Griekse premier bezoekt Moskou De Zuidafrikaanse schijneenheid Sjaron verliest zaak tegen Time Libanon-overleg afgebroken Russisch materieel voor NAYO-leger Reagan: Iran helpt bewind in Nicaragua Leiding Union Carbide was gewaarschuwd voor giframp VRIJDAG 25 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 ATHENE/MOSKOU (Rtr./AFP/DPA/ANP) - De Griekse premier Papandreou zal in de eerste helft van februari een officieel bezoek brengen aan Moskou. Het is een tegenbe zoek voor dat door premier Nikolai Tikhonov aan Athene in 1983. Dit is gisteren bekend gemaakt door het Russische persbureau TASS. De aankondiging van het bezoek komt op een moment waarop de spanning tussen Athene en de NA- VO is gegroeid. Griekenland maak te gisteren als eerste lidstaat van de NAVO - bekend militair mate rieel in de Sowjet-Unie te kopen. Griekse officieren en diplomaten, zei Athene dezelfde dag, zullen geen seminars meer bijwonen op het defensiecentrum van de NAVO in Rome. Dit na een opdracht aan deelnemers een draaiboek te schrijven voor een militaire staats greep in Griekenland na een ver kiezingsoverwinning van links. De spanning tussen Athene en de NAVO zal nog kunnen toene men bij het naderen van de dit jaar te houden algemene verkiezingen in Griekenland, vrezen diploma ten. Eerder in januari aanvaardde de Griekse regering een nieuw defen siebeleid, waarbij NAVO-lid Tur kije een grotere bedreiging voor Griekenland werd genoemd dan het Warschaupact. Tijdens NAVO- vergaderingen zijn regelmatig WASHINGTON (AFP/DPA/UPI) - President Ronald Reagan heeft gisteren gewaarschuwd voor het „nieuwe gevaar" dat de hulp van radicale landen, met name Iran, aan Nicaragua voor Midden-Ame- rika beteként. Reagans verklarin gen volgen op de aankomst woens dag van de Iraanse premier, Hos sein Moussavi, in Managua voor een driedaags bezoek. „Het nieuwe gevaar dat wij in Midden-Amerika zien is de steun aan de sandinisten door het Libië van kolonel Gaddafi, de PLO en, recentelijk, het Iran van ayatollah Chomeini. De subversie waar wij het nu over hebben betekent een schending van het internationaal recht", aldus Reagan. •„De sandinisten vallen hun bu ren sinds 1979 door middel van ge wapende subversie aan", zo be toogde de president. Hij wees erop dat de Organisatie voor Ameri kaanse Staten (OAS) Cuba in het verleden sancties had opgelegd voor dergelijke aanvallen". „De overgang naar democratie is, met name in Midden-Amerika, gepaard gegaan met een gezamenlijke en goed gefinancierde inspanning van het Sowjet-blok en Cuba, om de democratische instellingen te on dermijnen en de macht de grijpen van degenen die in democratie ge loven", zo zei de president voorts. „Daar tegenin gaan door de vrij heidsstrijders (contra's) in Nicara gua te steunen is voornamelijk een handeling van zelfverdediging, die zeker in overeenstemming is met die bepalingen in het handvest van de Verenigde Naties en van de OAS die betrekking hebben op de individuele en collectieve veilig heid", aldus meende Reagan. De Amerikaanse regerings woordvoerder Larry Speakes deel de mee dat er behalve het bezoek van Moussavi aan Nicaragua nog meer bewijzen zijn van Iraanse hulp aan het Middenamerikaanse land, maar hij wilde daar niet ver der op in gaan. woordenwisselingen losgebarsten tussen Griekenland en Turkije over territoriale rechten in de Egei- sche Zee. Griekenland boycot alle NAVO-oefeningen in deze zee. De betrekkingen tussen Grie kenland en de NAVO zijn gespan nen sinds de socialist Andreas Pa pandreou in 1981 aan de regering kwam. Aanhangers van Papand reou beschuldigden de NAVO er van te hebben samengewerkt met de kolonels, die van 1967 tot 1974 aan de macht waren in Grieken land. Zijn socialistische PASOK- partij is steeds meer uit de pas gaan lopen met de NAVO in haar houding tegenover Moskou. De Griekse premier bracht func tionarissen van het bondgenoot schap tot woede met redevoerin gen waarin hij de VS veroordeelde om hun imperialisme en begrip toonde voor de Sowjet-Unie. Spionage Toen de Sowjet-Unie in 1983 bo ven haar grondgebied een Zuidko- reaans vliegtuig neerschoot, waar door 269 mensen om het leven kwamen, weigerde hij zich aan te