Steeds Rijnland verwacht opnieuw grotere winst op energie Woontoren verdeelt fracties dem meubelfabriek Raadsleden: tarieven nu al veringen Energiebedrijf wordt niet soepeler bij afsluiten gas en licht Rijnland voor kerncentrales Expositie bij Rembrandt Scholengemeenschap Gemeente wijst wensen exploitanten ijshal af Diverse belangstellenden melden zich al bij gemeente Woonboot in Herengracht gezonken DONDERDAG 24 JANUARI 1985 LEIDEN LEIDEN/STREEK - Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) lijkt nu al weer af te stevenen op een winst van ongeveer 14 miljoen gulden in 1985. Dit is flink wat meer dan in de begro ting voor 1985 wordt voorspeld. Behalve de raming van negen tot tien miljoen gulden winst voor het pas begonnen jaar is er nu al een zekere meevaller van vier miljoen gulden in 1985. Onder meer omdat er minder rente moet worden be taald voor geleend geld. Enkele le den van de algemene raad die gis teravond vergaderde, drongen aan op een verlaging van de tarieven die nog dit jaar moet worden door gevoerd. Overigens is de definitie ve winst over 1984 nog niet be kend, maar die zal zeker boven de tien miljoen gulden liggen. Dat weet het EBR echter pas zeker in het komende voorjaar. De Nieuwveense vertegenwoor diger en burgemeester G.J. van der Kroft, vice-voorzitter van het dage lijks bestuur van het EBR, maakte gisteravond duidelijk dat, hoewel het jaar net drie weken oud is, al een forse meevaller kan worden genoteerd. De oorzaak is volgens Van der Kroft dat de begroting voorzichtig werd opgesteld. Zo was onder meer de rente voor een lening van tien miljoen gulden op 9,25 procent geraamd. Nu blijkt dat deze lening tegen 7,5 procent te krijgen was. Van der Kroft schatte de meevaller per procent rente op 2,5 miljoen gulden, een voordeel derhalve van 3,5 tot 4 miljoen gulden. Over ande re te voorzichtige voorspellingen liet hij zich overigens niet uit. Bij deze optelsom komt nog een deel van de winst over 1983 van 16,5 miljoen gulden. Hiervan is on geveer negen miljoen teruggege ven aan de gebruiker, deels door tariefsverlagingen, deels door het minder verhogen van de tarieven dan gepland. De resterende miljoe nen zijn naar de reserves van het bedrijf gegaan en leveren dit jaar derhalve een fors bedrag aan rente op, dat niet in de begroting is ver- LEIDEN/STREEK - Het incasso- en afsluitbeleid van het Energiebe drijf Rijnland bij wanbetaling van de afnemers (EBtt) verandert nau welijks. Een voorstel van de Leidse PPR-, PSP- en PvdA-raadsleden om dit beleid te versoepelen kreeg gisteravond in de vergadering van het algemeen bestuur van het EBR, de algemene raad, geen meerderheid. Slechts op enkele ondergeschik te punten is het EBR-bestuur een duimbreed geweken. Mensen met een betalingsachterstand zullen voortaan worden gewezen op de mogelijkheid om een afbetalings regeling met het bedrijf te treffen. Tevens zal meer voorlichting wor den verstrekt, waardoor de klanten beter weten wanneer precies tot af sluiting wordt overgegaan. Bovendien zal het EBR preciezer aangegeven wanneer zijn werkne mers bij de wanbetalers langsko men om gas en elektra af te sluiten, iets dat het in 1984 ongeveer 375 keer gebeurde. Is de bewoner niet thuis dan wordt buitenshuis afge sloten in plaats van binnenshuis. Het eerste kost 700 gulden, het tweede 100 gulden bij heraanslui ting, kosten die de afnemer moet betalen. Aldus kan in enige mate worden voorkomen dat'de wanbe taler onnodig op hogere kosten wordt gedreven. PSP, PPR en PvdA hadden in hun voorstel gepleit voor een lan gere incassoprocedure, zodat al leen bij voortdurende wanbetaling tot afsluiting wordt overgegaan. Gespreide betaling, nu in vijf ter mijnen, moet in tien termijnen mo gelijk worden. Zij wilden geen ren te meer in rekening laten brengen op betalingsregelingen, terwijl nu de wettelijke rente wordt bere kend. De mildere regeling zou eerst een half jaar op proef moeten wor den uitgevoerd. Het dagelijks be stuur van het EBR heeft zich ech ter vanaf het begin verzet tegen een soepeler