LEIDSCH DAGBLAD Coalitie wil een verdere verlichting van lasten Schadereparatiesaan alle merken JESEMUMiy/'// Voor e véél Bericht ongeluk Voorschotenaren blijkt misplaatste grap 'Russische raket ging richting Duitsland' Werkgevers in zuivel bieden hoger loon aan PvdA en CDA willen aow-verlies beperken Junkies en dealers van hoofdstad naar Haarlem MIJNSTAKING WOON IDEAAL LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37616 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur, drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Posltus 54 2300 AB Lftden Vow tal m 2» colofon VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense tweeling A. en P. James (33) is kerngezond. Beide broers varen als bemanningsleden aan boord van een Engels zeiljacht ergens in het Caraïbisch Gebied. Eerder deze week waren er be richten dat één van hen bij een on geluk op het jacht om het leven zou zijn gekomen, terwijl de ander zwaar verminkt in een ziekenhuis verslaggevers) in Guadeloupe zou zijn opgeno- mededeling dat hij voor een van hen een baan als purser wist. De buitenlandse man (een goede bekende overigens de politie) verbleef enkele da- Het ministerie zaken heeft, via zijn ambassade i Trinidad, contact met de tweeling gen in Voorschoten om wat op n gehad en bevestigd dat de berich- haal te komen: hij voelde zich ziek. ten die in omloop zijn, op leugens berusten. Na die kleine week liet de man De politie is nu op zoek naar de zich door een buurman van de 36-jarige E.R., een 'oppervlakkige tweeling naar Schiphol rijden om kennis' van de tweeling, die de misplaatste grap de wereld i Guadeloupe te vliegen. Hier zou hij een van de broers ontmoe- hebben geholpen. Begin vorige ten om over de baan als purser week meldde hij zich bij de ouder- gesprek te hebben. Omdat hij geen lijke woning van de broers met de geld had, gaf vierduizend gulden te bekostigen. Kort erop kwam er een telefoon tje, zogenaamd uit het Caraïbisch Gebied, met de mededeling dat de tweeling bij een ongeval aan boord van het zeiljacht was betrokken. De ANWB-alarmcentrale werd zelfs ingeschakeld om achter de verblijfplaats van het tweetal te ko men. Het ministerie van buiten landse zaken schakelde zijn am bassade in. Toen werd al snel dui delijk dat het om een misplaatste grap ging. Navraag bij Schiphol de vliegreis bracht tevens aan het ücht dat de man tot nu toe niet naar Guadelou- vertrokken. De politie vermoedt dat zij de kennis van de tweeling ergens in Zuid-Frankrijk moet zoeken. Als zij hem inderdaad vindt, is het nog maar de vraag of er stappen tegen hem kunnen worden ondernomen. Het verspreiden van de valse gege vens kan geen aanleiding zijn om hem te arresteren. Dat kan wel als er aangifte van oplichting wordt Een Finse grenswacht passeert de kop v< Duikers zullen later onder het ijs zoeken r LONDEN (AP/Rtr./UPI) - De Russische raket die vori ge maand over Noorwegen vloog en in Finland neer stortte was 'per ongeluk' op weg naar Hamburg of Bre men. De raket werd achter haald en neergeschoten door Russische gevechts vliegtuigen. Dit heeft het Britse dagblad „Daily Ex press" vandaag gemeld. In het bericht, geschreven door de fensiecorrespondent Evans, staat dat Moskou Washington binnen enkele seconden via de „hotline" van defensie inlichtte, maar dat de Amerikaanse regering de informa tie geheim hield om te voorkomen dat het een negatief effect zou heb ben op de besprekingen tussen Shultz en Gromyko in Genève. Evans noemt zijn bronnen niet met n?me maar hij heeft geput uit offi- Brits dagblad: ciële bronnen, deskundigen en functionarissen bij veiligheids diensten. land", aldus de Daily Express. Nadat de raket was gelanceerd realiseerden de Russen zich dat het verkeerde vluchtplan in de compu ter was ingevoerd. In plaats van een oefenvluchtplan, die de raket over de Barents Zee zou voeren, was er per ongeluk een oorlogs plan ingevoerd. Twee Mig-25 on derscheppingsvliegtuigen kregen de opdracht de raket te vernieti gen. Een van hen schoot de SS-N- 12 raket neer bij het dorp Skogfoss aan de grens tussen Noorwegen en de Sowjet-Unie, aldus de krant. De Migs waren bemand met pilo ten die na de stationering van kruisraketten in Europa speciaal zijn opgeleid om deze raketten neer te halen. Evans meldde verder dat de VS „De raket was niet geladen met Noorwegen verzocht af te zien van een conventionele of kernkop, actie. Dit