LEIDSCH DAGBLAD mEsm Rijk betaalt abortus in klinieken Ook NS profiteert van Vorstldanten' Gladheid verrast autoverkeer Heeft u terug van zoveel voordeel? W. Drees 'begeleidt' reorganisatie marine Goedhart Bouwhuis Mooi meegenomen. Voor een tientje véél wijzer Spionage in India: drie Fransen weg DEMMENIE 00 School poogt zelfdoding te voorkomen ABORTUS 5.95 Generaal Ver aangeklaagd WOENSDAG 23 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37609 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Apj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postt)us54 2300 AB Leiden Voor lel ras i» colofon UTRECHT (ANP) - Bij de spoorwegen is in de eerste twee weken van januari an derhalf a twee miljoen gul den extra binnengekomen van t) "gelegenheidsreizi gers". Zij lieten in verband met het winterweer de ei gen auto thuis. NS—presi dent-directeur drs. L.F. Ploeger, deelde dit vanmid dag mee op een persconfe rentie van NS. Vorig jaar daalde het aantal trein reizigers echter met 2,5 procent. De NS wijten die daling vooral aan de forse tariefstijgingen. Hoewel de spoorwegtarieven dit jaar nauwe lijks omhoog gaan, verwachten de NS dat het reizigers vervoer en de opbrengsten nauwelijks zullen stij gen. De tariefsverhogingen en de daling van de inkomens zijn facto ren die volgens NS blijven door werken. Wanneer verdere extra tariefver hogingen achterwege blijven, den ken NS dat het reizigersvervoer na 1985 weer geleidelijk kan toene men. Dankzij de aantrekkende economie steeg het goederenver voer bij de spoorwegen in 1984 al weer fors met ruim negen procent tot 19,7 ton. De totale opbrengsten van NS bedroegen vorig jaar 2.735 miljoen gulden (2.672 miljoen in 1983), in- Vijftien arrestaties NEW DELHI (AFP/Rtr.) - Bij de grootscheepse spionagekwestic die enkele dagen geleden in India aan het licht is gekomen, zijn drie Fransen betrokken. Ze hebben in middels allen het land verlaten. Of ficieuze Indiase bronnen noemen behalve de plaatsvervangend mili taire attaché op de ambassade in New Delhi, ook twee nog niet geï dentificeerde zakenlieden. Deze zouden inlichtingen die ze in India hadden ingewonnen, aan Frank rijk hebben doorgegeven. Tot dusver zijn vijftien mensen in India gearresteerd, onder wie zes stafmedewerkers van premier Gandhi. Eerder was gemeld dat ook de Verenigde Staten, West- Duitsland en Pakistan recht streeks bij de zaak betrokken zijn. De spionage behelst vooral de ver koop van defensie-geheimen die in ruil voor whisky zouden zijn ont huld. IS NU ÓÓK EEN GEAUTORISEERDE clusief een rijksbijdrage van 1.262 miljoen gulden (1.215 miljoen in 1983) voor het reizigers- en het goe derenvervoer. De kosten waren bij na even hoog zodat voor vorig jaar positief bedrijfsresultaat (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Gladheid als gevolg van nachtvorst heeft vanochtend voor tientallen ongelukken in het hele land gezorgd. Daarbij vielen voor zover bekend drie doden. Een echtpaar (30 en 25 jaar) uit Nuland was op slag dood toen hun auto bij Oss bij een slip frontaal tegen een vrachtauto botste. In Zwolle kwam een 20-jarige vrouw uit Hasselt om het leven toen haar geslipte auto tegen een boom bot ste. Een 54-jarige automobilist uit Maarssen raakte ernstig gewond nadat in Utrechts met zijn auto te gen een lichtmast vloog. Ook op rijksweg 4 ter hoogte van Roelofarendsveen, Hoogmade, Leiderdorp, Leidschendam, was het raak. In totaal gebeurden er vanmorgen elf ongelukken op dit stuk rijksweg in de richting Den Haag. Om zeven uur kwam de eer ste melding binnen. Een wagen met aanhanger was nabij het via duct bij Leiderdorp-Hoogmade gaan scharen en tegen de vangrail beland. Over een lengte van een halve kilometer ontstonden daarop bin nen anderhalf uur diverse aanrij dingen. De meeste auto's raakten in een slip omdat de bestuurders de file te laat opmerkten. Er waren geen persoonlijke on gelukken. Eén wagen werd total- loss verklaard na een botsing met een vrachtwagen ter hoogte van Hoogmade. De langzaam