'Gewoon eigen smaak gevolgd' Collins en religie pijlers van succes Arend Hauer Hermie Vrienten presenteert poptalent in 'Wereldberoemd in Almelo' overleden Korthals Altes leidt voorlopig Publiekstheater Is een door De Kooning geverfde wc-bril kunst? POPAGENDA WOENSDAG 30 JANUARI 1985 16 (22) 17 (15) 18 (19) 21 (23) 22 (29) 23 (26) 24 (21) 25 (18) 26 (25) 27 (28) 28 (30) 29 (20) 30 (34) 31 (31) 32 33 39 (39) 40 i Easy lover Philip Bai- ley/Phil Collins i One night in Bangkok Murray Head i I would die 4 u Prince and the Revolution 1 Solid Ashford en Simpson I should have known bet ter Jim Diamond 13 Shout Tears for Fears Last Christmas/Every thing she wants Wham i Gimme all your lovin ZZ Top i Do they know it's X-mas Band, Aid i I want to know what love is Foreigner i Do what you do Jer- maine Jackson We all stand together Paul McCartney Like a virgin Madon- The power of love - Frankie Goes to Holly wood We are the young - Dan Hartman Loverboy Billy Ocean Sexcrime Eurythmics I'm so excited Pointer Sisters Brinkman minister Brinkman Vader Abraham The wild boys Duran Duran The Touch Kim Wilde Sussudio Phil Collins Jungle Love The Time Rode Rozen - Jantje Koopmans en zijn Band When the rain begins to fall J. Jackson P. Za- dora Everything must change Paul Young Sea of love The Honey- drippers Hang on to your love Sade Ik verscheurde je foto - Koos Alberts' Don't drive drunk Ste- vie Wonder Respect yourself The Kane Gang Let it all blow Dazz Band SOS fire in the sky Deodato Rock 'n roll Status Quo Mijn opoe heeft 'n zadel op d'r rug - André van Duin Better be good to me - Tina Turner No mercy Stranglers Fresh - Kool and the Gang Preaching Roberto Jacketti The Scooters I know him so well Elaine Paige Barbara Dickson Lakenhal - Oude Singel, Maas trichts aardewerk, tot 3/3; di t/m za 'an 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Demmenie - Haarlemmerstraat, olieverfschilderijen van Gerard' v.d. Berg, t/m 9/2. De Oude Rijn - Stille Mare 4, Johan- ïes Schimmer, olieverf, gouache, tot 18/2; di t/m za 10-18 uur, do tot 21 uur, :o 11-18 uur, ma van 12-18 uur. Stichting Burcht - expositie van grafisch werk en advertenties van Hans Koetsier, tot 10/2; woe t/m zo 12-17 uur. Galerie Denise StephanBakker- steeg 18-20, schilderijen en prenten ran Frans de Haas, tot 24/2; vr, za en ;o van 13.30 tot 17.30 uur. Piggelmee - Jan Vossensteeg, ex positie pasteltekeningen Marian Vis ser, tot 1/2; ma 13-18 uur, di, woe, vr 9-18 uur, do 9-21 uur, za 9-17 uur. Holiday Inn - expositie Paul Fran- zen, olieverf op gekleurd karton of ge spoten hardboard, t/m 30/1. De Trommelaar - Apothekersdwijk, etsen en pentekeningen van Anda Kouwenhoven, dag. beh. zo. tussen 17.30-20.30 uur. Oegstgeest Jacques van Bellen - Lange Voort, pasteltekeningen van honden en kat- n door Marcelle Frijling, t/m 15/2; di i do 9-18 i i 9-21 i 9-17 i Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, foto's Peter Moerkerk, t/m 31/1; woe, do. zo. 14-16 uur, za 11-14 uur. Galerie de Pomp - Dorpsstraat, A. 'an den Ouweelen, winterobjecten, b n 31/1; di 17-21 uur, woe 10-12 en 14 .6 uur. do. za, zo 14-16 uur. Leiderdorp Muzenhof - gouaches en etsen var Margot de Jager, tot 6/2; ma t/m vr 14- iur, za 9.30-12.30 uur. 