'Scepsis hebben we zelf ook wel' Nieuw licht op de 'biologische klok' Vredesethiek9 christenen moet radicaler Reportage Jongerenjaar moet jeugd perspectief bieden DONDERDAG 24 JANUARI 1985 PAGINA 17 DEN HAAG Natuurlijk, geeft voorzitter Ad Melkert (28) direct toe, het is belachelijk dat de jeugdwerldoos- heid centraal moet staan in het Internationale jonge renjaar. Maar de nationale, zestig jeugdorganisaties omvattende werkgroep had gewoon geen andere keu ze. "Vele jeugdorganisaties, met name de vakbondsjon geren, zijn al jaren bezig om oplossingen aan te dragen. Maar het enige dat je kunt constateren dat de situatie op 1 januari was zoals ze was. En we kunnen aan het einde van dit jaar moeilijk tevreden terugkijken als de politici zo onverschillig blijven ten opzichte van de jon geren. De bedragen die nu worden vrijgemaakt voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid moeten min stens worden verdubbeld". De meeste jongeren hebben er nog weinig van gemerkt, maar dit is het jaar waarin op initiatief van de Verenigde Naties hun problemen centraal staan. Na de vrouwen (1975), kinderen (1979) en gehandicapten (1983) zijn dit jaar de jongeren aan de beurt voor een Internationaal jaar. Met anderhalf miljoen gulden op zak probeert een nationale werk groep van politieke, kerkelijke, agrarische en andere jeugdorga nisaties daar gestalte aan te ge ven. Naast de jeugdwerkloos heid hebben de buitenlandse jongeren, jeugdcultuur, rechts positie van jongeren en vrede - ontwikkeling een plaats in het programma verworven. Het probleem van de inmid dels meer dan 300.000 werkloze jongeren staat centraal. Want al hebben de meeste schoolverla ters van 1984 inmiddels een baan ('een aanleiding voor een heel klein beetje optimisme') 200.000 jongeren lopen inmiddels langer dan een of twee jaar zonder werk. En voor die groep komt er met de dag minder perspectief. Wie zich daar druk over maakt? De 'politieke zwaargewichten' in Den Haag in elk geval niet, stelt Melkert vast. Die vertrouwen op het economisch herstel. "Maar dit probleem los je niet op door je te verlaten op de economische ontwikkeling, hier zijn gerichte overheidsmaatregelen nodig. De overheid moet de sociale part ners tot maatregelen dwingen. We willen ook naar de werkge vers eri vakbonden toestappen met het dringende verzoek om het nog eens te proberen. Waar om komt er verdomme niets van de grond? Er moet binnen een paar maanden gewoon wat ge beuren. We hopen door onze acti viteiten het besef te laten door dringen dat het werkelijk onver antwoord zoals er nu met jeugd werkloosheid wordt omgegaan. Dat krijg je als maatschappij straks terugbetaald. Dan zit je met een generatie die dertig, veertig jaar is en die nog nooit heeft gewerkt. En niemand kan zeggen wat er dan gebeurt", zegt Melkert. door Sjaak Smakman geert met de aankondiging van een manifestatie tegen discrimi natie en de produktie van video films over racisme. Scholen, club- en buurthuizen, jongeren centra: ze kunnen terecht bij de werkgroep. Een ander concreet actiepunt is het verzet tegen de regeringsmaatregel dat een bui tenlandse jongere pas mag trou wen met iemand uit het 'vader land' als hij/zij 1445 gulden per maand verdient - en dus een ge zin kan onderhouden. "Daar hebben we als jongerenorganisa ties unaniem stelling tegen geno men. Wij vinden dat die maatre gel echt moet worden ingetrok ken. Niet eens zozeer om die maatregel, als wel om de sym boolwaarde ervan. In de juridi- Ad Melkert: "Er wordt werkelijk onverantwoord omgegaan met de jeugdwerkloosheid". (fotoGPD) Lapmiddel De werkgroep heeft ideeén ge noeg, zij het geen nieuwe: een werkweek van 32 uur, werkerva ringsplaatsen, en het terugploe gen