Impasse in mijnstaking doorbroken Talrijke historische records EE 50 gulden. 50 guldei Beursweek Aangifte-biljetten invullen deze keer moeilijker dan ooit Industriebond FNV dreigt in 1990 te zijn gehalveerd Hofnar heeft hoop op voortzetten produktie Bloemenhandel op laag pitje vanwege de kou Tekort aan baart TH's ingenieurs grote zorgen Hollandia betaalde lening aan staat terug egwijzer ZATERDAG 26 JANUARI 1985 ECONOMIE PAGINA LONDEN (GPD) - De vakbond van de stakende Britse mijnwerkers, de NUM, en de Nationale Kolenraad (NCB) gaan volgende week dinsdag om de tafel te zitten in een gesprek dat moet leiden tot volledige onderhandelingen ter beëindiging van de ruim tien maanden durende sta king in de kolenmijnen. DEN HAAG (ANP) - De Industrie bond FNV dreigt in de komende vier jaar bijna te worden gehal veerd, als het roer bij de bond niet omgaat en er vooral meer jongeren, vrouwen en middelbaar personeel als lid worden aangetrokken. De bond, enkele jaren geleden nog de grootste van ons land met op het toppunt 335.000 leden (1975), zou in 1990 nog ongeveer 127.000 leden Overhouden. Dit is de conclusie van een on derzoek van de Nederlandse Stich ting voor Statistiek in Den Haag (NSS), dat in opdracht van de bond is uitgevoerd. De bond heeft de vertrouwelijke resultaten van het onderzoek bevestigd. De Industriebond FNV telt nu nog een kleine 220.000 leden, van wie er een 40.000 uitkeringsgerech tigd zijn. In 1990 zou bijna de helft van het ledenbestand (57.000) uit keringsgerechtigd zijn, tegen 70.000 werkzame leden, zo luidt de sombere voorspelling. De organi satiegraad van de bond zou dalen van 21 procent nu naar een margi nale negen procent in 1990. Dit zou een voor de bond ramp zalige aantasting van de machtpo sitie in bedrijven en bij onderhan delingen betekenen. De organisa tiegraad van de bond in de beste jaren was dertig procent, wat bete kent dat bijna een van elke drie werknemers in de industrie lid was. Nu is dat een op de vijf werk nemers, en het perspectief voor 1990 zou amper een op de tien werknemers zijn. "Het zijn harde en sombere fei ten, maar ze komen niet als een verrassing", aldus voorzitter D. Visser van de Industriebond FNV desgevraagd. Het bondsbestuur is volgens hem hard aan het werken aan een "overlevingsplan", dat de ze zomer aan het bondskader zal worden voorgelegd. Centraal daar in zal komen te staan het vergroten van de aantrekkingskracht op jon geren, vrouwen en personeel in de middengroepen, aldus Visser. i werd gisteren bekend gemaakt, nadat de Kolenraad ?ich langdurig had gebogen over een brief van de radicale mijnwerkers die eis teruggekomen, maar de Ko lenraad zal niet aan formele onder handelingen beginnen als tijdens het verkennende gesprek al blijkt, leider Arthur Scargill, waarin deze dat de vakbond vast blijft houden schreef zo spoedig mogelijk aan aan het tot dusver beleden stand- punt: "over de sluiting van verlies- rJOOr gevende mijnen wordt niet ge- praat". Tot nu toe stelde de bond Henk Dam dat mijnen alleen dicht mogen als --zij onveilig zijn geworden of de ko- onderhandelingen te willen begin- lenlagen zijn uitgeput, nen 'zonder voorwaarden vooraf'. Bestuursleden van de NUM heb- In de brief stond niet, dat de ben aj laten doorschemeren wel mijnwerkersbond bereid is te pra ten over de sluiting van verliesge- beseffen dat discussie over het ge voelige onderwerp nu onvermijde vende mijnen, het kernpunt van de lijk is, temeer, nu de mijnwerkers staking. Dat had een dag eerder de overduidelijk hun staking voorzitter van de Nationale Kolen raad, Ian McGregor, nog als eis ge verliezen zijn. Volgens gegevens van het NCB