5 D T Varadi wacht 'zware' taak Verhoging tarieven sportclubs komt er 'n Opmerkelijke Kragts-explosie Verrassende zege tafeltennisteam Als Stichting Arbeidszaken toestemt in transfer naar Feyenoord DONDERDAG 24 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 13 Den Helder kansloos LEIDEN - Tien keer spelen tegen Den Helder, de nummer voor laatst van de eredivisie basketbal, betekent in de regel tien keer winst voor koploper Elmex Leiden. Tenzij er een klein wondertje geschiedt, is er in principe niks aan de hand. Uit of thuis maakt niet uit, het krachtsverschil is daarvoor gewoon te groot. Dat er gisteravond, in de matig bezochte Vijf Meihal, tijdens het mid- weekse duel geen uitzondering op die regel werd gemaakt ver baasde dan ook niemand. Wat wél alom verwondering op riep, in de verder door Leiden rou tineus geklaarde 90-73 klus, was het optreden van zowel Mare Pet- teway als Bert Kragtwijk. Terwijl de wedstrijd op zich weinig meer voorstelde dan het verplichte num mer dat het moest zijn, voldeed dit tweetal niet aan de verwachting. Dat gold voor de één in positief, voor de ander in negatief opzicht. Om met de Helderse Amerikaan te beginnen: hij bleek in de thuis haven van de marine voor Leiden niet af te stoppen. Ook toen, een maand geleden, streek de ploeg van Harrewijn de winst op, maar de 52 punten die de koele schutter Petteway scoorde lag de coach, die toch zweert bij zijn defensie, nu niet bepaald lekker. Die man moest worden afgestopt. En omdat Lockhart vanwege een rugblessure ontbrak zadelde hij afwisselend Kragtwijk en Van Helfteren met die taak od. Dat duo slaagde daarin op voor treffelijke wijze. Petteway 'sprok kelde' een voor zijn doen matige 20 puntjes bijeen en liep met name in de tweede helft, toen zijn maatje McGray reeds met vijf fouten ver plicht aan de kant zat en Harrewijn bij de stand 75-57 al zijn basisspe lers rust gunde, zichtbaar te balen. Met name Van Helfteren maakte hem het leven goed zuur, al kwam die zelf in aanvallend opzicht even als als Petteway totaal niet uit de verf. Hetgeen zeker niet gold voor diens andere kwelgeest, Bert Kragtwijk. Ook die kweet zich goed van zijn defensieve taak, maar hij deed meer dan dat. Nor maal gesproken de jongen van het 'beschaafde' schotje en de sierlijke actie, besloot hij ditmaal zijn niet geringe fysieke kracht ook maar eens in de strijd te gooien. En be wees daarmee nog eens ten over vloede, dat hij meer in zijn mars heeft dan dat hij, door de bank ge nomen, demonstreert. Franklin Liesdek zal zich in elk geval die twaalfde minuut na rust (45-35) nog lang heugen. Als een soort B-52 vloog Kragtwijk over hem heen en bombardeerde de Helderse basket, zoals in feite al leen Jerry Beck dat kan. Trillend als een riet maakte Liesdek twee FOCA draagt financieel risico van GP Zandvoort ZAND VOORT (GPD) - De direc tie van het circuit van Zandvoort is met de FOCA - de constructeurs- vereniging in de Formule 1 - over eengekomen, dat de club van voor zitter Ecclestone het financiële risi co draagt van de op 25 augustus te houden Grand Prix van Neder land. De FOCA betaalt de circuit exploitant een bedrag, dat men niet bekend wil maken, voor het huren van de racebaan. Alle in komsten en uitgaven zijn voor de constructeurs. Door dit principe-akkoord, waar van nog niet alle details zijn gere geld, hoeft het circuit niet langer bevreesd te zijn om met een verlies geconfronteerd te worden. De cir cuitdirectie drong na de onver wachte tegenvaller in 1984, toen de Grote Prijs door de matige publie ke belangstelling een verlies van enkele tonnen