Schoo geeft te veel geld uit Meer experimenten vbao Slachtoffers Rienk Kamer boos Dalende hypotheek rente...??? PvdA en CDA blij met overschrijding Alcoholgebruik bij jongeren gestegen Rechter moet oordelen over garage Hofvijver Rectificatie uitzending Centrumpartij geëist Chilenemnoord: 8 jaar Golf zelfdodingen op school in Assen WOENSDAG 23 JANUARI 1985 HliliHil'Jil'l PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) heeft vorig jaar 'enige honderden miljoenen' meer uitgegeven dan was voorzien. Dat komt volgens Schoo omdat in 1983 veel minder is uitgegeven dan was gepland en vorig jaar een inhaal effect is opgetreden. Bovendien is vooral de laatste maanden van 1984 plotseling veel meer geld uitgegeven 'vanwege de nood in de wereld'. UTRECHT (ANP) - Het alcoholge- bruik onder jongeren is vorig jaar licht toegenomen, het roken van si garetten is gelijk gebleven en onge veer twee procent gebruikt wel eens hasj of marihuana. Dit blijkt uit onderzoek onder 25.000 jongens en meisjes van 10 tot 19 jaar, leer lingen van 326 scholen voor basis- en voortgezet onderwijs in het hele land. i de jongens en 40 procent a De gegevens zijn verzameld door de meisjes 31 schoolartsendiensten, die in jongeren van 17 jaar en ouder is dat 1984 voor het eerst-op verzoek van 85 (jongens) en 83 (meisjes) pro- het staatstoezicht op de volksge- cent. Een hoge consumptie is geen zondheid - optraden als zogenaam- uitzondering: vijf procent van de de „peilstations". scholieren van 17, 18 en 19 jaar (9 Van de ondervraagde jongeren procent van de jongens en 1 pro zei bijna tweederde wel eens te cent van de meisjes) had de laatste drinken. Dat geldt voor 60 procent keer negen of meer „consumpties" genuttigd. Ruim één op de vijf scholieren rookt. Twaalf procent doet dat re gelmatig. Weinig jongeren van tien en elf jaar roken, maar bij de 18- jarigen rookt 30 procent van de meisjes en 25 procent van de jon gens. Het roken neemt met de leef tijd onder meisjes sterker toe dan onder jongens. De bekendheid met het gebruik van soft drugs lijkt te zijn toegeno men, maar anderzijds beantwoord den de meeste scholieren „kennis vragen" niet of fout. Vijf procent kan twee soorten hasj noemen, 29 procent weet hoe het wordt ge bruikt, maar minder dan 4 procent beantwoordde beide vragen goed. Ruim 4 procent zei ooit wel eens soft drugs te hebben gebruikt. Dat varieert van bijna niemand op 10- en 11-jarige leeftijd tot 9 procent bij oudere havo- en vwo-leerlingen. Het onderzoek zal elke twee jaar worden herhaald om ontwikkelin gen in het gebruik van „riskante stoffen" door jongeren te kunnen blijven volgen. Schoo heeft vijftien miljoen be schikbaar gesteld voor voed- seltransport naar Ethiopië en ruim honderd miljoen voor een meerja rig ontwikkelingsprogramma voor de Sahel-landen. PvdA en CDA toonden zich gis teren bij de afhandeling van de be groting voor ontwikkelingssamen werking verheugd over de over schrijding. Alleen WD'er Weisglas noemde het 'te mooi' dat er meer geld is uitgegeven. Al jaren ziet de minister geen kans de ongè- veer 4,5 miljard die jaarlijks wordt uitgetrokken op een volgens haar verantwoorde manier te besteden, waardoor er een 'stuwmeer' van niet-uitgegeven gelden is ontstaan. Haar eigen partij de WD heeft kort geleden nog gesuggereerd dit ontwikkelingsgeld maar voor de gegroeid, zou Schoo van haar colle ga Ruding (financiën) voor het ko mende jaar minder geld hebben gekregen. Schoo betoogde gisteren dat de structurele bestrijding van de ar moede doelstelling van haar beleid blijft. Ook bepleitte ze een betere afstemming tussen de verscheide ne vakdepartementen. Vorige week werd bekend dat een aantal