Steeds 'Er komen te veel bestuurders en te weinig doe-mensen korting C.J. Zwarts over macht, gezag en invloed r\A Tt/r cyVlAAoJ JAM Sterrenparade 1985 in Groenoordhallen Inbraakpoging verijdeld in benzinestation WOENSDAG 23 JANUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - Zo op het oog geen sporen van ambitieus leiderschap. Bruin pak, beige vest, en een houding die een aangeboren kalmte uitstraalt. Zijn kamer in een van de barakken op het universiteitsterrein aan de Wassenaarseweg ziet er sober uit. Mr. C.J. Zwarts, directeur van het faculteitsbureau geneeskunde, heeft nimmer prijs gesteld op luxe. Vorige maand heeft hij na veertig jaar overheidsdienst afscheid genomen. In de persoonlijke toespraken van zowel decaan Tammeling als van AZL-directeur Peters werd de eerlijkheid die zij in de per soon Zwarts steeds hadden aangetroffen benadrukt. Een interview met een man die macht verafschuwt. Mr. C.J. Zwarts: "Een academisch ziekenhuis bestaat natuurlijk bij de gratie van de faculteit". Zwarts hield zich met zijn staf bezig met bestuurlijke zaken in het uitvoerende en beleids- voorbereidende vlak. Een soort adviesbureau, want het bestuur van de faculteit be paalt uiteindelijk of de plannen ook ten uitvoer worden ge bracht. En het zal zeker niet na laten daar een eigen stempel op te drukken. De faculteit geneeskunde, onder deel van de Leidse universiteit, werkt samen met het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). De fa- door Saskia Stoelinga culteit is niet alleen verantwoorde lijk voor de opleiding tot basisarts, maar draagt ook zorg voor de we tenschap. Het AZL bewaakt de pa tiëntenzorg. Tesamen vormen zij één van de grootste werkgevers van Leiden. Meer dan 3000 mensen zijn er in dienst. Haat-liefde Een onverbrekelijke eenheid kun je het ziekenhuis en faculteit echter niet noemen. Het gaat toch meer in de richting van een haat-liefde-ver houding? "Er wordt al 23 jaar, zolang ik hier zit, gesproken over de status van een Academisch Ziekenhuis. Een academisch ziekenhuis be staat natuurlijk bij de gratie van de faculteit. Vroeger had het zieken huis alleen maar een medisch di recteur en niet eens een bestuur. Daar is verandering in gekomen. Het is nu een zelfstandige organi satie. Niet ten onrechte, alleen heb ik het gevoel dat, gezien de grote omvang van directie en bestuur, de balans nu is doorgeslagen. Boven dien groeien faculteit en zieken huis uit elkaar". Legt u dat eens uit? "In feite hebben we dezelfde doelstellingen: zorgen voor kwali teit. Dat geldt voor zowel het on derwijs en onderzoek als de patiën tenzorg. Dat kun je niet los van el kaar zien. Je moet dan ook geen andere doelstellingen proberen na te jagen. Een academisch zieken huis mag je een top-ziekenhuis noemen, omdat er, dank zij de fa culteit, top-artsen zitten. Voor de studenten echter moet er een breed scala aan patiënten zijn. Dat betekent: hele moeilijke 'gevallen', maar ook eenvoudige ingrepen moeten worden geleerd. Op dit moment wordt er door het zieken huis te veel energie en geld gesto ken in die top. De hartchirurgie, maar ook de transplantaties in het algemeen, zijn zulke voorbeelden. Zolang er in een bepaalde fase veel weten schappelijk onderzoek en begelei ding nodig is, hoort het in het AZL thuis. Maar als op den duur de in grepen routinematig worden, is het niet nodig om ze in een acade misch ziekenhuis bij honderden uit te voeren. Vooral als het om geldverslindende bedragen gaat. Op zo'n moment moet een directie zich afvragen of deze ingrepen niet in andere ziekenhuizen thuisho ren. En