Sociale dienst heeft de weg omhoog gevonden Evenementen parken en plantsoenen aan banden Scheepbouwer weg als directeur GSD Van der Ham (D'66) uit gemeenteraad Actieweek Guatemala Komitee Naar aanleiding van overlast Minerva-feest Straf geëist wegens ongeluk op Levendaal Informatie-avond voor bewoners rond Burcht ZATERDAG 26 JANUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - Gepokt en gemazeld, na meer dan 25 jaar door de wol geverfd in de zonderlinge bedrijfstak die 'gemeentelijke sociale dienst' (gsd) heet, slaat directeur Scheepbouwer - Otto voor zijn collega's - deze maand de deur van de dienst voor het laatst achter zich dicht. Aanleiding voor een gesprek met deze 47-jarige ambtenaar, die vlot formulerend, af en toe vervallend in het welzijnswerkersjargon, behendig alle klippen omzeilt. Gevraagd naar zijn ervaringen bij de Leidse gsd zegt Scheepbouwer uiteraard - er met plezier te heb ben gewerkt. "Toen ik in 1979 hier kwam was Leiden binnen de we reld van de sociale diensten een probleemgebied. Met elkaar heb ben we de weg omhoog nadrukke lijk gevonden. Na die probleemja- ren heeft zich een nadrukkelijke verbetering voorgedaan. De dienst door Raymond Peil heeft zijn eigenwaarde gevonden. We hebben een enorme toeloop van cliënten, een verdubbeling van werklast, moeten opvangen. B en W en de raad hebben de dienst daarin nadrukkelijk gesteund". "In het begin van de jaren '80 is een takenpakket geformuleerd, waarin belang wordt gehecht aan een menswaardige begeleiding van de cliënten, even afgezien van het ver strekken van uitkeringen, hoe be langrijk dat ook is. Die behande ling is meer dan alleen op papier vastgelegd", belijdt Scheepbouwer een credo van de Leidse sociale dienst. Deze uitspraak loopt ook perfect in de pas met een citaat van Scheep bouwer uit een interview bij zijn aanstelling: 'Het boeiende van dit werk is dat je kunt bijdragen aan het verbeteren van de situatie van bepaalde groeperingen in de maat schappij'. "Dat zei ik in 1979, toen het er naar uitzag dat de positie van de uitkeringsgerechtigden van jaar tot jaar zou verbeteren". Wat de behandeling van cliënt be treft, meent Scheepbouwer dat de gsd er redelijk in is geslaagd de taakstelling na te komen. Verbete ring van de procedures, sneller werken en verbetering van de op leiding van de medewerkers somt hij vlot op. Aan de verbetering van de finan ciële positie van de uitkeringsge rechtigden heeft de gsd slechts marginaal kunnen bijdragen, een bord hete brei dat Scheepbouwer onmiddellijk doorschuift naar de gaarkeuken van het kabinet. "Fi nancieel moeten we lijdelijk het landsbeleid volgen". Het gevolg van dit rijksbeleid is ook, schetst Scheepbouwer, dat de solidariteit tussen werkenden en werklozen er nu niet meer is. "Er is een ongelijkmatige behandeling qua inkomenscategorieën. De mensen aan de onderkant van de samenleving krijgen het steeds moeilijker". Signalen Getuige een ander interviewcitaat van Scheepbouwer 'zolang er geen goede vereniging is die de belan gen van cliënten van de gsd behar tigt, vervullen wij die rol', mochten de uitkeringsgerechtigden op dit vlak wat van de dienst verwachten. De lange lijst van het aantal keren dat het kabinet Lubbers de bijl in de uitkeringen heeft gezet, rechtvaardigt de gedachte dat de mensen met een minimuminko men, de resultaten die de gsd heeft geboekt niet hoog aanslaan. "Wij kunnen in het totale democra tische spel niet meer doen dan sig nalen onder de aandacht brengen Directeur Scheepbouwer rechtsneemt de zoveelste petitie in ontvangst. "De politiek heeft in geringe mate gehoor gegeven aan de signalen van de sociale diensten". <foto Holvast) van onder meer het parlement. De politiek heeft daaraan echter in zeer geringe mate gehoor gegeven. Wat de gsd verder kan doen is zeer marginaal. Het is aan de kiezers om te oordelen of signalen voldoende worden verwerkt tot politiek be leid". Wat betekent dat de mensen met eèn minimmum inkomen vier jaar moeten wachten op een inkomens verbetering. Terwijl zij in de tus sentijd hun koopkracht zien afne men. Zelfs het rapport 'Minima zonder marge', een oerdegelijk