...J --1® 11000 mt Rabobank Q Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek de rente-schokken op. Daait de rente naar 5% Dingen ZATERDAG 26 JANUARI 1985 PAGINA 17 Aflevering 94 Na het ge beurde met Leeuwken en na de verdwijning van Dirck van Wester voorde kon het me weinig of niets meer schelen. Ik werd wat onver schillig, ik verloor alle felheid, mis schien omdat ik een beetje de moed begon te verliezen. Met als gevolg dat ik mezelf liever verloor in dagdromerijen. Wanneer ik samen met een van de knechts een grote mand sjouw de, had ik steeds mijn linkerhand in mijn broekzak. Ik was er zo aan gewend geraakt, dat ik het al bijna niet meer merkte. Maar toch voel de ik steeds het zakdoekje in mijn hand en het kille metaal van het 'plaatje' dat ik in het hooi had ge vonden. En dan dacht ik aan het meisje van de Hooigracht. In mijn verbeelding wandelde ik in de ma neschijn op de een of andere gracht, en dan hoorde ik haar stem en zag ik het licht op haar neus en mond. Ik bedacht geen woorden die ze zei, het was al genoeg samen naast elkaar voort te gaan en de klank van haar stem te horen. Ik scheen dat iets heel bijzonders te vinden, en ik zei niet tegen mezelf dat ik nu eens met die fantasieën zou moeten ophouden. Het was ook al genoeg als ik er weer aan dacht, hoe ik op die eerste nacht geknield over haar zusje had gele gen, en hoe ik per ongeluk met mijn hand haar gezicht had aange raakt. En het verbaasde me dat mijn hand het zo goed onthouden scheen te hebben. Ik ondernam niets, en de lust ontbrak me om Cornelis of Pieter op te zoeken. Maar ook vader Maarten bezocht ik niet meer, en ik deed geen enkele moeite om Maria van Leidersdorp te ontmoeten. Het was alsof een deur naar het verle den was dichtgeslagen, en ik voel de me te moe om hem met al mijn kracht open te trekken. Ja, dat was het, ik was moe, en die vermoeidheid nam nog toe. Ik merkte het aan mijn manier van lo pen. Ik had moeite met mijn be nen, mijn gang werd slepend. En lis ik iets dacht, was het meestal dat het niet meer zo lang zou moe ten duren. Zo liep juli ten einde en de maand augustus schoot al een eind op. Tot zo ver, voorlopig, de lotge vallen van Aernd van de Gere- gracht in de belegerde stad Lei den. Maar hoe staat het intussen met zijn vriend, Wout van de Zijd- gracht? Is het hem gelukt uit de handen van de Spanjaarden te blijven, toen hij samen met zijn makkers zo plotseling op de vij and stootte? Zwerft hij nu ergens rond in Zuid-Holland, ver weg van de stad? Hoe het Wout is vergaan, die vrolijke jongen en Aerndt beste vriend, vertelt hij nu zelf. De geweldige stem riep: "Maak dat je wegkomt". Dat was voor mij genoeg. Ik bekommerde me niet meer om de rest van onze mannen, ik ging mijn eigen weg, zoals ik me al zo dikwijls had voorgenomen. Niet terug naar de stad, noch in de handen van de vijand, maar de vrij heid tegemoet! Het was me plotse ling duidelijk hoe ik dat moest doen. Ik moest aan de rechterkant van het grindweggetje blijven, aan de kant waar het huis stond achter de sloot, de kant waarvandaan de Spanjaarden waren komen aanren nen over het bruggetje. Ik keek niet meer om naar mijn neef Wouter, ik lette niet op Aernd Willemsz, mijn vriend. Voor zover ik kon nagaan, waren die allemaal aan de linkerkant uit de sloot het land opgevlucht. Maar ik deed juist wat niemand zou verwachten, met een grote sprong naar rechts kwam ik op het land naast het huis, en ik zette het meteen op een lopen. De Spanjaarden hadden geen moment gedacht, dat iemand juist die kant op zou willen vluchten. En in het donker was ik al vlug zo'n eind weg, dat ze me niet meer zouden zien. Ik kon niet afwachten hoe het gevecht zou aflopen. Allaart was omringd geweest door vijanden, die hem met hun pieken in het nauw dreven. Allaart met zijn ster ke, zware stok zou geen enkele kans hebben, dat begreep ik heel goed. Ook begreep ik nu plotseling dat wij in een val waren gelopen. Ze hadden éénvoudig op ons zitten wachten, ze moesten van te voren gewaarschuwd zijn. Het geheim zinnige gefluit, dat was me nu wel