Weinig hoop op einde mijnstaking Gesprek over broodoorlog Verliesgevende mijnen blijven struikelblok Strenge controle op quota melkbedrijven ABP-adviseur Van Zon snel uit gevang Beste jaar Huisvestingsplan van PTT in Groningen af Korte werkweek V en D levert duizend banen op voor Akzo was 1984 FINY niet zomaar eens met wijze mannen ADM Pluimvee-industrie op vijftig miljoen verlies WOENSDAG 30 JANUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 LONDEN (GPD) Het eerste gesprek sinds drie maanden tussen de vakbond van de stakende Britse mijnwerkers, de NUM, en de Nationale Kolenraad (NCB) heeft giste ren weinig hoop op een snelle beëindiging van de nu al bijna elf maanden durende staking in de kolenmijnen opgeleverd. Het gesprek was bedoeld om een agenda op te stellen voor zo snel mogelijk te starten officiële onder handelingen. Wat er precies be sproken is, is in principe geheim, maar het zag er gisteravond niet naar uit, dat de strijdende partijen het over veel met elkaar eens zijn geworden. door Henk Dam Het voornaamste struikelblok is nog steeds de sluiting van verlies gevende mijnen, de belangrijkste reden van de staking. De NCB eist van de NUM een geschreven ver klaring waarin de bond accepteert dat de Kolenraad het recht heeft dergelijke mijnen te sluiten. MAASTRICHT (ANP) - De Maas trichtse rechtbank heeft gisteren besloten het voorarrest van ir. J. v. Zon, één van de hoofdverdachten in de zogenaamde ABP-affaire, voorlopig op te schorten mits door hem aan bepaalde voorwaarden zal worden voldaan. Welke voorwaar den dit zijn wilden noch diens raadsman mr. F. Duynstee noch of ficier van justitie mr. J. van Opstal meedelen. Verwacht wordt dat Van Zon nog deze week op vrije voeten zal worden gesteld. Een ander verzoek van mr. Duynstee dat deze namens zijn cliënt op 21 januari deed is even eens ingewilligd. De rechtbank heeft namelijk beslist dat de be slaglegging op een rekening van mr. Duynstee waarop door ir. van Zon 250.000 gulden was gestort om een eventuele borgsom te kunnen betalen moet worden opgeheven. BP Deutsche BP AG wil duizend van de zevenduizend personeelsle den kwijt. De directeur van de Westduitse BP, Hellmuth Budden- berg, verklaarde gisteren dat het ontslag noodzakelijk is om de on derneming te kunnen aanpassen aan de veranderingen op de markt en om de basis voor de toekomst te kunnen behouden. Vorig jaar le verde de verwerking een verlies op van 170 miljoen mark. Semafoon De PTT vindt dat veel meer men sen in ons land zich zouden moe ten bedienen van het gemak van een semafoon. Er v/ordt daarom gewerkt aan de ontwikkeling van een nieuwe generatie van deze op- roepapparaatjes op zakformaat, waarmee de PTT vooral de particu liere markt wil bereiken. Gemikt wordt op ongeveer een half mil joen abonnees. Bezitters van een semafoon kunnen in de hele Bene lux per telefoon worden opgeroe pen. Autohandel Vorig jaar zijn in ons land onge veer twee miljoen gebruikte perso nenauto's verhandeld, zes procent meer dan het jaar daarvoor. Dit leidt de RAI, de vereniging van de rijwiel- en automobielindustrie, af uit het aantal overschrijvingen van de kentekenbewijzen deel 2 via de PTT. Dat aantal was vorig jaar 2,01 miljoen, maar het kan voorkomen dat dezelfde auto twee keer binnen een jaar van eigenaar verwisselt. Dit cijfer was voor bedrijfsauto's 119.000, een toename van ruim acht procent, en voor de motorfiet sen 67.000, ruimt twee procent Benzineoorlog De Franse automobilisten reke nen handenwrijvend op een ben zineoorlog tussen de grote maat schappijen, sinds de regering gis teravond de benzineprijzen heeft vrijgegeven. Ze deed dit na een uit spraak van het Europese Hof in Straatsburg. Dit hof liet weten dat de zestig jaar oude regeringsin menging op dit punt binnen de EG niet meer