Steeds Vluchtelingenwerk en viijwilligerscentrale naar pand Oude Rijn Pijpenkabinet viert derde lustrum Duo bestraft wegens mishandelen bejaarde Tasjesrovers weer actief DIRK VAN DEN BROEK BASVANDERHEUDEN DIRKSON En DIGROS VRIJDAG 25 JANUARI 1985 LEIDEN Tentoonstelling met kleipijpen uit landen buiten Europa Een deel van de verzameling van het Pijpenkabinet. LEIDEN - In het Pijpenkabinet wordt tot en met 21 april bijzonde re aandacht besteed aan kleipijpen uit landen buiten Europa. In sa menwerking met het museum voor volkenkunde heeft het 'kleinste museum van Leiden' deze exposi tie samengesteld. Het Pijpenkabi net is gevestigd in de regentenka mer van het Hof Meermansburg aan de Oude Vest 159a. De volgende pijpen zijn onder meer te zien op de tentoonstelling: pre-Colombiaanse pijpen uit La- tijns-Amerika, daterend uit de eer ste eeuwen van onze jaartelling; pijpen uit Kameroen, Angola en Ghana met mens- en dierfiguren, maar ook met geometrische motie ven; pijpen uit het Islamgebied met dikwijls een koperen of gou den montering; Chinese opiumpij- pen van porselein of aardewerk. Het Pijpenkabinet viert dit jaar het vijftienjarig bestaan. Conserva tor en eigenaar Don Duco begon er in 1969 mee, toen in Amsterdam in een afvalput van een tabakskroeg uit de zeventiende eeuw duizenden pijpen werden gevonden. Duco's belangstelling was gewekt: in de hoofdstad vestigde hij al snel zijn Pijpenkabinet, na hiertoe eerst een studie kunsthistorie te hebben ge volgd. In 1982 verhuisde het naar het grootste hof van Leiden: Meer mansburg. Gisteren werd het vijftienjarig bestaan gevierd met de feestelijke opening van de tentoonstelling 'Pijpen uit den Vreemde'. Ook werd aan Don Duco een glas aan geboden met een radgravure van een Gouds pijpmakersmerk. Het glas is, ongedecoreerd, in Bohe- men gekocht. Vermoedelijk tussen 1740 en 1750. Later werd het in Gouda van het pijpmakersmerk voorzien. Catalogus Tevens werd de publikatie be kend gemaakt van de Gambier-ca- talogus, een herdruk van deze be roemde uitgave van 1869. Enkele honderden afbeeldingen van Gam- bier-pijpen zijn hierin te bewonde ren. Belgen en Fransen wilden de ze catalogus al jarenlang herdruk ken, maar dit lukte niet, omdat er geen gaaf exemplaar te bemachti gen viel. Uiteindelijk lukte het Don Duco wèl een onbeschadigd exem plaar op de kop te tikken, met als resultaat een catalogus waarbij kenners de vingers aflikken. Met dit soort publikaties èn door de verkoop van 'dubbele exempla ren' bestaat het Pijpenkabinet nu al vijftien jaar zonder subsidie. In die tijd is de collectie uitgegroeid tot de meest uitgebreide verzame ling kleipijpen ter wereld. Zo'n 8660 exemplaren liggen opgesla gen in het Meermanshof. Maar om dat de ruimte in de regentenkamer weliswaar imposant van uiterlijk, doch minimaal van oppervlakte is, kunnen niet alle pijpen, mallen en werktuigen tegelijkertijd aan het publiek worden getoond. Daarom ook is er een permanente diapre sentatie van de belangrijkste aan winsten van de laatste jaren te zien. Demonstratie Met de uitgebreide verzameling pijpmakersgereedschap is het mo gelijk geregeld demonstraties pijp- maken te geven. Ook beschikt het museumpje over een bibliotheek, die de basis vormt voor het ver richten van onderzoek. Wie zelf wat pijpen in zijn achtertuintje heeft opgeduikeld, kan ze in het Pijpenkabinet laten 'determine ren'. Zo'n determinatiedag wordt op zondag 24 februari gehouden. Het