Zwarten wijzen rede Botha af Dalende hypotheek rente...??? Latijns-Amerika verliest geloof in paus Apartheid blijft voortbestaan Nieuw Caledonië wil over toekomst praten ïf vi&M Neo-nazi's veroordeeld Israël verhuurt omstreden grond Moskou laakt Discovery Vonnis Torun niet het enige dat telt ZATERDAG 26 JANUARI 1985 KAAPSTAD - De redevoering van president P. W. Botha bij de opening gisteren van de eerste volledige zitting van het nieuwe drie-kamerstelsel maakt slechts duidelijk, dat de Zuidafrikaanse constitutie een schijndemocratie is. Vf Dat is de reactie van de zwart-radi- cale oppositiebeweging, de Azapo, op de aankondiging van Botha, dat vanaf nu de constitutionele en so ciaal-economische ontwikkeling door Ruud de Wit van de zwarte bevolking meer aan dacht zal krijgen. De Azapo zegt verder, dat de aandacht van Botha voor de zgn. stadszwarten slechts laat zien, dat de apartheid voort gaat met de weigering te erkennen De Zuidafrikaanse bisschop en Nobelprijswinnaar Desmond Tutu, die gisteren een tweedaags bezoek aan Nederland afsloot, noemde de belofte van Botha „nonsens" Bo tha vergist zich als hij denkt dat we ons tevreden laten stellen met wat hij als blanke noodzakelijk vindt te zeggen, aldus het commentaar van bisschop Tutu. Hij zei verder dat Botha een machteloos lichaam wil oprichten om de apartheid in stand te houden. De officiële oppositieleider van PARIJS - De Nieuwcaledonische onafhankelijkheidsleider Jean-Ma- rie Tjibaou heeft geantwoord op het verrassende voorstel van Dick Ukeiwé, de leider van de regionale regering op het eiland, om elkaar te ontmoeten en „over de toekomst te door Rudolph Bakker praten". Tjibaou verklaarde dat praten over de vraag of Nieuw-Ca- ledonië al dan niet onafhankelijk diende te worden geen vraag meer ADVERTENTIE Bij de Bouwfonds RenteKeuze Hypotheek daalt de rente mee. U zet de rente pas vast als u het moment gunstig acht. Zonder voorwaarden. Zonder kosten. En.altijd, dus ook na het tekenen van de hypotheekakte. Inlichtingen Bouwfonds-infocentrum Haarlem, Anegang 29, (023)3138 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070)65 08 00. Of bij uw verzekeringsadviseur of makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten was. En dat hij alleen met Ukeiwé van gedachten wilde wisselen over „de wijze waarop tot de onafhanke lijkheid kan worden gekomen". Zowel Tjibaou als Ukeiwé zijn in Parijs. Tjibaou heeft met behulp van de vo.orlichtingsexpert van president Mitterrand binnen enke le dagen voor alle denkbare radio stations en tv-programma's het woord gevoerd en hij heeft een in terview gegeven in het toonaange vende 'Le Monde'. Hij vertelde er steeds bij_financieel noch door de Franse regering noch door de pre sident geholpen te zijn. De regionale regeringsleider Ukeiwé vertelde bij zijn aankomst in Parijs dat hij Tjibaou nooit zou willen spreken, omdat hij hem - als hoofd van een zogenaamde voorlopige regering van een onaf hankelijk Nieuw-Caledoniè - als 'buiten de wet' beschouwde. Tij dens de debatten over de verlen ging van de uitzonderingstoestand op zijn eiland voerde Ukeiwé ech ter in de Senaat het woord en hij riep, toen tot ieders verrassing op 'tot dialoog'. Premier Fabius, die tijdens het debat aanwezig is, liet na afloop opgelucht weten „getrof fen te zijn door Ukeiwé's toon". De Franse pers is het er in het algemeen over eens dat onafhanke lijkheidsleider Tjibaou direct na aankomst zich zelf met al te krasse uitlatingen overschreeuwd had. Ook zijn aanwezigheid op de geno digden-tribune in de assemblee tij dens de debatten over de verlen ging van de uitzonderingstoestand is niet door iedereen in dank afge nomen. De verlenging werd ten slotte aangenomen met alleen de socialistische stemmen voor. De handreiking van Ukeiwé, waarvan uit diens rede in de Se naat bleek, zou een wending