past. Terwijl de prijzen voor de super gisteren nog tot 5,74 frank opliepen wordt nu verwacht dat ze tot 5 frank (twee gulden) en zelfs daaronder zullen teruglopen. Beursberichten op pagina 12 De vakbond wil een dergelijke verklaring, die overigens een ver harding van het standpunt van de NCB lijkt in te houden (eerder werd alleen gesproken over ,,de be reidheid te praten" over sluiting van verliesgevende mijnen), niet geven maar „zonder voorwaarden vooraf' onderhandelen. Arthur Scargill, de leider van de NUM, zei gisteren voor de tv dat zijn bond een brief naar de NCB heeft gestuurd waarin wordt ge vraagd om voortzetting van de on derhandelingen op die basis. De bond, zo zei hij verder, heeft verder „nieuwe voorstellen" gedaan ter beëindiging van de staking. Hij wilde niet op de inhoud van die voorstellen ingaan, maar zei op timistisch te zijn over spoedige hervatting van de onderhandelin gen. Dat optimisme wordt door de Nationale Kolenraad niet gedeeld. Woordvoerders van de NCB zeiden AMSTERDAM (ANP) - De Indus triebond FNV en de onderne mingsraad van ADM zullen de aan bevelingen van de commissie van wijze mannen, die voortzetting van de ADM-onderzoekt, toetsen aan hun eigen uitgangspunten. Er is weliswaar inspraak geweest bij het formuleren van de onderzoeksop dracht, maar door bewindslieden is die in de Tweede Kamer anders uitgelegd dan de Industriebond FNV en de ondernemingsraad had den bedoeld. Dit zei Industriebond FN V-bestuurder Gijs Honing gis teren tijdens een personeelsbijeen komst op de werf. Hij zei dat de gemeente en de provincie wat dit betreft met de vakbond en de ondernemingsraad op één lijn zitten. Honing verzette zich wederom tegen de gedachte dat na een faillissement van ADM in de toekomst volstaan zou kun nen worden met een „regionale" werf, die slechts werk zou bieden aan een kwart van het huidige per soneel van 880 man. Zo'n werf, die alleen opdrachten aanneemt van schepen die toch al de Amsterdam se haven aandoen, zou vanuit de regio financieel gesteund worden, maar dat is volgens Honing niet voldoende. Hij vindt dat de staat in deze zijn verantwoordelijkheden moet nemen en mee moet werken DEN HAAG (ANP) - De aangepas te plannen voor de nieuwbouw van de PTT in Groningen zijn gereed. Burgemeester Buiter van Gronin gen krijgt de tekeningen volgende week onder ogen. Dit heeft een woordvoerder van de PTT gisteren gezegd. De oorspronkelijke plan nen zijn „geëconomiseerd", omdat er maar 2200 in plaats van 3000 PTT'ers naar Groningen zullen gaan. Het staatsbedrijf heeft nu drie lo- katies op het oog in de Groningse hoofdstad. Vlakbij het station zal de nieuwe hoofdvestiging verrij zen. Hierin vinden in ieder geval directeur-generaal Wit en zes van zijn hoofddirecteuren onderdak. Voor het opleidingscentrum en het computercentrum heeft de PTT aparte vestigingen in gedachten. Volgens het kabinetsbesluit van november vorig jaar moet Wit van af 1 januari 1986 in Groningen zit ten. Het nieuwe gebouw is dan ze ker nog niet klaar. De Centrale Di rectie zal voorlopig ruimte huren gisteravond dat er op z'n vroegst op vrijdag verder zal worden ge praat, „als er al gepraat wordt". Volgens de Kolenraad werken thans ruim 78.000 van de 187.300 le den van de bond. Bovendien zou den dagelijks honderden mijnwer kers de gelederen van de stakers verlaten en hun werkzaamheden hervatten. De bond bestrijdt deze cijfers en zegt dat ongveer 140.000 mijnwerkers nog steeds in staking zijn. Er wordt echter erkend dat enkele stakers er de brui aan heb ben gegeven. Vorig jaar mislukten zeven on derhandelingsronden over de wei gering van de bond om de sluiting van verliesgevende mijnen te ac cepteren. De voorzitter van de bond, Arthur Scargill, heeft zich op het standpunt gesteld dat een mijn alleen mag worden