Westduitse bond begint campagne SIH Yan der Wiel doorbreekt impasse Kuiper aast op Bordeaux-Parijs Feyenoord walst RCL plat: 12-1 Vingerbreuk houdt Pfaff aan de kant Vriesekoop denkt niet aan stoppen Om EK-voetbal binnen te halen Poloploeg Sowjet-Unie geweerd wegens boycot Eerste overwinning schaaktoernooi Wijk aan Zee Duitsland buigt voor Hongarije Koster ook volgend jaar bij Lugdunum WOENSDAG 30 JANUARI 19B5 SPORT PAGINA 11 LEIDERDORP - Verwonderlijk was het niet dat de amateurs van RCL een uitgebluste indruk maak ten. Na zaterdagmiddag achter de Ajacieden te hebben aangerend (1- 8), bonden de Leiderdorpers gister middag de ongelijke strijd aan met de landskampioenen uit Rotter dam (1-12). En dat terwijl profs in de regel al steen en been klagen als ze twee wedstrijden in één week moeten afwerken. Precies 45 minuten hield RCL zaterdag stand tegen Ajax. Na een verrassende 0-0-ruststand liepen de Amsterdammers spelenderwijs uit naar 1-8 omdat de in degradatie- gevaar verkerende zaterdageer steklasser na de pauze wat meer vrijuit porbeerde te voetballen. Datzelfde deed de Leiderdorpse Racing gistermiddag al vanaf de eerste minuut zodat Feyenoord in figuurlijke zin alle ruimte kreeg om het volle rendement uit het sur plus aan snelheid te halen. Boven dien had de Kuipclub ook in letter lijke zin alle ruimte, omdat dit oe- fentreffen in tegenstelling tot het duel tegen Ajax, dat op het krappe vijfde veld werd afgewerkt, op het hoofdveld van De Bloemerd plaats had. Feyenoord benutte de geboden ruimte optimaal en omdat het com- MÜNCHEN (DPA7SID) - Jean- Marie Pfaff, de Belgische doel man van Bayern München, is opnieuw voor langere tijd uit geschakeld. Pfaff brak tijdens de training van maandag de kleine vinger van de linker hand. De berichten over de duur van de genezing variëren van vier tot zes weken. Vlak voor dit seizoen onder ging de 32-jarige doelverdedi- ger een liesoperatie. Hij werd in het begin van de competitie tot volle tevredenheid van de technische leiding vervangen door Raimond Aumann, de doelman van het Westduitse elftal onder 21 jaar, die elf Bundesliga-wedstrijden speel de. Na het herstel van Pfaff kreeg Aumann zelfs nog enige keren de voorkeur. Na het suc cesvolle optreden van Pfaff te gen Trakia Provdiv in de Eu ropese bekerstrijd voor beker winnaars heroverde hij zijn vaste basisplaats. HAZERSWOUDE (GPD) - Bettine Vriesekoop zal ook volgend jaar actief zijn in de tafeltennissport. Na het vorig seizoen in Moskou afgewerkte Europese kampioenschap kon digde de Hazerswoudse nog aan te zullen stoppen. Een on eindig lijkende reeks van con flicten met bestuurders en coach van de Nederlandse Ta feltennis Bond ontnam Vriese koop de wil om verder te gaan. Gerard Bakker, die na zijn schorsing weer als prive'- coach aan haar werd gekop peld en sponsor Dextro, die de tafeltennisster in staat stelt aantrekkelijke trainingssta ges te ondernemen, hebben Vriesekoop echter van gedach ten doen veranderen. Omdat de geldschieter voorlopig niet van de zijde van de Hazers woudse pingpongclub wil wij ken, is de kans is niet uitgeslo ten dat de nummer vier van de Europese ranglijst zelfs actief blijft tot na de olympische spelen van Seoel, waar tafel tennis voor het eerst als de- monstratiesport wordt opge voerd. Bij het komend weekend in Barcelona af te werken Top-12. toernooi zal de huidige vrou- wencoach Jan Vlieg het twee