Faillissement van ADM is uitgesteld Geef ambtenaren toeslag Troetelkind moet geld verdienen Nieuwste plan vakbonden krijgt kans Meer dan driehonderd banen weg bij Verkade Heineken wil nu einde aan stuntactie met bier Bonn versterkt de banden met Moskou België moet schulden verder terugdringen WOENSDAG 23 JANUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD) - De Amsterdamse rechtbank heeft de faillissementsaanvraag van de ADM (Amsterdamse Droogdok Maatschappij) gistermiddag veertien dagen uit gesteld. Rechtbankpresident mr. Schroder wilde het nieuwste plan van de drie vakor ganisaties en de ondernemingsraad van de ADM een kans geven. ZAANDAM (ANP) - Bij Verkade zullen ruim 300 banen moeten ver dwijnen. Dit staat in een reorgani satierapport dat de directie van de Zaanse koekfabriek gisteren aan de vakbonden heeft gepresen teerd. Bij Verkade werkten een jaar ge leden ruim 1500 mensen. De blij vende verliezen en de stagnatie van de omzet vormen de achter grond voor de nu aangekondigde reorganisatie. Vorige week maakte Verkade bekend dat over 1984 een verlies was geleden van vier mil joen gulden, en bij ongewijzigd be leid zou dit verlies dit jaar verdub belen. De raad van bestuur van Verka de heeft gistermiddag het reorgani satieplan bevestigd. Op basis van een onderzoek door een extern bu reau naar de te volgen onderne mingsstrategie, het gewenste kos- tenniveau en de organisatiestruc tuur, wil het bestuur binnenkort maatregelen nemen om de sterke marktposaitie van Verkade te waarborgen. De maatregelen zullen op korte termijn leiden tot een verminde ring van het aantal arbeidsplaatsen met 216. Op wat langere termijn zullen nog ten minste 105 arbeids plaatsen in het geding zijn. Er wordt naar gestreefd het overleg met de sociale partners in februari af te ronden. De 321 arbeidsplaatsen die moe ten verdwijnen zullen in meerder heid bij de indirecte afdelingen van het bedrijf (administratie, ver koop en dergelijke) vervallen, zo heeft de directie de bonden ge meld. Bij het produktiepersoneel van Verkade, dat naast de hoofd vestiging in Zaanstad een wafelfa- briek in Brabant heeft, zullen slechts een vijftigtal banen worden geschrapt. De Voedingsbond FNV is er op zich mee ingenomen dat Verkade nu een algemeen reorganisatieplan op tafel heeft gelegd, waarmee vooral in de indirecte sector (niet direct de achterban van deze bond) schoon schip wordt gemaakt. De bond had er al geruime tijd op aan gedrongen dat het bedrijf zou stop pen met de „hap-snap-reorganisa- ties" die de afgelopen jaren hebben plaatsgevonden. De voedingsbond denkt dat ge dwongen ontslagen niet geheel zul len kunnen worden voorkomen. Er wordt onderhandeld over een so ciaal plan, waarin door herplaat sing en andere maatregelen de pijn nog wat wordt verzacht. Ook via arbeidstijdverkorting - Verkade valt onder de bedrijfstakcao voor de suikerverwerkende industrie - zal waarschijnlijk een aantal mede werkers aan de slag kunnen blij ven, aldus de bond. Het plan behelst een onderzoek door een team van maximaal drie deskundigen naar de omvang en de vorm van een verantwoorde re- paratiewerf voor zeeschepen in Amsterdam met gebruikmaking van alle of een deel van de facilitei ten van de ADM. De Industriebond FNV, de Indus trie- en Voedingsbond CNV, de Unie BLHP en de Ondernemings raad van de ADM vroegen de rechtbank drie weken de tijd voor dit onderzoek, maar ze kregen er slechts tv/ee. Mr. D. Grosheide, be windvoerder van de ADM sinds de surséance van betaling inging op 7 januari, had het faillissement aan gevraagd, maar zei geen bezwaar te hebben tegen veertien dagen uit stel. Het feit dat sinds eind vorige week voor uitbetaling van de lonen van deze maand een lening met de Ge meentelijke Sociale Dienst van Amsterdam is gesloten en dat er toch geld van de banken is geko men om het lopende werk af te ma ken, gaven voor Grosheide de doorslag. „Het is allemaal geen vet pot", aldus Grosheide. „Alle auto riteiten