'Functie Buitenkliniek behouden, maar beperken' KNOVparkeren in Leidse binnenstad wordt te kostbaar Sociale dienst hoeft voormalige chef niet terug te nemen WOON IDEML Ondernemers willen proejperiode 1 WOENSDAG 30 JANUARI 1985 LEIDEN Provinciale Raad voor Volksgezondheid bespreekt advies over kinderkliniek AZL LEIDEN/NOORDWIJK - Sluiting van de Buitenkliniek van het Aca demisch Ziekenhuis in Noordwijk betekent een kwalitatieve achter uitgang van de zorg. Anderzijds is het heel goed mogelijk de kwaliteit te verbeteren door de groepen van patiënten die in deze kinderkliniek moeten worden opgevangen, te scheiden. Dit is samengevat het standpunt dat binnenkort zal worden bespro ken door de Districtscommissie Zuid-Holland Noord van de Pro vinciale Raad voor de Volksge zondheid over de toekomst van de met sluiting bedreigde Buitenkli niek van het AZL. De Provinciale Raad moet later nog in een verga dering besluiten of dit standpunt ook het definitieve advies aan de provincie Zuid-Holland wordt. Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, heb ben om advies gevraagd naar aan leiding van het voornemen van het AZL de Buitenkliniek te sluiten. Uit oogpunt van bezuinigingen en taakverdeling wil het ziekenhuis de kliniek onderbrengen bij de kinderafdeling in Leiden. De uit eindelijke beslissing daarover is overigens aan minister Deetman. Tegen dit voornemen is verzet gerezen, met name van de kant van de ouders van de patiënten. Zij hebben de Stichting Instandhou ding Buitenkliniek voor Kinderen te Noordwijk in het leven geroe pen, die zich onder meer door fi nanciële inzamelingsacties beijvert voor het voortbestaan van de kli niek. Volgens het voorlopig advies zou de Buitenkliniek zich moeten rich ten op patiënten "met hardnekkige psychosomatische klachten" en chronisch zieke kinderen. Iets wat de kliniek overigens al van plan was. Dr. J. de Koning, hoofd van de Buitenkliniek, vindt het advies dan ook niet schokkend. "Ik had zoiets verwacht. De kolen van het ziekenhuis en de geiten van de Buitenkliniek worden gespaard." Niemandsland Voorbeelden van psychosomati sche storingen zijn chronische hoofdpijn, astma en zindelijk heidsproblemen. Het zijn juist de ze kinderen, aldus het voorlopig advies, die in de praktijk vaak tus sen de wal en het schip vallen. Ze zijn zowel op een afdeling kinder geneeskunde als een afdeling kin derpsychiatrie niet op hun plaats. In dat 'niemandsland' heeft de Bui tenkliniek een waardevolle func tie, schrijven de ontwerpers van het advies. Dergelijke patiënten horen niet in hetzelfde gebouw te worden be handeld als chronisch zieke kinde ren, de tweede groep waarop de Buitenkliniek zich zou moeten blij ven richten (voorbeelden: kinde ren met reuma, leukemie, long ziekten, suikerziekten, hartafwij kingen), zo vinden de adviesschrij vers. Kinderen die bijvoorbeeld problemen hebben met de zinde lijkheid horen niet permanent ge confronteerd te worden met ern stig zieke kinderen. Volgens het voorlopig advies is het van groot belang dat een opvang voor chro nisch zieke kinderen die tijdelijk op een afdeling kindergeneeskun de worden opgenomen, behouden blijft. Zoals ook andere (academi sche) ziekenhuizen dergelijke afde lingen kennen. Andere categorieën waar de Bui tenkliniek zich nu ook op richt, zouden door andere instellingen moeten worden opgevangen. Het gaat hier om kinderen met een ont wikkelingsachterstand (bijvoor beeld groeistoornissen, trage geestelijke ontwikkeling) en kin deren met psycho-sociale proble men als gedragsstoornissen, lichte hersensbeschadiging of die het slachtoffer zijn van verwaarlozing of dreigende mishandeling. Verbetering De scheiding in opvang van kin deren met een chronische ziekte enerzijds en met psychosomati sche stoornissen anderzijds levert volgens het voorlopig advies een kwaliteitsverbetering op. Een standpunt dat overigens tot gevolg heeft dat ook de huidige Buitenkli niek (bestaande uit één gebouw) niet voldoet. Mocht de kliniek in Noordwijk worden gesloten, dan moeten er aan de vervangende 'huisvesting bepaalde