht van rijk, provincie en gemeente Amsterdam de mogelijkheden voor een „afgeslankte ADM". Ze werd vorige week inge steld, nadat de rechtbank in Amsterdam de behandeling van een faillisse mentsaanvraag had uitgesteld. Dat gebeurde op verzoek van Industrie bond FNV en Ondernemingsraad, die hierdoor de kans kregen overle vingsplannen uit te werken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9