gesloten als er geen kolen meer te delven zijn of als het te gevaarlijk is geworden om te werken. aan een werf die ook grotere op drachten uit het buitenland aan kan. Honing is niet tegen plannen om de order voor modernisering van de Peruaanse kruiser Almirante Grau onder te brengen in een apar te bv, die dan aan 150 man gedu rende drie jaar werk zou bieden. Maar daarnaast zouden dan activi teiten voortgezet moeten worden in een tweede bv en er moet dan een „organisatorische eenheid" ko men tussen die twee bv's, aldus Honing. De PvdA wil dat het kabinet een positieve houding aanneemt tegen over een onderzoek naar de moge lijkheid in Amsterdam een scheepsreparatiewerf op poten te zetten die zowel levensvatbaar is als in staat om in een regionale be hoefte te voorzien maar ook inter nationaal concurrerend uit de voe ten kan. De PvdA-ers Van der Hek en Vos legden die wens gisteren in de Tweede Kamer neer in een motie tijdens een kort voortgezet debat over de problemen rond de ADM- werf. Zowel de rentabiliteit als de continuïteit dienen een belangrijke rol te spelen voor een nieuwe scheepsreparatiewerf, aldus Van der Hek. in het - overigens ook nog niet ge reed gekomen - Hunzehuys van de NS, aldus de PTT-woord voerder. Wanneer de nieuwe huisvesting wel klaar is hangt sterk af van de snelheid waarmee de bouwaanvra- gen worden behandeld, zo zegt de PTT. Volgens het eerder aange haalde kabinetsbesluit moeten er vóór 1990 2200 PTT'ers naar Gro ningen zijn verhuisd. Van die 2200 zitten er overigens al 801 in het noorden. Burgemeester Buiter krijgt vol gende weck nog niet te horen wel ke afdelingen hij precies in Gro ningen kan verwachten en hoe het tijdschema van de verhuizing er uit ziet. Staatssecretaris Scherpenhui- zen liet dinsdag in zijn halfjaarlijk se voortgangsrapportage aan de Tweede Kamer weten dat de PTT nog steeds aan de invulling van het spreidingsplan werkt. Volgens Scherpenhuizen gebeurt dit met „voortvarendheid". De werkzaam heden zullen op 1 maart zijn afge rond. BARNEVELD (ANP/GPD) - Mi nister Braks (landbouw en visserij) wil agrarische bedrijven die een extra quotum melk hebben toege wezen gekregen streng gaan con troleren. Hij heeft de indruk dat een aantal bedrijven door een on juiste weergave van feiten ten on rechte zo'n quotum toegewezen heeft gekregen. "We zijn een aantal gevallen op het spoor die we sterk verdenken en ik beraad me mo menteel over de wijze waarop we die bedrijven aan zullen pakken". Dit zei Braks gisteren in Barneveld waar 3000 demonstrerende boeren bijeen waren om te protesteren te gen zijn zogenaamde 'interimwet'. Die wet behelst een aantal beper kende maatregelen voor uitbrei ding en vestiging van varkens- en plui veehouderij bedrijven. Het Ne derlands Agrarisch Jongeren Kon- T\ ontslagen terug OOSTERHOUT (ANP) - Direc teur K. Keyzer van Jamin heeft gistermiddag in de bedrijfskan tine zijn excuses aangeboden aan het personeel voor het ver strekken van verkeerde infor matie aan het NOS-journaal. Maandag vertelde Keyzer in het journaal dat er bij Jamin als gevolg van de surséance-aan vraag 600 banen op de tocht zouden staan. Daarbij ontstond de indruk dat er 600 extra ont slagen zouden vallen bovenop de 400 die reeds als gevolg van een eind 1983 in werking getre den organisatieplan zijn gerea liseerd. „Het noemen van een getal is stom geweest. Het is te wijten aan de hoge werkdruk waaraan we het afgelopen weekeinde hebben blootgestaan", aldus Keyzer, die overigens wel stel de dat Jamin „behoorlijk in de problemen zit. Maar er is uit te komen en we zullen er uit ko men", aldus Keyzer. Hij ontkrachtte met klem ge ruchten als zou men er bij Ja min op uit zijn om de fabrikage van zoetwaren te ontmantelen en aan te sturen op uitsluitend een verkooporganisatie. „We