Duarte: rechts is uit op coup VS en Sowjet-Unie zoeken oplossingen Midden-Oosten Tumult in Frans parlement MacMillan steelt de show Verkiezingen El Salvador uitgesteld Defensie Israël blut Kampbeul Mengele zou in arrest zijn geweest DONDERDAG 24 JANUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 SAN SALVADOR (UPI/D PA/ANP) - De christen-democratische president van El Salva dor Duarte heeft zijn extreem-rechtse tegenstanders van de Arenapartij ervan beschul digd 'fascistische documenten' in het leger te verspreiden in de hoop een staatsgreep uit te lokken. Duarte deed zijn aanval na een nieuwe overwinning van extreem rechts in de vorm van uitstel van de parlements- en gemeenteraads verkiezingen van 17 tot 31 maart door de Centrale Kiesraad, die wordt overheerst door rechtse en extreem-rechtse partijen. Zijn christen-democratische partij noemde het uitstel „in strijd met de grondwet". Duarte verweet het linkse verzet door zijn opstelling in de dialoog met de regering politiek rechts in het land een nieuwe stimulans te hebben geboden. Het voorstel voor deelneming in de regering en voor samenvoeging van de guerrillagroepen en het re guliere leger, dat het verzet in no vember deed in de tweede ge spreksronde met de regering in Ayagualo, heeft „extreem-rechts gesterkt". „Vanaf dit moment be gon dit ook weer opnieuw het land te destabiliseren", zei Duarte. Waarnemers signaleerden een nieuwe golf van geweld in El Sal vador sinds begin dit jaar. Dood seskaders hebben hun acties opge voerd. Gevechten tussen het Salva doraanse leger en de linkse guerril labeweging nemen eveneens in aantal en omvang toe. Het verzet heeft zijn sabotagecampagne opge voerd om daarmee de economie van het land te treffen. Afgelopen weekeinde werd San Salvador van elektriciteit afgesneden door aan slagen op hoogspanningsmasten. Aanslagen zijn verder gepleegd op installaties in de suiker-, katoen en koffiesector, de belangrijkste inkomstenbronnen van het land. Het leger, dat recentelijk werd uitgerust met modernere Ameri- TEL AVIV (AP/GPD/UPI) - Het Israëlische ministerie van communicatie dreigt de telefoons van het ministerie van defensie af te sluiten. Defensie staat voor tientallen miljoenen dollars bij de PTT in het krijt. Ook leve ranciers van levensmiddelen hebben gedreigd het ministerie van defen sie niets meer te leveren omdat de rekeningen niet worden betaald. Een functionaris van defensie zei op korte termijn ernstige problemen te verwachten als de schuldeisers hun dreigementen waarmaken. Hij zei dat het ministerie de rekeningen niet kan betalen, omdat het ministerie van financiën geen geld meer overmaakt in het kader van de bezuinigin gen. De twee ministeries onderhandelen nu met elkaar. Ook de president van Israël Chaim Herzog wil een bijdrage leveren aan het herstel van de deplorabele economie van zijn land. Het staatshoofd vindt dat bij officiële bezoeken van buitenlandse hoogwaardigheidsbe kleders te veel politici en ambtenaren aanzitten aan het traditionele staatsbanket. Zeker nu het toch betrekkelijk kleine land als gevolg van de uit nood geboren regering van nationale eenheid 26 ministers en on der-ministers telt, wil de president het aantal mee-eters uit het kabinet drastisch beperken. Verder vindt hij het onnodig dat bij een bezoek van koningen, presidenten en andere regeringsleiders het hele parlement bij het door de staat te bekostigen diner aanschuift. Gisteravond is een akkoord bereikt, over een aantal prijsstijgingen dat niet in de lonen zal worden gecompenseerd. Benzine wordt 34 duurder, water 50% en gesubsidieerde levensmiddelen gaan 5% in prijs omhoog. Dat alles om de inflatie van 1.000 procent terug te dringen. Inmiddels is door een reeks eerder afgekondige maatregelen de geldontwaarding de afgelopen maanden al sterk verminderd. kaanse vliegtuigen van het type C- 47, heeft de acties tegen het verzet opgevoerd. Onlangs kondigde de commandant van de noordelijke sector, kolonel Ochoa, „vrije vuur- zones" af om de guerrillabeweging beter te kunnen