'Wat kunnen we doen met het werk van Zoetemelk?' Vorst levert tuinders flinke schadepost op Oud kaart boek over Warmond Haarlemmer na 10 jaar ldaar met historisch werk 'Tussen Kaag en Braassem' Maatregelen om energie te besparen werpen vruchten af DONDERDAG 24 JANUARI 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 19 Het vroegere gemeentehuis van de Heerlijkheid Vrije en Lage Boeckhorst, nu te vinden in het bijna vergeten gehucht Zevenhuizen, een buurtschap van de gemeente Alkemade. (foto wim Dijkman) een scriptie over de sociale geogra fie van Alkemade. Een beknopte versie hiervan staat in de bundel. Het boek, dat bijna driehonderd pagina's telt, is verlevendigd met vele illustraties die nog nooit eer der zijn gepubliceerd zoals oude dorpsgezichten en prenten uit lang vervlogen tijden. Van der Steur vertelt met veel genoegen deze illu straties bij elkaar te hebben verza meld. Achter in het boek is een biblio grafie opgenomen en een kroniek van de belangrijkste gebeurtenis sen in Alkemade. Deze kroniek eindigt in 1980 met de oprichting van de historische vereniging 'Oud Alkemade'. Irritatie De gemeente Alkemade heeft Van der Steur de afgelopen jaren regelmatig achter de broek gezeten om op te schieten. "Toen ik een jaar of drie, vier bezig was, werd de gemeente geirriteerd. Ze wilden snel resultaat zien. Door een aantal privé-omstandigheden kon ik ech ter toen niet verder. Vooral (oud) burgemeester P.J. Bolten heeft eens flink aan de bel getrokken. Maar ik doe het uit vriendelijkheid. Ik verdien er zelf niets mee. Alleen verwacht ik dat ik de gemaakte on kosten terugkrijg, verder niets. Het was een enorm leuk werk om te doen maar ik ben blij dat het ach ter de rug is. Af en toe was ik het best wel eens zat". Als alles meezit dus aanstaande maandag de officiële presentatie van het boek. Hoewel, de presenta tie is al een paar keer uitgesteld en de gemeente Alkemade heeft het boek nu nog niet in huis. De uitge ver heeft beloofd dat maandag avond een exemplaar aanwezig zal zijn. Daar hoopt de gemeente dan maar op. De gemeente krijgt 500 exempla ren om aan goede relaties uit te de len. Vanaf vrijdag 1 februari ligt het boek 'bij alle boekhandels van de gemeente Alkemade' (één-red) te koop. Om de bevolking van alle kernen de gelegenheid te geven het boek te kopen, zal worden ge probeerd het boek voor de verkoop neer te leggen bij sigarenhandels en supermarkten. Het boek kost 55 gulden. "Voor zoveel informatie en zoveel werk een lage prijs", aldus Van der Steur. WARMOND - Inwoners van Warmond kunnen binnenkort uitzoeken wie er heel vroeger op hun plekje in het dorp woonde. Warmond heeft name lijk nog een 'kaartboek' uit 1667 en deze wordt weer op de markt gebracht. Het kaartboek kan worden gezien als een voorloper van het kadaster. Het is bewerkt door de Haarlemmer A.G. van der Steur. Hij heeft de druk proeven al in huis. Warmond is volgens de historicus een van de weinige gemeenten in Ne derland die nog een dergelijk kaartboek heeft. Als alles mee zit komt het dit vooijaar in de verkoop. ALKEMADE - Over De Kaag is lang geleden een liedje gemaakt waarin wordt vermeld dat dit ei landdorp de grootste ge meente in de omtrek was. Tot voor kort werd daar har telijk om gelachen. Wie had tenslotte kunnen vermoe den dat dit lieflijke, roman tische dorpje in het verle den het handelscentrum van de Veen was. Toch blijkt de strofe wel degelijk op waarheid te berusten. Een manuscript daterend uit 1680 staaft deze stoute bewering. door Huib Hikke Dit is één van de vele 'nieuwe' his torische feiten die zijn opgenomen in de bundel 'Tussen Kaag en Braassem' die als ondertitel 'Bij drage tot de geschiedenis van de gemeente Alkemade' meekreeg. Ruim