gaan verder met de levensvat bare delen van beide bedrijfs onderdelen", aldus Keyzer. ARNHEM (GPD) - Met een omzet van 16,5 miljard gulden en een net to-resultaat van 750 miljoen is 1984 het beste jaar geworden in het be staan van International Akzo. De opgaande conjunctuur in de be langrijkste activiteitengebieden van het concern (West-Europa en Noord-Amerika), gesteund door een hoge dollarkoers, heeft hieraan belangrijk bijgedragen. De verbeterde kostenstructuur en produktsamenstelling van de Akzo-groep maakten het volgens de raad van bestuur mogelijk ten volle te profiteren van de gunstige omstandigheden. De omzet steeg met tien procent tot 16,5 miljard. takt (NAJK) vindt dat het met deze wet jonge boeren wel erg moeilijk wordt gemaakt een bedrijf over te nemen. Na een protestmars verwelkomden de jonge boeren minister Braks met boe-geroep en spandoeken in de markthal. Daar stelden zij een beter prijsbeleid voor, ter verbete ring van de rentabiliteit. Men wees de bewindsman ook op de moge lijkheid, een EG-regeling toe te DEN HAAG (ANP) - Vertegen woordigers van de bakkersorgani satie de Nederlandse Bakkerij Stichting en het grootwinkelbe drijf Edah komen vandaag in Utrecht bijeen voor een gesprek over de door het grootwinkelbe drijf gehanteerde broodprijs. Edah duikt met de broodprijs al enkele dagen onder de wettelijke mini mumprijs van 1,86 gulden. Woordvoerders van beide partij en hebben dit bevestigd. Directie secretaris J. Wolf van Edah zegt dat naar een oplossing zal worden gezocht voor de verschillen die tus sen Edah en de stichting bestaan. Directeur P. Buize van de Neder landse Bakkerij Stichting zegt dat zijn stichting tijdens het gesprek zal proberen Edah "van zijn dwa lingen" af te brengen. Lukt dit niet dan zal de bakkersorganisatie een kort geding aanspannen, aldus Buize. Een eventueel kort geding volgt dan naast de strafrechtelijke procedures die de Economische Controledienst en de officier van justitie in Den Bosch zijn begon nen. Die officier van justitie, mr. G. Bos, heeft de rechtbank gisteren gevraagd een voorlopige maatregel in te stellen, waarin Edah wordt verboden brood beneden de mini mumprijs te verkopen. Wanneer de rechtbank het verzoek van mr. Bos overneemt, en Edah toch doorgaat met de stuntprijzen, pleegt het be drijf volgens de officier een econo- Zonder de in 1983 verkochte Brand-Rax zou de stijging 15 pro cent zijn geweest, waarvan 8 pro cent door vergroting van het afzet- volume. De belangrijkste bijdrage aan de omzetstijging was afkom stig van de chemische produkten. Het bedrijfsresultaat nam met bijna 60 procent toe tot 1340 mil joen gulden. Dat is 8,1 procent van de omzet, tegenover 5,6 procent in 1983. Chemische vezels en chemi sche produkten namen het leeuwe- deel van de verbetering voor hun rekening. De gunstige financiële ontwikkeling leidde tot een ver mindering van de financieringslas- passen, de zogenaamde installatie- premie. Dat zou inhouden dat bij iedere be drijfsovername een bedrag van 40.000 gulden van de overheid zou worden verkregen. Braks wees die mogelijkheid af omdat het middel naar zijn zeggen niet tot het doel zou bijdragen. "Het geld zou te rechtkomen bij degenen die het bedrijf verlaat in plaats van bij de nieuwe boer. Dan besteed ik dat geld liever aan structurele maatre- misch misdrijf. Het bedrijf riskeert dan een straf van een miljoen gul den. Nu is er slechts sprake van een overtreding. De officier heeft tot deze maatre gel besloten omdat onmiddelijk in grijpen volgens hem vereist is. "Het gaat er om weer rust in de tent te krijgen", aldus Bos. Hij kon digde aan dat zijn collega's in ande re delen van het land op dezelfde manier ontduiking van de prijs zouden bestrijden, mochten zij constateren dat een bedrijf het voorbeeld van Edah