Reagan bepleit verbod abortus TASS laakt rede Reagan Papandreou breekt woord 'Verschrikkelijke nationale tragedie' Italië overweegt gratie SS'er Reder Carrington: Star Wars doorzetten Jaruzelski bezocht scheepswerf Gdansk 'Aanslag Brighton niet te voorkomen' Rode Khmer onder druk Vier moorden per dag in Johannesburg Misdaad neemt toe in België Griekse kieswet benadeelt kleine partijen Libanon akkoord met regeling rond Unifil WOENSDAG 23 JANUARI 1985 WASHINGTON (DPA/AFP/AP) President Reagan heeft gisteren opnieuw een verbod op abortus geëist. Hij deed dat op de dag van de twaalfde verjaardag van de legalisering van abortus in een boodschap aan duizenden tegenstanders van abortus die in de hoofd stad betoogden. Met het oog op de reeks bomaan slagen die op abortusklinieken in de Verenigde Staten zijn gepleegd en de verjaardag, hadden vertegen woordigsters van vrouwengroepen en personeel van de klinieken be- waking-rond-de-klok bij een aantal gebouwen ingesteld. De betogers in Washington eis ten een amendement aan de grond wet dat vruchtafdrijvingen onder alle omstandigheden en zonder uit zonderingen verbiedt. Reagan is voor een regeling die het afbreken van zwangerschap alleen toestaat als het leven van de moeder in ge vaar is. Krachtens de bestaande abortuswetgeving mogen in Ame rika legaal zwangerschapsonder brekingen plaats hebben in de eer ste drie maanden van de zwanger schap en legaal-met-voorbehoud in de volgende drie maanden. Daarna alleen ter bescherming van het le ven van de moeder. Hoewel het Amerikaanse Hoog gerechtshof abortus provocatus 12 jaar geleden legaliseerde blijft het een omstreden kwestie die de ge moederen van veel Amerikanen bezig houdt. "Ik ben ervan over tuigd dat onze reactie op de 12de verjaardag moet zijn dat we ons op nieuw inzetten om een einde te ma ken aan de verschrikkelijke natio nale tragedie van abortus,' betoog de Reagan. Hij vroeg de tegenstan ders van abortus echter af te zien van verder geweld. Ook rond het Hooggerechtshof waren gisteren uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. Alle toegangswegen tot het terrein van het hof waren met slagbomen afge sloten. Rechter Harry Blackmun, die indertijd het abortusbesluit for muleerde, werd door drie mensen van de eigen veiligheidsdienst om geven, toen hij in het restaurant van het complex een maaltijd ge bruikte. ROME - Italië staat op het punt de invrijheidstelling van de oorlogs misdadiger Walter Reder met en kele maanden te vervroegen. Dit valt op te meiken uit de uitlatingen van minister president Bettino Craxi, tijdens een rede in de Tos- caanse stad Lucca. door Hein ten Kortenaar "Het is niet aan de staat om ver giffenis te schenken", zei Craxi, „Maar de vrede is er niet mee ge diend als aan gerechtelijke uitspra ken en internationale overeenkom sten strenger de hand wordt ge houden dan is toegestaan". Hij noemde dit „onmenselijk, fout en oneducatiefen voegde eraan toe: „om de herinnering aan het bloed vergieten en het doorstane leed le vend te houden is het niet nodig een oude man in een fort opgeslo ten te laten". Walter Reder commandeerde in 1944 het 16de bataljon SS Panzer Aufklarungsabteilung dat van 29 september tot 4 oktober huishield in het bergdorp Marzabotto, in de buurt van Bologna. Uit wraak voor partisanenacties werd het dorp platgebrand en honderden bur gers, merendeels vrouwen, kinde ren en ouden van dagen vermoord. P.A. Werd hierbij een veertigtal bij eengedreven in een kapel en met handgranaten afgemaakt. Marzabotto, dat in die laatste oorlogsmaanden 1830 inwoners verloor, geldt sindsdien in Italië, zoals Oradour in Frankrijk en Put ten in Nederland, als symbool van het onmenselijke Duitse optreden tegen de burgerbevolking in bezet te gebieden. Reder werd in 1948 gearresteerd en op 31 oktober 1951 door een Italiaanse krijgsraad schuldig bevonden aan ongeveer 600 moorden en tot levenslang ver oordeeld. Na afloop van de 29 jaar, die hier voor in Italië