dat gebeurt niet. Een probleem daarbij is dat als je een specialist voor een keuze stelt hij altijd voor de patiëntenzorg moet kiezen. Je moet dus als facul teit dat een beetje proberen af te schermen. Ja, heel moeilijk, want die top-patiëntenzorg levert qua geld weer het meeste op voor het ziekenhuis". Machtsstrijd De verwevenheid van taken (on derwijs, wetenschap en patiënten zorg) tussen faculteit en AZL wordt al jarenlang als excuus gebruikt voor onvoldoende kunnen bezuini gen. Is daar nu geen oplossing voor? "Nee, die komt er ook niet zolang ADVERTENTIE 1 I op volgende aankoop j@r V dmv- geldterugbon C~71 n A A Cl Probeerprijs 150 ml. 4,45 300 ml. 7,95 LEIDEN OEGSTGEEST. Winkelcentrum Winkelcentrum NOORDWIJK/ZEE Tel. 071-220038 Tel. 071 - 174715 Tel. 01719 12691 Lee Towers, Koos Alberts en Fortunes LEIDEN - Lee Towers, Koos Al berts en The Fortunes. Dat zijn de artiesten die 7 februari zullen op treden in de Groenoordhallen, tij dens de 'Sterrenparade 1985'. Het is de eerste keer dat een dergelijk artiestengala in dit complex wordt gehouden en het is ook voor het eerst dat het restaurant Groenoord de organisatie van een evenement in de hallen zelf voor zijn rekening neemt. Het duo J. de Haas en C. de Bock, de exploitanten van het res taurant, geven twee redenen op waarom zij tot dit initiatief zijn ge komen. Het jaarprogramma voor 1985 van de Groenoordhallen geeft aan dat er weinig muzikale evene menten staan genoteerd. Er is bij voorbeeld nog een enkel popcon cert geboekt. Een andere reden is het vijftienjarig bestaan van de Groenoordhallen, dat vorig jaar ta melijk onopgemerkt is gebleven. De Haas en De Bock zeggen zo'n 2500 3000 toeschouwers nodig te hebben om uit de kosten te komen. De voorverkoop verloopt inmid dels redelijk. Het is de bedoeling het maximumaantal tot 5000 te be perken. De grote hal zal door mid del van een gordijn worden gehal- er een machtsstrijd gaande is tus sen twee ministeries. U weet, het AZL valt onder de verantwoorde lijkheid van het ministerie van on derwijs en wetenschappen. Toch probeert het ministerie van volks gezondheid ook een vinger in de pap te hebben. Staatssecretaris Van der Reijden bemoeit zich bij voorbeeld weer met de hartchirur gie. Beide ministeries hebben zelfs een raadsadviseur speciaal voor de academische ziekenhuizen in dienst. In die kringen gaat het ge woon om macht. Hoe meer lande lijk budget, hoe sterker en machti ger we zijn". Een directeur die niet van macht houdt en dat binnen de faculteit ge neeskunde. Toch heel merkwaar dig? "Ach, men kan dienstbaar zijn zonder macht. Ik ben er ook niet gevoelig voor. Ik ben maar een ad viseur, de anderen moeten beslis sen. Macht veroorzaakt alleen maar dat mensen met oogkleppen oplopen. Iets anders is gezag. Als gezag goed wordt gebruikt, vind ik dat geen macht. Maar ik geef toe, gezag en macht liggen vlak naast elkaar". "Een ander facet waarom onder handelen zo stroef gaat is dat men niet meer zegt wat men wil, terwijl men wel denkt te weten wat die an der wil zonder dat daarover iets is gezegd. Niemand laat nog het ach terste van de tong zien. Ik heb die situaties vaak meegemaakt, maar zelf altijd geprobeerd het te vermij den". i de "Tja, dat is ook heel ingewik keld. Nu de maatschappij daarte gen in opstand is gekomen, moe ten ze langzamerhand gas terugne men. En dat gebeurt ook; we ver keren nu in een overgangssituatie. Toch moetje oppassen. Stel dat en specialist vandaag zegt: ik hou er mee op en creëer voor mijn post twee arbeidsplaatsen. Dat is mak kelijk gezegd, maar in praktijk haast