bete kenen in de opvatting van de gaul listische oppositie van Jacques Chirac, die zich het felst heeft ge keerd tegen erkenning van Tjibaou en tegen het plan van regeringsaf gezant Pisani om Nieuw-Caledoniè een hoge mate van zelfstandigheid te geven. het blanke parlement, dr. Van Zyl Slabbert, zei daarentegen, dat de uitspraken van de staatspresident over mogelijke burgerrechten voor zwarten het begin kunnen beteke nen van een nieuw, betekenisvol politiek debat over de toekomst van blank en zwart Zuid-Afrika. Van Zyl Slabbert, leider van de Progressieve Federale Partij, noemde de opmerkingen van de president wel "schuchter" en "ui terst voorzichtig". Een uitgesproken negatieve reactie kwam van de leider van de Conservatieve Partij, Andries Treurnicht. Volgens de conserva tieve blanke leider blijkt uit de re de van Botha, dat de regering een voorstander is van politieke inte gratie van de zwarte bevolking. „De regering is er duidelijk op uit om de separate ontwikkeling in Zuid Afrika uiteindelijk te schrap pen", aldus Treurnicht, die aan kondigde de regering op alle ma nieren in het parlement te zullen aanvallen. President Botha sprak zijn rede uit na een kleurrijke parade door de straten van Kaapstad, die een vergelijking met de rit van de gou den koets op prinsjesdag volledig kon doorstaan. Hij zegde in de ge zamenlijke parlementszitting van de blanke, kleurlingen- en Aziaten- kamer toe, dat de zwarte bevolking over grondrechten kunnen be schikken, ook buiten de zgn. thuis landen. Tevens kondigde hij aan, dat er een forum zal komen, waarin 'verantwoordelijke' zwarte leiders zitting zullen kunnen nemen om te praten over hervormingen. Het recht om over land te kun nen beschikken betekent volgens de president evenwel niet, dat de zwarten nu ook andere vestigings- en politieke rechten zullen krijgen. Wel zei hij, dat de Zuidafrikaanse regering een enigszins andere hou ding zal gaan innemen tegenover de politiek van gedwongen verhui zingen uit gebieden, waar volgens de heersende wet alleen maar blan ken mogen wonen. li MANILLA - In de Filippijnse hoofdstad Manilla hebben zeker vijftien honderd studenten gisteren gedemonstreerd tegen het regime-Marcos en de Amerikaanse invloed op de economie. Er werd een plakkaat verbrand waarop Marcos een marionet van de VS werd genoemd. (foto ap» BONN - De neo-nazi's Michaël Kühnen (29) uit Hamburg en Arnt- Heinz Marx (27) uit Hanau zijn gis teren wegens verboden propagan da tot respectievelijk drie jaar en vier maanden en tweeëneehalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie had tegen Küh nen vier en tegen Marx drieëneen half jaar gevangenisstraf geëist. Beide veroordeelden mogen bo vendien gedurende vijf jaar (Küh nen) en drie jaar (Marx) geen open bare functies bekleden en stem- door Hans Amesz De voorzittende rechter ver klaarde dat Michaël Kühnen als symboolfiguur nummer één van het Westduitse neo-nazisme geldt. De oprichter van het ANS (Ak- tionsfront Nationaler Sozialisten), die ooit luitenant in het Duitse le ger was, is al verschillende keren veroordeeld, voor het laatst in 1978 tot vier jaar wegens geweldver- heerlijking, opruiing van het volk en aanzetten tot rassenhaat. Na zijn vrijlating in 1982 ging Kühnen door met zijn activiteiten. Er werd een internationaal arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd omdat hij inmiddels was gevlucht. In oktober vorig jaar werd hij door Frankrijk aan de Bondsrepu bliek uitgeleverd, nadat eerder het tv-actualiteitenprogramma Pano rama en het weekblad Stern de neo-nazi in de buurt van Parijs hadden opgespoord. De rechter vergeleek Michaël Kühnen in zekere zin met Adolf Hitler. De laatste had vanuit de ge vangenis in Landsberg het boek 'Mein Kampf geschreven, Kühnen vanuit de gevangenis het boek 'Das vierte Reich'. Volgens de rechtbank is