werkt nu 42 procent steld. In die eis was hij gesteund van de 187000 arbeiders. En boven- ^T^ler me,yrouyv Thatcher. dien is er sprake van scheuringen De NCB is echter kennelijk op in de bond. VALKENSWAARD (ANP) - Be windvoerder mr A. Deterink van de in uitstel van betaling verkeren de sigarenfabriek Hofnar in Val- kenswaard heeft goede hoop dat de Amro-bank volgende week maandag een boedelkrediet ver leent van 350.000 gulden. Een der gelijk krediet is noodzakelijk om de produktie te kunnen voortzet ten. Deterink verwacht dat de bank bereid is ook in de daarop volgende weken geld beschikbaar te stellen. Dat heeft hij gistermid dag desgevraagd meegedeeld. Volgens de bewindvoerder is hij in gesprek met meerdere gegadigden om het bedrijf geheel of gedeelte lijk over te nemen. Daarbij vormt handhaving van de werkgelegen heid een belangrijk aspect. „Daar naast heb ik natuurlijk te maken met de belangen van de schuldei sers. Die belangen lopen parallel", aldus Deterink. Een boedelkrediet is naar de me ning van Deterink noodzakelijk om de onderhandelingen goed te kunnen voeren. „Ik wil niet met mijn rug tegen de muur staan". Om het boedelkrediet te verkrijgen moeten in het weekeinde „nog wel wat angels en klemmen worden weggewerkt". Voor volgende week is een bedrag nodig van 3,5 ton. Hoeveel er daarna nodig is zal vol gens de bewindvoerder van week tot week worden vastgesteld. Hofnar heeft de afgelopen vijf jaar negen miljoen gulden schuld afge lost bij de Amro-bank en zeven miljoen gulden rente betaald. Mo menteel rest nog een schuld van 5,5 miljoen gulden. „De bank heeft nu een afwachtende houding aan genomen. Ik heb de indruk dat daarbij een belangrijke rol speelt dat Hofnar de prognoses over 1984 niet heeft waargemaakt", aldus De terink. Als er geen boedelkrediet wordt verleend moet de produktie wor den stopgezet. „De toeleveranciers willen wel leveren, maar alleen te gen contante betaling. Dat geldt ook voor het bedrijf van Hofnar in Ierland. Dat levert niet helemaal afgewerkte sigaren aan Valkens- waard". G. Wijnhoven van de Voedings bond FNV heeft gisteren na over leg met mr Deterink verklaard dat alles in het werk moet worden ge steld om te voorkomen dat bij de overname een sterfhuisconstructie wordt toegepast. „De werkgele genheid moet zoveel mogelijk be houden blijven. Als de Amro-bank niet bereid is in voldoende mate mee te werken zijn we van plan die bank onder druk te zetten". Bij- Hofnar in Valkenswaard werken rond de 100 mensen en in Ierland ongeveer 120. CAPELLE AID IJSSEL Bij de werf Van der Giessen-De Noord is gisteren de kiel gelegd voor de bouw van een veerboot voor de dienst Hoek van Holland/Harwich. Het schip, dat 161 meter lang wordt, wordt het grootste veerschip op de routes tussen het continent en Engeland. (foto ANP) AALSMEER (GPD) - De bloe menhandel staat de laatste weken op een laag pitje vanwege de extre me koude. Bij de bloemenveiling in Aalsmeer zijn door de kwekers veel minder bloemen aangeleverd dan gebruikelijk is. Daarnaast zit ten de kwekers met een extra scha depost als gevolg van hoge stook kosten. Ook de export is voor de helft teruggelopen, evenals de straatverkoop in eigen land. Dat hebben kwekers, medewerkers De extra stookkosten, enkele tien duizenden guldens, vormen vooral voor de kleinere kwekers een pro bleem. Handelaren melden dat de kwaliteit van de bloemen erg te genvalt. De prijzen voor de bloe men worden door het hoofd bloe men van de veiling in Aalsmeer desondanks als redelijk omschre- Vrouwen nemen massaal ontslag vanwege wet op tweeverdieners ALMELO (GPD) - Tussen de 150 en 200 medewerksters van schoonmaakbedrijf