Tuinstadwijk voor financieel debacle Progressieve samenwerking Groen Leiden lijkt kansloos Toekomst Medisch Archief hangt af van WD-fractie Als vergoeding voor renovatie uitblijft PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 24 JANUARI 198f (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het uitblijven van de renovatievergoedingen van het rijk dreigt voor de financiële situatie van woningbouwvereniging De Tuinstadwijk desastreus uit te pakken. De algemene bedrijfsreserve bevatte begin 1984 nog ruim drie miljoen, een miljoen min der dan het jaar ervoor. De rentelasten over het afgelopen jaar, veroorzaakt door leningen voor al uitgevoerde renovatieplan nen, souperen hiervan weer een fors bedrag op. Het onderhouds- fonds van de vereniging is meer dan 1,1 miljoen gulden in de rode cijfers terecht gekomen. "Als we nog meer geld lenen gaat de ver eniging failliet", illustreert pen ningmeester S. Honsbeek de situa tie. "We willen via het kort geding te gen de staat aandringen op een voorschot van het rijk op het geld dat we te goed hebben. Dan neemt de rentedruk voor ons aanzienlijk af. Als het rijk tachtig procent van het achterstallige geld geeft, dan zijn we uit de problemen", vult se cretaris J.J. Meerburg hem aan. Aantrekkelijk De oorsprong van de financiële zorgen van Tuinstadswijk ligt aan het eind van de jaren zeventig. Het rijk voerde toen een regeling in op basis waarvan woningbouwcorpo raties voor de renovatie van hun vooroorlogse woningbestand geld door Raymond Peil van de overheid konden lenen. Na de renovatie mocht 2Vz procent van de kosten worden doorbere kend in de huur van de huizen. Het rijk zou het resterende gedeelte van het tegen de gangbare markt- rente geleende geld voor zijn reke ning nemen. Deze afrekeningen bleven echter uit, zodat Tuinstad wijk nog steeds zit te wachten op onder meer de vergoeding van het exploitatietekort van renovatiepro jecten die in 1978 zijn uitgevoerd. Voorzittter Westerbeek licht toe: "Voor het toenmalige bestuur was deze regeling enorm aantrekkelijk. De vereniging zat met heel grote, verouderde complexen. Het had ook allemaal best goed kunnen gaan, als de afrekening van de plannen snel was gebeurd. Dat probleem manifesteerde zich in 1979/80. Het bedrag aan rente wordt zo langzamerhand wurgend. We willen best doorgaan met groot onderhoud, maar als we geld lenen wordt de rentelast weer hoger". Aan het begin van 1980 werd dui delijk dat de vereniging voor acht miljoen gulden in de rode cijfers zat. "We hebben toen geen actie ondernomen, omdat we niet wis ten dat het zo lang zou gaan du ren", zegt Meerburg. Het bestuur besloot later ook de rest van het vooroorlogse woningbezit te reno veren. En in 1983/84 het naoorlogse bezit aan de Morsweg en Albert Verweijstraat. Met als resultaat dat de vereniging, door het uitblijven van het rijksgeld, nu elk jaar een miljoen gulden aan rente op de ge meentelijke rekening-courant moet storten. Niet armlastig De gevolgen van de vertraging in de uitbetaling zijn langzamerhand bekend. Tuinstadwijk heeft de plannen klaar liggen voor de reno vatie van naoorlogse woningen aan de de Lage Morsweg (110 stuks), Frederik van Eedenlaan (50) en de Van 's Gravensandestraat en om geving (218). Zij kan zich echter niet permitteren om hiervoor geld De bestuurstafel van Tuinstadwijk (v.l.n.r.) secretaris J.J. Meerburg, voorzitter K.G. Westerbeek en Penning meester S. Honsbeek. "We zijn geen armlastige vereniging". (foto Holvast) te