volgt. Ook deelde hij mee dat er op zijn verzoek een onderzoek op gang is gekomen naar de gang van zaken bij het verkopen van buitenlands brood. Als blijkt dat de prijs van dit brood onder die van de som van de transportkosten, de produktie- kosten en een redelijke winstmar- ZEIST (ANP) - De pluimvee-indus trie heeft in 1984 een verlies gele den van vijftig miljoen gulden. De helft hiervan staat op naam van de legbatterijen, de andere helft komt voor rekening van de handel en de voerfabrieken. Dit staat in het jaar overzicht van het produktschap voor Pluimvee en Eieren, dat van daag is verschenen. Oorzaken van het verlies zijn vol gens het produktschap de geste gen voerprijzen en de te lage op- brengstprijzen van eieren. De leg batterijen staan al sinds 1982 rood bij de bank. Dat tekort is thans op gelopen tot tweehonderd miljoen gulden. Het produktschap ver wacht echter enige verbetering in deze situatie in de tweede helft van dit jaar. Vorig jaar zijn er in Nederland 10,3 miljard eieren geproduceerd. Dat is vijf procent meer dan in 1983. De consumptie van eieren steeg met honderd miljoen tot drie miljard stuks, of 205 eieren per hoofd van de bevolking, dus vier eieren per week. Het produktschap denkt dat deze stijging van het ver bruik een gevolg is van de „hoge voedingswaarde" van het ei in rela tie tot zijn prijs. De waarde van de export van eie ren steeg in 1984 met vijftien pro ten. De belastingdruk steeg tot 35 procent (in 1983 was dat nog 14 procent) als gevolg van aflopende mogelijkheden tot compensatie van winsten met verliezen uit voor gaande jaren. De netto-winst steeg met 75 pro cent tot 750 miljoen gulden. Uitge drukt in guldens per gewoon aan deel nam de netto-winst toe van f 12,91 tot f 19,02 (plus 47 procent) bij een stijging van het aantal aande len van 33.151.000 eind 1983 tot 39.427.000 eind vorig jaar. Het aantal medewerkers eind 1984 (66.100) was nagenoeg gelijk aan dat per eind 1983 (66.300). gelen ter verbetering van de sec tor", aldus Braks. Ook een vestigingswet voor inten sieve veehouderijbedrijven stuitte bij de bewindsman op bezwaren. "Dat is een mate van regelgeving die mij veel te ver gaat. Als de over heid zo'n grote inbreng zou krijgen in het bepalen van de plaats waar de produktie plaatsvindt, dan ben ik bang dat dat op den duur ver starrend gaat werken", zo verklaar de hij. De bewindsman zei wel te willen streven naar een fonds waaruit kleine boeren en starters enigszins kunnen worden geholpen Dat fonds zou via een aanvullende op koopregeling van melk-quota ge stalte moeten krygen. Braks zei zich ook te willen inzetten voor be houd van een verantwoorde graan prijs. Ministerie: kabinet hoefde niet te weten van RSV-cheque DEN HAAG (ANP) Minister Van Aardenne (economische zaken) hoefde het kabinet medio 1980 niet te informeren over de geheime overeenkomst die hij met Rijn Schelde Verolme (RSV) had geslo ten over de afbouw van de orders in de offshore en grote scheeps- nieuwbouw bij dat bedrijf. De overeenkomst was een „financieel- technische afwikkeling" van een eerder kabinetsbesluit en boven dien waren vakministers van fi nanciën en sociale zaken via amb telijk overleg op de hoogte van de overeenkomst met RSV. Dit heeft een woordvoerder van het departement van economische zaken gisteren desgevraagd mee gedeeld. De enquêtecommissie stelde vorige week vast dat Van Aardenne het kabinet niet heeft in gelicht over wat de „blanco chè- que" is gaan heten, de overeen komst waarbij het Rijk zich garant stelt voor een groot deel van de af- bouwverliezen boven de 330 mil joen gulden. ge ligt, dan kan ook hier worden ingegrepen. Levensmiddelen De groep van ongeveer 200 krui deniers die nu twee weken stunten door vijf A-merken onder de bo demprijs te verkopen, stoppen hun