opleverde, bij Ec clestone aan op een financiële re geling om een herhaling van het fiasco, die de toekomst van het cir cuit in gevaar zou kunnen brengen, te voorkomen. De FOCA heeft erin toegestemd om voortaan het finan ciële ricico te dragen. Ecclestone had eenzelfde overeenkomst het afgelopen jaar al met de organisa toren van de races in Portugal, Frankrijk en Oostenrijk. Circuit- woordvoerder Dirk Buwalda: „Het wordt steeds moeilijker om nog winst te maken op een Grand Prix. In 1984 hebben maar twee van de zestien races winst opgeleverd.'We zijn dus blij, dat we van het finan ciële probleem af zijn". Tijdens de Grand Prix van Ne derland zullen op drie bolides tv- camera's worden aangebracht, waardoor de kijker in de huiska mer het wedstrijdverloop zelfs vanuit de cockpit van de racewa gens kan meemaken. Het is de be doeling van Ecclestone om dit sei zoen zoveel mogelijk races op deze manier te laten registreren, maar welke GP de primeur krijgt is nog niet bekend. Om geen ongelijkheid in gewicht te krijgen zullen de wa gens, die niet voorzien zijn van een camera, van tien kilo extra balast worden voorzien. Buwalda: „Nu Ecclestone de tv er nog meer bij gaat betrekken, is het voor ons al leen maar oninteressanter gewor den om een Grand Prix te organi seren. Het is een reden te meer voor de mensen om thuis voor de buis te blijven zitten". minuten later dat-ie weg kwam toen Kragtwijk nogmaals als een kamikaze-piloot zo'n duikvlucht inzette. Dit uiteraard tot groot ver maak van het publiek dat lang op deze Kragts-explosies moest wach ten. Het brak meteen tevens de zou tarme pot open. Na nog tegemoet te zijn gekomen aan het luide ver zoek van een toeschouwer voor een driepunter (op de ring) mocht 'de ster' van de avond onder ge juich het veld verlaten, waarna zijn verbleekte tegenhanger Petteway de (allang gelopen) strijd kon aan binden met Leidens' jeugdige ta lenten als Piket en Van Poelgeest. Hij zal er aan moeten wennen dat hij zich dat, of hij nou 72 punten scoort of 10, in de elfde sessie op nieuw moet laten welgevallen. AD VAN KAAM Ontevredenheid bij Leidse verenigingen LEIDEN De tarieven van de sportaccommodaties gaan ondanks de protesten van de sportverenigingen toch omhoog. Gistermiddag bleek in de raadscommissie sport en re creatie dat een meerderheid in de Leidse gemeenteraad het voorstel van B en W om de tarieven te verhogen zal steunen. PvdA, CDA, PSP/PPR en D'66 stemmen in met het collegevoorstel, omdat er geen beter alternatief is. S<LEIDEN - Wiel 27, Beek 20 (12), Kragtwijk 18 (9), Hagens 9 (22%, 11 assists), Heijdeman 6 (8), Van Dam 4, Van Poelgeest 2, Piket, 0, Van Helfteren 0. Schotpercentage 49. rebounds 43, balverlies 6. DEN HELDER Omanette 26, Petteway 20, De Waard 8, McGray 8, Van Dijkum 6, Liesdek 5. Schot- De normale 'pose' van Bert Kragtwijk. Gisteravond brak hij met een traditie. (archieffoto) percentage 50, rebounds 33, bal verlies 12. Vijf fouten: McGray. Arbiters: Herwijer en Van Dis- hoeck. Toeschouwers: 300. Concreet betekent de verhoging dat de veldsporters en de tennis sers zes procent meer moeten beta len, de zaalsporters vier procent en de zwemmers één procent. Boven op deze verhogingen die zijn be doeld om in vier jaar 244.000 gul den extra binnen te halen komt nog een trendmatige stijging van drie procent. De verschillende sportverenigin gen verzetten zich tegen de tariefs verhogingen. Vooral de voetbal clubs en tennisverenigingen vin den ze onaanvaardbaar in deze tijd. Want de tariefsstijgingen komen bovenop de toch al hogere lasten van de clubs, zoals voor energie. De