sluiten bij een veroordeling van de Sowjet-Unie door het bondgenoot schap. Hij onderschreef vorig jaar de stelling dat het vliegtuig een spionage-opdracht had. Bij het niet alleen in de Sowjet- Unie, maar ook in Tsjecho-Slowa- kije en Japan bestelde militaire WASHINGTON (AP) - Een veilig heidsteam van Union Carbide Corp., het Amerikaanse concern waarvan de activiteiten in het In diase Bhopal leidden tot de dood van ruim 2.000 mensen, heeft nog geen drie maanden voor de milieu ramp in India gewaarschuwd voor een dergelijke catastrofe in een vestiging in het Amerikaanse Insti tute. Dit is gebleken uit een intern memo dat gisteren is gepubliceerd. Het memo, dat werd opgesteld door een inspectieteam van het concern en op 19 september vorig jaar werd gezonden aan de direc teur van de fabriek in Institute, West Virginia, waarschuwde voor twee 'belangrijke' gebreken in ver band met de opslag van de giftige chemicaliën in het complex. Het team maakte melding van 'de mogelijkheid van een uit de hand lopende reactie' in de tanks waarin giftig methyl-isocyanaat (MIC) werd bewaard en wees erop dat ingevolge de reglementen van de maatschappij binnen 60 dagen een gecorrigeerd 'werkschema' diende te worden opgesteld. De onderzoekers concludeerden dat in de MIC-eenheid 'een reële mogelijkheid van een ernstig inci dent aanwezig is' en stelden vraag tekens achter de bestaande veilig heidsprocedures, met name of die 'tijdig of effectief genoeg zouden zijn om een catastrofaal functione ren van de tank' te voorkomen. Het team voegde hier echter aan toe dat het de problemen niet be schouwde als zo ernstig dat een •onmiddellijke correctie' nodig zou zijn. Op 3 december ontsnapte naar schatting 45 ton MIC uit de vesti ging te Bhopal. Volgens functiona rissen van Union Carbide had deze fabriek hetzelfde werkschema en dezelfde veiligheidsprocedures als de zustervestiging in Institute. Union Carbide sloot na de trage die in Bhopal de vestiging aldaar en besloot tot dezelfde maatregel met betrekking tot de MIC-pro- duktie-eenheid te Institute. Het interne document werd vrij gegeven door de afgevaardigde Henry Waxman, die zei niet te we ten af de leiding van de fabriek in Institute op grond van het memo had besloten tot maatregelen of dat de directie van de vestiging in Bho pal van het memo op de hoogte was gesteld. Volgens Waxman toont het me mo aan 'dat Bhopal voorkomen had kunnen worden'. Het Amerikaanse Bureau voor Bescherming van het Milieu EPA publiceerde woensdag een rapport waarin werd gezegd dat zich sinds 1980 te Institute 28 lekkages van MIC hadden voorgedaan. Overi gens wordt zelfs door critici van de Amerikaanse chemische industrie erkend dat de Union Carbide-vesti- ging te Institute één van de best ge leide fabrieken in de V.S. is. materieel ter waarde van ongeveer 275 miljoen gulden gaat het om ap paratuur voor de genietroepen, zei het Griekse ministerie van defen sie. Zestig procent van de orders gaat naar de Sowjet-Unie, 27 pro cent naar Japan, zes naar Tsjecho- Slowakije en de overige zeven pro cent naar een Grieks staatsbedrijf. Op de order was ingeschreven door 23 internationale onderne mingen. De financiering zal voor 90 procent worden gedekt door uit voer van Griekse produkten naar de drie landen. Het besluit van Athene geen functionarissen naar het studie centrum van de NAVO in Rome te sturen werd genomen na een toe lichting door de NAVO nadat Grie kenland dinsdag bij het bondge nootschap had geprotesteerd. Het noemde het simulatiespel een „niet te verklaren provocatie" en een „belediging van het leger". Gisteren verklaarde Athene tege lijk met de bekendmaking van zijn besluit het incident voor gesloten. Diens bezoek aan Moskou wordt rond 11 februari verwacht. Dit is tevens de eerste gelegenheid waar bij de Russische president Tsjer- nenko weer in het openbaar zou kunnen verschijnen, zeiden weste lijke diplomaten in Moskou. Tsjernenko is ziek, ofschoon niet ernstig, hebben Russische functio narissen verklaard. In elk geval is de president sinds 27 december niet meer in het openbaar gezien. B1SR1, LIBANON - De leider manschappen de frontposities. NEW YORK (AFP/Rtr.) - Een jury in New York