Brinkman soepel jegens omroepen Verplichte autokeuring is rond Snel besluit over uitbreiding kust Aow-plan WD sneuvelt 'Bij tweederde van de faillissementen komt fraude voor' Politie arresteert leden van Dierenbevrijdingsfront Minister wijst scholen weer op discriminatie Van Houwelingen'op oefening' Kamer wil ook onverzekerd rijden aanpakken Zuur lekt weg WOENSDAG 30 JANUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Adviescommissie voor overtredingen reclameregels DEN HAAG (GPD/ANP) - Een onafhankelijke commissie gaat minister Brinkman (WVC) adviseren over overtredingen van reclameregels voor de omroep. Over de samen stelling, taak en werkwijze van deze commissie wordt pas beslist nadat de afdeling recht spraak van de Raad van State uitspraak heeft gedaan over de geldboetes die de minister aan verschillende omroepen heeft uitgedeeld. De omroepen hebben daartegen beroep ingesteld. UTRECHT (GPD/ANP) - Bij een landelijke actie heeft de politie gis teren veertien leden van het Die renbevrijdingsfront opgepakt. Zij worden verdacht van een serie in braken, openlijke geweldpleging en het plaatsen van een bom in een laboratorium. Bij huiszoekingen zijn materialen gevonden die voor het maken van bommen kunnen worden gebruikt. Elf personen zijn inmiddels na het opmaken van proces-verbalen vrijgelaten. Van de drie mensen die nog vast zitten, twee mannen en een vrouw, behoren er volgens de Utrechtse persofficier mr. R. Behling twee tot de top van de or- ganisatie. Hij sloot niet uit dat er nog meer aanhoudingen volgen. De aangehouden personen worden in elk geval strafrechtelijk ver volgd, aldus Behrling. Justitie is tot de actie overgegaan omdat de acties 'teveel op eigen richting gingen lijken en escalatie moest worden tegengegaan'. Het front is sinds 1979 actief op allerlei plaatsen in het land waar proeven met dieren worden gedaan. Rond kerstmis vorig jaar kreeg justitie handvatten om de opsporing van de leden op grote schaal aan te pakken. Wat de exacte aanleiding is geweest om nu op te treden wil de Behling niet meedelen. Er werd een speciaal, vanuit het arrondissement Utrecht geleid re chercheteam geformeerd. Begin deze week werden leden aange houden in Zeist, Soest, Bussum, Amstelveen, Gouda, Wassenaar, Rheden, Leeuwarden en Vlissin- gen. De aangehouden personen worden onder meer verdacht van inbraken bij TNO in Zeist, waarbij dieren voor proeven voor werden vrijgelaten, het leggen van een bom in een toxicologisch instituut in Den Bosch (het ding ontplofte niet) en het gooien van boterzuur naar bezoekers van restaurants vlak voor kerstmis op verschillen de plaatsen in het land. Dat is een van de resultaten van het overleg dat gisteren is gehou den tussen een aantal voorzitters en juridische medewerkers van de omroeporganisaties aan de ene kant en de bewindsman en zijn staf aan de andere kant. Het twee uur durende gesprek werd gehouden op verzoek van de omroepen. De omroepen beschouwen de uitkom sten van het gesprek als een 'ver soepeling' van het door Brinkman gevoerde beleid. De bewindsman heeft de omroe pen meegedeeld dat lichte overtre dingen van de reclameregels in de periode vanaf 1 december j.l. voor lopig niet worden bestraft. Dat geldt tot de Raad van State uit spraak heeft gedaan, naar ver wachting over ruim een maand. Al leen 'flagrante' schendingen van de reclameregels, die vastliggen in de omroepwet en waaraan minister Brinkman onverkort vasthoudt, zullen in deze 'afkoelingsperiode' mogelijk worden bestraft, maar dan achteraf. Dat wil zeggen: pas nadat de onafhankelijke commis sie advies heeft uitgebracht. Afgelopen vrijdag heeft minister Brinkman definitief geldboetes uitgedeeld