Ruzie over plan voor autokeuring Bruna loopt deze week'njaar achter Nonchalance oorzaak gasexplosie Woerden Politie stuit op illegale vleespartij Scherpenhuizen botst met CDA en WD Verpleegtehuis vaak onnodig 'eindstation' Publiek mocht WD bellen Kamer: nog meer geld nodig voor wethouders DONDERDAG 24 JANUARI 1985 DEN HAAG (GPD) - Tussen kabinet en Tweede Kamer is fikse ruzie ontstaan over de verplichte jaarlijkse autokeuring. Het conflict spitste zich gisteren in de Tweede Kamer toe op de vraag op welke termijn de keuring definitief moet worden ingevoerd. Staatse cretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) zal hierover de komende dagen overleg voeren in het kabinet. NIJMEGEN (UPL>) ongeveer ue helft van bejaarde chronische pa tiënten in verpleegtehuizen zou kunnen worden overgeplaatst naar bejaardenoorden. Dat levert een besparing op van 510 miljoen gul den per jaar. Bovendien kan de pa tiënt dan dichter bij zijn oorspron kelijke woonomgeving worden verpleegd in een leef- en woonkli maat dat meer is ingesteld op een langdurig verblijf. Tot deze conclusie komt de Bra bantse arts dr. J. W. R. Remmen in het proefschrift „Bejaardenoord- bewoners of verpleeghuispatiën ten", waarop hij morgen aan de Ka tholieke Universiteit van Nijme gen promoveert. De arts vindt dat een verpleegte huis zich duidelijker moet opstel len als instelling waar opname in principe tijdelijk is. „Te vaak wordt het nog gezien als een eind station", aldus Remmen. Hij on derzocht in het kader van zijn pro motie 35 bejaardencentra en 26 verpleeghuizen in Noord-Brabant. Dat onderzoek is representatief te noemen voor alle bewoners van be jaardentehuizen in ons land en voor ongeveer de helft van de pa tiënten in verpleegtehuizen. Volgens de arts dient een ver pleegtehuis tegenstrijdige doelstel lingen. Aan de ene kant is het een gezondheidsvoorziening voor kort stondig opgenomen patiënten, aan de andere kant moet het een ver vangende woonvorm zijn voor chronisch-verpleegbehoeftige pa tiënten. Deze doelstellingen staan haaks op elkaar. Een prettig woonklimaat is een eerste voor waarde voor de chronische patiënt, maar het kan invaliderend werken voor de patiënt die maar kort blijft. Een oplossing vindt Remmen in het overhevelen van de verpleging van bejaarde chronische patiënten naar de bejaardenoorden. Deze groep vertoont immers meer ver wantschap met bejaardenoordbe woners dan met overige catego rieën bejaarde patiënten in het ver pleeghuis die een kort durende, in tensieve verpleging nodig hebben. Voordeel hiervan is dat het ver pleeghuis zich meer kan richten op de medische verzorging, waardoor de kwaliteit van reactivering kan verbeteren. Volgens de arts kan deze groep controle op de naleving van de door de foto-controledienst van het keuring. De overbelaste politie kan Centraal Bureau Motorrijtuigenbe- niet met de controle worden opge zadeld, zo vinden Kamer en ter Korthals Altes. „Als de Kamer lasting. Volgend jaar stopt het bu reau met fotograferen, omdat dan de motorrijtuigenbelasting wordt wil dat de politie de keuring toch vervangen door de zogenoemde gaat controleren, moet de politie houderschapsbelasting, waarbij andere controles niet of minder ontduiking onmogelijk is. uitvoeren", zei de minister. Hij denkt daarbij aan het terugbren gen van het aantal verkeersborden controle. PvdA, CDA en WD stel en parkeerbeperkingen in de grote den voor deel drie van het kente- steden. Ook noemde hij als moge- kenbewijs pas uit te reiken als de lijkheid het afschaffen i ximumsnelheid van 100 km op de grote wegen. De controle kan tot in de loop van 1986 nog worden uitgevoerd auto is goedgekeurd. Scherpenhui zen en Korthals Altes hadden ech ter veel moeite met dat idee. Zij zegden toe het verder te zullen on derzoeken. Het kabinet wil nog niet direct een blijvende keuring instellen. Uit be zuinigingsoverwegingen wil de re gering na vijf jaar bezien of de keu ring succes heeft gehad. Daarna zal worden beslist of de verplichte keuring blijvend