van uitkeringen. Daarbij wordt de uitkering gebruikt om de loonkosten te drukken. Na ex perimenten in de bouw heeft de regering besloten om in afwach ting van een evaluatie voorlopig te stoppen met dit 'terugploe gen'. "Belachelijk", vindt Mel kert, "want dit lijkt een vrij suc cesvolle methode waarmee je de jeugdwerkloosheid sterk kunt terugdringen. Dan moet je zoiets niet maar even'een jaar of langer stilleggen". "Werken met behoud van uit kering? Ach, daar zijn we niet te gen hoor, maar het is natuurlijk maar een tijdelijk lapmiddel. Wij willen in plaats daarvan werken met behulp van uitkering. Dan gebeurt er wat produktiefs in plaats van een soort bezigheids therapie". Behalve voor de werkloosheid is er ook aandacht voor de bui tenlandse jongeren: de tweede generatie die tussen de wal en het schip valt. Het woord discri minatie valt snel en Melkert rea- sche sfeer ontbreekt nog steeds de erkenning dat jongeren van buitenlandse komaf deel zullen blijven uitmaken van onze sa menleving". De jeugdcultuur komt aan bod via een popfestival 'om te laten zien dat jongeren niet alleen maar problemen hebben' en de werkgroep heeft al een succesje geboekt door bij minister Brink man - coördinerend minister voor jeugdbeleid - anderhalf mil joen los te krijgen voor de bouw van 'popbunkers', alwaar begin nende groepen kunnen oefenen. Verschuilen Ook de rechtspositie van jon geren moet worden verbeterd. Met 18 jaar mag je stemmen, op je 21ste ben je volwassen en tot je 23ste krijg je een minimum jeugdloon: "Een tamelijk absur de zaak". En hoe zit het met me dezeggenschap op scholen? En de rechten van jongeren in tehui zen? De werkgroep wil de klach ten gaan inventariseren en daar vervolgens mee naar het parle ment stappen. De derde wereld tenslotte komt nog even in beeld in het ka der van 'vrede en ontwikkeling' - het onderwerp dat de VN tot hoofdthema van het jongeren- jaar verklaarde. Twaalf jongeren uit Bolivia, Ghana, Senegal en Bangla Desh komen op toernee door Nederland. Melkert, die zelf bij de NOVIB werkt: "Als je moet vechten voor je allereerste levensbehoeften, dan is dat een essentieel ander probleem dan dat van welke Nederlandse jon gere dan ook. Het is geen argu ment om te zeggen: goh, wat gaat het die Nederlandse jongere goed, maar je hebt wel de plicht de neiging tegen te gaan om je te verschuilen achter de eigen pro blemen". In het jongerenjaar valt - in no vember - ook een beslissing over de kruisraketten: "Daar hebben we over gediscussieerd, maar dat is nou typisch een punt waar het niet mogelijk was om de tegen stellingen op te lossen (zowel JOVD, CD JA als de Jonge Socia listen (PvdA) doen mee, red.). Dat punt laten we dus voor de verantwoordelijkheid van de verschillende organisaties. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen dat de jongeren er geen aandacht voor hebben, integendeel". Fopspeen Maar hoe groot is de kans van slagen? Want de jaren van de vrouw, het kind en de gehandi capte hebben uiteindelijk weinig opgeleverd. Melkert merkt op dat het toch een initiatief is ge weest van de VN en dat de Ne derlandse regering de werkgroep in het leven heeft geroepen. "Dan moet je als regering na tuurlijk wel bereid zijn om er wat aan te doen. Wij willen er als werkgroep hard aan werken om er wat van te maken, maar we zeggen wel tegen de regering: we gaan ervan uit dat u uw eigen ini tiatieven serieus neemt". Enige lichtpuntjes zijn er wel, vindt Melkert. Hij somt op: Brinkman heeft in de begroting van wvc de ideeën overgenomen voor een jeugdombudsman en verlaging van de meerdeijarig- heidsgrens. Bovendien heeft de minister naast de anderhalf mil joen voor de werkgroep nog een zelfde bedrag beschikbaar