'Easy lover' van Philip Bailey, een toevalstreffer LOS ANGELES (GPD) - ..Gewel dig leuk dat 'Easy lover' de eerste plaats heeft gehaald in de Neder landse hitparade. Ik heb het giste ren heet van de naald gehoord en ik zou het feestje in Holland graag hebben meegemaakt, omdat ik het bij jullie altijd erg naar de zin heb gehad". Philip Bailey, 's ochtends vroeg Amerikaanse tijd, vanuit een hotelkamer in Los Angeles. Een te lefoongesprek met de man, die sa men met z'n tijdelijke compagnon Phil Collins voor elkaar kreeg, wat hem met zijn groep Earth, Wind Fire de laatste jaren niet meer luk te: op de bovenste trede van de hit- ladder staan. Dat Earth, Wind Fire zich mo menteel in een diep dal bevindt wil Philip Bailey, uitgerekend nu hij zelf zo in de schijnwerpers staat, niet van de daken schreeuwen. „De toekomst van EWF is wat on duidelijk", laat hij niet luid maar wel duidelijk vanuit Los Angeles horen. „We zijn op dit moment juist aan het bespreken wat er dit jaar nog mogelijk is. Verder is het zo, dat Maurice White met een ei gen plaat komt. De andere leden van de band hebben die plannen niet, voor zover mij bekend is". Dat het succes van Earth, Wind Fire op de wereldmarkt tanende is, maakt het overigens alleen waarschijnlijker, dat de individue le leden van het toch al gefortu neerde zwarte gezelschap zeer spoedig hun eigen weg zullen gaan. Solistisch werk en samen werking met andere muzikanten was trouwens al schering en inslag. „Ik ben zelf net terug uit Japan, waar ik voor George Duke heb ge werkt en als het enigszins mogelijk is, kom ik binnen een maand naar Europa voor televisie-optredens. Of dat samen met Phil Collins kan, hangt af van de wederzijdse ver plichtingen. Phil heeft natuurlijk zo z'n eigen werk. Mogelijk dat er voor mij een aparte band gefor meerd kan worden". door Dolf Ruesink Twee jaar geleden begreep de ge spierde zanger uit Colorado al blik semsgoed, dat het leven verder moest gaan dan EWF. En dat de da gelijkse bezigheden ook meer zou den inhouden dan Philips geliefde sporten basketbal, hardlopen, ten nis, wielrennen en gewichtheffen laat zich raden. Met producer George Duke maakte hij 'Conti nuation', een muzikale weerslag van de „goede dingen in het le ven", zoals de diep gelovige Bailey ze zag. „Geen vertrouwen in be paalde mensen, materiële aardse zaken of grammofoonplaten, maar geloof in God" is zijn omschrijving van dat project, dat hij nu als een gospelplaat betitelt. „Ik berrnog steeds betrokken bij allerhande religieuze activiteiten, we gaan er op uit om concerten te geven, gewoon met een groep mu zikanten die ik formeer". Ge trouwd met Janet en inmiddels va der van vier kinderen, Trinity, Sir, Creed en Little Philip, heeft Bailey zich in de afgelopen jaren als leider van de gospelgroep 'The Living Es- pistles' èn als onderwijzer in een bijbelgroep ingezet voor de ver spreiding van de evangelische boodschap. Waarom Philip Bailey gekozen heeft voor de frequent in de stu dio's van Los Angeles musiceren de Phil Collins, is snel verteld: „Toen we met Earth, Wind Fire op een Europese toernee waren hebben we hem in Londen ont moet. Persoonlijk was ik erg onder de indruk van zijn muziek en zijn manier van werken, dus heb ik weer contact gezocht toen Phil Collins een eigen show had in Los Angeles. Een jaar later was de sa menwerking werkelijk een feit". Toevalstreffer Bailey laat er weinig onduidelijk heid over bestaan welke enorme invloed de Engelse Genesis-voor- man annex drummer-zanger-pro- ducer op zijn elpee 'Chinese Wall' heeft gehad. Op de vraag waarom hij zelf slechts drie van de tien nummers heeft (mede)gecompo- neerd, meldt Bailey oprecht: „Phil Collins heeft de nummers uitgeko zen, hij liet