ontwikkelingsprojecten in Nicara gua niet doorgaat omdat de Neder landse Credietverzekèringsmaat- schappij weigert het risico voor de deelnemende bedrijven te dekken. Ruding en Schoo verzekerden gisteren dat hierbij uitsluitend fi- nancieel-economische motieven een rol hebben gespeeld en geen buitenlands-politieke. Schoo toon- eigen economie te gebruiken. Als de zich tevreden over de deze 1 1984 verder zou zijn waarop Nicaragua met het Neder- DEN HAAG (ANP) - De plannen voor de aanleg van een parkeergarage onder de Hofvijver in Den Haag zullen worden voorgelegd aan de rechter. De Stichting Stop Hofvijvergarage heeft samen met enkele winkeliers de gemeente Den Haag voor de rechtbank in Den Haag gedaagd. De gemeente wordt beschuldigd van onbehoorlijk bestuur en kan op grond daarvan eis tot schadevergoeding van een nader te bepalen bedrag tegemoet zien, zo heeft de stichting gisteren laten weten, De dagvaarding vloeit voort uit een serie voorlopige getuigenverhoren die de rechter-commissaris in Den Haag op verzoek van de stichting heeft afgenomen aan een aantal werknemers van bij de aanleg betrokken be drijven en ambtenaren van de gemeente. Volgens de advocaat van de stichting, die is opgericht door de gemeen teraadsfractie van PSP, CPN en PPR, is uit de verhoren gebleken dat van gemeentelijke zijde vertrouwelijke informatie is verstrekt aan de ontwik kelaars van het project. Die waren daardoor in staat uitgebreide toetsing aan een bestemmingsplan te ontlopen. Het bouwplan hoeft alleen nog maar getoetst te worden aan de bouwverordening van de gemeente zelf. De garage onder de Hofvijver is in Den Haag van begin af aan omstre den geweest. Tegenstanders zeggen dat de garage, die 600 auto's moet herbergen, overbodig is en mogelijk grote schade zal toebrengen aan het door de monumentenwet beschermde stadsgezicht. Binnenkort komt landse ontwikkelingsgeld omgaat. Uit inspectierapporten blijkt dat het zoveel mogelijk wordt gebruikt voor de armsten, aldus Schoo. Suriname Op vragen van PvdA'er Knol over arrestaties in Suriname ver klaarde de minister dat zij tot dus verre niets heeft gehoord over 'po litieke' arrestaties en dat diploma tiek overleg wordt gevoerd over hervatting van ontwikkelingshulp. Dat is, zo herhaalde ze, alleen mo gelijk als Suriname terugkeert naar de democratie. De WD-kamerleden Weisglas en Voorhoeve willen dat de Neder landse regering in de EG gaat plei ten voor een doelmatiger voedsel hulp. In schriftelijke vragen aan Schoo merken ze op dat de Euro pese rekenkamer 'scherpe, soms vernietigende kritiek' uit op de EG-ontwikkelingshulp. Zo bleek bij de levering van maïs aan Mo zambique dat de zakken 'in het beste geval gevuld zijn met oude mais vol gebarsten korrels of ver mengd met even oude tarwe van matige kwaliteit of in het slechtste geval met zwart beschimmelde klonten'. De kamerleden herinneren Schoo aan haar toezegging dat ze zich zou inspannen voor een struc turele verbetering van de kwaliteit van de EG-hulp. Ze willen weten wat daarvan terecht is gekomen. voor de president van de recht bank in Den Haag. „Denise heeft een Turkse vader en heeft aan den lijve ondervonden wat discriminatie is", zo betoogde haar raadsman, mr. F.W. Groshei de. „Zij beschouwt de Centrum partij als een verfoeilijke partij die vreemdelingenhaat aanwakkert. Als de interviewers haar gezegd zouden hebben dat zij van de Cen trumpartij waren, zou zij nooit haar medewerking aan het interview hebben gegeven". Grosheide wees er op dat de PSP Kienspel in Helmond aangepakt de kamer neme 1 Onderwijsraad over voortgezet onderwijs: JPÜIÜL»..»»; OMUO DEN HAAG (ANP) - Experimen- hoeften van de scholen die met