tien jaar was Haarlemmer A.G. van der Steur (45) bezig met de samenstelling van dit werk. Maandag 28 januari is het (einde lijk) zover dat het eerste boek offi cieel kan worden gepresenteerd. "Het is een hele tijd maar er wordt in Alkemade wel eens vergeten dat ik het in mijn vrije tijd heb moeten doen", aldus Van der Steur die over de inhoud van het boek wei nig kwijt wil. "De mensen moeten het zelf maar lezen". Van der Steurs dagelijks werk bestaat uit het leiden van een kle dingzaak in Haarlem. Hij is in hart en nieren een Haarlemmer. Het fa miliebedrijf begon in een tijd dat er nog geen confectiekleding was: 1789. Hoe komt een Haarlemmer er bij om een historisch boek samen te stellen over Alkemade? "Sinds de middelbare school heb ik grote interesse in de geschiedenis. Ik be gon met het uitzoeken van de voor geschiedenis van het geslacht Van der Steur. Daar was ik binnen een jaar mee klaar. Ik kwam tot kort na 1600. Daarna begon ik met het uit zoeken van mijn moeders familie. Mijn moeder heet van haar achter naam Oudshoorn, een bekend ge slacht in Warmond. Overigens zal een van de voorvaderen wel af komstig zijn uit Oudshoorn, nu een deel van Alphen aan den Rijn. Toen ik zo bezig was met de Ouds hoorns, kwam ik veel dingen tegen over de plaats Warmond. Ik vond het aardiger zaken over Warmond boven water te halen dan me alleen bezig te houden met de Ouds hoorns. Zijdelings kom je bij zo'n genealogisch onderzoek allerlei dingen tegen. Warmond had bij voorbeeld vier kastelen en er was een felle anti-Franse beweging. Ik heb hier een tiental artikelen over geschreven voor historische tijd schriften. Eind jaren zestig heb ik ook een boek geschreven over in de Warmondse historie, 'Heeren en Bueren' getiteld. Warmond heeft allerlei raakpunten met de ge meente Alkemade. Aan de oost kant, de kagerplassen, zijn de gren zen van Warmond en Alkemade nauw met elkaar verweven dus ik kwam regelmatig zaken tegen die te maken hadden met Alkemade. Nog zijn ze trouwens bezig met de vraag hoe de grens tussen beide ge meenten het beste kan lopen". Zo stuitte Van der Steur bijvoor beeld op de Aparte Heerlijkheid Vrije en Lage Boeckhorst (17e en 18e eeuw), het tegenwoordig bijna vergeten gehucht Zevenhuizen. Het is een kleine watersportkolo nie tussen Oud Ade en Zweiland (deel kagerplassen). Alleen het vroegere gemeentehuis herinnert nog aan vroeger dagen. Zoetemelk Begin jaren zeventig ging Van der Steur informatie inwinnen bij de gemeente Alkemade over War mond. Hij kwam terecht bij de toenmalige burgemeester P.M.F. Smolders. "Deze toonde mij een manuscript van G.M. Zoetemelk. De burgemeester had het al aan een paar deskundigen laten zien. Die waren tot de conclusie geko men dat het niet het niveau had om A. G. van der Steur uit Haarlem voor één van zijn vele boekenwanden, in de hand een uniek belastingboek van Alkemade. 'Je leert hieruit vele dingen'. <fot° Bo«r> klakkeloos te worden gedrukt. Het manuscript telt duizend getikte vellen over de geschiedenis van Al kemade. Zoetemelk, een huisschil der, hoort thuis in een rijtje van an dere mensen die zich hebben be ziggehouden met de geschiedenis van hun woonplaats. In Woubrug- ge had je veldwachter O.C. van He- messen, in Noordwijk bakker J. Kloos, in Warmond W.C.H. Ma- chen, een verzekeringsagent en in Alphen had je de onderwijzer W.M.C. Regt. Leuk dat je per dorp zo'n mannetje had. 