gelden, oordeelde de krijgsraad van Bari op 15 juli 1980, dat Reder wegens goed gedrag en getoond berouw in aanmerking kwam voor voorwaardelijke invrij heidstelling. Vanaf dat ogenblik, beslisten de rechters, diende hij als krijgsgevangene te worden behan deld. Zijn verdere detentie moest hij, in zijn eigen belang, doorbren gen in dezelfde militaire gevange nis van Gaeta waar hij ook zijn straf had uitgezeten en zij mocht in geen geval langer duren dan vijf jaar, dus tot 14 juli 1985. In de uitspraak herinnerde de krijgsraad eraan, dat volgens de conventie van Genève de regering bevoegd is krijgsgevangenen ver vroegd vrij te laten als hun licha melijke toestand daartoe aanlei ding geeft. Het geval Reder leidde onlangs weer tot een openbare discussie, toen hij kort voor Kerstmis in een open brief zijn berouw over de ge beurtenissen van 1944 uitsprak en de nabestaanden van de vermoor den om vergiffenis smeekte. „Mijn enige wens", schreef hij, „is naar mijn vaderland (Oostenrijk) terug te keren en daar in stilte te verdwij nen". Op 30 december sprak de burge rij van Marzabotto zich bijna una niem uit tegen vervroegde vrijla ting, maar de regering had al laten weten, zich hierdoor niet juridisch gebonden te achten. Wanneer Re der wordt vrijgelaten, zijn de Twee van Breda de laatste Duitse oor logsmisdadigers die in een weste lijke gevangenis buiten Duitsland een veroordeling uitzitten. Tot 1977 deelde Reder zijn ge vangenschap in Gaeta met Herbert Kappler, eveneens tot levenslang veroordeeld voor een vergeldings actie in Rome, waarbij 335 gijze laars werden gefusilleerd voor 33 Duitse soldaten, die bij een bom aanslag om het leven waren geko men. Op 15 augustus van dat jaar ontsnapte Kappler uit een militair hospitaal in Rome, waar hij voor kanker werd behandeld. Aan die ziekte overleed hij, kort nadat hij. in Duitsland als een held was inge haald. MOSKOU/OTTAWA/WASHING TON (Rtr./TASS/DPA) - De inau guratierede van de Amerikaanse president Reagan bewijst opnieuw dat Washington nog geen realisti sche houding heeft ontwikkeld in zake de nieuwe wapenbeheer- singsbesprekingen met de Sowjet- Unie, aldus het Russische persbu reau TASS. Vladimir Tsjernisjev, politiek analyticus van TASS bekritiseerde Reagan omdat deze vasthoudt aan zijn plannen voor een ruimteschild tegen vijandelijke raketten, het „Star Wars"-plan, en schreef dat de president zou hebben moeten dui delijk maken dat de besprekingen met Moskou zijn bedoeld om der gelijke wapens uit te bannen. De secretaris-generaal van de NAVO, Lord Carrington, heeft gis teren gezegd het onverstandig te vinden als de Verenigde Staten huri onderzoek naar het anti-raket afweersysteem zouden opgeven. „De Amerikanen zijn er absoluut zeker van dat de Sowjet-Unie haar eigen onderzoek naar een SDI (Strategisch Defensie Initiatief) heeft verricht", zo zei Carrington op een persconferentie tijdens een vijfdaags bezoek aan Canada. Hij voegde daaraan toe het hoogst on voorzichtig van de VS te vinden in dien ze zelf geen onderzoek zouden opzetten. De voormalige Canadese premier Pierre Trudeau heeft zich gedurende zijn ambtsperiode krachtig tegen zo'n programma uitgesproken, maar de nieuwe re gering van de progressief-conser- vatieve partij van premier Brian Mulroney heeft het Star-Wars on derzoek voordurend gesteund. GDANSK (UPI/DPA/AFP) - Voor het eerst sinds de afkondiging van de intussen weer opgeheven staat van beleg in Polen eind 1980 heeft de Poolse partij- en regeringsleider generaal Jaruzelski gisteren de scheepswerf Lenin in Gdansk be zocht. Hij maakte een rondgang over verschillende afdelingen en sprak met geselecteerde werkne mers. De arbeidersleider en voormali ge leider van de intussen verboden en in Gdansk ten doop gehouden vrije vakcentrale '^Solidariteit", Lech Walesa, die op de scheeps werf werkt, was maandag voor drie extra dagen op vakantie gestuurd. Generaal Jaruzelski was in Gdansk ter bijwoning van een bij eenkomst