onuitvoerbaar. Er mogen bij voorbeeld geen formatieplaatsen meer bijkomen. Het salaris van een specialist bij een universiteit is niet extreem hoog. De privépraktijken zorgen voor de extra inkomsten. Daar staat weer tegenover dat als je alle privépraktijken vandaag zou op heffen, er heel wat ontslagenen zouden vallen, namelijk doordat door die inkomsten mensen zijn aangesteld. Met de nieuwkomers zullen we dit soort toestanden niet meer meemaken; de rest moet maar uit sterven. Vechten ertegen levert te weinig op". Heeft u invloed gehad? "Ha, ha, ha, invloed zou ik kun nen vertalen in macht. Hmmm, misschien ongemerkt, ik denk dat ik voortdurend heb geprobeerd op een onzichtbare manier in te grij pen. Natuurlijk zijn daarbij de no dige kritische woorden gevallen". Rechten In het arbeidszame leven van Zwarts is de prakijk altijd vooraf gegaan aan de theorie. Toen hij na het gymnasium wilde gaan stude ren kon dat niet vanwege de oor log. Eenmaal aan het werk bedacht hij dat een studie rechten hem goed te pas zou kunnen komen. In de avonduren weliswaar. Inmid dels hield hij zich als administra teur van de Vereniging Christelijk Volksonderwijs en later van veer tig hervormde scholen in Amster dam al bezig met juridische kwes ties. In 1960 behaalde hij zijn doc toraal recht en zag om naar een an dere baan. Hij werd faculteitsju rist, later aangeduid met directeur van het faculteitsbureau. We ko men te spreken over besturen, be leid en bezuinigen binnen de uni versiteit. "Ach, dat is een veelgehoorde stelling. Ik weet het niet. Inder daad, door de marktsituatie in de goede jaren zijn er mensen binnen gehaald die je nu niet meer binnen zou halen. Er zijn mensen die on voldoende capaciteiten hebben voor een universitaire functie en wier plaats door de bezuinigingen nu op de tocht komt te staan. Te recht? Ja en nee. Op het bureau van de universiteit wordt er voort durend op 'doe-mensen' bezuinigd en niet op de zogenaamde bestuur ders en beleidsmedewerkers ach ter het bureau. Dat groeit maar aan. Nederland gaat daaraan kapot. Theoretisch bedenken zij allerlei mooie dingen die later in de prak tijk niet uitvoerbaar zijn. Bezuini gingen binnen een universiteit of faculteit zijn heus wel te realiseren, maar niet als dat moet via taakaf- stoting, profileringsplannen of in flatie van functies". woordelijk voor haar eigen uitga- Een ander punt is dat het bestu ren door het Bureau van de Uni versiteit een doel op zich aan het worden is. Zo'n 300 man houdt zich daarmee bezig. Dat bureau moet alleen zorgen voor de coördi natie, personeelsbeleid en zich af vragen of de regels die worden op gesteld door het college van be stuur of het ministerie, wel voor el ke faculteit kunnen gelden. Kijk, volgens mij moet een groot gedeelte van die mensen ambtelij ke ondersteuning geven aan de fa culteiten en dat kun je alleen goed doen als je ook deel uitmaakt van die faculteit. Neem nu de dienst algemene on derwijs en wetenschapszaken (OWZ) van het Bureau van de Uni- versteit. De faculteit toetst het we tenschappelijk werk zorgvuldig. Maar wat blijkt? Deze dienst doet dat met eigen regels nog eens over. Overbodig, volstrekt overbodig". Blij "Ja, maar mijn invalshoek is an ders. Ik werk vanuit de praktijk. We maken niet voortdurend nota's met allerlei regels die niet werken. Als regels je verhinderen je werk goed te doen, is het mis. In die si tuatie verkeert de universiteit". Bureaucratie "Mijn grootste ergernissen zijn de bedilzucht en de bureaucratie. Het college van bestuur beleidt met de mond dat ze decentrali seert, maar