had tot gevolg dat, hoe- maar uit de snelheid en het traject wel de raket gedurende 160 kilo van de raket maakten deskundigen meter door de radar werd gevolgd, op dat de raket op weg was naar het Noorse onderscheppingseska- Hamburg of Bremen, de twee dron op de basis Alkselv niet werd grootste havens van West-Duits- opgeroepen. DEN HAAG (GPD) - De regeringspartijen CDA en WD vinden dat het kabinet volgend jaar de lasten voor werkge vers en werknemers verder moet verlichten. Bij de behan deling van de begroting financiën pleitten de woordvoer- anpi ders Van Iersel (CDA) en De Korte (WD) gisteren voor een kleiner verschil tussen bruto- en netto-inkomen. De twee partijen vinden ook dat in 1986 de lasten voor het bedrijfsleven met ten minste f 1,5 miljard moeten worden verminderd. Ifol Staatssecretaris Koning (finan ciën) zei gisteravond dat het kabi net positief staat tegenover een verlaging van de premie- en belas tingdruk voor de werknemers in 1986. Volgens het kamerlid Van Iersel moet de lastenverlichting voor de werknemers worden ge bruikt voor de financiering van de gewenste loonmatiging en arbeids tijdverkorting. De WD ziet lasten verlichting als een mogelijkheid de economie te stimuleren. De libera len denken vooral aan een verla ging van de belastingen, die in alle landen van de Europese Gemeen schap tegelijk zou moeten worden doorgevoerd. Beide regeringspartijen zijn het erover eens dat een deel van de be lastingverlichting die al drijfsleven is toegezegd - 41 procent. Voor Van Iersel hoeft dat niet: hij denkt dat andere maat regelen gunstiger kunnen uitpak ken. (Zie verder pagina 5) Gerard Bakker terug naast Bettine Vriesekoop: 'Coachen is een passie'. PAGINA 13 Europa neemt Amerikaans ruimtestation. Vakbonden stemmen (voorwaardelijk) in met jeugdplan bij overheid. PAGINA 9 Uniek bedrijf in Alphen: er zit goud in oude compu ters. PAGINA 18 Drie Leidse kunstenaars exposeren in de Lakenhal. PAGINA 23 Nieuwe regeling voor partners DEN HAAG (GPD) - PvdA en CDA in de Tweede Kamer zijn overeengekomen dat de inkomen sachteruitgang als gevolg van de nieuwe aow-regeling voor huis houdens met twee inkomens moet worden beperkt. Bij de voortzet ting van het aow-debat dienden zij daartoe vanochtend wijzigings voorstellen in. In de kabinetsvoorstellen voor de nieuwe aow-regeling is er van uitgegaan dat iedere partner recht krijgt op een uitkering bij het be reiken van de 65-jarige leeftijd. De ze uitkering bedraagt in principe 50 procent van de huidige aow-uit- kering. Als een van de partners nog geen 65 jaar is en geen eigen inko men heeft, kan er een toeslag wor den aangevraagd om de inkomen sachteruitgang te ondervangen. PvdA en CDA willen nu dat daar bij de eerste 15 procent van het in komen van de jongste partner bui ten beschouwing wordt gelaten. Ook willen ze dat een derde deel van het inkomen niet wordt mee geteld bij het bepalen van de hoog te van de uiteindelijke aow. De twee fracties zijn het er verder ovei eens geworden dat er een langere overgangsduur moet komen dan het kabinet heeft voorgesteld. Opnieuw regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden. Middagtemperatuur ongeveer 8 gra- laagwater om 7.08 en 19.39 li De WD heeft zich deze week sterk gemaakt voor het volledig la ten vallen van de inkomenstoets in de aow (waarbij dus rekening wordt gehouden met het inkomen van de jongste, nog niet 65-jarig partner). De liberalen zijn wel voorstander van de individualise ring van de ouderdomspensioenre geling, maar ze vinden het verwer pelijk dat de hoogte van de aow af hankelijk moet worden gesteld van het inkomen. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) zei vanochtend dat de WD onnodige onrust heeft ver oorzaakt door zich tegen het kabi netsvoorstel te verzetten. De be windsman wees in zijn antwoord aan de Kamer elke suggestie van de hand dat de nieuwe aow inko mensafhankelijk wordt. Als beide partners ouder dan 65 jaar zijn, ver andert er niets, zei hij. Ex-notaris veroordeeld AMSTERDAM (ANP) - De ex-no taris A. V. uit Huizen is vanoch tend door de Amsterdamse recht bank veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf waarvan zes maan den voorwaardelijk. Er was één jaar cel tegen hem geëist. De rechtbank achtte bewezen dat V. de Haarlemse Maatschappij voor Hypothecaire Financiering voor een miljoen gulden had opge licht. Bovendien had hij