Bouwplannen voor Korevaarstraat en Haarlemmerstraat BAANVAK Voorstel oppositie over burgerraadslieden maakt kans Winkelswoningen en kantoor PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 23 JANUARI 1985 tt Een impressie van het kantoorgebouw dat zal verrijzen op de hoek Le- LEIDEN - Op drie plaatsen aan de Haarlemmerstraat en de Korevaarstraat zal de Haagse vendaalKorevaarstraat. mkenint Arciuteeienbure.u v» o«rie/sch7im.) aannemingsmaatschappü Erica, als alles goed gaat, dit voorjaar een begin maken met de bouw van winkels, bovenwoningen en een kantoor. Wat de plannen gemeen hebben is Y* ff", t" dat voor het eerst woningen worden gebouwd in de nieuwe premie-C sector waarbij de den nats toegankelijk. De premiehuur en premiekoop naai1 koper van zo'n woning een eenmalige belastingvrije subsidie ontvangt van 6500 gulden, hoofdingang is gelegen aan de de premie-C-sector, omdat dit wo- straatzijde. Elke woning krijgt een ningtype het rijk veel minder geld taal twaalf woningen. afzonderlijke berging. kost. De woningen krijgen een logia Het uiterlijk van de nieuwbouw Van de zijde van aannemers is (een inpandig balkon) aan de Haar- wordt gekenmerkt door driehoeki- veel belangstelling voor de premie- lemmerstraatzijde en worden via ge erkers aan de Korevaarstraat. C-woning omdat ze snel gebouwd galerijen aan de achterzijde ontslo- De bedoeling van de architect is kunnen worden en allerlei lastige ten. De hoofdingang van het com- om voor de verticale stroken in de regels van het rijk kunnen worden plex komt aan de Haarlemmer- gevel een roodbruine baksteen toe genegeerd. Het is echter de vraag straat. Bovendien krijgt elke wo- te passen, afgewisseld met panelen of de woningen echt worden ge- ning een aparte berging. in een grijze en rode kleur. Op de bouwd, omdat de aannemers pas De bedoeling van de architect is dat het complex, tot aan de eerste verdieping, wordt opgetrokken uit donkere baksteen. Voor de De Leidse architect B. Veldman plan wordt de bebouwing van het heeft, in opdracht van Erica, een braakliggende terrein afgemaakt, plan gemaakt voor de bouw van De bedoeling is dat op de begane (ten hoogste) vier winkels en grond, langs de Haarlemmerstraat, twaalf woningen die moeten verrij- vier winkels komen, maar de ruim- zen op de plek van de vroegere tes kunnen ook worden verheeld R.K. Hartebrugschool. Het terrein tot één, twee of drie winkels (totaal aan de Haarlemmerstraat ligt al zo'n 400 vierkante meter): Op de enige tijd braak. Achter deze plek, eerste verdieping en tweede ver- tussen de Caeciliastraat en de St. dieping komen vier driekamerflats Ursulasteeg, is een nieuwe inter- en op de derde verdieping komen confessionele basisschool in aan- twee vierkamer-maisonnettes en bouw. Met het onderhavige bouw- twee dakflats (drie kamers). In to- schuine kap komen pannen. beton- willen beginnen als de helft of meer van de .woningen zijn ver kocht. Ook voor de Leidse plannen Architect Van Oerle heeft voor geldt dat de aannemer pas gaat verdiepingen moet een lichte steen aannemingsmaatschappij Erica bouwen als er kopers voor de wo- worden gebruikt en worden pane- ook een klein kantoorgebouw ont- ningen zijn. De winkels en kanto- len toegepast in wit of een pastelkleur. De logia's worden af gesloten met een roosterwerk. Op het gebouw komt een schuin dak met betonpannen. Korevaarstraat worpen dat moet verrijzen op de ren worden waarschijnlijk hoek van de Korevaarstraat met# huurd het Levendaal. Het kantoorge- bouw wordt vijf lagen hoog en be vat ongeveer 200 vierkante meter kantoorruimte, verdeeld over vier verdiepingen. In