werkstuk van de vereniging van di recteuren van sociale diensten (Di- vosa), lijkt door het rijk nog het meest bestemd voor het inpakken van de lunch. Meer en beter kun je als sociale dienst en Divosa aan signalering niet doen. Wordt dan geen tijd voor rigoureuzere acties? Scheepbouwer, die het laatste jaar voorzitter van Divosa was: "Bur gerlijke ongehoorzaamheid is een zeer hellend vlak. Ik betreur het dat de zorgvuldige signalen van Di vosa zo weinig resultaat opleve ren". En even snel verder range rend: "De macht van de cliënten- verenigingen is nog zeer beperkt, ze zijn zeer verschillend georgani seerd. Maar ik heb de indruk dat dat klimaat verbetert". Toch lijkt dan, gezien alle om- standheden en de goede wil van de gsd, een advies van de dienst aan het gemeentebestuur om toch wat voor de minima te doen op zijn plaats. "Dan moet je aan inko menspolitiek doen. Je hebt de kans dat het rijk het initiatief voor schorsing voordraagt. Je kunt heel weinig doen: het soepel toepassen van regelingen en in schuldposi ties is soms iets mogelijk". In ande re gemeenten, Amsterdam bijvoor beeld, is men daar druk mee bezig. Kritiek De sociale dienst is de afgelopen jaren nogal eens het mikpunt van kritiek geweest. De problemen met de automatisering, de ambtenaren bijzonder controle (abc, ofwel so ciaal rechercheur), klikbrieven, de afschaffing van de sollicitatie plicht, het Instituut Burgerraads lieden (IBR) en de budgetterings cursussen vormen hieruit een bloemlezing. "Ik heb de indruk dat de kritiek op de gsd Leiden geen extreme om vang heeft aangenomen. Met de automatisering hebben we drie tot vier maanden problemen gekend. Eén fout kon echter wel tot gevolg hebben dat honderden mensen problemen ervoeren. De invoe ringstermijn van automatisering met kinderziekten grijpt onmid dellijk in, dat is onvermijdelijk". "De discussie over de afschaffing van de sollicitatieplicht was een gevolg van beleid van het kabinet, niet van de gsd. Leiden heeft één van de meest vergaande regelin gen. Wat mogelijkheden betreft, wordt het meeste eruit gehaald". "De abc's vormen natuurlijk een omstreden instituut. Je zou een dergelijk instituut eigenlijk niet binnen de dienst moeten hebben. Het is echter, gegeven de proble matiek van de fraudebestrijding, de beste oplossing. Er zitten ook voordelen aan. Het is in het belang van de bonafide cliënten. Zo kun je het beeld dat cliënten profiteurs en misbruikers zijn een beetje wegha len". "Het was niet altijd duidelijk wat de bevoegdheden van instituut zijn. Het posten bij de voordeur van een uitkeringsgerechtigde ge beurt bijvoorbeld alleen als er een ernstig vermoeden van fraude be staat. Je moet soms wel methoden gebruiken die in de recherchesfeer liggen. De bewijslast moet zo gede gen zijn omdat mensen in het ver dachtenbankje worden geplaatst. Maar ook door de bekritiserende organisaties is vastgesteld dat de procedures in Leiden open zijn. Terwijl in andere gemeenten de uitkering soms zonder waarschu wing wordt stopgezet". Klikbrieven Over klikbrieven: "Het is onze er varing dat sommige klikbrieven zeer valide zijn. De aandacht er voor vind ik overdreven. Wij krij gen er ongeveer zes per maand bin nen". Zuigt men dan de minder po sitieve verhalen uit de duim? "Ik weet het niet. We willen de bewa king van de privésfeer veilig stel len, maar niet tot het uiterste". Het trefwoord 'IBR' (burgerraads lieden) ontlokt Scheepbouwer een glimlach. "Onze excuusbrief spreekt voor zich. Ten onrechte zijn bepaalde suggesties gewekt. Die staan niet in de geheime notitie aan de wethouder Schoute (die vervolgens de notitie eveneens in het geheim aan de fracties van WD en PvdA stuurde, RP). Ik denk dat die notitie verkeerd is geïnterpreteerd. Zonder de publi caties erover zou niet de indruk zijn gewekt dat er een controverse tussen het IBR en de gsd bestaat". Enkele kernpunten uit de geheime brief van de dienst over de nota rechshulp, die via deze krant uit lekte: "Het IBR maakt zich vrese lijk druk voor menden en hanteert een breed en uiterst arbeidsinten sieve manier van werken. Denk maar eens aan de discutabele be moeienis