tennisclubs wijzen er boven dien op dat zij nu al meer betalen dan de banen de gemeente jaarlijks kosten. De Leidse Sport Federatie (LSF) heeft de gemeente gevraagd het oude systeem te handhaven en voor elke sport de tarieven met gelijk percentage of hetzelfde be drag te verhogen. In mei komt na melijk een rapport van de LSF over de tarieven. Daarna zou er een definitief besluit moeten vallen voor 1986 en volgende jaren. Maar B en W vinden de voorstel len van de LSF onrechtvaardiger dan het eigen plan. In beide geval len zou de zwemsport relatief zwaarder of even zwaar worden be- ROTTERDAM (GPD) - Bela Varadi hoopt dat de Holland se winter nog even aanhoudt. De Hongaarse voetballer maalt er beslist niet om dat hij in klimatoligisch opzicht een forse stap terug doet bij zijn overgang van Tours naar Rotterdam. Varadi beschouwt zijn transfer naar Feye noord namelijk als een regelrechte promotie en zolang de hal in de bodem onder de Nederlandse voetbalvelden zit, kan hij rustig zijn nieuwe werkterrein verkennen en aan zijn conditie werken. Want dat hij door zijn problemen bij Tours een conditionele achter stand heeft opgelopen, was het eni ge dat Bela Varadi gisteren tijdens een ingelaste training met Mario Been overduidelijk maakte. Door de slechte gesteldheid van het trai ningsveld konden er slechts wat loopoefeningen worden verricht en bij elk sprintduel zette Been zijn topzware tegenstander moeiteloos op vele meters. De blessuregolf die de afgelopen maanden het spelersbestand van de Kuipclub teisterde, veroorzaak te kennelijk een lichte aanval van paniek bij de technische staf en het bestuur. Vooral de vrij langdurige ziekte van Iwan Nielsen (geel zucht) deed de clubleiding over haast besluiten om met de hulp van makelaars op zoek naar bui tenlandse versterking te gaan. Zo kwam het contact met Varadi tot stand, die door zijn club Tours, zo juist gepromoveerd naar de hoog ste Franse divisie, in de etalage was gezet. Varadi werd naar Rotterdam ge vlogen voor een proeftraining in de ondergesneeuwde Kuip. Op grond van die test meende Ab Fafié te op de keien zet om een half jaar la ter een Hongaarse ex-international binnen te halen. door Jaap Visser Bela Varadi, die in eigen land voor Vasas Boedapest uitkwam, debuteerde tijdens de Olympische Spelen van 1972 in het Hongaarse elftal, dat in München zilver be haalde. Na het WK in Argentinië (1978) werd hij nog maar spora disch door bondscoach Meszoly opgeroepen en toen György Mezey twee jaar geleden aan de macht kwam, werd de linksbenige Varadi bedankt voor de bewezen diensten in 45 interlands. Van de Hongaarse voetbalbond mocht hij naar het buitenland. Sporting Lissabon en Reims had den interesse, maar lieten het op het laatste moment afweten. In de zover van 1983 belandde Varadi toch in Frankrijk, bij de tweede di visieclub Tours. Daar verliepen de voetbalzaken aanvankelijk soepel. "Ik bepaalde het spel, scoorde regelmatig en kunnen uitroepen dat de bebaarde nei ^Pei, scoorae regeimaug en we aanvaller van orieine een verrii- wonnen byna wekelijks blikt Be- la terug op zijn eerste Franse aanvaller van origine een verrij king voor het Nederlandse voetbal is. Een schot voor de boeg van de interim-trainer in de hoop dat de Stichting Arbeidszaken hetzelfde oordeel zal vellen wanneer zij zich buigt over de aanvraag van een werkvergunning voor de beminne lijke Bela, die slechts een zuinig mondje Frans en voor de rest uit sluitend Hongaars spreekt. Mocht Arbeidszaken, en die kans zit er dik in, de mening van Fafié niet de len dan hoeft Varadi zijn in Tours achtergebleven