'Het is duif, duif wat de klok slaat' Winkelcentrum bindt strijd aan met toekomstige 'broer' Oegstgeest hoopt op vast woonwagenkamp Sterke 'zopie' is oorzaak van klacht Fietsende Caters crossen niet meer Duivemelkers naar Portugese Olympiade Verhuizing 3M met Pinksteren PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 24 JANUARI 1985 OEGSTGEEST/SASSEN- HEIM Eens leidde hij de grootste groep reizigers die ooit over de pool vloog om ze naar de Postduiven Olympiade in Tokio te bren gen. Gisteren is Oegstgees- tenaar Jack Schohaus al vast vertrokken om te zor gen dat 22 Nederlandse dui ven veilig aankomen op de Olympiade in het Portugese Oporto. Geen kunstzwem- men, verspringen, mara thon, kleiduivenschieten of tienkamp voor de duiven die aan dit evenement mee- doen. door Dirk-Jan Roeleven Wat ze wel moeten, is mooi zijn en mooi worden bevonden door de ju ry. Vanmiddag vertrekken 270 postduivenliefhebbers naar Portu gal om de tweejaarlijkse Olympia de bij te wonen. Onder hen bevin den zich twee reizigers uit Marken die in klederdracht de vliegtuig trappen zullen afdalen. Wie ook meereizen zijn de echt paren Duindam en Beugelsdijk uit Noordwijk. Verder een geëmi greerde Nederlander die uit Cana da is gekomen om de Olympiade te bezoeken, zes Duitsers en wat Bel gen. Wie er niet bij is, is mevrouw Slootweg uit Sassenheim. Het doet haar erg veel pijn dat ze er dit keer niet bij kan zijn: "Ik heb ze vanmorgen allemaal aan de tele foon gehad en ze een prettige reis toegewenst. Dat doet wel zeer hoor. Het is één grote duivenhap- pening, en dat mis je dan. Het is duif, duif en nog eens duif wat de klok slaat. Je bent lid van één grote familie. Je doet er veel nieuwtjes op het gebied van de duivensport op. Bovendien is het ontzettend ge zellig. Ik ben sinds Boedapest in 1975 meegeweest. De volgende Olympiade is in Duitsland, dan zit het er wel in dat ik er weer bij ben". De vorst is er de oorzaak van dat zij dit keer verstek moet laten gaan. De tulpen in de kas komen door de vorst later op dan ver wacht. Zodoende is zij hard nodig in het bedrijf. "Zo'n reisje kost heel wat geld. Als je dan ook de tulpen zou laten schieten kost het dubbel zoveel. Dat kan gewoon niet". Mevrouw Slootweg is één van de weinige vrouwelijke duivemelkers in ons land dat ruim vijftigduizend melkers telt. Ze heeft zestig dui ven. Op haar negende begon ze met de duivensport, aangestoken door een buurman die duiven hield. Deelnemen aan de Olympia de kan ze niet, omdat zij geen 'showduiven' heeft, maar 'vliegdui- ven' die prijzen winnen met lange afstandsvluchten. Tranen In tegenstelling tot de Sassen- heimse thuisblijfster heeft Oegst- geestenaar Schohaus weinig bin ding met de postduiven. Hij is er vier jaar geleden toevallig ingerold omdat een fervent duivemelker bij zijn reisbureau in Oegstgeest een reisje boekte. Toen werd hem ge vraagd of hij de tocht naar Tokio kon organiseren. Hij deed het en het werd een succes. "Ik kreeg tra nen in mijn ogen van de vele be dankjes en het geluk dat ik die mensen toen heb mogen geven. Ik vraag me dan wel eens af waar ik dat aan te danken heb dat ik dit mag doen", zegt Schohaus. Nu is hij al twee jaar bezig met de voorbereidingen voor de uittocht van liefhebbers van de gevleugelde dieren naar Portugal. De burge meester van Oporto wil met hem lunchen en het Portugees ver keersbureau wil een diner. "Ik zal wel zien of ik er de tijd voor heb. Een gezelschap van 270 man ver maken is geen sinecure. Ze komen uit het hele land en in tegenstelling tot hun troeteldieren hebben de meeste reizigers nog nooit gevlo gen", aldus Schohaus. Hij vertelt over de zeer geslaagde rondreis door Azië van vier jaar ge leden. Het was dé ervaring van hun leven voor de vierhonderd reizi gers die hij toen vervoerde. In der gelijke gevallen praten de melkers niet alleen over duifjes. Bijvoor beeld in de badplaats