met schuldsaneringen. Wij vinden dat het IBR gas terug moet nemen. Herbezinning is ge boden". "Dat gaat echter niet op zo korte termijn. Als wij met deze bood schap het veld benaderen, zal de medewerking niet groot zijn. Er moet dus een zorgvuldige strategie worden gevoerd. Eerst de zaak zo organiseren dat wij grip krijgen op dit hulpverleningscircuit". Scharnier De behoefte aan andere functie binnen de gemeente motiveert Scheepbouwer met 'ik was op het punt gekomen dat ik wel eens wat anders wilde'. "Ik heb ongeveer 27 jaar gewerkt bij sociale diensten op verschillende niveaus. Toen ik hier vijf jaar zat, merkte ik dat ik met meer belangstelling advertenties voor banen buiten de sd bekeek. Een grotere sd geeft alleen meer van het zelfde. In een functie bij het ministerie van sociale zaken zou ik niet zo best passen, omdat het strakker is, ambtelijker". Toen kwam de functie van plaats vervangend gemeentesecretaris plotseling vrij door het vertrek van J.H.M. Richelle. "Ik ben een soort scharnierpunt tussen het bestuur en de ambtelijke organisatie. Het is een brede managementfunctie on der meer gericht op de coördinatie tussen het beleid en het ambtelijk apparaat en vice versa. Ik wordt daarin nauw bijgestaan door de stafdirecties personeel en organi satie, financieel beleid en beheer en informatie en automatisering". "Ik heb niet bewust een meer be stuurlijke functie gezocht. Ik ben niet iemand die een carrière plant". Deze maand nog pendelt Scheep bouwer tussen de gsd en het ge meentehuis. Op donderdag 31 ja nuari neemt hij om 16.00 uur af scheid in de burgerzaal van het stadhuis. Verontrustend Scheepbouwers loopbaan begon in 1960 bij de sd van Koog aan de Zaan. Vijf tot zes jaar later verhuis de hij naar Wassenaar, waar hij na tien jaar als hoofd vertrok. In Haar lem bezette hij vervolgens de stoel van adjunct-directeur en perso neelschef, tot in 1979 het vertrek naar Leiden volgde. De komende jaren verwacht Scheepbouwer dat de positie van de gsd moeilijker wordt. "Ik denk niet dat de positie van de cliënten de komende jaren verbetert. Dat is een verontrustende zaak. In vier jaar heb ik een verdubbeling van het aantal cliënten meegemaakt. Wij maakten in 1981 prognoses van 400.000 werklozen. Dan keken we elkaar aan en zeiden Jdat kén hele maal niet'. Nu zijn het er meer dan een miljoen, de verborgen werk loosheid meegerekend. Een gigan tische ontwikkeling". LEIDEN - Marianne van der Ham (D'66) verlaat de gemeenteraad. De 27-jarige Egon Snelders volgt haar op in de tweemansfractie van D'66. Hij fungeerde al als fractie-assis tent en was eerder secretaris van de Leidse afdeling van D'66. Snelders is student Nederlandse taal- en letterkunde. Van der Ham (29) verlaat de gemeenteraad om gezonheiosredenen, blijkens me- dedeligen van D'66-fractieleider Hoekema. Zij werd op 6 december 1982 tussentijds als gemeente raadslid geïinstalleerd, als opvol ger van het toenmalige raadslid Menno Witteveen, die wegens drukke werkzaamheden afhaakte. Marianne v.d. Ham. (foto Hoi' LEIDEN - Het Guatemala Komi tee houdt komende week een 'soli dariteitsactie' in Leiden. Thema van de week is "Verbreek de stilte rond Guatemala". Naast het ver breken van die stilte is het de be doeling dat er geld wordt ingeza meld voor dit Zuidamerikaanse land. Het programma ziet er als volgt uit: zondag om 11.30 uur een dienst in de Hooglandse Kerk. Maandag de video 'When the earth trembles' (20.00 uur, Rapenburg 100). Woens dag een Guatemalteekse maaltijd in eethuis De Trommelaar (Apo- thekersdijk 22 (17.30-20.30 uur)). Donderdag een culturele manifes tatie met weer 'When the earth trembles, een fototentoonstelling en muziek van de groep Sara Mor- ga (19.30 uur, Noordeinde 2). Gedu rende de hele week wordt er een huis-aan-huis collecte gehouden en volgende week zaterdag is er een straatcollecte in het centrum. LEIDEN - Er komen geen mani festaties meer in parken en plant soenen in de Leidse binnenstad die niet voor iedereen toegankelijk zijn. Bovendien wordt aan optre dens van muziekgroepen en het produceren van geluid in het alge meen strenge normen gesteld. Dat hebben