Kühnen meer dan middelmatig intelligent, wat zijn activiteiten, namelijk de lof zingen van de nazi-ideologie, nog meer in duister licht plaatst. TEL AVIV - Enkele dagen voor dat de besprekingen tussen Israël en Egypte beginnen over het grensgeschil in Taba aan de Rode Zee, heeft de Israëlische regering stukken grond van het omstreden gebied voor 49 jaar verhuurd aan Israëliërs die er een hotel en een vakantiedorp exploiteren zo meldt de Israëlische krant Ha'artz. door Taco Slagter Met het huurcontract zouden de Israëlische regering Egypte nog- eens duidelijk willen maken dat over de soevereiniteit over Taba niet valt te praten. De regering in Cairo daarentegen wil pas de ban den met Israël weer aanhalen en over vrede in het Midden-Oosten praten als de kwestie volgens de eerder gemaakte afspraken is gere geld. Volgens het krantebericht zou premier Peres van Israël van de zaak niets hebben afgeweten. De Israëlische regeringsleider die niet nalaat toenadering tot Egypte te zoeken zou erdoor in verlegenheid zijn gebracht. De onderhandelingen over de vierkante kilometer woestijngrond die na vele keren te zijn uitgesteld morgen in de Israëlische stad Beersjeva beginnen, kunnen door de recente handelswijze van israel in gevaar komen. De Egyptische consul in Israël Hassan Issa wilde gisteravond nog geen commentaar geven. „Ik moet de zaak nog bestu deren, maar als het waar is dan is dat de zoveelste provocatie van Is raël in deze zaak". Burgemeester Hochmann van de toeristenstad Eilat waaronder Taba resorteert, ontkende desgevraagd dat het huurcontract met de ex ploitanten enkele dagen geleden is getekend. „Er is wel een huurover eenkomst maar die dateert uit een veel vroegere periode", aldus Hochmann. MOSKOU/CAPE CANAVERAL (Rtr./UPI/DPA/AP) - De Sowjet- Unie heeft scherpe kritiek gele verd op de militaire missie van het Amerikaanse ruimteveer Dis covery, dat donderdag werd gelan ceerd. In de pers werd de ruimte- vlucht de eerste stap genoemd van president Reagans Star-Warsplan- Het partijdagblad Prawda. schreef dat de Discovery wordt ge bruikt door diegenen die van de ruimte een slagveld willen maken om de heerschappij over de wereld te verkrijgen. „Dit toont aan dat in de Verenigde Staten de voorberei ding voor de spiraal van de wapen wedloop in de ruimte in toenemen de mate doorgaat", aldus de Praw da. Het dagblad beschouwt het zo genoemde Star-Warsprogramma niet als een defensief systeem, maar als een „zwaard om de eerste 'slag toe te brengen". De Prawda wees erop dat de Dis covery een hypermoderne kunst maan voor spionage in de ruimte zal brengen. Deze satelliet komt op een vaste positie ten opzichte van de aarde, zodanig dat militair ra dioverkeer en proeven met raket ten in de Sowjet-Unie in de gaten kunnen worden gehouden. De spionagesatelliet (Sigint) werkt en kele malen nau keuriger dan de huidige spionagekunstmanen. De commandant van het ruimte veer meldde gisteren dat de voor bereidingen op de lancering van de supersionagesatelliet van 300 mil joen dollar geheel volgens plan verloopt. De satelliet zou gister avond worden gelanceerd, maar de NASA en het Pentagon zeiden dit pas te zullen bevestigen wanneer de operatie goed en wel achter de rug is. De schaarse berichtgeving over de satelliet is een van de maat regelen die zijn genomen om te voorkomen dat de Sowjet-Unie ontdekt wat de satelliet doet. In Polen nadert het proces tegen de ontvoerders en moordenaars van pater Jerzy Popieluszko zijn einde, maar nu al staat vast dat het vonnis onbevredigend zal zijn. De verdachte leden van de geheime dienst (Piotrowski, Pie- truszka, Chmielewski en Pekala) zouden in het uiterste geval tot de doodstraf kunnen worden veroordeeld. Daarop is zeker kans, maar daarmee is de zaak niet afgedaan. De procesgang heeft zich beperkt tot de rol van de vier verdachten