actie. Dat gebeurt met ingang van 6 februari. Vandaag start de derde week van de actie, die niet meer te gen te houden is omdat de voorra den reeds in huis zijn en er reclame voor is gemaakt. De ondernemers van de zogenoemde „Super Club 199" stoppen ermee nadat het Vak centrum Levensmiddelen (de be langenorganisatie van de gehele branche van zelfstandige kruide niers, met ongeveer negenduizend zaken) een dringende oproep heeft gedaan om de actie te staken. cent tot 941 miljoen gulden. Voor dit bedrag gingen er 6,2 miljard eie ren de grens over, waarvan vijf mil jard binnen de Europese Gemeen schap bleven. De produktie van pluimveevlees steeg vorig jaar met drie procent tot 410.000 ton. Het binnenlands verbruik van kip, kalkoen, eend en ander pluimveevlees ging met 10.000 ton omhoog naar 168.000 ton. Dat komt overeen met twaalf kilo per hoofd van de bevolking. De exportwaarde ervan bedroeg 2,4 miljard gulden. Dat is elf pro cent meer dan in 1983. Nederlandse accountants krijgen een OPEC-opdracht AMSTERDAM (ANP) - Het Neder landse accountantskantoor Klyn- veld, Kraayenhof en Co (KKC) heeft van het dagelijks bestuur van de Organisatie voor Olie Produce rende en Exporterende Landen (OPEC) opdracht gekregen om de naleving van de afspraken over produktie en prijzen te controle ren. Tot een toezicht op de afspra ken heeft de OPEC eind december besloten. Voorzitter drs. J.A. Steenmeijer van KKC toonde zich verheugd over de opdracht. Het wordt be schouwd als een zeer prestigieuze opdracht. Steenmeijer kon niet zeggen voor hoeveel mensen werk het bij KKC op zou leveren. De opdracht kwam gedeeltelijk als een verrassing. Het zat al weken in de pen, maar volgens geruchten in de accountantswereld zou de Amerikaanse firma Arthur Ander sen, het grootste kantoor ter we reld, de order toebedeeld krijgen. Op de eerste plaats wordt het kantoor belast met het opzetten van een controlesysteem voor de produktie, verschepingen en prij zen van olie van de 13 OPEC-lan- den. AMSTERDAM - Vertegenwoordigers van de schoonmaak-industrie heb ben gisteren in Amsterdam een werkgroep opgericht met als motto "Ne derland Schoon". Bij de bedrijven die zich in de werkgroep hebben Ver enigd zijn een kwart miljoen mensen werkzaam. De werkgroep wenst meer aandacht voor schoonmaak en hygiëne. (foto anp> AMSTERDAM (GPD) - Bij de warenhuizen van Vroom Dreesmann zijn de afgelopen twee jaar ongeveer duizend banen geschapen dank zij arbeidstijdverkorting. Dat heeft topman dr. A. Dreesmann van Vendex International gisteravond gezegd in het tv-programma 'Brandpunt in de Markt'. Een woordvoerder van het concern lichtte vanmorgen desgevraagd toe dat hiermee 80 procent van de door de arbeidstijdverkorting vrijgekomen plaatsen zijn herbezet. Met de bonden was twee jaar geleden afgesproken dat de werkweek in vier jaar tijd zou worden teruggedrongen van 40 naar 36 uur. Daarvoor zijn op een personeelsbestand van 17.000 nu circa 1000 jongeren aangenomen. De woordvoerder zei dat ook dit en vólgend jaar een verdere groei mag worden verwacht, al zal de omvang afhangen van de in te leveren prijscompensatie. Als die door de inflatie laag uitvalt, is er weinig geld voor nieuwe banen. In een reactie bevestigt bestuurder Van Zweden van de Dienstenbond- FNV de cijfers. „Maar het gaat natuurlijk om het aantal gewerkte uren", zegt hij. Zonder een controle daarop kan V D volgens hem gemakkelijk mensen aannemen en tegelijk de part-timers minder uren laten maken. Daarom kan de bond niet zeggen of de herbezetting voldoende is. De bond tracht bij V D en Ahold zo'n controlesysteem in te voeren, maar dat stuit nog op verzet van de werkgevers. Directeur van Jamin neemt bericht over 600 Om Edah van 'dwalingen' af te brengen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9