Geen half miljard voor Markerwaard 'Ze kunnen geen band verwisselen' Ex-bewoners gifwijk riskeren uitzetting Bisschop Tutu doet beroep op minister Minister Winsemius: Veel mensen vragen geen huursubsidie aan Hoekzema wil overwerk militairen aanpakken Laagstaande zon verblindt bestuurders VRIJDAG 25 JANUARI 1985 DEN HAAG (GPD/ANP) - Een half tot één miljard gulden voor de inpoldering van de Markerwaard is te veel. Als de overheid zoveel geld blijkt over te hebben, dan kan dat beter worden gebruikt om jongeren aan het werk te helpen of computerlessen op school te betalen. Dit zei minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer) gisteravond voor de VARA-televisie. DEN HAAG (GPD) - Veel mensen vragen geen huursubsidie aan, hoewel ze er wel recht op hebben. Bejaarden met hoge woonlasten blijken vaak recht te hebben op een huursubsidie van vijftig gul den of meer per maand, maar vra gen niets aan. Ook sommige alleen staande jongeren hebben geen huursubsidie terwijl ze die wel zouden kunnen krijgen. Uit onderzoek blijkt dat een kwart tot veertig procent van de huurders die in het jaar 1981-'82 recht hadden op individuele huur subsidie die niet hebben aange vraagd. Het onderzoek is uitge voerd door het Economisch Insti tuut voor de Bouwnijverheid in op dracht van het ministerie van volkshuisvesting. De onderzoekers noemen drie mogelijke oorzaken dat mensen geen subsidie aanvragen. Een aan tal mensen dat recht heeft op huur subsidie kent de regeling niet. Sommige mensen hebben princi piële bezwaren tegen het gen van subsidie (vooral bij oude ren bestaat vaak weerstand om een beroep te doen op 'de steun'). En voor een deel van de mensen zal het aanvraagformulier te moeilijk zijn. Een grote groep bejaarden heeft hoge woonlasten. Een derde van de echtparen en de helft van de al leenstaanden die een hoge huur betalen in verhouding met hun in komen, is ouder dan 65. Verder zit ten veel eenoudergezinnen en jon geren in naar verhouding dure huurwoningen. Een kwart van de mensen met hoge woonuitgaven is afhankelijk van de bijstand. Ook onder de kopers zit een groep mensen die naar verhouding hoge woonlasten heeft. Dat zijn vooral de gezinnen met kinderen. De bejaarden met een eigen wo ning hebben over het algemeen la ge woonlasten, ook al omdat ze meestal niet meer met hypotheek schulden zitten. Opvallend is dat zowel onder de huurders als onder de kopers met hoge woonuitgaven naar verhouding veel mensen uit minderheidsgroeperingen (buiten landse arbeiders en mensen van Surinaamse afkomst) zitten. De groep huurders met hoge woonlasten is de afgelopen jaren sneller gegroeid dan de groep ko pers. Dat heeft verschillende oor zaken. Door de huurharmonisatie en de huurverhogingen neemt het aantal goedkope huurwoningen af. De huren zijn over het algemeen sneller gestegen dan de overige prijzen. Veel huurders zitten in de laagste inkomensgroepen (aow'ers, bijstandstrekkers, andere uitke ringstrekkers en minimumloners). Huurders met een laag inkomen blijken naar verhouding een ster kere huurstijging te hebben mee gemaakt dan huurders met een hoog inkomen, zodat de huurpro- blematiek het sterkste is toegeno men in de lage inkomensgroepen. Kopers hebben het minder slecht. Terwijl de netto-inkomens van huurders sinds 1977 gemid deld 8 procent zijn gedaald, zijn de netto-inkomens van kopers in die tijd met 8 procent gestegen. Dat blijkt uit de woningbehoefteonder zoeken die in 1977 en 1981 zijn ge houden. Kopers houden gemid deld na aftrek van hun woonuitga ven een groter deel van hun inko men over, ook wanneer ze hoge woonlasten hebben. Heroïnevangst ZEVENAAR (GPD) - In samen-, werking met de douane heeft de Koninklijke Marechaussee bij de grenspost Bergh-autoweg een 41- jarige man aangehouden die in zijn Mercedes-personenauto bijna 3,5 