ge steld voor spontane initiatieven vanuit de jongeren ('en als het een beetje gaat lopen is dat zo op. Maar dan moet er maar extra geld komen'). Minister Deetman van onderwijs heeft een ont werpregeling gemaakt voor me- dezeggenschapvan leerlingen op middelbare scholen. De 1445- gulden maatregel komt op de agenda van de kamercommissie voor sociale zaken en de com missies voor sociale zaken en welzijn houden een hoorzitting over de jeugdwerkloosheid. Aan de andere kant: de zo belangrijke nota over de jeugdwerkloosheid is weer een paar maanden ver schoven. Bovendien staat voor Melkert nu al vast dat het jongerenjaar een uitstraling moet hebben naar verdere jaren en dat dus niet al les dit jaar al hoeft te lukken. Maar er moet natuurlijk wel wat in gang worden gezet. Als zelfs dat niet lukt in het jongerenjaar, wanneer dan wel? "Lubbers heeft dit een 'centraal jaar' ge noemd en gezegd dat er tenmin ste uitzicht op moet zijn dat er zich iets in beweging zet. Brink man heeft gezegd dat dit jaar geen fopspeen voor de jongeren mag worden. De laatste weken ben ik in radioprogramma's veel benaderd door jongeren. Daar bemerkte ik een zekere scepsis, zo van: wat levert het straks op? En die scepsis hebben we zelf ook. Maar toch overheerste de in druk: je kunt het proberen. Het is in elk geval onaanvaardbaar als er helemaal niets gebeurt". HAARLEM Als het donker wordt gaan wij slapen. De bladeren van de planten vouwen zich dicht en de muizen worden actief, 's Ochtends gaan de bladeren weer open en de muizen slapen. Vrijwel alle planten en dieren hebben zo'n 'biologische klok', maar hoe dit uurwerk wordt aangedreven, was tot nog toe een raadsel. Een onderzoek van drie Ameri kaanse biologen lijkt echter enig nieuw licht te werpen op de zaak. In hun artikel in het Britse weten schappelijke tijdschrift 'Nature' schrijven de biologen dat zij een gen hebben geïsoleerd dat de bio logische klok bij de fruitvlieg re gelt. Het gen zorgt voor de produk tie van een of andere stof - welke is nog onduidelijk, maar hoe meer er van die stof wordt gemaakt, hoe harder de klok gaat lopen. De biologische klok heeft strikt genomen weinig met licht en don ker te maken. Al in 1729 consta teerde de Franse geoloog De Mai- ran dat het kruidje-roer-me-niet ook braaf open en dicht gaat als de plant voortdurend in het donker staat Ook uit andere proeven bleek steeds weer, dat het ritme wordt gehandhaafd ook als de ui terlijke omstandigheden gelijk worden gehouden. Kennelijk vin den de 24-uursritmen hun oor sprong niet in de buitenwereld, maar in het organisme zelf. De klok wordt slechts afgestemd op het ritme van de dag (en bij sommi ge dieren ook van de maand of het jaargetijde). Ook mensen hebben een biologische klok. Mechaniekjes in organismen werken altijd via chemische stof fen, meestal eiwitten. De aanmaak van die stoffen geschiedt in de cel len van het lichaam. Als de cel een stoffenfabriek is, is het DNA de baas van het spul. Alle cellen heb ben hetzelfde DNA, maar afhanke lijk van de delen DNA die zijn 'aan geschakeld' maken zij verschillen de stoffen. In de alvleesklier is het stuk DNA, het gen, actief dat de produktie van het eiwit insuline verzorgt, de galcellen verzorgen de produktie van gal. Het DNA zit apart van de cel in de celkern, en communiceert met zijn cel op een ingewikkelde manier, waarover straks meer. Fruitvlieg) e Nu moet er dus ook een stukje DNA zijn dat de biologische klok regelt. Daarover is men de laatste jaren al wat meer te weten geko men, althans bij het fruitvliegje. Het fruitvliegje (Drosophila mela- nogaster) wordt zeer veel gebruikt bij erfelijkheidsonderzoek omdat het makkelijk te kweken is, slechts twintig dagen