Moskou overlegt ontwerp-verdrag Doodstraf geëist in Torun PC kiest voor harde lijn Top in Rome over Euro-ruimtevaart Gesprek over Taba levert weinig op Nieuwe impuls Stoeldiolm-overleg Franse communisten zetten zichzelf buiten spel WOENSDAG 30 JANUARI 1985 PAGINA 7 STOCKHOLM (Rtr./UPI) - De Sowjet-Unie heeft gisteren een ontwerp-verdrag voor het afzien van geweid aangeboden aan de Europese ontwapeningsconferentie, waar 35 landen aan deelnemen. Bij de opening van de vijfde zittingsronde van de conferentie, waar manieren wor den besproken om het risico van oorlog in Europa te verminderen, deelde de Russische ambassadeur Oleg Grinevsky een document uit getiteld „basis-voorzieningen voor een verdrag inzake het wederzijdse afzien van militair geweld en het behoud van vreedza me betrekkingen". Het verdrag moet elke staat verplichten niet als eerste conventio nele en kernwapens te gebruiken. Grinevsky noemde het Russische voorstel „een grote stap gericht op het verminderen van een militaire confrontatie". Volgens het Russi sche plan moet een dergelijk verdrag ook het afzien van geweld in de ruimte en tegen derde staten inhouden. LONDEN (Rtr/UPI) - De Britse politie heeft gisteren drie mensen gearresteerd op verdenking van moord op een hoge politiefunctio naris, wiens lichaam zaterdag is ge vonden bij het huis van een bouw ondernemer. De politie verhoort nog zeker 15 mensen die gisteren zijn opgepakt in Londen en het westen van Engeland. Volgens een woordvoerster van de politie kan het aantal aanhoudingen nog stij gen. Het slachtoffer, de 45-jarige John Fordham, was belast met het on derzoek naar de grootste goudroof in de Britse geschiedenis. In no vember 1983 is voor een waarde van ruim 100 miljoen gulden aan goudstaven, diamanten en platina gestolen uit een kluis bij het Lon- dense vliegveld Heathrow. Ford- Arrestaties na moord en goud- roof in Londen ham stond binnen Scotland Yard aan het hoofd van Cll, de afdeling zware criminaliteit. De arrestanten zijn de bouwon dernemer, zijn echtgenote en een man die zaterdag bij het echtpaar was. Niet ver van de plaats waar het lijk van de politiefunctionaris is gevonden, ontdekte de politie goud met een waarde van ruim 250.000 gulden. Deskundigen on derzoeken het goud, dat waar schijnlijk omgesmolten is. In december 1984 zijn twee man nen tot 25 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens hun aandeel in de goudroof van november 1983. Zij zeiden niet waar de buit is geble ven. De roof was het werk van zes mannen, die de bewakers met ben zine overgoten en hen in brand dreigden te steken alg zij de code van de kluis niet bekendmaakten. Een bewaker die met de overval lers had meegedaan, getuigde voor de rechter tegen de twee veroor deelden. Hij kwam er met zes jaar gevangenisstraf van af. De kraak van de kluis op Heath row was volgens de politie het werk van beroepsmisdadigers, die geweten moeten hebben dat het transport daar maar één nacht was. Het was van de Verenigde Staten onderweg naar het Midden-Oos ten. Westerse delegaties toonden zich kritisch jegens het Russische voor stel, dat volgens hen al is voorzien in het handvest van de Verenigde Naties, de slotakte van Helsinki en de internationale wetgeving. Maar Suriname zou gepraat hebben met PLO-leider TUNIS (AFP/ANP) - Een Suri naamse delegatie die sinds zater dag in Tunesië verblijft, heeft ge sprekken gevoerd met leiders van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO, onder wie Jasser Arafat. Dat heeft het officiële Palestijnse persbureau WAFA gemeld. De delegatie heeft Arafat na mens Bouterse uitgenodigd voor een bezoek aan Paramaribo, aldus WAFA. De Surinaamse delegatie zou de mogelijkheden hebben on derzocht voor samenwerking tus sen 'de twee revoluties' en 'om de gezamenlijke strijd tegen zionisme en het Amerikaanse imperialisme te versterken'. Een regerings-woordvoerder in Paramaribo verklaarde niets te we ten over een bezoek van een Suri naamse delegatie aan Tunesië, noch over een mogelijk bezoek van de Libische leider Gaddafi aan Pa ramaribo. Ex-minister beschuldigd zij noemden het ook een van de weinige Russische voorstellen waarover zij willen onderhandelen in Stockholm. De Verenigde Sta ten en hun bondgenoten stellen daartegenover voor: - gegevens uit te wisselen over de