en enkele van hun superieuren; de onderste steen komt niet boven. door Ton van Brussel Polen stond afgelopen oktober in het teken van nationale rouw, na de ontvoering en de dood van de populaire priester Popielusz ko. Een aanhanger van de verbo den vakbond Solidariteit die zijn idealen openlijk bleef belijden, het regime tartte en zo, veel meer dan de behoedzaam aan de zijde van de leiders manoeuvrerende kardinaal Glemp, het symbool was van het Poolse geloof in strijd en martelaarschap. Popieluszko werd het slachtoffer van een slepende machtsstrijd in de communistische partij, waar de scherpslijpers met lede ogen het relatief gematigde bewind van generaal Jaruzelski bezien. Die strijd kreeg afgelopen zomer een nieuwe impuls toen Jaru zelski een amnestieregeling af kondigde die 35.000 gevangen Polen vrijheid bracht. Meest op vallend was de amnestie voor 652 politieke gevangenen, onder wie vier leiders van de dissidenten beweging KOR die terecht moes ten staan wegens staatsonder- mijnende actviteiten. Signaal De maatregel van Jaruzelski was een signaal in vele richtingen. Tegenover de Solidariteitsbewe ging, de rechtervleugel van zijn partij en het Oostblok bevestigde de generaal zijn streven naar 'na tionale verzoening'. Het kritische Westen werd een handreiking gedaan de sancties die na de staat van beleg werden afgekon digd geleidelijk op te heffen. De zaak tegen de KOR-leden werd in Polen gezien als het pro ces van het jaar, maar op het mo ment van de amnestie kon nie mand vermoeden dat daarvoor enkele maanden later een veel geruchtmakender proces in de plaats zou komen. Jaruzelski verbond aan de vrijla ting de voorwaarde dat de dissi denten zich afzijdig zouden hou den van politieke activiteiten en ook dat signaal was bedoeld als een waarschuwing niet alleen aan de groep die werd vrijgela ten, maar aan alle aanhangers van Solidariteit en KOR. Popie luszko behoorde tot de groep ac tivisten die niet wilde zwijgen en hoewel hij al eens was gearres teerd, verkeerde hij in de veron derstelling dat zijn positie als priester hem een zekere onaan tastbaarheid gaf. Provocatie Dat is, gezien het tegen hem be raamde complot, een verkeerde taxatie gebleken. De ontvoering en moord zijn een provocatie van de geheime dienst en een teken dat de richtingenstrijd in de top nog niet is beslecht. Even zag het er naar uit dat Popielszko's dood een tegengesteld effect zou sorte ren. Jaruzelski, onder wiens be wind al eerder reorganisaties van de geheime dienst werden uitge voerd, suggereerde dat de zaak tot op de bodem zou worden uit gezocht en dat hij na afloop zijn conclusies zou trekken. Gespier de taal die reikhalzend naar de procesgang deed uitzien. In Torun bleek al snel dat de aan klacht zich tot de direct betrok kenen zou beperken. De verkla ringen van zowel Piotrowski als van Pietruska bevatten voldoen de aanwijzingen voor een com plottheorie, die niet alleen top functionarissen in de geheime dienst, maar ook hoge ambtena ren op het ministerie van binnen landse zaken belast. De drie rechters blijken evenwel vastbe raden de zaak 'overzichtelijk' te houden en een artikel in het par tijblad Trybuna Ludo liet deze week over de achtergrond van hun keuze weinig te raden. Het blad schrijft dat de regering over geen enkele aanwijzing beschikt van een wijdvertakt complot en met die constatering staat de af loop van het proces vast. Show-proces Niettemin zijn er voldoende re denen om de term show-proces voorzichtig te hanteren. Aan klacht en behandeling passen niet in de rechtspleging van het Oostblok. Daarvoor is de afgelo pen maand in Torun ook te veel aan het licht gekomen. Er mag verbazing zijn over de elkaar soms tegensprekende en ten dele gewijzigde getuigenverklarin gen. Er is een stevig vermoeden van meineed en er is de zeker heid dat veel aanzienlijken