kilo zuivere heroine had verstopt om ons land binnen te smokkelen. De heroine zou, na het versnijden, op de zwarte markt rond anderhalf miljoen gulden hebben opge bracht. Het tweetal had enige tijd in Tur kije doorgebracht, zo bleek tijdens de routinematige passencontrole bij de grens. Daarbij bleek tevens, dat de man gesignaleerd stond. Hij wordt door de politie in Voorburg gezocht wegens een totaal ander feit (diefstal en inbraak). Zijn auto werd bij de grens onderzocht. De hasjhond Marco van de douane reageerde, toen hij lucht kreeg van de bekleding op de achterbank. Het kabinet heeft nog steeds geen beslissing over wel of niet inpolde ren genomen, maar inmiddels lig gen wel alle feiten op tafel, aldus Winsemius. Hij verwacht dat bin nen een maand een besluit naar de Tweede Kamer kan worden gezon- den. De zogeheten Flevo-variant lijkt daarbij weinig kans te hebben. Volgens deze variant zouden de 41 hectaren grote nieuwe polder wor den verdeeld tussen landbouw, na tuur en recreatie. Deze verdeling is nu een 'delicate balans', aldus de minister. Maar ook bij particuliere financiering blijft er een gat van Twaalf maanden geëist voor verduistering ARNHEM (ANP) - De officier van justitie bij de Arnhemse recht bank, mr. J. Gelderman, heeft gis teren een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, geëist tegen de di recteur van het bejaardentehuis De Paaseik in Lunteren. De man wordt verdacht van het verduiste ren van geld van patiënten. De 38-jarige directeur heeft in de jaren 1974 tot en met 1976 in totaal 140.000 gulden van de rekeningen van zijn merendeels demente pa tiënten gehaald zonder dat zij daar van iets wisten. Hij gebruikte dat geld voor het afbetalen van schulden van het be jaardentehuis en voor het opknap pen van zijn eigen woning. Zowel de toenmalige boekhouder als zijn mede-directeur wisten ervan. Zij werkten zelfs aan het opnemen van de gelden mee. Tegen de mede-di recteur eiste de officier een celstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De directeur kon zonder mede weten van de bewoners van De Paaseik het geld opnemen, omdat hij een onbeperkte machtiging had. Tijdens de strafzaak, bleek die machtiging nog altijd te bestaan. Mr. Gelderman eiste daarom als bijzondere voorwaarde dat de di recteur onmiddellijk na zijn cel straf een neutrale buitenstaander de boekingen zou laten controle ren. Uitspraak op 7 februari. een half tot één miljard gulden over dat de overheid zal moeten dichten. En dat is volgens Winse mius te duur. Het zou voor de overheid goed koper worden als tot de 'land- bouwvariant' wordt besloten, maar volgens Winsemius wordt dan het evenwicht verstoord en komt te veel de nadruk op de landbouw te liggen. Verder overweegt het kabi net de 'ontwikkelingsvariant' dat wil zeggen eerst inpolderen en dan pas beslissen wat er moet komen. Ten slotte kan het kabinet voorlo pig afzien van inpoldering en het nieuwe land als een soort reserve achter de hand houden, aldus Win- De belangrijkste afweging die het kabinet moet maken is of in poldering wel 'een verrijking van de maatschappij' is. Als de maat schappij dat blijkbaar niet vindt, dan-moet het kabinet niet doorzet ten, vindt Winsemius. Financiering Volgens het aannemingsbedrijf Van Oord in Utrecht en de Amro- bank zal de financiering van de Markerwaard grotendeels moeten komen van marktpartijen die op lange termijn hun kapitaal willen vastzetten. Dat zijn institutionele beleggers (verzekeringsmaat schappijen en pensioenfondsen), particulieren en de overheid zelf. Dat staat in een rapport dat het aannemingsbedrijf en de bank hebben opgesteld na een peiling op de Nederlandse kapitaalmarkt. Daarbij is gekeken naar de interes se van beleggers buiten de over heid om te investeren in de aanleg van de Markerwaard. De aantrek kelijkheid