het gebouw kunnen zich ma ximaal vier kleine kantoorbedrij- ven vestigen met een gezamenlijke balie op de begane grond, maar het gebouw kan ook aan één gegadig de worden verhuurd. De gevel Aan de Korevaarstraat ligt al ve len jaren een stuk grond braak, achter het garagebedrijf aan de Ga- renmarkt. De Leidse architect Paul van Oerle heeft in opdracht van de aannemingsmaatschappij Erica een plan gemaakt om op deze plek drie winkels met twaalf bovenwo ningen te bouwen. De winkels (totaal o'ngeveer 275 vierkante meter) kunnen weer worden verheeld tot twee eenhe- 0raaascomm den of één grote winkelruimte. De bouwplannen worden gerealiseerd vereaderen wnnirifpn 7Ün a11f> Hriplz-am^ru'o. n —P.. Verschuiven vergadering was 'foutje' de nieuwbouw zal worden opge- LEIDEN - Het was een foutje trokken uit baksteen, getint glas en wethouder Tesselaar dat een ver gadering van de raadscommissie volkshuisvesting vorige maand een dag moest worden verschoven. Daardoor gebeurde het dat twee De woningen in de verschalende raadscommissies tegelijk moesten panelen in een grijze kleur. Premie C Aan de Haarlemmerstraat zullen winkels met bovenwoningen worden gebouwd die e uit zullen zien zoals op de tekening hierboven. (tekening Architectenbureau Boi woningen zijn alle driekamerwo ningen waarvan de middelste, op de hoogste verdieping, een 'pen thouse karakter' krijgen. De mees te flats krijgen een balkon, aan de zijde van de Korevaarstraat, die met een glaspui kan worden afge sloten. Bij de dakwoningen komt LEIDEN - Er bestaat een goede kans dat het voorstel van de oppo sitie in de Leidse gemeenteraad om het Instituut Burgerraadslie den (IBR) definitief uit te breiden met een kracht voldoende steun krijgt. Evenals bij de Technisch Bewonersadviseurs is er opnieuw een minderheid in de PvdA-fractie die het oppositievoorstel wil steu nen. Het voorstel van het college om eerst een onderzoek te houden over de werkzaamheden van het IBR alvorens tot definitieve uit breiding over te gaan, zou dan wor den verworpen. B en W willen voorlopig voor de tijd die het onderzoek vergt een burgerraadsman extra aanstellen. Daarna moet er een besluit worden genomen over de vraag of de nieu we kracht in dienst blijft. Dat be sluit wordt genomen op basis van het onderzoek. Onderzocht wordt wat precies tot de taken van het IBR moet be horen. B en W vinden dat schuldsa neringen en geschillen tussen ambtenaren eigenlijk uit bet taken pakket moeten verdwijnen. Bo vendien zou uit het onderzoek kunnen blijken dat er nog andere taken uit het pakket van het IBR weg moeten. En dan is volgens B en W pas duidelijk of een derde naar het takenpakket van het IBR. kracht wel nodig is. Maar in tegenstelling tot het colle- De oppositie is het daarmee niet ge meent de oppositie niet dat het eens. Alle partijen hebben een wij- IBR zijn taken moet afstemmen op zigingsvoorstel ondertekend om te het overige hulpaanbod, maar dat komen tot een uitbreiding. Ge- er van een wederzijdse afstemming meenteraadslid Van Lint (PSPsprake moet zijn. Met andere woor- PPR) over dat voorstel: "Wij gelo- den: het is niet uitgesloten dat bü ven niet dat het onderzoek zal uit-' andere hulpverlenende instanties wijzen dat er geen derde kracht no- taken worden geschrapt in plaats dig is in de sociaal-juridische hulp- van bij het IBR. Van Lint geeft een verlening. Dus vinden we dat er ge- voorbeeld: "Als een gemeentelijke lijk tot structurele uitbreiding dienst niet functioneert dan moet moet woren overgegaan". je die dienst beter laten functione- ren. Maar dat betekent niet dat je Overigens vindt de oppositie wel dan een taak weghaait bij het dat er een onderzoek moet komen jbr". 