BAANVAK Omroep Rijnland hoopt in februari weer uit te zenden Noordwijk zet licht op groen Lezers schrijven PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 30 JANUARI 1985 LEIDEN De gemeenteraad van Noordwijk heeft gisteravond een representativiteits- verklaring voor Omroep Rijnland afgegeven. Het wachten is nu nog op de gemeente Katwijk en dan hebben alle vijftien gemeenten uit het gebied van Rijnland een dergelijke uitspraak gedaan. De regionale omroep heeft de ver- klaringen nodig om zo bij het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur een zendmachti- ginng te kunnen krijgen. Met deze zendmachtiging is het mogelijk dat de omroep opnieuw uitzendingen op radio en televisie gaat verzor gen. Sinds 1 november is dat niet meer het geval, omdat toen de ex perimentele periode waarin de uit zendingen waren toegestaan, af liep. In Noordwyk moest Omroep Rijnland voor wat betreft het ver krijgen van de aanvraag de concur rentie weerstaan van de lokale om roep 'Noordwijk Lokaal'. De meer derheid van de Noordwijkse ge meenteraad koos gisteravond voor de streekomroep. Maandelijks spreekuur FNV LEIDEN - De afdeling Leiden van de FNV is begonnen met een maandelijks spreekuur. Het wordt steeds gehouden op de eerste maandag van de maand, 's avonds van zeven tot acht uur in het ge bouw van de AbvaKabo aan de Driftstraat 49A. Het spreekuur is ook toegankelijk voor niet-leden. Zij kunnen advies en informatie krijgen, maar kun nen niet, zoals de leden, een beroep doen op rechtsbijstand of indivi duele hulpverlening. Het eerstvolgende spreekuur wordt 4 februari gehouden. Voor meer inlichtingen: voorzitter J. van Iersel, tel. 310989 of secretaris J. Bakker, tel. 143586. Meisje (8) ernstig gewond LEIDEN - Een achtjarig meisje moest gisteren met ernstig sche delletsel naar het AZL worden ver voerd nadat zij op de Vijf Meilaan was aangereden door een automo bilist. Deze zag te laat dat een kind het zebrapad overstak. Het is wel de bedoeling dat 'Noordwijk Lokaal' een zelfstandi ge en onafhankelijk redactie bin nen de streekomroep vormt. De ge meenteraad heeft geëist dat de Omroep Rijnland strikte waarbor gen geeft voor de onafhankelijk heid en zelfstandigheid van 'Noordwijk Lokaal'. Verder heeft de gemeenteraad bepaald dat over een jaar wordt be keken of de samenwerking tussen 'Rijnland' en de Noordwijkse loka le omroep goed uit de verf is geko men. Is dat niet zo, dan zou de streekomroep haar representativi- teitsverklaring voor Noordwijk kunnen kwijtraken. A. van Rijn berk (D'66) stemde als enige tegen het geven van de verklaring aan Rijnland omdat hij de toezeggin gen van deze omroep te vaag vindt. E. Petrovics van 'Noordwijk Lo kaal' zegt blij te zijn dat de ge meenteraad met deze regeling toch voor de lokale omroep is opgeko men. Wel vindt hij het 'betreurens waardig' dat de raad bij het afwij zen van de aanvraag van 'Noord wijk Lokaal' van een aantal ver keerde gegevens is uitgegaan. "Ik heb het idee dat ze sommige zaken niet zo goed hebben begrepen", al dus Petrovics. Tevreden Voorzitter J. Walenkamp van Omroep Rijnland is zeer tevreden over de uitspraak van de Noord wijkse gemeenteraad van gister avond. Dat de gemeenteraad sa menwerking met 'Noordwijk Lo kaal' heeft bedongen, "past volle dig in onze hele opzet", zegt Walen kamp. Dat de zelfstandigheid van Noordwijk Lokaal binnen het sa menwerkingsverband gewaar borgd moet worden is evenmin een probleem. "Het is een principe van ons dat wij niet op het terrein ko men van erkende lokale omroepen. Omgekeerd kunnen zij Rijnland wel programma's aanbieden, waar van wij bekijken of ze voor de hele regio interessant zijn". Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur is van daag per telegram op de hoogte ge steld van de Noordwijkse repre- sentativteitsverklaring. De aan vraag voor de zendmachtiging heeft Omroep Rijnland al eerder de deur uit gedaan. De omroep die sinds 1 november moet 'zwijgen', wil zo snel mogelijk de draad weer oppakken. Walenkamp hoopt dat Omroep Rijnland in de loop van fe bruari weer met uitzendingen kan beginnen. Daartoe moet het be stuur formele afspraken maken met de twee gemeenschappelijke regelingen op het gebied van de kabel en verder is het wachten op de verklaring van Katwijk, al is het theoretisch ook mogelijk een zend machtiging aan te vragen voor het totale gebied minus Katwijk. In Katwijk opereert de Vereni ging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) die net als Noordwijk Lo kaal prijs stelt op zelfstandigheid. "Ook voor Katwijk is een goede oplossing denkbaar", meent Wa lenkamp. Al heeft de gemeente ge meld dat het nog "geruime tijd" kan duren alvorens er over de re- presentativiteitsverklaring zal wor den beslist. Al met al duurt de terugkeer van Omroep Rijnland op radio en tv veel langer dan de voorzitter had verwacht. Vorig jaar sprak hij nog de hoop uit 26 november alle repre- sentativiteitsverklaringen binnen te zullen hebben en in december weer met programma's te kunnen beginnen. "Maar deze periode heeft ons de gelegenheid gegeven de interne organisatie nog eens goed onder de loep te nemen". LEIDEN - Geboren: Jesper Martin, z.v. H.M. van der Niet en W.J. van Leeuwen, Hilde Petra, d.v. J. Barelds. en A.M.M. A. Zirkzee, Anita Brigitte Danielle, d.v. M.P. de Heiden en A. van Soest, Dexter, z.v. J.F.M. van der Voorn en J.H. Bee- len, Marianne Janine, d.v. P. Hofman en J.H. van der Spek, Michel, z.v. M. Cer- dijn en M.J. de Groot, Melanie Cécile Laura, d.v. A.H. McGrath en N.M.A. Haas, Jan Jacob Leendert, z.v. J. van Rijn en L.K. Kroon, Taco, z.v. J.A.M. Creüghton en S.A. Meesters, Anouk An na Johanna Jacoba, d.v. R. Geesink en D.C.J. van der Vliet, Peterine Paulien, d.v. F.W. Stravers en M. van den Arend, Laura, d.v. J.J. van Delft en G. Schaap, Hard-rock Het Breehuys organiseert op za terdag 2 februari weer een hard- rockavond. Men gaat, zoals ge woonlijk, om 20.00 uur open. De organisatoren melden dat er vol op gelegenheid tot headbangen Folkmuziek De Leidse Folkclub houdt op vrij dag 1 februari een open podium: beginnende muzikanten kunnen aan bod komen. Elk folkgenre is toegestaan. U kunt zich telefo nisch aanmelden: 071-149284. Aanvang: 21.00 uur. Het gebeu ren speelt zich af in Aniba's mu ziekkamer aan de Herenstraat 1. Klaverjassen In Clubhuis Morschwijck is op aangevend", meldt het Diensten centrum Binnenstad. Wie tin heeft kan op donderdag meezin gen in clubhuis Ons Eiland aan de Kortenaerstraat. Men begint 's ochtends om tien uur. Swingen zaterdag wederom een drive-in met klaverjassen en sjoelen. Er is ditmaal tevens een loterij. Liedjes "Liedjes van vroeger zijn toon- In het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht 79 is op zaterdag 2 februa ri een swingavond. Aanvang: 22.00 uur. De openingstijden van het vrouwenhuis zijn overigens veranderd: dinsdagavond van 21.00 tot 1.00 uur, woensdag avond