ze me horen en ik vond ze prima, dus dat leverde geen se lectieprobleem op". Collins nestel de zich bovendien zowel als produ cer achter de mengtafel en als ener giek drumbaasje achter zijn gelief de instrumentarium. Dat 'Easy lover' plotseling de deuren opent naar internationale bekendheid, moet als een toevals treffer worden betiteld, zo blijkt uit een wat ongewone biecht van de protestante popster in spé: „Dat nummer is pas tijdens de laatste opnamedag in de Londense Town house Studio's tot stand gekomen. De melodie kwam plotseling tot stand en in drie uur tijd hadden we de song af. Er was toen alleen nog geen tekst bij. We hebben het num mer toen min of meer laten liggen, daarna heeft Phil er thuis een tekst bij gemaakt". 'Wereldberoemd in Almelo' is een programma met en over het minder bekende poptalent dat dit land rijk is. Harry de Winter, die de Nederlandse bijdrage verzorgde aan het Europese pop televisieprogramma 'Europe a gogo', en Henny Vrienten be dachten het programma en maakten het onder regie van Hans Hulscher. Het eerste deel van het honderd minuten durende program ma wordt gevuld met een documentaire over groepen die bui ten het commerciële circuit opereren. Ze werden geselecteerd en aangesproken door Henny Vrienten. Het tweede gedeelte van 'Wereldberoemd in Almelo' toont acht bands aan het werk met als slotstuk een concert van die acht groepen te zamen. In gesprekken met onder andere Jaap van Beusekom (directeur van de Stichting Popmuziek Neder land), een ambtenaar van een arbeidsbureau en bandleden zelf komt de arbeidssituatie van popmuzikanten aan de orde. Ter tafel komen de invloed van Hilversum 3 op succes, het in schrijf- en uitkeringsbeleid ten aanzien van werkloze popmuzi kanten en de mogelijkheid van subsidiëring van popmuziek. In beeld komen de groepen: Kiem, Mathilde Santing, Blue Murder, 3 Heren, Piu Piu, De Gigantjes, Duplex Johnson, Claw Boys Claw, Slauerhof, Revench en W.A.T. (Nederland 2, 20.15 uur). BRUSSEL/HILVERSUM (GPD) - „Wat er door die Hilversum 3-sluis naar ons toekwam via radio en tv was zoveel onbenulligheid, dat ik er dus echt niet meer tegen kon. En ik wist heel goed, dat er in Neder land een heleboel leuke popgroe pen rondzwierven op de alternatie ve clubpodia", aldus Henny Vrien ten over het NOS-programma 'We reldberoemd in Almelo', dat van avond wordt uitgezonden. Een programma over onbekend poptalent in Nederland mag vrij uniek genoemd worden. In de eer ste plaats heeft de NOS nooit bij ster veel belangstelling getoond voor deze kunstvorm, maar ook de manier waarop het tot stand is ge komen behoort tot de uitzonderin gen op het gebied van het maken van tv-programma's maken over popmuziek. Zo werd Vrientens eis ingewilligd dat aan de wensen van de betrokken popgroepen zou wor den voldaan. Zelfs kreeg hij voor elkaar dat de groepen zouden wor den betaald voor het geleverde werk. Ook werd uitgebreid gerepe teerd en heeft van iedere popgroep een vertegenwoordiger de eind montage mogen bijwonen. Twee weken ongeveer na een ge sprek aan de bar over popmuziek op de Nederlandse tv en de video clip in het bijzonder werd Henny Vrienten opgebeld met het verzoek een programma te maken over het besproken onderwerp. Aan de an dere kant van de lijn bevond zich Harry de Winter, met wie Vrienten het programma bedacht en vorm „Na dat telefoontje ben ik direct naar Jaap van Beusekom (direc teur Stichting Popmuziek Neder land, red.) gerend met de vraag of hij me zo