wordt. Een ka mermeerderheid van CDA en WD daarentegen wil de proefperiode verlengen tot acht jaar. De staats secretaris vindt dat echter te lang, omdat na acht jaar de kwaliteit van het wagenpark moeilijk vergele ken kan worden met de huidige si tuatie. Het kabinet zal de komende da gen bezien of wellicht een proefpe riode van zes jaar mogelijk is. Vol gende week dinsdag zal de Kamer over het wetsvoorstel stemmen. Oude wrakken Het wetsontwerp verplicht de automobilist jaarlijks de auto te la ten keuren bij een van de 4.000 spe ciaal daarvoor uitgeruste garages. Auto's van drie jaar of jonger wor den van de keuringsplicht vrij ge- KvaarUlte •oud^ltóenH^d^ WOERDEN (ANP) - Een menselijke fout, het te nonchalant omspringen wegen zullen verdwijnen Iedere met 8asleiding door een 54-jarige Woerdenaar, is de oorzaak geweest wegen zuilen vera wijnen, ieaere van Ho nnfnlnffino Hie 7nnH9ff in WnPrHon uipr Ipu, automobilist betaalt voor de keu ring ongeveer vijf gulden per jaar in de vorm van een verhoging van ifoor deel drie van het minder ernstig beschadigd. Van meet af aan bestond het vermoeden dat een grote hoeveelheid gas HeV idee^om^auto's verplicht te moest ziin ?ntsnapt in een van de twee benedenwoningen van het blokje van de ontploffing die zondag in Woerden vier levens eiste. Dit heeft de korpschef van de gemeentepolitie in Woerden gisteren meegedeeld. Door de explosie raakten elf gezinnen dakloos en werden zestig huizen meer of de kosten voor deel drie kentekenbewij s. laten'keuren stamti^uittOT^toen van zes huizen. Tijdens het weekeinde was daar niemand aanwezig. De r taeriêden vTde S w«-ze van instorting van het hele complex duidde daarop, aldus korps- (^d/^en De BeerO/VD) mePewi 6etU*en °nde™ek bejaarde chronische patiënten - 40 procent van de huidige verpleeg huisbewoners op een verant woorde wijze worden opgevangen in bejaardencentra, als ten minste aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Er zullen meer plaatsen in de bejaardenoorden moeten ko men en er is meer personeel nodig voor de zieken en de bejaardenver zorging. Ook zullen de medische en verpleegkundige zorg moeten worden uitgebreid. Remmen gaat er vanuit dat 12.000 ouderen in aanmerking ko men voor overplaatsing. De huidi ge bejaardencentra zouden dit naar zijn mening organisatorisch moe ten kunnen opvangen. Uiteraard heeft die overplaatsing consequen ties voor de verpleeghuizen. Een aantal zal moeten verdwijnen en een aantal kan een andere beste ming krijgen. Bijvoorbeeld als ver pleeghuis voor psychogeriatrische patiënten, voor welke categorie nu nog te weinig bedden zijn. Ruim driekwart baby's krijgt medicijnen UTRECHT (ANP) - Bij een onder zoek in Tilburg is gebleken dat 77 procent van de zuigelingen in het eerste levensjaar medicijnen ge bruikt. Het gebruik op recept was ruim vijf keer zo groot als dat op eigen initiatief. Antibiotica werden het meest voorgeschreven. Het on derzoek is uitgevoerd door de jeug- darts A.K. Beunen-Corts en omvat gegevens van 1816 zuigelingen, 76 procent van alle zuigelingen die tussen 1 november 1981 en 1 no vember 1982 de consultatiebu reaus in Tilburg bezochten. Op grond van de (in het Tijd schrift voor Sociale Gezondheids zorg gepubliceerde) resultaten pleit mevrouw Beunen voor een betere voorlichting over verstan dig medicijngebruik, onder meer omdat onnodig gebruik, vooral van antibiotica, schadelijk is. Bij het onderzoek zijn zalven, vruchtensappen, fluor en vitamine AD (tenzij op medische indicatie toegediend) niet geregistreerd. Het Kamerleden en bewindslieden van de WD zaten gisteravond klaar om telefonische vragen van mensen te gebruikt werden antibiotica beantwoorden. Van links naar rechts: minister Schoo, fractieleider Nijpels, minister V/insemins, de kamerleden (27 procent van de kinderen), mid- Jorritsma en De Beer. materiaal staafden de conclusie. De benedenwoning stond sinds een week leeg. Famileden en relaties DEN HAAG (GPD) - Vierhonderd van de 75-jarige overleden bewoonster van dit huis verdeelden