'Het oude Leiderdorp wordt verwaarloosd' Vervuiling grond lijkt mee te vallen Versneld bekeuren werpt vruchten af Uitgebreide lustrumvieriiig van Visser 't Hooft Opstekertje voor Voorschotens kasteel PAGINA 2 WOENSDAG 23 JANUARI 1985 Wel nader onderzoek bij Wassenaarse Knoopslaan WASSENAAR - Het lijkt mee te vallen met de vervuiling van twee stukken grond in Wassenaar. Zo wijzen de eerste resultaten van een nader onderzoek naar het voorma lige gasfabrieksterrein aan de Jo- han de Wittstraat uit dat er geen 'alarm' hoeft te worden geslagen. Een eerste onderzoek naar de bo dem aan de Knoopslaan levert ook geen verontrustende geluiden op. Wat de Johan de Wittstraat be treft: de provincie Zuid-Holland is momenteel bezig om met de laatste fase van het nader onderzoek uit te werken. Vooruitlopend daarop zegt provinciaal projectleider C. Sturm de indruk te hebben dat het meevalt met de vervuiling aldaar. "En dat komt hoofdzakelijk door dat die gasfabriek daar maar kort in bedryf is geweest. Om precies te zijn van 1914 tot 1928 weet Sturm. Een andere reden voor die mee valler is dat de bodem onder de voormalige gasfabriek uit zand grond bestaat. En zandgrond hoeft nooit te worden opgehoogd, maar wordt daarentegen vaker afge voerd. Sturm hoopt eind deze maand, begin volgende maand de preciese uitslag van het onderzoek in huis te hebben. Het rapport zelf zal eind februari worden vrijgege- Het onderzoek, dat is uitgevoerd door het Heidemij Adviesbureau, bestond uit het uitvoeren van on geveer 25 boringen. Een aantal monsters van de grond is chemisch onderzocht. Men vond er cyanide, een stof die in de volksmond als 'Pruisisch blauw' wordt aange duid. Burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben laten weten dat een nader onderzoek van de voormalige vuilstortplaats aan de Knoopslaan nuttig is. Maar voorlo pige maatregelen zijn niet nodig. In de grond zijn metalen als zink, lood en koper gevonden, maar er is geen reden tot bezorgdheid, zo deelt milieudeskundige H.A.N. Versluys mee. De provincie Zuid- Holland zal dit onderzoek voor haar rekening nemen. L)e vuilstortplaats is in de jaren zestig gebruikt. Nu staat op die plek het gemeentekantoor. Bewoners spuien klachten en vragen Verzorgingstehuis strijdt voor veiliger toegangsdeuren DEN HAAG/OEGSTGEEST - De toegangsdeuren van het Oegst- geester verzorgingstehuis Rustenborch zijn volgens bestuur en bewoners onveilig. De dubbele hardglazen deuren waaien al bij matige wind open en dicht en het is al vaker voorgekomen dat bejaarden die in een rolstoel of met een looprekje de deuren willen passeren ternauwernood de handen op tijd kunnen terugtrekken om bij het weer dicht waaien ernstige verwondingen te voorko- Het bestuur van het tehuis en de bewoners hebben nu bij het provinciebestuur geprotesteerd tegen de afwijzing om die deuren door automatische schuifdeuren te vervangen. De provincie heeft de vervanging van de deuren afgewezen omdat hiervoor geen geld zou zijn. Het bestuur heeft er nog op gewezen dat het meer dan normale inspanning vergt om de deuren te openen. Dit komt doordat de deurdrangers in de huidige toegang maximaal moeten staan afge steld om te veel open en dicht waaien te voorkomen. "Reeds meer malen is het voorgekomen dat men daarbij het evenwicht ternau wernood kon bewaren", aldus het bestuur. Agenda LEIDERDORP - De bewo ners van het oude dorp in Leiderdorp vinden dat de gemeente geen aandacht voot hen heeft en de oude dorpskern verwaarloost. Dat brachten bewoners gis teravond naar voren op een bijeenkomst van de Party van de Arbeid in het oude dorp. door Truus van Es Een bijeenkomst, PvdA hoopte meer contact met de Winkels mensen Gees: kiezers) te kunnen krijgen en een beter idee te krijgen van wat er leeft onder de inwoners van Leiderdorp. Op die manier or ganiseren ze nog vier andere avonden. vroeg hij zich af. Hopelijk is hij iet wat