B en W besloten naar aan leiding van de vele klachten over het Minerva-lustrum dat in juni in het Van der Werfpark werd gehou den. Tijdens de Minervafeesten stroom den de klachten over geluidsover last binnen bij de Leidse politie. Herhaaldelijk overschreed de orga- T entoonstelling duurt langer LEIDEN - Wegens het overweldi gende aantal bezoekers is de jubi leumtentoonstelling van het Papy- rologisch Instituut 'Lijkbidders in een kraakpand?' verlengd. Belang stellenden krijgen volgende week maandag, dinsdag en woensdag nog de gelegenheid om het insti tuut aan de Witte Singel 27 te be zoeken. De openingstijden zijn van 10.30 tot 16.30 uur. Er worden dagelijks twee rondleidingen om 11.00 en 14.00 uur. Zaterdag en zondag is het instituut gesloten; zo ook de tenstoonstelling. nisatie van het lustrum de in de vergunning vastgelegde regels. De muziek ging veel langer door dan was toegestaan, zodat de politie drie keer moest ingrijpen. Op de laatste avond van het feest trad Joe Cocker op. Maar diezelfde avond vergaderde de raadscommissie ai- gemene en bestuurlijke aangele genheden en die verzocht burge meester Goekoop direct in te grij pen vanwege de tientallen klach ten van omwonenden. En zo kon het gebeuren dat Goe koop in allerijl overleg pleegde met de organisatie van het Minerva-lus trum. Hij verplichtte haar met het concert van Cocker om half twaalf te stoppen. Daarna mocht geen en kel gebruik meer worden gemaakt van de immense geluidsinstallatie, waardoor Cockers' optreden tot in Leiderdorp kon worden gehoord. Ondanks de toezegging van de or ganisatie speelde Cocker een kwar tier langer. ADVERTENTIE ITALIAANSE RIVIÈRAv 10 of 17 dagen appartementen Marin Inlichtingen en boekingen: ANVR ..goeie reis'- reisburo's en reizenverkopende banken m GOEDE REIZEN. LAGE PRIJZEN Popconcerten Om in de toekomst geluidsoverlast te voorkomen worden alleen nog vergunningen verleend met een maximum aantal decibellen. Het maximum verschil is overdag en 's avonds verschillend, maar in elk geval mag er na tien uur doorde weeks en na elf uur in het weekein de geen muziek meer worden ge maakt. Volgens B en W is het met het maximum aantal decibellen, dat nu is vastgesteld, goed moge lijk in het Van der Werfpark nog popconcerten te houden. Het be perken van het aantal decibellen houdt niet in dat er geen geluid soverlast meer zal zijn. "Indien men zich aan de maximumnorm houdt, betekent dat nog niet dat er geen geluidsoverlast zal zijn", schrijven B en W in een rapport dat over de Minerva-klachten is ge maakt. "De normen zijn bedoeld om bij extreem hoge geluidspro- duktie te kunnen ingrijpen". Aan het aantal te houden concer ten en andere manifestatie, waarbij mogelijk geluidsoverlast plaats heeft worden wel beperkingen op gelegd. Per jaar wordt er voor het Van der Werfpark maximaal vier vergunningen (twee maal overdag en twee maal 's avonds) verleend voor een concert, waarbij een ge luidsinstallatie nodig is. Mechani sche muziek (bijvoorbeeld een dis co) mag twee keer per jaar overdag en een keer 's avonds. Muziek zon der versterking van een geluidsin stallatie mag overdag onbeperkt en 's avonds twee keer per jaar. Dat geldt ook voor theater- en andere voorstellingen waarbij slechts een kleine geluidsinstallatie wordt ge bruikt. Tweede voorwaarde voor het ge bruik van een park of plantsoen binnen de singels is dat het voor eenieder gratis toegankelijk blijft. Op die manier kunnen de dagelijk se gebruikers er toch in terecht. Burcht B en W behouden wel het recht om na overleg met de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangele genheden ontheffingen te verlenen voor de regels die nu zijn vastge-* steld. Zo willen B en W de moge lijkheid openhouden dat in het Van der Werfpark nog eens een fes tival wordt gehouden. Een uitzondering wordt er nu al ge maakt voor de Burcht, 's Avonds na zes uur mag de Burcht worden afgesloten. Deze uitzondering heb ben B en W opgenomen, zodat het mogelijk blijft om daar theater voorstellingen te houden waarvoor entree wordt geheven. Overigens zijn de geluidsnormen daarvoor nog stringenter dan die voor het Van der