snel mogelijk honderd cassettebandjes kon leveren. Het werden er een paar honderd en ik heb daar wat van beluisterd", zo vertelt Vrienten over de voorberei dingen van het programma. „Toen kwam het moment van keuze ma ken en dat was heel moeilijk Wat ik uiteindelijk gekozen heb is ge woon mijn smaak geweest. Met de in beeld gebrachte groepen preten deer ik dan ook geen doorsnee te geven van wat er in dit land alle maal aan de hand is, dus geen syn- thi-pop, Nederlandstalig enz., maar van muziek die niet lijkt op het geijkte", verklaart Vrienten. Opvallend is dat de uitverkoren bandjes weliswaar (nog) niet echt zijn doorgebroken, maar toch wel al een platencontract hebben of door andere omstandigheden de Henny Vrienten als interviewer in 'Wereldberoemd in Almelo'. AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse Publiekstheater zal het ko mende seizoen werken van Goethe en Shakespeare op het repetoire ne men. Karst Woudstra zal de regie op zich nemen van 'Torquato Tasso' van Goethe en 'Naar 't lijkt' van Shakespeare. Verder bestaat het repetoire uit het nieuwste stuk van Bernard-Marie Koltès 'Quai Ouest' in de regie van de Duitse gastregisseur Stefan Stroex. 'Onweer' van Strindberg, geregis seerd door Ger Thijs en 'Gertrud' van Hjalmar Soderberg in de regie van Teuntje Klinkenberg. Het seizoen '85/'86 wordt blijkens een mededeling van het Publiek stheater niet beïnvloed door het besluit van Gerrit Korthals Altes, Ben Hurkmans en Karst Woudstra af te zien van de opdracht om in augustus 1985 het Publiekstheater te gaan leiden. Volgens de drie zien zij in deze samenstelling onvoldoende mogelijkheden om de veranderingen die het Publiekstheater beoogt door te voeren. Het bestuur van het gezelschap heeft het besluit van het drietal aanvaard. De formele verantwoordelijkheid voor het seizoen 1985/1986 berust tot nader order bij Korthals Altes. Beurs voor Van Dis AMSTERDAM (ANP) - Het Fonds voor de Letteren heeft gisteren de schrijver en presentator Adriaan van Dis een aanmoedigingsbeurs toege kend. Eenzelfde beurs ontvingen de beginnende auteurs Frans Budë, Hermine de Graaf, Bas Heijne en Piet Mceuwissen. De beurzen bedragen elk 9.000 gulden Het Fonds besloot dit jaar ter aanmoediging enkele beurzen beschik baar te stellen voor beginnende auteurs en literaire vertalers. In totaal kwamen bij het bestuur van het Fonds 66 aanvragen om toekenning bin- toekomst vrij zonnig tegemoet kunnen zien. Vrienten: „Op een gegeven mo ment had ik een aantal groepen zo als Duplex Johnson, Blue Murder en Claw Boys Claw uitgezocht. Maar dat waren allemaal jonge mensen en toen dacht ik: er zijn toch ook nog muzikanten die al zo'n jaar of vijftien bezig zijn en niet door de Hilversum 3-sluis zijn gekomen. Dat kwam óf omdat ze niet wilden, óf doordat ze er niet doorheen gekomen waren. Jan Piet den Tex bijvoorbeeld, had net een mini-elpee gemaakt en die vond ik zo mooi... dat is nou echt zo'n ouwe ploeteraar, maar dan een die fantastische muziek maakt. En Mathilde Santing bijvoorbeeld maakt ook prachtige muziek maar zeer eigenzinnig, ze laat zich dan ook niet inpalmen door grote pla tenmaatschappijen. Zo'n houding dwingt bij mij respect af'. Vrientens eigen groep Doe Maar stond bekend om een soortge lijke houding. Heeft zijn eigen ach tergrond iets te maken met de keuze en invulling van het programma Vrienten. „Ik denk het wel. Je bent wie je bent en je kunt mensen wel vijf minuten voor de gek hou den, maar geen drie jaar, of