duidelijk, dat begreep ik nu wel, dat was afgesproken werk. Maar ik wilde me op dit moment niet ver moeien met gepieker wie dan wel de verrader geweest mocht zijn, ik moest nu voor mijn eigen veilig heid zorgen. Voorlopig maakte ik dat ik weg kwam, zo ver mogelijk weg van het huis met de Spanjaarden. Ik be reikte het einde van het veld, sprong daar over de sloot en rende door een verse weide waar koeien lagen. Ik paste er intussen wel voor op dat ik niet te veel van de weg langs de Rijn afdwaalde. Ik besloot een grote boog te maken, zodat ik tenslotte weer in de buurt van de rivier zou uitkomen. Ik moet zeker een uur door de landouwen hebben hebben ge rend, voordat ik het waagde wat minder haast te maken. Ik stond een ogenblik stil en probeerde langs de einder, daar ergens in de verte, te turen op zoek naar een of ander licht. Maar de nacht was ge heel donker, en ook geluiden hoor de ik niet meer. Het rumoer van het gevecht, het geschreeuw van de overvallers achter mij, was al lang in stilte overgegaan. Ik was nu wel ver genoeg weg. Ik moest eerst de Rijn weer zien terug te vinden. Daarvoor zou ik ei genlijk naar links moeten, maar het leek me nog te gevaarlijk om een weg te volgen. Daarom bleef ik op een geweldige wei, die zo te zien doorliep totaan de dijk toe. Maar veel kon ik er niet van zien, want het was aardedonker. Ik liep ver der tot aan een sloot, en, zoals ik al gedacht had, was daar een kleipad langs. Hier maakte ik de draai naar links. Ik deed alles zo stil mogelijk om de slapende koeien niet te sto ren. Als zij leven gingen maken, en zouden beginnen te rennen en te loeien, dan zou een boerenknecht dat zeker merken. De klei was droog en goed begaanbaar. Met mijn leren schoenen maakte ik weinig geluid. Ik hield mijn ogen goed open om overal op verdacht te zijn. Ik moest niet zo stom wezen om regelrecht op een verkeerde plaats uit te ko- Eindelijk zag ik aan de rand van de wei een rij wilgen, onder aan een dijk. Dat moest de Rijndijk zijn. Die liep naar het oosten. Als ik die volgde, zou ik Kouderkerk en verderop zelfs Alphen en Zwam- merdam kunnen bereiken. Ik moest zo ver mogelijk van Leiden en van de Spanjaarden vandaan zien te komen. Een paar minuten later was ik bij de wilgenbomen. Ik keek zo scherp mogelijk rond naar een boerderij, want bij een boerderij hebben ze honden, en die moest ik ontlopen. Maar ik hoefde me niet te verbergen, er was geen sterve ling in de omtrek te bekennen. Ik hield me vast aan één van die schuin hangende bomen, want ik wilde zien of de sloot soms te breed was om over heen te springen. Op dat ogenblik zag ik een heel eind naar links, aan de overkant van de sloot, tegen de dijk aanbeen boerde rij. (wordt vervolgd) Leiden LUXOR (121239): 'Body doublé', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. LIDO 1 (124130): 'Gremlins', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, al. LIDO 2: 'Amadeus', da. 20.00 uur, zo. ook 14.30, al. LIDO 3: '1984-, da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 12 jr. LIDO 4: 'Under the volcano', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur. 16 jr. STUDIO (133210): 'IJssalon', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 16 jr. TRIANON (123875): The never en ding story', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15,16.30,19.00 en 21.15 uur, Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO: Tod secret', dag. 18.45 Bioscopen Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Police academy', do., zo. en vr. 19.00 uur, za„ zo. 15.45 en 19.00 uur, woe. 15.45 uur. 'Gebroken spiegels', vr., za. en zo. 21.15 uur, ma., di. en woe. 20.00 uur, 16 jr. Katwijk EURO: Tightrope', dag. 18.30 en 21.00 uur. za. 19.00 en 21.30 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: Tightrope', za. 24.00 uur, 16 jr. Kindervoorstelling: 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen', za., zo. en woe. 13.45 uur, al. (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1. Tightrope', do., vr., za., zo woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur, ma. ei di. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. CITY 2. 'The Natural', zie tijden als ii City 1. al. ir, al. Noordwijk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Police Academy', zo. 15.00 uur, di. 19.00 uur, woe. 14.30 uur, al. 'I never promised you a rosegarden', zo. 20.15 uur, ma. 21.15 uur, di. 21.15 uur, 12 jr. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13 00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13 00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur, met uitzondering van: afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11 00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige; kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige; jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum. Blessurespreekuur: Elisabethzieken- huis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur Bezoekuren St. Elisabeth-zieken- huis: Volwassenen: dagelijks van- 14.00- Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige 'patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier voor speciale kaarten verstrekken. 1 Bezoektijden Kmderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur Academisch ziekenhuis Tel 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag. 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen. Elke dag 14.15-15.00 uur en 18 30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur. 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 18 30 uur. 26 januari 1985 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Sedert eenige weken werden de kooplieden en winkeliers in de Parijsche voorsteden Saint-Dé- nis en Saint-Vincent de Paul met ongewone vermetelheid bestolen, en ondanks de ijverigste naspo- ringen, kon men de blijkbaar tal rijke dieven niet betrappen, tot dat verleden Zaterdag zekere Louis B. op het oogenblik dat hij in een onbewoond huis braak pleegde, werd gevat. Deze bracht bij het verhoor aan het licht dat de bende den agent Charles S. tot aanvoerder had. Deze was door zijne betrekking niet alleen in staat om zijnen mannen de nood- ige aanwijzingen voor hunne nachtelijke "operatiën" te ver strekken, maar hij waakte ook voor hunne veiligheid door in zij ne uniform voor het huis, waar zij bezig waren, op en neer te stappen. S., terstond met vier an deren gegrepen, heeft bekend zich aan meer dan vijftig diefstallen medeplichtig te hebben gemaakt. - Uit Italië komen nog steeds telegrammen, waarin bericht wordt over nieuwe door sneeuw vallen (lawines, Red.) veroor zaakte ongevallen. Reeds zijn er bij Cuneo, Ivrea en Susa achttien lijken uit de sneeuw gehaald. Uit Brosasco wordt gemeld, dat acht personen zijn bedolven van wie er maar één gered kon worden. In Sparone zijn veertien, in Exil- les 63 personen door de sneeuw bedolven, van wie er tot nu toe slechts dertig als lijken en twin tig levend werden opgegraven. In Frassino bedraagt het aantal slachtoffers elf. Overheden, mili tairen en bevolking wedijveren in het brengen van hulp. Vijftig jaar geleden: Een Fransche matroos, die wegens een disciplinaire overtre ding op het oogenblik en gevan genisstraf van veertien dagen uitzit, heeft op een lot in de Fran sche staatsloterij een prijs van een millioen francs getrokken. Hij had enkele dagen geleden nog getracht het lot van de hand te doen om zich wat contanten te verschaffen, doch hierin was hij niet geslaagd. Lezers schrijven Philips Door het artikel van S. Wolters over Philips en de mensenrechten (opgenomen in deze krant van 17 januari) werd ik getroffen. In het artikel komt tot uiting dat Philips weigert te onderhandelen over ar beidstijdverkorting c.q. het verde len van werk. Zodoende schendt Philips de mensenrechten. Het is maar datje het weet, aldus S. Wol ters. Naar mijn oordeel een merk waardige gedachtengang van S. Wolters. Na een aantal moeilijke ja ren heeft Philips de door haar be haalde resultaten in de goede rich ting omgebogen. Door verhoging van de efficiëncy is Philips weer een volwaardige concurrent ge worden van Japanse, Westeurope- se en