bestrijden. Klappen In het leger heerst volgens waar nemers misnoegen over de klap pen die zijn opgelopen sinds het begin van de dialoog met het ver zet op 15 oktober. Het door het ver zet eenzijdig afgekondigde kerst en nieuwjaarsbestand werd wel door president Duarte aanvaard, maar door het leger niet nageleefd. De verontrusting die in El Salva dor door het toenemende geweld is ontstaan is onderstreept door aartsbisschop Rivera y Damas, zelf door rechts met de dood bedreigd. Hij sprak van een „verontrustende escalatie in de oorlog en een teken' van de wil om een militaire en niet langer een politieke oplossing te zoeken van het conflict". De angst voor doodseskaders, de oorlog, het geweld van alle kanten is weer rou tine geworden in El Salvador, al dus een waarnemer. Het verzet verklaarde van oor deel te zijn dat Duarte zijn vrijheid van handelen heeft verloren als ge volg van het verzet van het leger en politiek rechts tegen de dialoog met het verzet. Maar Duarte noem de deze uitspraak belachelijk. „Ik ben nog steeds opperbevelhebber van het leger", zei hij. Duarte zei dat het verzet hem wil dwingen tot hervatting van het overleg, maar dat hij zich „door niemand laat dwingen". „Een der de ronde heb ik nu nog niet over wogen. Vooraleer ik een besluit neem om te blijven praten moet ik vele factoren bekijken. Zij moeten nationale vrede dienen", zei hij. In kringen van de president ver wacht men een opschorting van de dialoog tot na de verkiezingen van eind maart. NEW YORK (DPA) - De sinds ja ren gezochte voormalige Nazi kamparts Joseph Mengele zou na de oorlog in de Amerikaanse bezet tingszone in Wenen gearresteerd zijn geweest, zo meldt „The New York Times". Het blad baseert zich op onlangs openbaar gemaakte ge heime Amerikaanse documenten. Daaruit zou bovendien blijken dat de Amerikaanse inlichtingen dienst in 1962 door de Canadese autoriteiten zou zijn gewezen op het feit dat Mengele in Buenos Ai res onder de naam „Joseph Men- ke" getracht heeft een visum voor Canada te verkrijgen. Uit de papie ren valt niet op te maken of de Amerikaanse autoriteiten naar aanleiding van deze informatie ook stappen hebben ondernomen om Mengele op te sporen of de inlich tingen hebben doorgegeven aan Duitse instanties. Sinds 1959 loopt tegen Mengele een Westduits ar restatiebevel wegens moord. De documenten werden door de Amerikaanse regering openbaar gemaakt op verzoek van het Simon Wiesenthal-centrum, genoemd naar de in Wenen levende Nazi-ja ger, in Los Angeles. De nu 73-jarige Mengele is, na de uitlevering door Bolivia in 1983 aan Frankrijk van de voormalige Gestapo-chef van Lyon, Klaus Barbie, waarschijnlijk de meestgezochte oorlogsmisdadi ger. Beate en Serge Klarsfeld, be kend door hun jacht op Nazi-mis dadigers, vermoeden dat de voor malige kamparts zich in Paraguay bevindt. De regering van dit Zuida- merikaanse land zegt echter dat Mengele het land reeds jaren gele den heeft verlaten. Mengele, tijdens de oorlog SS- nwtfoor, was van mei 1943 tot ja nuari 1945 werkzaam als arts in het concentratiekamp Auschwitz. In die periode heeft hij talloze onmen selijke proefnemingen gedaan op kampgevangenen, bij voorkeur op tweelingen. In het Westduitse ar restatiebevel wordt hij er verder van beschuldigd kinderen levend verbrand te hebben en gevangenen te hebben gehouden. De geheime documenten werden gepubliceerd nadat het Simon Wiesenthal-cen trum zich de afgelopen maanden en uiteindelijk met succes had be roepen op de Amerikaanse wet op de verzekering van vrijheid van in formatie. Het centrum, een joodse organisatie die zich in hoofdzaak bezig houdt met het vervolgen van Nazi-misdadigers, heeft er bij de regeringen van de Verenigde Sta ten en Canada op aangedrongen onderzoeken in te stellen naar de verblijfplaats van Mengele. Het centrum maakte gisteren in New York bekend dat de Canadese pre mier zijn minister van justitie met een dergelijk onderzoek heeft be last. Op een gisteren gehouden pers conferentie vuurde de leider van het Simon Wiesenthal-centrum, rabbijn