van een dergelijke in vestering moet volgens het rapport in de eerste plaats komen van mo gelijke waardevermeerdering tij dens de bouw. Het directe rende ment zal zeer laag zijn. Eerste globale berekeningen wij zen op een mogelijke financiering door niet-overheidsinstellingen en personen in de orde van grootte van f 300 tot f 350 miljoen. Daar mee zou een eerste verkleinde fase van de Markerwaard-aanleg ge deeltelijk moeten worden gefinan cierd. Aanleg van de hele Marker waard in één keer (tot nu toe is daar steeds vanuit gegaan) bete kent een investering die bij de op de kapitaalmarkt vereiste rende menten moeilijker zal kunnen wor den opgezet, aldus het rapport. Geen autoverhuur aan vrouwen BERGEN OP ZOOM (GPD) - Het autoverhuurbedrijf Anita in Halsteren weigert wagens uit te lenen aan vrouwen. Eigenaar Piet de Bruijn vindt dat vrou wen niet technisch genoeg zijn om met zijn materieel te kun nen omgaan: „Ik run een be drijf, geen autorijschool". Lies Witte (36) uit Bergen op Zoom kwam tot deze pijnlijke ontdekking, toen ze onlangs een personenbusje bij het be drijf wilde afhalen. De vrouw kreeg het busje niet mee. Vol gens De Bruijn omdat zij zich niet aan de afspraak had gehou den: „Ze had me de indruk ge geven dat er een man zou rij den. We hebben 's ochtends twee uur gewerkt om het busje gereed te maken. Toen stapte zij plotseling alleen binnen. Maar aan zo'n klein vrouwtje vertrouw ik mijn materieel niet toe." De verbazing van Lies toen haar het personenbusje werd geweigerd, maakte plaats voor verontwaardiging: „Hij had me tevoren wel gevraagd of we een goede chauffeur hadden, waar op ik antwoordde dat mijn man zou rijden. Maar omdat hij die ochtend nog wat dingen te re gelen had, ging ik alvast het busje halen. Het is belachelijk om onderscheid te maken tus sen man en vrouw". De Bruijn deelt die mening duidelijk niet. Niet dat hij op dit gebied nare ervaringen met vrouwen heeft gehad, maar hij heeft ze 'genoeg langs de weg zien staan sukkelen'. „Ze kun nen nog geen band verwisse len, daarvoor missen vrouwen de kracht. Dat vrouwtje mag dan al vijftien jaar haar rijbe wijs hebben, maar dat garan deert me niet dat ze ook met een diesel kan omgaan. Als een vrouw verkeerd schakelt, krij gen we een half jaar later de ge volgen. Ik ben gewoon zuinig op mijn materieel". Want De Bruijn wil het risico niet lopen dat hij moeilijkhe den krijgt met de verzekerings maatschappij. „Daarom kan ik mijn wagens niet aan de eerste de beste uitlenen. De afgelopen weken heb ik al twee keer mee gemaakt dat een van mijn au to's met stukken langs de weg stond". Dat het hierbij ging om mannelijke bestuurders, vindt De Bruijn niet ter zake. „Je loopt altijd het risico dat je ie mand verkeerd inschat". Lies Witte: „Dat het bedrijf, zelf uitmaakt aan wie ze zijn au to's uitleent, is begrijpelijk. Maar dat het daarbij voetstoots aanneemt dat een vrouw onbe trouwbaar is op de weg, slaat nergens op. Bovendien heb ik al vaker in een dieselbusje ge reden, ik heb al vaker een band verwisseld. Wat dat betreft is mijn man zo a-technisch als wat. En die zou zonder meer de auto hebben meegekregen." Nieuw vaccin hepatitis b AMSTERDAM (GPD) - Bin nenkort komt een nieuw vaccin beschikbaar tegen hepatitis b (een vorm van geelzucht). Het vaccin is ontwikkeld door het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis in Amsterdam. Het nieuwe preparaat is het enige ter wereld dat bij kunst- nierpatiënten afdoende be scherming geeft tegen het ge vreesde hepatitis b-virus. De Gezondheidsraad heeft toe stemming gegeven voor de ver spreiding van het vaccin. Hepatitis b is een vorm van geelzucht die onder meer door besmet bloed wordt overge bracht. In sommige gevallen kan een chronische besmetting met het virus leiden tot lever kanker. In ons land beperkt