het de raad een voorstel aan de orde om de zaak weer terug te draaien. Het is fen met het voortgezet basisonder- voortgezet basisonderwijs willen ingediend door PvdA, D'66 en Links Den Haag. w»js (vbao) - vroeger middenschool experimenteren. Dit betekent dat genoemd - moeten volop de gele- de scholen m de ontwikkehngpe- menging met het bestaande voort- worden nageschoold. Met het ex- gezet onderwijs leidt. Dit schrijft periment zou dan pas een jaar na de Onderwijsraad in een voorlopig de toewijzing kunnnen worden be- advies, dat is uitgebracht over de gonnen. 'proeve van een concept-ontwerp ontwikkelingswet voortgezet on derwijs'. De Onderwijsraad meent ook, dat experimenten met het voortge zet basisonderwijs bij voorkeur De proeve, die minister Deetman moeten beginnen in scholenge- (onderwijs) mei vorig jaar publi- meenschappen met zowel alge- ceerde, is bedoeld als wettelijke re- meen vormend onderwijs en voor- geling voor de experimenten met bereidend wetenschappelijk on- het voortgezet basisonderwijs voor derwijs als beroepsonderwijs. Dit kinderen van twaalf tot vijftien jaar. Volgens de raad zal de proeve te voorkomen dat de betrokken scholen een te smalle basis krijgen. De Onderwijsraad adviseert ver soepel moeten inspelen op de be- der het voortgezet basisonderwijs AMSTERDAM (ANP) - Het Am- plaats te komen hadden de overige deeld tot straffen van achttien daarbij vuurwapens en kregen maanden tot acht jaar voor hun twee jaar. De derde kreeg achttien AMSTELVEEN - Staatssecretaris Scherpenhuizen verkeer en waterstaat ontving gisteren uit de kaken van blindegeleidehond Sunny de eerste ex emplaren van een postzegel met braille-opdruk. De postzegel is ontworpen ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds (KNGF). Scherpenhuizen kondigde een voorlich- tingscampgane over blinden in het verkeer, omdat bij een onderzoek bleek dat met name autmobilisten weinig rekening houden met hun blinde me deweggebruikers. In ons land zijn ruim 6.000 blinden en bijna 80.000 slechtzienden. (foto anp> aandeel in de zogenoemde Chile- nenzaak. Deze speelde in de cocaï nehandel. In eerste instantie waren ze veroordeeld tot straffen van vijf tot twaalf jaar. maanden omdat hij ongewapend Bij deze zaak waren vier geluids- >1. twacui a<u banden met verhoren zoekgeraakt. Eena28-jJarige Chileen kreeg acht ?e verdedigng wilde dat het open- jaar voor moord en wederrechtelij- baar ministerie niet-onvankelijk de werd verklaard omdat zij de ban- rechtbank'achtte de dne'a"nderen den niet had kunnen beluisteren, ke vrijheidsberoving, de vertalingen omstreden en één band heimelijk was opgeno- men. De rechtbank ging op dat ver- dood. Om achter diens verblijf- zoek echter niet in. niet medeplichtig. De man schoot op 12 oktober 1983 een 29-jarige landgenoot langer dan drie jaar te laten duren als dit voor de aansluiting met het vervolgonderwijs nodig is. In de ontwikkelingsperiode zou een ex tra fase tussen het vbao en het ver volgonderwijs moeten worden in gelast om een redelijke aansluiting en doorstroming te beproeven. Volgens de raad hoeft die tussenfa se lang niet in alle gevallen een heel jaar te duren. De raad acht ook experimenten met met nieuwe beroepsonderwijs en voorbereidend hoger onderwijs met het oog op de aansluiting met dit vervolgonderwijs van groot be lang. Maar het ontwikkelingsbe leid ten aanzien van deze experi menten vindt de raad in de proeve stiefmoederlijk bedeeld. Structuur en inhoud van dit tweede-faseon- derwijs is nog niet duidelijk zicht baar en de ontwikkeling ervan kan nog lang op zich laten wachten. Daarom zal het voortgezet basison derwijs dienen aan te sluiten op het bestaande voortgezet onder wijs. Hierbij moet worden voorko men dat leerlingen in het vbao ver geleken met andere leerlingen een achterstand oplopen, aldus de On derwijsraad. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De 19-jarige Denise Schröeders uit Amsterdam wil excuses en een rectificatie van de Centrumpartij. De partij liet een gesprek op straat met haar zien in een op 19 december op de televisie uitgezonden propagandafilmpje. Het filmpje was lang tevoren op straat opgenomen door een film ploeg die de indruk wekte van de NOS te zijn. Na de uitzending maakte Denise bezwaar tegen haar optreden in de uitzending van de Centrumpartij. De partij ging echter niet op haar protesten in. Zo kwam het tot een kort geding, dat gisteren diende dezelfde truc - iemand in een pro- pagandafilm van een politieke par tij laten optreden onder het mom van de NOS - in 1983 ook heeft uit gehaald met de binnenhuisarchi tect Jan des Bouvrie. De PSP werd door de rechter na een kort geding veroordeeld tot rectificatie. Mr. A.W. Lier uit Gemert, pen ningmeester en raadsman van de Centrumpartij, liet de misleiding voor rekening van de niet nader ge- HELMOND (ANP) - Helmond gaat noemde filmploeg. „De Centrum- het kienen strenger en beter con- partij heeft nog nooit geprobeerd troleren. Daartoe zijn de regels ergens onder valse vlag binnen te waaraan het kienen is gebonden komen". Volgens Lier heeft de verscherpt. Op die manier wil de filmploeg niet gezegd dat de film gemeente bestaande excessen was bestemd voor een programma rond dit kansspel aanpakken. van de NOS, maar slechts dat het Volgens brigadier J. Karsmakers door de NOS zou worden uitgezon- van de Helmondse politie wordt el- den. ke week in die plaats wel vijftig tot De rechter, mr. M.R. Wijnholt, honderd keer gekiend. Elke ver- doet dinsdag 29 januari uitspraak. eniging die langer dan drie jaar be- staat mag kienavonden organise- tijk heeft echter geleerd dat 'de Nieuw kamerlid kienavonden veelal een beroeps matig karakter hebben, waarbij A fipprlirrrl forse winsten worden gemaakt. Lflvir JJcUUI^tl Louter voor de vorm wordt dan een deel daarvan afgedragen aan DEN HAAG (ANP) - Mevrouw de vereniging die de kienavond in Janmaat-Abee is gisteren beëdigd naam organiseert. tot nieuw CDA-kamerlid. Zij volgt Het kienspel is aan wettelijke re- S. Faber op, die benoemd is tot gels gebonden. Zo mag het prijzen- burgemeester van Hoogeveen. Me- geld niet meer bedragen dan 1700 vrouw Janmaat is van juni 1981 tot gulden per avond. „De controle september 1982 lid geweest van de daarop was volstrekt onvoldoende Tweede Kamer, daarvoor was ze en ook zo goed als onmogelijk. Er vanaf 1976 lid van het partijbestuur zijn avonden waarop vele duizen- van het CDA. den guldens worden uitgekeerd. Mevrouw Janmaat is namens het De mensen komen alleen nog kie- CDA-vrouwenberaad lid van het nen als ze forse bedragen kunnen landelijk platform vrouwen voor winnen", aldus de politie. economische zelfstandigheid. Protesten tegen 'belachelijke lage' vonnis in VS DEN HAAG (ANP) - De slachtof fers van Rienk Kamer, die afgelo pen maandag in Los" Angeles tot zestien maanden cel werd veroor deeld, zijn absoluut niet te spreken over de manier waarop de Ameri kaanse justitie de zaak tegen de Nederlandse beleggingsadviseur heeft afgehandeld. Namens ruim honderd gedupeerde beleggers heeft de Hagenaar Paul Geerling zich hierover per brief beklaagd bij de hoofdofficier van justitie in Ca- lifornië. Geerling, die al een uitnodiging op zak had om in Los Angeles als getuige op te treden in het proces tegen Kamer en diens compagnon Bernard Whitney, zei gisteren dat owde afhandeling van de zaak in de