zijn het met elkaar eens dat er een reparatiewerf voor zeesche- Van Nelle in Rotterdam nu zelfstandig ROTTERDAM (ANP) - Het levens middelenconcern Van Nelle in Rotterdam heeft zich losgemaakt van het Aiqerikaanse moedercon cern Nabisco Brands en functio neert nu weer als zelfstandige Ne derlandse onderneming. Hiertoe is de Van Nelle Holding NV opge richt, die de aandelen van De Er ven de Wed. J. van Nelle BV heeft gekocht. Volgens de directie van Van Nel le is een groep Nederlandse inves teerders door een bankconsortium bereid gevonden het benodigde ei gen vermogen van 80 miljoen gul den en een obligatielening van 20 miljoen gulden bij elkaar te bren gen. Ter verdere Financiering heeft de Nederlandse Investeringsbank een achtergestelde lening van 17,5 miljoen gulden verstrekt. Een con sortium van banken bestaande uit de ABN, de Rabobank en de NIB heeft het bedrijf een bankkrediet gegeven. Zo heeft de directie van Van Nelle gisteren bekend ge maakt. De verzelfstandiging van Van Nelle kwam tot stand in nauw overleg met de Centrale Onderne mingsraad en de vakorganisaties. Het bedrijf, waar ongeveer 1800 mensen werken, kwam eind vorig jaar in de problemen doordat Na bisco Brands de aandelen van de hand wilde doen. Kort en zakelijk Staatslening Het bedrag van de 7,5 procent staatslening, waarop gisteren vol gens het tendersysteem kon wor den ingeschreven, is vastgesteld op vier en een half miljard gulden. De uitgiftekoers is 100,6 procent, zo heeft het ministerie van finan cien gisteravond bekendgemaakt. Inschrijvingen tegen een hogere koers van 100,6 procent zijn volle dig toegewezen. Van het bedrag waarop is ingeschreven tegen 100,6 procent wordt 32,5 procent toege wezen. Op de inschrijvingen tegen een lagere koers dan 100,6 procent wordt niets toegewezen. Van Haren Van Haren Schoenen komt mo gelijk in Duitse handen. Het schoe nenwinkelconcern Deichmann wil het bedrijf overnemen. Besprekin gen over de overneming zijn gaan de, aldus desgevraagd de directie van Van Haren. Het Waalwijkse schoenenbedrijf is eigendom van de familie. Voor de huidige directie is geen opvolging beschikbaar, waardoor aansluiting wordt ge zocht. Bij Van Haren werken tus sen de 700 en 800 mensen. Het be drijf beschikt behalve over een fa briek in Waalwijk over 90 schoe nenwinkels verspreid over het land. De jaaromzet schommelt rond de f 100 miljoen. Inflatie Bolivia heeft het afgelopen jaar de hoogste inflatie ter wereld ge boekt, namelijk 2177 procent. In 1983 bedroeg de inflatie 328 pro cent, zo heeft het Boliviaanse bu reau voor de statistiek bekendge maakt. Deskundigen schrijven de sterke stijging daaraan toe dat de regering van president Zuazo het begrotingstekort van vorig jaar vrijwel geheel heeft gedicht door het laten drukken van geld. Beursberichten op pagina 12 pen blijft bestaan in de Amster damse haven, maar ik denk niet dat het de vakbonden en de Onder nemingsraad lukt om daar binnen drie weken een plan voor te heb ben". De woordvoerder van de bonden en de Ondernemingsraad van de ADM, G. Honing, noemde de toe gewezen twee weken een krap schema. „Maar", aldus Honing, „de deskundigen moeten in die tijd iets kunnen zeggen over omvang en vorm van de nieuwe werf'. Vakbonden en Ondernemingsraad bestrijden in hun nieuwe plan niet dat het faillissement van de ADM onvermijdelijk is, gezien de slechte financiële situatie. Zij vinden ech ter dat een te snel uitgesproken faillissement het vormen van een nieuwe reparatiewerf belemmert. De klanten lopen weg en de good will wordt verspeeld. Ook de sur séance van betaling is geen goede za?k voor de ADM. Volgens Honing zijn er sinds begin januari enkele reeds ontvangen op drachten geannuleerd en is er voor 80.000 uur reparatiewerk tegen aanmerkelijk betere marktprijzen en voor een groot deel volstrekt kostendekkend aan de ADM voor bij gegaan. Honing: „Straks varen de schepen het Noordzeekanaal voorbij. Ze weten dan niet eens dat er toch nog een