de ziekte zich vooral tot risico groepen als hemofilie-patiën- ten, dialyse-patiënten, zieken huispersoneel, tandartsen, mondhygiënisten, mannelijke homoseksuelen. Bisschop Tutu in gesprek met minister Van den Broek (buitenlandse zaken). (foto anp» DEN HAAG (ANP) - De Zuidafri- kaanse bisschop Desmond Tutu heeft minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) gevraagd alles te doen om een vreedzame verande ring in Zuid-Afrika te bevorderen. Tutu, secretaris van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken en Nobel prijswinnaar, brengt momenteel een bezoek aan ons land. Tijdens zijn gesprek met Van den Broek heeft Tutu gepleit voor het opvoeren van de economische en politieke druk op het apart heidsregime. Binnen twee jaar zou den resultaten moeten zijn bereikt, anders vreest Tutu dat de zwarte bevolking naar gewelddadige op lossingen zal zoeken, aldus een woordvoerder van het ministerie. Van den Broek vindt wel dat in ternationaal de druk op Zuid-Afri- ka kan worden verhoogd maar ziet weinig mogelijkheden voor Neder land om meer te doen. Hij heeft Tu tu gewezen op het Nederlandse op treden in de Veiligheidsraad, waar voor de bisschop grote waardering toonde. Tutu is in Nederland in het kader van een afscheidsbezoek als secre taris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken aan een aantal West- Europese landen. Tutu wordt als secretaris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken opgevolgd door de blanke dissidentenpredikent Beijers Naudee. Tutu heeft gisteren ook met de Raad van Kerken, oppositieleider Den Uyl en de vaste kamercom missie voor buitenlandse zaken ge sproken. Vandaag wordt hij ont vangen door koningin Beatrix. ROTTERDAM/GOUDERAK (ANP) - Achttien voormalige huur ders van de gifwijk in het Zuidhol landse Gouderak lopen het risico uit hun tijdelijk onderkomen te worden gezet. De bewoners, die hun oorspronkelijke woning heb ben verlaten in verband met ernsti ge bodemverontreiniging, besloten gisteravond tijdens een vergade ring door te gaan met hun huurin- houdingsactie. Dit ondanks een vonnis van de kantonrechter in Scholier na vechtpartij overleden HENGELO (ANP) - De 16-jarige Wout van der Genugten uit Henge lo is gisteren in een Enschedees ziekenhuis overleden aan de gevol gen van een vechtpartij dinsdag op het schoolplein van de Hengelose ScholengemeenschaD. De jongen had ruzie gekregen met een klasgenoot. De congiërge van de school haalde beide vech tersbazen uit elkaar en nam hen mee in het schoolgebouw. Daar raakte Wout buiten bewustzijn. Uit een onderzoek in het zieken huis bleek hij een hersenbeschadi ging te hebben opgelopen. Een operatie mocht niet meer baten. De politie gaat met justitie na in hoe verre de klasgenoot van het slacht offer strafbaar is. De rechtbank in Rotterdam wil van een hersenspecialist horen, of de hersenbloeding waaraan de 16- jarige Martin Verhulst uit Poortu- gaal op 20 oktober vorig jaar is overleden, werd veroorzaakt door een val of door een schop tegen het hoofd. Een eveneens uit Poortu- gaal afkomstige 18-jarige jongen wordt ervan verdacht Martin om het leven te hebben gebracht. Tij dens een ruzie zou hij het slachtof fer tegen het hoofd hebben ge schopt met fatale gevolgen. De rechtbankpresident, mevrouw R.C. Lensink-Bosman constateer de dat het hier in feite ging om een fataal afgelopen „doodgewone jon gensruzie". Opwinding rond 2 schooltassen COEVORDEN (GPD) Twee doodgewone schooltassen hebben in Coevorden voor opwinding ge zorgd. De vrees bestond dat ze bommen bevatten, gericht tegen een kantoor van Amerikaanse mili tairen. Uiteindelijk bleek dat er niets aan de hand was. De tassen waren in de tuin van het kantoor gedeponeerd door twee gemak zuchtige leerlingen van de Rijks Scholen Gemeenschap (RSG), die de zware boekenlast