tal Gerard Bakker en Bettine Vriesekoop begeleiden. De Groninger wordt gestuurd als afgevaardigde van de NTTB en verleent daarnaast in Bar celona (ook een olympisch kandidaat) diensten namens het NOC, dat zo graag de Spe len van '92 naar Amsterdam wil halen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat ook Vrie sekoop promotie-activiteiten voor het NOC zou gaan ver richten, maar na ruggespraak met coach Bakker zag de Ha zerswoudse daarvan af. "Die Spanjaarden zijn nogal heet gebakerd. Stel je voor dat ze kwaad worden vanwege die olympische reclame, dan zou het best kunnen dat ze als wil de stieren op Bettine afvlie gen", motiveerde Bakker het besluit. DUSSELDORP (SID/ANP) - De voetbalbond van de Bondsrepubliek Duitsland is zijn reclame-campagne voor de werving van de organisatie van de eindronde van het Euro pees kampioenschap in 1988 gestart. Begin dit jaar viel bij alle belangrijke voetbalfunc tionarissen in Europa een vijftig pagina's tellende brochure in de bus, waarin de West duitse voetbal-mogelijkheden overzichtelijk en stijlvol aan de man worden gebracht. Pierre van Gemerden heeft het nakijken. Simon Tahamata kan ongehinderd voorzetten. Rechts Hanno van Breugel en Ben Wijnstekers. (foto Holvast) binatiespel van de Rotterdammers aanvankelijk in een hoog tempo en bovendien nauwkeurig werd uitge voerd (met Mario Been en Simon Tahamata in de hoofdrollen) stond het al binnen twintig minuten 0-3 (treffers van Henk Duut, André Hoekstra en Ruud Gullit). Moch ten enkele RCL-ers gekscherend opmerken dat Feyenoord hen na het treffen met Ajax niet meer kon inspireren, de Leiderdorpers toon den wel aan dat het duel van zater dag een aanslag op hun spieren had betekend. Doordat Feyenoord na de vlotte 0-3 wat gas terug nam en pas vlak voor de doelwisseling weer over schakelde op een hoger tempo bleef de schade in de eerste helf 'beperkt' tot 0-5 (doelpunten van Mario Been en Ruud Gullit). Kreeg Joop Hiele voor de pauze slechts enkele terugspeelballen te verwer ken, zijn vervanger Jan Form an noy kon in het tweede bedrijf met een aan de bak. Na Ron van der Post in een glijvlucht nog net van een tegentreffer te hebben afge houden, had de Rotterdamse sluit post een minuut later het nakijken toen dezelfde jeugdige Van der Post hem knap uitspeelde en be heerst voor 1-5 zorgde. Peter Houtman, 2x Bela Varadi, die bewees in technisch opzicht een aanwinst voor Feyenoord te zijn, Ruud Gullit, Ron Carli, Petur Petursson en opnieuw Houtman, brachten een voor RCL blameren de 1-12 op het scorebord. Trainer Lourens Mouter kon er niet echt mee zitten, maar zag wel met lede ogen aan dat zijn ploeg in verdedi gend opzicht hopeloos faalde zodra de geroutineerde tegenstander het tempo even opschroefde. JAAP VISSER Ajax Op het zesde veld van RCL speelden Ajax en de Voorburgse hoofdklasser Wilhelmus gisteroch tend een oefenwedstrijd die door de Amsterdammers met 2-0 werd gewonnen. Beide treffers vielen voor rust en kwamen op naam van Dick Schoe naker en Ronald Koeman. In het team van het door Ruud de Groot getrainde Wilhemus was voor Lei- denaar Henri Pouw een opvallende rol weggelegd. PSV won gisteren in Venlo een oefenwedstrijd tegen eerste-divi- sionist FC VVV met 5-2. De doel punten voor de Einhovenaren wer den gemaakt door Valke, Brylle, Stevens en Thoresen (2). Voor de thuisclub scoorden Rutten en Ver beek. Er waren in De Koel 1500 