leeft, en makkelijk te bekijken en te manipuleren chromosomen (strengen DNA) heeft. Zo was al ontdekt dat fruit- vliegjes die een bepaald stukje van het chromosoom missen - om pre cies te zijn het stukje dat per wordt genoemd - hun dagelijkse ritme kwijtraken en op volstrekt wille keurige momenten slapen en uit vliegen. Het gaat hier om een gene tische, erfelijke, eigenschap, dus ook de nakomelingen van deze vliegjes missen hun dagelijkse rit me. Zo ontstaat een hele stam 'a- ritmische mutanten' (het wijzigen van een stukje DNA wordt mute ren genoemd). Er bestaan ook andere mutaties. Er zijn fruitvliegjes die niet de ge bruikelijke periode van 24 uur heb ben maar een van 29 uur, en vlieg jes met een periode van 19 uur. Merkwaardig genoeg hebben de mannelijke mutanten ook een overeenkomstige verkorting van de periode van hun paringslied, die normaal 55 seconde is. Maar veel verder kwam men niet: daarvoor was het onderzoeksinstrument te grof. Men wist het adres, maar niet het huisnummer. De techniek van de DNA-recom- binatie heeft nu voor een „klein doorbraakje" gezorgd, aldus de Leidse hoogleraar dr. W. J. Riet veld, de Nederlandse specialist op dit gebied. Drie biologen van de Rockefel ler-universiteit in New York, onder leiding van dr. T. A. Bargiello, zyn erin geslaagd per uit het DNA van ritmische vliegen te halen en dit stukje chromosoom over te plan ten in a-ritmische vliegen. Bij die laatste begon prompt de biologi sche klok te lopen, zij het wat lang zamer dan bij de gewone vliegjes. Daarmee bewezen zij allereerst dat het regelmechaniek inderdaad in het stukje per zit, maar konden zij ook nog nauwkeurig aangeven wat het essentiële stukje binnen dat per is. Het per is een stuk DNA en dat verzorgt dus de aanmaak van ei witten in de cel. Het DNA zit, zoals gezegd, veilig opgeborgen in de celkern zodat het niet kan worden beschadigd. Voor het contact met de buitenwereld zorgt het RNA: in de celkern maakt het DNA ko pieën van zijn aangeschakelde stukjes en stuurt dit RNA de cel in. Het RNA zorgt er dein voor dat de losse bouwstenen in de cel op de juiste manier worden geassem bleerd tot de vereiste eiwitten, waarna die eiwitten op hun beurt naar buiten, het lichaam in worden gestuurd. Eiwitten Het tweede aspect van het 'door braakje' is nu dat de Amerikaanse onderzoekers hebben gevonden welk RNA ontbreekt bij a-ritmi sche dieren. Ritmische dieren heb ben dit RNA wel, evenals mutan ten die weer ritmisch zijn gemaakt door het per in te brengen. Dat doet sterk vermoeden dat het RNA met de biologische klok te maken heeft en dat betekent weer dat Bar giello nu naarstig op zoek is naar de eiwitten die dit RNA verzorgt. Want dat is natuurlijk de volgende vraag: welk eiwit is verantwoorde lijk voor het laten lopen van de bio logische klok in het lichaam? Komt dat eiwit in alle weefsels voor, of slechts in enkele? Moet het zich wellicht eerst nog verbinden met andere stoffen in andere orga- ACHTERGROND door Hans van Maanen nen voor het actief wordt? Of, nog ingewikkelder, blijft dat eiwit in de cel en schakelt het als tussenstap eerst nog andere genen aan? In principe bezit elke cel het stuk per in zijn DNA, en in elke cel is het ook aangeschakeld: ook leven de cellen in de reageerbuis hebben een ritme. Maar het merkwaardig ste van al is, dat al die afzonderlijke klokjes gelijk lopen. Blijkbaar is er een groepje cellen dat samenwerkt om een soort meesterklok te vor men die de klokwerking van alle cellen co'ordineert Men heeft al wel vermoedens over de plek waar die meesterklok zit. Zo blijkt bij de slak Aplysia cali- fornica een klok in de ogen te zit ten. Elk oog heeft zijn eigen klok, en zenuwcellen in het oog zetten lichtenergie