aan zes omroeporgani saties (AVRO, TROS, Veronica, VARA, KRO en NOS) voor overtre dingen in de periode van 15 no vember tot 1 december. Voorlopig zal hij deze boetes echter nog niet innen. Het opleggen van de boetes, zij het met een korting van 25 pro cent tot een totaalbedrag van 1,7 miljoen gulden, was voor de om roepen het sein om bij de Raad van State in beroep te gaan. Het hoofd van de omroepdelega- tie, drs. Th. D. Jansen, verklaarde na afloop van het overleg dat er met het resultaat van de onderhan delingen „goed te leven valt". Hij zei te hopen op een snelle uit spraak van de rechter die de zorg vuldigheid van beide partijen ten goede zal komen. Woordvoerders van NOS en AVRO waren het er over eens dat „we eindelijk af zijn van een kinderachtige stellingna- me" van de minister. In een reactie op het voorlopige akkoord liet de WD weten weinig waardering te hebben voor het be- leid van de minister. Woordvoer der Hermans sprak gisteravond in het NOS-journaal van een 'zigzag- beleid'. „Eerst zegt de minister dat hij de wet consequent wil uitvoe ren, vervolgens doet hij als een soort verlate Sinterklaas een kwart van de boetes af zonder enige moti vering en nu zegt hij dat hij eerst een uitspraak van de Raad van Sta te wil afwachten voordat hij de re gels aanpast". Hermans vindt dat het aan de Kamer is om de regels ter discussie te stellen. De PvdA steunt het beleid van Brinkman, al zei woordvoerster Van Nieuwenhoven wel dat de fractie de voorkeur geeft aan in trekking van zendtijd boven geld boetes. De zendtijd die omroepen moeten inleveren als ze de recla meregels hebben overtreden zou dan naar de NOS moeten gaan, al dus Van Nieuwenhoven. Brinkman hekelde gisteravond op een CDA-bijeenkomst in het Gelderse Valburg de opvattingen van WD-fractieleider Nijpels over 0p het mediabeleid. Hij zei het Nijpels hoogst kwalijk te nemen dat deze de strafmaatregelen tegen omroe pen die de reclameregels overtre den 'een potsierlijke vertoning' heeft genoemd. Nijpels zei dat maandag tijdens een WD-bijeen- komst in Den Bosch. Volgens Brinkman is de opmerking van de DEN HAAG (GPD) - De twee WD-leider 'kwalijk, onverant- grootste partijen in de Tweede Ka- woord en onaanvaardbaar'. mer, CDA en PvdA, steunen het DEN HAAG - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) geeft binnenkort uitsluitsel over het plan van CDA-statenlid Waterman om voor de kust van Scheveningen en Hoek van Holland land te win nen. Ze geeft daarmee gehoor aan de vraag om een officiële reactie van het kabinet op dit plan van de sociaal-economische raad van Zuid-Holland (Seroa). De Seroa verwacht in een rap port over het plan veel positieve ef fecten, met name op het gebied van de werkgelegenheid en de in frastructuur, zowel regionaal als landelijk. Want, aldus de raad, de economie in Zuid-Holland heeft een motorfunctie voor de landelij ke economie. De Seroa vindt dat het bedrijfsleven al in een vroeg stadium bij de uitwerking van het plan moet worden betrokken. Realisering van het plan is niet alleen technisch mogelijk, het le vert ook nog geld op. Volgens het rapport verdient het rijk over een periode van 25 jaar tussen de 2,2 tot 4,3 miljard gulden aan het plan. Overigens is het opmaken van een zuivere economische balans 'een bijzonder moeilijke zaak', aldus het rapport. Bij de uiteindelijke beoordeling van de plannen moeten ook niet- flnanciële aspecten meewegen. Van realisering gaat een stimule rende werking uit en het straalt vertrouwen in de toekomst, denkt de Seroa. De werkgroep consta teert tevens dat het plan kan voor zien in de grote behoefte aan grond voor onder meer woningbouw, in dustrie, glastuinbouw en dienst