toeschouwers. Met de Bondsrepubliek zijn Neder land, Engeland en de Scandinavi sche landen kandidaat voor de huisvesting van het kampioen schap. De Sowjet-Unie en Grieken land vielen inmiddels af. Op 18/19 februari wordt een principe-beslis sing verwacht, als de aanwijzings commissie van de Europese Voet bal Unie (UEFA) in Bern bijeen komt. De definitieve aanwijzing geschiedt op 15 maart in Lissabon tijdens de bijeenkomst van het vol tallige bestuur van de UEFA. Drijvende kracht achter de West duitse campagne is Hermann Neu- berger. De voorzitter van de voet balbond heeft in de voetbalwereld een reputatie opgebouwd van een zeer bekwaam organisator. Bij alle recente eindrondes van het wereld kampioenschap was Neuberger betrokken bij de organisatie. Zo verblijft hij momenteel in Mexico om de voorbereidingen op het WK in 1986 in ogenschouw te nemen. In de brochure presenteren de Duitsers stadions in Berlijn, Bo- DUISBURG (Reuter) - De waterpoloteams van de Sowjet-Unie, Honga rije en Cuba mogen van 12 tot en met 19 mei in Duisburg niet meedoen aan de strijd om de wereldbeker voor heren. Dat verklaarde dinsdag in Duisburg de voorzitter van de Westduitse zwembond, Harm Beyer, na overleg met de secretaris van de mondiale zwemfederatie (FINA), Allan Harvey. De nummer een en twee van de wereld, Soy^jet-Unie en Hongarije, hadden de Westduitse zwembond gevraagd te informeren bij de FINA over hun mogelijke deelneming. De drie landen worden uitgesloten van de wedstrijden in Duisburg vanwege de boycot van de Olympische Spe len van Los Angeles. De acht deelnemende ploegen in Duisburg zijn: Joegoslavië, Verenigde Staten, Bondsrepubliek Duitsland, Spanje, Australië, Italië, Griekenland en Nederland. WIJK AAN ZEE (ANP) - Veel partijen in de huidige uitga ve van het Hoogovens schaak-toernooi in Wijk aan Zee zullen ongetwijfeld als enige van de meer strijdlustige de historie ingaan. Ook in de negende ronde van gisteren werd op vrijwel alle borden in dorpshuis De Moriaan met reputaties gespot. Twee spelers boekten in deze ronde hun eerste overwinning: John van der Wiel en Kevin Sprag- gett. tegen zijn gewoonte in zeer voor zichtig op. Te voorzichtig zou later blijken. Kortsjnoi verloor enkele tempi door een overvloed aan paardzetten, zodat Timman posi tioneel heel goed kwam te staan. Op vrij eenvoudige wijze verwierf de Nederlander een meerderheid op de damevleugel. Hij koos even wel niet de beste voortzetting en liet Kortsjnoi ontsnappen met een afwikkeling, die op remise uit kwam. De Nederlandse kampioen bewees Jan Timman een uitstekende dienst door de Westduitser Eric Lobron diens tweede nederlaag te bezorgen. De Canadees zorgde voor een sensatie met een zege op Lajos Portisch. Timman heeft nog altijd een comfortabele voorsprong van een punt, hoewel hij tegen Kortsjnoi zijn remisereeks van de laatste vijf ronden niet doorbrak. De Bulgaar Georgiev speelde ech ter tegen de Sowjet-schaker Bel- javski ook remise. Nunn werkte zich weer op naar de gedeelde tweede positie. De Engelsman ver sloeg de Amerikaan Koedrin gede cideerd. „I am sorry, very sorry". Dat hoort men een winnende schaak grootmeester niet vaak zeggen. De ze woorden, vol medeleven geuit, kwamen uit de mond van Sprag- gett, toen Portisch gedwongen was zijn koning om te leggen. Het mag worden betwijfeld of tot de Hon gaar doordrong wat Spraggett zei. Verbijsterd keek hij naar