Verenigde Staten hem lelijk is te gengevallen. De FBI en de Amerikaanse be lastingdienst, die de jacht op Ka mer uiterst fel hadden ingezet, hebben volgens hem in een later stadium de opdracht gekregen in te binden. De beleggers dreigen nu met lege handen achter te blijven, zo stelt de Hagenaar. Naar de reden voor de omme keer in de Amerikaanse houding kan Geerling alleen maar gissen. Hij denkt dat de officier van justi tie in Los Angeles, Henry Rossba- cher, zich heeft laten overbluffen door Kamer en Whitney, die dreig den met een langdurig proces op kosten van de Amerikaanse belas tingbetaler. Volgens de officier van justitie zou het proces tegen de minvermogend verklaarde Kamer Amerika zeker een half miljoen dollar hebben gekost. De openbare aanklager, die Ka mer na zijn aanhouding meer dan 300 jaar gevangenisstraf in het vooruitzicht stelde en sprak over de grootste zwendel met onroe rend goed in de Amerikaanse ge schiedenis, gooide het begin vorige maand op een akkoordje met zijn twee hoofdverdachten. In ruil voor een bekentenis schroefde hij zijn eisen omlaag tot maximaal drie jaar voor Kamer en een half jaar voor Bernard Whitney. De rechter maakte daar maandag wat Kamer betreft zelfs zestien maanden cel Rechter Richard Gadbois moti veerde zijn vonnis door te zeggen dat de slachtoffers van de zwendel met land beter af zijn als Kamer weer naar Nederland wordt over gebracht. Via civiele procedures zouden de investeerders hier dan de kans krijgen hun verdwenen spaarcentjes terug te eisen. Vol gens Gadbois mag uit de lage straf maat zeker niet worden afgeleid dat hij de witte-boordencriminali- teit niet ernstig neemt. Geerling noemt de redenering van Gadbois pure flauwekul. Als een gedupeerde er al in slaagt een proces te winnen heeft hij daarmee nog geen cent terug, aldus Geer ling. De uiteindelijke bestemming van de door de beleggers ingelegde gelden behoort namelijk nog steeds tot de best bewaarde gehei men van Kamer en zijn compag non. Volgens Geerling had de offi cier de belangen van de beleggers beter gediend als hij het tweetal had gedwongen hierover iets los te laten. In zijn brief aan de hoogste justi tiële autoriteit in Californië vraagt Geerling zich af of Rossbacher wel doordrongen is van de ernst van de tegen Kamer ingebrachte beschul digingen. De Nederlandse slacht offers protesteren naar hij schrijft tegen het „belachelijk lage" vonnis dat nu over Kamer is uitgesproken. Geerling dringt er bij de Ameri kaanse autoriteiten op aan alsnog iets te ondernemen tegen andere fi guren in de zwendelzaak. Hij denkt daarbij aan de oorspronkelijk leve ranciers van de grond en de tussen personen die zogenaamd voor de financiering zorgden. Daar zit mo gelijk nog een deel van de achter gehouden gelden. „Alleen de Ver enigde Staten kan deze mensen vervolgen," aldus Geerling na mens de beleggers. 7. 6% Bij de Bouwfonds RenteKeuze Hypotheek daalt de rente mee. U zet de rente pas vast als u het moment gunstig acht. Zonder voorwaarden. Zonder kosten. En... altijd, dus ook na het tekenen van de hypotheekakte. Inlichtingen: Bouwfonds-infocentrum Haarlem, Anegang 29, (023)3138 52. Den Haag, Nassauplein 13, (070)65 08 00. Of bij uw verzekeringsadviseur of makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten ASSEN (GPD) - "Het zal u waarschijnlijk bekend zijn dat zich in de afgelopen weken drie gevallen van zelfdoding hebben voorgedaan bij leerlingen van onze scholengemeenschap. Ui teraard hebben niet alleen wij hiervan met diepe verslagenheid kennisgenomen. Ook zeer veel van onze leerlingen zijn diep ge schokt". "Wij willen eerlijk bekennen dat ook voor ons deze trieste ge beurtenissen een