vrouw (spreekt goed Duits) en dochter van zeven niet naar Rotterdam te laten over komen. Hoewel bestuurslid Aad van der Laan er "voor de volle honderd procent" van uit gaat dat er bin nenkort een werkvergunning voor deze voetballer van buiten de EEG wordt afgegeven, moet het bij Ar beidszaken toch op z'n minst be vreemding wekken dat de Rotter damse voetbalstichting eerst een Bulgaarse international (Jeliazkov) "dienstjaar". "Maar er Varadi kon bij Tours geen goed meer doen. "Ik ben blij dat ik daar weg ben". LEIDERDORP - De Hongaarse aanwinst van Feyenoord Bela Varadi zal mogelijk zaterdagmiddag in een vriendschappelijk duel tegen RCL zijn debuut maken. De Leiderdorpse zaterdageersteklasser heeft van de Kuipclub de toezegging gekregen dat het eerste elftal op Sportpark De Bloemerd een oefenwedstrijd (aanvang 14.30 uur) komt spelen. Ook zullen enkele jeugdteams van Feyenoord in Leiderdorp hun opwach ting maken. Mocht het veld van RCL zaterdag onbespeelbaar zijn dan zal het duel tegen Feyenoord worden verschoven naar dinsdagmiddag (aanvang eveneens 14.30 uur). paar spelers die mij niet accepteer den. Die kregen de trainer mee. Guy Briet heet die man, een waar deloze vent. Hij traint alleen maar op fysieke kracht. Ik werd op de training dikwijls bont en blauw ge schopt". Het verzet binnen de spelers groep tegen de Hongaarse vedette groeide naarmate het seizoen vor derde en de promotie in zicht kwam. "In het veld kreeg ik op de duur geen bal meer. Het was zelfs zo erg dat de aanvoerder een keer de bal van de penaltystip pakte ter wijl ik juist een aanloop nam. In de belangrijke wedstrijd tegen Olym- pique Marseille scoorde ik vlak voor tijd van een meter of twintig de winnende treffer. Die Briet was door het dolle heen en tegenover de pers en de supporters was het Bela voor en Bela na. Een week la ter haalde hij me opeens uit het veld en kon ik er volgens hem niets van. Ik ben blij dat ik daar weg ben, want die man is echt een ramp. Van enig tactische concept valt in het spel van Tours dan ook niets te bespeuren. Iedereen loopt maar een beetje voor zichzelf te voetballen. Ze zullen er dit seizoen dan ook wel meteen weer uitvlie gen". Geschenk SIEDLCE (PAP/ANP) - Het Ne derlands tafeltennisteam heeft op de vijfde speeldag van de Eu ropese competitie zijn eerste overwinning behaald. In Siedlce, honderd kilometer noordelijk van Warschau, zorgde het giste ren voor een verrassing door Po len met 3-4 te verslaan. Door de overwinning deed Nederland de laatste plaats in de Superliga over aan Engeland. De zege heeft echter de degra- datiezorgen van Nederland niet verminderd. Het team van de in Polen als coach debuterende Bert van der Helm dient deson- - danks op 6 maart in 's-Graven- deel de wedstrijd tegen Enge land in winst om te zetten. Bij een nederlaag komt Engeland op gelijke hoogte, waarna het on derlinge resultaat doorslagge vend is voor degradatie of hand having. In Siedlce dankte Nederland de eerste zege aan de arrogantie, waarmee de Poolse coach met de opstelling omsprong. Tegen de zwakke Nederlanders werd de tweede speler van Polen, Leszek Kucharski, rust gegund. Ook Stefan Dryszei, derde op de na tionale ranglijst, werd gespaard. In hun plaats werd naast meer voudig kampioen Andrzej Grub- ba de onervaren Piotr Molenda ingezet. Met die keuze nam de Poolse coach een risico. Bij twee neder lagen van Molenda en de ver wachte zege van Vriesekoop zou Polen weinig speelruimte heb ben. In dat geval moest Grubba, de nummer twee van Europa, vier partijen winnen om zijn land in de race te houden voor het kampioenschap