Pattaya in Thailand, waar duifjes van een heel ander kaliber rondlopen, heeft Schohaus andere dingen ervaren: "Als ze daar zijn vergeten ze de duiven snel. Daar kan ik je nog een "Wie ben ik dat ik dit mag doen", vroeg O eg stg eestenaar Schohaus zich aftoen hij vierhonderd duivenmelkers over de pool vervoerde. (foto Ho,vast) paar mooie dingen over vertellen". Wat hij overigens niet doet. Bedje Zoals gezegd zit Schohaus in middels al twee dagen in Portugal. "Ik ga erheen om het bedje te spreiden", zegt de man die in de regionale biljartwereld geen onbe kende is. De duiven zijn inmiddels in Nederland uitgeselecteerd en zitten een dag voor vertrek in Utrecht bij elkaar. Dan gaan ze in korven en worden vervoerd naar Brussel, vanwaar het vliegtuig in één keer naar Lissabon vliegt. Als één van de Nederlandse dui ven wordt uitverkoren tot winnaar zal dat een flinke waardevermeer dering zijn van die duif. Momen teel ligt de prijs van een top-duif al tussen de tien- en twintigduizend gulden. Een prijs op de Olympiade schroeft de waarde van een duif aanzienljk op. Bovendien heeft Nederland iets goed te maken op de Postduiven Olympiade. De vorige keer in Praag moest de Nederlandse Olympiade-ploeg genoegen nemen met een zevende plaats. Een tegen valler voor een land dat tweede staat op de ranglijst van na-oorlog- se Olympiades. Vier jaar geleden in Tokio was het wel raak. Toen haalden de dui ven van de Nederlandse ploeg de eerste prijs. Dat was sinds 1969 niet meer voorgekomen. Die reis zal Schohaus niet gemakkelijk verge ten. Met elf bussen toerde de Oegstgeestenaar toen het gezel schap door wereldsteden als To kio, Bangkok, Hong Kong en Sin gapore. Drie keer tellen of er nie mand ontbreekt, want verloren rondlopen in één van deze steden is geen pretje. In Portugal is de kans op ver dwalen niet groot. De groep is klei ner dan vier jaar geleden en het programma is zo interessant dat niemand het wil missen. Er staan bezoeken aan de port-huizen van Qpotto op het programma, twee gala-avonden, waarvan één in kas teel San Joao dat op de hoogste heuvel van Lissabon staat. De meeste reizigers hebben twee jaar gespaard om deel te kunnen uitma ken van de grote duivemelkersfa- milie bij de Olympiade. Of ze win nen of niet, het succes lijkt bij voorbaat verzekerd. Politie zou fles hebben verduisterd WARMOND - De Haagse Officier van Justitie moet uitzoeken wat een politieman heeft gedaan met een fles sterke drank, die hij op 13 januari in beslag heeft genomen bij een koek en zopie-tent, op de War- mondse Kagerplassen, tegenover het Kaageiland. De eigenaar van de tent, Van den Berg, voert namelijk aan dat er op de bewuste zondag een fles méér in beslag is genomen dan op het be wijs van ontvangst staat. Volgens hem gaat hem om vijf in plaats van om vier flessen gedestilleerd. Vijf getuigen bevestigen deze verkla ring, aldus Van den Berg. Hij heeft de Officier een brief ge schreven omdat telefonades met de verantwoordelijke rijkspolitie te water hem geen stap dichter bij de oplossing gebracht. Sterker nog, de agent die de bewuste zon dag de tent op het Warmondse ijs aandeed, vermomd als schaatser, bedreigde Van den Berg zelfs. De verkoper kreeg althans dit gevoel. De koek en zopie-man vermoedt wel een beetje waarom. Hij heeft het idee dat de agent, samen met zijn maat, de fles vieux meester heeft gemaakt. "Want waarom had hij anders precies twee van de twaalf glaasjes meegenomen?", vraagt hij zich af. Deze glaasjes en de vijf flessen drank waren volgens Van den Berg niet bedoeld voor de verkoop, maar voor het warmhou- den van de mede-verkopers. Echter, net voordat de twee agenten langsschaatsten, was de warme zopie op en vroegen enige schaatsers of ze ook een glaasje 'sterke zopie' mochten. Was hij er maar nooit op in gegaan, zegt hij nu. De Kaagdorper is bang een zware bekeuring te krijgen. De groepscommandant