Politieke strijd rond Sileziërs Basta Papamaar hij komt wel Pakistan wil druk op Moskou Tankauto botst met locomotief Verzoek aan Nederland wegens Afghanistan Nederlandse delegatie zeer kritisch op Antillen Blik in de weekbladen DONDERDAG 24 JANUARI 1985 PAGINA 11 Kohl spreekt 'verdrevenen' toe BONN - De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zal in juni spreken op een bijeenkomst van "Heimatsvertriebenen" uit Sile- zië. Sinds Ludwig Erhard twintig jaar geleden een rede hield tot de uit hun vaderland verdreven Sileziërs, heeft geen regeringslei der het aangedurfd naar de jaarlijkse bijeenkomst in Hannover te gaan. Het Russische persbureau TASS heeft al laten weten de bijeen komst "revanchistisch" te vinden, daarmee doelend op de stroming die de geldende grenzen van de Bondsrepubliek niet erkend. door Hans Amesz Veertig jaar na afloop van de Tweede Wereldoorlog, na de on voorwaardelijke capitulatie van het Grootduitse Rijk, is rond deze bijeenkomst in de Bondsrepubliek een politieke strijd gaande. Het ging in eerste instantie om het mot to. Het bestuur van de „Schlesi- sche Landsmannschaft", onder aanvoering van het bondsdaglid Herbert Hupka (69), had bedacht dat dit moest luiden: „Veertig jaar verdrijving - Silezië blijft van ons". Daar vonden heel wat Duit sers, voornamelijk sociaal-demo craten en Groenen, zich over op. Meer verontwaardigd echter wa- AMSTERDAM (ANP) - Een tank auto en een locomotief zijn van ochtend met elkaar in botsing ge komen in de Amsterdamse haven De brandweer rukte met groot terieel uit en legde uit voorzorg een schuimdeken rond de plaats van het ongeval. De tankwagen raakte zwaar be schadigd, maar lekte niet. De la ding van de tankwagen is overge pompt in een andere wagen. Daar na is men de hele ochtend bezig ge weest om de tankauto en de loco motief uit elkaar te trekken. De tankauto was volgens de brand weer gevuld met 41.000 liter benzi ren de Polen. Silezië is immers niet meer van Duitsland, maar van Po len. En de oorzaak daarvoor is de door de nazi's begonnen en verlo ren Tweede Wereldoorlog. De uit drukking „Silezië blijft van ons" werd met name in het Oosten uit gelegd als bewijs voor het feit dat er in de huidige Bondsrepubliek Duitsland nog altijd zeer veel re- vanchisten wonen die dromen van een „Rijk binnen de grenzen van 1937". Voordat dit motto bekend werd, had Helmut Kohl al toegezegd voor de Sileziërs te zullen spreken. Maar, geconfronteerd met de luide kritiek, ging de historisch niet zeer fijngevoelige kanselier uiteindelijk na lang aarzelen door de knieën en verkondigde voor de televisie dat de „Schlesische Landsmann schaft" het hem niet kon aandoen onder een spandoek met deze leus te praten. Hupka en zijn bestuur zonderden zich af in het idyllische „Huis Schlesien" in Heisterbacher- rot bij Bonn en verzonnen iets an ders. Dat accepteerde Kohl niet. Er werd wederom nagedacht en nu kon Kohl het motto wel aanvaar den. Dat luidt: „Veertig jaar ver drijving Silezië blijft onze toe komst in Europa van de vrije vol ken". Herbert Hupka haastte zich om op een persconferentie uit te leg gen dat het hier eigenlijk niet om een verandering, maar alleen maar om een interpretatie gaat. En dat Kohl dat niet zo ziet, is feitelijk van beperkte betekenis, want de valse toon - zo of zo - blijft immers op het „blijft" liggen. Heimat, Land, Zukunft, dat heeft men - of niet. In dit geval niet meer. Dat laatste willen Hupka en an dere „verdrevenen" niet accepte ren. Zij beroepen zich op de preambule van de grondwet, waar in het Duitse volk wordt opgeroe pen de „eenheid en vrijheid van Duitsland te herstellen". Boven dien, heeft niet het federale consti tutionele hof in Karlsruhe in 1973 bepaald dat het Duitse Rijk binnen de grenzen van 1937 voortbestaat? SEOEL (AP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft vanochtend in Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, besprekingen gevoerd met haar Zuidkoreaanse ambtgenoot Sohn Soo-ik. Volgens een Zuidkoreaanse woordvoerder stonden de besprekingen in het teken van 'het versterken van weder zijdse contacten op het