van het Politburo van de Poolse communistische partij. Walesa had gevraagd om vakan tie van 24 januari tot 11 februari, maar de directie van de scheeps werf vervroegde haar met drie da gen, tot 21 januari. Walesa was aan vankelijk hoogst verbaasd geweest over de plotselinge vrijgevigheid van zijn werkgever, maar deze wil de klaarblijkelijk voorkomen dat hij en Jaruzelski oog in oog zouden komen te staan. In een telefoongesprek deelde Walesa mee dat hij alvorens met vakantie te gaan bij zijn chef en an deren een brief met vragenlijst had achtergelaten, met het verzoek hem aan Jaruzelski te geven. Wale sa betreurt in de brief dat hij de ge neraal "niet zelf, uit naam van de arbeiders, de werkelijke bazen op de werf', kon begroeten. Jaruzelski zei tegen 300 arbei ders in een vergaderzaal van de werf: „Wij hadden wantrouwende blikken en een paar onplezierige situaties verwacht. Het verrast me dat niets van dit alles is gebeurd. Het is het gevolg van de nieuwe werkstijl van de partij-organisatie van de werf'. Hij vervolgde: „Bij contacten als deze praten de mensen altijd over hun dagelijkse bekommernissen. Dat is normaal. Wij houden er ons zeer sterk mee bezig en wanneer het mogelijk is oefenen we druk uit om een snelle oplossing van de problemen te verzijgen". Aan regeringswoordvoerder Jer- zy Urban werd gevraagd waarom Jaruzelski de werf de laatste drie jaar niet had bezocht. Hij ant woordde: „De interne toestand op de scheepswerf nodigde niet tot zulk een bezoek uit". Urban riep in herinnering dat een intiem medewerker van Jaru zelski, vice-premier Mieczyslaw Rakowski, in augustus 1983 op de werf was. De arbeiders jouwden hem toen uit. komende nieuwe wapenonderhan delingen met de Sowjet-Unie. De president verklaarde uiterst se rieus te staan tegenover het over leg en te hopen dat de Sowjet-Unie zich „ook zo constructief' zal op stellen. Reagan zei na afloop van een bespreking met het nieuwe Amerikaanse onderhandelings team dat de Sowjet-Unie nog niet heeft gereageerd op Amerikaanse voorstellen voor plaats en tijdstip van nieuwe onderhandelingen. Langs diplomatieke weg zou Was hington Genève en maart hebben voorgesteld. Gesprek Reagan sprak gisteren met de drie Amerikaanse onderhande laars, Max Kampeiman voor ruim tewapens, de vroegere senator John Tower voor intercontinentale strategische raketten en Maynard Glitman voor middellange-af- standsraketten. Aanwezig bij de bespreking was ook vrijwel de hele beleidstop in Washington: vice-president Geor ge Bush, minister van buitenland se zaken Shultz, zijn ambtgenoot van defensie Caspar Weinberger, nationale-veiligheidsadviseur Ro bert McFarlane, de voorzitter van de verenigde chefs van staven ge neraal John Vessey, Kenneth Adel man als hoofd van het Amerikaan se bureau voor wapenbeheersing en ontwapening alsmede Paul Nit- ze en Edward Rowny. Deze laatste twee leidden de Amerikaanse delegaties in de Start-onderhandelingen over stra tegische raketten en INF-onder- handelingen over Euro-strategi sche raketten in Genève. Een beeld van de demonstratie tegen abortus die gisteren voor het Witte Huis werd gehouden. Tropische flora op de Zuidpool WELLINGTON (Rtr.) - Nieuw- zeelandse deskundigen hebben op een vulkaan in het Zuid poolgebied op 3.000 meter hoogte tropische planten ont dekt. De plek van 100 vierkante meter is nog minder dan een stip in het hele gebied. Het gaat om tropische mossen en lever- mos op Mount Melbourne in Northern Victoria. De mossen zijn via hun spo ren aangevoerd door de wind na de uitbarsting van de vul kaan 175 jaar geleden, aldus het Nieuwzeelandse ministerie van wetenschappelijk en indus trieel onderzoek (DSIR). Of schoon de temperatuur van de lucht om de planten ongeveer 20 graden onder nul is ontvan gen zij warmte door stoom van ongeveer 30 graden uit de vul kaan. Hoe de planten, die licht nodig hebben om te leven, de vier maanden van de totaal donkere poolwinter doorko men kon men niet zeggen. LONDEN