Marvin Hier, tal van kriti sche vragen af op de Amerikaanse regering. Zo wilde hij onder ander weten waarom de Westduitse justi tie, die een arrestatiebevel tegen Mengele heeft lopen, niet op de hoogte was gesteld van het feit dat Mengele zich klaarblijkelijk sinds 1962 in Argentinië ophield. In een brief aan president Rea gan schrijft Hier: „De omvang van Mengele's misdaden en de nage dachtenis aan zijn 400.000 slachtof fers, eisen dat elke steen moet wor den omgedraaid om deze man, die de belichaming van het kwade is, voor het gerecht te slepen". Van de Canadese premier Brian Mulroney wil Hier weten wat er met Menge le's visumaanvrage is gebeurd en of de gezochte mogelijk naar Cana da is gereisd. Ook heeft hij de lei ders van beide regeringen verzocht een diepgaand onderzoek in te stel len naar de betrokkenheid van hun beider landen in de zaak Mengele. Hier oefende tijdens de perscon ferentie nadrukkelijk kritiek uit op de houding van verschillende in stanties in relatie tot de onderzoe kingen over Mengele. Zo heeft het Amerikaanse leger de publicatie van vier andere documenten over de zaak tegen gehouden. Dit omdat openbaarmaking de nationale vei ligheid zou schaden en omdat het gaat om inlichtingen van andere regeringen. PARIJS - Onafhankelijkheidslei der Jean-Marie Tjibaou ontketen de heftige taferelen in het parle ment toen hij gisteravond tijdens het debat over het verlengen van de uitzonderingstoestand op Nieuw-Caledonle op de genodig dentribune verscheen. Vermoed wordt dat de communisten hem hadden gevraagd de debatten bij te door Rudolph Bakker Na fel protest van de gaullisti sche oppositie verliet Tjibaou de tribune na een tiental minuten. Terwijl hij, omringd door vijf bo dyguards, in zijn auto stapte voeg de hij de toegestroomde journalis ten toe: „Ik wist niet dat ik zo be langrijk was". Ook na het vertrek van Tjibaou vertoonde het parlement de tradi tionele Franse chaos tijdens het de bat over het verlengen van de uit zonderingstoestand op het omstre den eiland. Het bleek dat de rege ring te laat met de procedure be gonnen was, zodat ze nu in tijd nood is geraakt. Met alleen de stemmen van de socialisten voor - de gaullisten en de communisten stemden tegen, de aanhangers van oud-president Giscard onthielden zich van stem men - is het voorstel nu in de se naat beland, waar senator Dick Ukeiwé, die hoofd van de regionale regering van Nieuw-Calenonië is, nieuwe voorstellen zal doen. Terwijl de senaat in debat was liep de periode af waarbinnen de uitzonderingstoestand geldig was. In Noumea gingen dan ook voor het eerst sinds veertien dagen de terrasjes in de avonduren weer open en haalden café- en restau ranteigenaren verlicht adem. Hun negotie was de afgelopen weken met meer dan 60 procent terugge lopen. De ochtendbladen zijn het er over eens dat de manier waarop niet alleen de regering, maar ook de oppositiepartijen, met het pro bleem Nieuw-Caledonië omsprin gen steeds ondoorzichtiger wordt. De aanwezigheid van onafhanke lijkheidsleider Tjibaou, die zich het hoofd van de voorlopige rege ring van een onafhankelijk Nieuw- Caledonië noemt, en van het er kende regionale regeringshoofd Dick Ukeiwé in Parijs schijnen de oplossing niet nader te brengen. Beleid Thatcher hard aangevallen op tv LONDEN - De Britse oud-pre mier Harold MacMillan (92) heeft gisteren, tijdens de eerste zitting van het Hogerhuis die op de tv werd uitgezonden, de show ge stolen met een harde aanval op de monetaristische economische politiek zoals de regering-That- cher die voert. door Henk Dam MacMillan (zie foto), die vorig jaar de adellijke titel „graaf van Stockton" kreeg en sindsdien in het Hogerhuis zitting heeft, ver oordeelde monetarisme met z'n hand-op-de-knip filosofie als „waardeloos" en „niet meer dan een aantal puur theoretische en academische stellingen". Zonder de regering-Thatcher bij naam te noemen, riep hij op Dodental India NEW DELHI, 23 jan (AP) - Bij de rellen die uitbraken na de moord op de Indiase premier Indira Gandhi zijn in totaal 2.717 