eisen worden gesteld. Voor beide groepen geldt dat de gebouwen een zo huiselijk mogelijk karakter moeten hebben, "zoveel mogelijk moet vermeden worden dat het kind wordt gecon fronteerd met het feit dat het in een ziekenhuis verblijft". Schoolon derwijs moet kunnen doorgaan, er moet ruimte zijn om buiten te kun nen spelen en contacten met de buitenwereld moeten probleem loos kunnen verlopen. Kortom, zo schrijven de opstellers van het ad vies, huisvesting die vergelijkbaar is met die van instellingen als ge zinsvervangende tehuizen, revali- datie-inrichtingen en medische kindertehuizen. Beperkt de Buitenkliniek zich tot de twee genoemde groepen, dan is het volgens het advies moge lijk, het huidige aantal bedden van dertig te halveren. "Door deze wij ziging in het opnamebeleid wordt de unieke functie van de Buitenkli niek niet aangetast". Blijkens bij het advies gevoegde cijfers liep het bezettingspercenta ge van de Noordwijkse kinderkli niek de laatste jaren al geleidelijk terug van 92 procent in 1978 tot 71 procent in 1983. Het jaar daarop, 1984, gaf een opleving naar 81 pro cent te zien, hetgeen volgens de ad viesschrijvers mogelijk verband houdt met de publiciteit over de eventuele sluiting. De kinderen zijn afkomstig uit het hele land (in 1983 kwamen er ook twee uit Bel gië), zij het in meerderheid uit de regio Leiden/Alphen/Bollenstreek. De opnameduur is gemiddeld 55 dagen. LEIDEN - De tarieven die bewoners en bedrijven met ingang van 1 oktober aanstaande zullen moeten betalen voor een parkeerplaats in de binnenstad, respectievelijk 240 gul den en 390 gulden, zijn volgens het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) aan de hoge kant. Het oplopende tarief, 780 gulden voor de derde en volgende auto's, acht men voor bedrijven die voor hun bedrijfsvoering meer auto's nodig hebben zelfs volstrekt onacceptabel. Het Driessenplein, een van de plaatsen waar volgens het KNOV een parkeergarage Het KNOV zegt dit in een reactie op de nota 'Parkeerregiem in de Leidse Binnenstad' waarin de ge meente heeft aangekondigd het parkeren in de binnenstad aan banden te zullen leggen. In vrijwel het gehele gebied binnen de sin gels zullen de gratis parkeerplaat sen verdwijnen. Bewoners en be drijven kunnen, tegen betaling, een ontheffing krijgen om hun au to te stallen. Volgens het KNOV kan de ach terstand in het parkeerfonds over een langere termijn ingelopen wor den zodat de tarieven lager kunnen zijn. Voor bedrijven die meer ont heffingen nodig hebben zou een aanzienlijk lager tarief moeten worden gehanteerd. Proefperiode Het ondernemersverbond stelt verder voor het gepresenteerde parkeerplan voor een proefperiode in te voeren. In deze proefperiode zouden de gevolgen voor het be drijfsleven op basis van een gede gen onderzoek geregistreerd moe ten worden, zodat de ingestelde parkeermaatregelen zonodig aan gepast kunnen worden. Volgens het KNOV moet het parkeerbeleid later dit jaar onderdeel vormen van de herziening van het verkeerscir culatieplan (VCP). Dit is in de hui dige opzet niet mogelijk omdat de parkeernota, ruim voordat het VCP door de gemeenteraad wordt herzien, zal worden vastgesteld. Het KNOV acht dit onjuist. De ondernemers pleiten verder voor een periodieke evaluatie en bijstelling van het parkeerregiem, ook na de vaststelling door de raad. "Wij achten het van essentieel be lang, dat ook na de vaststelling de gevolgen van de parkeermaatrege len, met name voor de bedrijvig heid tijdig gesignaleerd worden, zodat waar nodig direct aanpassin gen kunnen plaatsvinden", aldus het KNOV in de reactie die aan de gemeente is verzonden. Het KNOV zegt van de gemeente te eisen dat het aantal ontheffingen voor bedrijven, indien de vraag groter is dan het aanbod, zal wor den uitgebreid. De ondernemers willen onder meer weten hoe dat dan zal gaan, of dit ten koste gaat van het aantal ontheffingen voor bewoners of dat het aantal onthef fingen wordt uitgebreid. Hierover zou in de nota duidelijkheid moe ten worden verschaft. Het ondernemersverbond advi seert voorts een brede adviescom