zaterdag tot vijfhonderd mensen hebben de boedel. In de loop van de avond ging een 54-jarige Woerdenaar samen gisteravond gehoor gegeven aan de met een relatie nog even terug om een hem toegewezen gascomfoor op te oproep van fractieleider Nijpels halen. Daarbij heeft hij de slang van het toestel alvast losgemaakt van de om te bellen met kamerleden en gasleiding en besloten het comfoor later mee te nemen. De man dacht de bewindslieden van de WD. Het gaskraan te hebben dichtgedraaid maar omdat dat al eerder door anderen was de vierde 'telefonade' van de was gedaan, heeft hij onbewust de kraan weer opengedraaid. De leiding WD in twee jaar tijd. Zo'n twintig met de open kraan is later ook teruggevonden. De concentratie van gas in kamerleden en de ministers Schoo Een groot probleem vormt de de woning moet zondagmorgen vroeg zeer hoog zijn opgelopen. De waak- (ontwikkelingshulp) en Winsemius vlam van de centrale verwarmingsketel in een afgesloten ruimte heeft (VROM) zaten klaar om de vragen initiatief-wetsvoorstel kwamen, „Mede daarom zal het moeilijk worden de Kamer te overtuigen van de noodzaak van de keuring zoals de regering die nu ziet", zei minister Korthals Altes (justitie) na afloop van het debat. Controle Klachten over nazisme/ racisme homopornobladen AMSTERDAM (ANP) - De redactie van het blad Prothese, een tijd schrift over politiek en seksuali teit, heeft het Openbaar Ministerie in Amsterdam gevraagd een onder zoek in te stellen naar twee homo pornobladen waarin homoseksua liteit 'op systematische wijze in verband wordt gebracht met nazis me, nazi-symboliek, dictatoriale ideologieën en racisme'. Het gaat om de pornobladen 'Marcel' en 'Ami', uitgegeven door De Vaar BV in Dordrecht. De redactie van Prothese heeft twee jaargangen van deze blaadjes beke ken en is tot de conclusie gekomen dat bijna alle verhalen zich afspe len in de Tweede Wereldoorlog in door de Duitsers bezette landen, in Duitsland zelf, in dictatoriaal gere geerde landen of in Zuid-Afrika. Minderheden onderwerpen zich volgens de redactie in die verhalen seksueel aan de machthebbers als gevolg van de 'onweerstaanbare aantrekkingskracht' van symbolen als nazi-uniformen, runetekens en hakenkruizen of van zogenaamde kenmerken van het Germaanse De redacteuren van Prothese menen als homoseksuelen een be lang in de zaak te hebben. Homo seksuelen waren juist het slachtof fer van nazisme, zeggen zij. Ook over joden komen in de blaadjes kwetsende passages voor. Het Cen trum voor Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI) en Sjalho- mo, een groepering van joodse ho moseksuelen, hebben tegenover Prothese verklaard geschokt te zijn, aldus de redactie van het blad. Zij staan achter het verzoek een justitieel onderzoek in te stellen. vrijwel zeker de ontploffing veroorzaakt. te beantwoorden. In tegenstelling tot de verwachting bleven opmer kingen over de zaak-Van Aardenne en het rapport van de RSV-com- missie beperkt in aantal. Niet onverwacht ging een groot aantal opbellers in op de meest re cente politieke ontwikkelingen: minister Schoo, die vorig jaar en kele honderden miljoenen te veel heeft uitgegeven, minister Winse mius, die veel moeite heeft met de nachtvluchten op het vliegveld Beek, de korting op de uitkeringen en ook de RSV-zaak. (foto gpd) delen bij hoest en verkoudheid en koortswerende middelen. Mevrouw Beunen heeft gecon- Zelfs het kamerlid Korthals stateerd dat zuigelingen die zyn ge- (door een van de opbellers om- boren in april, mei of juni gemid- schreven als 'O, u bent diegene die ^eld het geringste aantal medicy- uit de school heeft geklapt') kreeg Pen gebruiken en zuigelingen die slechts enkele vragen te verduren: oktober, november of december één positief, twee negatief. De af- zÜn geboren de meeste. Ze noemt wijzende reacties eisten dat niet al- het z"1™1 na te gaan hoe onnodig leen Van Aardenne moest opstap- medicijngebruik kan worden te- pen; fractievoorzitter Nijpels kreeg gengegaan: soms schrokken de te horen: 'Het zijn