organisatie en plaats van de wederzijdse troepen machten: - jaarlijks programma's uit te wisselen over militaire oefeningen: - tevoren melding te maken van belangrijke militaire activiteit; - waarnemers uit te nodigen voor dergelijke militaire activiteit; - snellere communicatie moge lijk te maken tussen de regeringen in tijden van crisis; - en manieren overeen te komen om het nakomen van de overeen komsten te controleren. De Navo-afvaardigingen willen in Stockholm niet praten over kern- en ruimtewapens, zeggende dat de conferentie alleen is gericht op conventionele bewapening. Maar westerse afgevaardigden toonden zich optimistisch dat de onderhandelingen meer zullen op leveren dan voorheen, nu het Ame rikaans/Russische wapenoverleg binnenkort in Genève wordt her vat. BONN (AP) - De Westduitse oud- minister van economische zaken Friderichs (FDP) is gisteren offi cieel beschuldigd van belastingont duiking. De oud-minister, heeft in tussen verlof gekregen van de Dresdner Bank, de op een na groot ste bank van het land, waarvan hij voorzitter is. Friderichs heeft nu een maand de tijd om op de beschuldiging te rea geren. Daarna zal de rechtbank be palen of hij zal worden vervolgd. De Dresdner Bank zou belasting hebben ontdoken door het doorstu ren van schenkingen aan politieke partijen. Die schenkingen werden eerst ondergebracht in liefdadig heidsfondsen. (foto ANP) ROME - De rol van Europa in ruimtevaart en ruimteonderzoek is het onderwerp van een ministers conferentie die vandaag en morgen in Rome wordt gehouden. De deel nemers vertegenwoordigen de elf lidstaten van de ESA (European Space Agency): België, Denemar ken, West-Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittanië, Ierland, Italië, Ne derland, Spanje, Zweden en Zwit serland, en drie geassocieerde lan den: Canada, Noorwegen en Oos tenrijk. door Hein ten Korteriaar De bijeenkomst wordt gehouden op uitnodiging van de Italiaanse minister voor wetenschappelijk onderzoek, Luigi Granelli, onder wiens voorzitterschap vorig jaar in Noord wijk de twintig jaar Europe se samenwerking op ruimtevaart- gebied werd gevierd. Kort tevoren had president Reagan enkele Euro pese landen uitgenodigd om deel te nemen aan de realisering van een ruimtestation, en de tijd leek dus rijp voor een topconferentie van ESA-ministers, om zich te be raden over een nieuw Europees ruimteprogramma op langere ter mijn en, daarmee samenhangend, het Europese antwoord op de Amerikaanse uitnodiging. Uitein delijk vroeg Granelli zijn collega's een kritisch oordeel te geven over het functioneren van het Europese ruimteagentschap en voorstellen te doen voor een verbetering van de samenwerking. Dit zijn ook de drie punten op de agenda van de bijeenkomst, die wordt geleid door de huidige voor zitter, de Nederlandse vice-pre mier Van Aardenne (ons land is verder vertegenwoordigd door mi nister van onderwijs Deetman). Op tafel ligt een voorstel dat naar Gra- nelli's mening doorslaggevend zou kunnen zijn, „omdat het Europa zówel in staat zou stellen een eigen ruimtestation te ontwikkelen als deel te nemen aan de realisering van een segment van het Ameri kaanse ruimtestation". Het project, dat voortkomt uit Duits-Italiaanse samenwerking, draagt de naam 'Columbus'. Het betreft een basiselement voor een ruimtestation, ontwikkeld uit 'Spa celab', het Europese ruimtelabora torium, dat vorig jaar aan boord van de Amerikaanse Shuttle heeft meegevlogen. „Meerdere Colum- bus-elementen zouden kunnen worden samengevoegd om het toe komstige Europese ruimtestation te vormen", meent Granelli, „maar het kan ook worden geintegreerd in het Amerikaanse Spacestation". Hoewel het tot nu toe een Duits- Italiaans project is, is het de bedoe ling ook de andere ESA-landen bij de realisering te betrekken. Overi gens kan Columbus niet meer zijn dan een onderdeel van een groter Europees ruimteprogramma. Gra nelli: „Een werkelijke Europese autonomie op ruimtegebied kan moeilijk worden bereikt, als er niet tegelijk wordt gewerkt aan een lan- ceerinrichting voor het materiaal en een Europees bemand ruimte vaartuig. Daarom zijn wij in princi pe voor uitbreiding van de samen werking aan de 'Ariane 5'-raket tot andere Europese landen". Granelli baseert zijn optimisme op het vooruitzicht, dat het ESA- budget