verlening. Tenslotte stelt de werkgroep dat na het afronden van het Ooster- schelde-project een groot deel van de thuismarkt voor de 'natte' aan nemers zal wegvallen en dat bij de ze bedrijven werkloosheid en kapi taalverlies dreigt. Op de kustuitbreiding ten noor den van de Nieuwe Waterweg kun nen onder meer een vierde Scheve- ningse haven komen, een rioolwa terzuiveringsinstallatie voor Den Haag, een industriegebied en een woongebied. Op de landaanwin ning ten zuiden ervan is ruimte kunnen voor baggeropslag volgens het rapport. „Het is hoogst merkwaardig dat kabinetsplan een vooraanstaand kamerlid een van een inkomensafhankelijke bewindsman die de wet uitvoert, aow. Beide fracties wezen gisteren potsierlijk beleid verwijt", aldus het voorstel van de WD om deze Brinkman. inkomensafhankelijkheid te schrappen, van de hand. De libera len willen voor alle gehuwden van 65 jaar en ouder een volledige aow. de invoering Volgens het CDA zal dit voorstel DEN HAAG (ANP) - Schoolbestu ren die voor werkgelegenheidspro jecten nog steeds alleen maar wachtgelders aannemen, krijgen waarde niet mogen stellen. Deet- man zegde dat gisteren toe op aan dringen van PPR-fractieleider Beckers. Zij stelde dat schoolbe sturen die de uitkeringsvoorwaar- de blijven stellen, in strijd hande len met de gelijke behandeling van mannen en Deetman betoogde dat hem per soonlijk geen blaam treft omdat hij na de uitspraak van de Haagse geschrapt en de schoolbesturen daarvan op de hoogte heeft gestld. Als er dan daarna nog personeel sadvertenties verschijnen met de werkloosheidsbepaling is dat voor rekening van de schoolbesturen zelf, aldus de minister. leiden tot een verhoging aow-premie, gezien de kosten van f255 miljoen. Ook de PvdA vindt het voorstel te duur, en meent ver der dat het WD-voorstel gehuw den bevoordeelt boven alleen staanden. Het kabinet heeft voorgesteld om vanaf 1 april de aow voor echt paren te splitsen en man en vrouw ieder apart recht te geven op een halve aow-uitkering als ze 65 jaar worden. Is een van de partners nog geen 65 dan krijgt men een toeslag die kan oplopen tot 50 procent. Als de man 65 is en de vrouw verdient iets bij, dan wordt dat afgetrokken. De WD wil dit voorkomen. Overigens zal het voorstel geen gevolgen hebben voor ouderen die nu al aow ontvangen, of indien de partner op 1 april 57 jaar of ouder is. Onder druk van de Kamer heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) deze overgangsregeling van maximaal acht jaar in de wet opge nomen. De WD verzet zich met man en macht tegen de invoering van een inkomenstoets. Deze staat haaks op het emancipatiebeleid en zal er vooral toe leiden dat veel oudere vrouwen met een laag inkomen stoppen met werken. WD-woord- voerder Linschoten ontkende dat zijn voorstel leidt tot hogere pre mies. Daarbij verwees hij naar de inmiddels aangenomen wetswijzi ging die bepaalt dat echtparen te veel betaalde aow-premie niet meer terugkrijgen. Linschoten zei te vrezen voor een volledige af braak van de aow als het kabinets plan wordt aangenomen. Economische Raad te delen. Deze komt er op neer dat bij een gelijke behandeling van mannen en vrou wen in de aow rekening mag wor den gehouden met de sociale en economische omstandigheden van de ouderen, dus met verschillen in levens- of gezinsomstandigheden. Afrijden wordt duurder door strenge winter RIJSWIJK (GPD/ANP) - Het centraal bureau rijvaardig heidsbewijzen (cbr) wil het rijexamen duurder maken. Door het barre winterweer kon den kandidaten zeven dagen niet 'afrijden' en dat heeft het cbr een miljoen gulden gekost. Bij de huidige tarieven is er geen mogelijkheid om dit soort financiële tegenvallers op te vangen, laat