tevredengesteld door de toe zegging van Holierhoek dat in de begroting van de gemeente voor 1985 de verbetering van een ge deelte van de Hoofdstraat is'opge- C. Bos, die in het oude dorp een boekhandel en postagentschap heeft en ook in de winkeliersver eniging zit, zei te vrezen dat hij bin nenkort het pand waar zijn winkel nu gevestigd is zal moeten verla ten, omdat de gemeente besloten heeft het te verkopen. "Als ik het pand niet kan kopen, moet ik wel stoppen", merkte hij op. Ook deze verontruste Leiderdorper werd 'gesust' met de belofte van raadslid Holierhoek over deze kwestie di- rekt bij B en W te informeren. dorpskern centraal stond. Slechts enkele punten van het voorstel werden toen door de raad goedge keurd. "Het is misschien zinnig het plan opnieuw te bekijken", zei Molkenboer. Of de PvdA door de avond leden heeft gewonnen blijft nog de vraag. Eén lid is de partij in ieder geval kwijt: J. van der Wal uit het Patri moniumpark. "Al jaren vragen we om een busverbinding tussen het oude dorp en het Patrimonium park. Ze laten ons gewoon zitten. In 1925 reed er notabene wel een bus, het is nu 1985. Dat is toch een onvoorstelbare situatie", zei Van der. Wal. "Volgens mij heeft de ge meente liever vier hockeyvelden in plaats van één busverbinding met het Patrimoniumpark". Mieke Holierhoek, Annemarie Wirtz bewoners van het "oude' Leiderdorp. Victor Molkenboer (vlnr) horen de wensen en klachten (foto Holvast) Voor zover het partijprogramma het toelaat zullen in het verkie zingsprogramma voor 1986 de be langrijke punten van die avonden, worden opgenomen. Op deze eer ste bijeenkomst kwamen al veel klachten, vragen en ideeén daar voor in aanmerking, getuige het driftige noteren van PvdA-voorzit- ter Annemarie Wirtz, secretaris Victor Molkenboer gemeente raadslid Mieke Holierhoek. "Als ik op de fiets over de Hoofd straat rijd, hobbel ik bijna van m'n fiets af, zo slecht is het wegdek", beet A.W.F. Geerlings uit de Ko- ningstraats het spits af. Hoe lang duurt deze situatie nog voort, zo Over één ding waren alle zigen het eens: het is belangrijk dat er winkels in het oude dorp blij ven. Door de komst van de Winkel hof in het nieuwe gedeelte van Lei derdorp zijn al veel winkels ver dwenen. Een van de aanwezigen bleek weinig hoop te hebben dat het tij zal keren. "Mensen blijven toch naar de Winkelhof gaan. Ook al omdat de boodschappen er goedkoper zijn". Bos betwijfelde dit en zei dat de gemeente altijd tegenwerkt als een winkelier zich bij de Hoofdstraat wil vestigen. "Als ik antwoord zou krijgen op alle brieven die ik aan B en W gestuurd heb, dan doe ik er vier weken over voor ik alles gele zen heb". Molkenboer zei een ge zellige dorpskern met winkels erg belangrijk te vinden en wees erop dat de PvdA al in 1977 een plan bij de gemeenteraad had ingediend waarin kleinschaligheid in de LEIDERDORP - De leerlingen van het Leiderdorpse Visser 't Hooft lyceum vieren morgen en overmorgen het tienjarige bestaan van hun dependance aan de Vos- siuslaan. Morgen om kwart voor tien start het feest met een ballonnenwed strijd. Vervolgens is er van tien tot twaalf uur een spelochtend voor al le leerlingen. Van half vijf tot half zeven ten slotte is er een open huis voor ouders, leerlingen en belang stellenden. Vrijdag om negen uur is er een zeskamp voor de brugklassen in sportzaal 'Op dreef. Twee uur later starten de tweede en derde klassen hier met hun zevenkamp. Om half twee is een slotestafette voor lera ren en leerlingen in dezelfde sport zaal. De feestdagen worden afge sloten met een borrel voor docen ten, medewerkers en speciale gas ten, onderbroken voor een "kort, puntig en spits docentencabaret De borrel wordt gehouden in de dependance, die 6 januari 1975 haar deuren opende. Anderhalf jaar daarvoor was de Leiderdorpse Doberman Afgelopen maandag las u een arti kel in het Leidsch Dagblad, waarin stond dat een Doberman