Asito heb ben hun bedrijf per 1 januari of 1 februari opgezegd. Als reden daarvoor hebben zij de gevol gen van de wet op de tweever dieners aangegeven. Districts directeur H. J. Jassies zegt al leen het aantal vertrokken schoonmaaksters uit de regio's Twente, Drente, Groningen en Friesland te kennen. Landelijk zouden het er nog veel meer zijn. Ondanks uitvoerige informatie van het bedrijf aan alle perso neelsleden over de gevolgen van de nieuwe wet, heeft die grote groep ontslag genomen. Zij vonden hun part-time baan niet aantrekkelijk meer vanwe ge de geringe verdiensten. Sommigen hielden niet meer dan vijf gulden over van het brutoloon van f 11,34. Voor de grootste groep van de mede werkers vallen de financiële ge volgen volgens Jassies, achter af mee. ADVERTENTIE Als u deze winter de schilder laat komen, U® zorgt hi| voor een stevige premie. V K Van mjjr liefst 50 gulden per man per dag.r]TyJ Typisch de winterschilder weer! AFTREKMOGELIJKHEDEN t DELFT (ANP) - Er dreigt een zorg wekkend blijvend tekort aan inge nieurs in met name de sectoren mi- cro-elektronica, informatica en biotechnologie. Daarentegen groeit het overschot aan bouwkun digen steeds en is het uitzicht voor veel afgestudeerde bouwkundige ingenieurs nogal pessimistisch. Dit zei drs. C. de Hart, voorzitter van het college van bestuur van de Technische Hogeschool in Delft, gisteren tijdens de viering van de 143ste geboortedag van de weten schappelijke instelling. De drie TH's in ons land zullen vol gens De Hart samen niet in staat zijn tijdig voldoende ingenieurs op te leiden om in de behoefte van de industrie te voorzien. Evenmin ziet men kans voldoende gekwalifi ceerde krachten op het gebied van de informatica aan te trekken en te behouden. Nederland beschikt over een zeer vooraanstaande biotechnologische industrie. De universiteit in Leiden en de TH in Delft beschikken over een hoogwaardige kennis op dit gebied, maar hebben moeite de on derzoekers ervan te weerhouden over te stappen naar de industrie, waar de onderzoekfaciliteiten en de salarispositie veel beter zijn. Dr. J. Kuenen, hoogleraar in de scheikundige technologie, zei gis teren dat op grond van de investe ringen in biotechnologische activi teiten, die in de komende vijf jaar tot bijna een miljard gulden zullen oplopen, in dit jaar zeker 150 bio- technologen nodig zijn. In de ko mende jaren zullen minstens 50 van deze mensen per jaar moeten worden afgeleverd. ADVERTENTIE Als u deze winterde schilder laat komen, zorgt hij voor een stevige premie. Van maar liefst 50 gulden per man per dag.T Typisch de winterschilder DEN HAAG (ANP) - De staalcon structiebedrijven Hollandia (het bedrijf van de familie Lubbers) en De Groot Zwijndrecht hebben een renteloze lening van elk 2,4 miljoen gulden aan de staat terugbetaald. Dat bleek gisteren uit antwoorden van minister Van Aardenne (eco nomische zaken) op kamervragen van de socialist Van der Hek. Het geld was nodig voor hun deelne ming aan de redding van een deel van Nederhorst-bedrijven, halver wege de jaren zeventig. De zaak kwam (opnieuw) in de belangstel ling nadat P. Lakeman (Sobi) het Lubbers-bedrijf in een boek ver weet te hebben geprofiteerd van gunstige overheidsregelingen. de in totaal 4,8 miljoen in 1976 van de toenmalige minister van sociale zaken Boersma om beide bedrij ven in staat te stellen „substan tieel" deel te nemen in het op te richten staalbedrijf „Mercon". De overheid stak ook nog eens 3,5 mil joen in de zaak. Dat was de gedeel telijke voortzetting van het Gor del. Aanvankelijk wilden de twee staal bedrijven hun deelneming in Me- cron ter grootte van vijf