mensen, merendeels Sikhs, om het leven gekomen. tot een hele andere economische politiek, waarbij hij de Verenig de Staten als lichtend voorbeeld noemde. Daar wordt, zo zei Mac- millan, terecht uitgegaan van de gedachte dat men alleen door geld uit te geven welvaart van creëren. De wereld, aldus de oud-pre mier die een partijgenoot is van mevrouw Thatcher, bevindt zich in de greep van de derde techno logische revolutie. „We moeten ons toeleggen op moderne indus triële produktie. Het moet hier gebeuren. We moeten niet het langzaamste schip in het kon vooi zijn, maar de leider", zo zei hij met aanzienlijke hartstocht. De politieke partijen moeten de handen ineenslaan, zo ver volgde hij. We moeten zelfs den ken aan een nationale regering. „Als we dat doen zullen de histo rici van de toekomst het eind van deze eeuw voor ons land niet als een tijd van verval beschrijven, maar als het begin van een nieu we glorieuze renaissance". Deze visionaire woorden lever den de oud-premier een zo groot mogelijke ovatie op als in het Ho gerhuis beschaafdheidshalve maar mogelijk is. Even voor Macmillan begon met spreken, was er ook al aanzienlijke herrie in het doorgaans serene Hoger huis geweest, toen een groep van 20 stakende mijnwerkers vanaf de publieke tribune luidkeels de monstreerde. De mijnwerkers trachtten daarmee op hun eigen wijze voordeel te behalen van de histo rische zitting van het Hogerhuis, hoewel vergeefs. De uitzendende omroepen BBC en ITV hadden al van te voren instructies gekre gen publieke protesten te nege ren, en dat deden ze ook. F alkland-oorlog LONDEN (AP) - Het Britse week blad New Statesman heeft details gepubliceerd van een geheim ver drag dat Groot-Brittannie tijdens de Falkland-oorlog sloot met de militaire regering van Chili. Er de den al lange tijd geruchten de ron de over het bestaan van een derge lijk verdrag. De Britten mochten gebruik ma ken van een luchtmachtbasis in Punta Arenas in het zuiden van Chili. De Britse Canberra verken ningsvliegtuigen die vanaf die ba sis opereerden, waren voorzien van Chileense kenmerken. Westduitse Afrika-actie: 110 miljoen BONN - De actie „Een dag voor Afrika - met zijn allen tegen de honger" heeft gisteren zeker 110 miljoen gulden opgeleverd, even veel als de hulporganisaties tevo ren hadden gehoopt. Om 12 uur gistermiddag luidden de meeste kerkklokken in de Bondsrepu bliek Duitsland als teken van soli dariteit met de hongerenden in Afrika. Onderdeel van een actie, die uniek was. door Hans Amesz Meer dan dertig beroemde pop sterren hebben de plaat „Naakt in de wind" gemaakt. De opbrengst is voor Afrika. Talloze prominente kunstenaars, sportlieden, politici en tienduizenden vrijwilligers heb ben overal in de Bondsrepubliek en West-Berlijn geld ingezameld. In Bremen kondigde Rudi Carrell aan dat hij op de landbouwbeurs „Groene week", die binnenkort in Berlijn begint, een uur handteke ningen zal zetten. Het Nederlandse ministerie van landbouw heeft daarvoor 20.000 gulden ten behoe ve van „Een dag voor Afrika" ge schonken. Radio en televisie hebben de he le dag de actie begeleid en speciale uitzendingen aan de catastrofale si tuatie in Afrika gewijd. De minis ter van ontwikkelingshulp Warnke ging gisterochtend met de collecte bus in het kabinet rond. Bonds kanselier Helmut Kohl liet voor de tv-camera's drie biljetten van 100 mark in de gleuf verdwijnen. De Bondsdag wijdde een specia le zitting aan de situatie in Afrika. Alle sprekers waren het erover eens dat alleen geld geven niet vol doende is. De voorzitter van de Noord-Zuid-commissie en drager van de nobelprijs voor de vrede, Willy Brandt, zei dat als er een mil jard mark - nog geen 0,1 procent van de totale bewapeningskosten in de wereld - naar Afrika zou gaan, daar geen honger meer hoeft te worden geleden. De afgevaardigde Günter Ver-, heugen merkt op dat men kenne lijk alleen maar in actie komt als er hongercatastrofes van ongekende omvang zijn. Hij verklaarde dat honger geen onvermijdelijke na tuurramp is, maar samenhangt met racisme, oorlog, burgeroorlog, on