Pincher schapen achterna zat en daarna de politie bedreigde en probeerde te bijten. Ten einde raad moesten de agenten het schuimbekkende dier doodschieten. Spannend en sensa tioneel, nietwaar? De waarheid was wel even an ders. Zaterdag 19 januari, om half één, liet ik Thamar en Daisy uit bij de Stevenshofpolder. Het is daar fijn je hond uitlaten. Ze renden vrolijk' de velden in. Tja, wat doet een ge zonde hond als hij een konijn ziet? Natuurlijk, dat beest heeft een in stinct en holt achter het konijn aan. Na 10 tot 15 minuten kwam Dai sy teruggehold, maar Thamar bleef weg. Ik ben hem gaan zoeken, maar niks geen Thamar te zien. Ten einde raad ben ik eerst Daisy naar huis gaan brengen en gelijk Insluipers betrapt OEGSTOEEST - Twee Engelsen hebben gistermiddag een mislukte insluiping gedaan in hotel 't Witte Huis in Oegstgeest. De 24-jarige D.P en de 28-jarige G.C.K. werden betrapt toen één van hen in het kantoortje van het hotel liep te 'snuffelen'. Zij namen snel de be nen, maar konden niet verhinde ren dat een personeelslid van het hotel het kenteken van de vlucht auto noteerde. Een half uur later werden zij in Voorschoten gesigna leerd. De Voorschotense politie achter volgde het Britse tweetal. In pa niek parkeerden de Engelsen hun voertuig tegen een stilstaande vrachtwagen. De auto was total- loss en de inzittenden raakten zwaar gewond. Éen van de inslui pers brak zijn hand en zijn neus. De ander liep zware kneuzingen op aan de ribben en zijn bovenbeen. Na behandeling in het ziekenhuis belandden ze in de cel van het Oegstgeester politiebureau. Ze worden vandaag verhoord. weer teruggegaan om te gaan zoe ken. Ik naar een café om te vragen of ze soms mijn hond hadden ge zien, maar niets hoor. Dus heb ik mijn telefoonnummer achtergela ten. In de tussentijd is Thamar gearri veerd bij een weiland, waar hij nog steeds bezig was dat konijn in de peiling te houden. Maar een boer kon er blijkbaar niet tegen dat er een hond (die nog een heel eind van zijn eigendom vandaan zat) bij zijn gebied was. Dus belde hij de politie. De agenten kwamen al snel en probeerden Thamar te vangen en in de politiebus te krijgen. Nu weet ik niet of u wel eens door twee vreemden bent gegrepen, maar mijn hond was bang. Zou u dat niet zijn? Hij beet van zich af. De agenten probeerden nog verdovingsmiddel te bemachtigen, maar dat is helaas niet gelukt. Toen zagen de agenten geen andere be slissing dan 'm dan maar dood te schieten. Ik daarentegen was vier tot vijf minuten te laat. Hij heeft dus niet achter de schapen aan gezeten, want hij kpn het gebied niet berei ken. Toe, mensen, geloof toch niet dat Doberman Pinchers zo slecht en wild zijn. Ze zijn net zo hef als ie dere andere hond. De Doberman heeft toch al zo'n slechte naam, en door die verhalen wordt het alleen maar erger. Dit stukje is geschreven om de eer van onze hond en alle andere Dobermannen in stand te houden. Een gedupeerde Doberman- vriend! (Naam en adres bij de redactie bekend). Naschrift redactie: Ten onrechte stond in het bewuste bericht afgelopen maandag ver meld dat tegen de eigenaar van dé hond proces-verbaal Zou zijn opge maakt. De politie Voorschoten meldt desgevraagd voorts dat de hond, op het moment dat de politie arriveerde, niet achter schapen aanrende. Blijft staan dat de hond niet te benaderen was, vplgens de politie van plan was om aan te val len en ze op dat moment geen ande re mogelijkheid zag dan te schie ten. Red. dependance begonnen in de oude kweekschool te Leiden. Bij het ju bileum telt deze datum echter niet Het gaat om 1975. Een jaar vol activiteiten. Allereerst de opening in januari van het negen lokalen tellende gebouw. Daarna, in sep tember de opening van de uitbrei ding. Op dit moment bestaat het gebouw uit 13 theorielokalen en 4 praktijklokalen. De .dependance wordt bezocht door de eerste drie klassen van de scholengemeen- schapo voor mavo, havo en vwo. In totaal gaat het om 400 leerüngen in de leeftijdscategorie van 12 tot 15 jaar. WOENSDAG Leiden Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'C'eravamo Tanto Amati' van Ettore Scola. 