lenen. De renovatie stagneert. "Volgens de centrale boekhou ding van de woningcorporaties zijn we boven Jan als het geld terug komt. We zijn geen armlastige ver eniging", aldus Meerburg. Volgens Westerbeek is vrijwel het gehele, 1250 huizen tellende woningbezit van Tuinstadwijk in goede staat als de bestaande plannen worden uit gevoerd. "We schieten redelijk op. Er komt alleen nog een stukje Morslaan. Procentueel gezien is Tuinstadwijk de vereniging die het meest heeft gerenoveerd". Een ander uitvloeisel van de fi nanciële perikelen is een verschil van mening met de gemeente over de renovatie van woningen aan de Van 's Gravensandestraat en om geving. Het plan behelst een op knapbeurt die 24.000 gulden per woning kost. Het belangrijkste eu- echter de daken, die haast zo lek als een. mandje zijn. Maatregelen Wethouder Tesselaar van volks huisvesting heeft de vereniging maatregelen in het vooruitzicht ge steld als zij blijft weigeren mee te werken aan de reparatie van de da ken. Hiervoor is, in verband met de financiële ademnood van Tuin stadwijk een speciaal, sober plan opgesteld, dat ongeveer zes ton kost. "Men liet doorschemeren dat het geld van het rijk er toch wel zit aan te komen, zodat we het financieel konden behappen", aldus Wester beek. "De gemeente vond dat de klus nog gemakkelijk vóór de win ter had kunnen beginnen. Onze deskundigen raadden het af. De tijd heeft ons gelijk gegeven". "Als de daken de afgelopen we ken met dit winterweer open wa ren gegaan had dat een onvoorstel bare ellende tot gevolg gehad. Je krijgt het gevoel dat er onzerzijds sprake is van onwil. Dat verwijt is zeker niet terecht. Als het winter weer voorbij is, móet het gewoon. Je kunt het niet langer voor je uit schuiven", realiseert de voorzitter zich. Het bestuur heeft inmiddels zijn hoop gevestigd op bet kort geding. Overigens heeft ook D'66-kamerlid E. Nypels zich sterk gemaakt voor Tuinstadwijk en enkele weken ge leden schriftelijke kamervragen gesteld over de financiële afwikke ling van de renovatieprojecten. Antwoorden heeft hij echter nog niet gekregen. Sportzaal aan Morssingel wordt kantoor LEIDEN - De sportzaal aan de Morssingel wordt definitief ver kocht aan het ministerie van defen sie dat het pand waarschijnlijk gaat verbouwen tot kantoor. Sloop behoort nog tot de mogelijkheden, maar het is de bedoeling van het ministerie het pand te verbouwen. De sportzaal wordt nog gebruikt door het voortgezet onderwijs en een sportschool. Voor deze gebrui kers zal de gemeente een oplossing zoeken. Van het bedrag dat de ge meente krijgt voor de sportzaal wordt 200.000 gulden bestemd voor de bouw van een nieuwe sporthal bij de Haagsche Schouw- weg. Vrachtauto zakt weg in 'moeras' LEIDEN - Een 28-jarige Belg meende gisteravond dat zijn vrachtauto met oplegger niet on der de viaduct bij de Plesmanlaan door zou kunnen. Daarom zette hij vlak voor de brug zijn wagen in de achteruit en parkeerde de combi natie - om de hoogte van de brug nader te bekijken op het nabijge- legert plantsoen. Gevolg was dat de vrachtauto tot aan zijn assen in het gras dat door de gesmolten sneeuw in een moeras was veranderd weg zakte. Er moest een kraanwagen aan te pas komen om het gevaarte weer op het droge te krijgen. De vracht wagen liep daarbij geen schade op. Wel is er zo'n veertig vierkante me ter gras omgeploegd. Gemeente wil bouw dure huurwoningen Merenwijk niet LEIDEN - De gemeente Leiden is van plan om Nationale Nederlan den de voet dwars