missie in het leven te roepen, on der andere bestaande uit een verte genwoordiger van de Kamer van Koophandel, van het KNOV en van de gemeente om advies uit te brengen aan B en W over de ont- heffingsaanvragen van de bedrij ven. Men wil van het college weten welke criteria zullen worden ge hanteerd bij de toekenning van ontheffingen aan bedrijven en wel ke beroepsmogelijkheden er zijn. Overloop Het KNOV zegt het onjuist te vinden dat het Stationskwartier en het terrein van het Stadsbouwhuis aan de Langegracht, waar vijftig langparkeerplaatsen zijn gelegen, buiten het parkeerrestrictiegebied komen te liggen. De ondernemers achten het de moeite waard te on derzoeken of de terreinen van het energiebedrijf en de Groenoord- hallen dienst kunnen doen als overloopgebied voor de piekuren. Volgens het KNOV is een aan passing van de capaciteit van het openbaar vervoer noodzakelijk omdat de nu in de binnenstad aan wezige langparkeerders (o.a. perso neel) in de toekomst geweerd wor den. Zij zullen derhalve met het Winkeldievegge aangehouden LEIDEN - De politie heeft gisteren een 66-jarige vrouw aangehouden die in de Kopermolen een winkeldiefstal had gepleegd. Toen de agent haar er op wees dat het niet de eerste keer was dat ze werd aangehouden, moet de vrouw hebben geantwoord dat hij geen oude koeien uit de sloot moest halen. Ze zou gezegd hebben dat ze pas de laatste dertig jaar van haar leven stal. In totaal werden gisteren zes'winkeldieven aangehouden. kunnen komen. (archieffoto) openbaar vervoer naar de binnen stad moeten komen. Wat de ondernemers in de nota zeggen te missen zijn maatregelen om het feitelijk aantal parkeer plaatsen in de binnenstad te ver groten (nieuwe parkeerplaatsen). "Gezien het ernstige tekort aan parkeerplaatsen en het enorme be lang hiervan voor het bedrijfsleven menen wij dat deze maatregelen alsnog aan de nota moeten worden toegevoegd", aldus het onderne mersverbond. Gedacht wordt on dermeer aan parkeergarages in de binnenstad, waarvoor de Aalmarkt en het Ir. Driessenplein als moge lijke locaties worden genoemd, het herinrichten tot parkeerplaats van het Vrouwenkerkhof, Havenplein en Havenhoofd, en het stimuleren van het opnemen van parkeer ruimte in nieuwe bouwplannen. De reactie van het KNOV, die in middels aan het college van B en W is aangeboden, is mede onderte kent door de Stichting Leiden Leeft, de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf, Haarlemmer straat Promotion, de Winkeliers vereniging Op de Nieuwe Rijn en de winkeliersvereniging Haarlem merstraat/De Camp. Dader steek partij Nieuwe Rijn voorgeleid LEIDEN - De 24-jarige vrouw die vorige week vrijdagavond in een pand aan de Nieuwe Rijn een Hille- gomse man doodstak en een Leid se vrouw verwondde met een mes, is vanochtend voorgeleid aan de officier van justitie. Een motief heeft de politie niet ontdekt. De politievoorlichter denkt dat een psychiatrisch rapport meer duide lijkheid kan verschaffen. Lek Rijnzicht- straat gevonden LEIDEN - Het lek in de Rijnzicht- straat lijkt boven water. De afde ling rioleringen van de gemeente is deze week op onderzoek gegaan en daarbij is gebleken dat een draina gebuis op het terrein van de wonin gen kapot was. "Een buis op parti culier terrein", aldus gemeente ambtenaar Haanstra. Dat die buis kapot is kan te maken hebben met het feit dat de eigenaar op die plek een volière heeft gebouwd. Maar achteraf zoiets bewijzen is onmogelijk. Dus heeft de gemeen te de buis gerepareerd. Volgens Rijnzichtstraatbewoonster me vrouw Haneveld is het water in de tuinen en schuurtjes in de straat weliswaar gezakt maar nog niet he lemaal weg. "Voorin de straat wel, maar in mijn schuur komt nog wel water omhoog, zij het minder dan vroeger. Ik wil het eerst nog even aankijken". Schilderij uit stadhuis gestolen LEIDEN - Uit een kamer van het stadhuis is een schilderij, waarop een bloemstuk is afgebeeld, gesto len. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor, aldus de politie. LEIDEN De gemeente Leiden hoeft de ontslagen ex-chef A.J. Koolhof-Doove van de gemeente lijke sociale dienst (gsd) niet weer in dienst te nemen. De Raad van State heeft deze uitspraak gedaan naar aanleiding van het beroep van mevrouw Koolhof tegen de weige ring van burgemeester en wethou ders van Leiden om het ontslag te rug te draaien. Zij heeft inmiddels ook in een brief haar zaak aan de gemeenteraad voorgelegd. Mevrouw Koolhof werd op 1 sep tember 1981 om onduidelijke rede nen ontslagen als chef van de afde ling interne zaken van de gsd. Zo wel de ambtenarenrechter als de Centrale Raad van Beroep wezen haar beroep tegen het ontslag af. Van de kant van de gemeente wer den uiteenlopende en steeds ande re argumenten gebruikt om in deze beroepszaken haar ontslag te moti veren. De Raad stelde vast dat niet was gebleken dat mevrouw Kool hof te kort was geschoten in haar functie of er ongeschik voor was. Eind vorig jaar werd bij de Raad van State een hoorzitting gehou den. In zijn uitspraak verldaarde de Raad het beroep van mevrouw Koolhof ongegrond. Ook tijdens de hoorzitting bleek dat de instantie zichzelf niet de meest geschikte be roepsinstantie voor het ongeldig verklaren van een ontslag. Mevrouw Koolhof is nu van plan een civiele procedure aan te span nen tegen haar ex-chef, het hoofd administratieve sector K. van der Moolen van de gsd. "Het is duide lijk dat de heer Van der Moolen zo wel het college van B en W als de ambtenarenrechter opzettelijk heeft misleid", schrijft zij in haar brief aan de gemeenteraad. Vol gens mevrouw Koolhof bestaat er jurisprudentie die bepaalt dat het geven van onjuiste of onzorgvuldi ge inlichtingen onrechtmatig is, terwijl om die reden ook schade vergoeding werd toegewezen. ADVERTENTIE Alles op het gebied van TOTALE INTERIEUR-VERZORGING (meubelstijlen, slaapkamers, vloer bedekking, wanddecoratie, enz.) En dat niet alleen! Ook GR0EN00RDHALLEN LEIDEN woensdag 30 januari van 19.00 uur ti 22.00 uur; donderdag 31 januari van 14.C tot 17.00 uur en van 19 00 tot 22.00 uu vrijdag 1 februari van 14.00 tot 17.00 ui en van 19.00 tot 22.00 uur; zaterdag 2 1< kinderen en 54+,/ 2.50. AANGEBODEN DOOR SLAAPKAMERCENTRUM Nesthokken (1) Nesthokken (2) Nergens anders in Nederland zul je zo'n wandschildering tegenko men, trompettert de leiding van de Parcival Welpenhorde, geves tigd aan de Hazewindsteeg. En het moet gezegd: de wandschil dering zal de kleine padvinders die zich graag in de rimboe wa nen niet onberoerd laten. Peter van Hoof hanteerde de kwast. Over het ontstaan van het idee vertelt hij: "Toen we nog in het oude lokaal zaten, hebben we het er wel eens over gehad: dat het mooi zou zijn om een wand schildering te hebben. Maar ja, in dat oude onderkomen hadden we geen mogelijkheden. Dat ver anderde toen we verhuisden naar de Hazewindsteeg". Besloten werd om het rimboe- verhaal, zoals Walt Disney dat in zijn Jungle Book verbeeldde, te imiteren. Peter van Hoof, die over een meer dan middelmatig tekentalent beschikt, toog aan het werk. "We hebben het rim- boeverhaal gekozen omdat dat zo goed bij de welpen past. Als ze binnenkomen, zitten ze meteen in een bepaalde sfeer hè". De dieren en mensen die op de wandschildering voorkomen lij ken zo uit een Walt Disney-film te zijn gestapt. Alsof Van Hoof even het talent van de meester heeft geleend en met het grootste gemak van de wereld de dieren op de wand zette. Toch was het ook voor hem een moeilijke klus, zegt hij. "Het moeilijke is dat Walt Dis ney al die dieren een bepaalde uitdrukking heeft meegegeven. Neem die slang; die heeft onmis kenbaar iets menselijks". We be kijken de slang nog eens. Inder daad, het dier heeft...hoe zullen we het zeggen...tegelijkertijd een jolige en gemene blik in z'n ogen. Achter de wand liggen de nieu we nesthokken, padvindersjar gon voor: schuilplaatsen, waarin de welpen zich kunnen terug trekken om een boek te lezen of een toneelstukje op te voeren. Vuurtje stoken is uitgesloten, verzekert Van Hoof ons. "Dat die hokken achter de wand liggen is natuurlijk leuk, want als de welpen hun stukje wand openen om naar het hok te gaan, dan krijgen ze echt het