van 21.00 tot 1.00 uur en op de eerste zaterdagavond van de maand zal er een swingavond worden gehouden van 22.00 tot 2.00 uur. Eten In het eethuis Repelsteel zullen op Terugplaatsen Gijselaarsbank begint spoedig LEIDEN - De eerste stukjes van De Gijselaarsbank zullen binnenkort weer verschijnen op de oorspronke lijke plaats aan het Rapenburg. De voorbereidende werkzaamheden voor de herbouw van de bank zijn inmiddels begonnen. De klus zal ongeveer vier maanden in beslag Het was aanvankelijk de bedoeling om met het herplaatsen van de bank na de jaarwisseling te begin nen. Als gevolg van de vorst in de maand januari werd besloten te wachten op zachter weer. De bank komt terug op de oorspronkelijke plaats. De delen waarin het uit 1920 stammende monument zijn af gevoerd worden op de bouwplaats weer samengevoegd tot één geheel. Sommige beschadigde stukken wo- ren gerepareerd, andere vervan gen. Bouw- en aannemingsbedrijf Woerden bv verricht de werkzaam heden onder toezicht van het War- mondse architectenbureau Bob C. van Beek. De oplevering van het monument gebeurt naar verwach ting omstreeks eind mei. Op de foto de situatie zoals die vroeger was. (foto Holvast) vrijdag 1 februari weer buiten landse maaltijden worden ge kookt. Vegetarische maaltijden, wel te verstaan. Deze keer staat Rusland centraal, zo meldt Re pelsteel. Er zullen drie verschil lende winterse dagschotels wor den bereid. Elke maandag kookt Repelsteel extra goedkope maal tijden. Het eethuis is gevestigd aan de Breestraat. Schilderen Wie een cursus schilderen wil vol gen, moet zich maandagavond melden in clubhuis Morschwijck. In dat clubhuis zal in de komen de tijd een cursus worden gege ven, bestaande uit tien lessen. Maandagavond wordt een de monstratie gegeven. Aanvang: 20.00 uur. Het clubhuis is geves tigd aan de Topaaslaan 19. Burgerlijke stand Johannes Willem z,v, L.G. van der Vij ver en H.C. van de Weijden, Debbie, d.v. J.A.F.M. Vroemen en M. Scheeren, Mar- go, d.v. W.J.W. Boerman en W.M. van der Geest, Ilham, d.v. Z. Farhane en K. Mahdi, Mariëlle, d.v. F.W. de Wit en M.A.H. van den Berg, Danny, z.v. S.P. de Groot en J.A.M. Zandbergen, Maai ke, d.v. J.B. de Best en M.S. Brokaar, Jacob, z.v. G. van Duijn en M. Barn- hoorn, Coenraad Joost, z.v. J.IJ.C. van Aken en E. van Breda, Richard Alexan der, z.v. A.J. Rhijnsburger en S. van der Voet, Marjolein, d.v. B.A. van der Weij den en L.J. Ouwehand, Danielle, d.v. H. Guijt en E. Meyvogel, Nicky, z.v. N.A. van Wieringen en J.Th.H. Steenvoor.- den, Alexandra, d.v. L. Snijer en B. Spa- sovska. Stephan Kérolu, z.v. K. Scorba en D.A. van Houten, Johannes Willem Nicolaas, z.v. J. Los en A.M. Heijloo, Sonja, d.v. P. van Roon en G.J. Romijn, Dennis Magchiel, z.v. C. Heemskerk en P. Houtman, Rohietkumar Arnold, z.v. A. Gowrie en S. Gauri, Wouter Cornells Maria, z.v. L. Zuiderduin en A.M.W.M. Duivenvoorde. Subsidie voor vrijwilligerswerk Evenals in voorgaande jaren stelt het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur (WVC) in 1985 een subsidie van 800.000 gulden beschikbaar voor vrijwil ligerswerk. Dat geld wordt be schikbaar gesteld via de Provin ciale Bureaus Landelijk Contact. Acht ton is trouwens niet erg veel voor de vele initiatieven die op dat gebied worden genomen. Maar het is niet ook de bedoeling van het ministerie om grote be dragen in het vrijwilligerswerk te investeren. Met het geven van kleine bedragen wil de rijksover heid knelpunten bij