vijf jaar. Ik denk echter dat het pro gramma er in de eerste plaats is omdat iemand wilde dat ik het maakte. En omdat er fantastische bandjes zijn. Het is jammer dat nie mand daar iets van af weet". Winter verklaart later dat hij het met deze kritiek wel eens was, maar „dat dit nu eenmaal Henny's stijl van interviewen is". - Vrienten heeft sterk de hand gehad in de totale opzet van 'We reldberoemd in Almelo'. Waarom heeft hij het aangepakt zoals hij het gedaan heeft? Vrienten: „Kijk, we hadden twee keer vijftig minuten. De Duitse aanpak is een concert van ander half uur met één band. In onze si tuatie zou je dan misschien twee groepen kunnen kiezen, drie hoog uit. Dat wilde ik niet op mijn gewe ten hebben. Ik zou dat ook niet kunnen trouwens. Nu zijn het er dertien in honderd minuten waar van een paar alleen maar in flitsen te zien zijn als ze in de documentai re voorkomen. Dit is misschien een zwakke schakel". 'Wereldberoemd in Almelo' wordt uitgeluid door een gezamen lijk optreden van acht groepen. Henny Vrienten vertelt daarover: „Dit vloeit voort uit de aard van het programma. Kijk, er staan acht groepen op acht podia. Het was daarom zo mooi om nog een keer het programma rond te gaan, maar dan samen". Vrienten zegt desgevraagd niet helemaal tevreden te zijn over het programma, maar voegt daar aan toe dat het zijn aard is om nooit he lemaal tevreden te zijn over zijn prestaties: „Toch ben ik blij dat het programma er is, al is het alleen maar omdat ik weieens wat anders wilde zien dan de vaak wanstaltige jeugdprogramma's die het beeld bepalen". Wanstaltig In dit verband is het jammer dat discjockey Frits Spits in het pro gramma zo gemakkelijk onder zijn aandeel in het 'sluizen' van pop groepen kon uitkomen. Hij is na melijk degene die zeer grote in vloed heeft op het succes van een single door de hoge luisterdicht heid van zijn radioprogramma. Hij is echter ook een van degenen die stelselmatig de muziek van kleine re (onafhankelijke) labels niet draaien. In het serieuze vraagge sprek dat Henny Vrienten met hem had, kon de op eigen verzoek buiten beeld gebleven radiopre sentator tevens buitenschot blij ven. Collega-programmamaker De NEW YORK (DPA) - De artistie ke wereld in de Verenigde Staten vraagt zich af of een wc-bril een kunstwerk wordt als een erken de schilder hem verfraaid heeft. Het draait om een plank met drie openingen die jarenlang in een souterrain van een oud huis op Long Island zijn oorspronkelijke doel heeft gediend. Ruim dertig jaar geleden be schilderde kunstschilder Willem de Kooning de plank met het oog op een feestelijke gelegenheid. Twee van de drie brillen voorzag hij van een laag dieprode verf. Sindsdien veranderde er aan de plank niets, maar de kunstenaar van Nederlandse afkomst ont wikkelde zich tot de best betaal de schilder in de Verenigde Sta ten. Kort geleden bracht een olie verfschilderij van zijn hand ruim zeven miljoen gulden op. De eigenaars van de woning op Long Island willen nu kennelijk een graantje meepik ken: ze hebben de plank bij een galerie in New York te koop aan geboden. De vrouw van De Koo ning noemt het idee het voor de grap verfraaide stuk hout als kunst te verkopen „belachelijk". Helloïse is een jonge hardrock- groep met een gerenommeerde stamboom. Drummer Ernst van Ee en gitarist Ben Blaauw komen uit de bij liefhebbers van het gen re hoog aangeschreven groep Highway Chile. Van die groep wordt een aantal nieuw gearran geerde nummers gespeeld. Gita