Pijpenkabinet is elke zon dagmiddag van één tot vijf uur ge opend. Op andere tijden kunnen belangstellenden na afspraak het museum bezoeken, zowel overdag als 's avonds, en zowel per groep als individueel. Voor een rondlei ding door Don Duco of zijn assis tent Benedict Goes wordt dan ge zorgd. - Een gpzichtpijp uit Kameroen. Te zien op de tentoonstelling die ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan wordt gehouden. (foto PR) LEIDEN - De werkgroep vluchtelingenwerk Leiden-Oegstgeest en de Vrijwilligerscen- trale zullen in de herfst van dit jaar gezamenlijk een pand aan de Oude Rijn 44 c betrek ken. Dit 17de-eeuwse pand is eigendom van de Hervormde Diaconie, dat het aan beide organisaties zal verhuren. In samenwerking niet de 'Planwinkel Delft' en de stichting monumentenzorg zijn restauratieplannen gemaakt en als alles naar wens verloopt zal in september het gebouw worden geopend. Het is de bedoeling dat de Stich ting Vluchtelingenwerk op de Ou de Rijn ook een sociëteitsruimte voor vluchtelingen krijgt. Om vluchtelingen aan onderdak te hel pen heeft de stichting een 'eigen' huis aan de Rijnsburgerweg tot haar beschikking. Ook het huis van Verbum Dei aan de Plantage en het Zendingshuis in Oegstgeest worden soms ingeschakeld om vluchtelingen op te vangen. Maar in verband met een verbouwing werd het Zendingshuis in april vo rig jaar gesloten. De stichting moest toen een beroep doen op 'Onderdak' in de Rembrandtstraat. Doorstroming Aangezien de opvanghuizen van de stichting zijn bedoeld als door gangshuizen, wordt altijd gezocht naar mogelijkheden van doorstro ming. In Leiden krijgt de stichting van de afdeling huisvesting per jaar twee woongelegenheden toe gewezen. In een bijzonder geval wordt dat wel eens meer. Hierdoor konden het afgelopen jaar drie ge zinnen in Leiden in hofjes worden geplaatst. Daaronder was een Iraans echtpaar, dat elkaar hier in Nederland had leren kennen. Eind december zijn zij getrouwd en von den onderdak in het Bethlehems- hof. In totaal zijn vorig jaar 19 vol wassenen en één kind onder de hoede van de stichting gekomen. De meeste vluchtelingen waren af komstig uit Iran (10). In totaal zijn er nu 41 vluchtelingen, onder wie zeven kinderen, die onder begelei ding van de werkgroep Vluchtelin genwerk Leiden-Oegstgeest val len. Er werden in 1984 twee B-sta tussen aan Iraniërs en 1 B-status aan een Vietnamese vrouw ver leend. De B-status wil zeggen: men is gerechtigd in Nederland te blij ven op humanitaire gronden. De A- status, de officiële vluchtelingen status, werd aan een Eritrees gezin met één kind verleend. Een Iraan- se familie, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, kreeg eind 1984 eveneens de A-status. Vrijwilligers De werkgroep bestaat op het ogenblik uit negen mensen. Dit aantal is eigenlijk te klein om het vele werk naar behoren tp v»" verrichten. Vooral de begeleiding van de vluchtelingen vergt veel tijd, maar ook de administratie slorpt een hoop uren op. Vandaar dat de werkgroep (nog steeds) op zoek is naar medewerk(st)ers. In lichtingen over dit werk zijn te krij gen bij de voorzitster, Lies van der Sman, telefoon 071-170669. Geivelddadige overval bij Boerenpad DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen voor de gewelddadige overval op een 81-jarige man op het Boerenpad in Leiden, in juli vorig jaar, twee Ha genaars tot vijf en drieëneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bij