incasso- en afslui- tingsbeleid. Het voorstel werd met grote meerderheid verworpen. Al leen de genoemde Leidse partijen en het Leidse D'66-raadslid Hoeke- ma steunden het voorstel. Een motie van de linkse partijen om een fonds van een half miljoen gulden in het leven te roepen waar door soepeler betalingsregelingen en schuldsaneringen mogelijk worden, is verschoven naar de voorjaarsvergadering van het EBR-bestuur. Het bedrijf, de ge meentelijke sociale dienst en de kredietbank zijn namelijk bezig met onderhandelingen om hier voor regelingen te treffen. LEIDEN/STREEK - Het Energie bedrijf Rijnland steunt het kabi netsbeleid voor de bouw van min stens twee kernenergiecentrales in Nederland. Een motie met een te gengestelde strekking werd gister avond namelijk met een ruime meerderheid door het algemeen bestuur van het bedrijf verworpen. De motie, bedoeld om een uit spraak van het EBR-bestuur tegen het kabinetsbeleid tot stand te brengen, was een initiatief van het Leidse PvdA-raadslid Van Meij- gaarden. Vier jaar geleden is in de algemene raad van het EBR beslo ten met een uitspraak over kern energie te wachten tot de Brede Maatschappelijke Discussie zou zijn gevoerd. Het belang van de uitspraak van het EBR is het feit dat het rijk al leen kerncentrales kan bouwen als de elektriciteitsbedrijven eraan meewerken. Het EBR in aandeel houder van het EZH (Energiebe drijf Zuid-Holland) en kan in dat grotere geheel derhalve meebeslis sen als het op de bouw van kern centrales aankomt. De motie van links werd echter met 70 tegen 32 stemmen verwor pen. Wethouder Bordewijk, de raadsleden Van Meijgaarden," De Vreeze, Hoekema, Van Lint en Middendorp (allen Leiden), wet houder Bezemer (Leiderdorp), wethouder Tensen (Koudekerk), burgemeester Van der Kroft (Nieuwveen) en wethouder Haas broek (Woubrugge) stemden voor. ADVERTENTIE DEM MEUBELFABRIEK maak! al 36 |aar klassieke en moderne zitmeubelen van hoge kwaliteit Voor de bekleding van elk model kunt U kiezen uil meer dan 60 soorlen meubelslol In totaal zo n 400 kleuren/dessins U vindt dus altijd wel de bekledingsstof die past bij üw interieur werkt. Bovendien is de winst over 1984 nog niet vastgesteld. Verder is het aannemelijk dat het EBR als gevolg van het koude win terweer de eerste wsken van dit jaar meer winst maakte op de ver koop van gas dan andere jaren. Lagere tarieven Het Leidse PvdA-raadslid Van Meijgaarden liet als eerste een bal lonnetje op in de richting van een nog dit jaar door te voeren tariefs verlaging. Hij wees er op dat de be groting voor 1985 van het EBR al een verwacht positief resultaat te zien geeft van negen tot tien mil joen gulden en dat de meevallers van 1983 en vorig jaar nu ook nog doorwerken. Hardop vroeg hij zich af of de afnemers daarvan niet wat in de portemonnee zouden moeten merken. "Door de automatisering zijn de gegevens over de meevallers eer der beschikbaar. We moeten niet de winst van 1985 pas in 1986 ver disconteren", aldus Van Meijgaar den. Ook het Leidse PPR-raadslid Van Lint stak een betoog van die strekking af. "Ik vind dat we in maart al moeten gaan praten over aanpassing van de tarieven. Het is eigenlijk onmenselijk om de tarie ven achteraf te verlagen". Het Leidse WD-raadslid Van der Nat en andere leden van de al gemene raad vielen de beide linkse vertegenwoordigers bij. De aan dacht werd gevestigd op het feit dat het EBR al enkele jaren meer dan tien miljoen gulden winst maakt. Zo was het voordelig saldo in 1982 12,2 miljoen gulden, het dubbele van wat was verwacht. Ook toen kwam een deel via de ta rieven ten goede aan de afnemers, maar het resterende geld werd aan de reserves toegevoegd. Eind vorig jaar ondernam het linkse blok, gesteund ook door de Leidse CDA-er Bleijie, eveneens een poging om een snellere verla ging van de tarieven gefinancierd uit de overwinsten te bewerkstelli gen. Dit stuitte op een weinig toe geeflijke houding van het college van beheer van het EBR. De raads leden onder meer voorgehouden dat het bestuur de afspraak had ge maakt dat kortingen