reparatiewerf in Amsterdam is". Bonden en Ondernemingsraad wil len niet dezelfde situatie als des tijds bij de NSM, waarbij een te snel faillissement de weg naar de vorming van een nieuw bedrijf af sneed. Over de grootte van een nieuwe ADM bestaan verschillende me ningen. De vakbonden willen een afslanking tot 880 personeelsleden, provincie en gemeente Amsterdam hebben 500 man voorgesteld en staatssecretaris Van Zeil wil er niet meer dan 200 hebben. Wie de vakbonden en de Onderne mingsraad van de ADM als des kundigen willen om rapport te la ten uitbrengen, is nog niet bekend. De rechtbank neemt de faillisse mentsaanvraag van de ADM op 5 februari opnieuw in behandeling. Voor de rechtbank demonstreerden werknemer. Hofnar Sigaren vraagt uitstel van betaling VALKENSWAARD (ANP) - Hof nar Sigarenfabrieken heeft uitstel van betaling aangevraagd. Het be drijf ziet geen mogelijkheden meer als zelfstandig werkend bedrijf verder te gaan. Hofnar is in moei lijkheden geraakt door de voortdu rende daling van de sigarencon- sumptie en door de enorme prijs stijging van tabak in het afgelopen jaar. Er worden besprekingen ge voerd, die zouden moeten leiden tot samenwerking met of overne ming door een andere onderne ming. Hofnar wil via deze bespre kingen een zo groot mogelijk deel van de werkgelegenheid redden. In Valkenswaard werken 100 men sen, in Ierland heeft Hofnar nog eens 120 mensen in dienst. Het be drijf hoopt de besprekingen bin nen twee maanden te kunnen af ronden. DEN HAAG (GPD/ANP) - De toenmalige commissie-Winsemius, die begin jaren zeventig de basis legde voor de fusie tussen de wer ven van Verolme en Rijn-Schelde, kan niet verantwoordelijk worden gesteld voor het RSV-debacle. Dat schrijft A. Winsemius, vader van de huidige minister van volkshuis vesting en milieu, in een uitgebreid 'verweer naar aanleiding van ver wijten die de RSV-enquêtecom- missie heeft gemaakt. De Tweede Kamer begint op 5 februari met een debat over het RSV-rapport. De commissie-Winsemius heeft destijds, volgens de enquêtecom missie, verzuimd harde voorwaar den te stellen aan een herstructure ring van de grote scheepsnieuw- bouw. Volgens Winsemius had de commissie echter alleen opdracht had een financieel kader voor de fusie te scheppen en was het ver der aan commissarissen en raad van bestuur om van RSV een le vensvatbaar concern te maken. Winsemius geeft toe, dat zijn commissie mogelijk wel iets te ver wijten valt waar het gaat om de in voering van een 'vetorecht' voor de centrale ondernemingsraad in ge- Felle aanval Winsemius op RSV-rapport val van grootscheepse ontslagen. De constatering-achteraf dat dit vetorecht zou leiden tot een jaren lange en funeste vertraging van het saneringsproces van het concern kan echter niet in zijn schoenen worden geschoven, vindt Winse mius, die er op dat de commissie opereerde in een tijd van grote per- soneelsschaarste, waarin inkrim ping op één werf zou kunnen wor den opgevangen door een andere. Dat de commissie-Winsemius met haar fusievoorstel "een be langrijke erfenis" aan onopgeloste problemen" achterliet wijst Winse mius van de hand. "Het is volsla gen uit de duim gezogen, dat zelfs maar een deel van de opdracht aan de commissie-Winsemius betrek king had op de herstructurering van de grote scheepsbouw", zo schrijft hij. De commissie had als opdracht de bedrijven van het Verolme-con- cern zo veel mogelijk in stand te houden en dat zonder financiële betrokkenheid van de Staat. "Wel nu, daarin was zij geslaagd, behou dens een tijdelijke financiële be trokkenheid die eind 1973 zou kun nen worden beëindigd. Wel met de nadrukkelijke mededeling dat het hier om een tijdelijke overleving ging gedurende welke tijd her structurering en inkrimping zou moeten worden aangepakt". De 'gemiste kansen' liggen in de eerste jaren na de fusie, vindt Win semius, die er op wijst dat het de grote geldstroom naar RSV pas na de fusie op gang kwam. Daarmee klaagt hij, behalve