de overval is de bejaarde man zo ernstig toegetakeld dat hij een paar dagen nadien in het AZL aan zijn verwondingen is overleden. De buit betrof vijftien gulden en een zegelring. Tegen de twee, 31 en 32 jaar oud, is twee weken geleden zes jaar gevangenisstraf geëist met bovendien voor de oudste aanslui tende ter beschikking stelling van de regering (tbr). De jongste van de twee neven, hij kreeg de minst zware straf, heeft altijd ontkend te hebben meegedaan aan de mishandeling van de bejaarde man. Hij zou op het evenwijdig aan Rijksweg 4 (Amsterdam-Den Haag) gelegen Boerenpad in de auto zijn blijven zitten toen zijn 32-jarige neef bui ten de bejaarde man sloeg en schopte waar hij hem maar raken kon. De beroving was volgens de 31-jarige Hagenaar ook een idee van zijn neef geweest. Deze zei tij dens de rechtzitting zich niets meer van het voorval te kunnen herinneren en psychiaters hebben ook vastgesteld dat hij daadwerke lijk aan geheugenverlies lijdt. De beide Hagenaars hadden de bejaarde stadgenoot in een café aangeboden hem naar huis te bren gen. Maar in plaats van naar huis zette de auto koers naar Leiden waar uiteindelijk op het afgelegen Boerenpad de beroving plaats had. Het pand aan de Oude Rijn dat wordt gerestaureerd en geschikt ge maakt voor de Stichting Vluchtelingenwerk en de Vrijwilligerscentrale. LEIDEN Tasjesrovers zijn weer actief in Leiden. Na een geruime perio de van betrekkelijke rust op dit terrein zijn de afgelopen twee dagen weer twee vrouwen beroofd van hun boodschappentas. De rovers maakten daarbij een gering bedrag aan geld buit. De eerste tasjesroof vond plaats op de Koninginnelaan. Een vijftigjari ge Leidse vrouw liep daar op de stoep rond half acht woensdagavond. Twee jongens op een bromfiets reden langs, waarbij de duopassagier de tas uit de handen van de vrouw rukte. Het tweede geval deed zich gisteravond voor even na zeven uur op de Verdilaan. De daders gebruikten dezelfde methode. Het is dan ook niet uitgesloten dat het om dezelfde rovers gaat. De politie stelt een diep gaand onderzoek in, want "juist dit soort dingen maakt dat mensen zich onveilig voelen op straat", aldus politievoorlichter Graveland. Straatmakersprijs voor leraar LEIDEN A.G. Bruggeling, leraar aan de Leidse bedrijfstechni- sche school C. Zweris, krijgt de stichting gebr. Hogenbirkprijs in zilver vanwege zijn inzet voor het vak 'straatmaken' binnen het onderwijs. Dinsdag 19 februari krijgt Zoetermeerder Bruggeling in Laren (Noord-Holland) de prijs uit handen van S.J. van Eijke- lenburg, de voorzitter van de stichting. Het Larense bedrijf Gebr. Hogenbirk bv heeft in 1982 de stich ting en de prijs in het leven geroepen ter stimulering van de we genbouw in het algemeen en het straatmakersvak in het bijzonder, Bruggeling krijgt de prijs omdat hij, volgens de stichting, eraan heeft bijgedragen dat het straatmakersvak in het onderwijs de erkenning heeft gekregen die het vak verdient. Bovendien propageert hij het vak naar buiten door zijn mede werking aan de jaarlijks terugkeren 'Straatmaker-aan-zee-Show' in Noord wijk, de landelijke straatmakers wedstrijd aan het strand. De Hogenbirkprijs in zilver wordt dit jaar ook uitgereikt aan J. den Haring, werknemer van de Dordrechtse dienst voor openbare werken. ADVERTENTIE VERLAAGDEN AIS EERSTE HUN BROODPRUZENREEDS /N/982 HEEL GESNEDEN W/Taf 8EULN 149 geen 1.86 maai? xhbbmuêpf onze vaste klanten wisten het alu nu