'Wat kunnen we doen met het werk van Zoete melk?' vroeg Smolders mij 'Geef eens advies'. De burgemeester vond het een goede zaak als er iets met de vellen zou kunnen gebeu ren voor de bevolking. De gemeen te had het gekregen uit de nalaten schap van Zoetemelk". Van der Steur wilde er wel iets mee doen. Niet alles wat Zoete melk had geschreven was bruik baar. Twee zaken waren volgens de Haarlemmer aardig: de dingen die Zoetemelk zelf had meegemaakt en de huisschilder had uittreksels gemaakt van de raadsverslagen uit de negentiende eeuw. Al snel werd gedacht dit in aangepaste vorm op te nemen in een bundel over Alke made. Het zou tenslotte zonde zijn om het werk van Zoetemelk te la ten bestoffen in het archief van Al kemade. Bijdragen Het boek dat maandag officieel wordt gepresenteerd, is samenge steld uit een aantal bijdragen van andere mensen. "Het behandelt niet de gehele geschiedenis van Al kemade. Vandaar ook 'bijdrage tot' als ondertitel", aldus Van der Steur. Behalve een bijdrage van Zoetemelk is er bijvoorbeeld een bijdrage van R. Rentenaar van het bureau Naamkunde van de Ko ninklijke Nederlandse Academie voor wetenschappen over de her komst van de naam Alkemade. De ze naam stamt namelijk al uit de middeleeuwen. Van der Steur was zeer verguld met een zeldzaam manuscript dat in het Alkemadese archief bleek te zijn opgeslagen: een belastingco- hier uit 1680. Eén van de bijdragen van de historicus heeft dit boek als basis. "Dit soort werken zijn in de meeste plaatsen verloren gegaan. In Alkemade gelukkig niet. In dit boek staan alle aangeslagenen en je kunt hierin prachtig de verschil lende welstandsklassen zien. Per woonkern heb je een sociale strati ficatie. Uit dit boek blijkt bijvoor beeld dat in die tijd De Kaag de grootste gemeente was. Het had een bevolking van schippers die de grote rivieren bevoeren. Zij brach ten onder meer tuinbouwproduk- ten weg en kwamen terug met pro- dukten als hout en bakstenen. Rond 1700 is deze handel in De Kaag in elkaar gezakt". Een andere bijdrage komt van de hand van Paula van Voorthuijsen- Sanders die is afgestudeerd met Jac. Ravensbergen: "Je moet maar afwachten of er in het voorjaar wat te verdienen valt". (foto Hoivi Tuinder Aad van der Meer: "Het extra werk is de moeite meer RIJNSBURG - Plotseling inval lende dooi maakte begin deze week een einde aan veertien da gen strenge tot zeer strenge vorst. Veertien dagen lang moes ten tuinders flink stoken om hun kassen op temperatuur te hou den. Dat betekende voor de meeste bedrijven een extra las- tenpost van enkele duizenden guldens. Energiebesparing is ook voor de tuinders noodzaak geworden. Het steeds duurder wordende gas drukt vooral nu zwaar op de schouders van de tuinders. Dub bel glas, plastic-folie en scher men die de warmte vasthouden, vinden gretig aftrek in de kas- sen-teelt. Energiebesparende maatregelen worden vaak stukje bij beetje aangebracht. Echt in grijpende verbeteringen verei sen een gigantische investering. Er zijn tuinders die overschake len van gas op de veel goedkope re kolen. Tuinders die die stap wagen moeten echter niet alleen een dure kolenverbrander aan schaffen, maar ook de op grond van de Nederlandse milieu-wet geving verplichte filterappara- tuur. Een goed werkende gas-in- stallatie, gemakkelijk in onder houd en gebruik, wordt niet zo maar ingeruild voor een peper dure nieuwe kolenverbrander. Alleen voor wie een heel nieuw bedrijf begint, loont het de moei te. Kwaliteitsverlies Het bleef deze winter niet bij één financiële tegenvaller. De kou was zo streng dat het onmo gelijk bleek de bloemen en plan ten in voldoende warmte te laten groeien en bloeien. Kwaliteits verlies was het gevolg. Een vol komen ingezakte vraag naar de produkten maakte de strop com pleet. Het vervoer over de weg ondervond grote moeilijkheden en de klant bedacht zich wel twee keer om even naar de bloe menwinkel te lopen. Bloemen- stalletjes schitterden door afwe zigheid. 