gebied van transport'. Smit-Kroes arriveerde woensdag voor een officieel bezoek van vier dagen. Tijdens het bezoek zal de minister ondermeer besprekingen voeren met minister van communicatie Kim Sung-jin en Zuidkoreaanse zakenlieden. (foto AP) ISLAMABAD (ANP) - Pakistan heeft Nederland gevraagd meer druk uit te oefenen op Moskou om de Sowjet-troepen uit Afghanistan terug te trekken, de Afghaanse zaak te blijven steunen en er toe bij te dragen dat de kwestie-Afghanis- tan niet uit de internationale aan dacht verdwijnt. De Pakistaanse minister van fi nanciën en handel Ghulam Ishaq Chan - die in feite de functie van premier vervult - heeft minister Van den Broek (buitenlandse za ken) gisteren in Islamabad niet met zoveel woorden gevraagd, het Afghaanse verzet militair te steu nen. Maar hij heeft wel gezegd dat het slecht bewapende verzet in staat moeten worden gesteld ver zet te blijven plegen. Van den Broek heeft daarop toe gezegd dat Nederland politieke steun zal blijven verlenen aan po gingen om te komen tot terugtrek king van de Russische troepen die vijf jaar geleden Afghanistan bin nentrokken. Ook de humanitaire steun voor de Afghaanse vluchte lingen, wier aanwezigheid een zwa re last voor Pakistan vormt, zal Ne derland voortzetten. Minister Van den Broek is dins dag in Pakistan aangekomen voor een officieel bezoek van twee da gen, het eerste van een Nederland se minister van buitenlandse zaken aan dit land. Dinsdag bezocht hij een Afghaans vluchtelingenkamp bij Peshawar en was hij de gast van het Pakistaanse regiment dat is be last met de verdediging van de Khyber-pas, al honderden jaren de traditionele invalsroute uit Afgha nistan. Vandaag zou hij in Neder land terugkeren. Nederland en Pakistan, zo deel de Van den Broek verder mee, zul len waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd een nieuw akkoord over economische en technische sa menwerking ondertekenen, dat verder gaat dan het bestaande uit 1976 en ook clausules over be scherming van investeringen om vat. Minister Ishaq Chan zei zich er van bewust te zijn dat op Pakistan de verdenking rust atoomwapens te willen vervaardigen. Hij verze kerde echter uitdrukkelijk dat het niet de bedoeling is kernenergie te gebruiken voor militaire doelein den. Pakistan beschouwt het non- proliferatieverdrag (NPV tegen verspreiding van kernwapens) als discriminerend voor de landen die geen kernwapens bezitten en kern energie willen gebruiken voor vreedzame doeleinden. Het is niet temin bereid het NPV te tekenen als India dit ook doet. GEEN OPPOSITIE (ANP) - Mi nister Van den Broek heeft tijdens zijn gisteravond besloten officiële bezoek aan Pakistan geen ont moeting gehad met de leiders van de politieke oppositie tegen presi dent Zia ul-Haq. Een samenwer kingsverband van een tiental po litieke groeperingen, de Bewe ging voor Herstel van de Demo cratie, heeft opgeroepen tot een boycot van de in februari te hou den parlementsverkiezingen. Ne derland, zo heeft Van den Broek verklaard, volgt met 'grote aan dacht' de in het vooruitzicht ge stelde overgang naar democratie. President-generaal Zia ul-Haq zei de Nederlandse bewindsman gis teravond dat door de grote ver deeldheid en machtsstrijd in het land de militairen wel waren ge dwongen in te grijpen. Nieuwe uitgaven WILLEMSTAD (ANP) - Nederland zal de Antillen pas economische hulp geven als de eilanden zelf eerst orde op zaken stellen. Dat heeft dr. G. Zoutendijk, lid van de Nederlandse parlementaire delega tie op de Antillen, gisteren ver klaard tijdens de slotbesprekingen met de Staten van de Antillen in Willemstad. Volgens de delegatie zal op de Antillen een inkomensdaling over de hele linie nodig zijn. „Als dit op vrijwillige basis via overleg met de sociale partners niet bereikbaar is, dan zal naar ons oordeel niet te ont komen zijn aan een hard ingrijpen via een machtigingswet, al of niet in combinatie met een devaluatie van de Antilliaanse munt". De delegatie is „in hoge mate verontrust" over de economische ontwikkelingen op de Nederlandse Antillen. Zij komt verder tot de conclusie dat de dringend gewen