ook/ Redactie: Wim Brands en Bart Jungmann Hoppezak (1) Een telefoontje uit Brabant: vo rig jaar was de carnavalsprins uit vliegtuig komen vallen en ze zoeken voor dit jaar naar iets spectaculairders. Wim Hoppezak kan er zelf niet voor zorgen, maar weet wel een uitweg. In Veghel zit iemand die wel raad weet met raketten. "Ze kunnen me overal vragen. Ik vind: die mensen zitten omhoog. Dan moet je ze ook verder helpen. Dat geldt collega's en dat geldt voor klanten", zegt Wim Hoppezak. Even later schuifelt een man ij- sl voor een spiegel. Een roze tu niekje en een kunstboezem moe van hem Dolly Parton ma ken. Binnenkort een groot feest, vandaar. "Je maakt hier de gek ste dingen mee", zegt mevrouw Hoppezak. Haar man is volgende maand 25 jaar in de weer als verhuurder van theaterkledij maar vooral als grimeur. Eigenlijk had Hoppe zak het jubileum in betrekkelijke stilte voorbij laten gaan. "Het is een bescheiden man", zegt ie mand die daar een stokje voor heeft gestoken. In zijn prachtige huis/werkruimte aan de Pieters kerkgracht blijkt hij daarnaast meer een doener dan een prater te zijn. "Ach, wat moet ik daar nou over vertellen", verzucht hij op een algemene vraag over zijn werk. Begin maar bij het begin: "Dat was bij mijn vader, die had een kleine toneelkapperij in ons huis aan de Lijsterstraat'. Wim hielp hem 's avonds, overdag zat hij op kantoor. Maar kantoor was niks voor hem. "Theaterwerk was mijn hobby, daar zat mijn ge voel". Na vier jaar (inmiddels was het I960) begon Hoppezak voor zich zelf, in het ouderlijk huis nog. Naast het grimeren, het verzor gen van pruiken begon hij met toneelkleding, "mondjesmaat opbouwen". Sinterklaas en Zwarte Pieten werden kind aan huis. "De Pieten moesten zich toen nog in de wasbak wassen". Ter vergelijking: nu honderd Sinterklaas-kostuums en 150 Sinterklaas-pruiken in huis. Het zijn voor hem nog altijd drukke tijden rond vijf december. De Lijsterstraat werd te klein en Hoppezak week begin zeven tig uit naar de Geverstraat. De uitdijende collectie kostuums, waarmee vooral de amateur-to neelverenigingen werden be diend, ging steeds meer ruimte in nnemen. Overigens heeft Hop pezak zich met die tak van de branche nooit zo bezig gehou den. Dat was in handen van zijn toenmalige vrouw en zijn tweede echtgenote heeft dit vaandel in middels overgenomen. "Echt vrouwenwerk", noemt hij dat. "Of je moet een kleermaker zijn. Nou, dat ben ik niet. Het zakelijk gedeelte en het grimeren, dat is mijn werk". Hoppezak (2) Brand en een verstopt riool dienden de collectie ten tijde van de Geverstraat gevoelige klap pen toe. "Ik ben toen zelfs nog een paar maanden dicht geweest om de verzameling weer op peil te krijgen". Dat lukte, zelfs zoda nig dat er naar nog iets groters verhuisd moest worden. "Toen zag ik dit". Hoppezak bedoelt zijn huidige onderkomen. "Ik dacht gelijk: dit is 't. Een prachti ge ruimte". Het pand was aan een flinke opknapbeurt toe. "Ik heb, en dat moet ik echt even zeggen, altijd heel veel hulp gehad van familie en kennissen". Met hen toverde hij de twaalfhonderd vierkante meter om in een geschikt atelier. Wie zich door Hoppezak laat rondleiden, zal zijn ogen nauwe lijks geloven. Onafzienbare rijen kleren en dat in drie verdiepin gen. Het bloemencorso wordt er jaarlijks mee bediend, maar gek genoeg niet de 3 oktober-op- tocht. "Nee, die halen het liever ergens anders", zegt Hoppezak en uit de toon is op te maken dat 't hem