het cbr in een brief aan staatssecretaris Scherpen- huizen (verkeer) weten. De opgelopen achterstand bij het examineren kan het cbr niet of nauwelijks inlopen door overwerk of het inschakelen van meer examinatoren, omdat de verliespost dan alleen maar groter wordt. Kandidaten die niet hebben kunnen afrijden kunnen dat zonder extra kos ten alsnog doen. Het cbr voelt ook niets voor het snel inlopen van de achterstand omdat door het slechte weer weinig aanvra gen zijn ingediend zodat men over twee maanden met een overcapciteit zou komen te zit ten. De tariefsverhoging kan ove rigens beperkt blijven tot 'een paar gulden', zo zei een cbr- woordvoerder gistermiddag voor de radio. De landelijke or ganisatie van rijschoolhouders had al op een uiterst beperkt verhoging aangedrongen 'om dat een rijbewijs een deel van de opvoeding is'. AMSTERDAM (GPD) - Tweeder de van alle faillissementen in Ne derland is frauduleus of er zit een luchtje aan. De rest is vaak slacht offer geworden van het failliet gaan van anderen. Dat zei de in fraudezaken gespecialiseerde offi cier van justitie, mr. J. de Bruin uit Amsterdam, gisteren tijdens het proces tegen de Wassenaarse pro jectontwikkelaar L. R. (50) tegen wie hij een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf eiste van anderhalf jaar. Hij achtte R. niet alleen mede schuldig aan het versturen van val se telexberichten aan een buiten landse bank, maar ook aan bedrie- gelijke bankbreuk en aan het an derhalf jaar lang niet verschijnen bij de curator na zijn faillissement. CELLE (ANP) - Staatssecretaris Jan gespannen de verrichtingen van de Nederlandse tankbemanningen tij dens schietoefeningen bij het Westduitse Celle. In totaal 101 tanks aan de oefeningen, die tot en met morgen duren, deel. Bij de oefeningen ^at afzien van inkomensafhanke- is gebleken dat een deel van de elektronische apparatuur van de nieuwe üjkheid te veel geld zou kosten. Leopard-II tanks niet functioneert. Voor de uit 1953 daterende Centu- Toch deed zij de deur nog niet he- rion-tanks zijn de oefeningen de allerlaatste keer dat ze in actie komen. -- Het openbaar ministerie wil frau de bij faillissementen hard gaan aanpakken. „Er wordt te weinig aan gedaan", gaf mr. De Bruin toe, „maar rechtbanken zouden wan neer ze een faillissementaanvrage behandelen, vaker de mening van het openbaar ministerie moeten lemaal dicht. Zij Sloot niet uit dat vragen. Wij willen een actievere rol De WD had gehoopt voor haar wijzigingsvoorstel steun te krijgen j__ PvdA. Maar PvdA-woord- voerster ter Veld maakte duidelijk ging de Tweede Kamer met uitzon dering van PPR en GPV akkoord met het compromisvoorstel van van staatssecretaris Scherpénhui- zen om een proefperiode van zes jaar in te stellen. Dit jaar nog ko men auto's van tien jaar en ouder aan de beurt, in 1986 worden alle meer dan zeven jaar oude wagens onder de loupe genomen. Ook wil len de kamerleden dat het onverze kerd autorijden wordt aangepakt, waarbij afgifte van het kenteken bewijs wordt gekoppeld aan een autoverzekering. Vorige week nog lag de Kamer in de clinch met Scherpenhuizen over de duur van de proef. Een ka mermeerderheid wilde acht jaar, de staatssecretaris vijf jaar. Als compromis is uiteindelijk zes jaar overeengekomen. Keuring Dit jaar komen allereerst de au to's aan de beurt die tien jaar of ou der zijn, dus met bouwjaar 1975 of eerder. Volgend jaar zijn auto's van zeven jaar of ouder - vanaf het gens vanaf drie jaar naar de keur meester. Alle 'wrakken' moeten dan van de weg zijn. De keuring wordt uitgevoerd door speciaal opgeleide keurmees ters in ruim 4000 bij de BOVAG aangesloten garagebedrijven en de keuringsstations van de