heeft het weekblad Time gisteren in het gelijk gesteld in de aanklacht wegens smaad die de Israëlische oud-minister van de fensie Ariel Sjaron tegen het blad had ingediend. De zes leden tellen de jury vond wel dat Time een arti kel met onjuistheden heeft afge drukt, maar achtte het niet bewe-i zen dat dat opzettelijk was ge beurd. In het gewraakte stuk stond stond dat Sjaron betrokken was bij de bloedbaden in de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Chatila in 1982. De jury kwam tot haar oordeel na elf dagen van be raadslaging. Generaal Sjaron eiste in het twee maanden durende proces ruim 175 miljoen gulden van Time wegens smaad en het besmeuren van zijn reputatie. De vroegere minister van defensie luisterde gisteren met een onaangedaan gezicht naar het voorlezen van het jury-oordeel. Eerder werd Sjaron, die nu minis ter van handel en industrie is, door de jury in het gelijk gesteld bij twee onderdelen van het proces. De jury achtte het artikel van 21 fe bruari 1983 beledigend voor Sjaron en achtte het onjuist. Maar om het proces te winnen dienden Sjaron en zijn advocaten te bewijzen dat het weekblad het artikel publiceer de terwijl het wist dat het onjuist was, het derde en cruciale beginsel van „actual malice" (boos opzet). De jury oordeelde eenstemmig dat dit niet het geval was. In haar oor deel zei de jury wel dat de redactie en verslaggevers van Time met het omstreden artikel „onachtzaam en zorgeloos" hebben gehandeld. NEW YORK - Ariel Sjaron staat de pers te woord na de uitspraak, van de rechter, dat het omstreden artikel in het weekblad Time on zorgvuldig was, maar niet opzette lijk beledigend. Geen smartegeld, wel eerherstel voor de voormalige minister van defensie van Israël. (foto AP) NAKOERA (Rtr./UPI/DPA) - Israël en Libanon hebben gisteren in de Libanese plaaats Nakoera de be sprekingen afgebroken over de Is raëlische terugtrekking uit Zuid- Libanon zonder een datum vast te stellen voor een volgende bijeen komst. Dat is bekendgemaakt in een gezamenlijke verklaring. „De delegaties handhaven hun eerder ingenomen standpunten en zijn het erover eens de datum voor een volgende bijeenkomst open te laten", aldus het communique. De delegaties braken de onderhande lingen kort na de lunchpauze af. De woordvoerder van de Israëli sche delegatie noemde de houding van de Libanese „ongelooflijk" en „volkomen onrealistish". J De onderhandelingen over Is- raëls terugtrekking begonnen 8 no- Sven Springer toch ontvoerd CHUR (DPA AFP) - De Zwitserse politie gaat er na uitgebreid onder zoek toch vanuit dat de woensdag avond opgedoken kleinzoon van de Westduitse krantenmagnaat Springer het slachtoffer is geweest van een ontvoering, zo is van de politie vernomen. Eerder had zij hieraan getwijfeld. De politie in Chur vroeg gister avond in een verklaring om aanwij zingen met betrekking tot de ver blijfplaats van de 19-jarige Sven Axel Springer. Zij gaf verder het signalement van een van de ont voerders. Volgens de verklaringen van Sven Axel Springer is hij zon dagavond uit zijn internaat in Chur ontvoerd met twee auto's. De ont voerders zouden een losgeld van 15 miljoen mark hebben gevraagd. vember van het vorig jaar. Dit was de veertien gespreksronde, waarin Libanon eiste dat Israël een gede tailleerd tijdschema geeft voor de aangekondigde terugtrekking in drie fasen. Libanon wil precies we ten wanneer de Israëliërs bepaalde gebieden verlaten om de gelegen heid te krijgen de terugtrekking te coördineren of de Verenigde Na ties te vragen vredestroepen naar de ontruimde gebieden te sturen. Israël voert daartegen aan dat het na de terugtrekking een zaak van Libanon is om de veiligheid in de ontruimde gebieden te garande ren. Op 18 februari zal Israël de kustplaats Sidon verlaten en ko mend najaar moet de hele terug trekking zijn voltooid. f CAPE CANAVERAL - De ruimteveer Discovery steeg gisteravond op van de lanceerbasis Cape Canaveral om een spionage-satelliet in de ruimte te brengen. (foto AP) VS ontkennen arrestatie Joseph Mengele WASHINGTON (AFP) - Het Ame rikaanse ministerie van defensie heeft gisteren tegengesproken dat de voortvluchtige oorlogsmisdadi ger Joseph Mengele in 