op de tarieven alleen mogelijk zijn uit de winsten van het afgelopen jaar. Gister avond zegde het dagelijks bestuur toe de zaak nog eens "in studie te nemen". LEIDEN - Kinderen bewonderen twee metalen handen met castag netten, die via pianotoetsen te be dienen zijn en dan echt 'klepperen'. Henk Gosses maakte dit mecha niek, evenals een vijftal andere 'helse machines' die sinds gisteren in de Rembrandt Scholengemeen schap aan de Noachstraat staan opgesteld. Bedoeling van dit tentoonstellinkje is, aldus rector Ben Geerts, de kunst dichter bij de leerlingen te brengen. Een tentoonstelling binnen de eigen school ligt dan voor de hand. In de hal komen de leerlingen nu in de pauzes en tijdens de leswisseling voortdurend met deze vorm van kunst in aanraking. Het is de be doeling, dat na twee maanden werk van een andere kunstenaar in het Rembrandt wordt uitgestald. LEIDEN - Wethouder Tesselaar is niet bereid tegemoet te komen aan het verzoek van de Exploitatie Maatschappij Ijsbanen bv (EMIJ) om 's zomers in ijshal aan de Von dellaan beurzen te mogen houden. Ook een verlaging van de jaarlijkse erfpacht wordt niet overwogen, al dus Tesselaar gistermiddag in de raadscommissie sport en recreatie. De PvdA-wethouder reageerde op de brief die de EMIJ onlangs aan de gemeenteraad en B en W stuurde. In die brief staat dat een verlaging van de erfpacht en de mogelijkheid om beurzen te hou den noodzakelijk zijn voor een sluitende begroting. Anders kan de ijshal niet blijven voortbestaan, al dus de EMIJ. Tesselaar zei in een reactie verder dat de EMIJ geen gesprekspartner is van de gemeen te. De hal is eigendom van de West- land/Utrecht Hypotheekbank en daarmee is al gesproken, aldus Tesselaar. Mobilofoon gesloopt LEIDEN - In een onbewaakt ogen blik is gistermiddag tussen twaalf en kwart over twaalf uit een taxi die stond geparkeerd in een garage aan de Beestenmarkt, de mobilo foon gesloopt. De schade wordt ge- (foto Holvast» schat op tweeduizend gulden. LEIDEN - De gemeente heeft gis teren tientallen telefoontjes gekre gen van mensen die graag willen wonen in de woontoren dié mis schien gebouwd wordt aan het Galgewater in Leiden. Het is echter nog te vroeg voor inschrijving, zo kregen de belang stellenden te horen. De gemeente raad moet eerst nog een beslissing nemen over de vraag of te vijftig meter hoge toren er wel zal komen. Gisteravond bleek in een gezamen lijke vergadering van de raadscom missies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening dat de politie ke partijen hopeloos verdeeld zijn over de vraag of de woontoren ge bouwd moet worden. Het PvdA-raadslid Eikerbout zei zeer sceptisch te zijn over het plan. Hij vroeg zich af of het terrein aan de Morsweg wel zo'n goede plaats is voor zo'n hoog gebouw. Volgens Eikerbout past de toren niet in de schaal van de omgeving. Het PvdA-raadslid zei zich misschien nog te laten overtuigen maar maakte er geen geheim van dat hij "hoogbouw vernietigend vindt voor het silhouet van de oude bin nensteden". Zijn partijgenoot Van der Molen illustreerde de verdeeldheid die het plan in de PvdA-fractie op roept met de uitroep dat zij de to ren "verschrikkelijk mooi" vindt. Ook het PvdA-raadslid Van der Pluym zei de toren, in stedebouw kundig opzicht, "prachtig" te vin den. Van der Molen zei uit volkshuis- vestings oogpunt wel haar twijfels te hebben en signaleerde dat de hoogbouw niet in de eerste plaats bedoeld moet zijn voor slechtbe- huisden maar voor een bepaalde groep woningzoekenden. Volgens het PvdA-raadslid moet de ge meente, indien stedebouwkundige overwegingen de doorslag geven, zich richten op de groep voor wie het wonen in een woontoren aan trekkelijk is en die het kunnen be talen. Wethouder Tesselaar noem de de categorie 27- tot 40-jarigen en 55-plussers. Eikerbout vroeg zich af hoe dat uitgangspunt zich laat rijmen met de algemene beleidslijn van het college om de gezinstoena me in de binnenstad te bevorde ren. Tesselaar zei te menen dat deze vorm van wonen in principe be taalbaar moet zijn voor de Leidse woningzoekenden. De gemeente gaat er daarom vooralsnog vanuit dat de woontoren in de goedkope huursector (woningwet of premie- huur) gerealiseerd moet worden. Een en ander hangt af van een be hoefteonderzoek dat de gemeente wil instellen. 