daarvan is nog geen sprake. Misschien in 1990, volgens voorzitter Cath. En als de facultei ten daar wat van zeggen, krijgen ze voortdurend te maken met een af werende houding van het college van bestuur en wordt gezegd dat bij de faculteiten de wil tot bezuini gen ontbreekt. Daarnaast heb je nog het beheer. Er zijn beheerders die regelrecht verantwoording schuldig zijn aan de universiteit buiten de faculteit om. De faculteit is toch verant- "A1 vijf jaar geleden liep ik met het idee rond om eerder weg te gaan. De vut gaf me daartoe de ge legenheid. Niet omdat ik van mijn werk zou balen, natuurlijk waren er frustraties, maar niet meer dan 23 jaar geleden. Overwegingen zijn: energie vermindert, sneller moe, de verantwoordelijkheid weegt zwaarder, minder flexibel, eerder geïrriteerd en de belangrijk ste: het dubbele huwelijk. Twee dames dienen lukte niet meer zo goed. Mijn vrouw en ik gingen er naar verlangen om die dingen te doen die we prettig vinden, maar waar we niet of nauwelijk aan toe zijn gekomen. Misschien houd ik mijzelf voor de gek, maar op dit moment ben ik blij dat ik deze stap heb genomen. En echt uitgewerkt ben ik niet. Voorlopig heb ik het nog druk ge noeg met een aantal bestuursfunc ties in het maatschappelijke leven. En reizen, want daar willen we veel tijd voor vrijmaken". LEIDEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag een 24-jarige Amsterdammer gear resteerd die had geprobeerd in te breken in een bezinestation aan de Rijksweg 4. Toen de politie arri veerde, gewaarschuwd door het in braakalarm, bleek dat de inbreker nog geen kans had gezien te vluch ten. Zijn auto, waarin hij pakjes si garetten en cassette-bandjes had neergelegd, stond nog op het par keerterrein. Even later werd de Amsterdammer aangehouden; hij probeerde zich te verschuilen in het station. Auto rijdt 'uit zichzelf en raakt in brand LEIDEN De brandweer moest gisteren een auto blussen die 'spontaan' was gaan rijden en daar na in de brand vloog. De auto stond geparkeerd op de Agaath- laan. Door vochtcontact ging het voertuig volgens de politie rijden. In elk geval reed de auto tegen een andere geparkeerde wagen aan. Dit voertuig liep brandschade op. Vliegtuigen bij expositie in en bij clubhuis LEIDEN Twee vliegtuigen staan zondag opgesteld op het terrein naast het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan, als onderdeel van de jaar lijkse tentoonstelling die de Leidse Luchtvaart Club dan houdt. De Zuidhollandse Vliegclub zal daar een van haar zweefvliegtuigen op stellen en daarnaast laat de Aero Club Valkenburg een van haar nieuwste gemotoriseerde zweef vliegtuigen zien. De tentoonstelling die de Leidse Luchtvaart Club samen met enkele andere verenigingen organiseert, bevat verder modelvliegtuigen in het Vijf Hovenhuis, terwijl in een aparte ruimte videofilms worden getoond over de grote en kleine luchtvaart. Aan de tentoonstelling is verder een prijsvraag verbon den, met als prijs twee rondvluch ten. De tentoonstelling duurt zondag van elf tot vijf uur. Serie inbraken in flatwoningen LEIDEN De politie vermoedt dat de negen inbraken in flatwo ningen die in de afgelopen week plaatsvonden, zijn gepleegd door dezelfde persoon. In alle gevallen betrof het overigens onverlichte woningen op de eerste etage. veerd. Op de achtergrond komen tribunes, daarvoor een terras met zitjes, kaarslicht, bloemversierin- gen, lantaarnpalen en een verlaagd plafond. De Haas en De Bock zeg gen te willen afrekenen met het idee dat met name in de regio zou leven dat de Groenoordhallen niet veel meer dan "een