ANWB. Wanneer de automobilist, meestal na afspraak, zijn wagen de garage heeft binnengereden, kijkt de gara gehouder eerst of het kentekenbe wijs bij de auto hoort. Daartoe wor den het chassisnummer en de brandstofsoort vergeleken met de gegevens op het kentekenbewijs. Voor iedereen die legaal in het be zit is gekomen van de auto, levert dat geen problemen op. Daarna komt de technische keu ring. De keurmeesters controleren de volgende onderdelen: het rem- Als gebreken geconstateerd wor den, zal in de meeste gevallen een onderhoudsbeurt volgen. De auto mobilist betaalt de keuring dan niet; de reparaties vanzelfsprekend wel. Verlangt de autobezitter al léén een keuring, dan kost dat on geveer 50 gulden. Wordt de auto - al dan niet na reparatie - goedge keurd, dan krijgt de automobilist een stickertje voor op de voorruit en een keuringsbewijs. De autobezitter betaalt in alle ge vallen in de loop van de komende jaren vijf gulden als opslag op de leges voor het deel 3 van het kente kenbewijs. Het afgelopen jaar werd deel 3 al een gulden duurder om de aanloopkosten voor de keu ring te bestrijden. Vanaf dit jaar wordt deel drie telkens een gulden duurder, tot het maximum van 5 gulden. De garagebedrijven, die ten be hoeve van de keuring voor 40 mil- met enkele duizenden arbeids plaatsen zal toenemen. Per saldo zal het aantal banen echter in de toekomst niet groeien, omdat door de keuring de wagens kwalitatief beter worden. Verzekering ANP) haar fractie de WD alsnog kunnen steunen indien staatsse cretaris De Graaf niet tegemoet komt aan een aantal PvdA-wensen. Zo wil Ter Veld morgen, als het debat wordt voortgezet, duidelijk heid over de vraag of ook in de nieuwe werkloosheidswetgeving zal worden uitgegaan van de gelijk berechtiging van mannen en vrou wen. Verder wil zij dat de nieuwe inkomenstoets niet na drie jaar wordt toegepast, maar pas na vijf jaar. Het CDA heeft nog geen defini tief standpunt bepaald. Deze frac tie wil, voordat staatssecretaris De Graaf antwoordt, eerst nog nader overleg met hem plegen. Woord voerder Buikema zei echter de in stemmende reactie van de Sociaal systeem, de stuurinrichting, het joen aan nieuwe goedgekeurde ap- onderstel en de carosserie, de i lichting (inclusief reflectoren en lichtsignalen) en tenslotte de hoe veelheid van het giftige koolmono- xyde ('kolendamp') in de uitlaat gassen. paratuur hebben aangeschaft, lei den momenteel monteurs op voor het keuringswerk. Een woordvoer der van de BOVAG zegt dat in de garagebranche de werkgelegen heid door de verplichte keuring Om paal en perk te stellen aan het sterk toenemende onverzekerd autorijden wil een kamermeerder heid onderzoek of het mogelijk is de afgifte van het kentekenbewijs te koppelen aan de wettelijk ver plichte wa-verzekering. Dat moet dan gebeuren nadat volgend jaar in plaats van de motorrijtuigenbelas ting een houderschapsbelasting ngevoerd. Deze koppeling zou be tekenen dat een autobezitter alleen een kentekenbewijs krijgt wan neer hij kan bewijzen dat hij een verzekering heeft afgesloten. Voor deze opvatting bestaat een zeer ruime meerderheid van CDA, PvdA, WD, D'66 en GPV. Mo menteel is de 'pakkans' bij onver zekerd rijden minimaal: alleen bij politiecontróles worden onverze kerde automobilisten gepakt. MOERDIJK (ANP) - Bij de afval- stoffenterminal Moerdijk is de grond ernstig verontreinigd door 200.000 liter uit een tank gelekt fos- forzuur. Eind vorig jaar ontdekte het bedrijf dat een grote hoeveel heid van het zuur weg was, maar men dacht aanvankelijk aan dief stal. Daarvan heeft het bedrijf ook aangifte gedaan bij de politie. Na der onderzoek wees uit dat dat niet het geval was. Het bedrijf moet