rijdende file bereikte een maximale lengte van ongeveer twaalf kilometer. BLOEMEN EN FRUIT BEVROREN DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet wil abortus provo- catus die in speciale klinieken wordt verricht vergoeden via de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz). An ders dan abortus in ziekenhuizen zal de ingreep in een kliniek dus niet in het ziekenfondspakket worden opgeno men. e jyae1=.i dus nu nog meer keus en nog meer kwaliteit! Demmenie Kantoorinrichtingen b.v. Rietschans 68, Leiderdorp, Telefoon 071-411141 LAKELAND/CANNES (GPD) - De uitzonderlijke koude in subtro pische gebieden heeft grote schade toegebracht aan de bloemen- en fruitcultuur. In de Amerikaanse staat Florida moet door de strenge vorst een groot deel van de citrusoogst als verloren worden beschouwd. Ook de kweek van vruchten als aard beien werd grotendeels vernield. Op de foto een van de kwekers in Lakeiand tussen zijn bevroren planten en struiken. In het zuiden van Frankrijk en de noordelijke gedeelten van Italië en Spanje is de totale mimosaoogst voor een periode van drie tot vijf jaar verloren gegaan. „Er is sprake van een regelrechte catastrofe", al dus Grazuolo, een van de grootste kwekers van Cannes. Normaal vriest het hier in de win ter sporadisch enkele graden. Nu heeft het er 's nachts meer dan 15 graden gevroren. Voor een bosje mimosa moet in ons land op het ogenblik zes gulden worden be taald. (foto AP) Wisselvallig Eerst opklaringen en mogelijk nog een enkele winterse bui. In de avond vanuit het westen toene mende bewolking, mogelijk gevolgd door regen of sneeuw. Minimumtemperatuur ongeveer min 1 graad, in de middag ongeveer plus 4 graden. Matige, aan de kust af en toe krachti ge wind, draaiend van west naar zuid west. 24 januari 1985 Zon op: 08.32 uur, zon onder: 17.14 uur. Maan op: 10.29 uur, maan onder: 20.59 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.17 en 17.30 uur, laagwater 01.20 en 13.38 uur. Dames en heren ski jacks. Diverse modellen en kwaliteiten. QQ Vanaf Q*7.~ Geldig t/m 26 januari a.s.. Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij Albert Heijn: LEIDERDORP. Winkelhof 29. Brief aan leerlingen ASSEN (GPD) - Directie en ou derraad van het Dr. Nassau-colle ge in Assen hebben de ongeveer 1450 leerlingen en hun ouders op geroepen om problemen direct bij de school te melden. Ze hopen daarmee zelfdoding van leerlin gen te voorkomen. De afgelopen twee maanden hebben drie leerlingen twee jongens van 18 en 19 jaar en een meisje van 14 - zich van het leven beroofd. Medewerkers van het de scho lengemeenschap zijn bereid ge vonden om leerlingen in proble men hulp te bieden. In een brief aan de leerlingen wijst de school leiding op deze mogelijkheid en vraagt leerlingen die geschokt en verontrust zijn over de recente zelfdodingen daarmee naar voren te komen. "Reageer, blijf niet in je eentje zitten", aldus de brief. (Zie verder pagina 5) Door de ingreep via de awbz te ver goeden wil de regering tegemoet komen aan de wens van gewetens bezwaarden die via hun premies niet aan abortusingrepen wensen mee te betalen. Dit staat in een brief van minis ter Brinkman (WVC) die gisteren aan de Tweede Kamer is ver stuurd. Met de financiering is een bedrag van 6,6 miljoen gulden ge moeid. Het awbz-fonds wordt op gebracht door werkgevers door middel van premiebetaling. Bo vendien krijgt het fonds een rijks bijdrage via de begroting van WVC. Door te kiezen voor de weg van een extra rijksbijdrage komt abortus eigenlijk ten laste van de algemene middelen, aldus Brink- De bewindsman zegt in zijn brief aan de Kamer dat het kabinet deze oplossing heeft gekozen om tege moet te komen aan de wens van de Kamer de ingreep in het verzeke ringsstelsel op te nemen. Door te kiezen voor financiering via de awbz kan ook rekening worden ge houden met de gewetensbezwaar den onder de ziekenfondsverzeker den. Volgens de minister zijn er nu geen ingewikkelde regelingen no dig om te voorkomen dat zij via hun premies