op weg naar de gymles even kwijt moesten. De tuin ligt tegenover het ge bouw waar Amerikaanse militai ren huisvesten nu in Coevorden een NAVO-depot van legermate- rieel uit de grond wordt gestampt. Verontrust belden zij de mare chaussee of deze de 'verdacht uit ziende voorwerpen' maar even wil de onderzoeken. "Het personeel van het kantoor moest naar buiten, veiligheidsmaatregelen, allemaal opwinding, en dat voor slechts twee schooltassen", aldus een van de leerlingen. Terug van gym kregen de scho lieren te horen dat hun tassen „on schadelijk gemaakt" en in beslag genomen waren. Met een verma ning kwamen de scholieren ervan af. DEN HAAG (ANP) - De extra werkbelasting onder het militair perso neel bij de krijgsmacht zal moeten worden aangepakt. Dat zei staatssecre taris Hoekzema (defensiepersoneel) gisteren in een eerste reactie op het rapport 'Pakketvergelijking beroepsmilitairen-burgerambtenaren'. Dit rapport is in opdracht van de staatssecretaris opgesteld door een stuur groep onder leiding van drs. J.H.M. de Leeuw, directeur plannen en ar beidsvoorwaarden militair personeel van het ministerie van defensie. De bonden van militairen hebben aan de hand van het rapport geëist dat de salarissen van de militairen worden opgetrokken met een uitke ring ineens. Dit om de in het rapport gesignaleerde achterstand van mili tairen ten opzichte van het burgerpersoneel bij de krijgsmacht weg te werken. Het er echter niet naar uit dat de staatssecretaris de eis van de bonden onmiddellijk zal inwilligen. Defensie heeft met flinke financiële tegenvallers te kampen gehad (de kostenoverschrijding bij de Walrus onderzeeërs) en de regering moet nog steeds bezuinigen. De bewindsman liet gisteren bij de aanbieding van het rapport overigens weten dat er aan de pakketvergelijking tussen militairen en burgerpersoneel geen indivi duele aanspraken mogen worden ontleend. Hoekzema hoopt halverwege dit jaar een personeelsplan te kunnen presenteren. Hij zei gisteren ook dat hij in de gebrekkige loopbaanvor ming voor het burgerpersoneel een belangrijk knelpunt ziet. Hij wil dat daarin meer lijn komt. Helaas bekend ASSEN (GPD) Een door de politie van Assen aangehou den, dronken automobilist ver telde afgelopen nacht op het bureau de 40-jarige E.P.G.N. uit Scheveningen te zijn. Na het afnemen van een bloed proef en het opmaken van een proces-verbaal mocht hij ver trekken. In de hal van het bu reau wachtte de man op een ta xi. De situatie veranderde ech ter toen een passerende agent hem vriendelijk groette met de woorden „Hallo, dag Eelco. Hoe gaat het". De automobilist bleek niet N. uit Scheveningen te zijn, maar de popmuzikant Eelco Gelling uit Den Haag en lid van de Har ry Muskee Band uit Assen. Hij werd ingesloten wegens het rij den onder invloed, het opgeven van een valse naam en omdat informatie bij de politie in Den Haag leerde dat hij nog een voorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen had staan. Gouda waarin deze de actie on rechtmatig verklaart. Met die actie willen de ex-huur- ders van de Zellingwijk proteste ren tegen het feit dat het rijk naar hun oordeel een veel te laag bedrag voor verhuis- en herinrichtings kosten heeft uitgekeerd, na de ge dwongen verhuizing naar duurde re huizen elders in Gouderak. Volgens de voorzitter van de be wonersvereniging, mevrouw J. Kraayeveld, hebben de Gouderak- se huurders ter bestrijding van hun verhuis- en inrichtingskosten een bedrag gekregen, dat varieert van 7.600 gulden tot 9.600 gulden. De huurders eisen een bedrag dat minstens 5.000 gulden hoger ligt. In dit verband wijzen zij op de uit keringen die het rijk heeft gedaan aan slachtoffers van de gifschanda len in onder andere Lekkerkerk en Dordrecht. In deze laatste gemeen te hebben de bewoners vergoedin gen voor verhuis- en herinrich