'Dissidenten' Het voorstel (CDA, PSP/PPR, D'66, Si in de premie-C-sfeer. Dit zijn Dit ,aat het co„ goedkope vrye-sectorwomngen weten in .^„oord op schriftelijke waarvan de koper van het rijk een vragen van de raadsieden Hoeke- eenmahge belastmgvrye subsidie ma (D.66) De La Mar (psp) en Van van 6500 gulden ontvangt. Het fe- Lint (ppR) volgens B en W had de noneem premie-C-woning heeft wethouder "abusievelijk een ande- vong jaar zijn intrede gedaan ten re verpUchting aangegaan" voor de koste van de goedkope woning- dag waarop de commissievergade- ring oorspronkelijk was geagen deerd. Die andere verplichting was een ledenvergadering van de PvdA. De drie vragenstellers wa ren boos dat voor een dergelijke bijeenkomst een commissieverga dering moest worden verschoven. B en W laten weten dat ledenverga deringen van politieke partyen ook geen aanleiding mogen zijn om vergaderdata te wijzigen. In dit ge val had Tesselaar met een niet na- Volgens PvdA-fractieleider Van der Molen is de meerderheid van de fractie het eens met het college voorstel. Ze weet niet hoeveel PvdA-raadsleden uiteindelijk het communist Brands) lijkt voldoen- oppositievoorstel zullen steunen. - - - - de steun te krijgen in de gemeente- Volgens Van der Molen hangt dat af van de vraag of de PydA'ei de oppositie het eens kunnen den over een aantal kleine raad. In de PvdA-fractie zijn r lijk wederom enige 'dissidenten', die het voorstel Waarschijnlijk zul len steunen. Een eerder voorstel van de oppositie om de positie van de Technisch Bewonersadviseurs in de toekomst veilig te stellen werd met steun van drie PvdA- raadsleden aangenomen. Dat dreigt nu ook te gebeuren. t de raadscommissie overleg gepleegd, blijkt uit het antwoord van B en W. deringen in het wijzigingsvoorstel. TONEEL. By de LWH/COC, Caeci- Op de.vraag of het college- dan wel liastfaat 18, speelt de toneelgroep het oppositievoorstel aanstaande Mezik donderdagavond 'Heren- maandag door de gemeenteraad wordt aangenomen, blijft Van der Molen het antwoord schuldig: "Ik weet het niet. Ik heb geen idee". overeenkomst'. Het stuk gaat over een man die eigenlijk een relatie wil hebben met een homohoer. Aanvang half negen. Bingo Het Dienstencentrum Binnen stad organiseert donderdag een bingo-ochtend voor ouderen in clubhuis Ons Eiland aan de Kor- tenaerstraat. Aanvang tien uur. Club- en buurthuis De Mirt/ Honken, Driftstraat 49, houdt vrijdag een bingoavond, met mu zikale begeleiding die wordt ver zorgd door studio 17. Aanvang acht uur. Clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, houdt vrijdagavond een bin go-dansant. Aanvang acht uur; toegang boven de zestien. Wereldoriëntatie In het Leidse Volkshuis wordt een cursus wereldoriëntatie ge houden. De twaalf lessen worden op de donderdagochtend gege ven, van half elf tot kwart voor twaalf. De onderwerpen worden in overleg met de deelnemers be paald. Excursies en films maken onderdeel uit van het lessenpak ket. Voor meer informatie: Stede lijk Volwassenenwerk Leidse Volkshuis, Middelstegracht 5-7, tel. 149180. kringloopproject De Vereniging Kringloop Pro ject Leiden zoekt mensen die als vrijwilliger medewerking willen verlenen bij de verbouwing van het gehuurde pand aan de Vol molengracht 13 en vrijwillig wil len meewerken in de vereniging. De bedoeling van de vereniging is gebruikte huishoudelijke goe deren op te halen, eventueel te re pareren en te verkopen. Ook geeft de vereniging voorlichting op het gebied van hergebruik en grond- stoffenbesparing. Wie belangstel ling