idee dat ze de rimboe in lopen". En dat vinden ze leuk? "Jaze ker, we hebben trouwens al reac ties gehad van diverse welpen. Sterker nog: toen de schildering af was, begonnen ze te applaudi- seren". Op zaterdagmiddag 9 februari worden de nieuwe nesthokken officieel geopend. Alle bekenden zijn van harte welkom. Oudere mensen wordt wel aangeraden om de rimboe niet in te gaan, want het valt te bezien of ze ooit levend terugkomen. x de Hazewindsteeg. Achter dit Jungle Book gaan Ra (1) Frans de Ruiter, directeur van het Holland Festival, zei bij bin nenkomst dat hij het 'zo zestiger jaren' vond. Informatie over de kunstmanifestatie 'Ra' was ken nelijk ook voor de buurt zo ou derwets dat slechts weinigen het bovenzaaltje van het Koetshuis gisteravond een bezoek waardig achtten. Het aantal betrokkenen over schreed maar net het aantal geïn teresseerden. De zaak was dan ook snel beklonken; regen en de route die de cafés moet mijden, waren de lauwe hangijzers. In elk geval mogen de aanwezigen wel rekenen op een kaartje voor de try out, die aan de vooravond van het nachtelijk gebeuren wordt gehouden. En dat is nooit weg. 'Ra' zal de laatste twee weken van juni, tijdens het Holland Fes tival, in en rond de Burcht wor den uitgevoerd. Met de ellende van het Minerva-jubileum in het Van der Werfpark in het achter hoofd was het gemeentebestuur aanvankelijk enigszins scep tisch, maar de honger naar kunst was uiteindelijk groter dan dié 'Ra' (een Egyptische zonne god) moet, zo wist burgemeester Goekoop, gezien worden als een tocht door de onderwereld. "Van zonsondergang tot zonsopgang zal er van alles gebeuren". Die tocht zal dan leiden van de Burcht, naar de Hooglandse Kerk, weer naar De Burcht en uiteindelijk over het water naar het Museum voor Oudheden. De Ruiter wist het naadje van de kous: "Het is de sensatie van het 's nachts opblijven. Het verschil tussen uitvoerenden en deelne mers vervaagt, ze gaan een team vormen. Een interessant project en ook best wel aardig voor Lei den". Maar dat maken we tegen die tijd zelf wel uit. Het aantal deelnemers blijft beperkt: 75. Verzamelen op het Burchtplein, dan De Burcht in, waarvan de poorten rond tien uur dichtgaan. "Daar worden dan allerlei processies gehou den". De optocht trekt dan naar de Hooglandse Kerk. "Iedereen krijgt een uniform en ieder krijgt een eigen naam en in de kerk volgt een tocht door de hel" (de kerk is ook niet meer wat die was). In de sociëteit De Burcht wordt wat gegeten en mag er even geslapen worden. "Maar niet te lang, al snel wordt men gewekt door muziek", is De Rui ter streng. In de kerk moet dan een boze godin worden bedwon gen en bij het krieken van de dag gaat iedereen in platbodems naar het museum voor de sloscene. "Als een jonge God verschijnt Ra dan weer". Grootste probleem bleek gis teravond de processie van Burcht naar kerk. Iedereen was het er eigenlijk over eens dat de kortste route via het Van der Sterrepad moest worden geko zen. Anders ging de optocht langs cafés en de bezoekers daar van zouden zich wel eens kun nen aansluiten. Kan een mooie polonaise worden, maar is niet de bedoeling. De politie moest maar een oogje in het zeil hou den en De Ruiter wist zelfs van een speciale functionaris in de optocht die de zaak in de gaten Ra (2) Alles bij elkaar een gigantische operatie, zoals De Ruiter deze se rie voorstellingen noemt. Aan vankelijk leek dit oorspronkelijk Canadees theater ook niet voor Nederland geschikt te maken. "We dachten al aan afgelasten, toen het bericht van Leiden kwam. Deze mogelijkheid is ook door de makers bekeken en ge schikt bevonden. Al vraagt het wel een nieuwe enscenering". Daarbij zal dan wel rekening worden gehouden met de buurt zo verzekerde De Ruiter. "De makers hebben toegezegd zich zoveel mogelijk aan de wensen aan te passen. Aan dat woord houden wij ze". Goekoop stelde in dat verband zelfs een begeleidingsgroep met daarin ook het buurtcomité in het vooruitzicht. Maar dat idee doet ons wel heel erg aan de ja ren zestig denken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3