Ook de Bergland Expres moet inleveren Viergangenmenu maakte plaats voor beefburgers V J A ZATERDAG 26 JANUARI 1985 PAGINA 19 Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad Een barrijtuig met dansvloer is voor de meeste wintersportreizigers tegenwoordig het trefcentrum vanaf zeven uur 's avonds tot diep in de nacht. Uit de luidsprekers schalt André Hazes. (fot'sGPD) In de jaren zestig en zeventig, toen wintersport nog voornamelijk een liefhebberij van 'gegoede burgers' was, stond de Bergland Expres alom bekend als een toonbeeld van distinctie. Maar de tijden zijn veranderd. In het barrijtuig schalt André Hazes uit de luidsprekers. En de sjieke restauratiewagen van weleer lijkt nu meer op een hamburgertent. de conducteur pinkt een traan weg. "Ik zeg wel eens tegen mijn zoon dat de mensen weliswaar meer geld hebben, maar dat het wel ten koste van hun beschaving is gegaan". Lachend, drinkend en dansend op weg naar Oostenrijk. door Huub Klompenhouwer Het vertrek van de Bergland Expres: als een limousine zoeft de trein weg. Als een luxe limousine zoeft de slaapwagen van de Bergland Hotelplan Expres richting Oostenrijk. Het is de laatste wagon van de trein. Een beetje symbolisch ook. Het laatste overblijfsel van de meest comfortabele manier van reizen richting wintersport. De concurrentie met de pendelbussen is moordend. De wintersport wint nog steeds aan populariteit, maar het publiek lijkt meer op de penning te letten dan op het comfort van reizen. En in de trein is het Arts en Auto-publiek verdrongen door een nieuwe generatie wintersporters. In het barrijtuig schalt André Hazes uit de luidspeakers. De restauratiewagen heeft nu meer weg van een hamburgertent. Al is de service gebleven. Lachend, drinkend en dansend op weg naar Oostenrijk. Er is veel veranderd de laatste jaren. Volgend jaar is het een halve eeuw geleden dat de eerste Nederlandse internationale reisbureautrein reed. De Hotelplan-expres met als bestemming Basel. En nog geen twee jaar later was het succes al zo groot dat er negen treinen per week reden. Dat was de zomer van 1938. Tien jaar later - de oorlog had inmiddels die reizen verhinderd - lukte het weer, zij het beperkt, om per reisbureautrein naar Zwitserland en Oostenrijk te gaan. De NRV begon ermee. Samen met Lissone Lindeman/Ruys. Houten banken, afkomstig uit de reserverijtuigen van het bezettingsleger in Duitsland. Maar lang heeft dat oncomfortabele zitten niet geduurd, want de NS zag ook wel wat in die ontwikkeling en stelde enkele nieuwe rijtuigen ter beschikking. Pas echt luxe werd het toen ook de Duitse ligwagens geïntroduceerd werden. Met een simpele handgreep konden zo de banken omgeklapt worden tot bedden. Bedjes klappen, zoals het in het vakjargon heet. Het materieel waarmee gereisd werd was Duits. De Nederlandse Spoorwegen beschikten eenvoudig niet over materieel bestemd om comfortabel erg lange afstanden af te leggen, omdat dit in eigen land niet van toepassing is. En wat belangrijker is, de Duitse spoorwegen eisten dat bij het rijden op Duitse rails ook Duitse wagons gebruikt zouden worden. Een retourtje derde klasse kostte toen nog amper zestig gulden. Echte klasse In de gouden jaren, de jaren zestig en zeventig, waren zowel de Bergland Expres van de NRV en Lissone Lindeman/Ruys als de Hotelplan Expres zeer populair. Wintersport was 'in' bij het gegoede publiek. Slaapwagenconducteur Alphons Krause, die al meer dan dertig jaar voor de Bundesbahn als gastheer in de luxe slaapwagens optreedt, weet er alles van. Met enige spijt in zijn stem verhaalt hij van de jaren dat er per trein wel zeven tot acht slaapwagens meereden. "Vroeger hadden de Bergland en de Hotelplan nog de echte klasse. Niet dat de service nu minder is, maar er is niet veel publiek meer dat zulks op de juiste waarde weet te taxeren. Ik zeg wel eens tegen mijn zoon dat de mensen weliswaar meer geld hebben, maar dat het wel ten koste van hun beschaving is gegaan." 'Papa' Krause heeft zijn stek aan het begin van de slaapwagen. Een stoel in de gang. Een plaid tegen de kou over zijn knieën. Als er ergens gebeld wordt, haalt hij koffie of voldoet hij aan andere wensen van 'zijn' passagiers. 