niet lekker zit. "Ach, ie dereen denkt dat ik het doe. Laat het dan maar zo". Behalve in de kostuums is Wim Hoppezak ook als grimeur een rijzende ster gebleken, Na de amateur-toneelspelers jarenlang te hebben bediend, werd hij in 1976 door de televisie ontdekt. "Ze wilden niet langer gebonden zijn aan hun vaste man en zijn toen op bezoek geweest bij aller lei grimeurs in het land". Hoppe zak sprong er kennelijk uit en sindsdien is hij een veelgevraagd grimeur. Z'n grootste klus was de serie 'Dagboek van een her dershond', waarvoor de firma ook de kleding leverde. "Maar ik heb bijvoorbeeld ook het hele kabinet-Den Uyl en het kabinet- Van Agt onder handen gehad". Nu is het iets minder omdat de NOS weer vaste grimeurs in dienst heeft, maar nog geregeld wordt er op de free-lancer Hop pezak een beroep gedaan. Bo vendien is zijn naam al doorge drongen in de filmwereld ('Dok ter Vlimmen', 'Moord in extase', 'Wildschut') en verleent hij gere geld diensten bij reclamespotjes. Zo druk heeft Wim Hoppezak het dat hij nauwelijks tijd heeft zijn talenten verder te ontwikke len. "Dat vind ik wel jammer, hoor. Dat ik juist voor die crea tieve dingen te weinig tijd heb". Hoppezak (3) Intussen zijn Parton en partner weer uit de kledingcatacomben teruggekeerd. Ze hebben alles, er is nog één probleempje: Par ton zingt een lied met Kenny Ro gers en Kenny moet nog een baard hebben. Hoppezak sugge reert crêpe—papier, maar Parton wil alleen het beste. Hoppezak dus. Of Rogers die vrijdag even langs kan komen. "Ja, dat is een beetje moeilijk", zegt Hoppezak. "Ik kan welja zeggen, maar voor het zelfde geld belt de televisie die dag. Ik heb vaak genoeg op vrijdag de premier". Vanavond even kijken of Wim Hoppezak iets aan dat spleetje heeft gedaan. Wim Hoppezak met één van zijn talloze kostuums. Met zijn eigen (sjiek gekruldesnor heeft hij geen problemen. "Beetje spuug, dat is alles". (foto Holvast) Almanak (3) Al snel nadat we een stukje aan de nieuwe studentenalmanak hadden gewijd, ontvingen we een briefje van een lezeres die ons er vriendelijk, edoch dwin gend, op wijst dat de babyfoto's in de almanak niet het gevolg zijn van de Leidse banden met Oxford, zoals wij schalks veron derstelden, maar het resultaat van puur pikwerk. De lezeres, die liever anoniem blijft omdat ze niet van het opge heven vingertje houdt, schrijft. "De foto's met onderschriften komen uit het boekje 'Small Talks' van ene heer Syms, uitga ve 1950 Pocketbooks, en sedert dat jaar in mijn bezit. Ik zal wel niet de enige zijn die ze herkend heeft, denk ik; het was toen een veel verkocht boekje". Maar eens een almanakmaker opgebeld. Edouard van Arem. Klopt het dat de foto's klakke loos zijn overgenomen uit een boekje dat bijzonder populair was in de jaren vijftig, de jaren het ganse volk rond de kachel kroop als het radiopro gramma de Bonte Dinsdag- avondtrein begon, de jaren van gezelligheid dus, toen het af drukken van babyfoto's nog als het toppunt van humor gold? "Ja, die foto's komen inder daad uit dat Amerikaanse boek je", vertelt Van Arem. "Ik trof het boekje aan in de kast van mijn ouders. Leuke foto's, vond ik, en ik meende dat ze wel te ge bruiken waren voor de almanak. We hebben geen bronvermel ding gebruikt, want het is al zo oud. Ik bedoel, het exemplaar van mijn ouders was al helemaal vergeeld". Vergeeld, dat is het woord; ver geelde grappenmakerij.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3