De veiligheidsmaatre gelen rond het Grand Hotel in Brighton lieten wat te wensen over, maar zouden, ook als ze wel perfect waren uitgevoerd, de bom aanslag van de IRA van begin ok tober vermoedelijk niet hebben kunnen voorkomen. door Henk Dam Dat is de voornaamste conclusie van een onderzoek naar de bom aanslag op het hotel, dat deels werd verwoest op het moment dat de hele top van de Conservatieve partij, inclusief premier Thatcher, er logeerde vanwege een partijcon gres. Vier mensen verloren bij de het leven. BANGKOK (AFP) - Het Vietname se leger in Cambodja maakt zich op voor een grootscheeps offensief tegen de communistische Rode Khmer, de sterkste van de drie ver zetsbewegingen in het land. Een operatie die volgt op de vernede rende nederlaag die Vietnam on langs toebracht aan de Nationalis tische tak van het verzet, de FNLPK van oud-premier Son Sann. Een ongekend aantal militairen is de afgelopen weken samenge trokken rond het bolwerk van de Rode Khmer in Phnom Malai in het uiterste westen van het land. De Rode Khmer trok zich in 1979 terug in deze streek na de geslaag de invasie en bezetting van het Vietnamese leger in Cambodja. Het is een bergachtig, dik met jungle bedekt gebied waar de Viet- namezen al in 1982 vergeefs pro beerden de Rode Khmer te verdrij-g ven. Gezien de omvang van de Viet namese voorbereidingen bij Phnom Malai en de nabijgelegen hoogte van Phnom Makoeum is het duidelijk wat de Vietnamezen nu weer in de schild voeren, zo zeg gen diplomaten in Bangkok. Vol gens Thailandse legerwoordvoer- ders staan op het ogenblik twee di visies bij Phnom Malai. Het zou gaan om zeker 12.000 militairen en een onbekend, maar indrukkend aantal stuks artilleriegeschut. De hevigheid van de strijd tus sen het Vietnamese leger en de Ro de Khmer overtreft volgens des kundigen nu al die van de gevech ten van vorig jaar. De communisti sche strijders, die toegeven het vooral te hebben gemunt op de aanvoerlijnen van de Vietnamezen teneinde het offensief te vertragen, moesten in december twee andere bases aan de grens met Thailand prijsgeven. Niettemin beseft Vietnam dat het te doen heeft met een sterkere tegenstander dan het FNLPK (het Nationale Bevrijdingsfront van het Khmer-volk) waartegen het half november in het offensief ging. Het rapport, waarvan details gis teren in het Lagyhuis werden be kendgemaakt door minister Brit tan (binnenlandse zaken), pleit de politie van de regio Sussex, die verantwoordelijk was voor de vei ligheidsmaatregelen in en rond het hotel, grotendeels vrij. De maatregelen van de politie waren, aldus Brittan, correct en re delijk van opzet, en professioneel uitgevoerd. Alleen was op de eer ste verdieping van het hotel, waar mevrouw Thatcher logeerde, meer waakzaamheid op zijn plaats ge weest, en was de samenwerking tussen politie en hotelleiding niet ideaal. Dat neemt niet weg dat de bom van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA), die op de vijf de verdieping van het Grand Hotel achter een paneel was verstopt, ook bij volledige naleving van de regels waarschijnlijk niet ontdekt zou zijn, aldus het door Brittan aangehaalde rapport. Het voornaamste gevolg van het onderzoek is, dat een adviesli chaam in het leven zal worden ge roepen, die de politie in het land adviezen zal geven hoe terroristi sche acties het best kunnen wor den voorkomen. In die groep zul len onder andere specialisten van de Britse geheime dienst en van het leger zitting hebben. De veilig heidsmaatregelen rond politieke congressen zullen voorts grondig worden herzien. De schaduw-minister van bin nenlandse zaken, Gerald Kaufman van de Labour-partij, heeft giste ren het rapport direct verworpen door het „niet adequaat en zelfge noegzaam" te noemen. JOHANNESBURG - In de zwarte woonwijken van Johannesburg zijn in 1984 in totaal 1.454 mensen vermoord. Dat betekent dat in de woonwijken Soweto, Lenasia, El dorado Park en Noordgesig ruim vier mensen per dag om het