tingskosten gekregen van tussen de 15.000 gulden en 18.000 gulden, aldus de voorzitter van de bewo= nersvereniging. Volgens mevrouw Kraayeveld zijn de achtien huurders doordron gen van het feit dat uitzetting uit hun nieuwe huizen in Gouderak onherroepelijk zal volgen als zij met hun huurinhoudingsactie doorgaan. Sinds een jaar houden zij het deel van de huur in dat na hun gedwongen verhuizing vanuit de Zellingwijk bovenop hun huur kosten is gekomen (ongeveer tien tot vijftien procent). Ziekenfondsen komen miljoenen guldens te kort AMSTELVEEN (GPD) - De zie kenfondsen en de pot van de alge mene wet bijzondere ziektekosten (awbz) zullen dit jaar vele honder den miljoenen guldens te kort ko men als gevolg van een vertraagde uitvoering van het regeringsbeleid. Deze waarschuwing het de voorzit ter van de Ziekenfondsraad, H. Be rends, gisteren horen in zijn nieuw jaarstoespraak. Hij zei ook dat de hartluchtbruggen waarschijnlijk per 1 juü zullen worden opgehe- Bij de premievaststelling is de regering ervan uit gegaan dat be gin dit jaar allerlei maatregelen zouden worden doorgevoerd die de hoogte van de premies kunnen beïnvloeden. Het gaat daarbij on der meer om de plannen om pre mie te heffen over de ziektewetuit keringen en te korten op de bud getten van ziekenhuizen en andere gezondheidszorginstellingen. Die maatregelen worden nu op zijn vroegst per 1 juli doorgevoerd; als het tegenzit pas 1 januari 1986. De oorspronkelijk vastgestelde kortingen op de beheerstaken van de ziekenfondsen hebben al grote problemen opgeroepen. „Nauwe lijks te verteren wordt het echter als door politieke beslissingen, waarvoor dekking moet worden gevonden in verdere kortingen op de budgetten, van de meerjarenra ming wordt afgeweken", zei Be rends. De Ziekenfondsraad nam giste ren nog geen besluit over het al of niet vergoeden van reageerbuisbe vruchting door de ziekenfondsen. De commissie verstrekkingen van de raad heeft daarover eerder nega tief geadviseerd. Op de voorgrond de trieste resten van een bestelbusje dat gisteren bij Oss in botsing kwam met een trein. De bestuurder van het busje kwam daar bij om het leven. (foto anp) UTRECHT (ANP) - Uit onderzoek is gebleken dat ongeveer acht pro cent van de ongelukken op over wegen te wijten is aan verblinding door de laagstaande zon. „We doen wat we kunnen maar het is onmo gelijk om maatregelen te treffen die onder alle omstandigheden af doende zijn", aldus een woord voerder van NS. Twee automobilisten zijn giste ren bij Oss en Groningen op over wegen tegen een trein gebotst ten gevolge van verblinding door de laagstaande zon. Bij Oss kwam de bestuurder daarbij om het leven, de chauffeur bij Groningen raakte zwaar gewond. De kans op verblinding probeert NS zo klein mogelijk te maken door de waarschuwingsknipper lichten bij overwegen te voorzien van extra grote schermen die de zonnestralen zoveel mogelijk we ren en de knipperlichten zo duide lijk mogelijk markeren. Ook brengt men soms extra knipper lichten aan die de automobiüst een eind voor de overweg nog eens ex tra waarschuwen. Bovendien is bij de aanleg van de overwegen zoveel mogelijk re kening gehouden met zichtbaar heid en andere factoren die risico's tot een minimum beperken. Maar waterdichte veiligheidsmaatrege len voor alle 2300 overwegen die men momenteel op de openbare weg kan tegenkomen zijn niet te treffen. „We doen ons best maar de weg gebruikers kunnen zelf ook wat doen zoals extra voorzichtig rijden als ze de zon tegen hebben", aldus de NS-woordvoerder. Zolang er overwegen zijn is de kans op brok ken niet weggenomen, redeneert men bij NS. Overigens is het beleid van NS erop gericht het aantal overwegen geleidelijk aan te ver minderen en te vervangen door tunnels of bruggen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5