miljoen gulden elk fiscaal tot nul afschrij ven. „Dit gezien de grote onzeker heden waaronder de nieuwe ven nootschap zou moeten gaan opere ren". Financiën wees dit verzoek echter af, waarna Boersma werkge legenheidsgelden beschikbaar stelde. De 4,8 miljoen zou precies gelijk zijn aan de belastingbesparing die zou zijn opgetreden indien Groot- int en Hollandia hun deelneming in aftrek op de fiscale winst van hun ondernemingen hadden mo gen brengen. DEN HAAG (GPD) - Dezer da gen krijgen vijf miljoen Neder landers hun aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting in de bus. De gewijzigde formulieren en de nieuwe tweeverdienerswetten maken het invullen tot een (nog) groter probleem dan vorige ja ren, aldus vele belastingdeskun digen. Om de jaarlijkse zorgen bij de fiscale leek enigszins te verlich ten, start het ministerie van fi nanciën 1 februari een groot scheepse voorlichtingscampag ne. Folders, belastingkranten, wegwijzers bij het invullen, 'gan- zenbord-spellen' en een centrale informatietelefoon, dat alles moet de belastingplichtige enigs zins wegwijs maken in het fiscale doolhof. Komt men er na al die informa tie nog niet, dan kan men voor hulp terecht bij het belasting kantoor. De ambtenaren van alle inspecties der directe belastin gen staan al in de startblokken om hun 'klanten' op te vangen. Algemeen is de verwachting dat het dit jaar storm gaat lopen. door Eric v. Venetië Het eerste dat de belasting plichtige zal merken van de ver nieuwingen, is de andere vorm van het aangiftebiljet. Het A-bil jet heeft een moderne vormge ving gekregen met rode strepen en blokken. Tussen de vragen staan hier en daar stukjes toe lichting. De gehuwde vrouw krijgt niet, zoals vroeger, een ei gen biljet, maar vult een los vel in dat bij het biljet van de man wordt ingestoken. Een volstrekte nieuwigheid is het E-biljet. De E staat voor 'een voudig' en het biljet wordt auto matisch toegestuurd aan mensen zonder eigen bedrijf of die wei nig aftrekposten hebben. Deze belastingplichtigen hoeven dan geen A-biljet in te vullen. Het groen gekleurde E-biljet is door de belastingambtenaren zélf zeer gemengd ontvangen. Weliswaar is het korter (4 pagina's), maar veel informatie moet daardoor op losse blaadjes worden bijge voegd. Evenals bij het A-biljet voegt de verdienende getrouwde vrouw een los vel bij. Gewoontegetrouw stuurt de fiscus bij het aangiftebiljet een toelichtingsboekje. Maar omdat ook deze toelichting lastig is te doorgronden, ligt bij de belas tingkantoren een gratis 'Wegwij zer bij uw aangiftebiljet' klaar. Je zou kunnen zeggen: een toelich ting op de toelichting. Als ook het invullen met be hulp van de wegwijzer nog pro blemen oplevert, is er een lande lijk belasting-telefoonnummer nummer (06-0543), dat in februari en maart gratis gedraaid kan worden voor individuele invul- hulp. Het ministerie van financiën zal begin februari in televisies potjes en in advertenties in dag bladen de belastingplichtige op de hoogte brengen van het be staan van de wegwijzer en de in formatietelefoon. Blijven er na het raadplegen van de wegwijzer en de telefoon dienst nog vragen over en be hoort een belastingadviseur niet tot de (financiële) mogelijkhe den, dan is er nog maar één red middel: het belastingkantoor. De inspecties der directe belas tingen verwachten dit jaar een enorme toeloop van 'hulpbehoe vende' belastingplichtigen. „Als gevolg van de veranderingen door de tweeverdienerswetten en de nieuwe biljetten zullen veel mensen het spoor bijster ra ken", aldus een van de inspectie- hoofden. In sommige plaatsen wordt het vaste team van voorlichtings ambtenaren