'Ideale plek' In de CDA-fractie bestaat ook verdeeldheid over het bouwplan. Het raadslid Geelkerken verklaar de dat het merendeel van de fractie de flat niet vindt passen in Leiden. CDA-raadslid van Zijp verklaarde daarentegen niet negatief te staan tegenover de woontoren en sprak van "een ideale plek". WD, PSP en PPR hadden gis teravond veel vragen en twijfels, maar nog geen mening. Van der Ham (D'66) staat sceptisch tegen over het plan maar deelde mee dat de fractievoorzitter van haar partij de woontoren "fantastisch" vindt. Wethouder Tesselaar en de archi tect van de toren, H. Klunder, we zen beiden op het grote verschil tussen de, weinig populaire, flats uit de jaren zestig en 'de nieuwe hoogbouw'. Volgens de wethouder bestaat voor hoogbouw die in de stad is geprojecteerd veel animo, in tegenstelling tot de hoogbouw in uitbreidingswijken. Tesselaar zei er blij mee te zijn dat Leiden einde lijk weer eens een bouwplan heeft dat reacties oproept. De raadsfracties zullen zich de komende weken gaan beraden over het woontorenplan. Over drie weken zal het plan opnieuw in de commissie besproken worden en de verdere koers worden uitgestip peld. Wethouder Peters (ruimtelij ke ordening) zei op voorhand dat het, in verband met de bestem mingsplanprocedure, een hele klus wordt om de bouw van de woonto ren nog in het aantal te bouwen woningen voor dit jaar mee te ne men. LEIDEN - Een woonboot aan de Herengracht is gistermorgen door onbekende oorzaak gezonken. Er waren op dat moment geen bewo ners aanwezig. De boot ligt op zijn zij in water, maar verspert de vaar geul niet. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Sarcofaag (1) Student Eric Nieman moest gis teren afstand doen van 'zijn' steen. Een verhuisbedrijf pikte het op in Niemans kamer aan het Rapenburg en leverde de steen vervolgens af bij het museum voor geologie en mineralogie. Wat moet dit achtenswaardige museum met dit uit de kluiten gewassen "eocene kalksteen dat in in de omgeving van Brussel en ten noorden van Parijs gedolven wordt"? Het bovenstaande citaat komt uit het jaarverslag van de Ar cheologische Begeleidingscom missie over 1983. Een jaarverslag dat deze krant in oktober vorig jaar tot de volgende kop verleid de: 'Vondst sacrofaagdeksel zet historie Leiden op zijn kop'. Daar gaat het dus om. Deze dek sel maakte gisteren de tocht naar de Hooglandse Kerkgracht. Daar wordt de steen verder onder zocht en klaar gemaakt voor be- zichting in het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Sin gel. Keren we terug naar de zomer van 1982. Eric Nieman heeft net zijn nieuwe kamer in het statige Rapenburg-pand betrokken. Het is warm en hij ziet dat zonnestra len de linkerhoek van zijn minie me achtertuintje bereiken. Nie man denkt: laat ik daar nu dat oude sofaatje neerzetten, kan ik lekker in de zon zitten. Om het sofaatje te kunnen plaatsen, moet eerst een klimop ernstig gekortwiekt en een la ding zand van links naar rechts. Nieman gaat aan de slag en ziet dat het stukje steen dat al zicht baar was, steeds groter wordt. Te groot om in zijn eentje te tillen. Dan duikt Leo Schulte Noord- holt op in het verhaal. Zijn knor rig hoofd (Schulte Noordholt lag nog lekker te dutten) verschijnt uit het bovenraam en hij wordt meteen uitgenodigd de handen te laten wapperen. De steen wordt met vereende krachten overeind getild en aan de andere kant worden de meest myste rieuze motieven zichtbaar. Alle bellen in het hoofd van Schulte Noordholt gaan rinke len. Om met Eric Nieman te spre ken: "Leo houdt van steentjes". Maar dit is niet zomaar een steen. Dus wordt historicus Dick de Boer, tijdelijk voorzitter van de vakgroep Middeleeuwen aan de universiteit, gealarmeerd. De Boer denkt aan een studentgrap en als hij arriveert, staat zijn ge zicht op