te zetten bij het plan om 71 dure huurwoningen de bouwen in het nog onbebouwde (Warmonds) deel van de Meren wijk. De grond waarom het gaat is ei gendom van Nationale Nederlan den. Deze maatschappij bouwde al eerder zo'n honderd dure wonin gen waarvan is gebleken dat ze niet aan Leidenaren - te verhuren zijn. De woningen zijn gewoonweg te .duur voor de Leidse woningzoe kenden. Ook voor wat betreft de doorstroming zou het plan Leiden niets opleveren. Op een verzoek van de gemeente om het nieuwe bouwplan in de raadscommissie volkshuisvesting te komen toelichten, zou Nationale Nederlanden afwijzend hebben ge reageerd. Men vindt dat de ge meente Leiden zich niet met het bouwplan moet bemoeien en wei gert zelfs de huur van de woningen te noemen. Nationale Nederlanden wil het woningbouwplan realiseren in de premie-C-sector (zogenaamde goedkope vrije-sector). De ge meente zou een aanvraag daarvoor moeten doorsturen naar het minis terie van volkshuisvesting. Wet houder Tesselaar zei gisteravond "niet te weten of de gemeente ge rechtigd is de aanvraag van Natio nale Nederlanden tegen te hou den". De raadscommissie volks huisvesting gaf er gisteravond haar fiat aan, mocht de gemeente er iets over te zeggen hebben, het plan niet door te sturen. De gemeente vindt eigenlijk dat zij niet verplicht zou moeten zijn mee te werken aan een bouwplan waarvan men geen enkele baat ver wacht. Tesselaar liet blijken niet afwijzend te staan tegenover het uitlokken van een (proefproces rond deze kwestie. Leiden niet tevreden over toewijzing bouwplannen LEIDEN - Het gemeentebestuur zal een boze brief sturen aan het ministerie van volkshuisvesting over het tegenvallende aantal wo ningen dat Leiden in 1985 mag bouwen. Vorige maand werd bekend dat Leiden dit jaar 752 woningen krijgt toegewezen. Dat zijn 160 woningen minder dan in 1984. Op grond van gemaakte afspraken mocht het ge meentebestuur er evenwel vanuit gaan dat Leiden dit jaar evenveel woningen zou mogen bouwen als vorig jaar. Bovendien, zo rekent het gemeentebestuur in de brief voor, heeft Leiden volgens de pro vinciale toewijzingsnormen recht op 822 woningen. De gemeente verzoekt in de brief de toekenning van woningen daarmee in overeen stemming te brengen. Daarnaast vraagt de gemeente het ministerie minimaal 160 pre- mie-C-woningen voor Leiden te re serveren. Gezien het feit dat de premie-C-categorie buiten de nor male contingentering (het aantal toegewezen woningen) valt, wordt opgeruimd gewacht op nadere be richten, aldus de gemeente in haar brief aan het ministerie. Na PSP wijst ook D'66 verzoek af LEIDEN - Het initiatief van de or ganisatie Groen Leiden om tot een brede, progressieve samenwerking te komen voor de gemeenteraads verkiezingen in 1986 lijkt ten dode opgeschreven. Nadat eerder al de PSP afwijzend had gereageerd op het verzoek tot samenwerking is D'66 nu ook tegen een lijst samen met Groen Leiden. CPN en PPR geven de voorkeur aan een samen werking met de PSP, maar laten de mogelijkheid open dat Groen Lei den ook daarbij komt. D'66-fractieleider Hoekema zei desgevraagd dat fractie en bestuur zich tegen een samenwerking met Groen Leiden hebben uitgespro ken. Dat standpunt zal door de le den in maart moeten worden be krachtigd. D'66 voelt meer voor een samenwerking met de partijen die al in de gemeenteraad zitten. CPN en PPR zijn de enige partij en die de mogelijkheid tot samen werking met Groen Leiden open houden. Voor beide partijen geldt echter wel dat een