het vrijwilli gerswerk oplossen. In tal van dorpen in de Leidse regio zijn initiatieven genomen op het gebied van vrijwilligers werk. Daarby gaat het om baan tjes die door mensen worden ver richt met behoud van uitkering. Het doel is werklozen ervaring op te laten doen waardoor de kans bij sollicitaties wordt ver groot. Overigens blijkt in de praktijk dat lang niet alleen uit keringstrekkers interesse heb ben voor baantjes. Veelal hebben ook huisvrouwen een grote be langstelling voor het vrijwilli gerswerk. Het succes van het vrijwilli gerswerk verschilt per plaats. Het hangt veelal af van het en thousiasme van de begeleiders. In Noordwijkerhout bijvoor beeld doen verhoudingsgewijs aanzienlijk meer mensen mee aan het vrywilligersproject dan in andere plaatsen. De baantjes die worden aange boden worden getoetst door een speciale commissie waarin verte genwoordigers van onder meer arbeidsbureaus en vakbonden zitting hebben. Die toetsing is noodzakelijk om te voorkomen dat werklozen werk gaan ver richten dat eigenlijk zou moeten wórden-verricht door een betaal de kracht. Het gaat trouwens bij vrijwilli gerswerk vaak om verenigings werk. Juist verenigingen zitten om hulp te springen bij het orga niseren van tal van activiteiten. Het gaat ook om het verichten van talloze kleine klusjes waar voor de verenigingen vanwege de kosten geen professionele hulp kunnen inhuren. Bijna alle organisaties die zich met het stimuleren van vrijwilli gerswerk bezighouden komen in aanmerking voor financiële steun van de rijksoverheid. Zij moeten dan wel aan bepaalde voorwaarden voldoen. Subsidie aanvragen moeten voor 1 sep tember van dit jaar zijn inge diend bij het Bureau Landelijk Contact WVC van de provincie. Een van de voorwaarden die de rij so verheid aan de subiside verbindt is dat het moet gaan om eenmalige projecten die niet lan ger duren dan een jaar. Het geld zal voornamelijk worden besteed aan 'vernieuwende of experi mentele projecten' die liggen op het terrein van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Meeuwenoord wil strand schoonmaken NOORDWIJK - "De natuur rei- nigt zichzelf, zei laatst zo'n hoge piet. Maar zo is het toch mooi niet. Kijk maar eens wat een troep hier ligt". De Noordwijkse strandtent verhuurder Klaas Meeuwenoord staat te springen om - tegen be taling uiteraard - het strand in zijn gemeente schoon te houden. In de winter heeft de Noordwij- ker namelijk geen inkomsten. Hy leeft van de lening die hij met zijn huis als onderpand heeft af gesloten, want de zomerse ver diensten van de strandtentver huurder zijn al jaren niet meer genoeg om het hele jaar van te leven. Klaas Meeuwenoord: "De natuur reinigt zichzelf niet. Kijk wat een troep hier ligt", (foto Holvast) Een ww-uitkering of bijstand zit er voor hem niet in. Wil hij daarvoor in aanmerking komen dan moet hij, naar hij zegt, eerst zijn huis verkopen. Maar daar voor voelt hij niets. Wel wil Meeuwenoord in deze maanden graag wat bijverdienen door het strand schoon te maken. "Kijk, dan snijdt het mes aan twee kan ten", zegt hij. "Een schoner strand trekt meer toeristen, zo dat mijn collega's en ik wat ge makkelijker kunnen rondko men". Volgens de strandtent houder kunnen er 30 mensen aan de slag op het strand. - Meeuwenoord stuurde onlangs een sollicitatiebrief naar de ge meente Noordwijk. Daarin bood hij zijn diensten aan als strand- reiniger. Hij hoopt een vaste aan stelling te krijgen waardoor