1947 gear resteerd is geweest en vervolgens vrijgelaten door de Amerikaanse bezettingstroepen in Oostenrijk. „Geen enkele van de documenten wijst erop dat Amerikaanse eenhe den contact hebben gehad met de arts of hem gevangen hebben ge nomen na de oorlog", zo verklaar de de woordvoerder van het Penta gon, Michael Burch. Hij voegde er aan toe dat functionarissen van zijn ministerie de documenten over deze periode hebben bestu deerd. De Amerikaanse afdeling vari het onderzoekscentrum voor nazi misdaden van Simon Wiesenthal had woensdag in New York be kendgemaakt geheime documen ten te hebben gekregen van de Amerikaanse inlichtingendienst over de voormalige arts van het concentratiekamp Auschwitz, die de bijnaam „engel des doods" had. Deze documenten gaven volgens het onderzoekscentrum aan dat Mengele in 1947 in Wenen mogelijk gearresteerd is geweest door de Amerikaanse autoriteiten en ver volgens is vrijgelaten. NASA lanceert 'Spy Shuttle' CAPE CANAVERAL (AP) - Het ruimteveer Discovery, voor de ge legenheid bijgenaamd Spy Shutt le, is gisteren met een vijfkoppige bemanning van de lanceerbasis Cape Canaveral opgestegen voor de eerste Amerikaanse bemande militaire ruimtemissie. Het ruimteveer zal een 2,5 ton zware spionagesatelliet in een baan om de aarde brengen waarmee de Amerikanen electronische en ra diosignalen willen opvangen bo ven de Sowjet-Unie en een groot deel van de aarde. De kunstmaan heeft 300 miljoen dollar gekost en moet in staat zijn Russische raketproeven te signale ren en militaire en diplomatieke communicatie in een groot deel van Europa, Afrika en Azië te on derscheppen. Het ruimteveer werd om 20.50 uur gelanceerd. Na tien minuten meldde de vluchtleiding dat de Discovery met een snelheid van meer dan 28.000 km per uur in een baan om de aarde was gekomen. Het precieze tijdstip van de lance ring was tot negen minuten voor tijd angstvallig geheim gehouden. Dat zou de Russen moeten belem meren om de satelliet te volgen na dat de ruimtevaarders het toestel uit het vrachtruim van het veer hebben gehaald. Ook de NASA, die bij voorgaan de vluchten van het ruimteveer uit voerige inlichtingen had verstrekt, gaf op aandrang van het Pentagon maar mondjesmaat informatie. KAAPSTAD - Vandaag gaat in Kaapstad het nieuwe driekamer- stelsel zijn eerste volledige jaar in, maar vrijwel niemand gaat, weten maar weinigen in Zuid-Afrika pre cies hoe het zal gaan functioneren. In de wirwar van kamers, gekozen en benoemde leden, gescheiden en gecombineerde vergaderingen, commissies en subcommissies, lijkt er maar een zaak feitelijk van belang: concensus. Overeenstem ming is het sleutelwoord van de toekomstige Zuidafrikaanse poli tiek geworden, maar niemand, zelfs de grootste aanhanger van de 'nieuwe bedeling', is er zeker van of er iets van terecht zal komen. door Ruud de Wit De aanloop naar de officiële ope ning van het nieuwe parlementaire systeem is lang geweest en wordt gemarkeerd door weinig eensge zindheid. Sterker nog, onlusten en doden, vooral onder de zwarte be volkingsgroep die volledig er bui ten is gelaten, lijken genoeg voe dingsbodem op te leveren voor een volledige mislukking bij voorbaat. Al in het begin van de jaren ze ventig benoemde de blanke min derheidsregering een commissie van experts, waaronder ook kleur lingen, die zich moest buigen over aanbevelingen ter verbetering van de omstandigheden van de kleur lingen. In 1975 ging een kabinets commissie, o.l.v. de toenmalige mi nister van defensie P. W. Botha aan het werk met de aanbevelingen van de Erica Theron Commissie en besloot deze ook te laten gelden voor de Aziatische' gemeenschap. Deze kabinetscommissie legde de basis voor de huidige nieuwe con stitutie, waarvan de belangrijkste elementen worden gevormd door de creatie van een staatspresident met uitvoerende macht; een parle ment voor elk van de drie bevol kingsgroepen, te weten de blan ken, de kleurlingen en de Aziaten; een kabinetsraad met vertegen woordigers van de drie parlemen ten en een presidentsraad. Verworpen Deze aanbevelingen werden wel overgenomen door de regerende blanke Nationale Partij, maar ver worpen door zowel de kleurlingen als Aziaten-raad (de