ste sanering van de economie zal moeten bestaan uit zowel een te rugdringen van het aantal ambte naren als uit een verlaging van de loonkosten per arbeidsplaats. „Nederland zal U niet in de kou laten staan, maar eist wel dat eerst orde op zaken wordt gesteld. Van Nederland kan moeilijk worden verwacht dat het u extra steun ver leent, terwijl u dringend noodzake lijke onaangename maatregelen uit de weg gaat om politieke of andere redenen", zei Zoutendijk. Ten aanzien van de status aparte van Aruba waarschuwde Zouten dijk voor wat hij noemde gevaarlij ke experimenten, zoals het uitge ven van een eigen Arubaanse munt en het willen oprichten van een ei gen luchtbaartmaatschappij. De harde woorden van de dele gatie vielen tijdens de behandeling van een rapport dat een gemengde werkgroep van Antilliaanse en Ne derlandse parlementariërs had op gesteld over financieel-economi- sche onderwerpen. In hét rapport wordt geconclu deerd dat, ondanks sociale plan nen van de Lago en het Arubaans bestuurscollege, niet voorkomen zal kunnen worden dat „in de loop van dit jaar de werkloosheid ver sterkt zal toenemen en dat vele ge zinnen in ernstige financiële moei lijkheden zullen komen". De delegaties zijn het niets een kunnen worden over de vraag in hoeverre Nederland bereid is om begrotingstekorten te dekken. Aruba had daarom gevraagd voor het geval door dit eiland te nemen maatregelen ontoereikend zijn. - 'Seizoen van de trek naar het noor den, roman van Rayyib Salih, een van de zeer weinige Soedanese schrijvers, die in het Westen naam heeft ge maakt. Vooral met deze uit 1966 date rende roman. MeulenhofT, prijs 29.50. - 'Voor een halve zak drop', jeug droman door Jan de Zanger. Voor jongeren van 12 jaar en ouder. Leo pold, prijs 19,90. - 'Dit is een overval' door Yngve Berger. Voor de jeugd van 11 jaar en ouder. Leopold, prijs 19,90. - 'Niko en de bandieten van Kreta' door Jonathan Rumbold. Voor jonge ren van 11 jaar en ouder. Leopold, prijs 20,90. - 'Neuzen dicht', een bloemlezing uit Nederlands oudste (Amsterdam se) studentenblad Propria Cures in de jaren 1973 tot 1985. Bert Bakker, prijs 24,50. 'Het verdwijnende' door Neil Postman, die de invloed van de elek tronische media op onze samenleving diepgaand analyseert. Het Wereld venster, prijs 24,50. - 'Het hart met de vier kamers', het derde boek van een vijfdelige roman cyclus van Anaïs Nin. Eerdere delen waren 'Ladders naar het vuur' en 'Kinderen van de albatros'. Het voor naamste verbindend element is dat de schrijfster steeds dezelfde hoofd personen ten tonele voert. Maar de delen zijn afzonderlijke verhalen. Bert Bakker, prijs 22,90. - 'Fup', een verhaal van Jim Dodge, dat het in Amerika meer dan goed heeft gedaan. Velen zijn gevallen voor de hartverwarmende geschiedenis van een stokoude excentrieke man, een heel jong jochie en een gevonden eend, die tezamen een wat wonderlij ke en vaak verrassende huishouding voeren. Bert Bakker, prijs 16,90. - 'De Poolse dochter', een jeugdro man door Leon Garfield. Eern vonde lingetje groeit op in het huis van de heer Dolly, handelaar in gemarineer de haring en buitenlandse delicates sen. Het gaat er soms vreemd toe. Leopold, prijs 34,50. - 'Baby- en kinderverzorging en op voeding', de vierendertigste druk van dr. Benjamin Spocks veel omstreden, maar inmiddels klassiek geworden handboek voor opvoeders en verzor gers van het jonge kind. Bert Bakker, prys 45,-. - 'Zwarte Jan de Houtepoot', een stripboek voor kinderen door Ivo de Wijs, geïllustreerd door Ivo de Weerd. Leopold, prijs 13,90. - 'Een verademing', de oudejaars conference van Freek de Jonge in druk met tal van foto's. De Harmonie, prijs 19,90. - 'De belastingkrant 1985'. Dertien de jaarlijkse editie van de goedkoop ste gids voor de inkomstenbelasting. Annoventura, prijs 6,25. NIEUWE TUNNEL - Joego slavië en Oostenrijk zijn overeen gekomen om deze zomer te be ginnen met de bouw van een nieuwe tunnel voor autoverkeer aan de grens van beide landen. De tunnel komt te lopen onder de berg Mout Karavanke tussen het Oostenrijkse St Jakob en Jessenice in Joegoslavië en krijgt een lengte