veehal annex sporthal" zijn en aan te willen to nen dat het complex wel degelijk ook voor vormen van theater ge schikt is. Zo is veiling Flora inge schakeld voor de planten- en bloe- mendecoraties. Om op een breed publiek te mik ken heeft het duo gekozen voor ar tiesten in uiteenlopende genres. Lee Towers behoeft geen nadere introductie, radiopiratenheld Koos Alberts bestormt inmiddels de hit parades en de Engelse formatie The Fortunes brengt herinnerin gen aan de jaren zestig en zeventig naar boven met hits als 'Here it co mes again' en 'You've got your troubles'. Het artiestengala begint die don derdagavond om acht uur en zal tot kwart voor twaalf'duren. Slaagt het evenement, dan willen De Haas en De Bock van de Sterrenparade een jaarlijkse gebeurtenis maken. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Rennen (1) Zo gaat dat: M. van Nood (61) werkte eerst in de melkzaak van z'n vader, bezocht 's avonds de lessen van 'Kennis is Macht', be gon na verloop van tijd zelf een melkhandel in Sliedrecht, ver huisde na een jaar of acht naar Rotterdam, was nog eigenaar van een damesatelier in De Bilt, vatte vervolgens het plan op om met een bus toeristen door Euro pa te gaan vervoeren, maar dat ging niet door en hij belandde uiteindelijk weer in de stad waar het allemaal begon: Leiden. En daar bleef hij meer dan twintig jaar, als bode, chauffeur en later hoofd huishoudelijke dienst van het stadhuis, een functie waarin hij binnenkort met vervroegd pensioen gaat. "Vroeger", vertelt Van Nood in de koffiekamer van het stadhuis, "had ik iets van een zwerver in me. Een beetje rommelen, dat lag me wel. Ja, dat plan om met een bus door Europa toeristen te gaan vervoeren, wilde ik echt uit voeren. Maar wat bleek: je moet eerst chauffeurservaring in Ne derland opdoen". "Ik was ook van zins om dat te gaan doen, maar toen hoorde ik - in die tijd woonde ik overigens in Alphen aan den Rijn - dat ze in Leiden iemand op het stadhuis zochten. Waarom niet, dacht ik. En zo werd ik bode". Soms trad hij op als chauffeur, dan moest hij een wethouder rij den omdat de vaste chauffeur er niet was. "En toen brak het mo ment aan dat ik burgemeester Van der Willigen moest vervoe ren". Tijdens de rit zei de burge meester geen woord tegen de in valler. "Maar toen hy uitstapte sprak hij één zin. Hij sloeg me op de schouder en zei: 'Jij moet me voortaan rijden'. En dat was dat". Rennen (2) Zo brak de tijd aan die Van Nood nu nog typeert als de leuk ste jaren op het stadhuis. "Het was een vaderlijke man, Van der Willigen. Echt een burgervader. En hij had altijd haast. Het kon voorkomen dat er ergens in Lei den een verkeersopstopping was en dat hij dan uit de auto stapte en ging rennen. Ik bleef rustig zitten: ik kende dat wel. Even la ter haalde ik hem meestal wel in. Hij stapte dan weer in de auto, maar kwamen we voor de twee de keer vast te zitten, dan ging hij rustig weer rennen". Van der Willigen schroomde ook niet om in andere steden aan het rennen te slaan. "Ik weet nog dat hij in Amsterdam uit de auto stapte. We waren op weg naar het Maagdenhuis. Ik dacht: laat maar rennen. Uiteindelijk was ik eerder bij het punt van bestem ming dan hij. Gebeurde dat, dan lachte hij altijd". Van Nood herinnert zich ook nog een andere eigenschap van Van der Willigen. Als ze 's nachts over 's Heeren wegen jakkerden, lag de burgemeester altijd een beetje te dommelen. En op een bepaald moment haalde hij, al dommelend, steevast z'n kam metje tevoorschijn, hield die een tijdje buiten het raam, zodat het voorwerp nat werd van de dauw en