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film '1'A Ven tura' van Antonioni, 20 en 22.30 uur. Endegeest - commissie Endegeest, 19.15 Gulden Vlies - raadscommissie volk huisvesting, 20 uur. Gulden Vlies - inspraakcommissie, 20 Energiebedrijf Rijnland - Langegracht, vergadering algemene raad, 20 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, vergadering Werkgroep Leiderdorp ten Apartheid, 20 uur. Zoeterwoude Klaverhal - Zoeterwouds tafeltennis kampioenschap, 17.30 uur. Muziekcentrum - Schenkelweg, klaver jassen, 20 uur. Voorschoten De Werf - Schoolstraat, napraatavond bezoek jumelage-partners, 20 uur. DONDERDAG Leiden Clubhuis Ons Eiland - Kortenaerstraat, Dienstencentrum Binnenstad organi seert een bingo-ochtend voor ouderen, 10 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 18 tot vr 25 januari door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, Twee inwoners van Warmond aangehouden WARMOND - Een recherche-on derzoek in Warmond heeft de afge lopen week geleid tot de aanhou ding van een 21-jarige en een 30- jarige Warmonder. Het tweetal had enige inbraken gëpleegd en maak te zich schuldig aan de diefstal van 'opoe'fietsen. Van de opbrengst kocht het duo heroïne in Leiden. De beide Warmonders hebben res pectievelijk twee en vier dagen in de cel van het politiebureau in Warmond gezeten. De oudste van de twee is na zijn verblijf in de Warmondse cel over gebracht naar het Huis van Bewa ring in Hoorn. Hij had nog een maand gevangenisstraf tegoed. Te gen het tweetal is proces-verbaal opgemaakt. De recherche is nog bezig met het onderzoek en ver wacht binnenkort in Leiden enkele helers op te pakken. GEWAARSCHUWD - Een ge waarschuwd niens telt doorgaans voor twee. Zo niet de Leidenaar die zijn defecte auto twee weken half op de stoep van de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude heeft laten staan. De wagen is nu door vandalen ge deeltelijk vernield. Alle ruiten zijn ingeslagen en het dashboard is ge sloopt. De Zoeterwoudse politie heeft de "eigenaar van de auto twee keer gewaarschuwd. Politie enthousiast over computer LEIDERDORP - "Mensen die met hun auto te hard rijden, dat zijn de grootste boosdoeners in het snel verkeer. Zij maken de meeste brokken". Dat zegt opperwacht meester H.C. Mensink van de rijks- politie van het district 's-Graven- hage. Al zo lang als er auto's op de weg zijn zoekt de politie naar mid delen om het verkeer in rustiger banen te leiden. VOORSCHOTEN - Het Voorschotense kasteel Duivenvoorde heeft gisteren drieduizend gulden ontvangen van Het nieuwste wapen in deze het comité voor de zomerpostzegels. Dit bedrag komt ten goede aan het potje 'elektrische bedrading'. strijd is, hoe kan het ook anders, de Het comité geeft jaarlijks ruim twee miljoen gulden aan sociale en culturele projecten. In het verleden kregen ook computer. Morgen wordt dit stukje het Voorschotense buurthuis BloemenwijkJBoschgeest en poppentheater Wellus Nietus een gift. (foto Holvast) technisch vernuft in gebruik geno- Apartheid De werkgroep 'Leiderdorp te gen Apartheid' komt vanavond weer bijeen. Iedereen, die de op handen zijnde actieweek tegen apartheid een warm hart toe draagt, is welkom in de Sjelter aan de Heemraadlaan. Aanvang acht uur. (Uit)verkoop Om de voorraad niet te groot te laten worden houdt de Welfare in Zoeterwoude aanstaande vrijdag een (uit)verkoop. Van half twee tot vier uur is iedereen welkom in bejaardenhuis Emmaus aan de Bennebroekweg 1. Daar zijn ok de makers bezig van mooie dingen als sokken, mutsen, sjaals, truien en dergelijke. Van de opbrengst worden nieuwe materialen ge kocht. Rommel De Leiderdorpse hockeyvereni- ging Alecto wil geld sjiaren