rist Arjen Boogerds en bassist Marchell Remeeus speelde bij de jaren zeventig-groep Lemming. Zanger Stan Verbraak (ex-Zebra) completeert het kwintet. Ze om schrijven hun muziek als gitaar rock met een melodieus karakter. Helloïse komt vrijdag in het Leids Vrijetijds Centrum. AMSTERDAM (ANP) - Arend Hauer, toneeladviseur, acteur en leraar uit Amsterdam is zondag plotseling op 75-jarige leeftijd overleden. Hij was bekend om zijn inzet zoveel mogelijk mensen van toneel te laten genieten, niet in het minst hen die zich met amateurto neel bezig hielden. Hij wordt 31 ja nuari op Schiermonnikoog begra ven. Arend Hauer werd op 14 sep tember 1909 geboren in Utrecht. Hij debuteerde als acteur in 1931 in de revue De Bonte Parade. Arend Hauer werkte in vrije pro- dukties en bij tal van gezelschap pen. Na de Tweede Wereldoorlog richtte hij samen met Eduard Ver- kade en prof. mr A. Pitlo de stich ting Academie voor Dramatische Kunst op. Hij was toen ook verbon den aan Centraal Toneel en aan sluitend tot 1949 aan de Haagse Co- medie. Sedert die tijd wijdde Arend Hauer zich aan de toneelpedagogie en aan regie, werd adviseur voor amateurtoneel en Was docent aan de Academie voor Dramatische Kunst De Toneelschool in Amster dam. Ook Amerikanen maken muziek voor Afrika LOS ANGELES (UPI) - Tiental len Amerikaanse zangers en zange ressen hebben maandagavond de uitreiking van de Golden Globe- prijzen verlaten om een plaat op te nemen waarmee geld zal worden ingezameld voor de slachtoffers van honger en droogte in Afrika. Limousines brachten de sterren na de televisie-uitzending naar een studio in Hollywood, waar de hele nacht werd gezongen en gespeeld onder leiding van producer Quincy Jones. Onder de sterren waren de winnaar van de meeste Globe-prij zen, Lionel Ritchie, en Bruce Springsteen, Michael Jackson, Ti na Turner, Stevie Wonder, Ray Charles en Kenny Rogers. "Ik vertrouw erop dat de mensen hun ego bij de deur achterlaten", zei Quincy Jones, "ik hoöp dat al len eéri worden". De Amerikaanse muzikale bijdrage tot leniging van de nood in Afrika komt na de suc cesvolle plaat „Do they know its Christmas?" waarmee Britse pop sterren onder de naam Band Aid al miljoenen guldens hebben ingeza meld. Lionel Ritchie zei dat hij het Amerikaanse liedje, 'We are the world', schreef met Michael Jack son. Hij verwachtte medewerking van meer dan veertig sterren. "Het is een gezamenlijke bijdrage om te doen wat we kunnen de hongeren de mensen te helpen. Stevie Won der zal de plaat vannacht afmaken We hopen dat het uiteindelijk een elpee wordt". 'Zes winden' LEIDEN - 'Zes Winden', voor heen vier winden, blazen zaterdag bij Hot House in het LAK-theater Een gezelschap saxofonisten, be staande uit Gilius van Bergeyk. Klaas Hekman. Horst Rickels, Ad Peynenburg, Frank Jogen en als speciale gast de Deens/Afrikaanse altsaxofonist John Tchikai. Deels gecomponeerde, deelsgeimprovi- seerde muziek met een fijnzinnige dynamiek. Aanvang 21.00 uur. Pien met pensioen GENT (GPD) - De ook in ons land bekende Belgische weerman Ar- mand Pien heeft het Koninklijk Me teorologisch Instituut in Ukkel verla ten wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Vorige week werd hu door zijn collega's uit gewuifd. Het betekent echter niet dat de 'nationale Belgische weerman' van het tv-scherm zal verdwijnen. Nog twee keer in de week zal hij op het BRT-scherm te zien zun: op dins dag en vrijdag.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21