de ruine die er van zijn witte stelüng was overgebleven na de veertigste zet. Tien zetten eerder had het er nog. zo veel belovend voor Portisch uit gezien, toen hij met veel verve eerst een pion en vervolgens een paard offerde voor een beslissende opmars van zijn g-pion. Juist toen het er op aankwam verzuimde de Hongaar die pion door te laten sto men en besloot hij tot de duistere zet 33. g4;.... Dat was zo ongeveer het enige, wat hij niet had moeten doen. Spraggett, die zich al had verzoend met een nederlaag, recht te de in de loop van de partij steeds meer gebogen rug en profiteerde ogenblikkelijk van de levensgrote blunder. Portisch zag het drama als in trance over zich heen komen en keek na afloop somberder dan ooit. Timman liet tegen Kortsjnoi een kans op winst liggen. De Zwitser stelde zich in een Dame-indische opening (met d3 in plaats van d4) Vluchteling heeft heimwee MANNHEIM (SID) - De Oostduit- se ijshockeyinternational Stefan Steinbock is teruggekeerd naar zijn vaderland. Het verlangen naar zijn familie in Oost-Berlijn was de 22-jarige aanvaller te groot gewor den. Steinbock bleef een maand gele den in Oostenrijk achter na een vier landen-toernooi. Van de zijde van de Oostduitse autoriteiten zou hem zijn toegezegd, dat er geen strafmaatregelen tegen hem zullen worden genomen. Onopvallend Van der Wiel speelde tot de ne gende ronde een onopvallende rol in de grootmeestergroep met zes remises en twee verliespartijen. Tegen Lobron doorbrak de Leide- naar de impasse. De Westduitser hanteerde het Siciliaans (Taima- nov-opstelling) en had dat tegen specialist Van der Wiel beter ach terwege kunnen laten. Geheel in stijl gooide de Nederlander alles op de aanval met zetten als f5, g5 en h4. Tegen deze overmacht was Lo bron, die ook nog in tijdnood kwam, niet bestand. Bij Nunn-Koedrin en Beljavski- Georgiev verscheen de Draken-va riant van het Siciliaans op de bor den. Zoals vaak in dit soort openin gen betekende dat vuurwerk. De koningsaanval van Nunn bleek na 34 zetten doorslaggevend ten op zichte van de mogelijkheden van Koedrin op de damesvleugel. Ook Beljavski, die lang had gerocheerd, Jan Timman liep, ondanks zat te broeden op een beslissende aanval. Over 16. f4;... dacht hij zelfs drie kwartier na. De Sovjet-groot- meester had toen zeven kwartier gedacht tegen Georgiev nog geen half uur. De Bulgaar bewees op nieuw, dat hij zich niet zomaar on der de voet laat lopen. Hij organi seerde een perfecte verdediging en wikkelde keurig af naar een gelijk met Kortsjnoi, uit op zijn naaste belagers. o ANP) toreneindspel. Gert Ligterink hield zijn score van vijftig procent intact door te gen de Tsjechoslowaak Ftacnik re mise te spelen. In een Nimzo-In- diër hield de Groninger twee pion nen over voor de kwaliteit. Door de ongelijke lopers waren zijn winst kansen echter zo minimaal, dat hij besloot remise te accepteren. Met een totaal van 4,5 punten heeft Lig terink met nog vier ronden te spe len al een half punt meer vergaard dan vorig jaar in het hele toernooi. Hans Ree tenslotte -kwam remise overeen met de Romanisjin uit de Sovjetunie en kwam daardoor op gelijke hoogte met Kortsjnoi en Spraggett. Uitslagen: zie scorebord. BAARLE-NASSAU (GPD) - Hennie Kuiper heeft dit wielerseizoen zijn zinnen gezet op de monsterklassieker Bordeaux-Parijs. Roger Swerts, de komende twee seizoenen zijn ploegleider, heeft inmiddels de nog