meebetalen aan abor- cieren. De fractie onderkent de goede kanten van het voorstel maar wil met het kabinet zeker nog over een aantal zaken nader beraad alvorens met een definitief oordeel te komen. Met name de gekozen oplossing voor de gewetensbe zwaarden maakt op de CDA-fractie een wat gekunstelde indruk, aldus de christen-democraten. De organisatie Wij Vrouwen Ei sen noemt de nu gekozen oplos sing 'een goede zaak'. De KLOZ, de verenigde particuliere ziekte kostenverzekeraars, vindt dat de regeling de collectieve lasten ver zwaart. Minister Schoo van ont wikkelingssamenwerking heeft enkele honderden miljoenen te veel uitgege- Reagan noemt abortus een 'nationale ramp'. PAGINA 7 Faillissement ADM uitge steld om plan vakbond een kans te geven. PAGINA 9 Adel is ijdel: Britse Hoger huis op televisie. PAGINA 12 Lauri Anderson: 'Ik ben mijn eigen entertainer'. PAGINA 21 DEN HAAG (GPD) - Mi nister De Ruiter (defensie) heeft plaatsvervangend se cretaris-generaal van zijn ministerie W. Drees (54) tus. Bovendien zou volgens Brink- i\yf 11 man bij opname van abortus in het IVlljn Vernield Op ziekenfondspakket sprake zijn van afhankelijkheid van medeverze kerden (moeder en dochter van een gezin) ten opzichte van de hoofdverzekerde (vader van het ge zin). De nu gekozen oplossing be vestigt dat de wet afbreking zwan gerschap voor iedereen geldt. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt de nu gekozen oplos sing 'onwaarachtig' gezien de over weging van het kabinet dat de ge wetensbezwaarden moeten wor den ontzien. Het CDA is niet 'niet onverdeeld gelukkig' met de keuze om abor tusingrepen via de awbz te finan- Nieuw Caledonië NOUMEA (AP) - Saboteurs heb-, ben gisteravond een grote actie uit gevoerd tegen een grote nikkel mijn op Nieuw Caledonië. Vrijwel alle machines en voertuigen wer den vernield. De nikkelproduktie, (90 procent van de inkomsten van de kolonie) ligt nu zo goed als stil, want de grootste nikkelmijn, die in Thio, is sinds november buiten gebruik, toen het stadje werd ingenomen door leden van het Kanak Socialis tisch Nationaal Bevrijdingsfront. voor twee jaar belast met het begeleiden van de be stuurlijke reorganisatie bij de Koninklijke Marine. Drees, burger en geen familie van de vroegere minister-president, moet ook proberen de verstoorde relatie tussen de marinetop en het ministerie te herstellen. Na de aangekondigde wijziging in de marinetop is dit de tweede maatregel van De Ruiter die sa menhangt met de Walrus-affaire. De bewindsman ontkent overigens die samenhang. De Walrus-affaire ontleent haar naam aan de bouw van twee onder zeeboten die bijna twee maal zo veel kosten als de geraamde 450 miljoen. Vooral omdat de marine top de technische eisen steeds ho ger opschroefde. Minister Brinkman (WVC) heeft een vergeefse poging gedaan een heldere rege ling te treffen voor de finan ciering van abortus provocatus. Hij wil dat zwangerschapsafbrekingen die worden uitgevoerd in een kliniek niet worden vergoed door het zieken fonds maar uit de pot van de algeme ne wet bijzondere ziektekosten (awbz). In de visie van de minister blijft er dus verschil tussen ziekenhui zen, waar abortus wel door het zie kenfonds wordt vergoed, en klinie ken. Het valt niet goed in te zien waarop dat verschil moet worden ge baseerd. Vrijwel alle deskundigen zijn het er over eens dat de huidige abortuskli nieken in redelijkheid voldoen aan de minimaal vereiste normen voor een verantwoorde behandeling. In kwali tatief opzicht lijkt een onderscheid tussen deze klinieken en de zieken huizen dus niet gepast. Waarom dan wel een andere vorm van financie ring? Helaas geeft de brief van Brink man aan de Tweede Kamer daarover geen uitsluitsel. Uit de brief blijkt wel dat de be windsman zijn ambtenaren tot de grootst mogelijke creativiteit heeft aangespoord om tegemoet te komen aan een niet nader omschreven groep gewetensbezwaarden. Daarbij is het uitgangspunt geweest dat men sen met principiële bezwaren tegen abortus niet aan deze