voor ruimte-ondernemin gen in de komende tien jaar met 60 tot 70 procent zal toenemen (op het ogenblik ongeveer twee miljard gulden) en op het feit, dat de tot nu toe behaalde resultaten bemoedi gend zijn geweest. De twee voor naamste problemen voor de confe rentie zijn naar zijn mening: de voorkeur van sommige landen voor nationale projecten boven in ternationale samenwerking, en de onevenwichtige verdeling van de industriële opdrachten over de ver schillende deelnemende landen. Thatcher geen eredoctoraat LONDEN (GFD) - De weten schappelijke staf van de universi teit van Oxford heeft gisteren be sloten dat premier mevrouw That cher, een oud-studente aan de uni versiteit, geen eredoctoraat zal krij gen vanwege de bezuinigingen van haar regering op het gebied van on derwijs. De premier heeft daarmee een forse kat gekregen van het geleer de gezelschap, dat met 738 tegen 319 stemmen besloot haar het ere doctoraat rechten te onthouden. Sinds de oorlog hebben alle Britse premiers die in Oxford gestudeerd hebben, wél zo'n onderscheiding gekregen. Ook een aantal buitenlandse staatshoofden dat vroeger in Ox ford heeft gestudeerd, is eredoctor geworden. Alleen de voormalige Pakistaanse leider Ali Bhutto viel destijds uit de boot vanwege zijn aandeel in de massamoorden in Bangladesh. De afwijzing is het resultaat van een campagne tegen de premier, die van 1947 tot 1951 in Oxford che mie studeerde, die een maand heeft geduurd. Bij dezelfde verga dering van gisteren werd besloten de socialistische president van Ita lië, Pertini, wél een eredoctoraat te verlenen. Dat voorstel werd niet eens in stemming gebracht. Een woordvoerder van Downing Street 10, die eerder had gezegd dat de premier graag het eredocto raat in ontvangst zou nemen als dat haar zou worden aangeboden, zei gisteren na de stemming: „Als ze haar die eer niet gunnen, is zij de laatste die het eredoctoraat zou willen". OOSTENRIJK (AP) - De Oosten rijkse minister van defensie Fri- schenschlager zal niet aftreden. De minister kreeg felle kritiek omdat hij vorige week de door Italië vrij gelaten oorlogsmisdadiger Walter Reder op het vliegveld ontving. Na urenlang kabinetsberaad maak ten de liberale partij en de socialis ten van bondskanselier Fred Sino- watz bekend dat de (coalitie-)rege- ring het vertrouwen in hem be hield. Met dat besluit is een drei gende regeringscrisis in Oostenrijk afgewend. PAUS (DPA/Rtr) Paus Johannes Paulus II is gisteravond voor een vierdaags bezoek in Ecuador aan gekomen. De paus, die uit Vene zuela kwam, werd op het vliegveld van Quitto verwelkomd door presi dent Cordero. WASHINGTON Lachende demonstranten, die door een lachende -politieman worden weggevoerd. Dat gebeurde bij de Zuidafrikaanse ambassade in Washington, waar blank en zwart dagelijks demonstreren tegen de apartheid. En als twee zwarte vrouwen dan moeten worden opgebracht door een zwarte ordebewaker, die zijn werk moet doen, kan een glimlach de spanning doorbreken. (toto afp> Ook lange celstraffen wegens moord Popieluszko ToniTM mPA/ATrm nQ nr^n. schouwde het als een verzwarende F)p nnpnharp aanWlappr nittp onk De onenbare aan! TORUN (DPA/AFP) - De procu reur-generaal van Torun heeft gis teren de doodstraf geëist tegen ka pitein Grzegorz Piotrowski wegens de moord op de Poolse priester Jerzy Popieluszko. Tegen de drie overige beklaagden, de luitenants Leszek Pekala en Waldemar Chmielewski en de politie-kolonel Adam Pietruszka is 25 jaar gevan genisstraf geëist. Kolonel Adam Pietruszka (47) achtte hij schuldig aan „het aanzet ten tot en het helpen bij de mis daad". Maar Pietruszka kan niet als „mededader" aan de misdaad worden beschouwd, aldus de openbare aanklager. Hij be schouwde het als een verzwarende omstandigheid dat de daad gericht was tegen de politieke lijn van ver zoening die partij en regering voor staan. De daders hadden, als mede werkers van de veiligheidsdienst, de grondslagen van de rechtsstaat moeten eerbiedigen. Hoogmoed heeft de twee hoofd daders kolonel Pietruszka en kapi tein Piotrowski tot de „macabere moord" gebracht, aldus de openba re aanklager. De twee hadden ge meend dat zij „aanklager, rechter en uitvoerder van het^vonnis" te gen pater Popieluszko Waren. Maar in de Poolse rechtsstaat is het on toelaatbaar dat men het recht in ei