'Noppenfolie' Jac. Ravensbergen heeft sa men met zijn broer en neef een tuindersbedrijf aan de Noordwij- kerweg in Rijnsburg. Het fami liebedrijf telt zeven werknemers en is gespecialiseerd in de teelt van bolgewassen. De eerste twee weken van januari verstookte het bedrijf 26.000 kubieke meter gas, zo'n 4000 kuub meer dan in de vorige jaren. Dit betekende ongeveer 2500 gulden extra stookkosten. "Toch hebben we de kassen niet verwarmd zoals het zou moeten. Dat is gewoon niet te betalen", zegt Ravensber gen. Minder stoken brengt met zich mee dat de tulpen dit jaar zeker twee weken later dan nor maal te krijgen zullen zijn. door Martin Ruessink Ravensbergen spreekt ook van een tegenvallende verkoop rond kerst: "Toen zijn er 300.000 tul pen de deur uit gegaan. Die brachten per stuk zes tot zeven cent minder op dan normaal. Dat is een forse tegenslag". Het zal volgens broer Gerrit nog een poosje duren voordat de schade van afgelopen weken weer is weggewerkt: "Je moet maar afwachten of er in het voor jaar wat te verdienen valt. Het kan best dat het aanbod van bloemen dan weer veel te groot is, wat de prijs flinkt drukt. De meeste bedrijven blijven hard doorwerken. Maar voor degenen die er al niet zo best voor ston den, kan de slechte situatie van nu de doodklap betekenen". De gebroeders Ravensbergen hebben enkele kassen met nop penfolie en isolatiegordijnen dicht gemaakt. Binnenkort is een andere hal aan de beurt voor een grondige isolatie. De kosten worden zoveel mogelijk ge spreid. Overstappen op kolen zit er voorlopig niet in. Jac. Ravens bergen: "Nee, het zou jaren du ren voordat we zo'n investering hebben terugverdiend. Als ze de prijs van het gas maar eens wat omlaag....". Kolen Tuinder Aad van der Meer be gon afgelopen zomer een spiks plinternieuwe tuinderij in het tuinbouwgebied Kloosterschuur in Rijnsburg. Hij had zijn oude bedrijf kunnen verkopen en kon zo van voren af aan beginnen. "Dat was een groot voordeel, want ik heb alles op de nieuwste technieken kunnen afstellen. Het bleek dat stoken met kolen grote besparingen oplevert, on danks de dure filterinstallaties". Van der Meer is nu blij dat hij de overstap heeft gewaagd. Hij be spaart nu een kwart op de stook kosten, wat in de afgelopen we ken een flink bedrag heeft ge scheeld. "Maar ik kan pas over een jaartje zeggen wat de defini tieve balans is. Je weet dat nooit precies van tevoren". Van der Meer heeft zijn nieuwe kas (ruim 4000 vierkante meter) vol staan met anturiums, een plant die veel warmte nodig heeft. In de kas heerst een con stante temperatuur van 18 gra den. Om zo weinig mogelijk energie te verliezen, heeft de kas twee lagen glas en een warmte- scherm. Een computer regelt au tomatisch de mate van vochtig heid en licht en de hoogte van de temperatuur. Het warmtescherm gaat 's avonds vanzelf dicht. Tus sen het dak en het scherm zit een laagje lucht dat isolerend werkt. Alles bij elkaar leveren het ko- lenstoken en de isolatie een be sparing van ongeveer 40 procent op, wat neerkomt op 215 kuub per vierkante meter per jaar. Van der Meer: "De kas zit zelfs zo goed dicht dat ik een kwartier per dag gas moet verbranden om extra kooldioxyde te verkrijgen Die kooldioyde is nodig om de planten goed te laten groeien". Van der Meer krijgt geregeld be zoek van collega-tuinders die wel eens wat meer willen weten over het stoken met kolen. Ondanks de grote belangstelling voor de kolen, kent de bollenstreek maar enkele tuinders met een dergelij ke installatie. Van der Meer: "Je moet echt helemaal opnieuw wil len beginnen, anders loont de in vestering niet". Het extra onder houd aan de verwarmingsinstal latie neemt hy op de koop toe: "Dat is de moeite meer dan waard".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19