'Tot een paar jaar geleden kreeg ik met kerst nog stapels kerstkaarten. Je kende het publiek. Het waren mensen, soms hele gezinnen, die jaar in jaar uit met diezelfde expres reisden. Ze kwamen de trein in en nodigden je uit om wat in hun compartiment te komen drinken. Ze brachten soms zelfgemaakt gebak voor je mee, of een lekkere fles van mijn favoriete jenever. Daar had je een hele leuke band mee. Tegenwoordig begint het publiek al te zeuren als je toevallig niet bij de deur staat als ze het perron opkomen. Maar dan vergeten ze datje misschien wel bezig bent geweest met andere gasten naar hun compartiment te brengen.' Klikkende hakken mmmtm Als hij van een van de pasagiers een tip krijgt, klikken zijn hakken. Hij is beleefd, bescheiden, maar na een aangeboden borreltje ook openhartig. Het werk heeft voor hem niet meer de glans van vroeger. Steeds minder passagiers voor de slaapwagens. En een veranderend publiek, ook in de rest van de trein. Het is een offer aan de groeiende populariteit van die wintersport en het loon van de concurrentie met de pendelbussen. Vroeger had hij nog zijn eigen handel in de trein. Niet officieel, maar als de restauratiewagen gesloten was of de bar ook al dicht was, dan kon men bij 'Papa' nog wel een gebakken eitje bestellen of iets te drinken krijgen. Er waren genoeg passagiers in zijn slaapwagens om daar een leuk lonend gebeuren van te maken. Maar juist het meest comfortabele deel van de Bergland Expres vangt nu de grootste klappen op van de terugloop. In de ligwagens is het aanmerkelijk drukker. Met z'n zessen in een compartiment. Er wordt gekaart, gedronken of gepraat. Hier zijn het de studenten van de Biljettencentrale die in blauwe blazerstijl de gastheer of gastvrouw spelen. Studenten die, na een spoedcursus, geregeld voor een kleine tweehonderd gulden netto de reis van Den Haag naar Zeil am See of Insbruck en terug meemaken. Twee dagen onderweg en daarna weer aan de studie. Tot middernacht aan het werk om de passagiers met raad en daad bij te staan, daarna even slapen om 's morgens om half zes weer op te moeten om de ontbijten in gereedheid te brengen. Ze hebben net als het andere personeel iets van een treinverslaving. De een ruilt elke reis weer nieuwe spoorwegpetten, de ander is verzot op weer andere treinattributen. Ze kennen de Duitse conducteurs die meereizen. En die enkele keer dat er douane instapt, weten ze het ook die heren aangenaam te maken. Zitwagens Het goedkoopste wintersportarrangement is de zitwagen. Dat zijn dan coupés van zes stoelen die wel wat verschoven kunnen worden om beter te kunnen liggen, maar van een echt bed is geen sprake. De prijs ligt dan nog net 80 gulden boven een doorsnee pendelbus. Het is een ontwikkeling die in comfort daalt, maar in belangstelling stijgt. Nu al met name als de vrijdagavond vertrekdag is, met een stijging van 20 procent. Het publiek lijkt de luxe links te laten liggen. Anderzijds blijft het servicepakket van zo'o extra trein met alle voorzieningen ook voor hen gelden. En met die extra's probeert de Biljettencentrale dan ook op te knokken tegen de concurrentie van de bussen. Even wat cijfers. De vrijdagse Bergland Expres telde vorig jaar met die zitwagens al 14.000 reizigers. Dit jaar is dat aantal 16.000 en daarover is men bij de Biljettencentrale dan ook uiterst tevreden. Het probleem is daar echter dat met name de slaapwagens een steeds moeilijker te verkopen produkt zijn. En de ligwagens blijven min of meer gelijk met vorig jaar. Bijvoorbeeld bij Hotelplan constateert met dat een organisatie als Escolette, de jongerenreizen dus, het aanbod met tien procent ziet stijgen en dat de reguliere boekingen op de trein met vijf procent zijn teruggelopen. Daarentegen mag de pendelbus zich verheugen in een stijging van tien procent voor wintersportbestemmingen. Die Biljettencentrale werd najaar 1961 opgericht als een volle dochter van de NS om wat efficiënter de zogeheten fortfaitaire reizen af te kunnen handelen. Er waren nu eenmaal reisbureaus die uit prestige-overwegingen niet graag bij Hotelplan of NRV wilden aankloppen om te boeken op de toen nog gescheiden rijdende Hotelplan- of Bergland Expres. En ook in de jaarlijkse onderhandelingen met de Duitse spoorwegen was het makkelijker om als één organisatie te onderhandelen. Maar een makkelijke club was en is het niet. Reisbureaus staan nu eenmaal op hun eigen identiteit. Dat bleek wel toen de Bergland en de Hotelplan samengevoegd