van de rijks politie te water, J.G. Delhaas denkt dat dit wel zal meevallen. "Het zou wel eens goedkoper kunnen uitval len dan door rood licht rijden", voert hij aan. "Het maakt namelijk niet zo'n diepe inbreuk op de open bare orde". Delhaas is er trouwens van over tuigd dat de mannen precies heb ben opgescheven wat zij in beslag hebben genomen. Niet in de laatste plaats omdat zij met zijn tweeën waren. Wanneer de Officier van Justitie anders oordeelt, bestaat de kans dat een intern onderzoek op "Op dit moment is er echter nog niks aan de hand", aldus de groepscommandant, die het idee heeft dat Van den Berg de zaak flink opblaast. Waarom die man dat zou doen? "Ach, misschien probeert hij zo de boete te ontlo pen. Of misschien wil hij wel ie mand een hak zetten", klinkt het uit Aalsmeer. Stoplicht leidt tot total-loss WASSENAAR - Een 24-jarige vrachtwagenbestuurder uit El- lewoutsdijk (Zeeland) heeft gis termiddag op de Deylweg van Den Haag naar Leiden een vrachtauto met oplegger en personenauto aangereden. De vrachtwagen van de man uit El- lewoutdijk en de personenauto van een 26-jarige man uit Rot terdam waren total-loss. Er raakte niemand gewond. Een 42-jarige man uit Noord- wijkerhout, die de eerste vrachtwagen bestuurde, stopte voor een rood stoplicht. Links van hem stopte de 26-jarige Rotterdammer. De vrachtwa genchauffeur uit Zeeland kon niet op tijd remmen voor het stoplicht en botste tegen de voor hem staande vrachtwagen en de personenauto. Door de botsing ontstond een file, die na een uur was opge lost tense fietscrossclub 'De Cross Ca ters' is opgeheven. De baan aan de Admiraal de Ruytersingel zal niet meer worden bereden door kleine fietsertjes. De twee jaar oude club heeft dit besloten omdat het leden verlies dramatische vormen heeft aangenomen. Waren er in 1984 nog 51 betalende leden, in 1985 zouden dit er nog maar 15 zijn. Te weinig om door te gaan, aldus ex-voorzit ter Morssink. Vooral de baan aan de Admiraal de Ruytersingel is een grote kos tenpost. Hij is dit al vanaf het begin (1982) toen de gemeente 10.000 be- Het gebouw aan de Industrieweg in Zoeterwoude is inmiddels waterdicht. Met Pinksteren zal de verhuizing schikbaar stelde voor de aanleg VOORSCHOTEN - De Voorscho- vereniging geen sprake meer is van van Leiden naar De Grote Polder gebeuren. ZOETERWOUDE De nieuwbouw van 3M aan de terwoudse industrieterrein De Grote Polder Industrieweg in Zoeterwoude vordert gestaag. Het elf pland in het pinksterweekeinde, aan het einde v miljoen gulden kostende gebouw is inmiddels glas waterdicht. De verwarmingsinstallatie was juist voor dat de vorst inviel aangesloten. Als alles volgens sche ma verloopt zal het gebouw eind april worden opgele- De verhuizing van de Rooseveltstraat r ge- n de maand mei. Bedrijven uit de regio zijn bij de bouw ingeschakeld. Het Leidse bouwbedrijf IBB-Kondor bijvoorbeeld, heeft het gebouw neergezet. 3M (afgeleid van Minnesota Mining and Manufactu ring Company) vervaardigt onder meer software-ap- paratuur, kopieermachines, video-tapes, cassettes en medische instrumenten. de baan. Het bedrag bleek bij lange na niet genoeg. De vele zelf werkzaamheid kon daar niets aan veranderen. De vereniging moest dan ook in zee met verschillende sponsors, die de benodigde 15.000 gulden inbrachten. Gelukkig sloot ze geen langlo pende contracten af. De vereniging zit dan ook niet met schulden. En het ziet er ook niet naar uit dat men in de toekomst rood zal komen te staan. De gemeente lijkt namelijk niet van plan de subsidie terug te halen. Niet omdat ze daar geen recht op zou hebben, maar meer omdat ze het idee heeft dat er bij de "ongebruikte subsidiegelden". Tien jaar Dat men eventueel zou kunnen vorderen, valt te verklaren doordat in 1982, toen de subsidie werd toe gekend gesproken werd over een termijn van tien jaar. Een langere termijn leek de gemeente niet ide