argwaan. Die verdwijnt echter al snel bij het zien van de steen. Sarcofaag (2) Met groot enthousiasme stort hij zich op de geschiedenis van het eocene kalksteen. Nieman: "De Boer is de grote stimulator achter alles geweest, dat mag echt wel eens gezegd worden". Niet alleen zijn enthousiasme is groot. Ook andere geïnteresseer de wetenschappers reizen af naar Rapenburg 50. Nieman: "Zeker twintig hooggeleerden hebben hier bij mij aan tafel gezeten. Ik heb in die maanden wat koffie en stroopwafels verstrekt". De Boer boekt resultaten: zo weet een vrouw te vertellen dat ze in de jaren twintig als meisje in het grachtenpand werkte en dat die steen altijd schuin tegen de muur stond. Schulte Noord holt: "Het is heel opmerkelijk dat het zo goed bewaard is geble ven. De steen is van buitenge woon fijn zand". Nieman: "Het is zeker opmerkelijk als je ziet dat de steen al iets doffer is gewor den in die tijd dat hij in mijn ka mer stond". Alles reconstruerend komt De Boer tot de volgende conclusies: het stuk steen is een flink stuk van een sarcofaagdeksel en da teert waarschijnlijk uit de tiende eeuw. Als de steen niet op latere leeftijd in Leiden is terecht geko men, betekent dat dat Leiden ou- Van links naar rechts: Leo Schule Noordholt, de steen en Eric Nieman. De sarcofaagdeksel is nu in onderzoek en wordt klaar gemaakt voor bezichtiging in De Lakenhal. (foto Holvast) der is dan aangenomen. Schulte Noordholt: "Te bewijzen valt het natuurlijk niet, maar het bete kent dan dat er naast De Burcht nog eén tweede kern van Leiden bestond". De deksel zou dan afkomstig moeten zijn uit de Pieterskerk.. Niet de huidige en ook niet diens voorganger, maar de voorganger van de voorganger. Schulte Noordholt: "Daar had men tot nu toe geen weet van, maar dat moet dan iets van een houten kerkje zijn geweest". Toen op een gegeven moment een wal bij de Vliet werd opge worpen en daarvoor puin nodig was, is de sarcofaagdeksel waar schijnlijk van pas gekomen. Dat verklaart dan ook de vondst in Niemans achtertuin. Nieman: "Het zou goed zijn als er hier ach ter een geul wordt gegraven om verder te zoeken. Vervelend voor mij, maar wel nuttig". Schulte Noordholt en hij zijn het wat dat betreft van harte eens met De Boer. Sarcofaag (3) Blijft de vraag wie er onder het deksel heeft gelegen. Daarover' bestaan vermoedens, niet meer dan dat. Het gaat dan om Gerulf, broer van Dirk I en één van de eerste graven van Holland. Ge rulf zou in de tiende eeuw bezit ter zijn geweest van het visserij recht in de monding van de Rijn. De Boer in het Archeologisch Jaarboek. "Het is zeer goed denkbaar dat Gerulf aldus de be schikking kreeg over eigen in komsten en een eigen machtsge bied, gesitueerd rond Leiden, waar hij na zijn dood begraven kan zijn, in de sarcofaag waarvan nu het deksel gevonden is". Ge rulf is in historische zin spoor loos en het zou goed kunnen dat Gerulf - eigenaar van een stuk land - in de vroegere Pieters kerk is begraven. Was het dan ook niet aardiger geweest als dat deksel naar de vermoedelijke plaats van her komst terugkeerde? Ja, dat vin den Nieman en Schulte Noord holt eigenlijk ook, maar het be stuur van de kerk reageerde wat laks. Schulte Noordholt: "Voor het museum van oudheden is het deksel net niet oud genoeg". Nie mand: "En de directeur van De Lakenhal is hier ook geweest en hij zei: die deksel hoort bij ons". Aldus gebeurde. Directeur Wurfbain: "Nou, zo is het niet helemaal gegaan. Het is een schenking van de eigenaar van het pand en dat is stichting Studentenhuisvesting". Wurfbain, die overigens nog wel wat vraagtekens plaatst bij de voortvarende conclusies van De Boer, heeft al een plaatsje voor de steen: "U kent die schil derijenzaal wel, waar ook 'Het Laatste Oordeel' hangt. Daar voor is een ruimte ingericht met vondsten. Het is de bedoeling dat daar ook de steen kómt te lig gen". Binnen afzienbare tijd denkt hij zelf. "Als we de steen eenmaal in ons bezit hebben, kan dat in tien dagen gerealiseerd worden". levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3