van 7864 meter. De tunnel moet in juni 1990 in gebruik komen. Beurs Amsterdam De Haagse Post, bekend van de Nieuwe Hond, Het Nieuwe Samen leven en ga zo maar door, neemt deze week een nieuw verschijnsel onder de loep; in het rood aange kondigd op de cover. Hansmaarten Tromp schrijft over het plotselinge succes van vrouwen in de litera tuur. De scribent signaleert dit maal geen trend, wat ook niet mo gelijk zou zijn aangezien heel schrijvend Nederland de opkomst van de schrijvende dames al luid heeft bekakeld, maar doet een po ging het verschijnsel te verklaren. Veel verder dan enkele kantteke ningen te plaatsen komt hij niet. En wat mij betreft had het verhaal dan ook beperkt kunnen worden tot twee uitsprakén. Over de trend, waarvan onmiskenbaar sprake is, merkt Theo SontTop, de directeur van de Arbeiderspers op: "Er ko men hier ter uitgeverij zeer veel manuscripten binnen van vrouwe lijke auteurs. Maar het huis des He ren heeft vele kamers, en de mees te manuscripten worden dan ook dezelfde dag weer teruggestuurd". Mooier nog is de uitspraak van Marjan Berk. Gevraagd naar de overeenkomsten tussen de schrijf sters die de laatste tijd debuteer den, antwoordt zij: "Wat wij ge meen hebben zijn een kut, een schrijfmachine en een uitgever". Waaraan wij zouden willen toevoe gen dat wij vol verwachting wach ten op de dag dat schrijvers handig geen inspelen op de trend door ver kleed als vrouw te poseren voor omslagen, teneinde op die manier de verkoop van hun boeken te sti muleren. Terrorisme Interessanter in de Haagse Post is het artikel dat handelt over de vraag of er sprake is van een revi val van het Europese terrorisme. Afgezien van het feit dat de auteur, Gaither Stewart, aan het begin van zijn verhaal de sfeer van een slech te Franse B-film probeert op te roe pen - "Een ijzige wind waait rond het middaguur over de Place St. Michel" - bevat dit artikel een aan tal wetenswaardigheden. Onmis kenbaar is de herleving van het ter rorisme - twaalf aanslagen binnen een maand - maar betekent dat ook dat voormalige Italiaanse activis ten die nu als ballingen in Parijs wonen zich weer aan het hergroe peren zijn en de bommen reeds op scheip hebben gesteld? Dat valt te betwijfelen als we Stewart mogen geloven: "De Italianen in Parijs houden zich nu vooral bezig met het proberen in hun onderhoud te voorzien". Óp de vraag van de Haagse Post waarom onze zuiderburen er in sla gen om ondanks een professionele vredesbeweging de kruisraket (kruismissiel) voorlopig buiten de deur te houden, geeft Vrij Neder land een uitstekend antwoord. In dit artikel, waarin overigens en passant wordt uitgelegd dat het woord kruismissiel een uitvinding is van Nederlandse journalisten, beweert Piet Piryns dat het uitstel onder meer te maken heeft met de wens van de Christelijke Volkspar tij om met installatie te wachten tot na de verkiezingen. Een mogelijk heid zou bovendien zijn om die verkiezingen te vervroegen, "waar door ze ook nog eens samen zou den vallen met het pausbezoek aan België". Machiavelli had het ze niet verbeterd. Dat er in Nederland politici rondspoken die niet onder doen voor hun Belgische collega's blijkt uit een ander artikel in Vrij Neder land. Eén van de hoofdpersonen is de christen-democraat Mateman die niet voor de motie-Den Uyl stemde om minister Van Aardenne tot aftreden te dwingen en nu achteraf verzucht dat Van Aarden ne zelf zijn conclusies had moeten trekken. Tsja. Van Tijn en Van Weezei schrijven: "De partij die het aftreden of niet meer terugkomen van eigen mensen als Aantjes, Andriessen, Cals, Marijnen, Van Agt en Piet de Jong binnenska mers regelde, en dat een heel Ka merdebat voorbij liet gaan zonder Van Aardenne tot heengaan te be wegen, heeft met een blik op de opiniepeilingen plotseling veel morele aandacht voor Gijs van Aardenne". Mateman ontkent dat hij tijdens het Kamerdebat heeft zitten slapen, maar wat deed hij dan? In de Groene Amsterdammer duikt de schijvende bijstandsmoe der M. Mus op. Verder even als in de Haagse Post aandacht voor de nieuwe film van Frenkel Frank: De IJssalon. Beide artike len over