medische ver richting hoeven mee te betalen. Een dergelijk streven valt moeilijk te rij men met de positie van andere gewe tensbezwaarden (tegen defensie, Kalkar enz.) die niet als een uitzonde ring worden beschouwd. De minister is echter niet aan een principiële keuze toegekomen. Hij stelt in zijn brief eenvoudig vast dat het technisch vrijwel onmogelijk is voor gewetensbezwaarden een uit zondering te maken bij vergoeding van abortus door het ziekenfonds. Daarom(!) heeft hij zijn toevlucht ge nomen tot de pot van de awbz, ook al omdat die voor iedereen geldt. Vol gens Brinkman zit daar een aantrek kelijke kant aan: dochter of echtgeno te is bij een besluit tot abortus niet afhankelijk van pa of man die in het ziekenfonds zit. Op ziezon is dat juist, maar gelet op de praktijk en de huidige financieringsregeling voor de ziekenhuizen (wel via het zieken fonds) lijkt het een nogal gezochte re denering. Het is bovendien volstrekt onduide lijk waarom de minister juist ook met het oog op gewetensbezwaarden voor de awbz heeft gekozen. Hij wil de pot van de awbz aanvullen met 6,6 miljoen gulden uit de algemene mid delen waarmee de zwangerschapsaf brekingen in klinieken moeten wor den betaald. Nu is een van de ken merken van de algemene middelen dat ze door iedereen - dus ook door gewetensbezwaarden - worden op gebracht. Van een uitzonderingsposi tie kan daarom niet worden gespro ken. Met andere woorden: het kabi net houdt uiteindelijk geen rekening met mensen die principiële bezwaren hebben tegen abortus. Het is voor de duidelijkheid goed om dat even vast te stellen. Aan de andere kant roept dat op nieuw de vraag op waarom een abor tus die in een kliniek wordt uitgevoerd niet door het ziekenfonds kan worden vergoed en die in een ziekenhuis wel. Als er toch geen uitzondering hoeft te worden gemaakt, kan de financiering er immers veel eenvoudiger uitzien dan de gekunstelde regeling die mi nister Brinkman nu op tafel heeft ge- «v.e°' Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 - 22100 Openingstijden: 8 30-12.30 uur en 13 30-17 30 uur Zaterd. 10 00-16.00 vri)d3g koopavond tot 21 00 i AH ondergoed,goed ondergoed. Meisjes badstof- 1 CQ yu stip ^95 I.ozj iCi Jongens badstof-O ACï V! slip. 2S5C..L+^7 <£sDames bikini- CD slip, 100% katoen O AQ if" fyï Heren slip, 100% Medeplichtig aan moord op Aquino? 'Zware jongen' ontsnapt weer AMSTERDAM (ANP) - Een van de zwaarste criminelen in ons land is vanmorgen ontsnapt uit de Bijlmerbajes. De 38-jarige man klom tij dens het luchten over de gevangenismuur en verdween over het ijs op de omliggende gracht. De politie zegt er 'doodziek' van te worden dat de man niet achter de tralies is te houden. Eerder ontsnapte hij uit gevangenissen in Scheve- ningen en Alkmaar. De man zit straiten uit voor zeventien overvallen en deinst er niet voor terug vuurwapens te gebruiken. Ja. ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land oraao 4 weken voor 10.- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (165,701. voor het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis MANILLA (Rtr.) - De stafchef van de strijdkrachten op de Filippij nen, generaal Fabian Ver, is van daag aangeklaagd wegens mede plichtigheid aan de moord op op positieleider Benigno Aquino. Ook* tegen Rolando Galman, de man die volgens de militairen de voormali ge senator vermoordde, is een strafklacht ingediend. De openbare aanklager, Bernar do Fernandez, zei op een perscon ferentie dat binnen tien dagen ar restatiebevelen zullen worden uit gevaardigd tegen 26 personen die beschuldigd worden van het dood schieten van Benigno Aquino, toen deze op 21 augustus 1983 uit Ame rikaanse ballingschap terugkeer de. Genraal Ver, een vertrouweling van president Marcos, is met verlof sinds een officieel rapport hem van betrokkenheid bij de moord op de oppositieleider beschuldigde. Hij heeft zelf steeds elke betrokken heid ontkend. Naam Adres Postcode Tel Plaats In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1