allemaal boeven, moeders zelf van het genoteerde en ze moeten alleemaal weg'. medicijngebruik. Opmerkelijk was daarentegen het grote aantal feitelijke vragen, Hoofdrolspeler in de RSV-zaak gebaseerd op (vaak trieste) per- TAMILS - De gemeente Amster- minister Van Aardenne ontbrak soonlijke omstandigheden, over de dam heeft gisteren 45 Tamils af- echter wegens verplichtingen el- ingrepen in de sociale zekerheid, komstig uit Sri Lanka uit een ders. De aanwezige kamerleden Maar ook het probleem van de brandgevaarlijk pension gehaald. probeerden zo goed mogelijk ant woord te geven op vragen merkingen over zijn rol, er houd van het rapport. stookkosten kwam vaak terug. Uit Zij zijn in afwachting op- de telefoontjes bleek dat dèt de slissing over hun asielaanvraag problemen zijn waar de 'mensen in naar gemeentelijke opvangcentra het land' het meest mee zitten. overgebracht. EWIJK (GPD) - Kokhalsend heb ben wachtmeesters van de rijkspo litie 800 kilo vervuild en deels be dorven vlees in beslag genomen bij een illegale slagerij in het Gelderse Ewijk. Het vlees, waar de maden uitkropen, was bestemd voor con sumptie en zou aan de deur wor den verkocht. Hiervoor was overi gens geen ventvergunning aange vraagd. De rijkspolitie kwam op het spoor van de partij bedorven vlees UTRECHT - de actiegroep 'Weiger Atoomstroom heeft gisteren actie toen zij op verzoek van de Nij- gevoerd op de Utrechtse Oude Gracht. Zij plaatsten een namaak kerncen- me€gse gemeentepolitie in Ewiik trale op het ijs en borden om aan te geven dat de regering zich met het een boerderij binnenviel om er vier (foto ANP) aanhoudingen te verrichten. overigens geen onbe- i de politie. Het was de merverhuurder. De ondraaglijke stank die er hing keuringswet. leidde de wachtmeesters naar een berg vuilnis en puin waartussen ook het vlees lag opgeslagen. Post- commandant B. Bril over de weer- zinwekkende vondst: „Het was een mandant Bril: „We vrezen dat hij al werd gehaald is overgebracht naar stinkende bende. Een flink deel van het vlees was aangevreten door ongedierte". eerder partijen vlees heeft gedistri bueerd. Tot dusver echter wil hij daar niets over zeggen". De 50-jarige eigenaar had de helft van de 800 kilo rottend vlees al verwerkt en verpakt voor distri butie. De verkoop ervan had hij aan derden uitbesteed. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Vlees- De verdachte noemt zich mo menteel directeur van een handels onderneming. Maar volgens de po litie meet hij zich bij tijd en wijle ook wel andere functies aan. Een paar jaar geleden stond hij nog in het telefoonboek vermeld als pri de Keuringsdienst van Waren nader te worden onderzocht. Daar na zal de provinciaal voedselcom- missaris beslissen wat er verder met de partij moet gebeuren. Behalve de weinig welriekende ontdekking van het vlees hield de politie tevens vier kamerbewoners aan. Zij werden gezocht door de Nijmeegse gemeentepolitie in ver band met een auto-inbraak. Mensen helpen vogels overleven DEN HAAG (ANP) - De vogels hebben de vorstperiode rede lijk doorstaan. Dat is de indruk van de Vogelbescherming.'Sa men met het Nationaal Komi- tee Wintervoeding van Vogels toonde de Vogelbescherming zich bij monde van woordvoer der De Haan tevreden over de houding van de bevolking. „De geringe sterfte is vooral te dan ken aan de bijvoedering door vogelwachters, dierenbescher mers en particulieren". Ook zijn er volgens de vogel bescherming veel soorten weg getrokken, die bij zachter weer hier overwinteren. DEN HAAG (GPD) Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) heeft gisteren ontkend dat zij vorig jaar zonder toestemming van C _rriv. haar collega Ruding (financiën) WloL dl Vdll honderden miljoenen guldens meer hëeft uitgegeven aan ontwik kelingshulp dan volgens haar be groting was toegestaan. Schoo: Ruding overschrijding "Het gaat hier om miljoenen gul dens en het is onzin om te veron derstellen dat dit zonder toestem- Schoo dinsdag tijdens de voortzet ting van de behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer be kendmaakte. Minister Schoo sprak van een inhaaleffect omdat in 1983 beduidend minder geld is uitgege ven aan ontwikkelingshulp. Vol gens de bewindsvrouwe heeft deze overschrijding geen effect op haar begroting van dit jaar. ming is gebeurd van de minister door de instelhng van financien", verklaarde woordvoerder van de minister. Er zou verder geen sprake zijn ciele planning te maken voor ont- dat er een onderzoek komt van fi- wikkelingssamenwerking. De kas- nancien naar de uitgaven van het plafonds werden ingesteld onder departement van minister Schoo. het Tweede Kabinet van Agt, door de toenmalige minister van ont- Wel zal minister Ruding op korte wikkelingssamenwerking Van Volgens de woordvoerder is het AANVARING Op de rivier de kasplafonds Waal zijn gisteren opnieuw twee DEN HAAG (GPD) - De Tweede wethouders en gedeputeerden, zei Kamer wil dat minister Rietkerk u" A' (binnenlandse zaken) nog miljoen gulden uittrekt rechtspositie van wethouders hij. Alders (PvdA) en Mateman (CDA) sloten zich bij het betoog de WD'er aan. Rietkerk zei dat het hem al 'bij- termijn de Kamer een overzicht Dijk. sturen van de precieze omvang van Overigens y i PvdA en CDA de begrotingsoverschrijding die blij met de extra uitgaven die schip, geladen met gasolie, kon leeg Nederlands motorschip niet meer ontwijken. Door de aanva ring ontstond in het Nederlandse schip een scheur en liep een ruim vol water. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Deze aan varing op de Waal is de negende van dit jaar. gedeputeerden te verbeteren. De zonder veel moeite heeft gekost de minister ziet echter geen mogelijk heid om verder te gaan dan de nu genomen maatregelen die de Staat 20 miljoen gulden kosten. tegemoetkoming aan wethouders gedeputeerden te regelen. Ver dere toezeggingen kon hij niet doen, omdat de Staat daarvoor De Tweede Kamer ging gisteren- geen geld heeft, aldus Rietkerk. Al- akkoord met een wetsvoorstel leen by overduidelyke scheefgroei ADVERTENTIE Het aanzien van 1984 (gebonden) 19,90. Kluwer belastinggids 18,50. Rekenmachine Texas Instruments Solar (werkt op lichtcellen)^%5tf 39,-. (Geldig t/m 30.01.'85). Elke week iets nieuws. waarmee een einde wordt gemaakt aan de dubbele premiebetaling door wethouders. Alle woordvoer ders prezen de minister voor deze regeling, maar vroegen de be windsman verder te gaan. Volgens Lauxterman (WD) moet de inwonersgrens waarboven een wethouder geacht wordt een volledige baan te hebben, zakken van 24.000 naar 18.000. Verder moeten de salarissen van wethou ders worden gekoppeld aan de burgemeesterssalarissen en moet er een regeling worden getroffer voor de onkostenvergoeding van HONDEN VERWAARLOOSD - De Eindhovense kantonrechter heeft gisteren een illegale honden fokker uit Bladel veroordeeld tot een geldboete van 8600 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. De man wordt ervan verdacht 43 honden ernstig te hebben verwaar loosd. De honden zaten in veel te kleine hokken die vochtig en niet tochtvrij waren. Op de grond lag een laag beschimmelde uitwerpse len van zeker enkele weken oud. honoreringen wil hij nog nadere maatregelen overwegen. Wel of geen bordeel ZWOLLE (ANP) - De Christelijke Woningbouwvereniging De Op dracht in Lelystad weigert me vrouw IJ.F. Vet als huurster te aan vaarden omdat de vrouw bedrijfs leidster is van een seksclub. De vereniging is er van overtuigd dat de vrouw de woning, die pal tegen over de seksclub ligt, als bordeel wil gaan exploiteren. De vrouw ontkent dat. Zij eiste gisteren in kort geding voor de president van de rechtbank in Zwolle dat de ver eniging haar alsnog de woning aan de Rode Klif ter beschikking stelt, op straffe van een dwangsom van 1.000 gulden. Volgens de vrouw is er sprake van een huurcontract omdat zij het vorig jaar november door de woningbouwvereniging aangeboden huurformulier tijdig ingevuld heeft teruggestuurd. De woningbouwvereniging spreekt dat tegen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5