aal: de grond ligt namelijk precies op het tracé van rijksweg 11. Kor ter verhuren leek niet nodig: de toekomstverwachtingen van de vereniging waren namelijk zonnig. Ze zou zeker 100 leden hebben in 1983. Terugkijkend zegt Morssink nu dat "de vereniging zich in 1983 mocht verheugen in een aantal van 90 betalende leden, maar dat de verwachte groei uitbleef'. Sterker nog: men kampte met een groot aantal opzeggingen. Kinderen raakten uitgekeken op de sport en ouders vonden dat hun kroost maar moest kiezen voor één sport. Immers, er moet bezuinigd wor den. Wat OQk meespeelt is dat cros sen niet bepaald de goedkoopste sport is. Vooral de aanschaf van de crossuitrusting loopt in de papie- Agenda VERKEERSCONTROLE - Bij een verlichtingscontrole, die de po litie van Leiderdorp gisteravond op de doorgaande wegen hield, zijn 29 auto's van de weg gehaald. De wagens hadden onvoldoende of verblindende verlichting. Tegen 18 van hen is proces verbaal opge- maakt. BOTSING - Op de kruising bij de Van der Valk Boumanweg en de Tollenaersingel in Leiderdorp zijn gistermiddag een auto en brommer tegen elkaar gebotst. De bromfiet ser, een 29-jarige vrouw uit Leider dorp, is met een hersenschudding en letsel aan een sleutelbeen over gebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. DEN HAAG/VOORSCHOTEN/ is tweemaal zoveel inwoners als LEIDEN - De strijd tussen het Noord-Hofland, maar een viermaal Voorschotense winkelcentrum zo groot winkelbestand", aldus Noord-Hofland en het toekomstige Van Groen. broertje 'De Stevensbloem' aan de Het Centraal Instituut voor het andere kant van de spoorlijn heeft Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) zich verhard. onderschrijft de bezwaren tegen 'Stevensbloem', aldus de woord- De winkeliers van 'Noord-Hof land', die al vier jaar strijd voeren uit dat in een woonwijk met 4.200 tegen de 'Stevensbloem', omdat huizen (zoals in Stevenshof, als al- het te dichtbij zou komen en te les meezit) een winkelbestand van groot wordt, hebben gisteren hun 3.000 vierkante meter mag komen, beklag gedaan bij de provinciale Alleen 'Stevensbloem' al krijgt een Arob-commissie. Woordvoerder H. vloeroppervlak van ruim 4.000 van Groen eiste dat het omstreden vierkante meter. Wanneer Leiden centrum meer in het centrum van het zou willen, kan in de rest van de wijk Stevenshof komt. Ook Stevenshof eenzelfde aantal vier- pleitte hij voor een wat kleinere op- kante meters winkeloppervlak ko- Tunnel Van Groen hamerde erop dat in het verleden met Leiden is afge sproken dat deze tunnel onder de voerder. Deze instelling gaat ervan spoorlijn uitsluitend door lang zaam verkeer en openbaar vervoer mag worden gebruikt. Ondemocra tisch en frustrerend noemde hij het dat de Stevensdreef nu al wordt volgebouwd omdat daardoor een mogelijke verplaatsing van 'Ste vensbloem' onmogelijk wordt. dat ze eerst samen met de winke liers een bezwaarschrift had inge diend bij Gedeputeerde Staten. Volgens Leiden zullen de inwo ners van Noord-Hofland geen ge bruik maken van 'Stevensbloem' omdat het op een afstand van 400 meter van de spoorlijn ligt en de winkels in de Leidse wijk Zuid- West voor hen veel gemakkelijker te bereiken zijn. Naar haar mening is het belangrijk dat de bouw snel kan beginnen omdat de gemeente anders de subsidie kan mislopen voor de 26 'sociale woningen' die boven de winkels moeten komen. DONDERDAG Amnesty International, 20 u Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Het Basilieus Quartet' van Fabio Carpi, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'La Pel- le' van Liliana Cavani, 20 en 22.15 uur. Gulden Vlies - raadscommissie finan ciën, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, toneelgroep Mezik speelt 'Herenovereenkomst', 20.30 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Zoeterwoude Swetterhage - optreden groep The Nits, 20.30 