CRC en de SAIC). Maar de regering, toen reeds onder leiding van P.W. Bo tha, ging door en in mei 1980 bracht de Schlebusch-commissie een interim-rapport uit aan het blanke parlement. De senaat werd afgeschaft en ervoor kwam een presidentsraad, bestaande uit 60 blanke, gekleurde, Chinese en Aziatische leden, welke de presi dent moest adviseren over alle za ken van nationaal belang, maar specifiek over een nieuwe consti tutie. De zwarte meerderheid werd De mensen zullen regeren, zo staat te lezen op dit spandoek. In Zuid- Afrika is dat nog lang niet aan de orde. De zwarte bevolking staat ook bij het nieuwe driekamerstelsel buiten spel. (foto ap» evenwel overal buiten gehouden, omdat deze haar eigen constitutio nele en politieke verlangens kon doen gelden in de thuislanden en zgn. 'Zwarte Onafhankelijke Sta ten'. die grotendeels voortborduurden op de eerdere ideeën van de P. W. Botha-commissie. Op 2 november 1983 mochten de blanke kiezers zich per referendum uitspreken over de voorstellen. 66 procent gaf zijn goedkeuring, waardoor de blanken (circa 4,5 miljoen) hun House of Assembly met 178 leden bleven behouden, maar de 2,7 mil joen kleurlingen een House of Re presentatives met 80 leden en de 870.000 Aziaten een House of Dele gates met 40 leden kregen. Boycot Op 22 en 29 augustus van het vo rig jaar mochten de kleurlingen en Aziaten uiteindelijk stemmen, maar dankzij een brede boycot campagne van vooral het Verenigd Democratisch Front (het. UDF) bracht slechts een kleine minder heid van circa 20% haar stem uit. Ondanks het feit, dat niet alleen de kleurlingen, Aziaten en natuur lijk de meerderheid van zwarten in Zuid Afrika de nieuwe constitutie nadrukkelijk hebben afgewezen, maar ook het buitenland, werd op 18 september van het vorig jaar het nieuwe driekamerparlement in ge- zamelijke zitting officieel door de voor zeven jaar benoemde staats president P. W. Botha geopend, terwijl in zwarte woonwijken rond Johannesburg ernstige rellen uit braken vanwege de uitsluiting van de zwarten. Eigenlijk zijn er maar weinig mensen die het volste vertrouwen hebben in het welslagen van de nieuwe constitutie. Omdat de drie kamers in principe afzondelijke vergaderen en via commissies en subcommissies tot concensus moeten zien te komen, is het on mogelijk, dat een beslissing wordt genomen, zonder de goedkeuring van de Nationale Partij die over de absolute meerderheid beschikt in het blanke parlement. Professor Willem Kleynhans van de politieke afdeling van de Universiteit of Zuid Afrika heeft het concensus- idee dan ook treffend gekarakteri seerd als 'boereverneukerij'. Verlangens Daarnaast blijft de gerechtvaar digde twijfel bestaan, of de nu 'ge kozen' parlementsleden voor het kleurlingen- en Aziaten-parlement wel in staat zijn hun eisen en ver langens, zoals het opheffen van de apartheidswetten en de uitsluiting van de zwarte bevolking uit de constitutie, voldoende ten gelde te maken. Voor zover zij hun geloof waardigheid naar de eigen bevol kingsgroepen toe al niet hebben verloren door tegen de meerder heid in te collaboreren met de blanke minderheid, zullen ze dat zeker doen, wanneer ze geen klin kende resultaten behalen. Gezien de nog steeds groeiende binnenlandse en buitenlandse kri tiek op Zuid Afrika ligt daar overi gens ook het enige positieve. Na melijk dat staatspresident Botha en zijn Nationale Partij redelijker wijs aanzienlijke concessies zullen moeten doen om een finaal fiasco in Zuid Afrika te vermijden. In dat licht is het in elk geval hoopvol, dat de regering bij monde van de minister van Samenwer king en Ontwikkeling, Gerrit Vil- joen, aan de vooravond van de ope ning van het driekamer-stelsel heeft aangekondigd, dat zij van plan is een nieuw onderhande lingsforum te creeren, waarin de zwarte bevolking grotere zeggen schap krijgt in de politieke hervor mingen in het land. Maar zolang al le bevolkingsgroepen niet over vol ledige gelijkheid beschikken, vast gelegd in een constitutie, moet de huidige allereerst beschouwd wor den als een verdoezeling van de waarheid: namelyk dat Zuid-Afri ka een een apartheidsland zonder weerga is.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7