derdrukking. Volgens hem hebben de rijke landen van het noorden Afrika nooit een echte kans gege ven, maar veel meer uitgebuit. BEIROET - Toen Robert McFarla- ne, de Amerikaanse nationale advi seur voor veiligheidszaken, vorige week tijdens een interview toegaf dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie overeengekomen wa ren om in de komende maanden besprekingen te voeren over de po litieke situatie in het Midden-Oos ten, deed hij een dappere poging om de indruk te geven dat het be lang van deze ontwikkeling mini maal was. „Ach", verklaarde de heer McFarlane, „het is gewoon een gesprek, een uitwisseling van gedachten, meer niet". door Aernout van Lynden was er wel degelijk een diplomatie ke rol voor de Sowjet-Unie wegge legd in het beinvloeden van de Arabische landen om de akkoor den te aanvaarden. Geen hulp Het is echter wel degelijk meer. Zeven jaar lang zijn de Verenigde Staten oppermachtig geweest op het diplomatieke slagveld in het Midden-Oosten. Sinds de voorma lige Egyptische president Anwar el Sadat in 1977 met zijn befaamde reis naar Jeruzalem het tijdperk van de Camp David-onderhande- lingen inluidde, is er alleen voor Washington een rol weggelegd ge weest, zeker wat betreft het centra le conflict tussen Israël en de Ara bieren. Gedurende het eerste deel vari de jaren zeventig hadden de Verenigde Staten in de vorm van media-ster Henry Kissinger ook al de voornaamste rol voor zich op geëist. Maar in die dagen voor en na de oktober oorlog van 1973 was er ook nog een bescheiden plaats op het toneel voor Moskou. Er werd een, weliswaar volkomen onsuccesvol le, internationale conferentie over het Midden-Oosten in Genève ge houden, waarbij Kissinger het voorzitterschap moest delen met Andrei Gromyko. En ook in het be reiken van de troepenscheidings akkoorden na de oktober-oorlog Maar nadat Egypte de betrekkin gen met Moskou had afgebroken en Sadat de Verenigde Staten in een positie had geplaatst om al leen, en zonder enige hulp van der den, het vredesakkoord tussen Egypte en Israël tot stand te bren gen, waren de Amerikaanse be windsheden ervan overtuigd dat enig overleg of dialoog met Mos kou niet meer nodig was om een vredesregeling tot stand te bren gen. Toen Ronald Reagan vier jaar ge leden aan de macht kwam werd de ze politiek van zijn in elk ander op zicht vrijwel geheel verschillende voorganger overgenomen. In het strakke ideologische denken van de rechtse republikein paste goed een politiek waarbij de communis tische aartsvijand tot een kleine rol in de marge gedegradeerd werd. Amerika onder Reagan koos voor een politiek van alleengang in het Midden-Oosten. Een politiek die overigens Amerika's belangrijkste bondgenoot in de regio, Israël, goed uitkwam. Israël kon erop re kenen van de grootste invloed te zijn op de Amerikaanse poütiek en was er eveneens van verzekerd dat niet achter zijn rug afspraken wer den gesloten tussen de grootmach ten. Ramp Maar in de afgelopen vier jaar is deze politiek van Reagan en zijn af gezanten Haig, Habib en Shultz een ware ramp gebleken. Van eni ge vooruitgang van het vredespro ces is geen sprake geweest, eerder het tegenovergestelde. Dit is het beste tot uitdrukking gekomen in Libanon. Na de Israëlische Kissinger: media-ster. in juni 1982 en de weigering van Washington om gedurende de eer ste twee maanden van de oorlog Is raël tot enige matiging van het oor logsgeweld te dwingen besloot Egypte om de betrekkingen met de joodse staat bijna geheel af te bre ken. Het vredesakkoord tussen de twee landen bleef overeind, maar van enig dialoog was geen sprake meer. Ook in de ogen van de rest van de Arabische wereld verloor Was hington in de maanden na het door de Verenigde Staten bemiddelde vertrek van de PLO uit Beiroet aan gezag. Israël viel in september 1982 alsnog West-Beiroet binnen, on danks het feit dat de Verenigde Staten de Arabieren verzekerd hadden dat dit niet zou gebeuren en kort daarna volgden de bloed baden in de Palestijnse vluchtelin gen kampen. Maar toen Washing ton