coalitie met de PSP voorkeur heeft, omdat daar mee al goede ervaringen zijn opge daan. Bovendien speelt mee dat Groen Leiden zich nog nauwelijks heeft gemanifesteerd. Volgens H. van Wirdum, secretaris van het CPN-bestuur is er vrijwel niets be kend over de inhoudelijke stand punten van Groen Leiden, zodat voorstellen tot samenwerking op dit moment weinig zin hebben. Het PPR-raadslid Van Lint weet inmiddels wel al iets meer over Groen Leiden. Uit een briefwisse ling is gebleken dat "op een groot aantal hoofdlijnen geen onoverko- menlijke probleme voor samen werking bestaan", aldus Van Lint. De mogelijkheid om samen te werken met Groen Leiden zal za terdag op een extra ledenvergade ring van de PPR worden bespro ken. Het bestuur en de fractie heb ben nog geen standpunt ingeno- Leidse patholoog onderscheiden UTRECHT/LEIDEN - De Leidse pa tholoog-anatoom prof. dr. Ph.J. Hoedemaeker rechts heeft gisteren uit handen van staatssecretaris Van der Reyden van WVC de dr. B. Hoogendoorn-prijs ontvangen. De prijs van tienduizend gulden is hem toegekend voor zijn leidingge vende en coördinerende rol bij de ontwikkeling van het PALGA-sys- teem, een informatiesysteem voor de pathologische-anatomische la boratoria in Nederland. De prijs gaat eens in de driejaar naar personen of organisaties in Nederland, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de medische informati ca. Zij is in 1983 ingesteld door het bestuur van de Stichting Medische Registratie, die onlangs is opge gaan in de Stichting Informatie centrum voor de Gezondheidszorg. De prijs is een eerbetoon aan de 70- jarige dr. Hoogendoorn voor zijn werk op het gebied van de landelij ke medische registratie. (foto anp) LEIDEN - Geboren: Aaron Daniël Andreas zv. D. van Schoonderwoerd den Bezemer en G. van Es; Manon dv. W.T.F. Oplaat en J. Verkuijlen; Koen zv. F.C.P.M. Las- sooij en M.P. Luijtjes; Anne Johanne dv. F.C.M. Vrolijk en W.M. Dofferhoff; Wendy dv. C. Leugering en H. Ver mond; Miranda dv. A. Haasnoot en J. Sira; Jacob Pieter Roy zv. M. van der Bent en A.E. Koome; Ka-Yee dv. C.P. Ng en M.C. Man; Joyce Elise dv. B.N. Kooij en Q.J.H. Zonneveld; Gerrit Jan Richard Alexander zv. J.W. van der Vij ver en G.H.A.M. Brussee; Jan Willem Pieter Abraham zv. J.W. van der Vijver en G.H.A.M..Brussee; Ercan zv. F. Sari- bas en J.C. van der Blom; Jenny dv. C. Schaap en H.C. 't Mannetje; Hannah Malise dv. F.P. Dietzold en V.A. Argile; Corinne dv. W. Gijsman en C.P. Be- kooij; Mariska Caroline dv. W.A. Vlot en C. Morren; Gijs zv. J.C.M. van Middel koop en N. van Herp; Bernardina Jose- phina dv. J. van den Berg en M.S. Aretz; Wesley Eduard zv. H. Heemskerk en N.M. van der Niet; Elise Anna Cornelia dv. H.W. Wisman en E.J. baronesse van Boetzelaer; Rogier Guido zv. J.H. Potter en M. van Dam; Nina Rebecca dv. P Wieberneit en H. Tolman; Danielle dv W.L. Nathalia en Y.M. Veltman; Yu Kao zv. S. Chou en S.F. Hu; Maria Mechtildis dv. A. van Veen en L. van Wijk; Bouchra dv. M. Moudni en C. Mounadi-Idrissi; Leonie dv. A.R. Kribbe en J. van Dijk; Yuen San dv. K.N. Au en S.W. Chang; Anne Charlotte dv. M.C. Dubbelman en J.A.E. Spierings; Michael Johannes zv. J van der Steen en J.C.L. Dongelmans;. Nitole dv. D. Ifzaren en M. Born; Tessa Lyan dv. J.J.L. Reekers en E.H.M. van der Meel; Dirk zv. J. van de Wetering en W. van der Plas; Ilse dv. R W. de la Rie en J. van Es; Jagoba Helena dv. J. van der Plas en L. van der Plas; Niek zv. L.J. Mouter en P. Kamphuis. Oscar Sebastiaan zv. D.C. Seip