Werfpark. LEIDEN - Bewoners rond De Burcht worden dinsdagavond geïnformeerd over de culturele manifestatie die daar in juni wordt gehouden. Het gaat om de Canade se theaterproduktie 'Ra', die wordt opgevoerd in het kader van het Holland Festival. Dit stuk wordt in deze periode tien keer 's avonds en 's nachts opge voerd. De bezoekers (bij 'Ra' te vens deelnemers) bevinden zich vooral in het Burtchtcomplex of in de Hooglandse kerk, maar ook op straat. Met de omwondenden wordt dinsdag overleg gepleegd over de eventuele overlast. De raadscommissie voor algemene be- Tegen Hazerswoudenaar (21 DEN HAAG, LEIDEN, HAZERS- WOUDE - Een schoolvoorbeeld van schandalig verkeersgedrag noemde de Haagse officier van jus titie mr. Dek gisteren het rijgedrag van een 21-jarige inwoner van Ha- zerswoude door wiens schuld in april vorig jaar op het Leidse Le vendaal een overstekende vrouw ernstig werd gewond. Hij eiste daarom een gevangenisstraf van vier weken en ontzegging van de rijbevoegdheid van een jaar. De Hazerswoudenaar was om half drie 's nachts bij een inhaalma noeuvre op de verkeerde weghelft terechtgekomen en moest daar door zelfs een vluchtheuvel aan de verkeerde kant passeren. Het slachtoffer stond op het punt om over te steken en werd door de op dat moment nog steeds op de ver keerde weghelft rijdende Hazers woudenaar volkomen verrast. Zij liep een hersenschudding, een ge broken arm, nekletsel en snijwon- den op. Volgens de president van de meer voudige kamer van de Haagse rechtbank, mevrouw mr. Schlinge- mann, had de Hazerswoudenaar geluk gehad dat de vrouw het er levend heeft afgebracht. Zij bracht verder naar voren dat de auto waarin hij reed technisch niet in orde was en in slechte staat van on derhoud verkeerde. De Hazerswoudenaar zelf zei te vrezen door de eventuele intrek king van zijn rijbewijs zijn baan als chauffeur te verliezen. Maar mr. Dek zag hierin geen aanleiding zijn eis te herzien. De rechtbank doet 8 februari uit spraak. Het Van der Werfpark, juli vorig jaar, kort na de lustrumviering van studentenvereniging Minerva. Het park mag niet meer worden gebruikt voor festiviteiten met een niet-openbaar karakter. (foto Holvast) stuurlijke aangelegenheden ging deze week akkoord met de uitvoe ring van het stuk, hoewel enkele raadsleden vrezen voor een herha ling van de geluidsoverlast die het Minerva-jubileum vorig in en rond het Van der Werfpark veroorzaak te. Vertegenwoordigers van de ge meente, het buurtcomité Pancras- West en het Holland Festival zullen dinsdagavond in het Koetshuis aan het Burchtplein aanwezig zijn om een toelichting te geven. Burge meester Goekoop zal de avond voorzitten. De aanvang is om acht uur. Bingo Pop In de Uyl van Hoogland Nieu- straat) treedt zondagmiddag de groep 'The change of Scene' op. Aanvang vier uur. Volgens de or ganisatoren speelt de groep fun ky pop. Lezing A. Polling houdt dinsdagavond in het museum De Lakenhal (Ou de Singel) een lezing over Maas trichts Aardewerk, op uitnodi ging van van de vereniging van belangstellenden in de De Laken hal. Aanvang: kwart over acht. Tijdens de pauze van de lezing is de tentoonstelling 'Verzameld en getoond: Maastrichts aardewerk' te bezichtigen. In de Valkeniersschool aan het Valkenpad in de Merenwijk wordt vandaag een bingo-avond gehouden door de majorettenver- eniging The Little Stars. Aan vang acht uur. Discussie De dienstenbond FNV, afdeling Rijnstreek, houdt dinsdag een discussie-avond over het thema Vrouwen en Uitkeringen. Er zal een inleiding worden gehouden door Elske ter Veld, het binnen kort naar Leiden verhuizende Tweede-Kamerlid voor de PvdA. Aanvang acht uur. De afdeling Rijnstreek is gevestigd aan de Saffierstraat 80 te Leiden. Kursussen In februari organiseert het Lak een aantal cursussen op het ge bied van drama, beeldende kunst, muziek en foto. Iedere be langstellende kan zich inschrij ven maandagavond van zes tot acht uur en dinsdagavond van zes tot zeven uur op het Lak, Cle- veringaplaats 1 (op het Doelen terrein). Telefonisch opgeven is uitgesloten. Wie inlichten wil, belle: 124890.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3