om in elektrische stroom die wisselt met de hoeveel heid licht en zo in de hersenen een slaap-waakpatroon veroorzaakt. Als bij vogels de pijnappelklier, een klein orgaantje in de hersenen, wordt verwijderd, verliezen zij hun ritme. Implantatie van de klier by vo gels die eerder a-ritmisch zijn ge maakt, geeft die vogels hun ritme weer terug. Bij zoogdieren ten slot te is de hypothalamus van belang, een hersencentrum dat talloze li chaamsfuncties zoals de groei, de waterhuishouding en de produktie /an geslachtshormonen regelt. Die lypothalamus zelf bevat, pal bo zen de kruising met de oogzenuw :wee groepjes cellen die de hypo thalamus zijn ritme geven. Ook bij mensen zijn deze suprachiasmati- sche kernen aangetoond, maar uit ander onderzoek blijkt dat er er gens nog een tweede regelcentrum moet zitten. Dat is nog niet gevon den. En waardoor liep de klok bij die ren die het per kregen geïmplan teerd nu langzamer dan bij ritmi sche dieren? Doordat Bargiello en collega's op slechts een chromo soom het per hebben overge plaatst. Iedereen heeft echter twee stellen chromosomen, een van de vader en een van de moeder. Aan gezien in de mutanten slechts een van de twee chromosomen actief is gemaakt, loopt de biologische klok langzamer. Het tempo van de klok hangt blijkbaar af van de hoeveel heid 'tijdstof in het lichaam. Hoe meer stof, hoe korter de periode van de klok. Blijft natuurlijk de vraag, hoe het DNA zelf de geregelde produktie van het RNA regelt. "De theologie moet in deze tijd haar verantwoordelijkheid be wijzen door te laten zien dat de menslievendheid van God de toepassing van geweld in kerk en samenleving verbiedt. In God is geen geweld. Dat zou moeten lei den tot een veel radicaler vredes ethiek van christenen en een krachtiger pleidooi voor toleran tie, dialoog en oecumene". Professor dr. A. Houtepen zei dat vanmiddag in een rede bij de aanvaarding van zijn bijzonder hoogleraarschap aan de Eras- mus-universiteit in Rotterdam. Hij gaat daar doceren in de 'grondslagen en wijsgerige im plicaties van de katholieke theo logie'. Zijn aanstelling werd mo gelijk dankzij de Radboudstich- ting, die ten doel heeft de kennis en studie van de christelijke le vensbeschouwing, speciaal de rooms-katholieke, in het weten schappelijk onderwijs te bevor deren. Houtepen (44) blijft we tenschappelijk hoofdmedewer ker aan het Interuniversitair in stituut voor Missiologie en Oecu- menica van de Utrechtse univer siteit. Volgens Houtepen moet de hui dige westerse cultuur worden omschreven als 'na-theïstisch'; het bestaan van God, zijn norm gevende kracht, zijn dragende functie en zijn persoonlijke aan spreekbaarheid behoren niet meer tot de 'grammatica' van de ze cultuur. Rationeel denken, zelfontplooiing en autonomie noopten tot een afscheid van het hinderlijk 'theïsme' en van het ir rationele geloof in Gods zorg en voorzienigheid. Desondanks gaat de kathoüeke theologische traditie ervan uit, dat het geloof rationeel is te ver antwoorden. Houtepen legde er de nadruk op, dat de theologie zich moet inlaten met de vragen die de filosofie stelt. Anders ver valt ze in sectarisme en funda mentalisme, verliest ze haar recht van spreken in de cultuur en wordt ze de verdachte bond genoot van irrationele bewegin gen waarmee onze cultuur wordt overstelpt. Wie om een werkelijke geloofs- verantwoording in deze tijd vraagt, is gedwongen het actuele geloof in Gods zorg en voor zienigheid opnieuw te doorden ken. Zo besloot dr. Houtepen zijn oratie. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Groningen R. W. Bartlema Nue- nen (hervormd-gereformeerd 'Samen op weg'). Gereformeerde Kerken: beroe pen te Arnhem J. M. Brinkman IJsselmuiden; aangenomen naar Utrecht J. L. Drogendijk Wester- voort-Zevenaar. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Heerde-Wa- penveld J. J. Dronkers Wetsinge (Gr.), te Groningen B. Kamphuis Voorburg. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor 's Gravenzande A. Moerkerken Nieuw-Beijerland. De lutherse gemeenten van Bo degraven en Woerden krijgen weer een predikant. Ds. W. J. van Beek uit Rotterdam doet zondag zijn intrede in Bodegraven en op 3 februari in Woerden. Hy gaat wonen in Bodegraven. Synode. De nationale synode van de Gereformeerde Kerken in Zuid-Afrika, die in Potchef- stroom bijeen was, besloot om in de vorm van correspondentie een relatie aan te gaan met de Nederlands Gereformeerde Ker ken (een kerkgenootschap dat in de jaren 60 uit de Vrijgemaakt- Gereformeerde Kerken is ont staan). Dat was voor de vrijgemaakt-ge- reformeerde afgevaardigde uit Nederland in Potchefstroom re den om te verklaren, dat dit zijn kerk 'oprecht verdriet' doet. "Dit is een kerkengroep waarmee wij geen eenheid hebben in leer, dienst en tucht", zei de vrijge- maakt-gereformeerde heer J. Schreuder. Hij wees de synode erop, dat zij daarmee de weg heeft geblokkeerd naar een rela tie van 'voorlopig kerkelijk con tact' met de Nederlandse vrijge- maakten. Op grond van haar uitspraak dat niemand om redenen van ras, volk of kleur van de eredienst mag worden uitgesloten besloot de Zuidafrikaanse synode de kansels voor iedere predikant open te stellen. Dat betekent nog geen echt geïntegreerde kerken. De synode vindt het niet verstan dig, gezien de taal- en cultuurver schillen, die eenheid af te dwin gen. Maar als een niet-blanke ge lovige de eredienst wil bijwonen in bijvoorbeeld een blanke kerk, mag hij (zij) niet worden gewei gerd. De synode herhaalde haar afwij zende uitspraak over het verbod op gemengde huwelijken. Dui delijke teksten over gemengde huwelijken zijn in de bijbel niet te vinden, zegt de synode. Zij heeft dat ook onder de aandacht van de regering gebracht. Naudé in Duitsland In een gesprek met een West duits kerkelijk persbureau zei de Zuidafrikaanse theoloog Beyers Naudé, dat het Westen mede schuldig is aan het voortduren van de apartheid door zijn taak om de economische druk op Zuid-Afrika te vergroten niet ernstig te nemen. "Geen wonder dat bij de zwarten een sterk anti westers gevoel zich baanbreekt". Beyers Naudé- die van de Zuid afrikaanse autoriteiten geen toe stemming kreeg om Nederland te bezoeken is op het ogenbük in West-Duitsland. De anglicaan se bisschop Desmond Tutu stel de hem daar voor als de nieuwe secretaris-generaal van de Zuid afrikaanse Raad van Kerken. Volgens Beyers Naudé kan 'zwart racisme' een harde werkelijkheid worden als de blanken zich tegen de zwarten blijven keren. Willen alle mensen in zijn land nog eens dezelfde rechten krijgen, dan zal er een nationale conventie van vrij ge kozen vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen moeten komen. Theoretisch lijkt zoiets tot het jaar 2000 mogelijk, denkt Beyers Naudé, maar in de prak tijk zal dat wel te veel gevraagd zijn. "Toch is in Afrika wel geble ken, dat wat nü onmogelijk schynt morgen of overmorgen een verrassende werkelijkheid wordt". Paus. Voor de zesde keer gaat de paus zaterdag naar Latijns- Amerika. Tot 6 februari bezoekt hij Venezuela, Ecuador, Peru en de eilandenrepubliek Trinidad en Tobago. De reis is 25.000 kilo meter lang. Zeventien steden zullen de paus binnen hun ma- Hoogtepunten van het program ma zijn twee zaligverklaringen, een priesterwijding, elf openbare misvieringen (waarvan sommige in een sportstadion), een Maria- lof en twee oecumenische bijeen komsten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17