hij zyn huis niet verder hoeft 'op te eten'. Hij meent dat Noordwijk in de zomermaanden minder toeristen trekt omdat het strand vuil is. "Veel mensen zijn nu al op zoek naar een leuk vakantieplekje. Dan komen ze ook hier een kijk je nemen. Als ze dan zien dat het strand niet schoon is, zoeken ze in de zomer een ander plekje op". Ook het geringe aantal voorzie ningen op het strand is volgens Meeuwenoord van invloed op het aantal toeristen dat de bad plaats bezoekt. "Ikzelf mag bij voorbeeld niet eens een pavil joen bouwen. Er is ook geen golf- slagbad of zoiets. Ik heb zelfs geen vergunning om snacks, pa tat of een kroket te verkopen. Van dat ene ijsje kan ik niet le ven. Volgens mij wil de gemeen te geen toerisme op grote schaal". De Noordwijker heeft nog geen reactie op zijn sollicitatie brief gehad. Eerdere verzoeken om tegen betaling het strand te mogen schoonmaken, liepen op niets uit. "Ze schrokken zich wild dat ik daarvoor 380 gulden per week vroeg. Het kan me niet schelen of ze er wat minder voor geven. Ik ga zo met schop en hark het strand op". Als het aan Klaas Meeu wenoord ligt, emigreert hij naar Spanje. "Daar duurt het zomer seizoen drie maanden langer en het is er altijd druk. Als er hier al toeristen komen, huren ze vaak niet eens meer een scherm of strandstoel. Maar zo kan ik niet rondkomen. Als de mensen mijn dikke buik zien denken ze dat ik het goed heb, maar ik heb het echt niet breed". Maar Spanje zit er voor Meeu wenoord niet in: "Mijn vrouw wil er niet heen. Maar anders nam ik het eerste de beste vliegtuig en ging ik naar mijn vriend de zan ger Julio Iglesias. Hij belt me al tijd als-ie in Nederland is. Ik ben een keer in Amsterdam met hem wezen stappen en hij is ook al eens bij me thuis geweest. Als het aan mij lag, zat ik echt niet meer hier". Verkeerslichten Met grote tevredenheid zien de chauffeurs achteruit. De sneeuw en gladheid hebben ze prima ach ter zich gelaten. De passagiers kun nen weer vertrouwen op de aange geven tijden. De winkeliers in de Breestraat halen ook opgelucht adem: geen sneeuw voor de deur en geen opeenhoping van uitlaat gassen. Het prachtige verkeers- lucht op het Kort Rapenburg waar schuwt weer met een knippersig naal. Maar als zeer bereisd man met het openbaar vervoer in Nederland wordt men altijd weer wreed wak ker gemaakt in Leiden. Door men sen, dié omhoog gekomen zijn in de politiek en dan met name op het terrein van verkeer, en daar totaal geen verstand van hebben. Woensdagmiddag werkten de verkeerslichten op het Kort Ra penburg. Een file tot op4iet Leven daal was het gevolg. Na lange tyd stapte ik op richting station. Tegen Gijs, de bestuurder, ontviel my: je kunt beter koffie meenemen op de bus, wantje bent al een kwartier te laat. Op dat ogenblik ging onze burgemeester een gesprek met ons aan, omdat ik op de file wees. Zijn antwoord: u moet zich in verbin ding stellen met de wethouder of de NZH moet dat doen. Mijn antwoord: maakt u de wet houders s.v.p. burgemeester in een andere steden en laat een politie man het verkeer op het Kort Ra penburg regelen. Na een kleine grijnslach konden wij onze reis vervolgen. B.J. Boonstra Jan Luykenlaan 97 Leiden Groen Leiden In een bericht in het Leidsch Dag blad van 24 januari jl. werd gesteld dat PPR en CPN de voorkeur ge ven aan een samenwerking met de PSP, maar de mogelijkheid open laten "dat Groen Leiden ook daar bij komt". Dit valt moeilijk te rij men met een andere