leven gebracht worden. Vergeleken met 1983 is dit een toename van 21 pro cent. Dat jaar kwamen 1.200 men sen op een gewelddadige wijze om het leven. De nu vrijgegeven cijfers over de moorden in de zwarte woonwijken rond Johannesburg staan los van de doden die vielen tijdens onlus ten of leger- en politieoptredens. Volgens brigadier J.J. Viktor, hoofd van het departement dat zich bezighoudt met het onderzoek naar de criminaliteit in Soweto, had bijna 79 procent van de slacht offers alcohol in het lichaam. Alcohol is een van de grootste problemen in de zwarte woonwij ken. De Zuidafrikaanse regering geeft dan ook slechts met mondjes maat vergunningen af voor het opener, van bars. Een bar blijft na opening eigendom van de rege ring. Maar Soweto kent bijvoor beeld talrijke illegale bars die be langrijke centra zijn van illegale en criminele activiteiten. Bij de afgifte van vier vergunnin gen in de woonwijk Kagiso afgelo pen week zei de voorzitter van de Nationale Café Associatie, Lucky Michaels, in dit verband: 'Ik geloof niet in de mythe, dat de zwarten een volk van drinkebroers zijn'. Hij riep de zwarten op meer verant woord te gaan drinken. De meeste slachtoffers in zwarte woonwijken komen om het leven door steekpartijen, hoewel de laat ste jaren, ondanks het verbod op het bezit van vuurwapens door zwarten, het aantal mensen dat doodgeschoten wordt, aanzienlijk is toegenomen. Behalve moorden, berovingen en diefstal is ook het aantal verkrachtingen in de zwarte woonwijken zeer groot. BRUSSEL (ANP) - In 1984 is het aantal overvallen (meestal gewa pende, met de hand gepleegd) in België met ruim 24 procent toege nomen. Het aantal opgehelderde overvallen is daarentegen gedaald. Vorig jaar werden er in België 515 overvallen gepleegd, waarvan maar tien procent werd opgehel derd. De meeste overvallen worden ge pleegd in Brussel. Dan volgen de provincies Luik en Henegouwen (in Wallonië) en Antwerpen. Vorig jaar is een piek waargenomen in de maand december. De Belgische PTT en juweliers zijn in het alge meen de slachtoffers. Bij het me rendeel van de overvallen zijn twee mensen betrokken. Revolvers en pistolen zijn de meest geliefkoosde wapens die erbij worden gebruikt. Bij de overvallen ging vorig jaar voor een waarde van in totaal 36 miljoen gulden verloren. ATHENE - Het Griekse parle ment begon maandagavond aan de behandeling van de nieuwe kies wet, de basis van de parlements verkiezingen die dit jaar uiterlijk in oktober zullen worden gehouden. De wet zal zeker worden aangeno men, want deze heeft de steun van de regerende, socialistische Pasok en van de rechtse oppositiepartij door Frans van Hasselt Nieuwe Democratie (ND), wier lei der Mitsotakis haar „fatsoenlijk" heeft genoemd. Zij begunstigt, door de manier waarop restzetels worden toegewezen, de twee groot ste partijen, maar vooral de aller grootste. En aangezien de ND pre tendeert de Pasok inmiddels te zijn voorbijgestreefd, kan zij niet an ders dan de wet verwelkomen. Het zijn de kleine partijen die er tegen tekeer gaan, en vooral de twee communistische, de Moskou- trouwe KKE (ruim 11 pet van de stemmen) en de „Eurocommunis- tische partij van het binnenland" (bijna 3 pet van de stemmen). Deze hielden gisteravond voor het parle mentsgebouw ook een gemeen schappelijke demonstratie, die een wat onwennig en zelfs gemelijk ka rakter droeg, omdat de twee elkaar eigenlijk niet kunnen luchten of zien. Zij hadden ook geen eigen, herkenbare leus of spandoeken meegebracht en er waren geen toe spraken de 'officiële' communis tische partij zou absoluut niet kun nen luisteren naar een redenaar van de 'afvalligen'. De kleinere partijen, waartoe ook veel niet-communistische be horen, hebben intussen wel enige reden tot boosheid. In zijn verkie zingscampagne van 1981 had de so cialistische leider Andreas Pa pandreou gedurig de invoering van „evenredig kiesrecht" beloofd, waarmee een eind zou komen aan de verschillende systemen die een