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, mei- densoos, 19.30-21.30 uur met videofilm, gezelhgheidscafé, vanaf 21.30 uur. Raadszaal - algemene beschouwingen, raadsvergadering, 20 VRIJDAG zet. "Stevenshof krijgt als het klaar men, zo hebben de Voorschotense dat volgens de oorspronkelijke plannen het winkelcentrum een vloeroppervlak zou krijgen van 3.500. De provinciale planologi sche commissie vond dat echter te klein en wilde een centrum van 5.000 vierkante meter. Uiteindelijk heeft de gemeente er tden 4.000 vierkante meter van gemaakt. De gemeente Voorschoten is akkoord gegaan met dit "compromis", na- winkeliers uitgerekend. Dat de 'Stevensbloem' zich niet alleen gaat richten op Leidse, maar ook op Voorschotense klanten, staat voor Van Groen als een paal boven water. Hij had in de folder gelezen die de Stevensbloem-win- kels te huur aanprijst, dat het ver zorgingsgebied grenst aan de wijk Zij verwacht overigens dat deze maand nog met de bouw van win kelcentrum en bovenwoningen wordt begonnen. Hoewel 'Stevens bloem' in een keer wordt gebouwd is het de bedoeling dat niet meteen alle winkels zullen worden bezet. In eerste instantie wordt 2.800 vier- kante meter gebruikt. In de loop Apotheek Zuid-West, Brahmslaan van de voltooiing van Stevenshof Leiden, tel. 763134. zullen dan de resterende winkels Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider- Zoeterwoude Huize Emmaus, Bennebroekweg 1, (uit verkoop van de Welfare, 13.30-16 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 tot vr 25 januari huurders krijgen. dorp, tel. 894400. OEGSTGEEST - De hoop van de gemeente Oegstgeest op een woon wagenkampje is gevestigd op het definitieve kamp aan de verlengde Haaswijklaan. De aanleg van een tijdelijk kampje aan de Endegees- terstraatweg voor 15 mei 1985 lijkt burgemeester Scheenstra niet haalbaar. Scheenstra verwacht voor het eind van dit jaar een per manent kampje te hebben gereali seerd, indien binnen twee maan den overeenstemming wordt be reikt met de grondeigenaar. Er zijn aanwijzingen dat de ge meente eindelijk rond zal kunnen komen met de in Sassenheim woonachtige eigenaar. De reden hiervan is dat de gemeente ver wacht dat de eigenaar 'eieren voor zijn geld' kiest. Als hij het namelijk niet voor 18 maart eens is met de gemeente, zal zijn grond worden onteigend. De rechter stelt in zo'n geval de grondprijs vast. Deze prijs ligt in het algemeen lager dan de prijs die na onderhandelingen wordt betaald. Deze week praten de gemeente en de grondeigenaar met elkaar. Voor burgemeester Scheenstra staat het vast dat de Raad van State op 18 maart de gemeente in het ge lijk stelt, zodat niets een onteige ningsprocedure meer in de weg staat. Tevens vreest de burgemees ter dat de datum van 15 mei niet wordt gehaald om tijdelijk zeven standplaatsen aan de Endegeester- straatweg aan te leggen. Eén be zwaarschrift tegen het plan is vol doende om voor lange tijd opont houd te zorgen. Ook moet het re gionaal woonwagenschap nog een bedrag (volgens Scheenstra min stens twee ton) uittrekken voor de tijdelijke standplaatsen. LEIDSCH DAGBLAD Bij automatische overschrijving geen administratie- en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v, 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. automatische verlenging. abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 65,70 Per post/89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1,- Directie:G Koopman Hoofdredacteur Drs. J. W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Commentaren: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T Jungmann (plv) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941,1 1219 H. v.d. Post (plv) W.F J. Wirtz (bin.buit /eco) P. J.'de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington. Cairo, Rome, Madrid. Mexico en Wenen. WBÊm

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2