zin in uw be richt, namelijk: "Het bestuur en de fractie (van de PPR) hebben nog geen standpunt ingenomen". De PPR heeft Groen Leiden in een brief van 8 januari jl. het vol gende meegedeeld: "Volgens ons tijdschema zal PPR-Leiden pas tij dens de ledenvergadering van maart 1985 een besluit nemen over verkiezingssamenwerking in 1986. Eerst dan kunnen wy definitief antwoord geven op jullie vragen". Er is dus geen sprake van dat de PPR nu al de voorkeur zou geven aan samenwerking met de PSP al leen. Van de CPN en D'66 heeft Groen Leiden tot nu toe ook geen afwijzend of negatief bericht ont vangen. Verder werd er gésteld dat CPN en PPR de enige partijen zijn die de mogelijkheid tot samenwerking met Groen Leiden openhouden. Ook dit is niet waar. De EVP heeft nog geen besüssing over de samen werking genomen, en heeft Groen Leiden informeel laten weten dat zy zeker bereid is om over onze suggesties te praten. Namens het bestuur van Groen Leiden, Tom Cook, secretaris Oude Varkenmarkt 32 Leiden Woontoren (2) "Verschrikkelijk mooi" en "fantas tisch" schijnen sommige raadsle den het plan voor een 19 verdiepin gen hoge flat aan de Morsweg te vinden. Het is een treurige ontwik keling. Een aantal jaren geleden was de raad er nog in grote meer derheid van overtuigd djat zeker in een stad als Leiden erg zorgvuldig moet worden omgesprongen met het stadsgezicht, en dat grootscha lige, beeldverstorende bebouwing moet worden voorkomen. In 1975 legde de gemeenteraad in de bouwverordening vast dat als regel niet hoger gebouwd mag worden dan 12 meter. Een voorstel van het CDA om buiten de binnenstad de oorspronkelijke hoogte van 15 me ter te handhaven werd alleen door de SGP gesteund. En nu zou een torenflat vlak bij de binnenstad een aanwinst zijn? Het is de laatste tijd onder archi tecten weer modieus om groot schalige bebouwing mooi te vin den. Bouwen in de stijl en de schaal van de stad wordt als trut tig, kneuterig en oppervlakkig be stempeld. Sommige gemeentebe stuurders doen er helaas aan mee. Bang om kneuterig of oppervlak- kfg gevonden te worden? De woontoren aan de Morsweg ziet er op het plaatje van de archi tect, lekker vanuit de verte met een paar scheepjes op de voorgrond, misschien nog wel aardig uit. Ar chitecten schijnen nu eenmaal .vooral in staat te moeten zyn om leuke verkoopplaatjes te maken en om mooie verkooppraatjes te hou den. Maar de raadsleden moeten zich eens voorstellen hoe het er straks op de Morsweg uit kan gaan zien, en wat voor een treurige om geving het met een paar boompjes opgesierde parkeerterrein aan de voet van de flat zal zyn. "Een park je" wordt dat genoemd. Je zult er maar op een bankje moeten zitten. Dat sommige mensen graag in zo'n flat willen wonen zal best waar zijn, maar ik vind dat het stadsge zicht dat voor een nog veel grotere groep mensen belangrijk is nog zwaarder moet wegen. Wethouder Tesselaar schijnt ge zegd te hebben dat hij blij is dat er eindelijk weer eens een bouwplan is dat reacties oproept. Tegelijk wijt hij het eventueel niet door gaan van het bouwplan bij voor baat aan "de Leidse truttigheid". Zo lust ik er nog wel een paar. De raadsleden die nog twijfelen moe ten zich er maar niet door laten im poneren. Beter een trut in de ogen van Dick Tesselaar dan medeve- jantwoordelijk voor een flat die tot in lengte van jaren het stadsbeeld verpest. Laurens Beijen, Vreewijkstraat 9, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4