als secre taris-penningmeester van de Am sterdamse Flat Exploitatie vereni ging in twee jaar tijd ongeveer een ton verduisterd. V. had verder ge knoeid met hypotheekverklarin gen en authentieke akten. In 1982 werd hij al uit zijn ambt gezet. Schoenen in reparatie terughalen bij notaris FINSTERWOLDE (GPD) - In woners van Finsterwolde die hun schoenen bij schoenmaker Heeshuis in reparatie hadden gegeven, krijgen ze van notaris L. Lathouwers terug. Dat komt doordat de schoenmaker is overleden en hij geen admini stratie bijhield. Al snel na de dood van schoenmaker Heethuis kwamen er mensen bij notaris Lathou wers die hun schoenen terug wilden die bij de schoenmaker stonden. Om iedereen tegelijk te bedienen, plaatste de notaris een oproep in de krant met de mededeling dat mensen die nog geld van de overleden schoen maker kregen of nog moesten betalen zich konden melden. Ook deelde hij mee dat de schoe nen konden worden afgehaald. Volgens de notaris heeft hij nog niet eerder in zijn loop baan met een dergelijk geval te maken gehad. Schoenen die overblijven gaan naar de erfge namen of naar het Leger des Heils". De notaris heeft geen passende maatregelen kunnen nemen om er zeker van te zijn dat de schoenen bij de werkelij ke eigenaar terechtkomen. „Ik vertrouw helemaal op de eer lijkheid van de mensen. Ik kan natuurlijk niet zeggen: wie de schoen past trekke hem aan". DEN HAAG (GPD) - De het be- werkgevers in de zuivelin- i totaal dustrie willen de werkne- 1,5 miljard - mag worden gebruikt mers een loonsverhoging voor koopkrachtverbetering. Dat leidde gisteren tot hoon in de ven' Daarbij moet reke- PvdA-fractie. Het PvdA-kamerlid ning worden gehouden met Wöltgens zei blij te zijn dat nu ook de mogelijkheden in de be de regeringspartijen blijkbaar plei- - - - ten voor stimulering van de econo mie door verbetering van de koop kracht. Zijn partij heeft daarvoor in de achterliggende drie jaar steeds gepleit. CDA en WD verschillen overi gens wel van mening over de ma nier waarop de lastenverlichting vnnr het hpdriifslpvon mnptpn wnr Ün6 van 5 Piment. van de vut-leeftijd van 62 naar 60 jaar, een eenmalige mogelijkheid voor uittreding van werknemers van 57,5 jaar en ouder, en volledige uitbetaling van het ziekengeld. drijfstak. Daartegenover willen de werkge vers de prijscompensatie afschaf fen en willen ze geen uitbreiding van de arbeidstijdverkorting. Sinds 1 oktober bestaat in de zui velindustrie een arbeidstijdverkor- De Voedingsbond FNV als dit jaar een verlaging van de verontwaardigd werkgeverspremies. Maar volgens de WD'er De Korte zijn de boeren en een groot deel van het midden- en kleinbedrijf daarmee niet gehol pen, omdat het aantal werknemers in deze sectoren beperkt is. Daarom heeft hij minister Ru- ding (financiën) gevraagd een an dere methode te kiezen. De WD lijkt ook te willen vasthouden aan de voorgenomen verdere verlaging van de vennootschapsbelasting tot de voorstel de werkgevers. Voor de op 5 maart beginnende cao-bespre kingen wil de bond de leden oproe pen in de bedrijven druk uit te oe fenen om daardoor de werkgevers tot andere gedachten te brengen. "We zijn al begonnen om de mes sen te scherpen". De bond verlangt zonder meer een uitbetaling van de prijscom pensatie, een eenmalige verlaging Met legertank op cafébezoek HAMBURG (DPA) - Een tank van de Nederlandse 41ste bri gade uit Seedorf is gisteren een herberg in Brest, zuidwestelijk van Hamburg, binnengereden. Daarbij werd voor ongeveer honderdduizend mark schade aangericht. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Volgens de Westduitse poli tie wilde de bemanning van de Leopard-2-tank in de straat voor de herberg keren. Maar toen de commandant via de ra dio de bestuurder aanwijzingen gaf trad door nog onbekende oorzaak een storing op in de communicatie-apparatuur. De bestuurder ontving het stopte ken niet en reed met de tank de herberg binnen. De Nederlanders deden mee aan een oefening. HAARLEM (GPD) Amsterdam se heroïneverslaafden en -handela ren nemen de wijk naar Haarlem. Ook gebruikers en kleine dealers sinds de Amsterdamse politie vooral de straathandel op de Zee dijk met harde hand onderdrukt. Volgens de Haarlemse officier uit onder voorheen heroïne uit Amsterdam haalden, komen tegenwoordig naar Haarlem. Volgens Haarlemse rechercheurs is hierdoor het aantal verslaafden en handelaren in Haar lem binnen een