gen hand neemt. De openbare aanklager uitte ook felle beschuldigingen aan het adres van de geestelijke. Popie luszko maakte zich schuldig aan „extremistische" en „tegen de staat gerichte" activiteit, wat haast even ernstig was als het „extremis me" van zijn ontvoerders. Ook de priester was tegen de politiek van verzoening die de autoriteiten in Warschau nastreven. Volgens de openbare aanklager heeft Popie luszko „haat gezaaid" en de autori teiten beledigd. Hij had gedacht dat hij straffeloos het Poolse recht kon schenden en heeft zijn activi teit die in strijd met het recht was, tot zijn dood toe voortgezet. De openbare aanklager zei dat de rechtbank tot de conclusie is geko men dat geen hogere functionaris sen van het ministerie van binnen landse zaken betrokken zijn ge weest bij de ontvoering van de priester die een uitgesproken sym pathisant van het verboden vak verbond „Solidariteit" was. Maar een apart onderzoek wordt nog in gesteld naar de mogelijkheid dat Piotrowski tot zijn daad is aange zet door een Poolse balling in West-Duitsland, die tegen Polen gerichte operaties heeft onderno men. Het gaat om Grzegorz Suski, die in de herfst van 1981 tegen be taling van Piotrowski een pas voor een reis naar het Westen kreeg. BEERSJEVA Drie dagen praten over de vraag, aan wie een vierkan te kilometer woestijngrond in Taba aan de Rode Zee toebehoort, heb ben Israël en Egypte nog niet tot elkaar gebracht. Na afloop van de onderhandelingen in de Israëli sche stad Beersjeva wilde geen van de partijen gisteravond ook maar een enkel punt aangeven waarover overeenstemming was bereikt. door Taco Slagter Over Taba eisen beide landen de soevereiniteit op. Nadat de terug gave van de Sinai-woestijn aan Egypte in 1982 was voltooid, bleef het omstreden gebied in handen van Israël. Volgens het vredesver drag tussen de beide landen zou over Taba eerst worden onderhan deld, bij een blijvend meningsver schil de bemiddeling van een der de worden ingeroepen, en bij een impasse de uiteindelijke beslissing door internationale arbitrage wor den afgedwongen. De afgelopen dagen zijn de dele gaties niet verder gekomen dan el kaar voorstellen te doen over wel ke rol de multinationale vredes macht (MFO) in Taba zou moeten spelen. De door elf landen gevorm de vredesmacht, waarvan ook Ne derlandse militairen deel uitma ken, bewaakt nu de gedemilitari seerde zones in de Sinai. Oneens waren de delegaties het al onmiddellijk over de bevoegd heden van de vredesmacht en het aantal soldaten dat het stukje woestijnzand in de gaten moet houden. Israël wil zelf de politie taak in het gebied vervullen en vindt zes MFO-soldaten voldoen de; Egypte daarentegen wil geen Israëlisch uniform meer zien en vindt dat er ten minste twaalf mili tairen voor de orde en rust in Taba noodzakelijk zijn. Het feit dat na 22 maanden Israël en Egypte weer eens op diploma tiek niveau met elkaar aan tafel hebben gezeten, wordt in Israël als het enige lichtpuntje gezien van een drie dagen durend, geheimzin nig onderonsje van heren in bla zers. Ter voorbereiding van het 25ste communistische partijcongres, dat van 6 tot 10 februari wordt gehou den, is het politburo er nu hard mee bezig iedereen onder de tafel te werken die het met de ontwer presolutie niet eens is. De PC heeft een aantal dramati sche periodes in zijn bestaan mee- gemaakt sinds partijleider Georges Marchais na de socialistische stem busoverwinning van mei '81 geheel onverwacht besloot zijn mannen aan de regering van president Mit terrand te laten meedoen. Mar chais nam zijn viertal weer uit de strijd terug toen de socialistische door Rudolph Bakker partijideoloog Pierre Mauroy als eerste-minister werd afgelost door de pragmatischer premier Fabius. Sindsdien beschuldigen de com munistische partijleiders hun oude partners weer van alles wat er maar slecht gaat in de wereld. En het is nu juist deze en zoveelste koers verandering - die de 'basis' niet meer neemt. Georges Marchais en de rest van zijn redelijk aangeslagen aanhang hebben zich weer in hun Parijse 'bunker' - een hypermodern hoofdkwartier van beton en staal - teruggetrokken en het handjevol dat niet snel genoeg op de 'harde koers' wilde terugvallen is buiten de deur gezet. Een voorbeeld van zo'n tegen stribbelaar is de vroegere woord voerder