kamde na verloop van tijd z'n haren met het natte kammetje. Na Van der Willigen kwam Vis. Over hem weet Van Nood niet zoveel te vertellen, behalve dan dat het een correcte man. Een beetje een ambassadeurstype, zoals Van der Willigen echt het prototype van de burgemeester was. Van Nood houdt het er maar op dat beide mannen zich lastig laten vergelijken. Rennen (3) Hoofd huishoudelijke dienst is Van Nood tegenwoordig. Wie de woorden hoort, denkt direct aan het rondbrengen van kopjes kof fie en thee. Maar dat is toch niet de juiste omschrijving van de be zigheden van de huishoudelijke dienst. Van Nood: "Kijk, bij ver gaderingen brengen we wel een x het stadhuis: "Alles lekker laten verlopen, kopje koffie rond, maar we doen zoveel meer: de post verzorgen, toezien dat raadsleden hun stuk ken op tijd krijgen, zorgen dat de trouwerijen goed verlopen; dat zijn de belangrijkste dingen die we doen. We hebben zelfs een paar mensen in dienst die repara ties verrichten. Hoort er allemaal by". Van Nood heeft veel raadsver gaderingen meegemaakt en daardoor kent hij het klappen van de politieke zweep naar ei gen zeggen. "Kijk als man van de huishoudelijke dienst ben je niet zo'n politiek iemand. Kan ook niet, maar je weet na verloop van tijd wel: o, die stemming zal zo uitvallen. En soms raak je ook wel eens een beetje verveeld hè. Kijk, als ze nou een dik uur heb ben gepraat over een urinoir, dan kun je de volgende dag natuur lijk geen urinoir meer zien". Van Nood heeft veel belangrij ke mensen in zijn auto gehad; ja ooit dronk hij zelfs een kopje koffie met Beatrix en Claus. Hoe vond hij dat: werken in de scha duw van beroemdheden? "Ach, zo heb ik het nooit gezien. Alles lekker laten verlopen, een bij eenkomst goed regelen; daar gaat het om. Dat je ziet dat alles in orde is als de koningin op be zoek is. Ik ben toen trouwens aan Juliana voorgesteld. Zegt me wèl niet zoveel, maar het was toch leuk". En wat zei ze? Goed gedaan Van Nood? "Nee, dat zegt ze vanzelfspre kend niet". Paus Er bestaat verzet tegen de komst van de paus naar Neder land. Maar er zijn ook mensen die de loper bij wijze van spre ken al hebben uitgerold. Steun voor het pausbezoek komt nu zelfs uit onverwachte hoek. Sinds enige tijd bestaat 'Het Ne derlands Comitee Studenten vóór Pausbezoek'. Een organisa tie die is opgericht "om geïnte resseerde studenten die zich ac tief op de komst van de paus wil len voorbereiden te verenigen". De club kent diverse aftakkin gen. ook in Leiden is een onder afdeling. Lid H.J Keyner vertelt dat het initiatief min of meer werd genomen door mede-stu dent Theo Barenbrug. "Hy is van mening dat er genoeg studenten zijn te vinden, katholieke stu denten, die positief staan tegen over de komst. Mensen die de paus graag een cadeau zouden willen overhandigen". Hoeveel leden telt de Leidse afdeling? Vijftien, antwoordt Keyner, en dat getal zegt volgens hem niets over een eventuele ne gatieve instelling van de meeste studenten. "Dat zou een voorba rige conclusie zijn, want we zyn immers pas bezig. Zo moet er bij voorbeeld nog worden bepaald wat voor een cadeau we gaan ge- Komt de actie voort uit verzet, met andere woorden: willen de katholieke initiatiefnemers laten zien dat er heus nog wel studen ten zijn die de paus willen zien arriveren op Schiphol? "Ik denk dat we de actie sowieso wel zou den hebben gehouden, maar nu is er natuurlijk wel sprake van een extra prikkel. Zo van: er zijn best genoeg studenten te vinden die belangstelling hebben voor deze materie".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3