jaar verdubbeld tot ruim zeshonderd. Er zijn ongeveer zes panden waar die handel is geconcentreerd. Het verschijnsel doet zich voor Beverwijk, die justitie mr. F. P. M. Slits steekt Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 sindsdien de heroïnehandel de kop op buiten Amsterdam, in Haarlem, de IJmond en Zaanstad. In mindere mate merkt volgens hem ook Haarlemmermeer de ge volgen van het strengere optreden in Amsterdam tegen de handel in harddrugs op de Zeedijk. Al deze gemeenten vallen onder het arron dissement Haarlem. Mr. Slits is in dit arrondissement de officier van justitie die zich bezighoudt met de drugsproblematiek. Shts zegt dat hij van de Haarlem se politie, „en via de politie van de plaatselijke bevolking", signalen heeft opgevangen dat de drugscè ne zich aan het uitbreiden is. „Hoe wel dat tot op dit moment nog niet heeft geleid tot een merkbaar gro ter aantal arrestaties van junks en/ of dealers die uiteindelijk ook met justitie in aanraking zijn gekomen. Maar misschien dat dat nog komt". De Britse mijnstaking is in Vi^ftz-jn elfde maand en nog steeds ontbreekt elk sprankje hoop op een oplossing. De stakingsleiders wezen gisteren het ul timatum van de werkgevers af om op nieuw te gaan onderhandelen. Het had een bijeenkomst zonder voor waarden vooraf moeten worden. Voor de werkgevers betekende dat een gesprek waarin hoe dan ook over de sluiting van onrendabele mijnen kon worden gesproken. De vakbond zag dat als een eis die de strijd voor behoud van werkgelegenheid kans loos zou maken. Stakingen zijn altijd prestigeslagen, maar in Engeland voltrekken ze zich al snel volgens de negentiende- eeuwse wetten, die in kapitaal en ar beid natuurlijke vijanden zien, waar tegen geen verstandelijk gelegen- heidsverbond is opgewassen. Werk gevers en werknemers, ieder met in hun kielzog de eigen politieke stro ming, vechten met maar één doel voor ogen: winnen. De tweedeling is vermoedelijk in geen enkele Europese samenleving zo verankerd als in Groot-Bnttannië. Compromissen zijn nauwelijks moge lijk en dat maakt dat vakbonden soms bizarre eisen ingewilligd zien en een verontrustende macht vertegenwoor digen, terwijl op andere terreinen werkgevers zich een arrogantie ver oorloven die in geen beschaafd land thuishoort. De strijd voor het behoud van de ver liesgevende mijnen is verloren. Grote groepen mijnwerkers brengen de ar moede van het stakersbestaan een voudig niet meer op en zijn weer aan de slag gegaan. Het solidariteitsfront van de vakbonden brokkelt af, het charisma van leider Arthur Scargill verbleekt. De Nationale Kolenraad, ferm gesteund door premier That cher, ziet de winst naderbijkomen. Maar zoals zo vaak is er ook ditmaal geen winnaar. De Conservatieven mogen er, geheel volgens hun verkie zingsbeloften, in geslaagd zijn de van oudsher machtige mijnwerkersbond te vloeren, de prijs is uitzonderlijk hoog. Het heeft geen zin om mijnen open te houden waarvoor op geen enkele termijn een toekomst is. Maar de staking had een totaal ander vei loop gekend als werkgevers en rege ring zich serieus hadden ingespan nen voor vervangende werkgelegen heid. Hun "inspanningen" daartoe zijn tot dusver te schamel voor woorden. Daardoor is het mogelijk geworden dat een gevaarlijke demagoog als Scargill op pad kon met de bood schap dat er geen alternatief was en dat de mijnwerkers niets te verliezen hadden. Het resultaat is dat duizen den mijnwerkers straks zonder werk zitten en vermoedelijk de rest van hun leven aanhikken tegen huizenho ge schulden, die zij wel moesten ma ken om brood op tafel te houden. Van 'politieke winst' voor de regering- Thatcher is geen sprake. De voor spelde economische successen blij ven uit en Engeland dreigt van een laboratorium van het harde monetai- risme te veranderen in een griezelig sterfhuis. Ook in andere sectoren van de samenleving nemen de weerstan den toe. Zozeer zelfs dat in het con servatieve Oxford deze week onder applaus werd gebroken met de tradi tie om oud-studenten die het tot Dow- ningstreet 10 weten te brengen, ere doctor te maken. Voor een Brit kan het niet erger. Ja ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen. Daarna beslis ik over een definitief abonnement Noteer mi| voor een kwartaalabonnement (165,70), voor het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. i bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1