en A.W. Mul der, Jesse zv. L. te Strake en R.M.A.F. Hoebens, Jan zv. P. Zonneveld en C.J. Krabbers, Sanne Neeltje dv. J. Schuur man en A.I.A. Polane, Bart zv. J. Katten- Burgerlijke stand zv. C.M.M. Bomans, Willem Krijgsman en H. Nijgh, Bas Franciscus Petrus zv. A.G.F. Boogaards en M.H.A. Hoek, Luuk Willem zv. L.W. van Rijn en J. Korpershoek, Dirk Martin zv. H.C. van der Eijk en M.L.D. Droge, Irene Ma ria Catharina dv. B.P.F. Wóger en J.M.S. Hoefnagels, Maarten Nicolaas zv. W, Kuijt en C.A. Imthorn, Leonard Feike zv. P.J. van Driel en A.M.J. Kulker, Re- né zv. J.J.M. Koning en M. Janssen, Jes sica Anita Helena dv. A.J. Mol en A.H.M. Aanhaanen, Sjoerd zv. M. den Duik en J.M. Molenkamp, Dirk Abra ham Wilhelmus zv. W. Ouwehand en I.M.M. Kettler, Peter Alexander Wolter zv. H.J. de Jonge en D.C. Roelofs, Ed win zv. M. Zuijderduijn en J. Comelisse, Willem zv. W. Kromhout en K. Heems kerk, Engelina Cornelia dv. T.C.A. Vo gelaar en C.A. Houwer, Jessica Theodo ra Arnolda Maria dv. C. Snijder en L.A. Koekebakker. Jacqueline dv. G.J. Sta ring en A.J. van Beusekom, Jan Hen drik zv. J. Plug en J.G. van Driel, Daniël zv. D.P. de Gunst en G. Prijn, Leendert Douwe Ferdinand zv. L.D. Roeper en D.J. van Duijn, Stefan zv. J.N. Kok en A. van Vliet, Martijn Theodorus Maria zv. F.J.J.M. America en M.I. Laheij, Mi chael zv. W.J.A. Sluijs en G.H.M. Kok. Maarten zv. J.C. van der Voet en H.MM.P. van der Peet. Yvonne Esther dv. A.F.W. Sondermeijer en W.H. Bouri- cius, Sjoerd Christian zv. W.P. Zijlstra en M. Boelsma, Vincent Johannes Cor- nelis Robert zv. J. Gunther en E.M.T.J. Witteman, Marleen dv. L. Aandewiel en M.C. van Rijn. LEIDEN Gehuwd: P. Dullemeijer en A.R. Smit, L.R. Sjardin en M.A.C. van Egmond, J.M. Labruijère en B.E.M. Breedeveld, W. van Tongeren en C. Be- kooij, L.A.M. van Maris en N.F. Alayon, J. van Wieringen en Y.R. Witte, R.J. van den Oord en N. Comoretto. LEIDEN - Overleden: A.L. Pico geb. 12 dec. 1984, zoon; M.H. Dorrestijn geb. 25 maart 1905, vrouw; M.E. de Rijke geb. 7 mei 1903 gehuwd gew. met B.A. Boon; P. Molenaar geb. 27 dec. 1912 gehuwd gew. met M. Jansen; W.J. ter Haar geb. 14 nov. 1902, man; J.R.P. Sedó Börge- mann geb. 9 juli 1956, man; J.H. Bodaan geb. 27 nov. 1928, man; C.M. van der Wal geb. 30 maart 1921, man; K. Meijer geb. 12 juli 1984, zoon; L.A. Pieters geb. 18 okt. 1914, man; J.J. Kaptein geb. 19 april 1923, man; H.G. Klinkhamer geb. 30 dec. 1917 echtgenote van C. Opdam; C. Opdam geb. 7 feb. 1919, man; M.E. Bak ker geb. 14 sept. 1912 echtgenote van J.M. Silvester; J. Bosch geb. 8 juni 1943 gehuwd gew. met H. Brinks; C.N. Turk geb. 28 mei 1931, man; H. van de Weste- ringh geb. 28 nov. 1915, man; J.P. Bree- dijk geb. 16 maart 1905, man; J.G. van der Meij geb. 6 maart 1920, man; J. Hoek geb, 16 mei 1945, man; Jonkheer C.C. van Valkenburg geb. 9 feb. 1910, man; A. Vooys geb. 12 feb. 1904 gehuwd gew. met W. de Koning; H. Jansen geb. 24 nov. 1914 gehuwd gew. met H.J. van Merienboer; M.C.C. van Wijk geb. 19 jan. 1906 gehuwd gew. met J.T. van Rijn; W. Noppe geb. 3 april 1907, man; W. van Vliet geb. 13 jan. 1920 echtgenote van H.A. van 't Oever; C. van der Steen geb. 3 jan. 1965, vrouw; M. Brinker geb. 20 sept. 1911 echtgenote van A. van der Poel; J. Paffen geb. 3 juli 1916, man; J. Viele geb. 8 maart 1900 gehuwd gew. met A. Stikvoort; J. van der Linden geb. 16 dec. 1906, man; G.J.H. Slot geb. 12 maart 1945, man; J A. Hanenburg geb. 1 feb. 1963, man; E. van Veen geb. 10 maart 1931 echtgenote van