altijd bij zonder eerzuchtige oud-olympisch en wereld kampioen zijn volledige steun toegezegd. Ploegmakker Jos Jacobs zal Kuiper tot aan de finale van die wedstrijd assisteren, terwijl daarnaast ex-winnaar Herman van Springel als adviseur is aangetrokken om de Westbra bander met raad en daad terzijde te staan. - De 35-jarige nestor van de dinsdag in het Brabantse Baarle-Nassau gepresenteerde Bel gische ploeg Verandalux-Dries zegt evenwel nadrukkelijk dat een eventuele overwinning in Parijs-Bordeaux een wens is, geen doel. „Ik heb inmiddels wel afgeleerd om voor het be gin van een seizoen mezelf een doel te stellen", aldus Kuiper. „Het koersen is van zoveel facto ren afhankelijk, dat je tevoren heel erg moei lijk kunt plannen. Bordeaux-Parijs is een uit daging, niet meer. Het is nu ook weer niet zo dat ik daar mijn hele voorseizoen op af ga stemmen. Wanneer uitgerekend op die dag de benen niet rond willen, moet meteen een groot gedeelte van het seizoen al als verloren be schouwd worden. En daar pas ik voor". Want Hennie Kuiper voelt zich nog altijd pri ma thuis in het wielerpeloton. „Ik wil het alle maal nog zo graag van dichtbij meemaken", zegt 'ie. „Een tijdje geleden heb ik er heel even over gedacht te kappen met de wielersport. Maar echt serieus is dat toch ook weer nooit geweest. Op het moment dat ik me realiseerde wat ik dit seizoen dan allemaal niet zou moe ten missen, heb ik toch weer maar snel een contract bij Roger Swerts getekend." Hennie Kuiper heeft evenwel de komende twee seizoenen een andere rol toebedeeld ge kregen dan hij de laatste jaren gewend is ge weest. Van 'beschermd' renner werd hij weg- captain, die in dienst zal moeten rijden van zijn Nederlandse kopman Teun van Vliet. De Nederlandse inbreng in de ploeg-Swerts is overigens toch erg groot. Behalve Kuiper en Van Vliet maken ook de gebroeders Adri en Jan van Houwelingen deel uit van deze Belgi sche wielerformatie, terwijl in mei van dit jaar Gert Jakobs nog aan de ploeg zal worden toe- Ondanks zijn 22 jaar wordt Teun van Vliet bij Verandalux-Dries nu al als een vedette be handeld. Op grond van de vorig seizoen als neo-prof behaalde derde plaats in de Ronde van Lombardije en het imponerende optreden in de Profronde van Nederland wordt de in middels van Maassluis naar het Belgische Beerse verhuisde Van Vliet als de belofte voor de toekomst gezien. Niet ietwat overdreven? Ploegleider Roger Swerts: „Teun van Vliet krijgt een enorme ver antwoordelijkheid op de schouders gescho ven. Hij moet het inderdaad allemaal nog waarmaken. Maar geloof me: hij kan het aan. Hij is een geboren leider. Teun van Vliet is een coureur die een koers kan maken en dan ver volgens in de finale ook nog eens kan toe slaan". De ploeg: Jan Bogaert, Uwe Bolten (Did), Etienne de Beule, Johan de Lathouwer, Rudy Dexters, Dirk Demol, Mark Grootjans, Jos Ja cobs, Gino Knockaert, Hennie Kuiper (Ned), Louis Luyten, Jan van Camp, Adri van Hou welingen (Ned), Jan van Houwelingen (Ned), Teun van Vliet (Ned), Gerry Verlinden en Leo Wellens. In mei worden Gert Jakobs (Ned) en Danny Lippens nog aan de ploeg toegevoegd. chum, Dortmund, Düsseldorp, Frankfort, Gelsenkirchen, Ham burg, Hannover, Keulen, München en Stuttgart, die gemiddeld 64.000 toeschouwers kunnen bevatten. Het comfort is redelijk tot goed, al kunnen er kleine verbeteringen aangebracht worden, waarbij voor al gedacht wordt