aangevuld met des kundige vrijwilligers. Zoals in Utrecht, waar momenteel een groep HEAO-studenten gein- strueerd wordt in het voorlichten van belastingplichtigen. De Leidse belastingdienst organi seert, naast de gebruikelijke per soonlijke hulp, een serie avond en waarin belastingplichtigen klassikaal 'les' krijgen van amb tenaren. Verschillende inspecties heb ben al noodplannen klaar liggen voor het geval de toeloop niet meer te verwerken is. De inspec tie Den Haag bijvoorbeeld, denkt eraan een briefje uit te reiken aan belastingplichtigen die door de grote drukte niet meer voor 1 april geholpen kunnen worden. Met zo'n 'tegoedbon' kunnen zij na 1 april terugkomen. Ze krij gen daarmee automatisch enig uitstel van indiening van het bil jet. Ook andere inspecties zien wel wat in dat systeem Hoofdbrekens De nieuwe tweeverdieners- maatregelingen veroorzaken overigens ook hoofdbrekens bij een groep bij wie je dat niet zou verwachten: de belastingambte naren zelf. De afgelopen maan den zijn ze bestookt met techni sche verhandelingen. Een aan- slagregelend ambtenaar op een van de grote inspecties: „Elk jaar krijgen we nieuwe fiscale wetten over ons heen, maar dit jaar heb ben we te maken met een stuk onbegrijpelijke wetgeving. We ken lang hebben we instructies en lezingen gehad. We krijgen zelfs speciaal studieverlof. En dan wordt er ook nog van ons verwacht dat we alles helder aan de belastingplichtige kunnen uitleggen!" Een woordvoerder van de ad junct-inspecteurs zegt nerveus: „De 550 man die we van de staatssecretaris extra hebben ge kregen om de tweeverdieners wetten uit te voeren, zijn vol strekt onvoldoende. We hebben minstens 1000 mensen extra no dig. En wat de komende maan den betreft: dat wordt paniek voetbal!" Belastingbiljet invullen.' Wë zullen 't u wat makkelijker maken Watv - deze krant? 'SSci 'Het wordt paniekvoetbal' door C. Wagenaar Opnieuw voltrok zich een beurs week waarin talrijke historische hoogterecords aan de lopende band sneuvelden en door nieuwe werden vervangen, die zelf ook slechts een kort leven waren be schoren. En niet alleen in Am sterdam, maar ook op andere ef fectenbeurzen van West-Europa en Japan. Zelfs Wall Street, dat begin deze maand nog 75 punten van de historische top van no vember 1983 verwijderd was, on dernam nu serieuze pogingen een nieuw record te vestigen. Evenals een jaar geleden spoelt er over het beurswezen een golf van optimisme en vertrouwen, die toen maar kort duurde en in maart-april tot een forse reactie aanleiding gaf. Sommige krin gen in Amsterdam zijn hier op nieuw bevreesd voor, maar voor lopig ziet het daar niet naar uit. Het tegendeel zelfs, want juist het feit dat wij nu een jaar verder zijn, terwijl er in de afgelopen 12 maanden vrijwel op alle fronten flinke economische groei is op getreden zonder noemenswaar dige inflatie en zelfs nog met te ruglopende rentestanden, heeft het vertrouwen in een blijvende ommekeer versterkt. Het wachten in Wall Street is nu op de komende regerings verklaring en vooral op het ant woord dat president Reagan zal geven op de harde eis van rege ring en volk om het begrotingste kort omlaag te brengen. Dit kan ook het sein worden voor de ver dere richting die de rente in de Verenigde Staten zal uitgaan. Vorige week werd een nieuwe verlaging tot 10,5 procent voor het bankwezen algemeen aan vaard. Maar dit niveau blijft nog altijd, gezien de lage inflatie van nu al drie jaar achter elkaar van minder dan vier procent, veel te hoog. Wall Street gaf de deze week verrichte inhuldiging van Ronald Reagan in elk geval een flinke iryectie mee door met een sprong van 34 punten vooruit te