I. van Kam pen; M.C. van den Berg geb. 15 juli 1890 gehuwd gew. met J.E. Leugering; E.J. Hoope geb. 1 april 1899 gehuwd gew. metF.A. van Galen; D. Guldemond geb. 24 sept. 1901 echtgenote van P. Heruer; H. Colpa geb. 5 aug. 1900, man. LEIDEN - De WD-fractie in de ge meenteraad heeft de beslissende stem in de vraag of het gekraakte Medisch Archief aan de Oude Var kenmarkt voor sloop gespaard blijft of niet. De fracties van CDA en D'66 ver klaarden, gisteravond in een verga dering van de raadscommissie volkshuisvesting, dat zij van me ning zijn dat het complex behou den moet blijven. Zij staan achter de argumenten van de krakers en achter PSP/PPR die menen dat de gelden voor de stadsvernieuwing beter gebruikt kunnen worden dan voor sloop van het gebouw en de bouw van nieuwe woningen op de zelfde plek. Van der Pluym (PvdA) verklaar- Brandschade in de Vliet kwart miljoen LEIDEN - De schade als gevolg van de brand die zondag 23 decem ber in de kleedruimte van het zwembad De Vliet woedde, be draagt ongeveer een kwart miljoen gulden. De schade is zo groot, om dat ook spullen werden verwoest die daar lagen opgeslagen. Zo gingen de landingsmatten voor het hoogspringen op de atle tiekbaan in de Leidse Hout in de vuurzee verloren. Alleen de matten zijn al 40.000 gulden waard. De matten waren daar overigens neer gelegd om vernieling op de atle tiekbaan in de winter - als ze niet worden gebruikt tegen te gaan. Ook de kleedruimten van het zwembad liepen grote schade op. Op dit moment is men bezig met het herstel van de kleedruimten, zodat het zwembad het komende seizoen weer open kan. Hoe de brand is ontstaan, weten brandweer en politie niet. de dat zijn partij zal vasthouden aan het oorspronkelijke plan voor het bouwen van gezinswoningen aan de Oude Varkenmarkt. Dries- sen (WD) zei het complex van: avond te willen bekijken en dat dè fractie daarna pas een besluit zal Dit betekent dat aanstaande maandag in de gemeenteraad de beslissing zal vallen over het be houd van het Medisch-Archief en dat de stem van WD-fractie door slaggevend zal zijn. Van der Pluym gaf als schot voor de boeg dat, mocht de raad tot be houd van het complex besluiten, de huidige bewoners in elk geval niet automatisch het woonrecht kunnen krijgen. Ruilbeurs Comité TuinstadwijkJStaal- wijk en de Leidse Postzegelver eniging 'De Postzegelvrienden' organiseren op maandag 28 ja nuari een ruilbeurs. Deze wordt gehouden in het gebouw 'De Lin de' aan de Herenstraat 64 te Lei den. Verzamelaars zijn vanaf 19.00 uur welkom. Single Op het zoldercafé van het LVC aan de Breestraat 66 vindt op vrijdag de officiële singlepresen tatie plaats van de Katwijkse groep Les Zazous. De band zal ook optreden, evenals de Leidse 'dichter' Rik van Boekei. De avond begint om 22.00 uur. Dichter De dichter/schrijver Hans War ren zal vanavond bij SSR aan de Hogewoerd 108 optreden. Warren leest voor uit eigen werk en zal tevens worden geinterviewd. Aanvang van de avond: 20.00 Folkclub De Leidse Folkclub organiseert morgenavond in Aniba's muziek kamer aan de Herenstraat 1 een optreden van de bekende Leidse zanger Kees Ouwejan. Geassis teerd door zijn makkers zingt Kees Nederlandse en Ierse liede ren. Aanvang: 21.00 uur. Punkavond Het Breehuys aan de Bree straat 19 houdt op zaterdag 26 januari een punkavond. Het Breehuys gaat open om acht uur en om negen uur begint één van de twee bands die zullen optre den. (De Mets en Ultrakort).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4