of meer grote partijen begunstig den. Aan de macht gekomen, ver anderde hij allengs zijn terminolo gie: er zou een „systeem van even redigheid" komen of „een systeem binnen het bestek van de evenre digheid". Bij de Euro-verkiezingen van ju ni vorig jaar bleek het percentage van de Pasok getuimeld van 48 naar 41,5 en daarmee werd haar happigheid, een consequent even redigheidsysteem in te voeren, nog kleiner. Het nu in elkaar gedokter de stelsel, al is het wat „evenredi- ger" dan het vorige en ook wat gunstiger voor de beide commu nistische partijen, maakt het een partij die 42 procent bereikt nog al tijd mogelijk een kleine absolute meerderheid te behalen in het par lement. Regeerbaar Minister van binnenlandse zaken Koutsoyorgas heeft met zoveel woorden gezegd dat zijn ontwerp „evenredigheid paart aan regeer baarheid". Totale evenredigheid zou kunnen leiden tot een veelheid van kleine partijen in het parle ment, zoals in Israël. Griekenland is niet geschikt voor coalitierege ringen, zei hij. Een afschrikwek kend precedent blijven ook de Griekse presidentsverkiezingen van 1950, die volgens het evenre digheidssysteem werden gehou den en waaraan dientengevolge 51 partijen deelnamen. De minister heeft natuurlijk ge lijk, maar even natuurlijk is dat Pa pandreou nooit zijn belofte had mogen doen. Het pijnlijke is dat dit land sinds de Tweede Wereldoor log bij zijn verschillende verkiezin gen nu al elf kiessystemen heeft „versleten", alle uitgedokterd door de - meestal rechtse - regerings partij. De kleine partijen beschul digen de socialistische regering er niet geheel ten onrechte van op dit pad door te gaan. Aanneming van deze kieswet zal vermoedelijk het begin vormen van een sterkere verwijdering tus sen de socialistische regering en de communistische oppositie, die op korte termijn tot uiting zal kunnen komen in toenemende stakingsac- Andreas Papandreou. (foto ap: tiviteiten. Van zijn kant sloeg pre mier Papandreou het afgelopen weekeind tijdens een toespraak voor het centrale comité van zijn partij een scherpere toon aan tegen de KKE, die hij een dogmatische en steriele opstelling in de schoe nen schoof. Hij lijkt daarmee terug te vallen op de „twee-fronten- strijd", een uitdrukking van zijn vader George toen die Griekenland regeerde in 1963-64. TEL AVTV - Libanon is in princi pe bereid in de door het Israëlische leger te ontruimen gebieden in Zuid-Libanon Unifil-troepen toe te laten. Wel stellen de Libanezen als voorwaarde dat Israël haar militai ren in een keer naar de internatio nale grens terugtrekt. door Taco Slagter Dit is het belangrijkste resultaat van de besprekingen tussen Israël en Libanon die gisteren in het grensplaatsje Nakoera werden ge houden. Libanon had Israël deze week opgeroepen opnieuw naar de onderhandelingstafel te komen. Begin dit jaar was Israël niet meer in Nakoera komen opdagen van wege de halsstarrige houding van de Libanese delegatie. Deze wei gerde in te gaan op de door Israël gevraagde veiligheidsgarantie voor het noorden van het land. Over de betrokkenheid van Unifil bij de te rugtrekking viel toen niet te pra ten. Een Israëlische legerwoordvoer- der zei rond dat de atmosfeer tij dens de besprekingen goed was en dat de toezegging van Libanon Unifil-eenheden tot aan de huidige frontlijn bij de Awali-rivier toe te laten als 'bijzonder positief is erva ren. Niettemin houdt Israël nog steeds vast aan een in drieën ge deelde gefaseerde terugtrekking waarvan de eerste verplaatsing van de troepen naar de Litani-rivier op 18 februari is gepland. Op het huidige voorstel van de Libanezen, dat voor een doorbraak in de impasse tussen beide partijen heeft gezorgd, was vanmiddag m regeringskringen in Jeruzalem nog geen enkele reactie te krijgen. Wel kan het gebaar van Libanon als een poging worden gezien het te ver wachten geweld tussen de milities in Zuid-Libanon door interventie van Unifil te voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7