de leiding van RSV, ook de politiek aan en speelt hij de bal terug naar de enquête commissie. "Immers, hoe men het ook formeel wenst te zien, de en quêtecommissie is niet alleen in de praktijk rechercheur-aanklager- rechter maar voor wat het meren deel van haar leden aangaat ook mede-verantwoordelijke voor het RSV-drama". Reactie bonden op loodsen-akkoord: ROTTERDAM (ANP) - Ambtena renbonden in Rotterdam gaan be gin februari aanzienlijke salaris verhogingen vragen voor die amb tenaren die in onregelmatige- of continu-diensten werken. Zij zul len dit doen tijdens het reguliere overleg met de gemeente over de arbeidsvoorwaarden van gemeen te-ambtenaren (het zogenoemd georganiseerd overleg). Volgens bestuurder S. Doren bosch van de grootste ambtenaren bond Abva/Kabo moet zijn organi satie die eis wel op tafel leggen, nu de 160 gemeentelijke havenlood sen een bruto salarisverhoging krijgen die variëert van 350 tot 470 gulden per maand. Deze verhoging is weer een gevolg van de overeen stemming die minster Smit-Kroes met de Vereniging de Nederlandse AMSTERDAM - Ongeveer 80 sympathisanten van de stakende mijn werkers hebben gisteren het kantoor van de FNV in Amsterdam bezet. Zij vonden dat de bond te weinig doet om de overslag van kolen voor Groot- Brittannië in ons land tegen te gaan, waardoor de staking van de mijn werkers daar wordt ondergraven. (foto ANP) ZOETERWOUDE (ANP) - Bier- gigant Heineken wil via een kort geding tegen de Utrechtse groot handel Unigro een einde maken aan de bodemprijsactie die onge veer tweehonderd kruideniers vorige week zijn gestart. Alleen als Unigro de kruideniers kan bewegen blijvend te stoppen met de stuntactie, ziet Heineken van het geding af. Vandaag gaat de tweede actie week in van de kruideniers (de Super Club 199), die steeds een week lang vijf A-merkartikelen aanbieden voor de bodemprijs (inkoop plus BTW). Deze week hoort het 'pijpje' pils. (30 centili ter) van Heineken daarbij. Het concern zal via een kort ge ding trachten Unigro (de bevoor- rader van de Super Club 199) te verbieden nog langer aan de 'dis sidente' kruideniers te leveren. Tenzij Unigro van de de actie voerders de toezegging krijgt dat het afgelopen is met het stunten met Heineken bier. De actie die vandaag start kan Heineken niet meer tegenhou den omdat de winkeliers hun voorraden reeds in huis hebben. „Het is de eerste keer, maar het moet wel de laatste zijn", aldus de woordvoerder van Heineken. (w.v.) Directie-secretaris H.J. Dekker van Unigro n.v. verklaarde des gevraagd dat zijn bedrijf geen van vijf produkten waarmee wordt gestunt, meer levert aan de betreffende kruideniers. Loods VNL begin januari bereikte over een onregelmatigheidstoeslag van ongeveer 950 gulden per maand. Het college van burgemèester en wethouders van Rotterdam heeft na het akkoord tussen de minister en de VNL al laten weten zeer te gen haar zin in te stemmen met een evenredige toeslag voor de loodsen in gemeentedienst. Het college kon niet anders, omdat de Rotterdamse havenloodsen zich beriepen op ou de afspraken waarbij de salarislijn van de rijksloodsen zou worden ge volgd. Dorenbosch zegt heel goed te be grijpen waarom het Rotterdams stadsbestuur tegen zijn zin salaris verhogingen geeft aan de gemeen telijke havenloodsen. "Men kon verwachten dat wij ook met onze eisen zouden komen voor perso neel dat eveneens onregelmatig werkt", aldus de Abva/Kabo be stuurder. Tijdens het komende georganiseerd overleg op 6 februa ri zullen zijn organisatie en ver moedelijk ook de andere ambtena renbonden verhogingen vragen van de onregelmatigheidstoesla gen voor ambtenaren die, net zoals de loodsen, zeer onregelmatig werken. Dorenbosch schat dat het in Rot terdam om meer dan 5.000 ambte naren gaat. Hij noemt in dit ver band personeel van het gemeente lijk vervoerbedrijf RET, de drink waterleiding DWL, het gemeente lijk havenbedrijf, het gemeentelijk nergiebedrijf GEB en de gemeen te-ziekenhuizen. Volgens