in de Superliga. Dat bleek voor de student uit Gdansk, zondag nog winnaar in Cardiff van het open kampioen schap van Wales, teveel. Uitgerekend in het herendub- bel, waarin hij met zijn vaste partner Kiicharski al jaren tot de Europese top behoort, pakte Ne derland de eerste winst. Henk en Ron van Spanje leverden de eer ste game nog met 21-19 in, maar trokken de tweede en derde met 17-21 en 12-21 verrassend naar zich toe. Met die overwinning nam Nederland een voorsprong van 1-3. In de openingspartij had Bob Potton inderdaad Molenda volledig ingepakt, waarna Grub ba tegen Henk van Spapje de stand gelijk trok. Bettine Vriese koop bewees tien dagen voor de Top-12 in goede vorm te verke ren door Elzbieta Gracek les te geven (11-21,8-21). Na de winst in het herendub- bel had Nederland nog één over winning nodig voor de sensatio nele overwinning. Henk van Spanje, die dankzij zijn uitste kende verrichtingen op de open Joegoslavische kampioenschap pen (laatste acht) als eerste Ne derlandse speler een plaats (30e) op de Europese ranglijst werd waardig gekeurd, nam die in de zesde partij voor zijn rekening. Hoewel hij zich niet zonder slag of stoot overgaf, werd Molenda het slachtoffer. Henk van Spanje won de eerste game vrij simpel (12-212), nam de tweede te lichtvaardig op (24-22), maar was in de derde weer bij de les (16- 21). last als de andere sporten. En juist die sport heeft toch al de hoogste tarieven. B en W proberen met het eigen voorstel (verschillende stij gingspercentages voor de sportac commodaties) de scheefgroei in de tarieven recht te trekken. Maar ook dat gaat niet gemakke lijk. Wethouder Tesselaar (PvdA) erkende dat het voorstel van B en W voor een deel op gevoel is geba seerd. Bijvoorbeeld de idee dat tennissers in het algemeen een ho ger inkomen hebben en daarom beter in staat zijn om contributie verhogingen te betalen die logi scherwijs het gevolg zijn van de ta riefsstijgingen. Geen alternatief De raadsleden waren dan ook niet gelukkig met het B en W-voor stel, maar toch kreeg dat voldoen de steun. Bij gebrek aan beter en slechts voor het komende seizoen, steiden PvdA. CDA, PSP/PPR en D'66. Aan de hand van het LSF- rapport over de tarieven moet wor den bekeken of er een beter beleid mogelijk is. PSP/PPR gaf wel steun aan het voorstel, maar vroeg bovendien om in de toekomst de tariefsstij gingen naar draagkracht te bepa len en niet naar sport. De gemeente kan daarin echter geen rol van be tekenis spelen, aldus Tesselaar. Dat ligt op de weg van de clubs. De gemeente kan wel aandringen op een dergelijk systeem. De SP wees de verhoging volledig van de hand als een slechte zaak voor de sport. De financiële drempel om aan sport te gaan doen wordt steeds hoger, aldus het SP-raadslid Ver geer. Hij pleitte voor een gelijk contributiebedrag per sport. Eigen plan schenk uit de hemel. Voor een 'vriendenprijsje' (naar verluidt ver beneden de ton) was het bestuur van Tours bereid om de in ongena de gevallen Hongaar ("Ik heb geen idee wat ik daar verkeerd heb ge daan. Volgens mij niets en was het allemaal jaloezie") van de hand te doen. Feyenoord hapte gretig toe en heeft de aanvallende linkermid denvelder inmiddels voor ander- halfjaar gehuurd. In Rotterdam wacht Varadi een zware taak. Allereerst zal de zwaar gewicht uitvoering van René Not- ten bergen werk moeten verzetten om de nodige kilo's kwijt te raken. Vervolgens zal hij het kritische Rotterdamse publiek van zijn ca paciteiten dienen te overtuigen. Maar Ab Fafié gaat er zonder meer van uit dat Varadi daar in zal slagen. Vooralsnog verdedigt hij het