heel moeilijke zaak vormen, waarop wij niet di rect passende antwoorden en kant-en-klare oplossingen we ten. Maar wij proberen wel, met adviezen en hulp van meer des kundige krachten van buiten de school die begeleiding aan onze leerlingen te verstrekken die in deze situatie gewenst is. Daarbij willen wij ook op u als ouders of verzorgers een beroep doen". Zo begint een gisteren door de directie, medewerkers en de ou derraad opgestelde brief aan de ouders of verzorgers van de ruim 1450 leerlingen van het Dr. Na ssau-College, een scholenge meenschap voor mavo, havo en vwo in Assen. De afgelopen twee maanden hebben twee jongens van 19 en 18 jaar en een meisje van 14 jaar zich van het leven be roofd. Het waren leerlingen van de klassen 5, 6 en 3 van het vwo. Het waarom van hun daad is niet bekend. Het drietal was niet ver slaafd aan drugs of alcohol. De schoolleiding wil in alle open heid en samenspraak met de leerlingen en hun ouders of ver- zorrgers proberen een dusdanige vertrouwenssfeer te scheppen dat problemen bij leerlingen tij dig worden gesignaleerd, zodat in ieder geval opvang kan wor den geboden. Angstig Rector W. Tasma en conrector G. M. Droge willen voorkomen dat paniek-achtige toestanden ontstaan. Zij wijzen erop dat zelf doding bij jongeren 'helaas een verschijnsel is dat zich in heel Nederland voordoet". Tasma: „Het is nu voor het eerst dat wfi het op onze school meemaken. In Amsterdam en Rotterdam zijn scholen er enkele jaren geleden al mee geconfronteerd. Wij wis ten van collega's van scholen in het Noorden dat de laatste tijd ook daar gevallen bekend zijn van zelfdoding van scholieren. Angstig vroegen we ons daarom wel eens af wanneer het ons zou overkomen". Volgens Tasma en Droge is uit onderzoekingen in Amerika en ook in Nederland gebleken dat zelfdoding onder jongeren ver houdingsgewijs het meest voor komt bij intelligente jongens en meisjes. Nog zeer onlangs heeft de Leidse hoogleraar Diekstra een boek geschreven over zelfdo ding onder jongeren, waarin hij constateert dat dit veel vaker voorkomt dan wordt gedacht. Volgens hem gaan rond de vier honderd jaar jongeren per jaar over tot zelfdoding. Over de oor zaken is nog weinig gegevens be kend. "De problemen bij jonge ren die ertoe leiden dat zij zich van het leven beroven, hoeven primair niet door de school of het schoolse leven te worden veroor zaakt. Deskundigen wijzen op dit punt drie hoofdoorzaken aan. Dat zijn dan oorzaken van psy chiatrische, psychologische en van sociologische aard", aldus Tasma. Zijn collega Dróge vult aan: „Jongeren kunnen vaak psychische moeilijkheden heb ben vanwege relaties in het gezin of met vrienden. Onder sociolo gische factoren wordt vaak ver staan dat de jeugd erg gebukt kan gaan onder maatschappeüj- ke problemen als werkloosheid, prestatiemaatschappij en oor logsdreiging". Hulp In de brief aan de ouders wordt meegedeeld dat er in de school namen bekend zijn gemaakt van medewerkers in de school die in strikte vertrouwelijkheid aan leerlingen met eventuele proble men aandacht en hulp willen bie den. Ook klassen of willekeurige groepen van leerlingen die ge woon eens willen praten over wat hen bezighoudt, kunnen zonder aarzeling een klassedo cent, een directielid of een ver- trouwensdocent aanspreken. In de open brief aan de leerlin gen wijst de schoolleiding op nut en mogelijke noodzaak van hulp aan leerlingen die met proble men kampen en begeleiding van leerlingen die geschokt en verontrust zijn door de recente tragische gebeurtenissen. "Rea geer! Blijf niet in je eentje zitten, aarzel niet, geef ons een seintje", aldus de brief.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5