vol gens de technische milieudienst Drechtsteden zelf het afgraven van de vergiftigde grond betalen. Het bedrijf is daarvoor niet verzekerd. Het verdwenen fosforzuur was wel verzekerd. Ook wenst mr. De Bruin dat de wetgever op korte termijn iets doet aan de lawine van bezwaarschrif ten die in dit soort zaken als vertra- gingstaktiek wordt gebruikt. „Die bezwaarschriften zijn alleen be doeld als het openbaar ministerie iemand ten onrechte zou aanspre ken, maar dan moet het ook afgelo pen zijn". In Den Haag wordt op het ogenblik gestudeerd over dit onderwerp, maar mr. De Bruin vreest dat het nog wel tien of vijf tien jaar kan duren voor die studie iets oplevert. 'Heer Olivier' „Ik heb nooit geprobeerd de mensen op te lichten", zei tijdens het proces de failliet verklaarde za kenman R., een goede vriend van 'Heer Olivier' en de reeds eerder veroordeelde notaris S. uit Amster dam. Zijn verdediger mr. L. Trie pels protesteerde tegen de om schrijving 'fantast' voor zijn cliënt. „Hij wordt beschuldigd van mis drijven die door anderen zijn be gaan". Het zou volgens de advo caat ook niet kloppen dat de schul den van R., die nu in Amsterdam een bijstanduitkering heeft, zijn opgelopen tot 30 miljoen gulden. Dat L. R. buiten de curator om alweer bezig is met een lening van 50 miljoen Zwitserse franken met een Spaans project als onderpand, is niets bijzonders, meent de advo caat. „Ja, het zijn grote zaken, maar mogen mensen ook grote zaken doen". De projectontwikkelaar is elf jaar geleden voor zichzelf begon nen in een wereld die volgens de officier van justitie weinig meer te maken heeft met normale bankza ken. In januari 1980 heeft de project ontwikkelaar een telexbericht op gesteld dat namens mevrouw S. door de directeur van een AMRO- bijkantoor in Amsterdam werd verzonden naar een kleine Duitse bank, de Volksbank in Visselhöve- de. In de telex werd gevraagd om een lening van drie miljard Ameri kaanse dollars. Toen de AMRO- bank aan het telexbericht toevoeg de niet aansprakelijk te zijn voor de mededeling, moest een nieuwe telex worden verstuurd. Dat ge beurde in samenwerking met Heer Olivier op het telexapparaat van een bevriende grossier in aardap pelen, W. P., maar zogenaamd van uit het hoofdkantoor van de AM- RO-bank. Een week later volgde een derde telex naar de inmiddels waarschijnlijk verbijsterde bank directeur in het Duitse plaatsje Visselhövede. Zonnig Miami Achteraf meent de officier van justitie dat men waarschijnlijk niet de bedoe ling had de bank op te lichten, maar om de gebruikelijke provisie als tussenpersoon op te strijken. Hij citeerde uit een afgeluisterd te lefoongesprek tussen Heer Olivier en de projectontwikkelaar: „Goed gedaan die telex. Prima. Ja prima, dan verdienen we er allebei wat In de wereld van R. worden le ningen opgenomen op basis van fantastische balansen van in feite armlastige besloten vennootschap pen in het buitenland of van enor me bouwprojecten die nooit zijn gerealiseerd. Op het moment dat het faillissement van R. werd uit gesproken, zat hij in zonnig Miami in Amerika en hij keerde pas we ken later via New York terug naar Europa. Naar eigen zeggen was hij blut en hij kon pas terugvliegen toen hij in New York iemand tegen het lijf liep die hem geld gaf om een zaakje met een Arabische prins te regelen in Luxemburg. Helaas moest hij daarna met die prins naar het Britse eiland Man. Om daar de geldzaken van de vriend uit New York af te handelen. "Ja, ja", zuchtte de Amsterdamse ^recht bankpresident mr. Slagter giste ren, "die verhalen er omheen moe ten we maar geloven". De Amsterdamse rechtbank doet op 12 februari uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5