voor de aanleg van een kunstgrasveld. Om die reden organiseert Alecto op 9 februari een rommelmarkt. Spullen daarvoor worden aan staande zaterdag opgehaald, tus sen 9 en 5 uur. Leiderdorpers met 'rommel' kunnen de spullen klaarleggen: ze worden opge haald. Voor grote stukken kan bellen naar de telefoonnum- 890889, 891249 of 892452. The Nits De bekende groep 'The Nits' treedt morgen in het Zoeterwoud se Swetterhage op. in de recrea tiezaal speelt de groep vanaf half negen. Ook inwoners van Zoeter woude zijn welkom bij dit con cert. In het voorprogramma treedt Studio 17 op. Rock Roll Terug in de goeie ouwe tijd. Dat gaan degenen, die aanstaande vrijdagavond de Wassenaarse jongerensociëteit Tent (Van Zuy- len van Nijeveltstraat 204) bezoe ken. Die avond treden Scorny the Scandals er namelijk op, met snelle rock 'n roll-nummers. Toe gang vijf gulden; aanvang half tien. Provincie trekt aanwijzing woonwagenstandplaatsen in DEN HAAG/WASSENAAR - Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van de provincie, heeft de aan Wassenaar in 1983 opgelegde verplichting ingetrok ken om binnen twaalf maanden de plaats te bepalen voor twee nieuwe woonwagencentra in de gemeente. Die verplichting was Wassenaar opgelegd omdat het provinciebestuur zich niet kon verenigen met uitbreiding van het centrum aan de Ruigelaan. Nu Wassenaar echter heeft be sloten om geheel overeenkom stig de wens van GS aan de La- gerweide een centrum voor acht woonwagens te realiseren en er aan de Ruigelaan zes in stand te houden, drie zogenaamde vrije sectorplaatsen en drie bedrijfs- standplaatsen, trekken GS de verplichting in. Het provinciebe stuur neemt nu ook aan dat de bezwaarschriften die Wassenaar bij de Raad van State tegen het aanwijzingsbesluit had inge diend, als ingetrokken kunnen worden beschouwd. men. En dan? "Wij laten automobi listen die met ingang van morgen worden betrapt zo snel mogelijk weten dat ze te hard rijden", aldus Mentink. In veel gevallen zal de overtreder na 24 uur al de bekende girokaart in de bus krijgen. Vanaf morgen worden de kentekennum mers vanuit de politie-beeldscher- men direct doorgeseind naar een centrale computer in Heerlen. Die computer zoekt het adres bij het kenteken en zorgt, nog steeds zon der dat er een mensenhand aan te pas komt, dat er automatisch een acceptgirokaart naar de eigenaar van de wagen gaat. "Reken maar dat dit een preven tieve werking heeft voor andere weggebruikers", meent Mensink, die dezer dagen al heeft proefge draaid langs de Sassenheimse 'Hoofdstraat. Het aantal overtredin gen in die straat, waar maximaal 50 kilometer mag worden gereden, bleek bij die gelegenheid legio te zijn. "Terwijl de meter die de snel heden registreert nog royaal was afgesteld", aldus de politieman, die denkt dat alleen zijn aanwezigheid met een radarwagen langs de weg een preventieve werking heeft. De rijkspolitie in dit district ver richt vooral veel snelheidscontro les langs de provinciale weg tussen Leiden en Alphen aan den Rijn, de provinciale weg tussen Hazers- woude en Benthuizen, de Hoofd straat in Sassenheim en bij de doorgaande weg tussen Lisse en Hillegom. LEIDSCH DAGBLAD Bij automatische overschrijving geen administratie- en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de Sro7?T23°«an9en: SSSSSEJSt* tussen 18 WH9.30 uur automatische venenging. (nabezorging na 19.30 uur); 2311 BG LEIDEN Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Kwartaalabonnement 65.70 Per post/89.30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1 ,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs.J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Plv. Alg. redactiechef: M. Hoenson-de Graaff Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H.v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen, Parijs. Washington. Caïro, Rome, Madnd. Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2