de Rotterdamse be stuurder van de Abva/Kabo gaan niet alleen in gemeentelijke krin gen in Rotterdam stemmen op om naar aanleiding van het loodsen- akkoord stevige verhogingen van onregelmatigheidstoeslagen te vra gen. Ook groepen rijksambtenaren in functies die voor wat de onregel matigheid betreft vergelijkbaar zijn met de loodsen zijn volgens Dorenbosch bezig om hun toesla gen opgetrokken te krijgen. Een woordvoerder van de ge meente Rotterdam wilde gisteren geen commentaar geven op de plannen van ambtenarenorganisa- ties om bij het komende georgani seerd overleg salaris-eisen op tafel te leggen in verband met de verho ging van de onregelmatigheidstoe slagen van de gemeente-loodsen. Mitterrand zet mes in Renault na dramatisch jaar' PARIJS - De Franse automobiel gigant Renault verkeert in grote fi nanciële moeilijkheden en de rege ring heeft ingegrepen om haar ei gen gezicht en dat van de fabriek te redden. Renault is nooit een gewo ne automobielfabriek geweest. Ze werd al in 1944 genationaliseerd en diende tot laboratorium voor veler lei sociale hervormingen. door Rudolph Bakker In in praktijk heeft Renault ech ter zijn concurrentiepositie verlo ren. In 1983 stond het merk nog bo venaan de Europese verkooplijst. Vorig jaar eindigde Renault, met een verlies van tien miljard franc, als zesde. Tien- tot vijftienduizend man personeel van de 98.000 zou den eigenlijk moeten worden afge voerd. President-directeur Hanon las afgelopen week tijdens een routi nebespreking met zijn partners in de Verenigde Staten in een Franse krant dat hij door de regering ont slagen was. Zijn opvolger was al bekend: de stugge en bescheiden Georges Besse, die indertijd aan het hoofd was geplaatst van de noodlijdende genationaliseerde staalfabriek Pechiny Ugine Kuhl- mann SA. Deze hardhandige ontslagme thode is bij zowat alle betrokkenen in het verkeerde keelgat gescho ten. De communistische vakbond CGT, die de laatste jaren in tal van Franse fabrieken aan invloed heeft verloren, verklaarde niet in te zien dat het verdwijnen van Hanon iets in de situatie bij Renault zou ver anderen. De vakbondsleiders zijn vooral bang dat de opvolger van Hanon wel eens het mes in het werkgeversbestand zal gaan zet ten. Hanon had nog vorig jaar ver klaard dat zo'n ingreep niet nodig Troetelkind De meeste commentatoren zijn het erover eens dat de afgang van Renault voornamelijk voor de ver antwoordelijkheid van de regering komt, die de 'voornaamste aan deelhouder' is. De toenmalige mi nister voor de industrie Chevene- ment en de vroegere premier Mau- roy bemoeiden zich veel te veel met hun troetelkind, de uitstalkast van een in de praktijk toegepast so cialistisch industriebeleid. Renault diénde natuurlijk wel winst te ma ken, maar ze kreeg geen toestem ming de vrachtwagensector af te stoten, die al jaren noodlijdend was. En ze moest er bijvoorbeeld mee doorgaan landbouwmachines te maken waar niemand om verle gen zat. Een probleem dat directer de nu aan de dijk gezette president-direc teur Hanon raakt was de misluk king van de laatste serie personen auto's. Voor de vermaarde R-5 is de 'super-5' in de plaats gekomen, waarvan niet tegelijkertijd alle va riaties te koop zijn. Hoewel de sta tistieken uitwijzen dat het met de verkoop 'niet slecht gaat, was de publiciteit niet goed, terwijl het ook misliep met de R-9 en de R-18. Btw Daarbij komt dat de Fransen wel driemaal nadenken voordat ze een nieuwe auto kopen. De nieuwe R-5 kost in zijn eenvoudigste uitvoe ring hier omgerekend zo'n 16.000 gulden en van dat bedrag bestaat 33 procent uit btw. Het is deze ho ge belasting plus de beperkingen die de regering zelf de Fransen in hun uitgaven oplegt die ertoe bij dragen dat de Franse automobiel- dustrie in zijn geheel in moeilijkhe den verkeert. Van alle in Europa producerende automobielfabri kanten staat op het ogenblik Ford met 12,8 pet van de markt voorop. Het aandeel van Renault is gezakt tot 11 procent. De nieuwe