hierna besloot de mariniers naar Beiroet terug te sturen bleken zij in staat de vrede te bewaren en een door Amerika ontworpen Li- banees-Israëlisch akkoord leidde, uiteindelijk slechts tot een nieuwe uitbarsting van geweld tussen de verschillende Libanese religieuze gemeenschappen. Van een door Washington gein- spireerde Israëlische terugtrek king was geen sprake, echter wel van de dood van ruim 260 Ameri kaanse mariniers. Behalve ge zichtsverlies voor de kostbare, maar compleet onsuccesvolle be moeienis in Libanon, heeft de poli tiek van Reagan in het Midden- Oosten ook geleid tot steeds grote re frustratie in de Arabische lan den met Washington gezien het uit blijven van enige vooruitgang van het vredesproces. Het zogenaamde 'Reagan-plan' dat door de presi dent in september 1982 bekendge maakt werd bleek al snel een dood geboren kind te zijn. Syrië Sindsdien heropende Egypte de betrekkingen met Moskou en slo ten het conservatieve Koeweit en Jordanië contracten voor wapenle veranties af met de Russen. Aan Sadat: doorbraak. geen van de Arabische landen was het in de tussentijd voorbij gegaan dat Syrië, het enige land in het Midden-Oosten waarmee de Sow jet-Unie werkelijk nauwe banden heeft, aan macht en invloed ge wonnen had door in Libanon de moslim-oppositie te steunen. Sinds de Amerikaanse afgang in Libanon hebben zich belangrijke verschuivingen voorgedaan in het Midden-Oosten. Er is een nieuw, gematigd bond genootschap ontstaan tussen Egypte, dat weer gedeeltelijk in de Arabische wereld is opgenomen, Jordanië en het deel van de PLO dat nog onder leiding van Yasser Arafat staat. Het is een bondge nootschap dat haast heeft, actie wil zien en (als waarschuwing voor de Verenigde Staten?) zich al heeft uitgesproken als een voorstander van het Russische voorstel voor een nieuwe internationale confe rentie over het Midden-Oosten. Deze ontwikkelingen zijn niet aan Washington voorbij gegaan. In de voorgaande vier jaren heeft de huidige regering geleerd dat het niet mogelijk is een monopolie van diplomatieke macht in het het Mid den-Oosten te hebben. Dat bijvoor beeld in Libanon meer bereikt zou zijn als men nauwer met Moskou had samengewerkt en meer naar Sowjet-bondgenoot Syrië had ge luisterd. Arogant Het gevolg hiervan zal waar schijnlijk een minder eenzijdige politiek zijn, minder arrogant en meer gevoelig voor de ingewikkel de nuances van dit uiterst ingewik kelde deel van de wereld. Het moet echter niet verwacht worden dat nu Washington weer met Moskou overleg gaat plegen er een vre desregeling in de maak is. Israë-, dat niet gecharmeerd was door de aankondiging van McFarlane, blijft voor Washington de centrale schakel in haar Midden-Oosten-pe- litiek, en sinds het ontstaan van d? joodse staat is steeds weer geble ken dat Israël op Amerikaans bin nenlands politiek niveau te gevce- lig ligt om ooit werkelijk onder he vige Amerikaanse druk gezet te worden - de joodse lobby in de Ver enigde Staten is daar te sterk voor. dat ondanks het feit dat zij mis schien een vriendelijker gehoor in Washington zullen krijgen voor hun huidige pogingen om de pat stelling te doorbreken, de situatie -in grote lijnen hetzelfde zal blijven. Israel, en dus ook de Verenigde Staten, zal blijven weigeren om de PLO te erkennen. Ook Moskou zal hier weinig aan kunnen verande ren - het verspeelde zijn kaarten toen het in 1967 de betrekkingen met Israël afbrak en niet meer als bemiddelaar tussen de twee partij en kon optreden. Waar mogelijk in dit tweede ambtstermijn van Ronald Reagan in het Midden-Oosten wel wat be reikt zou kunnen worden is, in sa menwerking met de Sowjet-Unie, in het behoud van een zeker even wicht in de regio en de verminde ring van spanning. Het in bedwang houden met name van de oorlog tussen Irak en Iran in die zin dat het in het belang is van beide grootmachten dat Irak de oorlog in elk geval niet verliest en dat zij bei den niet rechtstreeks in een con flict in het Midden-Oosten betrok ken raken.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7