aan de verhoging van de zit-capaciteit. In de praktijk zullen in juni 1988 slechts zeven hooguit acht sta dions gebruikt worden voor de in totaal vijftien wedstrijden met acht deelnemende landen. De voetbal bond heeft diverse speelschema's in de la liggen, die alle één gemeen schappelijke factor hebben: de fi nale wordt in München gespeeld. De concurrenten van de Bondsre publiek zitten niet stil. Nederland heeft ook een brochure, zij het klei ner van formaat, vervaardigd, waarin beschrijving en kleurenfo to's van de stadions in Rotterdam, Amsterdam, Nijmegen, Venlo en Eindhoven de UEFA-officials moe ten verleiden tot een voordelige uitspraak. Engeland heeft de arena's in Bir mingham, Manchester (Old Traf- ford), Liverpool (Anfield Road), Londen (Wembley en Highbury), Nottingham en Sheffield gereser veerd. De Scandinavische landen hebben Gothenburg aangewezen als finale-plaats en daarnaast Stockholm, Malmö, Kopenhagen, Oslo, Stavanger en Helsinki aange wezen. Bezwaarlijk voor de spor tieve coalitie van de vier landen is de reis-afstand tussen de steden. Bovendien dienen de stadions in Malmö en Stavanger bij aanwijzing door de UEFA grondig gereno veerd te worden. De aanwijzing van de organisa tor hangt grotendeels af van de po litieke stromingen binnen de UE FA. In dat opzicht heeft de Bonds republiek ook een streepje voor op de andere landen. Italië, dat tradi tioneel grote invloed heeft in het Europese voetbalkringen, is op de hand van de Westduitsers. De Ita lianen willen daarmee hun erken telijkheid bewijzen voor de West duitse steun bij de aanwijzing van de organisatie van de WK-eindron- de in 1990, die in Italiaanse handen terecht kwam. Neuberger sprak zich bij die gelegenheid heel diplo matiek voor Italië uit, wetende dat de Zuideuropeanen de eerste mo gelijkheid (EK 1988) zullen aan pakken om het gebaar van vriend schap te retourneren. HAMBURG (SID/DPA/ANP) - Hongarije heeft gisteravond tegen de Bondsrepubliek Duitsland met dezelfde doeltreffende tactiek ge speeld als tegen het Nederlands elftal, dat het kwalificatieduel voor de wereldtitelstrijd in oktober vo rig jaar met 1-2 verloor. In de met 1-0 gewonnen vriendschappelijke wedstrijd tegen de ploeg van trai ner Franz Beckenbauer voerde de intelligentie van de Hongaren de boventoon. Net als in Rotterdam verlamde de achterhoede de vijan delijke spitsen, vormden de mid denvelders een hechte buffer en heten de aanvallers zich op de juis te momenten zien. Trainer Mezey had in zijn basis opstelling gekozen voor de spelers, die tegen Nederland succes had den geboekt. Alleen doelman Disztl en verdediger Peter, goed voor het enige doelpunt én de eni ge gele kaart, behoorden in okto ber niet tot de eerste keus. Peter verving de geblesseerde Varga. Mezey hechtte vooraf veel waarde aan de liefdadigheidswedstrijd, waarvan de opbrengst was be stemd voor de nabestaanden van de slachtofffers van het ongeluk met een schip in de haven van Hamburg, ook in oktober vorig jaar. De 20.000 toeschouwers brachten overigens een recette van een half miljoen mark (575.000 gul den) in de kassa. LEIDEN Clement Koster blijft ook volgend jaar verbon den aan Lugdunum. De Haar lemse oefenmeester en het be stuur van de Leidse eer steklasser kwamen gister avond een nieuw één-jarig contract overeen. Koster (38) gaat dan zijn tweede seizoen in.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11