heeft, kan de volgende num mers draaien: 219811 of 149561. Open podium De Leidse Folkclub Horus orga niseert 1 februari een 'open po dium' waarbij muzikanten de mogelijkheid wordt geboden en kele stukken te spelen. Elk folk- genre is welkom. Deelnemers moeten zich vantevoren bij Thomas Steenweg en Teerink, tel. 071-149284. Het open podium is in Aniba's Muziekka mer, Herenstraat 1, aanvang 's avonds negen uur. LPMG Het Leidsch Politie Muziek Ge zelschap geeft vrijdagavond in de Stadsgehoorzaal zijn jaarlijks donateursconcert. De brassband brengt verschillende concertstuk ken ten gehore van o.a. Ball en Fauré, alsmede enkele soli; de tamboergroep treedt op en verder werkt de folkloristische dans groep Achalay mee, door zowel afzonderlijk als samen met het LPMG op te treden. Na afloop van het concert is er gelegenheid tot dansen op de muziek van het Leidse dansorkest The Silhouet tes. Aanvang acht uur. Volksdansinstuif In clubhuis Matilo is vrijdag middag om twee uur een volks dansinstuif voor ouderen uit Lei den en omgeving. De middag staat onder leiding van Ger Else- Swingavond In het LVC, B reestraat 66, is vrijdag een swingavond, op mu ziek van de LVC-discotheek, met disco, new wave, reggae, Afri kaans, rock 'n roll en punk. LEIDEN - Geboren: Roelofje dv. J. Ka- balt en H. de Vries, Wijnand Arend Christiaan zv. T. Palmbergen en R W. Warmolts, Veronique Sabine dv. W.H. Hermsen en L.M. Op 't Roodt, Frederika dv. M. van Rijn en C. Glasbergen, Kaou- tar dv. C. Elablouni en K. Larhouti, Thijs zv. M.W. van den Nouland en G.C.P.L.M. Berkhout, Erica Margaret dv. R.J. Ross en M.M. van der Loon, Me rel Suzanne dv. M.A. Schrijver en M.K. de Boer, Comelis Wilhelmus zv. P.H.J. Kuipers en J. de Mooij, Willeke Louise dv. D.P. van Iterson en G.A. Hulsbos, Mustapha zv. M. Kerrat en H. Jouhari, burg, Jochem Frans zv. F.J.l M.J.C.M. Heilmann, Ronnie Dennis z M. Hazenoot en R.J.C. Verbeek, Theo Rossen en zijn unieken Een echte baan blijft voorlopig nummer één ondanks de uit laatklep die Theo Rossen uit Nieuw-Vennep gevonden heeft. Rossen (36) is sinds drie jaar werkloos. De laatste anderhalf jaar maakt hij onder de naam 'Coursiers' zogenaamde 'unie ken', kunstwerken waarin ge bruikte kledingstukken, schoei sel en andere materialen zijn ver werkt. Ze heten 'unieken' omdat er van elk exemplaar maar een wordt gemaakt door de Nieuw- venneper. Dankzij dit 'werk' heeft Rossen, dat vindt hij al thans zelf, zijn waardigheid als mens behouden. "Ik ben niet, zo als helaas nogal eens voorkomt ten onder gegaan als gevolg van werkloosheid". Rossen kreeg drie jaar geleden zijn ontslag als productmanager bij een groot damesconfectiebe drijf. Het bedrijf reorganiseerde en dat betekende voor hem en een aantal van zijn collega's dat zij konden opstappen. "Een hard gelag, maar het was niet anders", aldus Rossen. Vooral in de eerste maanden heeft hij veel pogingen gedaan om weer in zijn vak aan het werk te komen. Dat viel tegen. Zoals overal in deze tijd liggen de ba nen, en juist in de textielbran che, niet voor het opscheppen. Iedereen blijft zitten en dat heeft tot gevolg dat er voor Rossen maar weinig kans is om aan de bak te komen. "Dat is een ontzettend verve lende ervaring. De eerste keer als je op een beurs of een andere bij eenkomst op vakgebied infor meert of er soms nog een baan voor je is, wordt er nog naar je geluisterd. Als een dergelijke 'sollicitatie' voor de vierde keer wordt gedaan kunnen ze je ge zicht inmiddels wel uittekenen. Dan hoor je ze denken: daar komt hy weer. Je geloofwaardig heid verdwijnt op den duur. Dat is in elk geval mijn