moesten worden tot één expres. Hotelplan, een organisatie die het vakantiereizen per spoor hoog in haar vaandel pleegt te dragen, had als gewoonte de reizigers met wat attenties als een gratis consumptie en snuisterijen te verwennen. Maar dat moest over zijn. De heer H. van Buuren is inmiddels alweer zo'n 11 jaar werkzaam bij die Biljettencentrale als directeur. Hij was de man die in 1978 vijf slaapwagens kocht bij de Duitse Bundesbahn. Rijtuigen uit een serie die bestemd was voor de sloop. De eerste keus was voor de Biljettencentrale. In Bergen op Zoom werden de rijtuigen omgebouwd tot barrijtuig met dansvloer. Een gouden zet. Bij de keuring werden ze goedgekeurd voor minstens tien jaar. Het is het trefcentrum van de treinreizigers vanaf een uur of zeven tot ver in de nacht. Muziek van het kaliber André Hazes zou tien jaar geleden nog ondenkbaar geweest zijn in een trein als de Bergland Expres. Maar het publiek dat nu een keuze mag doen komt net zo graag met deze Amsterdamse zanger opdraven als met BZN of het vlotte discowerk. Sfeervol De restauratiewagen is sfeervol aangekleed. De kok heeft een ervaring van vele jaren op de verschillende buitenlandse treinen. Maar tien jaar geleden was het nog een Duitse Speizewagen, waar de passagier voor iets meer geld een drie- of viergangenmenu kon bestellen. "Dat was toen ook met spercieboontjes uit blik en ingevroren vlees, maar de passagier had alle keus," vertelt een van de koks. "Het publiek zat toen anderhalf uur aan tafel. Dat gaat nu veel vlugger en daarmee bereik je dan toch weer een goede omzet." In zijn keuken heeft hij nu de beefburgers van Unox, die in de grill gaan en even later, wel aantrekkelijk gegarneerd en gepresenteerd, met Franse kaas en sla als een Frenchtender voor amper zeven gulden geserveerd wordt. Op de heenreis hangt er een prima stemming. Veel jong publiek, niet in de laatste plaats omdat bijvoorbeeld ook een organisatie als Club Escolette van de Bergland Expres er gebruik van maakt. Er wordt gedanst in de barwagen en als er iemand om twaalf uur jarig blijkt te zijn, davert het hele rijtuig van het Lang zal hij leven.' "Ik blijf het altijd fantastisch vinden om zo af en toe ook per trein te reizen. Weetje, het is of je per trein altijd verbonden bUjft met Nederland. Die glijdingen, die rails, als je die volgt kom je altijd weer thuis. Dat is zoiets als een navelstreng." Het zijn de woorden van een royaal besnorde reisleider, op weg om in Italië voor zijn reisorganisatie inkopen te gaan doen. Pikt dan een stukje Bergland Expres mee, om te proeven of alles nog steeds naar wens is. Rijdend hotel De slaapwagen is een ongekende weelde. Een rijdend Amstel hotel. Niet de volgende ochtend in de rij om gebruik te maken van de wascabines zoals in de ligwagens, maar een eigen wastafel. Hoewel... 's morgens blijkt de stroom te zijn uitgevallen. Met als gevolg dat ook alle water bevroren is. Duizend excuses van 'Papa' Krause, want er is dus ook geen koffie bij het ontbijt De oplossing is het ontbijt maar te serveren in het inderhaast weer schoongemaakte barrijtuig. Hij heeft 's nachts nog zijn uiterste best gedaan om op een van de stations een ander rijtuig te laten aankoppelen, zodat de cliënten uit de luxe slaapwagens in ieder geval de laatste uren nog warm konden zitten, maar de Bundesbahn was onverbiddelijk. Ze hadden sores genoeg met die extreme kou om hun eigen wagens heel te houden. Van Buuren: "Technisch kan tegenwoordig bijna alles. Maar iedere keer als er dan maar een stekker verwisseld hoeft te worden, sta je duizend angsten uit dat met die ene stekker de hele boel weer uitvalt.' Op de terugreis zal de barman het 's avonds heel wat rustiger hebben. Vooral de onervaren wintersporter heeft dan pijn aan de portemonnee. De praktijk heeft hem inmiddels geleerd dat wintersport een dure hobby is. Toch opnieuw een uitgelaten stemming, de hele avond en nacht. 's Morgens om even half acht klinkt er uit de luidspeakers door de hele trein muziek van Brahms en Mozart. Dan is Max de barman zijn kas aan het afsluiten. En inderdaad, ook Max is een oudgediende, die de klasse van vroeger nog heeft meegemaakt. De muziek houdt zijn herinnering daaraan levendig. Herr Krause helpt met de bagage bij het uitstappen in Seefeld

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19