Renault-baas Besse krijgt nu tot taak de tien miljard verlies van het afgelopen jaar weg te werken en ervoor te zorgen dat het de komende jaren beter wordt. Van de regering kan hij er twee krijgen en nog eens twee uit ver schillende industriefondsen. De rest zal hij moeten gaan lenen. De vraag is nu welke interne gen Besse zal doorvoeren nault ook van binnenuit w dabei te maken. BONN (GPD) De Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek Duitsland zullen de economische contacten versterken en de economische sa menwerking verbeteren. Dat is gis teren op een persconferentie in Bonn bekend gemaakt door de plaatsvervangend voorzitter van door Hans Amesz de Russische ministerraad, Alexej Antonov, en de Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Martin Bangemann, nadat de Duits-Russi sche economische commissie twee dagen in Bonn had vergaderd. Antonov zei dat de Sowjet-Unie hoopt op een verbetering van het klimaat tussen Oost en West en verklaarde dat er een enge samen hang bestaat tussen handel en poli tiek. Allesoverheersende voor waarde is echter dat de vrede blijft bestaan. In dit verband wees de vi- ce-ministerpresident van de Sow jet-Unie op de Amerikaanse drei ging van een 'oorlog in het heelal'. Aan de andere kant zijn volgens Antonov economische betrekkin gen geëigend om het algemene po litieke klimaat te verbeteren. Tot grote tevredenheid van West- Duitsland hebben de Russen aan gekondigd dat zij geïnteresseerd zijn in Westduitse projecten ter waarde van ongeveer 20 miljard mark. Daarbij horen, en dat schijnt min of meer vast te staan, de aan koop van chemische werken, tech nologie die energie- en materiaal- besparend is en voor het eerst ook milieutechnologie. OESO: Peugeot De bonden vrezen dat de rege ring - net als vorig jaar bij Peugeot zich nu vierkant achter massale ontslagen zal plaatsen. Bij Peugeot had het socialistische gouverne ment al van een lang gekoesterde industriële politiek afstand ge daan. „En nu worden de laatste kruimels van tafel geveegd", aldus de links-liberale Liberation. Ook de huidige regering eist van zijn troetelkinderen dat er geld wordt verdiend, net als iedere gewone aandeelhouder dat van een privé- bedrijf vraagt. Valt af te wachten of de verras sende manoeuvre van premier Fa- bius en minister voor de industrie Edith Cresson - acher de scher men door president Mitterrand persoonlijk in gang gezet - nog op tijd komt om de kritiek vanuit de oppositiepartijen de wind uit de zeilen te nemen voor het geval Re nault een gevaarlijk thema wordt in de parlementsverkiezingen van volgend jaar. PARIJS (AP) - Het beleid van de Belgische regering voor het econo misch herstel begint vruchten af te werpen, maar er zijn nog verdere maatregelen nodig om de over heidsschuld en de werkloosheid terug te dringen, zo staat in een rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). De OESO, waarbij 26 landen zijn aangesloten, spreekt zich in haar jaarlijks overzicht van de Belgi sche economie vol lof uit over de inspanningen om de winst in het bedrijfsleven te herstellen, de over- heidsleningen te verminderen en de handels- en betalingsbalans te verbeteren. 'Over het geheel geno men heeft het beleid dat nu bijna driejaar is gevolgd, enkele opmer kelijke successen geboekt,' aldus het rapport. Verwacht wordt dat de opgaanae lijn zich de komende jaren op de meeste fronten zal voortzetten. De handelsbalans zal in 1985 een ruim overschot te zien geven, terwijl de lopende rekening voor het eerst sinds 1976 een batig saldo zal ver tonen, voorspelt de OESO. Door de redelijke vraag naar Belgische ex portgoederen zal het huidige eco nomische herstel zich ook dit jaar handhaven. De OESO adviseert Belgie met klem om het herstelbeleid in 1985 onveranderd uit te voeren, maar vindt dat er meer aandacht moet worden gegeven aan de problemen van de grote overheidsschuld en de aanhoudende werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9