ervaring", zegt Rossen. Na pakweg een jaar begon hij zich af te vragen wat hij zou moe ten doen. "Als ik dat alles weer moet meemaken dan spuug ik mijzelf uit. De grens was voor mij inmiddels duidelijk bereikt. Ik wilde voorkomen dat ik mij als uitgerangeerd zou gaan be schouwen en dat ook anderen dat gingen denken". Rossen kreeg het idee dat hij de mensen naar zich toe zou moeten halen. Hij had in zijn vrije tijd wat meubelen ontwor pen. "Ik ben een creatief dier en daar wilde ik wat mee gaan doen". Het idee om een meubel collectie te ontwerpen moest hij bij gebrek aan geldelijke midde len laten varen. "Mijn vrouw heeft wel een baan, maar dat komt uiteraard in de huishou ding terecht. Bovendien verviel na verloop van tijd mijn uitke ring, zodat iets extra's er niet af kon". Vanuit de achtergrond van zyn oorspronkelijke werk in de tex tiel kwam hij uiteindelijk op het maken van zijn zogenaamde 'unieken'. Zelf omschrijft hij de ze kunstvorm als een nieuw type vormgeving. Het gebruikte ma teriaal, onder meer kledingstuk ken, schoenen, spiegels en tex tiel wordt met speciale verf be werkt die het materiaal hard maakt. Er gaat een eerste laag overheen die zorgt dat het model stevig wordt. Daarna verf ik het weer over. Ook weer in wit, maar wel een ander soort verf. Dat erf is bewei schilderen doet de Nieuwvenne- per met de hand. "Niets wordt gespoten, alles is handwerk. Daardoor ben je ook veel meer bij je materiaal betrokken". Op ontstaat een bijzon der object. Rossen werkt alleen in wit, want kleur leidt volgens hem-af van de gekozen vormen. Met zyn 'kunstwerken' is hij na enige tijd de boer op gegaan. "Vooral om te laten zien dat ik er nog wel degelijk-ben. Maar nu zonder enige gene. Dat is voorbij, dat heb ik door mijn 'unieken' van mij afgezet. Dat is juist het plezierige ervan". Zo exposeerde hij een aantal keren in Amster dam en omgeving. Rossen of Coursiers, het frans voor het zelfstandig naamwoord rossen, begint het nu aardig druk te krijgen. Er zijn volgens hem aanwijzingen dat zijn 'unieken' in bepaalde kringen aanslaan. "Niet alleen even over je bol aai en, maar er wordt geregeld iets gekocht". Het werk van Rossen in combi natie met de vaak cynische titels genieten een redelijke belang stelling. Die titels bedenkt de Nieuwvenneper omdat hij graag discussie losmaakt over zijn werk. "Het is zeker niet de be doeling dat ze alles mooi vinden, als ze er maar over willen praten. Dat mijn titels wel eens shocke ren besef ik zelf maar al te goed. Maar dat moet kunnen in deze tijd". Het is voorlopig niet de bedoe ling van Rossen om van zijn hob by zijn beroep te maken. Zelf zegt hij ervan dat het alleen maar is om zijn auto te laten rijden. Meer is zeker nu nog niet de op zet. Wel denkt hij eraan wat meer aan de weg te gaan timmeren met zijn 'unieken'. "Maar zeker niet om er mijn beroep van te maken. Dan is je toekomst zo on zeker. Een baan vinden blijft ze ker voorop staan". Hij speelt onder meer met het idee om iemand anders met zijn werkstukken de wat meer spe cialistische meubelzaken langs te laten gaan. De werkstukken mogen dan door de winkelier worden verkocht. Lukt dat niet dan worden de 'unieken' na een bepaalde periode weer terugge haald. "Ze blijven mijn eigen dom totdat ze verkocht worden". Zelf langs de winkels gaan wil Rossen niet. Hij weet van zich zelf dat hij geen verkoper is. "Ik heb in het verleden wel eens een opleiding verkopen gegeven. Dat was alleen maar lachen voor de leerling. Dus dat doe ik liever niet en laat het graag aan iemand anders over".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4