van de partij, Pierre Ju- quin. Hij bleef het met een kleine groep betreuren dat de regerings band tussen socialisten en commu nisten verbroken was, vooral ook omdat hij wist dat de meerderheid van de communistische kiezers de ze samenwerking wilde. De aanval op Juquin betekende meteen een aanval op de socialisten. Wie zich de verkiezingstoespraken herin nert van Georges Marchais ter voorbereiding van de parlements verkiezingen van mei '81 hoort nu dezelfde taal. André Lajoinie is een van de snel opkomende kopstukken binnen de kleine kring van 'houwdegens'. Hij heeft in het partij dagblad „l'Huma- nité" het zwaard tegen Juquin op genomen en hij stelt bij zijn tegen stander „een neiging vast, terug te deinzen ten opzichte van de klasse vijand". En Lajoinie beschuldigt Juquin ervan dat hij „het Franse kapitalisme, de leiders van rechts, het werkgeversverbond en de poli tiek van de socialistische mach thebbers schoon wast van iedere verantwoordelijkheid". Machthebbers En dan komt L^joinie's hoofd- stoot als hij Juquin ervan beschul digt dat die „de aftocht blaast voor de buitengewone campagne van haat en verdraaiing die door de im perialistische burgerij tegen de so cialistische landen wordt gevoerd met behulp van de socialistische machthebbers". Het is nauwelijks te bevatten hoever de partijleiding zich wel niet heeft teruggetrokken in de kelders van het communistische partijmuseum, waar ze op bestofte slogans stuitte die men sinds het regeringsavontuur met de socialis ten als afgeschaft had beschouwd. Deze taal is ook niet naar de zin van de ba^is en dat blijkt weer uit waarop die binnen de verschillende niveaus van het par tijapparaat op de ontwerpresolutie voor het partijcongres reageert. Van de basis wordt verwacht dat ze iedere resolutie zonder morren accepteert, al zijn enige schijnbe wegingen in de richting van 'kri tiek' toegestaan. Dit maal doet zich binnen de partij het historische feit voor dat op de verschillende ni veaus de kameraden of helemaal wegblijven, dan wel zich van stem ming onthouden of zelfs en dat is helemaal ongewoon tegen de ontwerpresolutie stemmen. Binnen één sectie bijvoorbeeld, die oud-minister van transport Fi- termann met zijn aanwezigheid luister bij zette, werd de ontwer-. presolutie maar met drie stemmen meerderheid geaccepteerd en acht stemgerechtigden brachten hun stem niet uit. De Franse pers publi ceert nu regelmatig lijsten van der gelijke uitslagen, hoewel het lang niet altijd gemakkelijk is er achter te komen wat zich in werkelijkheid heeft afgespeeld. De organisatorische zeef die er op de partijcongressen voor zorgt dat het kaf van het koren geschei den wordt voor het het raderwerk verstoort, zal ook dit maal bewerk stelligen dat van deze twisten op het officiële podium niet veel meer te zien zal zijn. Wat niet wegneemt dat de partijleiding ernstig reke ning zal moeten houden met de veranderde omstandigheden. Realistisch De PC is hard op weg zich buiten het politieke spel te plaatsen. Com mentatoren voorspellen zelfs al dat ze als politieke factor straks geheel van het toneel verdwenen zal zijn. Ook de communistische vakbond CGT verliest iedere dag weer aan terrein. Vakbonders en partijleden zoeken nu eenmaal naar een realis tische, gematigde en opbouwende leidraad voor de moeilijkheden in de wereld van nu en niet in die ten tijde van Marx. Partijleider Marchais, die in feite al sinds zijn plotselinge ommekeer van mei '81 een groot deel van zijn geloofwaardigheid verloren had, houdt zich alleen nog naar buiten toe staande. Hij zal na het partij congres onder de arm worden ge nomen door André Lajoinie, die overal de klassevijand ziet, en de buitenlandexpert van de partij, Maxime Grémetz. Dit drietal zal de 65 jaar oude partij met vereende krachten nog verder op een zij spoor rangeren, zo wordt vermoed En daarmee zal het roerige Fran se politieke toneel meteen onher kenbaar veranderd zijn. Extreem links en rechts zullen worden uit- gecentrifugeerd en het langverbei de centrum zal de traditionele te genstellingen afzwakken en een beleid op brede basis mogelijk ma ken. Hiertoe zal echter eerst het kiesstelsel moeten worden veran derd, een project dat president Mit terrand al goeddeels heeft uitge werkt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7