schieten, ten teken dat er veel wordt verwacht. Enthousiasme Uit recente economische gege vens blijkt dat de december maand in de Verenigde Staten opnieuw vooruit is gegaan. Hier door is de verwachte economi sche groei van het vierde kwar taal, die aanvankelijk op 2,8 pro cent was gesteld, tot 3,9 procent verhoogd, hetgeen 1984 met een totale groei van 6,8 procent van het bruto nationaal produkt tot een van de beste naoorlogse ja ren heeft gemaakt. Dit heeft in niet geringe mate het huidige en thousiasme in Wall Street bevor derd en leidde deze week tot een nieuwe krachtige steun aan de dollar. Deze munt liep in de meeste valutacentra weliswaar niet verder op, maar dat kwam doordat vele centrale banken, ook die van ons land, op groot scheepse wijze in de markt tra den en door dollarverkopen een verder oplopen van deze valuta blokkeerden. Alleen in Londen lukte dat niet omdat de druk op het pond ster ling te groot was. Ook ten opzich te van de gulden liep het pond verder terug en kwam daarbij be neden de vier gulden. De belang rijkste oorzaak daarvan is de aan houdende druk op de olieprijzen, die zelfs door de barre winter koude in zowel Europa als in de Verenigde Staten niet is vermin derd. Maar elders bleef het beurswe zen uitstekend op dreef. Zelfs de obligatiemarkt in Amsterdam bleef overeind. Ondanks een waarschuwing van minister Ru- ding dat, als de dollar zijn stij gingskracht niet beteugelt, dit in ons land onvermijdelijk tot ren testijging moet leiden. De nieu we staatslening tegen een rente van 7,5 procent werd zelfs nog een groot succes, met een bedrag van 4,5 miljard gulden tegen 100,6 procent. Maar meer dan goed prijshoudend was de obli gatiemarkt toch niet en ze blijft enigszins argwanend. Veel positiever reageert de aandelenmarkt op de hoge dol lar, omdat dit voor vele belangrij ke beursfondsen nu eenmaal een positief gegeven is. Talrijke grote Nederlandse ondernemingen hebben in de afgelopen 15 jaar enorme belangen in de Verenig de Staten opgebouwd, terwijl on ze export het steeds gemakkelij ker krijgt om tegen de Ameri kaanse concurrentie op te bok sen. Bovendien heeft de gunstige wending van Amerika's econo mie in de laatste twee maanden van '84 de groeiverwachting voor '85 belangrijk versterkt en niet alleen voor de Verenigde Staten zelf, maar ook voor West-Europa en daardoor voor ons land. Koerstop De OESO heeft al herhaalde malen zijn groeiverwachtingen voor het nieuwe jaar in hogere richting kunnen herzien. Geen wonder' dus dat met name onze beurs vast gestemd blijft. Dit leidde er deze week toe dat dins dag zeven van de acht beursgroe- pen een nieuwe koerstop van het jaar aansloegen, hetgeen voor de meeste tevens een historisch re cord inhield. Nadien werden op nieuw hogere toppen bereikt, terwijl, evenals trouwens in Wall Street, de handel tot zeer hoge omzetten kwam en in Amster dam ook hiervoor een historisch record vestigde. Het algemeen beursgemiddelde voor de note ringen steeg rond zes punten en bereikte op enkele punten na de barrière van 200, tweemaal het gemiddelde koersniveau van 1970. Het meest stegen Unilever, Nationale Nederlanden, Macin tosh, Van Berkel, Wessanen en Hal Trust. De grote verliezers waren Audet en Wegener, alsme de Schuppen Ssget. De Europese optiebeurs had wederom een drukke week. Het aantal afgesloten contracten was gelijk aan dat van de voorafgaan de werkperiode en bleef op 181.000 met de calls weer fors in de meerderheid. Veruit op de eerste plaats stond Philips, ge volgd door Akzo en Koninklijke Petroleum. Ook in staatsopties werd drvik gehandeld.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9