bui ten schot zijn gebleven. Veel keuze had en heeft Jaruzels ki niet. De bevolking en de kerk eisten genoegdoening: de politie en de geheime dienst drongen op terughoudendheid aan. Nieuwe uitbarstingen onder de bevol king wilde Jaruzelski voorko men; zonder politie en justitie is zeker een Oostblokland niet te regeren De rechters in Torun moesten in een mijnenveld van strijdige belangen hun werk doen en ze deden dat zonder twijfel in de wetenschap dat de dictatuur eindigt, daar waar de rechtstaat begint en omgekeerd. Polen is bij lange na niet in de positie om kleur te bekennen, maar de komehde maanden kun nen de bevestiging brengen dat het belang van het proces verder reikt dan het uitgesproken von- MEXICO-STAD - Speldjes, stic kers, gezegende kruisjes en me daillons, posters, petjes, vlaggen zelfs. Voor duizenden mensen be tekent de nieuwe rondreis van Ka- rol Wojtyla door Latijns-Amerika een bron van inkomsten. Dit keer is het hoogtij voor de armetierige legers van ambulante verkopers in Peru, Ecuador en Venezuela. En ook op Trinidad en Tobago ligt de Poolse paus op de trottoirs uitge spreid in de vorm van kleurrijke handelswaar. door Rob Sprenkels Het Caribische eiland is de laatste halte van Johannes Paulus II alvo rens terug te vliegen naar Vati caanstad. Zijn vijfde trip naar La tijns-Amerika begint vandaag. In Venezuela wordt verwacht dat de paus zijn recente aanbod om te be middelen in het tumultueuze Mid- den-Amerika verder zal specifice ren. Ecuador wordt gezien als een soort van routinebezoek, maar van daar gaat het naar het bloedende Peru, waar miljoenen hongerende gelovigen om wonderen zittèn tc springen. Evenals tijdens zijn be zoek aan Midden-Amerika, twee jaar geleden, heeft Wojtylavoor de ze reis zijn pak van de „vredes- paus" aangetrokken. Juan Pablo II, de paus van de verzoening, zo vermeldt heel wat van de speciale handelswaar in de Peruaanse hoofdstad Lima. En in Venezuela zijn er posters met „de paus van de vrede", wellicht nog over van de Middenamerikaanse trip van 1983. Zou Johannes Paulus II nu wel vrede in Midden-Amerika kunnen brengen? Is er een bemiddelings rol voor hem weggelegd? Twee jaar geleden was het juist wat Woj tyla vergat: bemiddelen. In El Sal vador veroordeelde hij de gewa pende strijd om sociale verande ringen te bewerkstelligen. Aan de toenmalige president Magana be loofde hij daarentegen te zullen bidden opdat het in Washington uitgedachte democratiseringspro- ject tot vrede zou leiden. Inmiddels is echter gebleken dat het resultaat van die democratisering, de chris ten-democraat José Napoleon Duarte, niet in staat is om zich met de gewapende oppositie te verzoe nen. De vorig jaar met veel bomba rie begonnen vredesdialoog met de rebellen lijkt in ieder geval voor onbepaalde tijd te worden opge schort Guatemala In Guatemala had Johannes Pau lus II felle kritiek op de evangelis- tische dictator Rios Montt. Rios Montt is inmiddels verdwenen. Maar zijn opvolger, generaal Mejia, treedt nog wreder op dan zijn voor ganger. Honduras lijkt ondertus sen definitief de militaire spring plank te zijn geworden voor de steeds verdergaande inmenging van de Verenigde Staten, een in menging die de Poolse paus tot nu toe compleet heeft genegeerd. Een verhaal apart is het sandinisti- sche Nicaragua. Daar predikte de paus gehoorzaamheid van de gelo vigen aan hun maximale autoriteit, aartsbisschop Miguel Obando y Bravo. De sandinisten kregen de indruk dat Wojtyla persoonlijk de opstand stond te proclameren. Mgr. Obando y Bravo is namelijk een van de felste critici van het sandinistische bewind en meer dan eens is hij ervan beschuldigd direct betrokken te zijn bij contra revolutionaire praktijken. Maar dat was niet alles. In Nicara gua botste de paus met Ernesto Cardenal, priester, dichter en mi nister van cultuur sinds