Amerikaanse elektrotechni sche bedrijven. Hierdoor kan Phi lips meer orders binnenslepen en meer werk bieden aan haar perso neel en toeleveringsbedrijven. De Nederlandse economie is daarbij gebaat. Philips kan de massale werk loosheid in ons land niet oplossen. Wel kan zij een steentje bijdragen door concurrerend te blijven. Dat wordt niet bereikt door in Neder land ten opzichte van de ons om ringende landen voorop te lopen bij arbeidstijdverkorting. In NRC/ Handelsblad wordt dr. W. Dekker, president van NV Philips' Gloei lampenfabriek, aangehaald: "Onze klanten intern en extern, nationaal en internationaal, zullen beter en niet slechter moeten worden be diend. Arbeidsduurverkorting mag niet betekenen: Nederland vakantieland". In het door S. Wolters ingezon den artikel wordt de naam van Phi lips mijns inziens ten onrechte be smet. De schrijver van het artikel bewijst met zijn stellingname de bijna 800.000 werklozen geen enke le dienst. R.R.K. Koen Spreeuwenplaats 23 Leiden Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9%. ygnpf M jagi* Inn? Daalt de rente weer tot 1°0/°.dan O J 6 gaat uw rente weer naar 8%. r dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad - A WÊÊm—u*, mty t-fmr wml i\r, Óp overtreders wordt niet geschoten, zoals dit bord wellicht doet vermoe den. De aankondiging staat bij een legeroefenterrein in het Zwitserse Frauenfeld om automobilisten te waarschuwen voor harde klappen wan neer bij oefeningen zwaar geschut wordt gebruikt. (foto anp> CATALOGUS Prof. mr G.C.J.J. van den Bergh van het Instituut voor Rechtsgeschiede nis van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft de catalogus ge vonden van de bibliotheek van Raadspensionaris Johan de Witt (1625-1672). De catalogus omvat boeken en handschriften op het gebied van theologie, rechten, geschiedenis, aardrijkskunde, politiek, wiskunde en natuurwe tenschappen, alsmede prenten, schilderijen, kaarten en munten. De bibliotheek is in september 1696 geveild door boekhandelaar Willegaerts in Dordrecht. De ei genaar werd in de catalogus aan geduid met de schuilnaam Janus Albinus. Van de catalogus, zijn verscheidene exemplaren be waard, onder andere in de Ko ninklijke Bibliotheek in Den Haag, maar tot nu toe was onbe kend wie achter de naam Albi nus schuil ging. LEVEN GERED - Een 3-jang Amerikaanse meisje, dat kli nisch dood werd verklaard nadat zij bewusteloos in de sneeuw was gevonden, is toch nog gered door een ziekenhuis in Kansas City. De lichaamstemperatuur van het meisje was tot één graad on der het vriespunt gedaald en zij had geen hartslag meer. Artsen zijn twee uur bezig geweest om het hart weer op gang te bren gen. Zij spoten warme vloeistof fen in haar aderen om de li chaamstemperatuur te laten stij gen. De conditie van het meisje is nu redelijk. DOKTERSBRIEFJE - De voorzitter van de rechtbank in Antwerpen heeft voor opschud ding gezorgd door een veroorde ling uit te spreken over een man wiens dokter verklaard had dat hij wegens ziekte niet in de rechtszaal kon verschijnen. Toen uit het dossier bleek dat de verdachte niet ver van het ge rechtsgebouw woonde, schorste de rechter de zitting. Vervolgens stuurde hij enkele mensen van de rechterlijke politie naar het huis van verdachte. Die kwamen na enkele minuten terug met de boodschap dat verdachte niet thuis was. Ondanks het protest van de raadsman van verdachte werd de afwezige toen bij verstek veroor deeld tot twaalf maanden gevan genisstraf waarvan vier voor waardelijk. 0£P..H0£ KAM IK <5l?4lPS SOÉPPRO PUKTIÊ. STOPPÉN*? VAM PPOFÉSSOR KALKÉP HOgP IK GÉ£N HULP TE WACHTEN...£N POVÉNPlÉN ZlTTEl UIT PIT RAPPORT 0LI3KT PAT ALCOHOLMISBRUIK VOORKOMT IN ALLE SOCIALE LA6ÊN, MENEER PE MINISTER VAN V0LK56EZ0NPHEIP MAAR PAT DE HOGERE KR/N6EN HET RE TER VJETEN TE VER&ERGBN WP, VOM&N VéC&Ké RAQ IUU16 IN BEN LëëO H<Ulö"<" K/B OAM NAAI? fSiNNBN VOXBH IN ve <ysmsrott war TE BTENTBffBN fVAAN EN ZrtTEN RAACt iN oHë. EENTiE-. ii? ben sows ooV een ÖLÉuTEUrtNP, AL-S /VftfN I NCeCfcZ&AAt l ::i

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17