Hongaarse 'koopje' vol overga ve: "Met Bela hebben we iemand met een flink brok internationale ervaring in huis". Om die ervaring te kunnen uitdragen, is Varadi voorlopig aangewezen op Johnnie Rep, die met zijn gedegen kennis van de Franse taal in de tweede helft van het seizoen dan wellicht toch nog van grote waarde kan zijn voor Feyenoord. Als tolk dus. De WD ging op voorhand niet akkoord met het voorstel van B en W, maar kwam met een eigen plan netje. Om de zwemsport te ontzien stelde het liberale raadslid Dries- sen voor de een procent stijging om de gemeentelijke bezuiniging te realiseren te schrappen, zodat al leen de trendmatige stijging van drie procent overbleef. De andere drie, de veldsport, de zaalsport en de tennissport, zou dan de bezuini ging op moeten vangen. Dat zou moeten gebeuren via hetzelfde per centage. Volgens Driessen zou dat dan rond de 5,5 procent liggen. Voor dat voorstel bestond in de commissie geen meerderheid. De tarieven voor de tennis- en de veld- sporten zouden dan iets minder stijgen maar de zaalsport zou dan juist extra worden belast. Ook wet houder Tesselaar wees het af. "Ik voel daar niet zoveel voor", zei hij. Ontevredenheid Door de opstelling van de ge meenteraad blijft er ontevreden heid bij de sportclubs in Leiden over het tarievenbeleid. Gistermid dag werd echter duidelijk dat die ontevredenheid er ook altijd zal blijven. Welk beleid ook wordt ge voerd, er zijn altijd clubs die meer of minder betalen en dus gelukkig of ongelukkig zijn met dat beleid, concludeerden alle raadsleden en ook de LSF. Van het tarievenrapport van de LSF zijn dan ook geen wonderen te verwachten. Het bestaat vooral uit feitelijk materiaal dat de basis moet vormen voor de politieke keuzes. Overigens is het niet de eerste keer dat een dergelijk rap port verschijnt. CDA-raadslid Biegstraaten, in het verleden ook voorzitter van de inmiddels opge heven Sportstichting, hield een historisch verhaal waaruit bleek dat al 25 jaar over de tarieven wordt gesproken. Vele rapporten verschenen over de tarieven, maar altijd konden de clubs het zelf al niet eens worden. Ook dit keer is dat niet het geval. "Laatste keer" Wethouder Tesselaar maakte wel duidehjk dat de discussie over de tarieven voor hem nu wel lang ge noeg heeft geduurd. Hij wü best nog één keer een poging wagen naar aanleiding van het rapport van de LSF, maar dan moet het af gelopen zijn: "Het zal wat mij be treft de laatste keer zijn. Ik heb er nu schoon genoeg van. Na het rap port van de LSF hoeft u van mij geen initiatieven meer te verwach ten". Foreholte in kwartfinale handbalbeker VOORHOUT - Foreholte heeft zich geplaatst voor de achtste finale» van het toernooi om de nationale handbalbeker. De Voorhoutse vrouwen bleven baas in eigen huis over het in de competitie één divi sie lager spelende V en K: 17-14. Volgende tegenstander is, ook thuis, eredivisionist PSV. Het bekerduel tegen V en K ging tot 5-5 gelijk op. Daarna schakelde het team van trainer Wim Geer- lings over naar een hogere versnel ling, wat bij rust een 9-5 voor sprong opleverde. De pauze veran derde niets aan het spelbeeld. Fo reholte controleerde de wedstrijd. Bij 17-10, tien minuten voor het einde haalde Geerlings het meer dan geroutineerde drietal Bos- kamp/Hoek/Geerlings naar de kant. De jeugd kreeg een kans, maar nog steeds bleek die de plaats van het Voorhouts 'supertrio' niet in te kunnen nemen. V en K kwam dichterbij, maar de voorsprong was groot genoeg voor de zege en plaatsing. Het eindsignaal klonk bij 17-14.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13