de revolu tie. Eenmaal terug in Rome besloot Wojtyla de kerkelijke wetten te wijzigen. Eind vorig jaar werd het alle geestelijken uitdrukkelijk ver boden om publieke posten te bek leden. Ernesto's broer Fernando. de minister van onderwijs, was de eerste die werd gestraft, recht streeks vanuit het roomse hoofd kwartier van de Jezuietenorde. Inmiddels heeft de Nicaraguaanse kerkleiding ook Ernesto zelf en de andere twee regerende priesters (Miguel d'Escoto van buitenlandse zaken en Edgar Parrales, de sandi nistische vertegenwoordiger bij de Organisatie van Amerikaanse Sta ten) verboden om nog langer pas torale taken uit te voeren. Parrales heeft uit protest het Vaticaan ver zocht om hem van zijn priester schap te ontheffen. Zijn redene ring komt er in het kort op neer dat het geen zin heeft om de Roomse Kerk te vertegenwoordigen als die Kerk tegen de belangen van het volk handelt. Contadora Al met al lijkt het onwaarschijnlijk dat de sandinisten Johannes Pau lus II als een bemiddelaar zullen aanvaarden. Miguel d'Escotto heeft de paus desalniettemin opge roepen om zijn morele invloed aan te wenden tegen de bemoeienissen van de Verenigde Staten. Ook de Contadoragroep (bestaande uit Mexico, Venezuela, Panama en Co lombia) die militaire ontspanning probeert te brengen in Midden- Amerika hoopt op morele steun van de rooms-katholieke regent. Misschien zal de paus de stuklo pende vredesdialoog in El Salva dor een nieuw leven kunnen inbla zen, maar de kansen zijn uiterst ge ring. Ook deze reis van Karol Wojtyla zal niet gespeend zijn van politiek te vertalen stellingnames. Behalve de Middenamerikaanse problematiek is er het door zijn buitenlandse schuld verpauperde Peru. En de Peruaanse autoriteiten zijn zojuist door Amnesty International scherp veroordeeld wegens de moord op honderden personen en het doen verdwijnen van meer dan duizend andere. De staatsterreur van het ten einde lopende bewind van president Be- launde Terry treft in feite iedereen, maar vaak gaat het om vakbonds leiders en progressief gezinde lera ren. Onder het mom van de strijd tegen de guerrilla lijkt het Pe ruaanse bewind de mobilisatie van het hongerende volk te willen voorkomen. Het resultaat is dat de aanhang van het gewapend verzet stijgt. Peru is ongetwijfeld de meest spectaculaire stop van de paus tij dens deze trip. Hij zal onder meer Ayacucho bezoeken, het bolwerk van de botsingen tussen het Pe ruaanse leger en de maoïstische guerrillabeweging Sendero Lumi- noso, het Lichtend Pad. Daarnaast is een groot gedeelte van de Pe ruaanse geestelijken, de zoge noemde bevrijdingstheologie, aan hangig. Vorig jaar zorgde kardinaal Ratzin- ger, de ideologische rechterhand van Johannes Paulus II, voor de nodige opschudding toen hij de nodige kritiek leverde op die op de armen gerichte kerkelijke leer. En het spektakel steeg ten top toen de Braziliaanse theoloog Leonardo Bóff naar Rome werd geroepen om zich te verantwoorden. Door de fel le protesten vanuit met name de Latynsamerikaanse kerkwereld liep de kwestie echter met een sis ser af. Van Wojtyla wordt nu in Peru een duidelijke stellingname verwacht Volgens specialisten verzet hij zich tegen het bewust maken van dear- men vanuit zijn Poolse ervaringen, progressief gezinde revoluties nei gen immers meer naar het Oosten dan naar het Westen. Maar de paus kan zich natuurlijk moeilijk tegen de armen keren. Naar het heet, zal Johannes Paulus II in Peru een soort van verzoeningstheologie proclameren, de armen bijstaan, hun lijden verlichten en de kerk als een bemiddelend contact met de autoriteiten. Een middenweg dus tussen de uit de bevrijdingstheolo gie voortgesproten kerk van het volk en de traditioneel nauw met de staat en bourgeoisie verbonden kerkelijke hiërarchie in Latijns- Amerika.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7