de achtergronden van de film zijn boeiend om te lezen; ver helderend is echter vooral de on barmhartige kritiek van Ch. Boost die in de Groene Amsterdammer is afgedrukt. "Was er geen oorlog en bezetting op de achtergrond merk baar geweest, dan had de IJssalon gedaan en late exdwdend vonge koers acfitergeslekJe lening certificaten van aandelen Noteringen van donderdag 24 januari 1985 (tot 12:30 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 214.50 220.00 104.00 103.80 384.00 383.50 226 50 227.50 73.407 73 20 mulder 2200.00 2230.00 167.50 167.00 15930 158.90 /scha Meijer, presentator van de anti-papisme avond, voor de gelegenheid verkleed als Tiroler. hier en daar aan een Duitse operet te doen denken, kompleet met een zingende ober, de stramme garde luitenant en het romantische meis je dat zich door het uniform laat verleiden". Pausbezoek Drie weekbladen besteden aan dacht aan de Paus-avond van het roemruchte studentenweekblad Propria Cures, een avond die werd gehouden onder het motto: "Stop de Paus - Basta Papa". (Terwijl ie dereen al lang weet dat de Paus ge woon komt.) Om te beginnen schrijft Emma Brunt in de Haagse Post dat er weinig te genieten en te lachen viel in het voormalige Godshuis Paradiso in Amsterdam. Wat ze vergeet te melden is dat zij als spreekster in niet geringe mate schijnt te hebben bijgedragen aan de saaiheid die de aanwezigen in een knellende worggreep hield. En dat haar redevoering saai was, schrijft ook de katholieke hoofdre dacteur van De Tijd, Arie Kuiper, in navolging van een aantal krante schrijvers nog eens op. Hij rept over plaatsvervangende schaamte als hij haar hoort. Wat betreft het vervelende karakter van de avond beroept Kuiper zich ook op de kersverse hoofdredacteur van de De Groene Amsterdammer, Martin van Amerongen, die zich aan de bar van Paradiso heeft zitten ver velen. Van Amerongen schrijft in De Groene op zijn beurt dat Arie Kuiper op deze avond de vriende lijkheid zelve was en zich ver draagzaam een stuk in zijn kraag dronk. Hoe klein een wereld kan zijn. Wat saaiheid betreft bereikt Else- viers Magazine deze week de eerste plaats. En dat komt vooral dankzij het verhaal dat op de cover in het geel wordt aangekondigd: jonge- repjaar, rampjaar. Kan '85 niet wor den geboycot, schreeuwt de kop van het artikel. Als er nog meer van dit soort verhalen verschijnen in '85, dan graag! W1M BRANDS. 6760+ 67.90 43 80 43.80 336.00 339 00 219.00 220.00 10960 109.30+ 20250 203.00 255.00 250.00 194.00 194.00 177.00 174.00 222 50 221 00 197.00 197.00 homwT8 humdougl 115.001 110.00 27200 27900 1115 00 1110.00 224 00 274.00 219.50 220.00 burroughs beleggingsinst. 1260 00 1270 00 1112.50 1112.60 103.50 103.50 133.50 132.00 188.00 195.00 OBLIGATIES staatsleningen nl 12*. 81-91 137.10 bg 1OV4 82-07 bg 10 80-88 bg 9Vfe 62-07 bg 9 83-08 bg SVfe 8411-09 103.70 10370 php 8^4 83-93 105.5< parallelmarkt aandelen wolft 2900 00 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Goud en zilver Beursoverzicht Winstnemingen steken kop op Nadat de koersen op de Amster damse effectenbeurs vanochtend bij de start van de handel over het hele front waren opgelopen moes ten veel fondsen daarna wat terug. De winsten kwamen daardoor op een lager niveau of verdwenen zelfs helemaal. Vooral door winst nemingen van de particuliere be leggers gingen de prijzen tegen de middag weer wat omlaag. Er zijn veel overwegend kleine verkoopor ders en dat duidt op aanbod van het publiek, aldus een beurshande laar. Gezien de voorlopig nog be perkte omvang van de koerslluc- tuaties en het feit dat de beurs zich de afgelopen dagen vaak In de na middag wist te verbeteren is er echter nog voldoende vertrouwen in de markt aanwezig bij de hande- Bij de internationals was Unilever favoriet met een koerswinst van Iets meer dan een rijksdaalder ter wijl Koninklijke Olie krap een gul den vooruit ging. Philips passeerde gisteren de niet eerder gehaalde grens van f 60 en schommelde vanochtend steeds in die buurt waarbij fractionele koerswinsten en -verliezen elkaar afwisselden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11